"אלוהים מת והפועל הרגו אותו" – גלעד ניצן

בעלות של בעלי הון על קבוצות ספורט אינן אמת אבסולוטית של היקום

במאות השבע עשרה והשמונה עשרה, רעיון האלוהים החל לפשוט רגל. תנועת ההשכלה שמה לה למטרה לבסס בעולם רציונל המושתת על מדע אבסולוטי, אשר יחליף את האמונה באלוהים ויעזור לעולם לצאת מתקופת ימי הביניים החשוכה אל האור. תנועה זו הביאה לעולם טקסטים קנונים כמו האמנה החברתית של רוסו, עושר העמים של אדם סמית ותורת האבולוציה של דארווין.

תופעת לוואי של תנועה זו ושל המהפכה התעשייתית שגרמה לשינויים מהירים בסדרים החברתיים, הוא המודרניזם. תנועת המודרניזם טענה כי ניתן להסביר את היקום והסדר החברתי על כל גווניו. מטרתה היא למצוא שיטה חדשה לנהל ולהסביר את הקיום האנושי, אשר תעבוד בוודאות, מכיוון שהיא מבוססת על רציונל מדעי ולא על עבודת האל. אך אם אלוהים לא קיים, גם לא קיימים חוקים מוסריים שניתן לבנות חברה על פיהם. אומנם ניתן לשער, לצפות ולנבא בדרכים מדעיות אמפיריות את כל גווני הקיום, אך לא את המוסר.

*

ניצני הניהיליזם נשתלו, אך עוד לפני כן, ניסו ליצור משטרים אבסולוטיים, המבוססים על מה שהם ראו כמדע אבסולוטי. מהצד האחד נולדו משטרים טוטליטריים פשיסטיים בגרמניה ואיטליה אשר החליפו את אלוהים במדינה. מן הצד השני נולד הקומוניזם ברוסיה (בה נולד מושג הניהיליזם וזכה להצלחה רבה). הקומוניזם, בשונה במקצת מן המשטרים הפשיסטיים, אינו מחליף את אלוהים במדינה, אלא מחליפו בעם, באנשים עצמם. מרקס ראה את העולם כזירת האבקות בין קבוצות על המשאבים הכלכליים, קרא למהפכת פועלים, לקיחת השלטון מאנשי הקפיטל ויצירת אוטופיה חברתית המבוססת על שוויון בין בני אדם. אם האנשים עצמם הם החשובים מכל, מכאן נובע כי כולנו שווים, ולכן אין סיבה לספוג שיעבוד ודיכוי.

*

בשנות ה 60 העדויות לכך שניסוי חברתי זה יצר את אחד המשטרים הרצחניים ביותר בהיסטוריה האנושית היו כבר חד משמעויות, וגם המרקסיסטים עצמם נאלצו להודות כי הניסוי נכשל. לכן הם לקחו את הגישה צעד אחד קדימה אל הפוסט-מודרניזם. המודרניזם יצר משטרים דיקטטוריים אשר כפו בכוח הזרוע את האמת על היקום כפי שראו אותו על אנשים שלא ראו את היקום באותה צורה, גישה אשר הולידה תוצאות הרסניות לאנושות. מכאן הם מסיקים כי אין כזה דבר אמת אבסולוטית, אפילו לא מדעית ובטח שלא אמונית. אך הבסיס המרקסיסטי הרעיוני נשאר- אם אין אמת אחת אבסולוטית אשר מסבירה את הסדר החברתי הקיים, הסיבה היחידה שישנן קבוצות חברתיות חזקות יותר מקבוצות אחרות היא בגלל שהמשאבים הכלכליים, החברתיים והפוליטיים, נמצאים בידיהם. אם אין אמת אחת, הדבר היחיד שמתווך בין אנשים זה כוח.

*

בנקודה זו אנו מגיעים לספורט הישראלי במאה ה – 21. לפני עשר שנים הוקמה קבוצת הפועל אוסישקין תל אביב, קבוצת האוהדים הראשונה בישראל. חורבן בית המקדש אוסישקין והניהול הכושל של הקבוצה הניעו את האוהדים למעשה והם הקימו את הקבוצה מחדש, בליגה האחרונה, בבעלותם. באותה שנה הוקמה הפועל קטמון בכדורגל, ובעשור שיבוא הוקמו קבוצות אוהדים נוספות.

אין זה מקרי שדווקא אוהדי הפועל תל אביב וירושלים, אשר סימלם הוא הפטיש והמגל הקומוניסטי, הם אלו אשר החלו את המהפכה החברתית הזו בספורט הישראלי. הרעיון כי דיכוי ושיעבוד של קבוצות מסוימות נגרם אך ורק כי לקבוצות אחרות יש הכוח לעשות זאת ולא מתוך צו אלוהי, נוכח ככמעט מובן מאליו אצל אנשי דור ה-Y, ובמיוחד לאנשים בצד השמאלי ליברלי של המפה הפוליטית, אצלם הניהיליזם מתיישב באופן נוח יותר. ממש כמו שההרס שהותיר המודרניזם באירופה הוליד כריאקציה את הפוסט מודרניזם שם, כך גם ההרס שהותירו בעלי הקבוצות בישראל (שאול אייזנברג, עמוס סאסי וויקטור יונה) הולידו כריאקציה את הפוסט מודרניזם בספורט הישראלי.

הגישה הפוסט מודרניסטית, בשילוב של אלמנטים קפיטליסטיים דווקא, של אינדיבידואליות, אשר נולדו מהעושר ותרבות הפנאי בעולם המערבי, הגשימו את הנבואה המהפכנית של מרקס דווקא בספורט הישראלי המאה ה – 21. בעלות הקבוצה על ידי בעלי הון היא לא אמת אבסולוטית של היקום, ולכן בעזרת מאבק חברתי ניתן לשנות את המצב ולקחת את השליטה לידי העם- האוהדים. ב – 1882, תחילת עידן הנאורות, כתב ניטשה כי "אלוהים מת, ואנחנו הרגנו אותו". במאה ה – 21, בספורט הישראלי, ניתן לומר כי "אלוהים מת, והפועל הרגו אותו".

כדורגל ואנה פרנק
אי בודד בים של מרגלים

48 Comments

yaron 26 באוקטובר 2017

ותורת האבולוציה של אייזק ניוטון ?

גלעד 26 באוקטובר 2017

בטעות, יתוקן.

Amir A 26 באוקטובר 2017

נדבר כאשר קבוצת ספורט בבעלות אוהדים תצליח לתקוע יתד בליגת העל (שלא לדבר על הישגים בזירה הבינלאומית).

מתן גילור 26 באוקטובר 2017

קבוצת האוהדים שהיא מרכז הטור הזה מזמן תקעה יתד בליגת העל.
זה כמובן רק בישראל. אם מדברים גם באירופה או בספרד, אז אני מניח שמה שעושות ברצלונה וריאל מדריד במגוון ענפי ספורט נחשב, בין היתר, "הישגים בזירה הבינלאומית".

Amir A 26 באוקטובר 2017

צודק לגבי הכדורסל. לא יודע אם זה אומר יותר על קבוצת האוהדים או על רמת הכדורסל….
ולהתייחס לברצלונה או ריאל מדריד כקבוצות אוהדים זה קצת בעייתי לדעתי.

Amir A 26 באוקטובר 2017

כי הרעיון של קבוצת אוהדים, כפי שגלעד כתב בטקסט, הוא התנתקות מבעלי ההון והשחיתות שמתלווה לריכוז של הכח הכלכלי. שמסתכלים על שתי הקבוצות הללו רואים בנקים שמעניקים אשראי לא ריאלי, רואים עבירות מס שאפשריות רק בגלל ההון, רואים התנהלות כלכלית בריונית, רואים את כל מה שכביכול קבוצות אוהדים צריכות להתנקות ממנו.

אמיתי 26 באוקטובר 2017

פשוט כמו כל דבר גם שם קבוצות האוהדים נגועות בשחיטות וזה לא כמו פעם. הבנתי שגם בגרמניה העניין עם ה50% הולך להשתנות.
בני אדם נוטים להיות מושחתים כשיש להם הזדמנות ומוטיבציה. מאמין שזה יקרה גם בקבוצות אוהדים פה ברמה כזו או אחרת.
השיטה, כל שיטה, לא עובדת

אמיתי 26 באוקטובר 2017

Amir A 26 באוקטובר 2017

נו, הצלחת לדכא אותי לגמרי עכשיו. :-(

אמיתי 26 באוקטובר 2017

טוב בינינו אמיר זה לא כזה קשה איתך. אמריקאי בחיוך פולני בכל השאר (;

אלי 27 באוקטובר 2017

ברצלונה וריאל מדריד קבוצות אוהדים?
תגיד אתה אמיתי?
חחחח
קבוצות האוהדים זה אחלה אבל בלי בעל הון שמזרים כסף יש מחסום שלא ניתן לעבור..

צור שפי 26 באוקטובר 2017

WTF

ארז 27 באוקטובר 2017

הוצאת לי את המילים מהפה

ישי 26 באוקטובר 2017

ואני הייתי בטוח שהפועל היו יותר קרובים להרוג מאבטחת.

אבל אם הם הרגו את אלוהים, אולי הם יקבלו עונש קשה יותר, וזה סבבה.

סער 26 באוקטובר 2017

הפוך. אם באמת יגיע האיש שיצליח באמת להרוג את הרעיון הזה של אלוהים ולהוציא אותו מהראש של בני האדם,הוא צריך לקבל פרס ולא עונש.

אמיתי 26 באוקטובר 2017

לא ברור לי הקונטקסט..אשמח להבין

גלעד 26 באוקטובר 2017

אם אתה שואל לאיזה אירוע אקטואלי זה קשור, אז זה לא.

אמיתי 26 באוקטובר 2017

לא בהכרח אירוע. אני מנסה להבין מה הטענה שעומדת בבסיס הפוסט..שקבוצות אוהדים זה טוב? המתכון לטיפול בחולי בספורט כאן? שמארקס היה מצטרף כחבר לקטמון? נתת תיאור מסויים (קצת שנוי במחלוקת אבל ניחא) ולי לא מובן מה הבוטום ליין. זה הכל

גלעד 26 באוקטובר 2017

הטענה היא שקבוצות אוהדים הם ביטוי פוסט מודרניסטי/מרקסיסטי בספורט הישראלי בזמננו. לא מנסה להגיד אם זה טוב או רע.

צור שפי 27 באוקטובר 2017

גלעד, האמירה שלך שאתה לא מנסה לקבוע אם פוסטמודרניזם הוא טוב או רע היא כמובן פוסטמודרניסטית בעצמה שכן זו הרי מהותו של הזרם הזה, ביטול ההיררכיות, ההפרדה בין גבוה ונמוך, אמת ושקר, טוב ורע. בראייה המיושנת שלי זה רע, רע מאוד.

גלעד 27 באוקטובר 2017

נכון זאת אמירה פוסט מודרניסטית, אבל היא מגיעה כי אני באמת לא יודע להחליט אם ביטויים כאלה בספורט שלנו הם דבר טוב או רע. אני ניסיתי לתאר איך הביטויים האלה התגלגלו אלינו. יש לי גם דברים לא טובים להגיד על קבוצות אוהדים שעדיין לא הצלחתי לגבש לכתב.

איציק 27 באוקטובר 2017

אם זה עובד טוב, זה טוב, ואם לא, אז רע.

גלעד 26 באוקטובר 2017

מזמין אותך גם לצפות בהרצאות של ג'ורדן פיטרסון על פוסט מודרניזם

אמיתי 27 באוקטובר 2017

תודה על ההמלצה והתגובות.
לדעתי קבוצות האוהדים לא הוקמו על רקע כלכלי אידיאולוגי. קודם כל בכולן היו בעיות עם בעלים והקמת ק. אוהדים הייתה כורח כתוצאה ממצב מסויים. שנית ההאקט עצמו נראה לי כפעולה קהילתית תרבותית שדווקא נוגדת את הפוסט מודרניזם ומסמן חזרה לתקופות אחרות. ואיציק אלפסי לא נראה לי יאהב את הכינוי ״מרכסיסט״. מקסימום ״רוויזיוניסט״

גלעד 27 באוקטובר 2017

קבוצות האוהדים הוקמו ברובן מכורח הנסיבות. אבל אפשר להגיד את זה על כל אירוע בהיסטוריה. אם היה טוב לא היו הופכים.

איציק 27 באוקטובר 2017

אתה מתכוון "רביזיוניסט לניניסט"?

גלעד 27 באוקטובר 2017

לדעתי נורדיה זה כישלון. 99.9% לא עבר אליהם ואפילו מתנגד להם. יכול להיות שמעבר לגזענות של הרבה מאוהדי ביתר, זה גם קשור לאופי עצמו של הקהל, ימין שמרן, שלא בנוי למהפכות שכאלה וגם לא מעוניין בהם.

אמיתי 27 באוקטובר 2017

לא חקרתי את נורדיה ככה שאני לא באמת יודע. דווקא נראה לי הצלחה ואישית פרוייקט מדהים. מפרגן להם ולאלפסי. הצלחה באה בהרבה צורות

איציק 27 באוקטובר 2017

גלעד, בבקשה תגדיר הצלחה, מבחינת תוצאות, מפעל קהילתי, פעילות לפי הפילוסופיה הפוסט מודרניסטית ועוד. רק אחרי שתתן קריטריון ברור למדידת הצלחה תוכל לומר האם הייתה הצלחה או לא. כי אם למשל מלחמה בשחיתות היא חלק מהקריטריונים, ריאל וברצלונה נכשלו בגדול. אם רק התוצאה הסופית קובעת, אז הן הצלחה בלתי רגילה.

גלעד 27 באוקטובר 2017

יש הרבה קריטריונים להצלחה, ואין ספק שבחלקם נורדיה עומדת יפה מאוד כמו קהילתיות למשל, אבל לדעתי קריטריון מרכזי הוא החלפה של הנגע הרע שבגללו התחלת את הפרויקט מלכתחילה. אם נורדיה יצליחו לגרום לחלק גדול מהקהל של ביתר לעבור אליהם, ועדיין ישארו עם אותם ערכים שהם דובקים בהם עכשיו, אז אודה שזאת הצלחה.

איציק 27 באוקטובר 2017

אתה או נאיבי או ציני, לבחירתך ;)
יש איזה קבוצה שאתה מכיר שתגדיר כהצלחה לפי כלל הקריטריונים שלך להצלחה (אנא הוסף הסבר לדוגמה אם יש).

גלעד 27 באוקטובר 2017

אולי נאיבי.
מסכים שאין דוגמא מושלמת בארץ, הפועל אוסישקין זה הכי קרוב, וגם זה כי קבוצת האם פשוט התפרקה לגמרי.

איציק 27 באוקטובר 2017

נכון שקבוצת האם התפרקה לגמרי, אבל גם עוף החול שנוצר זה יותר גרגונה מעוף החול. ממש לא יכול לכנות זאת הצלחה. מבחינת הישגים, אז לקבוצה של פלדה היו לא פחות הצלחות; אם מבחינת התנהגות, אז גם פה אין במה להתגאות. אם עצם הנוכחות בליגת העל נחשבת להצלחה, אז אני לא איתך.

גלעד 27 באוקטובר 2017

ההתנהגות היתה שונה בהפועל הישנה? שואל ברצינות כי אני לא זוכר

איציק 27 באוקטובר 2017

הייתה שנאה גדולה מאד, אבל עם שני אבלים לזיכרוני (הרעוע):
1. לא זכורים לי שירי שואה, מיתה, ועוד… (אבל זוכר את שירי שמעון אמסלם המלך מצד אוהדי מכבי).
2. לא זכורה לי התנהגות כזו כלפי קבוצות אחרות פרט למכבי, מה שקורה בקבוצה הנוכחית.

גלעד 27 באוקטובר 2017

אני חושב שזה יותר קשור לתרבות האולטרס, על יתרונותיה וחסרונותיה, שחילחלה לקהלים בארץ ב20 השנים האחרונות. פחות לזה שעכשיו הפועל שייכת לאוהדים.

יואב 26 באוקטובר 2017

מיטשענק לבלבלב

Gil - Zimbabwe 27 באוקטובר 2017

יכול להיות שנכונה הטענה שלך מחוץ לספורט.
רוצה לאמר שלפחות בארץ כל קבוצות האוהדים נולדו מחוסר "סימפטיה" לבעלים.
אם להפועל – פ"ת, ירושלים, ת"א היה גולדהאר הם היו סוגדים לו כמו לאלוהים. קבוצות הספורט לא נולדו מאיזה אידיאולוגיה או רצון לעצמאות כלשהיא של האוהדים.

גלעד 27 באוקטובר 2017

ברור שאם היו להפועל בעלים טובים האוהדים לא היו מקימים קבוצת אוהדים, אבל אם אנשים היו מבסוטים לפני 100 שנה הם לא היו מבצעים קוראים להפיכה.

אסף the kop 27 באוקטובר 2017

"הרעיון כי דיכוי ושיעבוד של קבוצות מסוימות נגרם אך ורק כי לקבוצות אחרות יש הכוח לעשות זאת" – הסיפור של הפועל בימי ההסתדרות העליזים.
הפועל המגל והפטיש התרסקו במקביל להעברת הכח הברוכה מהמנגון המפא"ינקי המדכא לכלכלת שוק חופשי.

MOBY 27 באוקטובר 2017

אסף על איזה כלכלה חופשית אתה מדבר בדיוק?
חסמי הייבוא קיימים שינו רק את השם והלוגו.
המים ״הופרטו״ רק כדי לקבל תאגידים לא הגיוניים. מהפכת הסלולר? אולי, מוקדם מדי לשפוט, המיזוגים מחדש לא מעודדים. בזק? מונופול! אגד? מונופול!
הבירוקרטיה רק התגברה ואיתה גם המאכרים או מכבסת המילים הלוביסטים ו״קובעי הדעה״.
אין צדק בפני הוועדות או החוק, כשיש לך קשרים אתה לא צריך פרוטקציה. מפא״י הגדולה הורידה את כובע הטמבל ומכנסי החאקי עלתה על חליפה והפכה למח״ל, רק בלי העשייה של בניית המדינה/הכור/התעשיות הבטחוניות ( שהן הבסיס לאומת הסטארטאפ שלנו).

אסף the kop 27 באוקטובר 2017

הכל עדיף על ימי הפנקס האדום, המונופול של ההסתדרות, אנשי שלומנו, סבסוד התעשיות הכושלות והמנגנון המפ"אינקי.
אתה חי בשוק חופשי, על אף שדינואזוריים הסתדרותיים עדיין נצפים במחוזותינו.

MOBY 28 באוקטובר 2017

מתפלא עליך שאתה מסכים לחיות בסיסמאות שמאכילים אותך. השוק הישראלי קטן ולא רגיל (כל מיני חוקי תוויות למיניהם) אין פה תחרות אמיתית (חסמים בירוקרטיים וחסמי מכס). כשאתה יכול לאכול במבה של …. במחיר זול יותר בארה״ב יותר מאשר בארץ זה אומר שמישהו פה גונב לך את הכסף (וזה אומר שהרגולטור מאפשר לו לעשות את זה). אם לבנות בית בביר אל מקסור עולה רבע ממחיר הבניה בשלומי זה אומר שמישהו גונב אותך.
כשמכניסים תוצרת חקלאית לא מפוקחת (מספיק) לארץ והמחירים נשארים גבוהים אבל מחירי הקניה מהחקלאי צונחים זה אומר שמישהו מגן על המשווקים הגדולים (שעכשיו הם המייבאים הגדולים). וזה לפני וועדי העובדים של חברת חשמל/נמל/תעשייה אווירית שצוחקים עליך כל הדרך לנופש ברבע מחיר שאתה ואני מממנים..

אסף the kop 28 באוקטובר 2017

אף אחד לא מאכיל אותי.
יש לי עיניים לראות מה קורה ותפקיד בעבודה שמאפשר לי לבחון מימון ללברות המובילות במשק.
זה לא שאין תחלואים, ועדיין, המצב טוב אלפי מונים מימי מפא"י.

MOBY 28 באוקטובר 2017

סיסמא.
השינוי היחיד הוא שאם פעם היותך בעל פנקס אדום סידר אותך לפני חסרונו. היום אתה צריך להיות אח של, בן של, או בן דוד של. לטעמי המצב פחות טוב.
מע"צ היא אותה מע"צ ותאגיד מים הוא ההפך ממדיניות השוק הפתוח.
תן דוגמאות כמו שאתה כלכך אוהב.

וולטייר 29 באוקטובר 2017

נראה כאילו חיפשת תירוץ לכתוב טקסט היסטורי ;)
בכל אופן, תיקון קטן: ניטשה ממש לא שייך לעידן הנאורות, הוא פעל 100 שנה מאוחר יותר, אחרי שתנועות היסטוריות כמו רומנטיקה ולאומיות הציגו סט ערכים חלופי לזה של הנאורות.

Comments closed