לגיטימיות (צור שפי)

זה רק כדורגל

לו הייתי מהמר אם שרת התרבות רגב תצליח להזיז את המשחק נגד ארגנטינה ל"טדי" הייתי מהמר נגדה. מהמר ומפסיד, המשחק יהיה ב"טדי". על פי דיווחים בתקשורת ההתערבות שלה תעלה לנו, משלמי המסים, קצת פחות מ-3 מיליון ₪. אין לי בעיה עם זה. כספם של משלמי המסים נועד לשימוש על ידי הממשלה בהתאם למטרותיה הפוליטיות, בין אם אני מסכים איתן ובין אם לאו. במקרה הזה המטרה ראויה בעיני. לגיטימי ונכון מבחינה פוליטית לחפש דרכים לייצר מומנטום לחיזוק מעמדה של ירושלים כבירת ישראל לאחר העברת שגרירות ארה"ב.

השאלה היא האם העברת המשחק ל"טדי" משרתת את המטרה הזו. אני בכלל לא בטוח. כשנטע ברזילי צעקה "לשנה הבאה בירושלים" מיד אחרי הזכיה זה היה ביטוי אותנטי של אושר, לא הצהרה פוליטית. סמיכות הזמנים של נצחון הצעצוע למעבר השגרירות (ובקטע אחר, ליום הקרב על גבול הרצועה) גררה פוליטיזציה של הזכיה ושל זעקת השמחה. בקצה הרדיקלי כבר שמענו על קמפיינים להחרים את אירוויזיון 2019 אם ייערך בישראל או "רק" בירושלים.

ברור שיש כאלה שלא זקוקים לתירוצים או צירופי מקרים. הם יחרימו את ישראל בכל מקרה. העניין הוא שהקביעה כי האמירה "לשנה הבאה בירושלים" היא תמימה וא-פוליטית מאבדת מתקפותה כאשר הפוליטיקאים מתחילים לבחוש בקלחת. במלים אחרות, כל עוד מדובר בספורט או מוסיקה נטו קל לשכנע את האדם הסביר שאיננו נגוע בשנאת ישראל פתולוגית שהביקורת העויינת היא שילוב של פוליטיזציה ושטויות. כאשר היד הפוליטית הכבדה מתערבת, התמונה משתנה.

ההתנפלות של מירי רגב (שהנושא כלל איננו בתחום אחריותה) ואיוב קרא על הזכייה כמוצאי שלל רב היוותה פוליטיזציה של אירוע תרבותי (יש כאלה שיטענו "תת תרבותי") שלא תרמה כלום למעמדה של ירושלים. להפך, היא תרמה שלילית להפיכת מיקומו של אירוויזיון 2019 לדיון פוליטי. על הדרך היא צבעה בדיעבד את הצהלה הסופר-לגיטימית של ברזילי בצבעים פוליטיים ופגעה באותנטיות שלה.

יש הבדל בין האירוויזיון, אירוע המאורגן על ידי גופי שידור ציבוריים, ובין משחק כדורגל ידידותי שנולד וקודם כיזמה פרטית אבל בשני המקרים המעורבות הפוליטית מזיקה למטרתם של הפוליטיקאים. ברור שרגב וקרא יצברו כמה נקודות בקרב קהל התומכים שלהם אבל מעמדה של ירושלים לא יתחזק מפעולתם. לגיטימציה היא עסק חמקמק, לפעמים יותר מדי הוא פחות מדי.

וכדאי לשים לב: לפני ארבעים שנה, אחרי הזכייה של אבאניבי ולפני עשרים, אחרי דיווה, ירושלים אירחה את האירוויזיון בלי שום רעשי רקע. המיקום לא היווה issue. לא היה ערעור עליו מצד הקהיליה הבינ"ל ולא היה דחוף לפוליטיקאים שלנו להשתמש בו לצרכיהם.

כמו שהג'ירו הוכיח, ניתן לתת גב ממשלתי ליזמה פרטית לטובת ישראל וירושלים גם בלי לעשות את זה מהמקפצה ובלי לייצר אנטגוניזם.

לכן, מי שמעמדה של ירושלים כבירה יקר לו, כדאי שיתמקד במישור הפוליטי -פעילות להעברת שגרירויות נוספות, או הכלכלי – היענות לאתגרים הייחודיים של העיר ואוכלוסייתה. הפוליטיזציה הבוטה של ארועים תרבותיים פוגעת בעיר. זה משהו שמערכות ממשל וחברה אזרחית במדינות דמוקרטיות נוטות שלא לראות בעין יפה.

תמיכה בדה באזר
סיכום קצר לעונה מחורבנת

17 Comments

ניק 24 במאי 2018

לי אישית יש בעיה עם המשחק הזה והכסף שצריך לשלם עליו כי זה לא תורם לכלום. 90% מהאוהדים שיגיעו גם ככה יעודדו את מסי ולא את הנבחרת שלנו אז אין פה חיזוק מותג הנבחרת ובכסף הזה אפשר היה (להתחיל) לממן שכר של מאמן נורמלי (זר).

לגבי מירי, אני מניח שהיא תעבור שחקן שחקן (ארגנטינאי) ותלחץ לו את היד ותקנח בסלפי קטן עם מסי

אריאל 24 במאי 2018

מזל טוב לאתר על ההתחדשות בעיצוב .
כיף שאפשר לקרוא אותך בפוסט (גם הקודם היה עשר) ולא רק בתגובות החלטה נהדרת של האתר.
לגופו של עניין אני מסכים אתך שלא חייב לעשות פוליטיזציה לכל דבר אבל במקרה הזה הייתה פוליטיזציה דווקא מצד מארגני האירוויזיון שהחריגו את ישראל בצורה בלעדית כמדינה היחידה שלא הזכירו את עיר הבירה שלה ועל רקע זה הגיבו הפוליטקאים. תרצה להגיד שלא היו צריכים להגיב – יכול להיות, תפסו טרמפ – בטוח, אבל פוליטיזציה הם לא עשו כשהם נכנסו למגרש זה כבר היה פוליטי לגמרי.
לגבי המשחק מסכים שעשו פוליטיזציה אבל לדעתי פה מבחן התוצאה משמעותי אמנם נעלה על הרדאר הפוליטי אבל אם המשחק יתקיים בסוף בטדי זה ייתן טבילת אש פוליטית תקדים וחיזוק לאירועים הבאים . כמובן שאם בסוף המשחק לא יתקיים בטדי זו מכה פוליטית וכישלון. לקחו פה סוג הימור פוליטי ואני מתאר לעצמי שבדקו טוב לאן נושבת הרוח של הארגטינאים ועדיין זה הימור ועד שהם לא יגיעו לטדי אי אפשר לדעת לאן זה יילך.

אורי 24 במאי 2018

לגבי מיקום האירווזיון – לפני 40 שנה העולם אהב אותנו בגלל ההסכם עם מצריים ולפני 20 שנה עוד חשבו שרבין ואוסלו יביאו שלום
אחרת גם אז היו מחרימים

רומן ואן גוך 24 במאי 2018

משגע אותי שבתור מישהו שקונה מנויים לנבחרת כבר איזה 5 קמפיינים ברצף אין לי שום קדימות לקנות כרטיס למשחק הזה מאיזה "אוהד" מסי טרמפיסט כזה או אחר שלא יודע איפה משחק גיא מלמד.
לא שבא לי לראות את ארגנטינה (הם מעניינים לי את הקצה חבורת הבכיינים והרמאים הזאת) .
אבל אם ברזיל או אנגליה היו באים הייתי מתחרפן.

Amir A 24 במאי 2018

הרשה לי להיתלות באילנות גבוהים, ולצטט את קיסינג'ר. ""לישראל אין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים". לפיכך ההנחה שלך שהצעקות של הפוליטיקאים מזיקות למטרתם שגויה, לדעתי. מטרתם היא לא לזכות בתמיכה במדיניות החוץ, אלא במדיניות הפנים, ושם הם מנצחים בגדול.

צור שפי 24 במאי 2018

אמיר, האמירה של קיסינג’ר קצת מחמירה איתנו. אצל רובן המכריע של מדינות העולם מה שנקרא ״מדיניות חוץ״ נקבע על פי אינטרסים שקשורים בדרך כזו או אחרת בזירה הפנימית אצלן.

yaron 24 במאי 2018

ברכות צור, פוסט מצויין.
אין לי שום בעיה עם אירוח האירוויזין ומשחק הנבחרת בירושלים אבל מצער אותי שההחלטות לא נראות ענייניות.
לדעתי תל אביב מתאימה הרבה יותר לאירוח האירוויזיון מירושלים. כדאי וחשוב שנראה לעולם את כל הצדדים שלנו ולא ניתקע על צד אחד. זה לא משרת את המטרה ואפילו פוגע בה. ההתעקשות להפוך כל אירוע ללאומי ופוליטי לא משדרת עוצה אלא דווקא חוסר בטחון, מדינה שבטוחה בעצמה ובבירתה לא זקוקה לזה.
בנוסף, בלי שום סיבה זה הופך להיות "מאבק על השבת" ומלחמת חרדים חילונים שהיו נמנעים אם תל אביב היתה נבחרת.

אדם 24 במאי 2018

למה לא ירושלים? מאה אלף להט״בים בעיר השנאה הזו זה אירוע מלבב.

היסטוריון של ספורט 24 במאי 2018

הרי האוריוויזיון היא ההוכחה ההפוכה שגם אם לא הייתה כוונה פוליטית מבקשי רעתנו יעשו הכל נגדנו.
המשחק בירושלים ראוי בהחלט מכל הבחינות .
ההוצאה הזו לגיטימית כמו כל הוצאה אחרת .
ואני רק מבקש להזכיר לנבחרת ארגנטינה שבפעמיים האחרונות שהם באו ארצה הם הגיעו לגמר המונדיאל וב 1986 אף זכו בו.

אסף כלשהו 24 במאי 2018

זה לא נכון. ב-98' ארגנטינה ביקרה בטדי, הפסידה לרביבו והגיעה רק עד רבע הגמר…

מונוסודיום גלוטומאט 24 במאי 2018

נשבר הזין הירושלמי שלי מלשמוע את השיח על העיר שלי, מימין ומשמאל. אלו מבטיחים שהעיר שלנו מאוחדת לנצח נצחים כפיים, אבל את משרדי הממשלה ולשכות השרים לא יעבירו לירושלים. והתשתיות שלנו חרא כי השר השמן לעניני גזירות סרטים אדומים במחלפים לא מסוגל לגרום לרכבת הכבדה להיות מוכנה סוף סוף באיחור של למעלה מעשר שנים. לתורכים לקח שנה לבנות רכבת מיפו לירושלים, לממשלת ישראל לא מספיקות 15 שנה לעניין. ויום ירושלים, איך שכחנו, הזדמנות נהדרת ללכת להשתין על הערבים במזרח העיר בקשת ולשיר שיישרף להם הכפר. זה הרי מה שמביא לאיחוד העיר, לא לדאוג שלארבע מאות תושבי ירושלים המזרחית יהיה תעסוקה ותברואה ותחבורה.

והשמאל, חבורה של בכיינים, חוץ מלספר לנו שירושלים אבודה וחרדית וחשוכה לא עושים דבר עבורנו. גם בטוקבקים שמעלי, אותו דבר, אנחנו עיר השנאה והחשיכה. אלוהים יישמור, רק שלא תאלצו לנסוע 40 דקות מהמרכז לאירוויזיון או לטדי. ובסופו של דבר אנחנו החשוכים הם אלו שגרים בדו קיום יומיומי עם מאות אלפי ערבים, לא אתם ביישובים הלבנים וההומוגניים שלכם.

ועובדה שאיכשהו אנחנו שורדים, עובדה שבירושלים גרים כמות החילונים הגדולה ביותר אחרי תל אביב, עובדה שיש פה מאות בתי עסק פתוחים בשבת, עובדה שהיוזמות החברתיות המרגשות והחשובות ביותר יוצאות מפה, מהכשרות הפרטית ועד לקבוצות אוהדים בכדורגל. תמשיכו להספיד אותנו, או להתלהם לאומנית בשמנו, ואנחנו נמשיך לחיות ולהנות מהעיר הביזארית והנפלאה שלנו.

אסף כלשהו 24 במאי 2018

מירושלמי אל ירושלמי- תגובה נפלאה! חבל שאנשים שכביכול חוגגים הטרוגניות ומורכבות לא יכולים לראות את המורכבות המדהימה של ירושלים וחושבים שכל מה שיש בה זה רק אנשים חשוכים ושנאה. אז נכון, ירושלים היא עיר קשה מאוד אבל דווקא בגלל הקושי הזה היא מורכבת ומרובדת ומעניינת ויש כאן אנשים מדהימים מכל המגזרים שמעלים יוזמות יצירתיות ומקוריות בהמון תחומים. לא הפוליטיקאים העלובים ולא אנשי המרכז המרוחקים יכולים לקחת מאיתנו את היופי והייחוד של העיר הזו.

היסטוריון של ספורט 24 במאי 2018

+596 ׁ (ירושלים בגימטריה) .
מעוד ירושלמי (דור תשיעי …לפחות )

אדם 25 במאי 2018

גר בירושלים כמה שנים ומצטער, אולי אתה רואה את היופי במורכבות, אני רואה אנשים ששונאים אחד את השני בכל פינה ושעל, ובגאון. זו עיר שהאווירה בה היא אווירת מלחמה ופשוט חוסר כבוד בסיסי לאנשים באשר הם. גם העירייה וגם התושבים. זו עיר שהייתה יכולה להיות נפלאה כי היה יפה, יש בה אחלה רכבת, היא היסטורית ומעניינת אבל האנשים שבה פשוט עושים חשק לברוח.

צור שפי 24 במאי 2018

כמי שחי בעבר כמה שנים בירושלים ואוהב אותה למרות שהיא עיר קשה, מאוד מזדהה עם מה שכתבת. אני רק מחכה ליום בו הפלסטינים יבינו שהם יכולים לקחת את ראשות העיר. נראה מה יהיה אז.

אסף the kop 25 במאי 2018

כתבת מעולה מונסדיום.
הערה קטנה: 3 מש"ח הוצאה ממשלתית לארוע זה כלום.

באבא ימים 25 במאי 2018

מצויין

Comments closed