מדריך לאופני כביש – דן ברקאי

לקראת הטור דה פראנס: דן ברקאי עם מורה נבוכים לאופני כביש

טרום הטור דה פראנס 2017 – האירוע הגדול בעולם האופניים – התפניתי לסיקור שייתן אור למתקשים ויחבר אוהדי ספורט לענף מיוחד שכזה.

ה א'-ב' (וכנראה גם ה ג'-ד') בענף, האוויר הוא לא ריק, האוויר הוא משהו הקיים בחלל עולמנו אתו הרוכבים נלחמים. הראשון בחבורת רוכבים חוצב כיס באוויר והרוכבים אחריו מתאמצים פחות אודות לנתיב שסלל. מחקרים הוכיחו שהרוכבים המגיעים בעקבות המוביל מתאמצים פחות בכ 45%. וזה עוד לפני שמוסיפים את הרוח שהיא גורם המאט/מסייע לרוכבים (רוח פנים, רוח גב ורוח צד).

כדי שזו לא תהיה תחרות רוכבים של 'כולם נגד כולם', יש את הקבוצה. הקבוצה בעצם זהו ספונסר המאחד רוכבים שונים למטרה מסוימת. וכך, רוכבים מסייעים למוביל בדרכים שונות להשיג את מטרתו. כך הטקטיקה משפיעה על כל מרוץ אופניים ויש הרבה מקרים בהם הרוכב הפחות חזק אך עם הטקטיקה הטובה ביותר מנצח.

הטבע משחק תפקיד לא קטן. גשם, קור, חום, תאונות לא צפויות, ועוד אלף ואחת סיבות איך רוכב יכול בשבריר שנייה לאבד הכול.

*

ישנם כמה סוגי רוכבים.

מטפס/קליימר – כשמו כן הוא. בד"כ בעלי משקל נמוך וקטני גוף, אם כי ניתן למצוא גבוהים המטפסים טוב. אלו הרוכבים המנצחים קטעים הרריים, וזו יכולת חובה למועמד לגראנד טור.

מאיץ/ספרינטר – גדלי גוף, המייצרים וואטים (כך נמדד כוח האנרגיה שמייצרים הרוכבים) בכמות גבוהה לזמן קצר. הם אלו המנצחים בקטעים מישוריים.

דומיסטיקים – בתרגום (מצרפתית אם איני טועה) של פועלים. אלו חברי הקבוצה של המוביל שיעזרו לו בכל. להביא לו שתייה ואוכל מרכב הפיקוד, לתת את האופניים שלהם למוביל במקרה של תקלה אצלו, להוביל אותו ולהגן עליו במאבק עם הרוח, לסגור על התקפות של מתחרים ועוד.

ישנם גם את רוכבי הנג"ש – רכיבה נגד השעון. יש נג"ש אישי ויש נג"ש קבוצתי. כמו כן יש את הרוכבים המתמחים בקלאסיקות, קרי, רכיבה על אבני פאווה ודרכי עפר בד"כ בעונת הקלאסיקות באביב.

*

האקשן הגדול נמצא בעליות. כיוון שבעליה המהירות יורדת, מספיקים כמה קמ"ש בודדים מעל ליריב כדי לפתוח פער רציני. בירידות יש את המופעים של הגלישות. פביאן קאנצ'לרה, אחד מגדולי הרוכבים בכל הזמנים, הגיע לפני שש שנים ל 130 קמ"ש באחת המורדות בטור דה פראנס.

רוכב צריך לדעת לכוון סרגל מאמצים מדויק. אם לא כן, הוא יבוא באפיסת כוחות לסיום. ביום רכיבה שורף רוכב 4500-9000 קלוריות!! רוכבי האופניים הם ספורטאי על במלוא מובן המילה.

*

המרוצים:

עונת האופניים מתחילה בינואר ומסתיימת בשלהי אוקטובר. יש מרוצים יומיים ויש מרוצי שלבים – סיור/טור, המורכבים מפרופילים שטוחים, הררים וקטע או שניים של נג"ש.

במירוצי קטעים ובעיקר בגראנד טורס, יש בנוסף לניצחון הכללי עוד מטרות. ניצחון בקטע, חולצת מלך ההרים – הרוכב שכבש הכי הרבה פסגות מדורגות, חולצת הנקודות – הרוכב שהגיע ראשון למאוצי הביניים והסיום והשיג הכי הרבה נקודות, הרוכב הצעיר – עד גיל 25 ועוד.

*

שלושה גראנד טורס: החשוב מכולם ה'טור דה פראנס' ביולי, השני בחשיבותו הוא ה'ג'ירוד'איטליה' במאי, והשלישי בדרגתו האחרון בעונה ה'וואלטה אספניה'. אלו מרוצים בני עשרים ואחד קטעים עם יומיים הפסקה (בד"כ אחרי שליש ראשון ואחרי שני).

חמשת המונומנטים הם המרוצים היומיים הנחשבים ביותר:
'מילאנו סן רמו' – במרץ עם פרופיל שטוח ומיועד לספרינטרים.
'רונדה ואן פלנדרן' – באפריל עם פרופיל המשלב קטעי פאווה ומיועד לקלאסיקנים.
'פריז-רובה' – באפריל, נקרא מלכת הקלאסיקות וכנראה גם המונומנט החשוב ביותר.
'ליאז'-באסטון-ליאז' – באפריל, השיא של שבוע (וחצי של) הארדנים. פרופיל עם עליות וירידות קצרות הנראה כזיגזג.
'ג'ירו די לומברדי' – באוקטובר ממש בסיום העונה. פרופיל המתאים למטפסים יותר.

יש עוד מרוצים חשובים במשך העונה כדוגמת אליפות העולם  (הזוכה מקבל את חולצת הקשת בענן עד לתחרות הבאה), האמסטל גולד, פלאש וואלון, פריז-ניס והקריטריום דה דופינה שהסתיים לא מכבר.

*

זהו אפס קצהו של הענף. נושאים חדשים, הסברים מפורטים יותר ועוד נתונים שפספסתי מקוצר היריעה, מוזמנים להרחיב כאן. סיקור על הטור – שבוע הבא שיתפנה לי חריץ זמן.

אסיים עם משפט שאמר לי אחד הפרפורמות בכל ענף האופניים 'יאיר בן עמי' הגדול, ומאז הוא חקוק על ליבי;

"ישנה רק דרך אחת שלא להבין שמרוץ אופני הכביש הוא הספורט הקשה בעולם – לא להבין מה קורה במרוץ אופניים.."

***

הנה מדריך מצולם לקראת הטור:

 

זה למה הוא כן
סוגיית הסטודנטים-אתלטים

65 Comments

אורן השני 22 ביוני 2017

מעניין מאוד, תודה.

יש לי הרבה שאלות לגבי הדינמיקה (או הפוליטיקה) של הרוכבים בקבוצות, מקווה שלא חופר מדי :)

כמה זה תדיר שכוכבים עוברים קבוצה? או שמספרי 2 "מקודמים" על חשבון המספר 1 הנוכחי? או שעוברים להוביל קבוצה אחרת (גם על חשבון המוביל הנוכחי).
האם יש חוזים לטווח קצר וארוך עם הקבוצות ו"טריידים" למשל? או קבוצות עם שני כוכבים שהשאר עובדים בשביל שניהם במקביל? (כלומר מזכיר קצת את הפורמולה 1 רק עם קבוצה גדולה יותר).
כמה רוכבים יש ב"סגל" של קבוצה חזקה (בכלל ובטור בפרט)? האם ישנה רוטציה בין הטורים? האם מגדלים בקבוצות הגדולות את הצעירים המבטיחים או ש"קונים" אותם? מי הקבוצות המובילות וכמה חשוב להן שרוכב שלהן ינצח בתחרויות ה"צדדיות"?

טוב אז כן חפרתי.. תודה בכל מקרה

דן ברקאי 22 ביוני 2017

אענה ראשטן ראשון.

רוכבים עוברים מקבוצה לקבוצה תדירות, כלומר, בסיום החוזה שלהם.

מספרי 2 תדירות לוקחים את המקום הראשון או עוברים לקבוצה אחרת להתמודד ראש בראש עם המוביל שלהם לשעבר. הסיפור הכי חם זה בטור עכשיו עם ריצ'י פורט וכריס פרום (האריך בשבוע הבא).

אין טריידים כי אין תקרת שכר. עדיין יש מטרות שונות לרוכבים וכל רוכב רוצה קבוצה תומכת, כך שרק כסף לא תמיד מספיק.

אמשיך אח"כ

אורן השני 23 ביוני 2017

תודה רבה

דן ברקאי 23 ביוני 2017

מוסיף עוד כמה נקודות,

רוטציה בין הטורים, למה כוונתך? התאריכים לא זזים מסורתית וקבועים בתאריכים שכתבתי. הרוכבים בהחלט עושים רוטציות באלו טור להשתתף כדי להצליח לזכות (תלוי ברוכבים המשתתפים, בפרופיל של אותה שנה, ובכושר של הרוכב).

צעירים מקבלים במה במירוצים מהדרג השני והשלישי. יש עשרות מירוצים המדורגים לפי חשיבותם, גידול של רוכב צריך בתחילה בקבוצה קטנה, אח"כ בקבוצה גדולה יותר בתור פועל ורק אח"כ אם הוכיח את יכולותיו הוא מקבל את המושכות. בודדים הרוכבים המנצנצים בגילאים צעירים בבמה הגדולה.

יש כמה קבוצות גדולות ועשירות כדוגמת סקיי, מוביסטאר, אסטנה, קוויק סטפ, בי.אמ.סי. ועוד. לכל קבוצה מטרות שונות ולפי המטרות האלו נבחרים הרוכבים המתאימים ביותר. לדוגמה, לסקיי חשוב מאוד הטור דה פראנס, לעומת קוויק סטפ שהיא קבוצת קטרים עמוקה המעמידה סגל עצום לקלאסיקות האביב. וזו טיפה מן הים…

אורדוניה 22 ביוני 2017

ענף מרתק
ואם אפשר, אז אשמח להסבר בנושא השעון שמופיע בטלביזיה. לא תמיד אני מבין מה המשמעות של הזמנים שמודדים.

מתן גילור 22 ביוני 2017

חשוב שבמקום אופניים יש שם כלי רכב וכולם מפעילים וויז… אותו עיקרון.
בד"כ השעון מראה כמה זמן נמצא מי שמוביל כרגע את הקטע מהדבוקה ו/או ממוביל הטור (אם מדובר על מירוץ קטעים).
בטיפוסים הדבוקה מפוצלת להמון קבוצות קטנות ואז מראים כמה כל אחת מהם (או יותר נכון, כל אחת מהן שמעניינת) נמצאת ממי שמוביל את אותו קטע ספציפי.

אורדוניה 22 ביוני 2017

תודה

רומן 22 ביוני 2017

כמה זמן במהירות של מי?

אביב בן צבי 22 ביוני 2017

בד״כ מחשבים הפרשי זמנים ע״י ייחוס למעבר בנקודה מסוימת. כלומר אם רוכב x עבר בפנייה מסוימת 20 שניות אחרי הדבוקה המובילה אז הפער יהיה 20 שניות, וזה מתעדכן באופן תדער.

cookie-monster 23 ביוני 2017

אה כמו ב global rallycross

רומן 24 ביוני 2017

יעני לפי המהירות של המוביל..

מתן גילור 24 ביוני 2017

עוד כמה זמן הדבוקה תגיע למקום בו המוביל נמצא עכשיו.

אלעד כץ 24 ביוני 2017

אתה בטוח שזה לא לפני כמה זמן היה המוביל במקום שהדבוקה נמצאת עכשיו?

מתן גילור 24 ביוני 2017

זה לגמרי מה שכתבת ומה שהתכוונתי לכתוב ויצא לי עקום לחלוטין.

רומן 24 ביוני 2017

מתן, איך אפשר לדעת בעוד כמה זמן הדבוקה תגיע למקום בו נמצא המוביל?
הדבר המדיד היחיד זה לפני כמה זמן המוביל היה איפה שדבוקה נמצאת עכשיו.
ככה מודדים בסקי ובביאטלון , אני מניח שגם באופניים

ישי 22 ביוני 2017

תודה
*הודות (ולא אודות)

דן ברקאי 22 ביוני 2017

נכון. תודות!

מתן גילור 22 ביוני 2017

תודה דן.
ברשותך, מצרף כאן קישור למורה נבוכים של פאקו, שמשלים את הטור שלך:
http://www.hoops.co.il/?p=69026

דן ברקאי 22 ביוני 2017

נהדר! כל המוסיף, מוסיפים לו מהשמיים…

אלכס דוקורסקי 23 ביוני 2017

תודה לדן ולפאקו.
כיף ומעניין לקרוא (וכמובן גם לעקוב אחר מירוצי האופניים והטור בפרט).

רומן 22 ביוני 2017

אפשר כמה דוגמאות קונקרטיות איך קבוצה יכולה לעזור לרוכב לנצח?

איתמר 22 ביוני 2017

קבוצה יכולה לסייע לרוכב לנצח בין השאר בהתשת המתחרים מהקבוצות היריבות (למשל באמצעות פריצות שהם יהיו מחויבים להגיב עליהן) ובהגברת קצב שתביא לפירוק הקבוצות האחרות ותשאיר את המתחרים לקראת סוף הקטע כאשר הם לבדם וללא סיוע של רוכבים מקבוצותיהם.

רומן 24 ביוני 2017

למה שהם יהיו מחויבים להגיב אם המוביל לא מצטרף? ואם הוא כן מצטרף אז איך החברים שלו עוזרים לו ?

דן ברקאי 25 ביוני 2017

לצורך העניין סקיי עם רוכבים שמספרם 1-9, ומוביסטאר עם רוכבים שמספרם 11-19 (המוביל בדר"כ עם הספרה הנמוכה).

כרגע מטפסים עלייה. המוביל של מוביסטאר (מס' 11) תוקף. המוביל של סקיי (מס' 1) לא מתרגש וממשיך למצוץ את הגלגל של החברים שלו המובילים אותו.

בהנחה והמוביל של מוביסטאר שפרץ מתחיל להתרחק, סקיי (בהנחה ויש לה די רוכבים בשביל זה) שולחת אחד מהדומיסטיקים לרדוף אחר המוביל של מוביסטאר כשהוא נצמד מאחוריו. אח"כ, למוביל של סקיי כשיפרוץ בהמשך ויצליח להגיע אל המוביל של מוביסטאר, יהיה אתו עוד דומיסטיק. 2-1 בתוצאה הסופית. והדומיסטיק הזה התאמץ פחות מאחר והוא ישב על הגלגל מאחורי המוביל של מוביסטאר.

החכמה לדעת מתי להגיב על התקפה, ועל התקפה של מי – זה הימור בדר"כ מושכל, ועדיין הימור.

זה בדיוק מה שקרה בדופינה לפני שבועיים. פרום ניסה להדביק את הפער מריצ'י פורט שהוביל בתחילת הקטע האחרון. פורט די הימר שגם אם פרום יתאמץ הוא לא יצמצם מספיק את הפער והתנהל לפי זה. לפוגלסן שהיה השלישי בתחילת היום האחרון לא התייחסו ברצינות בbmc קבוצתו של פורט, והוא שחורר קדימה וכך מחק את הפער מפורט וזכה בקטע ובטור.

רומן 25 ביוני 2017

אוקיי, אני אזרום עם הדוגמא שנתת
1. בכל מקרה המוביל של סקיי יצטרך להשיג את המוביל של מובי לבד
2. כשהוא משיג אותו נוצר מצב שיש מוביל של סקיי, מוביל של מובי ודומסטיק של סקיי, איך הדומסטיק של סקיי עוזר למוביל שלו מעכשיו? הרי שום דבר לא יכול למנוע מהמוביל של מובי לנסוע אחרי הצמד של סקיי וליהנות מההגנה של הרוח. מה אני מפספס?

דן ברקאי 25 ביוני 2017

בהנחה והמוביל של מובי פרץ 10 קילומטר לסיום וכרגע הוא חמש קילומטרים לסיום, המוביל של סקיי בגלל שנשמר מחק את הפער די זריז נניל תוך 1.5-2 קילומטר. כרגע כשהוא עם עוד דומיסטיק והמוביל של מובי, יש בן אדם אחד עייף מאוד שם וזה המוביל של מוביסטאר שדחף לבדו כל הזמן. די שהמוביל של סקיי והדומיסטיק שלו יחליטו לעלות את הקצב בשני קמ"ש יותר והאדון ממובי יישאר מאחור.

עוד ציור, שדומיסטיק אחד יסחוב את המוביל של סקיי עד למוביל של מובי ואז יתפרק, אבל המוביל שלו בא רענן כדי לברוח למוביל של מובי.

רומן 25 ביוני 2017

אחלה הבנתי תודה, שתי הדוגמאות מצוינות.
אני מבין שהכלל פה זה שיותר קל לנסוע יחד מאשר לבד וזה הכלי המרכזי בפיתוח טקטיקות.
בגדול אני מניח גם שהדומסטיקים שעוזרים לרדוף מתחלפים נכון? יום אחד יוסי עוזר למוביל, מחר הוא ישן בפלוטון ומשה עוזר למוביל ואז גבי וכו וכו, נכון?
ועוד שאלה שתמיד עניינה אותי היא איזה עוד תכונות צריך זוכה טור חוץ מלהיות מטפס על, אני אחדד האם למעשה זאת לא תחרות מי מטפס יותר טוב, זה לא אמור להיות ככה שהמנצח בטור הוא גם הזה שלובש את המנוקדת (או לפחות היה יכול להשיג אותה אם היה צריך).
ועוד שאלה, א. בעולם האופניים עד כמה מכובד וכמה פריסטיז' יש לחולצה הירוקה? ב. למה יש את שלבי הספרינט המפגרים האלה באמצע הקטע, הרי כל המתח בסיום, אני זוכר כמה שנים שקבנדיש לקח הרבה הרבה שלבים אבל את הירוקה תמיד לבש איזה נורווגי נדמה לי.

דן ברקאי 22 ביוני 2017

נתתי דוגמה בתגובה לקואלה בר (תגובה 6)

קואלה בר 22 ביוני 2017

האם גם בעליות יש משמעות לרוכב ששובר את הרוח?

רן מפעם 22 ביוני 2017

הרבה פחות. עליות זה לגמרי לבד.טוב לא לגמרי

דן ברקאי 22 ביוני 2017

זה לא מדויק. גם במהירות של 15 קמ"ש יש אוויר דחוס שצריך לדחוף.

יתרה מכך, רוכבים בהחלט סוחבים בעליות את המוביל שלהם, זה לא רק האופניים והארבע ראשי. דוגמה מפורסמת שעולה לי בראש; טור דה פראנס 2013, ניירו קינטאנה תוקף כ13 קילומטרים לסיום במון ונטו – אחת העליות המפורסמות והקשות בטור. ריצ'י פורט, אז הדומיסטיק הראשי של פרום פשוט סחב את פרום כל הדרך עד לקילומטרים האחרונים בהם תקף פרומי הרענן את החבורה שאתו, עף בעלייה עד קינטאנה, השאיר את קינטאנה מאחור וניצח בפער את הקטע הקשה הזה. והפרחים לריצ'י פורט שבטור הזה יעשה ראש בראש עם פרום. יהיה מעניין!!

מתן גילור 23 ביוני 2017

מעבר לזה שהרוח עדיין משפיעה לא מעט במהירויות האלה, ככל שהשיפוע גדול יותר הרוח פחות משמעותית, אבל כל ק"ג נוסף מכביד הרבה יותר. אז כל בקבוק מים, חליפת סערה וכיו"ב שהדומסטיקים סוחבים בשביל המוביל יכולים להכריע מירוץ.

רן מפעם 23 ביוני 2017

מבחינה פזיקלית התנגדות הרוח היא בריבוע. לפיכך ב30 קמ"ש יש יותר מפי 2 התנגדות מ20 קמ"ש ובמהירות של 50 קמש בערך פי 5.
שים לב שבדרכ מטפסים הם צנומים וקטנים יחסית,אני מניח שכל ק"ג ממשקל הגוף הרבה יותר משמעותי.

רומן 24 ביוני 2017

וואי אני זוכר את הקטע הזה ראיתי אותו בלייב , איך אהדתי שם את קטנטנה החמוד הזה

אביב בן צבי 22 ביוני 2017

בקטעים עם עליות נושא הרוח הוא פחות משמעותי משום שמהירות הרכיבה בעלייה היא נמוכה ובירידה לעומת זאת המהירות כ״כ גבוהה שהמרחקים בין הרוכבים גדלים בהיבט הבטיחותי. עם זאת- בקטעי ההרים הדומסטיקים הופכים להיות הרבה יותר משמעותיים. הם בעצם נשארים ו״סוחבים״ את המתמודד של הקבוצה לנצחון, מפריעים למתחרים בנסיונות בריחה וכו׳.

אדם 22 ביוני 2017

שאלה בנוגע לרוכב הצעיר – למה זה עד 25? ברוב ענפי הספורט שאני מכיר יש עילויים כבר בגיל יותר מוקדם. מה הופך את רכיבת האפניים לספורט שמחשיב רוכב צעיר עד גיל 25?
ובהמשך לזה, מי הכי צעיר שזכה והאם באופ כללי יש שינוי בגיל המנצחים או שהוא נשא דומה? אם אין שינוי האם יש רעיון שמנסה להסביר מדוע זה?

דן ברקאי 23 ביוני 2017

הצעיר ביותר שזכה בטור דה פראנס – Henri Cornet – ב1904 כשהוא בן 20.

הצעיר ביותר שניצח קטע – Fabio Battesini – ב1931 כשהוא בן 19 בלבד.

לעוד נתוני טריוויה
http://www.topendsports.com/events/tour-de-france/trivia.htm
__________

הרוכבים הצעירים צריכים להוכיח את עצמם בגראנד טורס לפני ששולחים אותם לטור הבכיר ביותר. בקושי יש חברה מתחת גיל 20 המשתתפים וכך גם לרוכבים צעירים יש במה להוכיח. גיל 25 זה צעיר לרוכב אופניים.

Amir A 23 ביוני 2017

האם הספורט הזה בכלל, והטור דה פראנס בפרט, התאוששו מהקטסטרופה של ארמסטרונג?

אריאל גרייזס 23 ביוני 2017

תלוי איפה. אני חושב שבארה"ב לא ממש – אבל שם זה לא ממש היה להיט, זה הפך להיט רק בגלל ארמסטרונג. אמריקאים באופן כללי יצפו בדברים שבהם הם מצליחים ויתעלמו ממה שאין להם בו נציגות אמיתית.
באירופה ובעולם חובב האופניים – אני לא בטוח שהיתה כזאת קטסטרופה. המירוצים מאוד פופולריים כבר שנים ואני לא רואה שינוי אמיתי. אני חושב שמרבית החובבים ידעו בפנים שארסמטרונג משתמש. הגילוי היה בכל מקרה אחרי שהוא כבר הפסיק לרכב אז ההשפעה יחסית קטנה

צביקה 23 ביוני 2017

עושה חשק לתפוס ת'אופניים ופשוט לצאת למסע של כמה שעות.

איציק 23 ביוני 2017

דחה סיפוקים, יש לך את תפילת השבת להגיע בזמן.
קצת יותר ברצינות, אתה רוכב חובב או שזו השפעת הפוסט בלבד?

צביקה 25 ביוני 2017

חובב חובב, מדי פעם יוצא לנסיעה של מספר שעות.

אריאל 23 ביוני 2017

דן מדהים.
פינה נהדרת.

רני 23 ביוני 2017

דן תודה רבה

שאלה , איך בעצם מפריעים לנסיונות בריחה ? מותר לחסום ?

אביב בן צבי 23 ביוני 2017

זה לא חסימה, אלא פשוט להצטרף על הגלגל של אותו רוכב שמנסה לברוח, ככה שככל שיש לך דומסטיקים חזקים יותר הם ״קופצים״ כאשר רוכב בכיר מנסה לברוח, ועל הגלגל של הדומסטיק ירכב הרוכב הבכיר של הקבוצה. בצורה הזו, מי שניסה לברוח השקיע יותר אנרגיה בנסיון הבריחה לעומת הרוכב ש״תפס״ אותו, וזה עלול להתנקם בו בהמשך (כמו הדוגמה שצוינה ממונט ונטו ב2013).

דן ברקאי 23 ביוני 2017

רק הבהרה,

אסור לחסום! וכמובן שאסור לדחוף. מחמת שיש כל כך הרבה מצלמות יהיה קשה לפספס מקרה, והשופטים יכולים להעניש רטרואקטיבית ובמקרים מסוימים לפסול ניצחונות או להרחיק במקרים קיצוניים.

יואב 23 ביוני 2017

הערה קטנה- הרבה רוכבים בפלוטון מאשימים את סקיי (הקבוצה של פרום והחזקה ביותר כיום) שהיא נוהגת לפרוס את רוכביה לרוחב הכביש כולו, להאט את הקצב עד למצב עצירה כמעט ואז להאיץ בפתאומיות, דבר המקשה לרדוף אחריהם

אמוץ כהן-פז 23 ביוני 2017

תודה דן.

אבי גלברט 23 ביוני 2017

מרים את הכפפה ….קצת נתונים על הכלי עצמו …כשקראתי את הכותרת חשבתי שזאת הכוונה ..
טוב אז אופני כביש עשויות ברובן מקרבון ,חלקן הקטן ממגנזיום ואלומיניום זה לאספנים .
הקבוצות המקצועניות רוכבות על אופני קרבון בלבד במשקל כולל שנע סביב השש קילו .משקל של 5.9 ק"ג לאופניים לדעתי בתחרויות וזאת כדי ליצור שוויון בין רוכבים .באופני כביש יש כ 20-22 הילוכים שמחולקים בקראנק הקדמי לשניים ובאחורי ל 10 – 11
ישנן כמובן חלוקות שונות שבאות לכדי ביטוי בגלגלי השיניים .רוכבים חובבנים רוכבים על קומפאקט 50-34 ומעביר אחורי של 11-28.
שלוש מערכות הילוכים נפוצות , שימנו , סראם וקמפניולו.
מערכות ידניות ומערכות חשמליות .בטורים משתמשים כמובן במערכות חשמליות שיקרות יותר .
מעצורים גם שני סוגים ,דיסק (לא מאושרות לטורים) וברקס רגיל (רפידות V ברייק )
קיימות באופניים שתי אסכולות עיקריות בעיצוב אמריקאיות+גרמניות אסייתיות או ארופאיות בעיקר אטלקיות צרפתיות .
האמריקאיות /אסיתיות כמו ספשלייז ,טרק,קנונדייל ,ג'איינט,קניון ועוד ..
אירופאיות כמו פינרלו ,לוק, טיים סרבלו (שילוב שווצרי-קנדי) ועוד.
מחירים ….נקודה כאובה מאד …אופני כניסה פשוטות לחובבנים יכולות לעלות בסביבות 5000 שח .
אופני " קצה" עם גלגלי קצה יעלו גם 60 אלף שח .
אופני " טור" יעלו באזור הזה של 50 אלף שח .
בישראל נהוג מאד אצל הרוכבים גם החובבים וגם החצי חובבנים להשקיע באופניים בין 15-40 אלף שח .
האירופאים פחות פלצנים וראינו גם בטראנס אלפ שם יש כ 1300 רוכבים גם רוכבים חזקים מאד באופניים של 5000 שח .
האביזרים מסביב כמו קסדות ,ביגוד ,נעליים ,כפפות ,צמיגים , משאבות ועוד יקרים מאד מאד .סט ביגוד יכול לנוע בין 500 שח ל1300 ליקרים .
מעיל רוח כ 500 שח .כפפות סביב ה200 שח .קסדה כ 800 שח .משקפי שמש כ 500 שח .צמיגים סבירים סביב ה250 וזה רק חלק קטן מהחבילה …
אחלה ספורט ,בריא ,לא שוחק כמו ריצה למשל , מהנה ,חברתי והעיקר אפשר לעסוק בו כמעט בכול גיל ובכול רמה .

דן ברקאי 23 ביוני 2017

קינג אמיתי! אחלה פואנטה. הלוואי והייתי מבין כך את הכלי המגניב הזה.

"סמיילי משתחווה/פרצוף שמח כלשהו"

דן ברקאי 23 ביוני 2017

אולי דברי לא הובנו כהלכה, אך אין שום ציניות בתגובתי.

שבת שלום!

ארם אבירם 23 ביוני 2017

מעולה אבי. אישית אני באזור הנמוך של הטווח הפלצנות שהגדרת :). העיקר שאפשר לסובב את הפדלים.

אבי גלברט 23 ביוני 2017

ארם , לי אין הרבה בררות… בתור אחד שגר בצובה ומטפס כ6000 מ בשבוע על 300 קמ ,צריך "מכונה" טובה. מעריך שהאופניים שלי s works הם לא רחוקות מ30… וצובה לא קיבוץ מופרט עדין… מוותרים על דברים אחרים…

ארם אבירם 24 ביוני 2017

אחלה אופניים ואין ספק שהעליות של צובה מצדיקות כלי איכותי. בכל מקרה הטרק דומנה שלי מטפסות בסדר. באופן מפתיע הן מטפסות טוב יותר כשאני בכושר… :)

cookie-monster 23 ביוני 2017

מרתק

אבי גלברט 23 ביוני 2017

תודה דן ,מחר אחרי ביקור באליפות ישראל בבית גוברין ,אשמח לפרט עוד קצת על עיצובים ,גאומטריות אסכולות וכו. אכן עולם מופלא, עולם ומלואו ..

ארם אבירם 23 ביוני 2017

תודה דן!

תום 23 ביוני 2017

תודה דן,
נהדר שמתחיל להתרקם כאן טור קבוע על אופניים.

מכיוון שהזכרת כבר את יאיר בן-עמי, אני מרשה לעצמי להמליץ על מעקב אחרי עמוד הפייסבוק שלו yba's – pov.
מומלץ במיוחד בזמן התחרויות עצמן – הוא עושה סיכומים יומיים, וגם צ'אט לייב במהלך הרכיבה, מה שמאוד עוזר להבין על מה מסתכלים.

והערה קטנונית, שאני מתנצל עליה מראש:
וואט זו יח' מידה של הספק (מומנט*סל"ד). כמו כן, כוח ואנרגיה אלו מושגים שונים…

מתן גילור 24 ביוני 2017

אם לחדד, אז כוח הוא התאוצה של מסה והספק הוא כמות האנרגיה המושקעת ביחידת זמן מסוימת. וואט הוא כמות האנרגיה אשר מושקעת בכל שניה.

דן ברקאי 25 ביוני 2017

תום, אני לגמרי משתתף יחד עם יאיר בן עמי שנתן את ברכתו לחשיפה כאן. ידיד (וירטואלי) יקר מאין כמוהו.

ההערה אינה קטנונית, היא מדוייקת. זה לא שאני מקבל תשלום על הטורים, אני משתדל לכתוב כדי להרבות שיח ופעמים שאני מקצר העיקר שהרעיון הכללי יובן.

כמו כן, קלוריות אלו יחידות אנרגיה בהם משתמש הגוף, אם זה לעכל אוכל, אם זה לכל שימוש של הגוף. טוב שיש אנשים כמוך וכמו מתן גילמור הנהדר שבתגובות כאן מפרטים במדויק את הדברים.

רודי 24 ביוני 2017

שאלה קצת לא קשורה:

איך קוראים לשיר בצרפתית שמיתנגן בפירסומת של הטור דה פראנס בספורט5?

תודה לדן על הכתיבה וההשקעה.

אבי גלברט 25 ביוני 2017

טוב כמובטח עוד קצת חומר על האופניים עצמם .עכשיו יש לי זמן במשרד הממוזג .
עיצוב – שתי אסכולות עיקריות כאמור ,לאחת נקרא אירופאית ולשנייה האמריקאית .
האמרקאית בגדול שמרנים יותר " עגולה" יותר ומשדרת יותר פרקטיות ויעילות .
האירופאית משדרת קווים יותר חדים ומעוצבים בדגש יותר מהאמריקאיות על שיק .
כמובן ששתי האסכולות בנויות לתחרות ברמה הגבוהה ביותר .
יש שלושה סוגי אופניים תחרותיות .נגש (נגד שעון) ,אופני טיפוס (קשיחות ) ואסכולה חדשה של השנתיים שלוש האחרונות המשלבת בין שניהם .
אופני נגש בנויות בצורה שהרוכב כמעט שוכב על הכידון בתנוחה קרבית עם מינימום התנגדות לרוח .על הכדון מורכב אינטגרלית "אירובר" ועליו גם ידיות ההילוכים והברקסים .האופניים בנויות עם מינימום התנגדות לרוח וגם הרוכב עצמו מצויד בחליפת וקסדת נגש .
"אופני טיפוס" מאופיינים מאד בקשיחות רבה כדי לא לאבד כח בזמן עמידה על הפדלים ובזמן לחיצה חזקה בשיפועים .
האופניים והגלגלים קלים מאד כדי לחסוך משקל בטיפוסים .חישבו פעם ואני מקווה שאני לא טועה בזיכרון שלאורך טור של 21 יום , גרם אחד שווה 8 שניות מצטברות ….מדהים .לא תראה את החברה האלו סוחבים שלוק מים מיותר .
הסוג השלישי שהופך לאחרונה נפוץ מאד גם בימים של טיפוסים זה הסוג המשולב שמכיל גם אוPניים קלות וקשיחות וגם גאומטריה עם התנגדות קטנה לרוח .
ישנו סוג רביעי שנפוץ בעיקר בתחריות היומיות שבהם משלובים קטעי " פאבה" ודרכי עפר משובשות והם אופני נוחות או בשמם השיווקי " קומפ" .אופניים אלו בנויות טוב יותר לשיכוך מכות ,ופחות קשיחות בהתאם .
גם הגלגלים מחולקים לפי משקל ,חומר היצור,עובי הפרופיל וכו .
בצמיגי כביש נהוג לנפח בין 110-120 P.C.I כלומר פי 4 בערך ממכונית רגילה (!) .אתה טס בירידות במהירות של 90-110 קמש על צמיג ברוחב של 23 ממ שמנופח ב120 P.C.I ….
פדלים – מחוברות לנעלים ע"י קליטים ליעילות דיווש .דורש בהתחלה גם מיומנות והרגל כדי לדווש עגול ונכון ולנצל גם את המשיכה בדיווש וגם את הלחיצה .
בגדים – קלים ,מנדפים , צמודים ויפים .על המכנס בישבן תפור פד שמגן על האזורים הרגישים ונותן אפשרות לשבת שעות ארוכות על האוכף מבלי לשבור את הישבן .
אוכף – קל ,דק מאד ,מקרבון ללא ריפוד .מה יותר קשה ודק יותר תחרותי וטוב .
כידון – מקרבון ,סופג זעזועים ,עליו מורכבות ידיות ההילוכים והברקסים(שיפטרים) .
למעשה השיפטרים הם אוניברסלים ואותה ידית משמשת גם להוריד ולעלות הילוכים וגם לבלימה .
אחת לברקס קדמי ומעביר אחורי והשנייה לברקס אחורי ומעביר קדמי .
בטורים הרוכבים לא סוחבים עליהם כלום אבל ממש כלום למעט אולי ג'ל או חטיף במקומות שלרכב הקבוצה יהיה קשה להגיע או לשאר הרוכבים התומכים (בעליות כמובן ) .
רוכב חובבן למשל סוחב ברכיבה של 3-6 שעות ,שתי בקבוקי מים ,חטיף ,ג'ל ,בננה, כסף לקפה ,סנדביץ' ,משאבה+ פנימית רזרבית .כל אחד לפי מה שרגיל כמובן .
זהו חפרתי מספיק ,מקווה לעזור לדן במידת הניתן בהסברים בטור עצמו (למרות שהוא שולט נפלא בחומר ומסתתדר גם בלעדי ) ..D
אגב הופתעתי מהענות והתגובות וכנראה שאין להשיב את הגלגל אחורה ויהיה לנו טור אופניים קבוע בדה באזר .
אני כבר הפנתי את חברי הרוכבים לאזור …

אורן השני 25 ביוני 2017

תודה, הסבר מצוין. שאלה אחת – יש הבדל משמעותי באיכות האופניים בין הקבוצות המובילות (כמו בפורמולה 1) או שכולם קונים בערך אותו דבר מיצרנים גלובליים?

יואב 25 ביוני 2017

מעולה, תודה!

גם לי יש שאלה- אני קורא הרבה שהרוכבים משנים את הקסטות שלהם בשלבים מסויימים. אשמח אם תוכל להרחיב העניין זה

אבי גלברט 25 ביוני 2017

אורן ,אין הבדלים משמעותיים באופניים ברמות האלו .רובם מיוצרים בטיוואן .העניין הוא לאיזה חברה יש מספיק כוח וכסף לספנסר קבוצות טור .
יואב ,בקטע מישורי או גבעות הרוכבים ישימו יחס גלגלי שיניים "קשה" יותר כדי להרוויח מהירות .בקטעי עליות ישימו גלגלים ביחס יותר קל כדי לסובב רגלים קל יותר בעליות .גם סוגי האופניים משתנים כפי שתיארתי בין עליות למישורים …קורה שבקטע מסוים מעורב הרוכבים מחליפים אופניים באמצע היום כדי להתאים אותם לטוואי שטח הבא .
אורן כאמור יש רוכבים לאו דווקא מקצוענים שרוכבים באופניים "כמו בטור דה פראנס" ….כאמור 30-40 אלף שח ויש לך אופניים מצוינות .

Comments closed