היה אופסייד – ארם אבירם

נבדל - החוק המגדיר את הראגבי ואת איך שהוא משוחק

פעם, נסענו לטורניר קדם עונה שאירח בסיס חיל האויר המלכותי של בריטניה בקפריסין. מישראל נסעו שתי קבוצות מאורגנות היטב וגם אנחנו, ירושלים, שלא ממש הצלחנו לארגן מספיק שחקנים לטורניר, ששוחק במתכונת של 10X10. היינו שישה שנסענו מישראל כולל וואמי הפיג'יאני ופיל הוולשי ששירתו בבסיס האו"ם בירושלים. מה שיפה בראגבי הוא שאם אתה רוצה לשחק, אתה תשחק. המארגנים מיד התנדבו לספק לנו מיני שחקנים נספחים מקבוצות שונות וכך יכלנו להשתתף בטורניר.

המשחקים התנהלו בכל יום מהשעה חמש אחר הצהריים ועד תשע בערב. משם המשיכו שחקני כל הקבוצות לפאב של המועדון המקומי שם הוגשו שקיות קרח לגוף, בירות לראש וארוחת ערב. הבילוי היה ממשיך עד השעות הקטנות או אז היינו מזדחלים איכשהו למיטות. היום שלמחרת נוצל לרוב להתאוששות איטית לקראת ערב המשחקים הבא.

*

בטורניר השתתפו כמה קבוצות ברמה גבוהה מאוד כמו למשל נבחרת סקוטלנד הצעירה, נבחרת הצבא הבריטי בגרמניה (BAOR) ונבחרת הכוחות הפיג'יאנים במזרח התיכון שכרגיל כללה מספר משחקני השביעיות הבינלאומיים של מדינת האיים הזו. מיותר לציין שאנחנו לא ניזכר בתולדות הטורניר בזכות ביצועינו על המגרש, אבל בצד החברתי ייצגנו את המדינה בכבוד.

פיל למשל נודע ביכולתו להוביל את כולם בשירה של שירי שיכורים בפאב לאחר משחקים. בנוסף, אנחנו בהיותינו מירושלים, היינו תמיד בני חסותם של הפיג'יאנים. הענקים הנפלאים האלה הם נוצרים אדוקים, ורק המילה ירושלים מעלה דוק של לחלוחית בעיניהם. החברים מפיגי' הזמינו אותנו לא פעם להשתתף איתם בשתיית משקה הקאווה הטקסי שלהם. את הקאווה מכינים בקערה גדולה עם מים שמעורבבים בגרידת שורש של עץ מיוחד. מדובר בקערת עץ מגולפת ויפה, שמלאה בנוזל עכור שנראה כמו מים עם בוץ. כל אחד בתורו מקבל כוס מחצי קליפת אגוז קוקוס שמלאה בנוזל החום. כאשר מגיע תורך עליך למחוא כף יד עליונה אל תחתונה שלוש פעמים, להכריז בקול "בולה" ואז לרוקן את תכולת הכוס המוגשת אליך לתוך גרונך. לוקחות כמה שניות עד שאתה מבין שלנוזל החום שנראה כמו בוץ יש טעם של… ובכן… בוץ. לאחר מספר דקות אתה מתחיל להרגיש כאילו הלשון שלך היא בגודל של לשון עגל לאחר הרדמה אצל רופא השיניים. הדיבור נהיה לא ברור והכל מסביב נרגע. כלומר, הכל חוץ מהטעם הזה של הבוץ שילווה אותך עוד ימים רבים.

ואן דר

השבוע טסתי לקייפטאון ובמקרה השבוע גם התקיים טקס האשכבה הרשמי לזכרו של יוסט וואן דר ווסטהאוזן וסביבו הרבה תוכניות טלביזיה לזכרו. בראיון טלביזיה שנערך עם יוסט כשכבר היה חולה, הוא נשאל מה לדעתו היה מיוחד כל כך בנבחרת שזכתה באליפות העולם המפורסמת ההיא ב – 1995. יוסט השיב שלדעתו, הגדולה של הנבחרת ההיא הייתה באחדותה מכיוון שכול השחקנים בה היו חברים ממש טובים. בטקס האשכבה, אמר פרנסואה פינאר הקפטן של אותה נבחרת,על יוסט, שהוא שיחק על המגרש כמו רוק סטאר וחגג/בילה מחוץ למגרש כמו רוק סטאר (On the field he played like a rock star, and off the field he partied like a rock star because he was after all a rock star).

זה לא סתם שהדברים האלה נאמרים. בראגבי מאז ומעולם נהוגה תרבות מאוד מגבשת מחוץ למגרש. קבוצות ראגבי מבלות יחד לאחר משחקים ואימונים. לאחר משחקים נהוג לארח את הקבוצה האורחת בפאב הבית לשתיה משותפת ועוד ועוד. הסיבה לכך לדעתי נובעת מאופי המשחק שכמובן נגזר מחוקי המשחק.

*

אז מהו החוק החשוב ביותר בראגבי? חוק הנבדל. בלי להיכנס לניואנסים למיניהם, החוק קובע שאסור לשחקן "להרוויח יתרון" מהיותו לפני הכדור. כלומר, אם אתה לפני הכדור אתה חייב לעשות מאמץ לחזור אחורה. אתה לא יכול לקבל את הכדור במצב כזה. אתה לא רשאי להפריע להגנה או לחסום עבור הקבוצה שלך. המשמעות של החוק הזה הוא שראגבי הוא משחק מלחמה שבו כדי לנצח אתה צריך לעבור פיזית את קו ההגנה של הקבוצה היריבה. מכאן גם שניתן למסור את הכדור רק אחורה כי אסור לשחקן שמקבל את הכדור להיות לפניו. אמנם מותר לבעוט קדימה, אבל שחקן שרוצה להגיע לכדור שנבעט חייב להיות מאחורי הבועט בזמן הבעיטה.

מכיוון שכדי להשיג נקודות, הקבוצה צריכה לחדור פיזית את קו ההגנה ואי אפשר לפנות את הדרך כמו שעושים בפוטבול, הדרך להצלחה עוברת דרך משחק קבוצתי. שום שחקן ולא חשוב כמה כשרוני או גדול, לא יכול לשחק לבד בראגבי. אפילו לא ג'ונה לומו הגדול. כאן באה החשיבות של החברות והלכידות הקבוצתית. המבחן הוא כאשר המשחק לקראת סיום, ואתה מוצא את עצמך על הדשא עייף וכואב והריאות שורפות וצורחות לחמצן. אתה מרים את הראש ורואה חבר לקבוצה פורץ קדימה ואתה יודע שאם הוא ירוץ לבד הוא יאבד את הכדור. עכשיו עולה השאלה, עד כמה הואחבר שלך. בשלב הזה שום דבר אחר לא משנה. אם הוא פשוט מישהו שאתה משחק איתו, סביר להניח שאתה תישאר על הדשא עוד כמה רגעים. אבל אם מדובר בחבר אמיתי. כזה ששתית איתו בירה ושרת שירים מטופשים עד השעות הקטנות של הלילה, אתה תגרד את עצמך, תדחף חזק עם הרגליים ותרוץ כדי לתמוך בחבר. זו מבחינתי ההגדרה של ראגבי.

 

חוק הנבדל בפשטות:

"Rugby’s offside Law restricts where on the field players can be, to ensure there is space to attack and defend.

In general, a player is in an offside position if that player is further forward (nearer to the opponents’ goal line) than the team mate who is carrying the ball or the team mate who last played the ball.
Being in an offside position is not, in itself, an offence, but an offside player may not take part in the game until they are onside again.
"If an offside player takes part in the game, that player will be penalized.

***

בסוף השבוע יתקיים הסיבוב השלישי של טורניר שש האומות.

בסיבוב הקודם:

אירלנד הביסה את איטליה בחוץ 63:10 והחזירה את עצמה לתמונת האליפות עם 6 נקודות (ניצחון + בונוס על טרייז + בונוס על הפסד בפחות משבע)

אנגליה ניצחה בווילס 21:16 מטריי דקות ספורות לסיום. בכך היא הגדילה את רצף הניצחונות שלה לשישה עשר והיא היחידה ללא הפסד עד כה ולכן עם סיכוי לטריפל קראון (ניצחון על וווילס, אירלנד וסקוטלנד) ולגראנד סלאם (ניצחונות בכל המשחקים). מצד שני, היא רק עם שמונה נקודות ללא נקודות בונוס כך שהכל עוד פתוח. ווילס זוכה בנקודת בונוס על הפסד של פחות משבע.

צרפת ניצחה בבית את סקוטלנד 22:16 במשחק מפוזר למדי של שתי הקבוצות. סקוטלנד זוכה בנקודת בונוס על הפסד של פחות משבע.

 

משחקי סוף השבוע:

סקוטלנד – ווילס, שבת 16:25

אירלנד – צרפת, שבת 18:50

אנגליה – איטליה, ראשון 17:00

 

למתקדמים, טורניר הסופר ראגבי של חצי הכדור הדרומי התחיל היום והסיבוב הראשון ימשיך במהלך סוף השבוע. מדובר באליפות בין קבוצות מאוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה, ארגנטינה ויפן.

בית"ר טהורה לעד
פרשת משפטים - חקיקה חברתית

25 Comments

ר.בקצה 24 בפברואר 2017

ארם,
טור נהדר.
תוכל לספר איפה התחלת לשחק רוגבי?

ארם אבירם 24 בפברואר 2017

תודה ר.!
גדלתי בקיבוץ צרעה שרבים מתושביו הגיעו מארצות אנגלוסקסיות. הרוב הגיעו מדרום אפריקה ומעט נוספים מאוסטרליה ואנגליה. במשך שנים בילדות שיחקנו כדורגל וכדורסל כמו כולם, עד שכשהייתי בן 14 בערך הגיע לקיבוץ עולה חדש מדרום אפריקה שהיה שחקן בדרום אפריקה. הוא התפלא שלא משחקים ראגבי בקיבוץ (כמו למשל ביזרעאל) והתחיל להקים קבוצות נערים ונוער. משם נתפסתי. כל מי שמכיר אותי יודע שאני בחור צנום ביותר אבל אני אוהב ספורט פיזי ובכדורגל תמיד שיחקתי בלם או מגן ותמיד התלוננו נגדי שהמשחק שלי מסוכן. הראגבי בא לי טוב.
לגבי למה לא שיחקו בצרעה ראגבי, למדתי מאוחר יותר שדווקא העולים החדשים שיחקו כל שבת בשנים הראשונות שלהם אבל לאחר שבימי ראשון, רבים מהם לא התייצבו לעבודה מפאת פציעות, הוחלט להחרים את המשחק. זאת עד שאנחנו התחלנו לשחק וכל הוותיקים חזרו להתלהב מהמשחק.

ר.בקצה 24 בפברואר 2017

נו, אז אצל שנינו זורם גולדסטאר בדם..
זכרתי שהרוגבי חזק בקיבוצים בצפון- ביזרעאל שהזכרת, ונדמה לי שיש קבוצה גם בכפר בלום.
עוד שאלה- באיזה גיל אפשר להכניס ילד לביזנס של הרוגבי?
אני רוצה שייפתח כוח ברגליים, לעזור לאמא שלו עם השקיות.

ארם אבירם 24 בפברואר 2017

חחח
אפשר להתחיל בגילאים צעירים במשחק שלא כולל פול קונטקט. צריך לבדוק איפה יש קבוצות ילדים.

עידן ש 24 בפברואר 2017

הבן שלי התחיל לשחק רוגבי בניו זילנד בגיל 5.5 …. לצערי חזרנו לארץ ועוד לצערי לא מצאנו חוגים לגילאים צעירים מ 12 :(

רענן 24 בפברואר 2017

משחקים בארץ רוגבי החל מגיל 6.
איפה אתה גר?

עידן ש 27 בפברואר 2017

(לרענן ) קרוב לחיפה. …

רענן 28 בפברואר 2017

תשלח מספר. אעביר לאיש פיתוח

ארם אבירם 25 בפברואר 2017

הכי טוב להתחיל בניו זילנד. תענה לרענן לגבי אזור מגורים. הוא בעניינים ויוכל לכוון אותך.

אריק האדום 24 בפברואר 2017

מעולה. גישה שצריכה להחליף את "אחוות הלוחמים" שלנו ביום מן הימים. אני מקווה לפחות.
תודה

ארם אבירם 24 בפברואר 2017

בהחלט סוג דומה של אחווה.

Gil - Zimbabwe 24 בפברואר 2017

פעם הבאה שאתה ביוהנסבורג צור קשר, אני הולך כאן ללא מעט משחקים ("מנגל" בירה והרבה דיבורי שטויות בחנייה 3 שעות לפני המשחק).

ארם אבירם 24 בפברואר 2017

בכיף. אני עדיין בקייפטאון עד הערב אבל לא עובר בג'וברג.

בני תבורי 24 בפברואר 2017

אם ג'וברג, אז קאפשטאט.

ארם אבירם 25 בפברואר 2017

אם כך אז מעניתפונטיין

אריאל גרייזס 24 בפברואר 2017

מעניין מאוד. גם ברמות הגבוהות זה ככה, כל החברותא והבירה אחרי המשחקים? מרגיש כמו הליגה האנגלית של לפני 20-30 שנה כזה, לפני שנכנסו סטנדרטים חדשים של מקצוענות

ארם אבירם 24 בפברואר 2017

אתה צודק מבחינה מסויימת. מובן שהמקצוענים לא יכולים להתנהל בצורה כזאת אבל מצד שני, הם צומחים מהשטח מהנוער והמועדונים ואני מוכן להתערב ששם חלק מהתרבות הזאת מוטמע גם היום. זה בהחלט חלק בלתי נפרד מהמשחק והתרבות סביבו גם היום.

אלעד כץ 24 בפברואר 2017

מעולה ריצ'י.
תודה

ארם אבירם 25 בפברואר 2017

תודה! טוב לראות שיש מי שיודע להעריך מותג
:)

אריק 24 בפברואר 2017

לא הבנתי מתי לוקחים את הסטרואידים.

חיים הצהוב 24 בפברואר 2017

משחק מופלא, אחד המשחקים שהכי כיף לשחק, אבל כמו שאמרת הפציעות זה בעיה

wazza 24 בפברואר 2017

מעולה ארם.
המהות של המשחק כולם חייבים לרוץ כל הזמן

יריב פרידמן 24 בפברואר 2017

גם בקיבוץ כפר הנשיא היתה פעם קבוצה מפוארת,גם נוער גם בוגרים

ארם אבירם 25 בפברואר 2017

נכון. זוכר הרבה משחקי נוער שם.

S&M 6 במרץ 2017

(קצת באיחור) כיף לקרוא. תודה.

Comments closed