עניין של הרגל – ברוך שמילוביץ'

נגמר הצאן לטבח של חולון מול מכבי אין דה יד

  1. זכייה בתואר, בטח כשהוא השלישי בלבד בשבעים שנה, אמורה להיות אירוע קטטוני. אבל חצי שעה אחרי שמכבי לא הצליחה להוציא לפועל זריקה בהתקפה מסודרת מטיים אאוט, התחושה מחוץ להיכל הייתה של אחרי סרט בהצגה ראשונה, כמעט משחק אימון. בבסיס שלו הכדורסל הישראלי הוא ענף שמלהיב את הציבור. האולמות מלאים, הוא צובר יותר ויותר אוהדים, רובם המכריע צעירים ממש, הוא מראה שיש לו עתיד, יש לו תשתית ויש לו כוונה. אנשים רוצים להקשר אליו. אבל בענף שבו אין שום תגמול לאלופה הזוכה והגביע הוא בעצם פטנט דהוי שנגנב על ידי הפיינל פור, אי אפשר להצמיח ישות בעלת תוכן אמתי. אי אפשר לזייף רגש ולא לרמות את עצמך, כמה שתנסה. אי אפשר לזכות בגביע ולהרגיש שבאמת עשית משהו. כי כשאין על מה לשחק, משחקים על מה שאין ונקשרים למה שיש, כלומר לשום דבר. כל עוד כך זה יישאר, ולא נראה שזה הולך להשתנות, כך זה ייראה. לא יהיה כלום כי אין כלום.

 

  1. אחת הסיבות שתארים כבר לא מרגשים, מעבר לזמן ולמקום, קשורה לתעבורת השחקנים בין הקבוצות, יותר נכון לחוסר ההמשכיות בסגלים. זה לא קשור למספר הזרים ולא לחוק הרוסי, אלא לתחושה שעל המגרש רצים עשרה שחקנים שעשו כוחות לפני הג'אמפ וככה יצאה החלוקה. חלקם נקשרים למועדון לפרקי זמן של חודשים בודדים, חלקם אפילו לשבועות ולך תפתח זהות כשאתה יודע שזה שבשבילו נסעת למשחק חוץ לא באמת מייצג את המועדון כמוך, מחר ככל הנראה הוא ישחק נגדך. נכון זה הביזנס ואין מה לעשות, אבל מי שרוצה לעשות ביזנס מקבל בדיוק את זה. ביזנס נטו. ולעשות ביזנס מרגש זאת אמנות טריקית מדי. בהינתן הסעיף הראשון – הידיעה שאין בעצם על מה לשחק למעשה זה בלתי אפשרי.

 

  1. רבות דובר על מקרה הראש של גלן רייס ג'וניור, על זה ששחקן בסדר גודל כזה שמגיע לקבוצה קטנה במונחים אירופים משבש את כל מאזן הכוחות בליגה. רבות דובר על היכולת שלו לקחת את חולון הכי רחוק והנה משהו מזה כבר קרה. רבות דובר עליו ותמיד בכיוון אחד: המזל הגדול הוא של חולון, ואיך זה בא על חשבון העונה שרייס מבזבז בישראל בגיל 27, בתוך קריירה מתקדמת. רק שלא בטוח שזה כל כך חד סטרי. אחרי שבנה לעצמו שם של צרה גדולה יותר אפילו מהכשרון הנדיר שלו, הישג מרשים בפני עצמו, ג'וניור יודע שאם יצליח להוכיח בחולון שהוא מסוגל להנהיג קבוצה, לשחק בה עונה שלמה, להשתלב בתוך מערכת הגם שהיא מתיישרת כולה למידותיו, אם ישמור על האיזון שאותו הוא לא הרבה להפר מאז שהגיע לארץ, הוא יסמן לשוק שהוא לא סיכון גדול מדי, וזה כל מה שהשוק צריך ממנו. זה כל מה שהוא צריך כדי שכל הקבוצות באירופה, ואולי גם כמה מהאנ.בי.איי, יעמדו אצלו בתור. ייתכן שחולון היא הזכייה בלוטו של רייס ג'וניור.

 

  1. סל האליפות של מאליק דיקסון ב-2008 היה הנצחון הראשון בהיסטוריה של חולון על מכבי ת"א ביד אליהו. נשמע מופרך אבל זה נכון. העונה חולון ניצחה את מכבי ת״א ביד אליהו כבר פעמיים וייתכן שזאת לא הפעם האחרונה. בתודעה הצרובה של אוהדי חולון לדורותיהם, הישג ביד אליהו הוא לא להפסיד בהפרש דו ספרתי. שגרה זה 12 הפרש במחצית, גארבג' טיים 8 דקות לסיום ונסיעה צורבת באוטובוס בגשם לצומת חולון. לפני המשחק היו למכבי ת"א טענות קשות נגד חולון על כך שלא הסכימה לאפשר את החלפתו של נוריס קול החולה בזר אחר, אחרי המשחק היו לה טענות נגד השיפוט, בעיקר על כמות השריקות לעבירות לטובת רייס ג'וניור. צודקים או לא, ספק אם זר שאינו ממכבי קיבל אי פעם כל כך הרבה כבוד מהשופטים במשחק על תואר. בהיכל עצמו היה שיוויון בין כמות האוהדים של שתי הקבוצות. כל זה מתכנס לאנשהו. בסאבטקסט חולון לא נתנה הנחות למכבי תל אביב, גם אם יש מי שרואה בחלק מהדברים אקט לא סטרילי. בטקסט עצמו, חולון הפסיקה להתכופף.

 

  1. בתחילת הערב האוהדים הסגולים שרו שיר עידוד עתיק, ג'ינגל מביך בהחלט שהוציא המועדון בתחילת שנות ה-80. לפחות חצי מהם לא נולדו כשהשיר הזה הושמע במשחקי הבית עם עליית השחקנים לפרקט באולם הפחים בעידן ההוא. חלקם הגדול לא מכיר את ההוויה הזאת של להגיע ליד אליהו בידיעה ברורה ומבחירה חופשית להוביל את עצמך כצאן לטבח. בין הימים ההם של המשאלה המופרכת לנצח את המועדון המפלצתי העשיר, עם הספסל הבלתי נגמר ומאסות האוהדים, לימים האלה, בהם חולון מנצחת את מכבי פעמיים ביד אליהו באותה עונה, כשהיא עמוקה לפחות כמוה, נתמכת בקהל גדול כמוה, מקבלת כבוד מהשופטים לפחות כמוה, הפסקול הזה, של השיר הבאמת דבילי הזה, היה האירוע המרגש של הערב. בעונה הבאה אולי רייס ג'וניור ישחק במכבי ת"א אולי נוריס קול יהיה בחולון. אבל בין הסל ההוא של דיקסון, לסל הזה של ג'וניור, הזקנים יודעים שמשהו בדי.אנ.איי. השתנה. יד אליהו לא מפחיד יותר, אנחנו ראשונים בין שווים, עידן הנחיתות הסתיים.

 

 

פושעי הטלוויזיה לדין - ארם אבירם
פיונגצ׳אנג (6). האם זו גדולת ההפתעות האולימפיות?

71 Comments

איציק 16 בפברואר 2018

ואף מילה על השיפוט המביש?
השופטים גם קיבלו מדליה?

בני תבורי 16 בפברואר 2018

איציק,
אתה מוזמן להעלות פוסט על השיפוט ונשמח לארח אותו במקום מרכזי. אתה לא יכול להכתיב למישהו על מה לכתוב.

איציק 16 בפברואר 2018

שאלות בני, שאלות…
אני אפילו לא טענתי שהוא מביש. רק העלתי שאלות.
קמת עצבני הבוקר… ואתה ודאי יודע שאני לא טוב בפוסטים. בקושי בתגובות אני מסתדר.

בני תבורי 16 בפברואר 2018

בדיוק, תעלה את השאלות והתהיות בפוסט נפרד.

איציק 16 בפברואר 2018

לא הבנתי, אתה מציע לי פוסט נפרד?
עד כדי כך המצב בדה-באזר חמור?
אני בדרך לשחק כדורסל בלי שופט, רק עשרה בכיינים על המגרש ועוד כמה ממתינים בתור. כשאחזור, אם אחזור שלם, אכתוב תגובה של מה שאני חושב על השיפוט (ולא רק במשחק זה).
ספוילר: לא בגלל זה מכבי הפסידה.

בני תבורי 16 בפברואר 2018

אני מציע לך בשמחה :)

איציק 16 בפברואר 2018

בני,
ראה פוסט מספר 22 מטה ;)

אריק 16 בפברואר 2018

אני מניח שקיין וטיוס מורחקים לחצי שנה אחרי הציוצים, לא?

ארז 16 בפברואר 2018

תודה ברוך.
תגיד, יש קשר לציפי הנהדרת?…

אינטואיטיבית אני חולק על התחושה/קביעה שלענף הזה יש יותר ויותר אוהדים. אולי האולמות החדשים והשינויים בירושלים ובחולון יצרו שם גידול משמעותי, אבל בכללי התחושה שלי היא של ערש דווי מתמשך.

ההחלטה שלא לאפשר למכבי להחליף שחקנים לגיטימית לחלוטין בעיניי. קצת מוזר הנימוק שתולה זאת בתקנון ולא בכך שנערכו לסגל מסוים ולא לסגל אחר. מה שברור, לא הייתה להם כוונה לוותר על שום קלף שנזרק להם וזה בסדר גמור.

גם מחוץ למכבי וכשהוא חלק מקבוצה שלוקחת לה תואר, קשה לי מאוד לכבד או להעריך את פניני. הסימונים המתריסים שלו לאוהדי מכבי מיד אחרי המשחק או הפירוט בריאיונות על כמה רייס בעייתי וכמה הוא עוזר לו – מה אני אגיד לך, היה ונותר איש וספורטאי קטן מאוד.

לגבי השיפוט – כל כך הרבה פעמים עלו טענות הפוכות שמכבי ואוהדיה ביטלו כהזויות וקונספירטיביות, כל כך הרבה פעמים הם ניצחו בהחלטות גבוליות (בשפה עדינה) – ש"הקוזאק הנגזל" זה האנדרסטייטמנט של השנה. ואחרי שכל-כך הרבה שחקנים פתחו שם פה על השיפוט והליגה הישראלית בכלל – מסקרן מאוד כיצד המוסדות הרלוונטיים יטפלו בהם. מעניין מה אוהדי מכבי היו אומרים על התבטאויות כאלו בהפועל/י-ם, ומה הפועל הייתה חוטפת על התבטאויות דומות של שחקניה.

דבר אחרון: מאמצע הרבע השלישי חולון הייתה גמורה. גמורה. כמו מתאגרף שרק מנסה לחבק את היריב ולמשוך ככה 4-5 סיבובים. למרות זאת, ולמרות שליטה מוחלטת בריבאונד התקפה, מכבי לא השכילה לתת לה בראש. ועם מינימום אינטליגנציה והכוונה זה צריך היה להיגמר ב-20 למכבי, כן שיפוט לא שיפוט.

ברוך 16 בפברואר 2018

תודה ארז
ציפי היא אחותי אבל לא בטוח שזה יישאר כך לאורך זמן.
אפשר להבין את הטענות של מכבי, כשאתה מפסיד ויוצא בתחושה שהשופטים דפקו אותך, לא ממש מעניין אותך מה היה קודם, בטח לא את השחקנים שלא מכירים את הדברים שעליהם אתה מדבר משנים אחרות. במשחק של פוזשן אחד אתה קם ונופל על אירועים בודדים, חלקם מחוץ לשליטתך, וכל מה שנשאר לך זה הדברים שאתה כן שולט בהם. ובכל מה שנוגע לדברים שבשליטתה של מכבי, העובדה שהיא יצאה מפסק זמן להתקפה אחרונה, כמעט קיבלה עבירת 5 שניות בהוצאת חוץ (למה השחקן ההתקפי הכי טוב והכי נמוך הוא זה שמוציא כדור?) ולא הצליחה לייצר מצב קליעה נוח לאף שחקן, משמעותית יותר לתוצאת המשחק משריקות שנשרקו או לא. איכשהו העובדה שהקבוצה לא נשארה לטקס שבו היא במקום השני, ושחקניה ומאמניה יצרו מצג שעל המגרש היו 5 מול 8 ושרק נגד מכבי נשרקו שריקות, מריחה כמו בריחה מאחריות.

ארז 16 בפברואר 2018

:)
תודה ברוך. מבין ומקבל. הטענות שלי מתייחסות יותר לגורמים המזוהים עם מכבי שכן נמצאים פה כמה וכמה שנים. והשורה התחתונה זהה.
לגבי הוצאת החוץ – כשראיתי את זה חשבתי שהתכנון הוא לעשות דאבל פס סטייל דיקסון בזמנו.
עופר – כל מילה בסלע.

עופר 16 בפברואר 2018

שמילו!! ולעניין, מסכים עם ארז בהכל

העכבר הצהוב 16 בפברואר 2018

אפילו ג'ורדן לא קיבל כזה כבוד מהשופטים כמו שגלן רייס מקבל.

פשוט בושה וחרפה, ספי שמש לא ראוי לשפוט אפילו בטורניר של ילדים.

איציק 16 בפברואר 2018

ראה תגובה 22 בנידון.

אנונימוס 16 בפברואר 2018

השופטים בארץ הם בגדול חבורת אגו מניאקים חולי כבוד, לא עקביים ומתעסקים בשטויות. אבל אם כבר הם לרוב "טועים" הרבה יותר לטובת הקבוצות הגדולות. ולשמוע את מכבי מתלוננים ככה על השיפוט זו ממש מנגינה לאוזניי. תענוג.

ברוך 16 בפברואר 2018

מובן למה מכבי ירגישו מקופחים וצריך לכבד את התסכול ואת הצורך שלהם לפרוק אותו. אבל זה הולך לכיוון של עיצוב נרטיב לפיו חולון לא ניצחה אלא שהשופטים נתנו לה את המשחק. זה לא נכון וזה בזוי

גיא זהר 17 בפברואר 2018

התארים של מכבי בטאבו ולכן כל תואר שהם לא זוכים בו נוגד את חוקי היקום. לפיכך, צריך למצוא נימוק לכך. זה נארטיב ששולט בקרב לא מעט אוהדי מכבי בכל הענפים.

ברק 17 בפברואר 2018

זה ממש 2007 גיא

גיא זהר 18 בפברואר 2018

ברק, למיטב זכרוני אתה אוהד ב"ש, אבל שים לב לתגובות של לא מעט אוהדי מכבי, רגל וסל (כאן דווקא הרוב מגיב לעניין). שופטים, כמות זרים, חוק רוסי והשד יודע מה (סל), אליפות עם כוכבית, מאמי, לא ספורטיביים, פנדלים וטעויות שיפוט בכלל ויש עוד (רגל)

פה איתמר 16 בפברואר 2018

כתוב יפה מאד!
ומברוק לחולון ואוהדיה.
אליפות שני גביעים שני משחקי עלייה מרגשים לליגת העל – בהחלט יש תמורה לאגרה.
ובכל זאת אוהדים בכלל ושל קבוצות לא מצליחות (לא מכבי…) בכלל הם כמו הקופים בניסוי (שמעולם לא התקיים?) של סטפנסון.
דור אחר דור הם ניזונים מאיזשהי בננה וירטואלית שפעם פעם מישהו קיבל או לא.

אנונימוס 16 בפברואר 2018

איזו מטפורה נהדרת

משה 16 בפברואר 2018

טור נהדר, נחמד שמישהו כותב כאן על כדורסל ישראלי בלי להכניס משנה פוליטית כל שני משפטים.
א. האם נושא הסגלים לא נוגד את העקרון שהאהדה היא קודם כל למועדון ? באופן אישי אני מסכים איתך שכדי להתחבר למועדון צריך גם לאהוב שחקנים.
ב. הטענות של מכבי מביכות ומלמדות שגם בעונה כזו יש חוסר שקט ושליטה במועדון. מכבי אמורה להגיע למשחק כזה כשרק מכבי יכולה לעצור אותה. להתקשקש על שריקה כזו או אחרת זה הכי הפועל ירושלים או תל אביב.
ג. ההתנהלות של ספאחיה מצביעה שהוא לא יהיה זה שיוציא את מכבי מהבוץ. חשבתי שאת הבכיינות זרקו עם אדלשטיין אבל הוא שובר את כל השיאים.

ברוך 16 בפברואר 2018

הסמל הוא המעטפת, לטעמי כשאתה במגרש אתה מעודד שחקנים בני אדם.

בוזו 16 בפברואר 2018

אחלה כתיבה, שמילו.
תותח.

דורפן 16 בפברואר 2018

מי נתן לו לכתוב בדה באזר? מה זה צריך להיות? אין שום סטנדרטים?

ברוך 16 בפברואר 2018

המודל הכלכלי המעודכן הוא לפנות למכנה המשותף הנמוך ביותר

בני תבורי 16 בפברואר 2018

שלח ארגז שמפניה וקופסא דוידוף… איך אפשר לסרב?

היסטוריון של ספורט 16 בפברואר 2018

חולון 3 תארים כולם בבזאר זה שיא עולמי .
פניני בכמה שיאים לאומיים.
3 גביעים ב 3 קבוצות שונות
3 גביעים מחוץ לת"א
9 או 11 גביעים ברצף (תלוי אם סופרים או לא את העונה שלא שיחק כאן ).
4 גמרים ב 4קבוצות שונות
הראשון שמגן על תואר בגביע בשתי קבוצות שונות וגם קולע בגמרים .
הראשון שמנצח בגמר את הקבוצה בה זכה שנה קודם לכן.
ועוד ועוד ועוד

ברוך 16 בפברואר 2018

ערן סורוקה צייץ אתמול שזה הנצחון בהפרש הגבוה ביותר שחולון ניצחה אי פעם במשחק על תואר. המשחק נגמר 84:86.

Matipool 16 בפברואר 2018

מדהים (הכוונה לניצחונות הצמודים של חולון).

איתמר 16 בפברואר 2018

מדוע אוהדי הפועל (!) חולון שרים במשחקים נגד הפועל תל אביב את השיר ״הפועל זונה״.
ומה זה אומר על תפיסתם העצמית של אוהדי חולון ביחס למושג ׳הפועל׳ כאחד ממרכיבי הזהות שלהם.

אגב, דני פרנקו זיהה את היחס המיוחד שרייס מקבל מהשופטים כבר לפני יותר מחודש לאחר המשחק של הפועל נגד חולון וטען שמגדלים פה את גלן רייס ג׳וניור כאלוהים קטן.

מתן 16 בפברואר 2018

חלק גדול מאוד (לדעתי רובם) מאוהדי חולון הם אוהדי בית"ר בכדורגל ככה שהם רגילים לשיר את זה במגרשים, מניח שבגלל זה הם לא חושבים שזה בעייתי

יואב 16 בפברואר 2018

וגם לא מעט אוהדי מכבי.

ג'ון מקינטייר 16 בפברואר 2018

הפועל זה מישני. שם אמצעי שקיבלת מההורים ורוב הזמן אתה מתעלם ממנו, אבל הוא מופיע במכתבים. מבחינתנו אנחנו חולון.
אין הפועל בצהוב….

צור שפי 16 בפברואר 2018

טור סבבה, אני ח"ח (חולוני חדש), אוהד האדומים אבל האשה לוחצת שנלך לראות משחקים של חולון, בטח יקרה מתישהו.
אה – ונסיעה בגשם לא יכולה להיות מוגדרת כשיגרה, לא עם מזג האוויר בגוש דן.

7even 16 בפברואר 2018

ברוך הבא לארנונה היקרה בהיסטוריה

Matipool 16 בפברואר 2018

וואלה? מוטי ששון מכניס לכם חזק?
מזל שעזבתי בגיל 6..

7even 17 בפברואר 2018

חזק באמת כואב…

צור שפי 16 בפברואר 2018

כן, מוגזם למדי.

גיא זהר 17 בפברואר 2018

צור, אחלה היכל בנו בחולון, בניגוד לזה של בש

איציק 17 בפברואר 2018

בבאר-שבע בנו קונכיה.

גיא זהר 17 בפברואר 2018

הקהל מאחורי הסלים בבש יושב מאוד רחוק בגלל שהמעברים בין המגרש אליו. אולי המתכנן קיבל השראה מוסרמיל

אנונימוס 16 בפברואר 2018

אגב מעבר למטען ההיסטורי, והיחס הרגיל גדולות פה וכו' – עדיף לשחקני מכבי לא לדבר על השופטים, שאף אחד לא ייזכר בטעות שהם שיחקו בבית ושיש שלהם תקציב גדול פי 4-5 מחולון, ושעל הנייר משחק כזה אמור להיגמר כבר במחצית.

Matipool 16 בפברואר 2018

לגמרי וגם חולון רק עם 3 זרים.

חיים 16 בפברואר 2018

איזה שיר שרו האוהדים ?

NoOne 16 בפברואר 2018

בתור אוהד הפועל חולון וותיק(אוהד לשעבר שלא מאמין בליגות ספורט לא שיוויוניות ) שלא ביקר בישראל מ 2002 , לא ראה את המשחק , בלי שמץ של מושג מי המאמן או השחקנים אני יכול לאמר לך במאה אחוז בטחון שהשיר הוא:
היי הו היי הו חגיגה ממש , הנה הפועל חולון עולה על המגרש

אלון 16 בפברואר 2018

יותר מעשר שנים מחוץ לישראל וזה השיר בעברית שאני מזמזם לעצמי הכי הרבה.

Rbi 17 בפברואר 2018

אולי הליגה לא שיוויונית אבל ב35 שנה האחרונות זאת הקבוצה היחידה שאי פעם אהדת שלקחה תארים…

חיים 17 בפברואר 2018

תודה

NoOne 17 בפברואר 2018

כמה זה בשנים של כלב?

יואב 16 בפברואר 2018

אחלה פוסט ברוך. מדויק ומכבד.
כאוהד מכבי אני יכול להגיד שזכיה שלכם בתואר היא האופציה השפויה ביותר והכי פחות צורבת. תכלס, אתם מועדון הכדורסל המרגש והאותנטי ביותר בליגה שלא כוללת את מכבי. הקהל שלכם מדהים וכך זה היה מהרגע שהתחלתי לעקוב אחרח כדורסל(כבר ארבעים שנה).
ברכות.

ק. 16 בפברואר 2018

לדעתי הם גם יותר מרגשים ואותנטיים ממכבי…:)

יואב 16 בפברואר 2018

נאא, לא מכיר מציאות כזאת.

ניינר / ווריור 16 בפברואר 2018

כאוהד הפועל ירושלים דאבל של חולונייה ישמח אותי מאד

איציק 16 בפברואר 2018

מה, אתה לא מעדיף אליפות של ירושלים?

7even 16 בפברואר 2018

הבדל של 95 מיליון שקל תקציב. ועדיין בוכים על השופטים…
דש מסמי בכר.

אלון 16 בפברואר 2018

איפה התקופה ש 50 אלף במזומן ומגש פיצה היו סוגרים את המשחק יום קודם.

Matipool 16 בפברואר 2018

1. אחלה טור, ברוך.
2. אוהד אתכם מרחוק מאז אלימלך המלך, בוגין, יעקובי, כושי, דניאל וקרטר המשוגע. כמעט כמו כל מי שגדל כאן בסבנטיז, אהדתי את הקבוצה של המדינה ובגיל ההתבגרות גילית התנגדות וניצני מרד כשהתאהבתי בחולוניה, הקבוצה הכי ישראלית והכי מגניבה וזה היה גם קצת חזרה לשורשים (גרתי בחולון עד גיל 6 וכל המשפחה המורחבת משם). הח׳ברה לא הבינו איך מישהו רוצה שחולון תנצח את מכבי.
3. אמן תנצחו את מכבי גם בפיינל פור אבל אתמול זה היה חצי נס כי רייס כבר היה גמור. מקווה שעם החזרה של וולדן, שמיר ייתן לו מנוחה מדי פעם. כואב לי על הרוש שהפך לשחקן משני מאד. הוא שווה יותר מזה.
4. יאללה חולוניה!
5. הזדמנות לשלוח מסר גם לאחותך – אוהב מאד את הכתיבה שלה ומאד מעריך את המקצועיות שלה. גם כשהיא כותבת על ספורט וגם כשהיא כותבת על תרבות.

איציק 16 בפברואר 2018

בני הציע לי פוסט על שופטים, אני מקסימום מסוגל לתגובה.
אתחיל בגילוי נאות. רציתי שמכבי תנצח בגמר.
אמשיך בעוד גילוי נאות נוסף. רציתי שחולון תנצח בגמר.
אין לי מושג איך זה מסתדר, אבל זו עובדה.
ההסבר היחיד מבחינתי להפסד מכבי זה כי הם טיפשים. שחקן משחק 40 דקות בלי לרדת מהמגרש, נח בהגנה רב הזמן וכמעט ולא תוקפים אותו, לא מנסים להוציא אותו בעברות, לקלוע עליו עוד ועוד, לעייף אותו עוד יותר. זו רק דוגמה לטיפשות, ויש עוד. קבוצה שיש לה 1.6 שניות על השעון, וכמעט מאבדת כדור בעברת 5 שניות אחרי פסק זמן לא מגיע לה לזכות. שיפסיקו לבלב את המח. כן, הם נפגעו יותר מהשיפוט לדעתי אבל לא בגלל זה הפסידו. הם היו צריכים לדעת זאת מראש, היו להם הרבה מחזורי ליגה ללמוד זאת, ולהתכונן לכך ואסביר בהמשך. הם נפגעו לא בגלל שהשופטים דפקו אותם אלה כי השופטים לא יודעים לשפוט. אפשר לאמץ גישת אן.בי.אי. משנות ה-90 בהם המשחק היה מאד פיזי כמו הניקס, אינדיאנה או שיקאגו (הבאד בוייס הביאו את זה לקיצוניות ייתר), במשחק כזה אף שחקן של היום לא היה שורד בלי התאמות מהירות. אפשר לאמץ את הגישה העכשווית שלא מאפשרת את רוב המגע, ובמשחק של היום רוב שחקני ההגנה שלאז היו עפים מהמגרש לא בשש עברות כי אם בעברה מסוג ג'וגיטסו ברזילאי למשקל כבד. אבל חוקי המשחק יחסית ברורים, גם אז וגם היום אז יודעים מה מותר ומה אסור. בליגה שלנו לא יודעים.
יש בכדורסל הישראלי (אולי גם במקומות אחרים, אבל לא אכפת לי כרגע) בעיית שיפוט חמורה:
1. מחזורי ליגה ראשונים בדרך כלל נלקחים גם כדי שהשופטים ישתפשפו לפי הנהלים החדשים וגם כדי שהקבוצות ילמדו איך להתנהל מול השופטים. אצלנו זה לא אפשרי. אין אחידות שיפוט בין השופטים, אין אחידות בין המשחקים ואפילו לא תוך כדי משחק. ברור שבגמר יאפשרו משחק יותר קשוח, רק קשוח בייחס למה? כשאין אחידות, איך אפשר לדעת מה גבולות המותר והאסור?
2. גלן רייס ג'וניור עשה עברות שלא רק שלא שרקו אותן, שרקו לטובתו. רק מה, כאן יש אחידות, כל הזמן שורקים זאת לטובתו ומכבי הייתה צריכה להיות מוכנה לכך. לגבי העובדה שלא שרקו לו, אני בעד, אני חושב שזה בגבולות מה שצריך לאפשר להתקפה.
אני אסביר, לשחקן התקפה (כמו גם הפוך) אסור להיכנס לתוך התחום של המגן להכניס את הגוף פנימה ולכן בעשותו זאת הוא לא יכול לטעון לעברה בגלל מכה שקיבל. אם כבר, זה להפך. מספר דוגמאות למעשים לא חוקיים אלו:
זריקת הרגליים של דרק שארפ וגאי פניני ופגיעה במגן, אינו עברה של המגן אלה של התוקף ולרוב עדיף לא לשרוק. אותו כנ"ל עם זריקה תוך קפיצה קדימה ששארפ היה עושה, ודשון תומאס עושה. תומאס כל הזמן מבקש עברה, אך אם כבר, היא נגדו.
שאקיל אוניל בגמר המערב מול טים דאנקן, היה דורס אותו תוך הרמת מרפק מסוכנת למדי, אך מי שספג עברות ויצא מתוסכל היה טים דאנקן. לדידי, שאקיל היה צריך לצאת כל משחק בשש עברות אם לא בעברות בלתי ספורטיביות.
בהמון הטבעות היום (במיוחד באן.בי.אי.) רואים שחקן הגנה קופץ עם הידיים למעלה, שחקן ההתקפה שולח את היד קדימה, מטביע תו כדי מכה שמקבל מידי המגן אך לא מקבל עברה וזה תקין. ברגע ששלח את היד קדימה והמגן נשאר עם הידיים ישר למעלה, התוקף נכנס לטריטוריה של המגן ולכן המגע הוא באשמתו. אם המגן לא הזיז למטביע את היד, אלה יד התוקף פגעה ביד המגן, בעיה שלו. שיתמודד.
המקרה של גלן רייס ג'וניור הוא דוגמה אחרת לכך. בזמן כניסה לסל הוא שולח את פלג גופו העליון קדימה לתוך התחום של המגן, פוגע בו ומפלס דרך. בזמן המגע (באשמת התוקף), מהמכה לפעמי הידיים של המגן נוטות קדימה, כאשר לפני המגע היו כפי החוק. דבר זה אינו עברת מגן, אם כבר של התוקף, ובמקרה החכם, עדיף לא לשרוק בכלל. הארדן מנצל את פלג גופו העליון הרבה מאד לפלס לעצמו ככה דרך לסל ובהצלחה מרובה. יש המון מגע. לזכותו, הוא קולע יחד עם המגע, אך לא שורקים עברת מגן וזה נכון. לכן, המון עברות שג'וניור מקבל הן ללא סיבה מוצדקת, ועדיף לא לשרוק כלום. רק גם בליגה שורקים זאת. ספאחיה היה אמור לדעת זאת, גודס ובורשטיין היו אמורים לדעת זאת, וכך גם השחקנים. מרגע שזה ידוע, היה עליהם למצוא פתרונות למצב נתון. הם העדיפו לעשות את אותו הדבר שכולם עושים ולהתלונן. שיתלוננו.
אז אני מקווה שהבהרתי למה אני מאד לא אוהב את השיפוט בגמר שהיה חסר עקביות, לא מאוזן, במקרים רבים לא נכון, ואפילו קיפח את מכבי במידת מה. אבל כל הדברים האלו היו ידועים מראש, זה לא היה בזדון נגד מכבי אלה רמת השיפוט של מה שיש לנו. במקום לטפל בעוד מועד, קל יותר להפסיד ולבכות. בסדר, ובינתיים חולון נוסעת עם הגביע הביתה.

איאן ראש 16 בפברואר 2018

אתה אומר שאתה יודע רק לכתוב תגובות אבל לפי האורך זה יכול לעמוד כפוסט (ונושא) בעצמו.

איציק 16 בפברואר 2018

לפעמים גם תגובות ארוכות…

בני תבורי 17 בפברואר 2018

בדיוק, פוסט מעולה בפני עצמו. גם התגובה מעולה.

אריאל גרייזס 17 בפברואר 2018

לא ממש רואה כדורסל ישראלי אז אין לי דיעה לגבי מה שקרה בגמר אבל הארדן לדעתי מושך הכי הרבה עבירות בליגה, קשה להגיד שלא שורקים לעבירות עליו. גם הדבר שאתה מדבר עליו שאם הידיים יצרו מגע עם התוקף כי התוקף יצר את המגע ונכנס לתוך השטח של המגן – מהכירותי עם החוקה הוא לא נכון. ברגע שהמגן מרים ידיים, הוא מסתכל מסתכן בזה שישרקו לו עבירה אם ייווצר מגע
דבר אחרון – אי עקביות בשיפוט זאת תופעה עולמית בכל ספורט. במיוחד הבדלים בשיפוט בין עונה סדירה לפלייאוף/גביע

איציק 17 בפברואר 2018

החוקה במפורש לא מאפשרת לתוקף להיכנס לשטח המגן ולהזיזו בכח. מגע עקב כך אינו עברת מגן. אני לא טוען שלא עושים עברות על הארדן או על רייס, אבל צריכות להיות סיבות אחרות.

משה 17 בפברואר 2018

גלן רייס קיבל הרבה שריקות כי הוא זה שמוציא לפועל את רוב ההתקפות של חולון. בסופו של דבר מניין העבירות של שתי הקבוצות היה שווה וזה הגיוני.

איציק 17 בפברואר 2018

משה, גלן רייס שחקן בעל יכולות מאד גבוהות וטבעי שיעשו עליו עברות. עם זאת, היו צהלכים, ורואים זאת בתקציר, שרייס דוחף את השחקן עם היד עד שהיא כמעט ישרה, ואז נכנס לשטח בו היה המגן. כמובן שהמגן מפעיל לחץ נגדי ומכך הוא מנסה לחזור לעמדה ונוצר מגע. לא יתכן שזו עברת מגן. אסור למתקיף לדחוף את המגן עם היד. מותר לו להגן על עצמו והכדור עם האמה. עברות אלו שכיחות ולא נכונות. מעבר לכך, יש עברות שעושים עליו כי הוא טוב.
ד.א: לזכרוני, גם בסל האחרון רייס דחף את קיין עם היד כ-4 שניות לסוף בזמן הכניסה לצבע. לא נשרק כלום. לדעתי, טוב שכך וחבל שגם בפעמים הקודמות לא הסתפקו באין שריקה.

גיא זהר 17 בפברואר 2018

איציק, ראיתי את המשחק בשידור חוזר בדופק נמוך. רייס סחט 7 עבירות זריקה ונשרקו לחובתו שתי עבירות תוקף (שהיו). מתוכן היו 2-3 גבוליות (באחת מהן הוא החטיא את שתי זריקות העונשין). סביר לשחקן שנכנס לצבע ומחפש מגע. העבירה האחרונה שנשרקה לטובתו, לפי מה שניתן היה לראות (משום מה לא היו מספיק הילוכים חוזרים), מפוקפקת. בסך הכל בעיניי השיפוט היה סביר פלוס

איציק 17 בפברואר 2018

גיא, שחקן כמו רייס יסחוט הרבה עברות בגלל שיש לו יכולות ובמיוחד כי הוא מחפש מגע. עדיין אחרי שראיתי את העברות שנשרקו לטובתו, לפחות 2 לא היו כלל. אחת בסוף משחק כשטיוס קפץ, ואחת לפני ששרקו על קיין. בעברה של קיין רואים בברורר ששנייה לפני רייס דוחף את קיין עם היד (היד כמעט מתיישרת ואז נכנס לאיזור בו קיין היה לפני הזזתו. קיין התנגד ליד וחזר למקום בו היה. הוא נענש לא בצדק במובהק. לעמים היה עדיף לא לשרוק כלום. היה משחק פיזי של רייס, היה משחק פיזי של קיין שיתמודדו. משחק כזה של רייס היה גם במשחקים קודמים, וגם שם שרקו לטובתו. ולו בגלל זה, מכבי היו צריכים לדעת שכך רייס נוהג, וכך השופטים נוהגים ולמצוא לזה פתרונות מראש. לא זה מה שהכריע את המשחק.
אם תסתכל בדקה האחרונה, מכבי לקחה כ-4 כדורים חוזרים והיו המון עברות עליה, ואחת קשה (לא מכוונת) על קול כששחקן חולון נופל מאחוריו לתוך הרגלים ומפיל את קול. לדעתי מכבי הרויחה מחוסר השריקות כי בסוף זה נגמר בנקודות וגם העביר זמן, שאז זה היה טוב למכבי. הנקודה היא, לא האם זה טוב למכבי או לא, ואפילו לא האם היא קופחה או לא, אלה שהיו עברות די חמורות שלא נשרקו כשבאותו המשחק לטובת שתי הקמוצות נשרקו עברות מגע קלות. חוסר האחידות הזו בתוך אותו המשחק היא בעייתית לטעמי. אפשר לשרוק על כל מגע (לא אוהב אבל מותר), אפשר לתת משחק פיזי (אני בעד, בטח בגמר, רק שלא יהיה ברוטלי). קשה לי שלפעמים מותר ככה ולפעמים אחרת. שוב, זה לא לטובת או רעת קבוצה מסוימת, זה פשוט לא מתאים.

איציק 18 בפברואר 2018

השלמה לתגובה זו:
הודעה משמחת. בעיות השיפוט בכדורסל בארץ על סף פתרון. השרה רגב החליטה על הקמת ועדה שתבדוק את נושא שיפוט הכדורסל בארץ. בסוף עבודת הועדה, ואולי אף במהלכה יגישו בורקסים, קרואסונים ושתייה קלה.

אנונימוס 17 בפברואר 2018

הבעיה העיקרית של השיפוט בארץ היא לא אי הכרה של מקרה כזה או אחר בחוקה, וחוסר עקביות. הבעיות הןבעיקר אובר-קולינג והתעסקות אובססיבית של שופטים בכבוד העצמי שלהם במקום להבין שאף אחד לא בא לראות אותם.

Srtest - ארטסט 17 בפברואר 2018

כדורסל אינו משהו שמגדיר את מכבי תל אביב כדורסל…

אני רואה כדורסל 30 שנה ולפני כמה שנים, נגיד משהו כמו בערך 5-6 השיפוט היה רע והכריע משחקים מכריעים ובמשך תקופה, נגיד משהו כמו 2-3 שנים. האמדן הוא בהערכה לא מדויקת כי לא כל עונה היתה יציבה ברמה הטובה או הגרועה שלה בשיפוט.

מה שקרה מאז הוא שהשיפוט התייצב, כמו שקורה לעיתים, על בינוניות עד כאב. בינוניות שכזו אין בה תצוגות מחפירות כפי שהיו לפני כמה שנים אלא שגם אין בה משהו טוב – בטח כשהמשחק עצמו משתנה והרמה האתלטית עולה. זו אינה סוגיה שקיימת רק אצלנו אלא שכשהרמה בינונית אז סוגיות מסוימות בולטות כל הזמן.

כשהשיפוט כמעט אף פעם לא מתעלה אז לפעמים אתה סובל מכך ולפעמים מישהו אחר. מן קיזוז בינוני שבזמנו אפי בירנבוים הורחק על אותו סיפור. כשמכבי תל אביב נהנתה מהבינוניות הבינוניות לא היתה סיפור. הפעם היא לא נהנתה מהבינוניות שהשפיעה על המשחק כולו.

אסיים אם גלן רייס המקורי שהבין את הפואנטה: אם מכבי תל אביב היו מנצחים השיפוט היה מעניין לה את קצה הזרת ואני אוסיף – משום שכדורסל ישראלי מעניין לה את קצה הזרת.

היה כייף לשמוע אותם אחרי. אווירת רטרו. שימשיכו כך.

Comments closed