מסי והנעלמים – גבע דבורקין

או שמסי יביא מונדיאל או שיהיה תירוץ לכישלון

במשחק פוקר עם חברים בשישי האחרון התפתח דיון מעניין אשר נגע לארגנטינה ומסי: האם היא מספיק טובה בלי מסי? לאן היא יכולה להגיע בלי מסי? האם השחקנים שמקיפים אותו הם "אוברייטד"?

מספר ימים מאוחר יותר, השחקן האגדי חואן רומן ריקלמה – לדעתי אחד ממספרי ה-10 היותר טובים שנראו על מגרשי הכדורגל, התייחס לסוגיה ולהלן מספר משפטים מרכזיים מתוך הראיון:

"בוא נקווה שמסי לא ייפצע יותר. כי אם הוא כן, כל נבחרת בעולם יכולה לנצח את ארגנטינה הנוכחית בלעדיו… מסי הוא השחקן הטוב בעולם והוא משלנו, זה הגיוני שכשמסי משחק אנחנו הופכים פתאום לקבוצה חזקה מאוד וכשהוא לא אנחנו לא יותר מבינוניים… אמרתי לא מזמן, בעיקר אחרי הקופה, שללא מסי, הנבחרת הנוכחית תהפוך לקבוצה בינונית ולא תצליח, ואנשים מסוימים ביקרו אותי על כך שאמרתי דברים שליליים אבל, כשמסי לא משחק ואנחנו מאבדים נקודות באופן קבוע, פתאום כולנו רק מתחננים בפניו שיחזור ונתלים בו. אלה הארגנטינאים…זה תמיד מסי. מסי. אנחנו מאמינים בו, אנחנו סומכים עליו. הוא ייחודי, אין עוד כמוהו. הוא סחב אותו לכמה גמרים, שזה ממש לא קל."

בואו נציין כמה משמות השחקנים בסגל של ארגנטינה (הגנה, קישור והתקפה): זאבלטה (סיטי), אוטאמנדי (סיטי), מרקוס רוחו (יונייטד), פואנטס מורי (אברטון), מסצ'ארנו (ברצלונה), גאייטן (אתלטיקו מדריד), אריק לאמלה (טוטנהאם), חאבייר פאסטורה (פ.ס.ז), די מריה (פ.ס.ז), אגוארו (סיטי), היגוואין (יובנטוס), אנחל קוריאה (אתלטיקו מדריד) ופאולו דיבאלה (יובנטוס).

*

ונשאלת השאלה, האם ניתן להגיד על נבחרת שיש לה את היגוואין ואגוארו שהיא נבחרת שכל אחת יכולה לנצח, וזה עוד מבלי שהתייחסנו לשאר השחקנים שהזכרנו? הדור הנוכחי של ארגנטינה הוא אחד הגדולים שנראו בתולדות המשחק. נכון שהנבחרת חסרה שוער מהטופ וההגנה לא בדיוק מבריקה, אבל מהקישור האחורי עד אחרון החלוצים אלו פשוט שחקנים מהרמה העולמית, אז נכון לומר שהנבחרת תלויה אך ורק במסי, שבלי מסי כל נבחרת יכולה לנצח את ארגנטינה?

וכאן אני רואה בעיה: אני מאמין שיש לארגנטינה שחקנים שכל מאמן נבחרת היה לוקח אליו אם רק היה יכול, ורק להרכב הראשון.  מצד אחד, מסי לא יכול לבד לקחת מונדיאל, הוא צריך את העזרה של חבריו לנבחרת. מצד שני, כל ההתנהלות סביב הנבחרת וההתעסקות במסי מרגישה לי כמו בריחה מאחריות. כולם מאשימים רק את מסי ושוכחים שיש לו חברים ושאותם חברים מספיק כוכבים בפני עצמם ושגם מהם צריך לצפות לתוצאות ולהישגים.

נראה שכשהשחקנים מגיעים לנבחרת, הם רק מחכים לראות מה מסי עושה. הם התרגלו כל כך להעריץ את מסי ולהגיד שהוא גדול, עד ששכחו שגם הם שחקנים גדולים אשר מסוגלים בכל יום נתון להוביל את נבחרת ארגנטינה לתארים. יש תחושה שכל מה שהחברים של מסי צריכים זה פשוט להבין שהם יכולים בלעדיו, ועם רשימת שחקנים כה גדולה ומוצלחת באמת שאין שום סיבה שהם לא יעשו זאת.

*

ריקלמה אמר בראיון את מה שמדינה שלמה חושבת, שבלי מסי אין נבחרת ושרק מסי יכול. כאשר מדברים על כך בלי סוף גם השחקנים האחרים מתחילים לחשוב ככה ואז אין פלא שנותרים מאחורי הצל של מסי, בין אם הוא משחק ובין אם הוא לאו. אם נשים בצד רגע את הבעיות החמורות שיש בהתאחדות הדרום-אמריקאית בכלל והארגנטינאית בפרט, למה על הדור הנוכחי קיים לחץ עצום להביא תואר ולספק תוצאות אחרי כל כך הרבה שנות בצורת? מהסיבה הפשוטה, כי אף אחד מאותם שחקנים אינם זרים לתארים ויודעים כיצד לשתף פעולה. אותו דור שנכשל פעם אחר פעם בבוגרים לקח את המונדיאל עד גילאי 20 בשנים 2005 ו -,2007 ומדליות זהב במשחקים האולימפיים באתונה ובייג'ינג. אז האם ארגנטינה צריכה לקחת מונדיאל עם מסי? פה אין בכלל שאלה, התשובה היא לחלוטין כן, אך האם בלי מסי ארגנטינה נהפכת לנבחרת חסרת שאיפות? דעתי האישית היא חד וחלק לא, עם או בלי מסי הסגל שלה מספיק טוב כדי להכריז שאנחנו פייבוריטים לזכייה במונדיאל.

 

קללת המבורג
הרוצח השקט

40 Comments

יותם 1 בנובמבר 2016

על פניו סגל מוכשר מאוד גם בלי מסי, אך קבוצה לא יכולה להיות פייבוריטית כשבהרכב פותח מרקוס רוחו. לא הייתי נותן לו לשמור על כלב קשור לעמוד.

no propaganda 2 בנובמבר 2016

לא שאתה לא צודק אבל רוחו היה מצוין במונדיאל בניגוד נניח לאגוארו.

גבע 2 בנובמבר 2016

אין ספק שרוחו שחקן לא יציב, ולאחרונה בעיקר בתקופה רעה.
ועדיין הוא שחקן ביונייטד, וכמו שציינו פה במונדיאל דווקא היה מצויין.

אורן השני 1 בנובמבר 2016

פייבוריטים רק על הנייר. אגוארו והיגוואין לא מופיעים לשום טורניר גדול, אבל הכי קל להאשים את מסי.

omer 1 בנובמבר 2016

גם מסי לא בדיוק מופיע לטורנירים גדולים. 0 שערים בנוקאאוט במונדיאלים. 0 שערים בחצאי גמר וצפונה בקופה. 0מ4 בגמרים.
מן הסתם לא כל התיק צריך ליפול על מסי, אבל כשנכשלים הכוכב הגדול יזכה לביקורות, בדיוק כמו במקרה ההפוך- כשברצלונה/סיטי מצליחות הקרדיט יילך למסי/אגוארו.

נבחרת ארגנטינה של העשור האחרון כנראה לא פחות מוכשרת מאף נבחרת בעולם, אולי קצת פחות מספרד בגרמניה. רמת התוצאות ביחס לכישרון היא שערורייתית, ואי אפשר לפטור את מסי מהאחריות לכך.

גבע 2 בנובמבר 2016

חס וחלילה לפטור את מסי מאחריות, הוא בהחלט השחקן הכי גדול שלהם ויש ציפייה.
מה שרציתי להגיד זה שמעבר לאחריות שמפילים על מסי שלא ישכחו שיש עוד שחקנים גדולים בנבחרת הזו, וגם מהם צריך לצפות לגדולה.

Huachipato 1 בנובמבר 2016

ארגנטינה קמה ונופלת על מאמנים שכונה, מערכת רקובה בלי כיוון ובלי מטרות ברורות. שמות זו לא נבחרת, אחת מנבחרות ארגנטינה החלשות שראיתי.

קלבדוס 1 בנובמבר 2016

"פייבריטית לזכיה במונדיאל" הוא מושג מאוד בעייתי. בניגוד לפייבריטית לזכיה באליפות ליגה.

מונדיאל הוא טורניר בתים + נוקאאוט. 3 משחקים בשלב הראשון, ואחרי זה ארבעה משחקי לחיות-או-למות, בלי אפשרות לתקן, בזה אחר זה. זה הכל. זו לא ליגה ממושכת שכולם משחקים נגד כולם. ולא סדרת הטוב מ-7.

לכן, הסיכוי לזכות במונדיאל, מורכב בחלקים לא-שווים מיכולת, ומהצד השני – שיבוץ, הגרלה, מזל טהור (פנדלים), וטעויות שיפוט קריטיות (הלו מראדונה).
זאת אומרת, גם אם ארגנטינה היא הנבחרת הטובה בעולם – הסיכוי שהיא אכן תיקח את המונדיאל, הוא במקרה הטוב, 30-40 אחוז גג.

במונדיאל האחרון מסי, אחרי עונה מתישה ואחרי בשיא כושרו, סחב על הגב שלו נבחרת הגנתית לאללה. שהגיעה במתודה הגנתית – לא הוזמנו אפילו לסגל כל השחקנים היצירתיים: פאסטורה, באנגה, לאמלה וכו'. בנוסף, די מאריה ואגווארו נפצעו בחלקים שונים של הטורניר. מסי, בעצם די לבדו, משך את הנבחרת הדי-אפורה עד לגמר.

וגם בגמר, היו לארגנטינה שלוש הזדמנויות גדולות להבקעת שער. והחמיצו אותן. תן לחלוץ בליגה א' את המצב של היגוואין, ו-95 אחוז מהם כובשים.

יותר מזה אי אפשר היה לבקש. זה המקסימום. הפייבוריטיות נוצלה עד לקצה, גם הקוביות התגלגלו נכון (חצי הגמר) וחסר היה שפיצון של נעל.

בלי מסי – אני מסופק מאוד-מאוד אם הנבחרת מודל 2014 היתה מגיעה כל כך רחוק.

עכשיו – האם ארגנטינה של היום, או של עוד שנתיים בעצם, תהיה טובה יותר? אין לי מושג, על פניו כנראה כן (אוריינטציה התקפית יותר), אבל בינתיים זה לא מסתמן ככה. בעיקר בגלל הבעיחה הכרונית של נבחרות ארגנטינה האחרונות – אין מאמן משמעותי שיידע לנצל את הפוטנציאל ההתקפי הגדול של הסגל (סאבלה היה מאמן הגנתי, מעולה, והשיג תוצאות מצוינות בהתאם). תן את חומר השחקנים הזה לגווארדיולה או סימאונה, ויש על מה לדבר. זה לא יקרה.

Omer 2 בנובמבר 2016

היום, מאמנים רציניים לא מאמנים נבחרות, אלא אם הם בשלהי הקריירה. קונטה הוא החריג.

צור שפי 2 בנובמבר 2016

גם יואכים לאו או לב או איך שקוראים לו. במונדיאל האחרון ארגנטינה הפסידה בקטנה בגמר לגרמניה בשיאה, אחת הנבחרות הטובות ביותר שהגרמנים העמידו מזה הרבה שנים, ולכן לא ניתן להגדיר את התוצאה של ארגנטינה באותו מונדיאל כישלון. אני לגמרי מסכים שמה שבעבר דפק את הארגנטינאים זו המעטפת, המאמן וההתאחדות.

אורן השני 2 בנובמבר 2016

וההגנה.

no propaganda 2 בנובמבר 2016

לא רואה מה בדיוק היה משתנה בתוצאות של ארגנטינה במונדיאל בלי מסי.
הם לא פגשו אף נבחרת שאפשר להפסיד לה חוץ מגרמניה בגמר.
וגם נגד הולנד שכביכול נחשבת נבחרת טובה הם סיימו 0:0 וניצחו בפנדלים.

גבע 2 בנובמבר 2016

לפני כל מונדיאל יש לך כמה נבחרות שהן מבחינת כולם באות פייבוריטיות.
מאמין שבהחלט אפשר לשים את ארגנטינה שם בסגל הנוכחי.
ברור שמונדיאל זה סיפור אחר ועל כל טעות משלמים, וזה עוד לפני שדיברנו כפי שציינת את ההגרלה,המזל וכדומה.
לגבי ההחמצות, את זה אפשר להגיד לגבי כל נבחרת, בכל משחק יש החמצות. אבל אין ספק שהיגוואין התעלה על עצמו הפעם….

שי 2 בנובמבר 2016

אם מסי היה מסוגל לשחק עם טבס סיכוי טוב שהם היו זוכים במונדיאל. חלוץ על בכושר טוב, לא אגוארו שלא התאושש מפציעה והיגוואין שלא פגע.
צריך גם בגרות כדי לזכות בתארים, לא רק דריבל.

עמוס לוי 2 בנובמבר 2016

בסופו של דבר יש מספרים שמדברים בשם עצמם

במוקדמות המונדיאל הנוכחיים המאזן של ארגנטינה הוא :

שמסי משחק – 3 משחקים, 3 נצחונות, 9 נקודות מ 9 , 100%

שמסי לא משחק – 7 משחקים, 1 ניצחון 4 תיקו 2 הפסדים , 7 נקודות מתוך 21, 33%

יואב 2 בנובמבר 2016

לא דור שחקנים מוצלח במיוחד לארגנטינה. זכורים לי לפחות שלושה טובים יותר.
מסי הוא תעודת ביטוח מסויימת לטפס גבוה בטורניר.
ורוחו… בדיוק מה שיותם כתב בתגובה הראשונה.

גבע 2 בנובמבר 2016

באמת לדעתך דור השחקנים הזה אינו מוצלח?
אלו שחקנים שכל אחד מהם כוכב ענק בקבוצה שלו.
שוב חוזר ואומר, בעיקר מהקישור האחורי ומעלה.

יואב 2 בנובמבר 2016

גבע,
לעומת 78, 86,94? איפה היית ממקם אותם?

אלעד כץ 2 בנובמבר 2016

בין השנים 94 ל 2002 היה לארגנטינה סגל טוב בהרבה מהסגל הנוכחי

גבע 3 בנובמבר 2016

הסגל של 78,96 בהחלט טוב יותר אך לגבי 94 לא חושב שהיה טוב יותר, עם זאת אני חושב גם שהרמה שונה הרבה יותר. אני באופן כללי לא אוהב להשוות עבר ל-הווה, הכדורגל משתנה מאוד עם הזמן ויש המון משתנים שמשפיעים.

אופיר 2 בנובמבר 2016

לא אוהב בכלל את החלוקה הדיכוטומית של העולם ל-"ווינרים" ו-"לוזרים" ותיוג שתי התוצאות האפשריות כ-"הצלחה" או "כשלון". באיזה יקום בדיוק רצף כזה של העפלות למשחקי הגמר של טורנירים גדולים יכול להחשב לכשלון?

עמי ג 2 בנובמבר 2016

תגובה לעניין.
במבחן התוצאה ההישגים של ארגנטינה עם מסי מצויינים.
גם קרויף "רק" הגיע לגמר המונדיאל אבל לא זכה בו. זה מוריד משהו מגדולתו כשחקן?

איזי 2 בנובמבר 2016

לארגנטינה גם ללא מסי יש שלישיית חוד מהטובות בהיסטוריה, אבל הקישור בינוני וההגנה על הפנים, לא מתואמת בשיט. טורנירים זה משחק של חפירות, בלי קישור שסוגר את המשחק, קשה לקחת תארים.

גבע 2 בנובמבר 2016

קישור בינוני?
באנגה? מסצ'ארנו? ביגליה?דה מריה?לאמלה?
לדעתי הם בהחלט שחקנים מספיק טובים לסחוב קישור ברמה הכי גבוהה.

יואב 2 בנובמבר 2016

אין לה את שליישית החוד הטובה ביותר שהיתה לארגנטינה. סורי.
קצת שכחנו את קמפס, באטי, קאנינג'ה ועוד.
אגוארו והינגואיין הם בטח לא בשלושים הטובים שאני ראיתי.

גבע 3 בנובמבר 2016

לא טענתי שהם השלישיה הכי טובה שראיתי….. אך בהחלט שלישית חלוצים ברמה הגבוהה ביותר שאפשר להציע היום בכדורגל.

Gil - Zimbabwe 2 בנובמבר 2016

צריך להבדיל בין מוקדמות לבין טורניר.
במוקדמות החשיבות היא אך ורק לעלייה, ולכן החשיבות של המאמן היא גדולה. הוא חייב לגבש בזמן קצר ולרגע נתון את השחקנים הכי טובים באותו שבוע שיכולים להביא לו נקודות. הבעיה באגנטינה שהמאמנים מתעסקים יותר בפוליטיקה מאשר בבחירת הסגל.
בטורניר מספיקה התעלות של 2 -3 שחקנים (פלוס המומנטום המפורסם שניבנה במהלך הטורניר) ואפשר להגיע רחוק.
אגב, תמיד שארגנטיה הגיעה רחוק בטורנירים הגדולים היה לה שחקן שבלט מעל השאר.

גבע 2 בנובמבר 2016

לצערי הרב אתה כל כך צודק, הפוליטיקה בדרום אמריקה דיי שולטת והורסת את הכדורגל שם לאט לאט.
מאוד מקווה שזה יפתר במהרה

עדי 2 בנובמבר 2016

יופי של כתבה

קובי 2 בנובמבר 2016

הבעיה של ארגנטינה מעבר לעמדת השוער והמגן השמאלי,היא הקישור ההגנתי-מסצ'ראנו משחק כבלם וכקשר הוא מתקשה בבניית משחק,קברניטר עדיין צעיר וגם הוא יותר גרזן מאשר עושה משחק.
בקישור המרכזי הבעיה חמורה עוד יותר שלמעט אולי אגוסטו פרננדז(שגם הוא לא זכה לקרדיט ועכשיו הוא לא משחק באתלטיקו) אין שם שחקן נורמלי.
זאת הסיבה ששחקני ההתקפה המוכשרים של ארגנטינה לא מספיק טובים כי פשוט אין לארגנטינה קישור והם לא מקבלים כדורים באזורים שנוחים להם.

אמיר הממש מקורי 2 בנובמבר 2016

בואו נפרוט את הדברים למה שבאמת קרה בתכלס:
מונדיאל אחד המאמן לא שם אותו על המגרש במשחק ההדחה (פקרמן 2006),
מונדיאל שני הההתאחדות מנתה את אחד המאמנים ההזוים בתולדות המשחק (2010, מראדונה).
מונדיאל השלישי, עם פציעות של שחקני המפתח שמסביבו ואי זימונם השערורייתי של אחרים פלוס מאמן בינוני הגיע לגמר.
אלה התוצאות והם מתקבלות על הדעת. באותם שנים גם היו כאן שתי אמפריות של כדורגל ברמת הנבחרת שנהנו מתיאום על בהיותן מושתות על סגל קבוצה אירופית בכירה (ספרד הענקית וגרמניה הטובה) כך שגם ככה ארגנטינה לא היתה פייבוריטית.
לגבי העתיד: המונדיאל הבא, דווקא שם ארגנטינה (אם תפטר מהמאמן ההזוי הנוכחי) במצב יותר טוב, בעיקר כי אין נבחרות ענקיות כמו שספרד וגרמניה היו בעבר (רק הרבה נבחרות טובות).
לגבי טורנירי הקופה השונים: מי שצפה בהם יודע שאין קשר בין המשחק שאנחנו רואים בטלויזיה מספטמבר עד יוני. טורנירים של שכונה אלימות ומזל (בעיקר המזל של מי שלא צפה בהם). (בכל זאת הגיע לשנים שלושה גמרים ככה שלא לגמרי כישלון במשחק המכונה גם כדורגל ומשוחק בדרום אמריקה בחודשי הקיץ , או באמריקה הצפונית אם חברי ההתאחדות המושחתים קבלו מספיק שוחד).

צור שפי 2 בנובמבר 2016

לדעתי גרמניה הנוכחית יותר קרובה לענקית מאשר טובה (אפשר להתפשר על מצויינת). היתה לה תקלה בחצי גמר היורו אבל בטורניר נוקאאוט דברים כאלה קורים.

גבע 2 בנובמבר 2016

אין ספק שהקופה זה חוקים שונים לגמרי ועדיין. במשך כל הקריירה של מסי לא לקחת את הטורניר הזה אפילו פעם אחת?
לגבי מראדונה אין ויכוח, הזיה.
במונדיאל השלישי אני בהחלט מאמין שאתה נותן לארגנטינה לצאת בזול פה, ספרד וגרמניה אימפריות אין ספק, וגם היו יותר שלמות ממנה. אך אני מאמין שאם שאר השחקנים היו מגיעים לטורניר היינו רואים אותה מרימה את הגביע.

ע.נ. צפון 2 בנובמבר 2016

תיסלם!

ע.נ. צפון 2 בנובמבר 2016

כאוהד וותיק של נבחרת ארגנטינה אני יכול לומר שחלק החסר זה מאמן כריזמטי שיחבר וימקסם את הכישרון של שחקני הדור הנוכחי(למרות שהם עשו שני גמרים שזה מעולה!)
מישהוא אמר צ'ולו סימאונה?

צור שפי 2 בנובמבר 2016

כאוהד אתלטיקו אני דורש למחוק את התגובה עם הרעיון הנפסד הזה.

ע.נ. צפון 2 בנובמבר 2016

"וכאן אני רואה בעיה: אני מאמין שיש לארגנטינה שחקנים שכל מאמן נבחרת היה לוקח אליו אם רק היה יכול, ורק להרכב הראשון. מצד אחד, מסי לא יכול לבד לקחת מונדיאל, הוא צריך את העזרה של חבריו לנבחרת. מצד שני, כל ההתנהלות סביב הנבחרת וההתעסקות במסי מרגישה לי כמו בריחה מאחריות. כולם מאשימים רק את מסי ושוכחים שיש לו חברים ושאותם חברים מספיק כוכבים בפני עצמם ושגם מהם צריך לצפות לתוצאות ולהישגים" מסכים כדורגל זה עדיין משחק קבוצתי זה לא גולף או טניס

ע.נ. צפון 2 בנובמבר 2016

נתראה ברוסיה 2018!

cookie-monster 2 בנובמבר 2016

האם מסי המשיח בכבודו ובעצמו אי פעם התיחס לנןשא הזה? האם אי פעם אמר – היי אתם כולכם מסביבי שחקנים מצוינים קחו את הכדור ותעשו משהו ?

האם ניסה להוריד ממשיחיותו ולגרום לאנשים להתיחס קצת למה שמסביב ולא רק אליו?

מהצד נראה שלא

קלבדוס 2 בנובמבר 2016

אה, ואשר לשאלה האם זו היתה/ הינה ארגנטינה הטובה ביותר.
התשובה היא (לעניות דעתי) לא מהדהד. ואני לא הולך לנבחרת המונדיאל של 78.
אלה לזו של 94:
בקישור – מראדונה, סימאונה והנסיך רדונדו.
בהתקפה – באטיסטוטה, קאניג'ה, באלבו.
כל היתר ממש לא משנה, אבל גם אין מה לדאוג (צ'אמוט, רוג'רי, סנסיני וכו').

ואיך זה נגמר כולם יודעים.

Comments closed