כמה מלים על אופורטוניזם – צור שפי

איתי ואייל (ועומרי גם)

בתמונת השער: ויקטור אנרי רושפור, מי שהכניס את המונח "אופורטוניזם" ללקסיקון הפוליטי. צייר: אדואר מאנה

***

הטריגר לפוסט הזה הן שתי כתבות של עמיר פלג (ידיעות אחרונות, ynet) מהזמן האחרון. פלג ירה חיצי ביקורת באופורטוניזם שזיהה אצל איתי שכטר ואייל גולן. תחת הכותרת "האבולוציה של החנפנות" הביקורת שלו על שכטר, אותו הוא מכנה "זיקית", מתמקדת בהתלהבות הדביקה שבה השחקן מסתער על כל חולצה חדשה (הפועל, חיפה, בית"ר ועכשיו מכבי), כאילו לבישתה הייתה משאת נפשו מאז ומתמיד, וגם בפער בין ההצהרות שפיזר בהגעתו ונימות הביקורת בעזיבתו, במיוחד במועדונים בהם שיחק (בד"כ מעט) בחו"ל.

*

הטענה של פלג כלפי אייל גולן, להלן "הפופוליסט", היא שהוא עבר ממרמורק לשעריים, חזר למרמורק כבעלים, אחר כך הזדהה כאוהד בית"ר וכל זה לא מנע ממנו להופיע בתשלום בחגיגות האליפות של באר-שבע כשצעיף אדום לצווארו. פלג מכיר בזכותו של גולן להתפרנס אלא שהוא מתקשה לראות זמרים שהם אוהדים אמיתיים כמו אלטון ג'ון ואריק איינשטיין המנוח נוהגים באופן דומה.

*

ומה אני חושב? שני המקרים שונים זה מזה. כבר נכתב לא מעט על כך שככלל אוהדים הרבה יותר נאמנים לקבוצותיהם מאשר השחקנים. נכון שיש בינינו כאלה שהחליפו לאורך שנים את מושא האהדה שלהם (אהלן גור אילני) אבל רובנו, האוהדים, הולכים עם הקבוצה שלנו כמעט מהעריסה עד הקבר. לעומתנו יש שחקנים שברזומה שלהם מספר דו סיפרתי של מועדונים. נדמה לי שלרובנו אין עם זה בעיה. ברור שנחמד ורומנטי לנו שיש שחקנים של מועדון אחד כמו טוטי אבל במציאות של הכדורגל כיום הם היוצא מן הכלל. המסקנה – אפשר אולי להסתלבט על הסגנון הקצת מתחנף-מתלהב של שכטר אבל במהות אין לי בעיה איתו. אם יש לי ביקורת עליו היא על הלכלוכים בסוף הקדנציה – לא יורקים לבאר וכו'. גולן הוא אוהד (או לפחות בעיקר אוהד) ולכן ההתנהלות שלו יותר מתאימה למה שאני תופס כאופורטוניזם. זו לא רק אשמתו. מקבוצה כמו באר שבע הייתי מצפה שתזמין לחגיגות האליפות שלה זמר/ת שמזוהה אותנטית עם המועדון אפילו אם גולן יותר פופולרי.

*

ומאייל גולן נעבור במעבר חד ל….אייל גולן. התיאטרון הקאמרי הודיע לא מזמן על הכוונה להעלות מחזמר משיריו כשאת השלד העלילתי עליו ייתפרו השירים יכתוב מאור "זגורי אימפריה" זגורי. ההודעה גררה מיד וכצפוי גינויים שבמרכזם הרקורד של גולן כלפי נשים, דגש על קטינות. ייסלחו לי המגנים והמגנות, זה קשקוש מקושקש. לא בגלל ההיבט המשפטי הפורמלי, גולן לא הורשע בכלום, אבל גם אם היה מורשע היה מקום להעלות מחזה כנ"ל תוך התחשבות בפרמטר אחד בלבד – ערכו האומנותי ו/או הבידורי. הרי גלוי וידוע שכמה מהמחזאים המהוללים ביותר היו גם חלאות אדם לא קטנות, אחסוך את הדוגמאות, וזה אף פעם לא היווה שיקול בהחלטה אם להציג את העבודות שלהם או לא.

*

אבל, ההחלטה של עומרי ניצן, המנהל האמנותי של הקאמרי, להעלות הפקה כזו, בכל זאת ראויה לביקורת, כי, וכאן אנחנו שוב מתחברים לנושא הפוסט, היא מריחה, שלא לומר מסריחה מאופורטוניזם. חשוב לי למנוע אי הבנות – לגמרי לגיטימי שתיאטראות, בצד מחזות כבדים ואליטיסטיים יעלו חומרים פופולריים וקלים. זגורי אמר (אני מצטט מהזכרון) שכסאות התיאטרון משוועים להתמלא בישבנים חדשים. אני מסכים איתו אלא שאת הישבנים האלה הוא יכול היה למשוך גם אם המחזמר היה על אמנים ראויים לא פחות מגולן כמו זוהר ארגוב ואהובה עוזרי המנוחים או עמיר בניון שייבדל לחיים ארוכים. למה דווקא גולן? האם ההחלטה הזו היא אומנותית בלבד או שאולי יש לה קשר כלשהו לכך שהוא חביב במיוחד על שרת התרבות, זו שידה על ברז התקציבים של התיאטראות. אין לי כמובן בדל הוכחה אבל לי קשה להאמין שזה לא היה מרכיב, אולי מרכזי, בשיקולים.

 

 

הופעה לברונית
עולים לרשת -נדאל מול דל פוטרו-תים-צ'קיניטו

26 Comments

אסף the kop 7 ביוני 2018

שאלה לי…
מתוך עיתונאי הספורט, למעט רון קופמן, האם יש שונא ספורט יותר גדול מעמיר פלג ?

איציק 7 ביוני 2018

פוסט יפה מכל ההיבטים, רק כשאני שומע את השם עמיר פלג, ישר עולים לי לראש הביטוים "גונב דעת," "מתלהם," "פופוליסט." על-כן, מזמן הפסקתי להאזין לו או לקרוא אותו. לא ברור לי למה אתה עושה זאת. לגבי אייל זגורי, מאד מסריח רגב.

מתן גילור 7 ביוני 2018

תודה צור. זעתי באי נוחות בכסאי לקרוא התיבות "אמנים ראויים לא פחות מגולן כמו זוהר ארגוב". אני שומע הרבה זוהר. אין מבצע משיריו יש לי יותר אלבומים. אבל מדובר על אנס מסומם, אדם אלים ובוגדני. חלאה זו אולי המילה המתאימה לו ביותר. גולן (שדווקא אני הרבה פחות מתחבר לביצועיו) לא פחות ראוי ממנו כאדם.

איציק 7 ביוני 2018

לי אין בעיה שיעשו על שניהם כבני אדם אם יכניסו גם את מה שאתה כתבת ולא ינסו ליפות. גם כאן זוהר ארגוב יותר מעניין. מבחינת יצירה, זוהר ארגוב עולה על גולן בכול אספקט, גם כמבצע, גם המילים של שיריו וגם המוזיקה. כנראה הוא פחות מקושר עם משרד התרבות.

אייב 10 ביוני 2018

גם המילים לשירים וגם המוזיקה לא הגיעו בזכות זוהר ארגוב. הוא לא כתב ולא הלחין שום דבר למיטב ידיעתי. הקרדיט יכול ללכת לאביהו מדינה ואחרים.

צור שפי 8 ביוני 2018

אולי ניסחתי לא מספיק מדוייק מתן, בראוי התכוונתי מבחינה אומנותית.

יוסי 7 ביוני 2018

רק בגלל שפעם התעלמו מאנסים, סרסורים ושאר מעשים מחליאים של אמנים לא אומר שלא צריך לקחת את זה בחשבון היום. האם היית מעלה את אוסף התמונות של היטלר בגלל ערכם האמנותי בלי קשר לשאר? אמנות זה לוקסוס וזה בסדר גמור להפסיד אמנות טובה אם הרווח מזה הוא חברה מוסרית יותר.

צור שפי 8 ביוני 2018

יוסי, דוסטוייבסקי היה אנטישמי, הסופר הנורבגי קנוט המסון תמך בנאצים, על ווגנר כולנו שמענו, אפשר להמשיך ככה עוד ועוד. בערוגה שלנו מאיר אריאל היה הומופוב, אם אתה מוכן לוותר על יצירותיהם אתה תומך בעולם הרבה יותר עני מבחינה תרבותית. זו זכותך כמובן אבל נישאר חלוקים.

יוסי 8 ביוני 2018

צור, האנשים שהזכרת מתים כך שפחות בעייתי בעיניי להנות מפרי יצירתם כי הם לא מרוויחים מכך כסף (אולי הצאצאים שלהם). אני חושב שצריך לשקול, לא בהכרח שזה יהיה הגורם המכריע, גם את מכלול מעשיו של האמן ולא לתת תמיכה לעבריינים או אנשים פגומים מוסרית. אני לא רואה בעייה בזה שהעולם יהיה קצת יותר עני תרבותית, אבל הוא יהיה מוסרית טוב יותר. אני גם מדבר על הופעות פומביות, שכל אחד ישמע מה שהוא רוצה בבית שלו.

אביאל 7 ביוני 2018

צור – מסכים עם הדברים, לא הבנתי את התלונה לשכטר, בתור אוהד בית״ר הייתי שמח שישאר וימשיך, אבל הוא בסוף הקריירה ויכול להכפיל את המשכורת שלו, אז אני לא רואה סיבה שהוא לא יעזוב. בקשר לגולן-זגורי-קאמרי, ראשית – אם באומנות\תרבות יתחילו לפתוח את תיקי העבר באמת שכמעט לא ישאר לנו מה לראות או לשמוע, בכל מקרה, הטענה שלך לזגורי לא ברורה, הוא אמן, בא לו את השירים של אייל גולן וזהו זה, זו ההשראה והרעיון שעלה לו וכל דבר אחר שתגיד הוא אפילו לא הימור אלא בגדר ספוקלציה לא מבוססת על כלום, גם לוגית היא דיי נופלת, כי כמו שכתבת אם רוצים ללקק למירי רגב, אפשר לעשות את זה גם עם זוהר ארגוב, אהובה עוזרי ועמיר בניון – זה היה עושה כביכול את אותו אפקט שאתה מדבר עליו, מוכן להתערב שאם תשאל את מירי רגב היא תגיד שהיא אוהבת יותר את שני הראשונים (ארגוב, עוזרי), בכל זאת הם הקלאסיקה של הז׳אנר.

צור שפי 8 ביוני 2018

אביאל, קודם כל אחזור על כך שחסר לי מידע. על הבסיס החסר הזה הטענה שלי איננה לזגורי אלא לעומרי ניצן (תראה את כותרת המשנה) כי נראה לי יותר הגיוני שזה היה רעיון שלו ולא שזגורי קם באיזה בוקר עם השראה למחזמר כנ"ל. זגורי משתף עם זה פעולה וזה לגיטימי, כמו שכטר, זו העבודה שלו ובזה הוא טוב. בגלל שהוא מוכשר אני גם בטוח שהתוצר יהיה מהנה, בידורי ומקצועי ולא צריך לבקש יותר. השאלה שלי היא רק מה היה המניע.

צור שפי 8 ביוני 2018

והשלמה קצרה – אין מקום להשוואה בין מערכת היחסים ההדוקה והחברית בין רגב לגולן ובין השמות האחרים. בגלל זה התחושה שיש כאן התחנפות.

אמיתי 7 ביוני 2018

"וזה אף פעם לא היווה שיקול בהחלטה אם להציג את העבודות שלהם או לא."- מה? מווגנר עד לואי סיקיי..לטוב ולרע אמנים נשפטו גם לפי דעותיהם ומעשיהם מחוץ לתחום אומנותם. אין חדש וכו

צור שפי 8 ביוני 2018

אמיתי, תפריד, יש קונצנזוס על הערך האומנותי של המוסיקה של ווגנר. אין לזה קשר לדעות הגזעניות בהן החזיק שגם לגביהן יש קונצנזוס. פיל ספקטור יושב עכשיו בכלא על רצח. האם זה מפחית במשהו בערך של המוסיקה שהוא הפיק? האם בגלל זה לא ישמיעו אותה? ברור שלא.

קירקגור 8 ביוני 2018

אם פיל ספקטור היה האמן עצמו של האלבומים הללו אני בטוח שהיה לזה אימפקט אחר לחלוטין.

אני לא מבין את מצד שני גם את הציפייה לשיוויון אנכרוניסטי ביחס. מה שקורה עכשיו ואיך שמתייחסים לגולן/סי.קיי הוא שונה מבעבר, מוצדק או לא, אוהבים את זה או לא. ועל כן יש אנשים שמוצאים טעם לפגם בתאטרון לאומי שמעלה הצגה שקשורה באיל גולן (בטח בתקופה בה זה הבון טון לבחון כל יצירה שיש לה קשר למימון מהמדינה). יש גם סיכוי שהם לא מבינים שהבעיה לא מתחילה במחזמר הזה ולא תגמר איתו.

אמיתי 8 ביוני 2018

+1

אמיתי 8 ביוני 2018

צור. לא טענתי שזה בסדר או לא בסדר. אני אומר שככה זה. יש מקרים לכאן ולכאן אבל זה כמעט תמיד אישו. במקרה של גולן לדעתי טוב שכך וטוב שזה בוטל. אפשר לשפוט מוסרית אמנים לא רק על אומנותם. אגב ווגנר היה אנטישמי כשמרבית הגויים בזמנו ובארצו היו אנטישמיים. אני מקווה שרוב הזמרים בארץ לא עושים מה שגולן עשה

יוסי 8 ביוני 2018

איאן ווטקינס הורשע בפדופיליה והלהקה שלו Lostprophets מסרבת לנגן שירים שכתב איתם.

יואב 8 ביוני 2018

גם בולגאקוב נחשד באנטישמיות מה שלא מנע ממני לחזור שוב ושוב לאמן ומרגריטה הלא יאמן.
איל גולן והמחזמר, אני בטח לא קהל היעד ולא בגלל טעמים מוסריים. ממקום לא מעורב, אם מטרת התיאטרון היא לפתוח את הקהל שלה לטעמים וגוונים אחרים, נראה לי שזה מיותר במקרה איל. הוא סםורסטאר שמתנגן מכל רדיו ומסך. אם בריווחיות עסקינן- וואלה זכותם. חשבתי שלקאמרי יש אספירציות קצת אחרות.
כאוהד מכבי, דעתי לא נוחה משכטר מהכיוון המקצועי אבל היו כל כך רבים לפניו "שהתרגשו" מכל חולצה חדשה. כפיר אדרי עולה לראש כאחד שכל תקוםה, הגשים חלום אחר(:

איציק 8 ביוני 2018

לא יודע אם בולגקוב היה אנטישמי או לא, בכול מקרה יחסית לאנטישמיות שהייתה אז, אז האנטישמיות שלו היא אנטישמיות לייט. ואחרי כל זאת, ממליץ לך לא לעצור באמן ומרגריטה ולקרוא עוד כמה דברים שלו. בעצם, חבל שלא התחלת מהם וסיימת עם האמן ומרגריטה כשיא היצירה.

יואב 8 ביוני 2018

איציק, אולי. אנסה. בכל מקרה אני גם מבין את הרקע שעליו יכולה היתה לצמוח לו טינה מסויימת ליהודים, זאת היתה תקופה מבלבלת ולא פשוטה ליוצר כמוהו שליטרלי חי בפחד. וכמו שתיאר את אגודות המשוררים(הלקקניות) ואת הסהנדרין היהודי, חיבה גדולה כנראה לא היתה.

איציק 8 ביוני 2018

אם יורשה לי להמליץ, שני ספרים שונים לחלוטין, האחד "רשימותיו של רופא צעיר" (לקחת בחשבון שבולגקוב היה רופא בהשכלתו) והשני "לב כלב" פשוט יצירת מופת על התקופה הסטאליניסטית.

יואב 8 ביוני 2018

Tnx. אקרא.

יוסי 8 ביוני 2018

בכל זאת נראה לי שיש הבדל בין אנטישמיות שהיא חלק מהחברה שהוא חי בה ורבים היו כמותו לאנס או רוצח שלא מקובלים בשום תקופה.

אורי 8 ביוני 2018

ראיתי "אופורטוניזם", חשבתי שזה יהיה על חולון ורייס ג'וניןר.

אמיתי 9 ביוני 2018

לא על מכבי א ומכבי ג?

Comments closed