מרתק אך צפוי – ארם אבירם

הכל שחור מול כל ה Small - סיכום הראגבי צ'מפיונשיפ 2017

הטורניר בא לסיומו לפנות בוקר במשחק בין ארגנטינה לאוסטרליה. להלן הטבלה בסיומו של הטורניר:
מקום נבחרת נקודות
1 ניו זילנד 28
2 אוסטרליה 15
3 דרום אפריקה 14
4 ארגנטינה 0

מה למדנו:
• ארגנטינה – אם מסתכלים על השורה התחתונה, ארגנטינה מסיימת טורניר עם 0 נקודות. לכאורה מאכזב. אם ניכנס קצת לפרטים, הם היו רלוונטים מול כל יריבה בחלק גדול מהמשחקים אבל הם תמיד מתפרקים בעשרים הדקות האחרונות. מסקנה, הם מתקדמים מצויין מבחינת הראגבי שהם משחקים אבל חסרה להם תשתית של כושר כדי לתמוך בסגנון שבו הם משחקים כרגע. בבואם לסכם את הטורניר, הארגנטינאים צריכים לקבל החלטה לאן ממשיכים. אפשרות אחת היא לעבוד על הכושר הגופני ולבחור שחקנים עם יכולות גופניות מתאימות. האפשרות השניה, לשנות סגנון על מנת לשרוד שמונים דקות בקצב המטורף של המשחק המודרני. השאלה היא האם יש להם את מאגר השחקנים בשביל האפשרות הראשונה.
• דרום אפריקה – הספרינגבוקס הגיעו לטורניר על גלי תקשורת אוהדת, בעיקר מבית, שפימפמה כל הזמן על כך שהבוקס מצאו את עצמם והם שוב כוח להתחשב בו. לאחר כמה שנים מאכזבות, סיפרו לנו שהנה הכל מסתדר. האופטימיות הזאת נשענה בעיקר על סדרת המשחקים המוצלחת מול צרפת. לאחר שני נצחונות על ארגנטינה בתחילת הטורניר התחילו בדרום אפריקה להאמין שמשחקים אלו הם מדד אמין לכוח שלהם עד כדי כך שקראתי ושמעתי בכמה מקומות, שהם מועמדים לנצח את האול בלאקס בניו זילנד. בסדר…
עוד לפני הנסיעה לניו זילנד, הבוקס פגשו את אוסטרליה דאון אנדר. זו הפעם הראשונה שראיתי אותם במשחק מלא בטורניר ופייר? התאכזבתי. ראיתי תוכנית משחק פחדנית וארכאית שנשענה על בעיטות כדי לנסות לשלוט בטריטוריה ולקוות להנות מטעויות אוסטרליות. ממה הם כל כך פחדו לא ברור לי אבל בסיכום הקבוצות נפרדו בתיקו 23 שלדעתי די מייצג כרגע את מאזן הכוחות בינהן. התיקו 27 במשחק בדרום אפריקה תומך בזה.
משום מה, התיקו מול אוסטרליה דווקא נטע ביטחון בתקשורת הדרום אפריקאית לקראת המשחק בניו זילנד. לתחושה הזאת היו תימוכין במשך כרבע שעה של משחק אגרסיבי של הבוקס בניו זילנד. זה נגמר בתצוגה של ניצול מצבים, תשוקה, יצירתיות ואגרסיביות לא פחותה של האול בלאקס והשפלה 57:0. הבוקס תמיד נשענו על משחק אגרסיבי וישיר וניו זילנד הראתה שגם בזה היא טובה ושאותה לא יפחידו עם בריונות.
אתמול ראינו נבחרת דרום אפריקאית לוחמת שחזרה לבסיס, שיחקה על הכבוד ועם תמיכת הקהל היתה כנראה ראויה לניצחון. מצד שני, גם אוסטרליה חשבה שהנה היא מנצחת את ניו זילנד בביתה במחזור השני. בסוף ניו זילנד ניצחה בשני המקרים ולשאר הנבחרות נותר רק לספר מורשות קרב ולהתלונן על השיפוט, ויש על מה. 25:24 לאול בלאקס בסיום.
אז מי את דרום אפריקה? כרגיל, נבחרת טובה אבל פחות טובה מכל ההייפ העיתונאי סביבה.
• ניו זילנד – ניו זילנד שוב לקחה את הטורניר על האפס. נכון, היו להם קשיים כמו אתמול ומול הוולוביז בבית ואפילו קצת מול ארגנטינה, אבל מצד שני, כשהם מפעילים את כל הבוכנות זה נגמר בתבוסות קשות ליריבות המסורתיות. כרגע נראה שהתחרות של האול בלאקס היא בעיקר תחרות פנימית על מקום בהרכב. האם זה אש מספקת כדי להמשיך ולהשתפר? כרגע אולי כן, אבל ביותר מדי משחקים נראה שהניו זילנדים קצת משועממים. כמו שרונן ציין בתגובות בשבועות האחרונים, זה בדיוק הלך הרוח שבעבר הוביל אותם לתקופה שחונה של אי זכיה באליפויות עולם. זה בעיקר מה שצריך להדליק נורה אדומה אצל צוות האימון של האול בלאקס.
למרות האמור לעיל, אם מישהו מפקפק בדרייב וברצון לניצחון של האול בלאקס, אני ממליץ להסתכל על הטריי של ריטליק מול הבוקס. בוא נודה על האמת, כשאתה מסתכל על ברודי ריטליק הוא נראה קצת כמו מישהו שד"ר פרנקנשטיין הקים לתחיה. לא היית מצפה מלוק (Lock) בגודל שלו ליכולות משחק במגרש פתוח אבל כשריקו יואני פורץ את ההגנה של הספרינגבוקס, מי זה שם שרץ ריצת אמוק כדי לקבל כדור ולסגור טריי במתפרצת? לא תאמינו אבל זה ידידנו ברודי:

אגב, ספרתם כמה אול בלאקס היו בהתקפה הזאת וכמה שחקני הגנה טרחו להגיע?
לפעמים אני מסתכל בהתפעלות על היכולת של האול בלאקס ליצר התקפה ממצב הגנתי ומהרהר האם נבחרות אחרות צריכות להשקיע קצת יותר באימון למשחק הפתוח הזה ובלקיחת סיכונים כמו האול בלאקס. רגע אחרי זה אני מבין שזה שטויות, כי האול בלאקס כמעט מושלמים בכל אספקט בסיסי של המשחק ורק אחרי זה מרשים לעצמם להיות יצירתיים. כל שחקן מקפיד קודם כל למלא את המשימות שלו. כמעט לא תראו אצלם פיספוס של תאקל למשל. שימו לב לנתון הבא: האול בלאקס לא הפסידו אף סקראם שלהם בכל הטורניר! מאה אחוז הצלחה! האוסטרלים מאחוריהם עם 91% והדרום אפריקאים עם הפורוורדס האיימתניים שלהם רק עם 83%. כשיש לך תשתית כל כך יציבה ברמת הבסיס, אתה יכול להרשות לעצמך לקחת יותר סיכונים. אז כן, לפעמים כמו במחצית הראשונה אתמול, שורת הסטטיסטיקה של handling errors שלך לא נראית טוב אבל בזכות היכולת המופלאה שלהם, הם גם קוטפים את הפירות בצורת טרייז מופלאים שהתחילו בכלל ממצב הגנתי לא פשוט.
ידידי בני תבורי שאל אותי אחרי הניצחון בשניות האחרונות על אוסטרליה, מי זה הילד הזה שעשה את הטריי בסיום? זה ילד זה? בואדן בארט הוא אחד השחקנים החשובים ביותר בניו זילנד כיום. הפליי האלף (Fly half) הדינמי הזה מביא ברק, תחכום ותעוזה לקבוצה ובה בעת הוא שחקן הגנה משובח שלא מתחבא מהאחריות שלו. השילוב שלו עם הסקראם האלף (Scrum half) ארון סמית' (וגם עם טי ג'יי פארנרה כמחליף) נותן לאול בלאקס חולית קישור יצירתית וגמישה שאין שני לה כיום. אתמול בארט יצא במחצית הראשונה עם חשש לזעזוע מוח ולטעמי האול בלאקס היו הרבה יותר צפויים מאותו הרגע. זה לא שסופואגה המחליף הוא לא טוב. הוא פליי האלף מצויין ומאוד יציב אבל אין לו את התבלין הסודי של בארט. ראו למשל את הטריי הזה מול הבוקס:

• אוסטרליה – האוסטרלים לא יכלו לפתוח את הטורניר בצורה מזעזת יותר מהתבוסה לאול בלאקס בסידני במחזור הפתיחה. הם נראו נורא ובעיקר לא נראו כמו קבוצה. הם חסרו לכידות הגנתית ולא היו שם אחד בשביל השני. באופן מפתיע הם חזרו לעניינים שבוע אחרי זה כשכמעט ניצחו את ניו זילנד בחוץ. פתאום ההגנה חזרה להיות ההגנה הקבוצתית שהם תמיד התגאו בה וגם בהתקפה ראינו אותם חוזרים למשחק יצירתי שאפיין אותם בעבר. זה לא הספיק מול האול בלאקס עם ספיגת טריי בדקה האחרונה אבל החזיר את הכבוד. משם הם המשיכו לטורניר סביר עם מקום שני אבל אני בספק שרואים אצלם מגמה אמיתית של התקדמות תחת מייקל צ'ייקה. מצד שני מייקל הופר מסיים טורניר עם הכי הרבה תאקלים ולאוסטרלים ארבעה שחקנים בעשיריה הראשונה של מבקיעי הטרייז בטורניר כך שאולי בכל זאת יש תקווה.
• שיפוט – אם דיברנו על הכושר של הארגנטינאים, מה נגיד על הכושר של השופט במשחק בקייפטאון אתמול? לטעמי, הוא לא עמד בקצב של המשחק וקיבל המון החלטות שגויות לשני הצדדים. אם להיות אובייקטיבי, אני לא מבין איך הטריי הראשון של האול בלאקס אושר. בשביל מה יש שימוש בטלביזיה אם בסוף לשופט אין ביצים לקבל החלטה? זו לא הפעם הראשונה בטורניר שזה קורה אגב. לטעמי, אין שום סיכויי שקרוטי הצליח ללחוץ את הכדור לקרקע והטענה שכאילו דחף את הכדור בידיו ולחץ אותו עם הגוף מפוקפקת ביותר.
לגבי הכרטיס האדום חמש דקות לסיום אתמול, אני לא בטוח שהיה צריך להיות אדום אבל צריך להודות שלא היתה לשחקן הדרום אפריקאי שום סיבה להיכנס בספואגה ובטח שלא להרים את המרפק לכיוון הצוואר של הניו זילנדי. במקרה כזה, אתה משחק באש ואתה עלול להיכוות. אני גם מניח שהחוקה לא משאירה הרבה מקום לשיקול דעת כאן. זה קצת מזכיר לי את הכרטיס האדום בגמר הסופר ראגבי. גם שם שחקן דרום אפריקאי איבד את הראש ועשה עבירה שאולי לא נראתה כל כך גרוע אבל גם לא השאירה לשופט מקום לשיקול דעת.
• מאזן הכוחות מול חצי הכדור הצפוני – איפה עומדות ארבע הנבחרות עם סיום הטורניר? ניו זילנד היא רמה בפני עצמה. לא הייתי מתרגש גם מהפסדים שלה פה ושם. אין להם יריבה אמיתית. אולי אנגליה. לגבי הספרינגבוקס ואוסטרליה, אני לא חושב שהן יכולות להיות מרוצות מהכושר הנוכחי שלהן ואני ממש לא בטוח שהן טובות מאירלנד וווילס ובטח לא מאנגליה בהתבסס על הכושר של סוף העונה הקודמת. לשתי הענקיות האלה יש הרבה עבודה לקראת אליפות העולם הבאה. מצד שני, יש עוד שנתיים עד אז.

מערך שוטגאן
לא בור, מכתש

27 Comments

יואב דובינסקי 9 באוקטובר 2017

לא ממש עוקב אחרי רוגבי למעט בשלבים המתקדים של אליפות העולם, אבל הטרייז ששיתפת של ניו זילנד נהדרים.

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

ממליץ לצרף את הטורניר הזה לרשימת הצפיה שלך. שעות צפיה נוחות למעט המשחקים בארגנטינה וראגבי איכותי ביותר.

נבות 9 באוקטובר 2017

תודה.
לגבי השופט אתמול זה היה אותו שופט צרפתי ששפט את המשחק השני של ניו זילנד נגד הליונס ושימש כעוזר במשחק השלישי. גם במשחק השני הייתה לו תצוגה מזעזעת, במשחק השלישי הוא כנראה זה ששיכנע את השופט לא לתת לניו זילנד עבירה אלא סקראם.
יש השנה עוד משחקים שיכולים לתת אינדקציה ליחסי הכוחות? במיוחד מפגשים של אחת מהן אל מול אנגליה/אירלנד? הבנתי שבשנה הבאה האול בלאקס יפגשו את אנגליה

אלון גלר 9 באוקטובר 2017

נבות יש את משחקי הסתיו שהם בהחלט יכולים להוות אמת מידה בעיקר לאיך הקבוצות הצפוניות מתמודדות מול הדרומיות.

אורן 9 באוקטובר 2017

א. מעולה.
ב. למה אין טור כזה כל שבוע?
ג. אם יש, איך מצטרפים לרשימת הדיוור?
ד. בארט לדעתי הוא הסטף קארי של הרוגבי. הכניס מימד חדש של מהירות ויצירתיות. אבל הניו זילנדים רגילים להפתיע ולהמציא עמדות מחדש, ראה ערך החלוצים המהירים.

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

א. תודה
ב. אני כותב פה לא מעט. לא כל שבוע אבל סביב הטורניר הזה ושש האומות כתבתי כמעט כל שבוע. כיוון שאני כותב אורח אז הטורים מופיעים תחת שם הכותב באז. אתה יכול לחפש שם טורים קודמים.
ג. למיטב ידיעתי אין מנגנון של רשימת דיוור באתר. צריך לעקוב מדי פעם.
ד. מסכים

wazza 9 באוקטובר 2017

ארם תודה רבה על הכיסוי של ספורט שלא מקבל את הראוי לו בארץ
עכשיו גיליתי שבנובמבר יש טורניר עם אנגליה אוסטרליה ארגנטינה וסמואה
אז יש לך חודש להתכונן…

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

עוד חודש? … :)

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

התגובות מתנהגות מוזר מהטלפון. כתבתי:
עוד חודש? *מנגב את הזיעה מהמצח*…

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

א. תודה
ב. אני כותב פה לא מעט. לא כל שבוע אבל סביב הטורניר הזה ושש האומות כתבתי כמעט כל שבוע. כיוון שאני כותב אורח אז הטורים מופיעים תחת שם הכותב באז שכןלל את כל הטורים האורחים. אתה יכול לחפש שם טורים קודמים.
ג. למיטב ידיעתי אין מנגנון של רשימת דיוור באתר. צריך לעקוב מדי פעם.
ד. מסכים

Gil - Zimbabwe 9 באוקטובר 2017

רק עכשיו התאוששתי מהחוויה, הפסדת משהו של פעם בחיים.
הדבר שהיה הכי חשוב לדרום אפריקאים זה למחוק את חרפת ה – 57 והם עשו את זה בגדול.
חבל על האדום בסוף, לדעתי מוצדק לגמרי. ד"א לא בקרב השחקנים ולא בקרב הקהל היו טענות לשופט.
לדרא"פ יש בעיה פוליטית שפוגעת להם לגמרי בשטף של המשחק ולכן יש הבדל גדול בין שתי המחציות.
ניו זילנד זו ניבחרת שהיא ברמה מעל כל השאר (לדעתי מקנזי הוא האיש שלהם, אינטילגצית משחק נדירה, אתלט בחסד) אבל דרא"פ הסתכלו להם לראשונה מזה שלוש שנים בלבן של העיניים.

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

שמח שנהנית.
במבט אובייקטיבי, השיםוט אתמול היה גרוע ולכן התייחסתי לזה.
לגבי מקנזי, הוא שחקן נפלא אבל בתור פולבאק הוא מתקשה מאוד בהתמודדות עם בעיטות אפ אנד אנדר גבוהות. בארט הוא שילוב של תחכום ותעוזה ולטעמי שחקן ממש שלם.

Gil - Zimbabwe 9 באוקטובר 2017

משהוא מעניין:
דרא"פ בכדורגל במשחק גורלי לגביע העולמי בכדורגל מכרו 1500 כרטיסים בקושי.
דרא"פ בראגבי במשחק שכבר לא משנה שום דבר, תוך 8 שעות נימכרו כל הכרטיסים איצדיון מלא.

ויכסלפיש 9 באוקטובר 2017

קודם כל תודה על הסקירה המעניינת,
מה אפשר להסיק מכמויות צופים כמו 54 אלף באולימפי בסידני (מבין שכרגע התפוסה 82.5 אלף) או 17 אלף בפרת' על האמון שהקהל נותן בנבחרת אוסטרליה. ובכלל: מהי מדיניות פיזור המשחקים על פני איצטדיונים, הרושם שלי הוא שהכפלת מספר המשחקים לא מוכיחה את עצמה לגבי מכירת כרטיסים

Aussie 11 באוקטובר 2017

ענף הראגבי יוניון באוסטרליה מצוי במשבר בשנתיים האחרונות, הן מבחינת התוצאות על המגרש והן מבחינת התנהלות התאחדות הראגבי יוניון האוסטרלית. על המגרש מאז הסדרה מול אנגליה ב 2016, בה הפסידו הוואלאביז בבית 3-0, הנבחרת האוסטרלית לא מצליחה בלשון המעטה. יש גם ביקורת ציבורית גדולה על ההתאחדות על כך שלא מצליחה לפתח את הפופולאריות של המשחק (לו יש תחרות קשה מול הפוטבול האוסטרלי, הראגבי ליג, כדורגל ומה לא…), ביקורת שהגיעה לשיאה עם גריעתה של קבוצת ווסטרן פורס (מהעיר פרת׳) מהסופר ראגבי. כל אלה מביאים לכך שהקהל מאבד את אמונו בראגבי האוסטרלי ולא מגיע למשחקי הנבחרת. לגבי מדיניות פיזור המשחקים- הכוונה היא להביא ליותר פופולריות של הענף ברחבי אוסטרליה. ראגבי פופולרי בקווינסלנד וניו באות ווילס (בריסביין וסידני) ופופולרי הרבה פחות באזורים אחרים (מלבורן למשל-שם הפוטבול האוסטרלי שולט). בכל שנה יש לפחות משחק אחד באליפות באחת מהערים בהן המשחק פחות אהוד- מלבורן, פרת׳, קנברה

ארם אבירם 14 באוקטובר 2017

תודה על המידע הנוסף.

ויכסלפיש 9 באוקטובר 2017

* הכוונה להכפלה ביחס למשל ל-2015 או לעידן הטרי ניישנס

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

לא יודע לענות על זה האמת.

Amir A 9 באוקטובר 2017

לראות גוש של יותר משני מטר ויותר מ-120 קילו רץ לכיוונך ככה זה חוויה שכמעט משתווה לחותנת פולניה שמודיעה שהיא מגיעה לליל הסדר. מדהים ומזעזע באותן רמות.
ולטריי השני ששמת, המסירה הזו מאחורי הגב, אין מצב שזה משהו שעובדים עליו, נכון?
ולגיל מזימבאבווה, מה הסיפור של דרום אפריקה והבעיה הפוליטית שאתה מדבר עליה?

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

חחח. תכלס נראה לי שאני מעדיף שידרוס אותי ריטליק מאשר האפשרות עם החותנת אב הבנתי את האנלוגיה :)
לגבי המסירה מאחורי הגב, מתאמנים המון על המהלך הזה של תנועת מספריים כולל הטעיה כשמבצעים את המהלך ללא המסירה. נראה לי שהמסירה מאחורי הגב במהלך זה הטוויסט של בארט.

Gil - Zimbabwe 9 באוקטובר 2017

יש לחץ פוליטי על התאחדות הראגבי לאפליה מתקנת, זה התחיל עם מאמן כושל שפוטר מקבוצתו ומונה למאמן הניבחרת וזה ממשיך בלחץ על כמות מסוימת של שחורים לפתוח בהרכב.

Amir A 9 באוקטובר 2017

אפליה מתקנת זו רעה חולה. בכל תחום.

חגי 9 באוקטובר 2017

יופי של טור וסיכום של הטורניר.
אני לגמרי מסכים שהאול בלאקס נראים פחות חדים ומלהיבים בהשוואה ללפני אליפות העולם ועד ההפסד שלהם בשיקגו. והסוג של שאננות הזאת יכולה לעלות להם בהמשך בהפסדים קריטיים ופספוס אליפויות עולם.
גם בארט השנה (כולל בסופר ראגבי) פחות משכנע. הוא עדיין מבריק אבל פחות, הוא כן מצליח פה ושם לעשות מהלכים מדהימים. נראה לי שהקבוצות למדו לנטרל אותו יותר.
אני מסכים עם גיל שמקאנזי הוא כוכב עולה. אמרתי את זה כבר מהסופר ראגבי שמגיע לו לשחק בנבחרת. ואני סוג של שמח שג'ורדי בארט נפצע מכיוון שלדעתי מקאנזי יותר טוב. הוא עדיין צעיר ועושה טעויות של חוסר ניסיון מידי פעם. אבל הוא מבריק. אמנם הוא לא טוב בבעיטות גובה כמו בן סמית (אבל מי כן?) אבל לדעתי כרגע הנקודות על חופשה שלו זה מסירות לא כל כך טובות לפעמים וכמה פספוסי תאקלים שלא צריכים להיות לפול בק (אבל הוא מאוד השתפר בזה בשני משחקים האחרונים)

red sox 9 באוקטובר 2017

תודה ארם, נהדר.
הצנטריפוגה העולמית של השנים האחרונות נהדרת. המשחק לא רק מתפזר למדינות נוספות אלא מתפתח בחלקן לרמות גבוהות ממש. ארגנטינה כבר לגמרי שייכת כתוספת לגיטימית לטרי ניישנס ויפן הראתה באליפות העולם שעם מאמן ברמה עולמית היא עושה פלאים.
מי הבאה בתור לדעתך?

ארם אבירם 9 באוקטובר 2017

מעניין יהיה לראות את יפן בלי בלי אדי ג'ונס על הקוים.
לא יודע מי תפרוץ בקרוב אבל הייתי שמח לראות את הפיג'יאנים עולים מדרגה בראגבי 15 ומביאים את היכולות המדהימות שלהם מהראגבי 7.

mnm 13 באוקטובר 2017

באודן בארט לטעמי השחקן הטוב בעולם, בלי שום נקודות תורפה חוץ מהבעיטה שלו(יחסית)

ארם אבירם 14 באוקטובר 2017

שחקן נפלא!

Comments closed