שיאים וסמים – ירון גרופמן

סמים בספורט: נמצא הפתרון?

צל כבד מעיב על עולם האתלטיקה כבר כמה עשורים. הוא מורכב מחומרים משפרי ביצועים, ממאבק בלתי פוסק בין מעבדות הייצור למעבדות הבדיקה ומכמות עצומה של ספורטאים שנתפסו והושעו. ימי הגוש הקומוניסטי והספורטאיות הגבריות (נטליה זבזדובה: "אני אשה") הסתיימו בתחילת שנות התשעים, אבל הסימום נשאר, בכל רחבי הכדור ובכל הרמות, כולל שיאנים וזוכי מדליות. בן ג'ונסון, מריון ג'ונס, טייסון גיי, יוהאן בלייק, אסאפה פאוול וורוניקה קאמפבל-בראון הם רק חלק מהשמות הגדולים שנתפסו.

כמובן שהאתלטיקה אינה הספורט היחיד הנגוע (לאנס ארמסטרונג, אלברטו קונטדור, אנדרה אגאסי, מריה שאראפובה, אלכס רודריגז והופ סולו הם כמה שמות שקופצים מיד לראש בהקשר זה), אבל בימים האחרונים החליט איגוד האתלטיקה האירופי לקחת את המאבק בסימום כמה צעדים קדימה.

*

בעקבות סקנדל הסימום הרוסי מהשנים האחרונות, במהלכו נתפסו כמעט 1,000 ספורטאים בשימוש בחומרים אסורים, מינה בינואר האחרון האיגוד האירופי כוח משימה לטיפול בבעיה. להלן תקציר ההמלצות שהוגשו ואושרו באסיפת האיגוד שנערכה בסוף השבוע האחרון בפאריס:

שיאי אתלטיקה יוכרו רק בהתקיים התנאים המצטברים הבאים:

  • השיא נקבע בתחרות לגביה קבע האיגוד כי יש אמון מוחלט בקיום נהלי השיפוט והמדידה (MAJOR EVENTS).
  • האתלט עבר מינימום בדיקות (המספר עוד צריך להיקבע) בשנה שקדמה לשיא.
  • הדגימות שנלקחו מהאתלט לאחר השיא יישמרו לשם בדיקות חוזרות לפחות 10 שנים.
  • האתלט מעולם לא נתפס בשימוש.

ואם כל הפצצות – הסטנדרטים האלה יוחלו רטרואקטיבית. מאחר והאיגוד החל לשמור דגימות רק בשנת 2005 המשמעות היא שכל השיאים שקודמים שהושגו קודם לשנת 2005 יימחקו. הם לא יוחלפו בתוצאה השנייה הטובה ביותר העומדת בקריטריונים, אלא יישאר סלוט ריק, עד אשר ייקבע שיא חדש מאושר.

גם השיא שלה בסכנה - ירמילה קרטוכבילובה.
גם השיא שלה בסכנה – ירמילה קרטוכווילובה.

ההחלטה אושרה על ידי האיגוד האירופי ותשפיע מידית רק על השיאים האירופיים. על מנת שהיא תחול על שיאי העולם עליה להתאשר על ידי האיגוד העולמי. הלורד סבאסטיאן קו כבר חיווה דעתו שההחלטה ראויה ויש לקדם אישורה במוסדות האיגוד העולמי, על אף שהיא מוחקת השיא האירופי שלו ב 1000 מטרים, משנת 1981, ולמעשה מסירה את שמו סופית מהטבלה.

אם תאושר ההחלטה, באסיפת האיגוד העולמי שתיערך באוגוסט, יימחקו מטבלאות שיאי העולם עשרות שיאים לגברים ולנשים. אזכיר רק כמה מפורסמים שדינם מחיקה – קפיצת הרוחק 8.95 של מייק פאוול, זריקת הכידון של יאן ז'לז'ני, תוצאות הספרינט 100 ו 200 מטר של פלורנס גריפית ג'ויינר, שיא ה 400 מטר של מריתה קוך ושיא המרתון 2:15:25 של פאולה רדקליף.

המוטיב של מנגנון האיפוס הזה ברור. האיגודים מרגישים שהענן ירד כבר נמוך מאוד ומטיל צל כבד על אמינות והגינות הענף כולו ולכן נדרשת פעולה דרסטית. יחד עם זאת, מדובר בפתרון גס,  הגורס את כל הספורטאים, גם את הנקיים, על פי קריטריון שרירותי. האם זו הדרך לחדש את אמון הציבור בענף?

*

ישנם שני פתרונות חלופיים, המבוססים על נוסחאות מורכבות יותר הרואות את "נדירות" השיא כקריטריון מחשיד ולא את עצם העובדה שנקבע לפני 2005. אחד – בוחן את הזמן הממוצע לשיפור שיא במקצוע מסוים ואם השיא הנוכחי קיים יותר מפי שלוש או ארבע מהממוצע דינו מחיקה. נוסחה זו תמחק מיד שיאים עתיקים משנות השמונים כמו אלה של קוך (1985), גריפית ג'ויינר (1988) ושיא ה 800 של הצ'כית קרטוכבילובה שהוא העתיק מכולם ונקבע ב 1983. השני לוקח בחשבון כמה התקדמו הספורטאים האחרים מאז השיא בהתחשב בזמן שחלף. הנוסחה היא מספר שנים, למשל 10, למחצית הדרך בכל פעימה. אדגים באמצעות השיא ב 100 של גריפית ג'וינר. כשהוא נקבע במבחנים האמריקאיים ב 1988, המרחק בינו, 10:49, לשיא הקודם של אוולין אשפורד, 10:76, היה 27 מאיות. כדי שימשיך להיות מוכר ולא יימחק, חייבת להיות בשנה הבאה, שלושים שנים לאחר שנקבע, תוצאה קבילה המבטאת שיפור של 13.5 מאיות בעשור הראשון, 6.75 מאיות בעשור השני ו 3.375 מאיות בעשור השלישי, דהיינו 10.52. היות ואין תוצאה כזו, מאחר והאתלטית השניה המהירה ביותר היא כרמליטה ג'תר עם תוצאה של 10.64, דינו של השיא מחיקה.

נכון שהנוסחאות החלופיות מסובכות ואינן פתרון חד ואלגנטי כמו האיפוס הכולל, אבל היתרון שלהן הן שהן  בוחנות  את השיא במשקפיים ענייניות. הן מחפשות עד כמה השיא יוצא דופן, דבר המחשיד אותו כשיא שהושג באמצעים לא כשירים. זאת לעומת הקריטריון השרירותי המוצע. גישה מורכבת ועניינית יותר תצליח אולי בשתי המשימות, גם להחזיר את האמון לענף הנפלא הזה וגם למנוע את הרגשת התסכול של ספורטאים ששיאם עומד להימחק. את ההרגשה הזו היטיבה לבטא פאולה רדקליף שאמרה בימים האחרונים, בעקבות אישור ההצעה, כי איגוד האתלטיקה נכשל פעמיים. בפעם הראשונה בתפיסת ואיתור הרמאים והגנה על ציבור הספורטאים והצופים מפניהם ובפעם השנייה במחיקה גורפת הצובעת בצבעים קודרים גם ספורטאים נקיים כמוה.

רנאטו קאנובה - החידוש באימוניהם של רצי העלית של ימינו
משחק הגמר האלטרנטיבי

43 Comments

היסטוריון של ספורט 4 במאי 2017

ואני הציע עוד הצעה .
והיא פשוטה להוסיף עוד מקצועות על חשבון המקצועות הקיימים או לפחות על חשבון חלקם.
למשל להוסיף למקצוע האולימפי ריצות נניח ל 300 ו 1000 מטר (וייתכן שאם הזמן לוותר על ה 400 או ה 800 ).
ככה המקצועות האולימפים החדשים ישתדרגו ונזכה בהם לשיא עולם.
בנוסף במקצועות הזריקה לשנות את גודל המכשיר וממילא יהיה שיא חדש (כפי שנעשה בעבר בכידון ..משיקולים שונים לגמרי ).

אשר לשיאים הקודמים.
לדעתי לבטל בהינף יד את כל השיאים זה בעייתי מאד.
פאוול למשל עשה שיא כשר ככל הנראה ..הוא הרוויח תנאים טובים אך לגיטימים (גם לואיס עשה אז 8.91 ) ואין שום סיבה לבטל את שיאו כנ"ל בובקה (שכבר נמחק ספורטיבית ).

כל יתר השיאים הקיימים מצריכים הוכחה מוחלטת שהם הושגו בדרכים פסולות באין הוכחה חד משמעית שכזו הם "זכאים "
לכל היותר להוסיף כוכבית לשיאים מסוימים (כמו ב 100 נשים או של קוך ) והפתרון יהיה בהוספת מקצועות.

איציק 4 במאי 2017

לא אוהב את גישת הפסילה. מבחינתי זו הרשעה ללא עדויות על פי תחושת בטן. עדיף שאשם לא יענש מאשר להעניש זכאים. אני מבין את הסירחון, אבל זו הצעה עצלנית. במקום להתחיל להשקיע הרבה יותר באכיפה וענישה של האשמים, עושים חיים קלים ופוסלים גורף. אופן חשיבה של עסקנים דשנים ומרוצים מעצמם.

אמיתי 4 במאי 2017

אני דווקא מקבל את גישת האיפוס. בהתחשב בזה שפעם בדיקות הסמים הלכה למעשה
לא היו קיימות אבל סמים משפרי ביצועים בהחלט היו גם במערב זה מאד הגיוני ליישר קו.
גם שאר הקריטריונים לקביעת שיא מאד חשובים. יש הרבה שיאיים בייחוד של נשים שהם
אנומליים ומריחים לא טוב.. וחוץ מזה שלילת מדליות היא לא דבר ריאלי ככה שזה הרע במיעוטו

איציק 4 במאי 2017

כיוון שיש לנו המון התכתבויות, אני יודע שאתה כותב זאת כי זה מנוגד לדעתי, ולא כי זו דעתך.
אני יותר ראציונאלי ועינייני ולכן מסכים עם החלק השני של תגובתך לגבי הקריטריונים. אכן צריך להחמיר כדי למנוע. לעומת זאת לגבי החלק בו אתה טועה, אז כמו שדורפן (אני חושב שזה הוא) כתב לא פעם, לא צריך את המבחנה, צריך מישהו מבפנים שיספר הכל לגבי ההליך והאדם. זה היה נכון לגבי ארמסטרונג וזה נכון לגבי כוך, קרטוכבילובה, או גריפיט ג'וינר.

אמיתי 4 במאי 2017

קצת מעליב..
לדעתי האיפוס ראציונלי וגם הוגן. זה לא אומר שמי ששיאו ניפסל השתמש בסמים.
אלא שהוא לא עמד בקריטריונים שיש לנו היום. כמו בהרבה תחומים התקדמנו ויש
להתאים דברים למציאות החדשה. זה לא פיתרון מושלם אבל כן פיתרון שלם

איציק 4 במאי 2017

אם נבגעת, מתנצל, היה ללא כוונת זדון.
כפי שכתבתי, לדעתי הוא לא שלם, הוא עצלני ושם על כולם כוכבית יותר גדולה מזו שיש על שתי האליפויות של באר שבע, ואולי אפילו ארבע.

איציק 4 במאי 2017

נפגעת…

אמיתי 4 במאי 2017

כמו הכוכבית שתהיה על הירידה של הפועל..
לא נפגעתי אבל הבאתי טיעונים לדעתי. זה לא היה קנטרני..

איציק 4 במאי 2017

שם זו תהייה סופר נובה.

yaron 4 במאי 2017

1984

ירושלמי 4 במאי 2017

אני ממש לא מסכים עם האיפוס.
כמו שאיציק רשם, זה לשפוך את התינוק עם המים, מה שיעשה עוול עם אלה שלא לקחו סמים, גם אם לא ברור שיש כאלה בכלל ברשימת השיאנים.
אני גם לא מבין איך הם יכולים לעשות את זה מבחינה משפטית, הרי מדובר בהסטוריה ובמפעל חיים של אנשים שהקדישו הכל על מנת ששמם יחקק בדפי ההסטוריה. כך שקבוצה של אצלטים ששיאם הולך להתאפס יכולים וצריכים להתאגד תחת קורת גג משפטית שתייצג אותם כבעלי אינטרס כדי שלא ימחקו את השיאים שלהם. רוצים לאפס? תוכיחו!
השאלה היא היכן זה ייעצר, הרי הם יכולים גם לקבוע שלפני עלייה לתחרות על כל ספורטאי לבצע (בנוסף לבדיקות הסמים השגרתיות) גם בדיקות אמת שלא לקח סמים ואף למאמן שלו.

זה גם מזכיר קצת את סוגיית השימוש במצלמות בזמן משחקי כדור.
מצד אחד הקהל כן רוצה לראות תחרות הוגנת, מצד שני צריך לראות שזה חא בא על חשבון המשחקיות וההנאה אחרת אין טעם.

Yaron G 4 במאי 2017

בטבלאות המפורסמות על ידי ה IAAF הם הריבון, הם קובעים את הקריטריונים ואת המדדים. לא חושב שיש ערכאה משפטית שתתערב בזה.
מי שרוצה לפרסם טבלאות אלטרנטיביות של שיאי עולם או התוצאות הטובות ביותר מוזמן לעשות את זה, אבל די ברור שזה לא יתפוס ושה IAAF הם הגוף הקובע באתלטיקה בעולם.
אגב היום יו"ר ה IAAF, הלורד קו, כבר נשמע פחות החלטי ואמר שיהיו עוד דיונים ויש עוד הצעות, הוא בטח קרא את הציוצים הזועמים של רדקליף ואחרים.

shohat 4 במאי 2017

"תאפסו את השיאים, הם אמרו, השיאים של היום נקיים יותר, הם אמרו".
21 זוכי מדליות מריו 2008 נפסלו עקב שימוש בחומרים אסורים (באתלטיקה בלבד), ו-14 מלונדון 2012.
הפרשה הרוסית, הפרשה הקנייתית, הפרשה הטורקית. מה שידוע ומה שלא ידוע לגבי ג'מייקה.
בשנים האחרונות נתפסו טייסון גיי, ג'סטין גאטלין, ריטה ג'פטו, ג'מימה סומגונג, ראשיד רמזי, אביילגאסי – רשימה מאד חלקית.
אז נאפס מ2005 לטובת אשליה שמאז או מכאן הספורט נקי? נו באמת.
ההצעה לוקה גם מבחינת ההגינות ובעיקר אין תועלת. זו מראית עין של פתרון, היכן שאין סיבה להניח שהיקף הבעיה פוחת.

טור מצוין בנושא: http://www.hmmrmedia.com/2017/05/the-record-reset-is-pure-eyewash/

אלעד כץ 4 במאי 2017

נראה לי התכוונת מבייג'ין

אלעד כץ 4 במאי 2017

ואם אני מבין את ההגיון מאחורי ההצעה, היא בדיוק העניין הזה, שכיום תופסים יותר ושומרים דגימות ולכן ניתן לבדוק דגימות גם בדיעבד ככה שזה מצמצם את האפשרות להתחמק מגילוי לאורך זמן.

shohat 4 במאי 2017

בייג'ין, כן. רק שבשביל זה אתה צריך להאמין שהתפיסות מעידות על אחוז הצלחה גבוה ולא על המקצת שתופסים והמעיד על הכלל.
ההגיון מובן, אך החשש הוא שאיפוס השיאים משרת בעיקר מראית עין. בנוסף הוא יאפשר כמה שנות hype של שבירת שיאים.
אני לא נגד הרעיון של איפוס שיאים מנקודת זמן מסוימת באופן עקרוני (השיאים הקודמים לא יימחקו מההיסטוריה, התיעוד והסיפורים יישארו, כמו אתלטים גדולים אחרי שהשיאים שלהם נשברים). אני פשוט חושב שהגדרת 2005 כנקודת מפנה היא לא משכנעת, ושכיום אנחנו במצב של חוסר אמון כה עמוק בהווה, כך שדרושים צעדי תיקון משמעותיים ושיקום האמון לפני שעושים איפוס ומזמינים שיאנים חדשים.

נראה. לדעתי המהלך לא יעובר. וירון צודק, לסבסטיאן קו יהיה קשה לעמוד מול לחץ ציבורי של פולה ראדקליף.

ירון ג 4 במאי 2017

רדקליף פופולרית ומאוד מתוקשרת.
אבל גם מייק פאוול מתייצב עכשיו כמתנגד חריף.
ויהיו עוד.
זה לא יהיה פשוט בכללל לאשר את זה, זה דורש אישור נפרד בכל הפדרציות האזוריות ואחכ בקונגרס ההתאחדות העולמית, אם קו לא נרתם לזה כמשימה על שלו זה לא יכול לעבור.

austaldo 5 במאי 2017

בדיוק מה שחשבתי, מראית עין של "פיתרון" פופליסטי, שמעשית לא פותר כלום.

Ivan Pedroso 4 במאי 2017

לא הייתי רוצה שיפסלו את השיאים.
מה שאיציק כתב די מתאר גם את התחושות שלי.

אמיתי 4 במאי 2017

זה כי אתה לא מתכתב איתו הרבה..

איציק 4 במאי 2017

לא רבה, אבל כשיוצא לו, תראה איזה תשובה טובה, עניינית ומנומקת.

אמיתי 4 במאי 2017

מצטיין דיקן

איציק 4 במאי 2017

Summa Cum Laude

אמיתי 4 במאי 2017

על חנופה אף אחד עוד לא קיבל סטירה

איציק 4 במאי 2017

תתחיל להתחנף… רק תדאג לעשות זאת בכוונה מלאה, מהלב.

אבי 4 במאי 2017

הייתי מוציא תנאי נגדי: אם האתלט ו/או המאמן שלו יוצאים דוברי אמת בפוליגרף על משפט בסגנון ״מעולם לא השתמשתי בחומר אסור״, השיא נשאר. ברור שפוליגרף יכול לטעות, ולכן אין להשתמש בו בהליכים פליליים, אבל סביר בעיני לתת לספורטאי צ׳אנס להגן על השיא שלו. מישהו יודע אם כבר עלתה הצעה ברוח זו?

austaldo 5 במאי 2017

מה יהיה עם השיאים ב 100 ו 200 מטר נשים? יעשו סיאנס ויחברו את הרוח של פלורנס גריפית ג'וינר עליה השלום לפוליגרף ?

no propaganda 4 במאי 2017

זה פשוט בזיון.
נראה לי זה בא להביא ליותר שבירות שיא עולם כדי להביא הייפ.

אלכס 5 במאי 2017

אני אולי הדיוט, אבל ראבק, תעשו "הכל מותר" עם סמים. רוצה לדפוק את הגוף שלך? לך על זה. כצופה, מסומם שמתחרה במסומם מעניין בדיוק כמו שתי חברה נקיים. זה כמו F1, כל אחד והמעבדה שעובדת איתו.
זה בהחלט יפגע בספורטאים הפעילים הנקיים שלא רוצים לא להיות מסוגלים לזוז בגיל 40, אבל זאת הדרך האחת לסיים עם זה. אחרת, כל סם חדש שגילו (לא כל אחד מגלים) ידרוש דגימות שוב ושוב. ואז יש את הקטע של כמות דגימה. כל מבדק הורס חלק מהדגימה… אי אפשר לבדוק על אותה מבחנה לנצח.

אמיתי 5 במאי 2017

ואם אני רוצה לקפוץ משולשת בלי סמים מה אז? תכריח אותי לקחת?.. זה לא פיתרון. וברור שיהיו כאלו עם סמים יותר טובים. אפשר לקיים ספורט ללא סמים רק זה לא קל או פשוט

איציק 5 במאי 2017

אין סיכוי שתרצה לקפוץ משולשת כשאתה לא על סמים.

איציק 5 במאי 2017

התגובה לאמיתי.

אמיתי 5 במאי 2017

ראה תגובה מס. 7 אצל דורפן

איציק 5 במאי 2017

לא בזמן נהיגה…
בכול אופן, אתה רשאי לזנק ל 100 בלי עדני זינוק, אין חובה, או לשחות עם בגד ים רגיל ובלי משקפיים. אין חובה, אתה רשאי להשתמש בכל זה, לא חייב.
אני כמובן נגד אישור שימוש בסמים, רק הסיבה "ואם אני לא רוצה" היא לא הסיבה שמצדיקה התנגדות לשימוש בסמים.

אמיתי 5 במאי 2017

אתה משווה בגד ים לסמים? שינוש בבגד ים יכול לפגוע בבריאות?
ברגע שזה יהיה חוקי בפועל ספורטאים מקצועניים לא יוכלו להרשות לעצמם לא להשתמש.
אגב חשבתי על עוד אספקט של שימוש בסמים. זה נותן ביטון עצמי גדול (סוג של פליסיבו) למי
שמשתמש בהם. מניח שבמקצועות מסויימים זה לא פחות חשוב מכמה מהר ריקמת השריר מתאוששת ממאמץ.

איציק 5 במאי 2017

מה שכתבת בתגובה זו אלו סיבות הכי לגיטימיות שיש, להבדיל ממה שכתבת בתגובה הראשית "ואם אני רוצה לקפוץ משולשת בלי סמים מה אז?" הרצון שלך לא רלוונטי לחלוטין. הסיבות שנתת בתגובה זו הכי רלוונטיות. לא רוצה, אז מה, אתה יכול לא לרצות עדני זינוק. אי אפשר להשוות עדני זינוק לסמים, בגלל מה שכתבת עכשיו. זה כבר לא "לא רוצה" זה מתנגד מסיבות בריאותיות, השפעות נלוות, ועוד. זה הרבה מעבר ללא רוצה.

שוטף + (ק)שישים 5 במאי 2017

השיא שלה? הייתי בטוח זה גבר בתמונה חחח
נשית כמו מייק טייסון יוצא שיכור מפאב באמצע הלילה

austaldo 6 במאי 2017

אתה רוצה לצחוק עוד קצת?
באחת מאליפויות העולם שהיא השתתפה (ומן הסתם ניצחה) פסלו אצנית קנדית דקיקה שאין סיכוי בעולם שהיית מתבלבל (אין לי זמן לחפש תמונה עכשיו) בטענה שהיא גברית

איתן 6 במאי 2017

עם כל הסטרואידים שיש בענף הזה אני בטוח שיש כמה אתלטיות שמתגלחות בפנים ושפם,מגלחות שיער בגב,
עושות הסבה מקצועית לזמרת בס באופרה.
ומפרסמות עצמן באינטרנט כנשים שמוכנות להגיע אליך הביתה כדי להיאבק איתך בביגוד מינימלי- לצורך השלמת הכנסה.

אני עוד סתם שאלה-למבינים בעניין ,כיום אם טרנסג'נדר רוצה להתחרות באולימפיאדה,לאיזה קטגוריה הוא נכנס נשים או גברים???

חח בידיוק גיגלתי קצת בעניין ראיתי שיש תחרות פיתוח גוף לטרנסג'נדרים
http://edition.cnn.com/2016/02/12/sport/chris-mosier-transgender-athlete/
כמו גם סיפור על בת 18 שהייתה שחיינית וביצעה ניתוח מאז היא עברה לקבוצת הגברים
https://www.youtube.com/watch?v=dhNpyzW6HK8

אורליוס 6 במאי 2017

עיניין השיאים הוא חשוב, ואני לא בטוח שאיזשהו מהפתרונות הוא אידיאלי.
הרבה יותר כואב לי על האתלטיקה מבחינת הזיכרון הקולקטיבי, אנשים רגילים (לא עכברי אתלטיקה) לא זוכרים מי מחזיק ברוב השיאים, הם זוכרים את המנצחים הגדולים באולימפיאדות. הנפות ידיים מרגשות של מנצחים ברגעים מרגשים, דמעות ועצב של מפסידים. אם 7 שנים לאחר מכן המעבדות מגלות שהמפסיד בעצם ניצח כי היה נקי יותר, הרישומים משתנים אבל הזיכרון לא עובד ככה…
בתור ילד אתלטיקה הייתה מלכת הספורט שלי, התרגשתי באולימפיאדות, וצעקתי ביחד עם ניסים קיויתי מול הטלוויזיה. היום אני לא מתרגש, אני יודע שהנצחון הוא בספק ל10 שנים הקרובות, ואני אשמח בשביל המנצח רק כשיוכח ככשר (וכנראה אשכח לשמוח בשבילו עד אז).
עצוב.

ירון ג 6 במאי 2017

מצוין.
זה לא רק הזיכרון, זה גם הזוכה המשתדרג מכסף לזהב, שלא שמע המנון. והמשתדרג ממקום רביעי לארד, שלא היה על הפודיום. קיבלו מדליה רישומית, בלי ההתרגשות, הדמעות. באסה.

נעם 6 במאי 2017

יש רשימה לא קטנה של שיאים שחייבים להמחק, בראש ובראשונה של גריפית גויינר ואני בעד כל שיטה שתביא למחיקתן.
השיא של רטקליף מתקרב לשבירה להרגשתי ולכן זהו מחיר קטן לשלם.
השיא של פאוול לעומת זאת, אחד מרגיעי השיא של אליפויות העולם לדורותיהם, ושרחוק מאד משבירה. .. יהיה לי חבל מאד לאבד.

bhr 7 במאי 2017

גדלתי על האתוס של בוב בימון.
גם אותו היו מוחקים?

Comments closed