לנצח את ההר – ארם אבירם

ראגבי צ'מפיונשופ - סיכום מחזור אחרון

(תמונת השער – Macall B. Polay / HBO)

*

דרום אפריקה – ניו זילנד

עשרים דקות לסיום המשחק, הספרינגבוקס נראו כמו פרינס אוברין לאורך כמעט כל הקרב שלו מול המאונטיין. הם היו יצירתיים, מגוונים, זריזים וחדים אל מול הכבדות של ההר. להר לא היה שום סיכוי. הוא לא היה ערוך למשהו אחר ממה שהוא רגיל. הוא לא ציפה שמישהו יאתגר אותו. הוא כבר שכח מה זה אתגר. אבל אז, הספרינגבוקס עשו בדיוק את אותה טעות של אוברין מארטל. הם הרשו לעצמם לאבד ריכוז לרגע. יותר מזה, בדיוק כמוהו, הם הרגישו שהם כל כך בשליטה במצב שהם יכולים להרשות לעצמם להנות לרגע מהתהילה של הניצחון הממשמש ובא. זה היה הרגע שבו ההר ירד עליהם בכל עצמתו ולקהל הדרום אפריקאי, שהיה באקסטזה עד דקות ספורות לסיום, לא נותר אלא לתפוס את הראש בהלם בדיוק כמו הפילגש של אוברין.

*

לא יודע מה עבר בראש של המאמן הדרום אפריקאי, אבל אני בחיים לא הייתי מוריד את התשע הנפלא שלי מהמגרש עד שלא עברו לפחות עשר דקות מהרגע שכולם כבר בחדר ההלבשה בתום המשחק. הדרום אפריקאים היו מצוינים ומי שניצח על זה ביד רמה היה דה קלרק שהיה המצטיין על המגרש ביחד עם ההוקר מרקס. האול בלאקס נראו אבודים כמעט כל המשחק ולא הייתה להם תשובה לטקטיקה הדרום אפריקנית. המאמן הדרום אפריקאי החזיר את הספרנגבוקס במידה רבה לראגבי מסורתי של דרום אפריקה עם קצת עדכונים חדשניים. משחק קשוח, הגנה חזקה ודחיקת היריב עמוק לשטח שלו במקום שממנו קשה מאוד לפתח משהו. לאול בלאקס היו מעט מאוד כדורים באזורים טובים כדי לעשות משהו והספרינגבוקס רק חיכו לטעויות במיקומים אסטרטגים. בעבר הם היו עושים את זה בעיקר עם בעיטות מרחוק לכיוון הפינות. עכשיו הם עושים את זה עם בעיטות גראבר (בעיטה על הרצפה) בין שחקני ההגנה לעבר הווינגרים המהירים שלהם. יצליחו לתפוס ויש סיכוי טוב לטריי. לא יצליחו? היריב עם כדור חוץ בעמדה שקשה לפתח ממנה מהלך התקפי. הטקטיקה הזאת גם מכריחה את ההגנה לחשוב ולא מאפשרת לה ללחוץ גבוה על אוטומט.אני לא מת על סגנון משחק שעיקרו ניטרול היריב, אבל זה עובד וזו בהחלט דרך לנצח את הניו זילנדים. קצת מזכיר את הסגנון שהביא לאנגליה את אליפות העולם באוסטרליה רק יותר חיובי ויצירתי.

*

גם מרקס וגם דה קלרק הוחלפו בדקה השבעים ושלוש ביתרון מבטיח רק כדי לראות את הקבוצה שלהם עם כמה טעויות מנטליות ועברות מיותרות, סופגת שני טרייז עד הסיום ומפסידה 30:32 אחרי שהובילה כבר 30:13 עשרים דקות לסיום.

אם דיברנו על הסקראם האלף הדרום אפריקאי, אז לדעתי ארון סמית' שוב היה חוליה חלשה עבור ניו זילנד כמו במשחק הקודם. סמית' אמנם שוב הבקיע טריי כי הוא תומך נהדר בשחקנים שפורצים אבל הוא נכשל בניהול קצב משחק שמתאים לאול בלאקס. טי ג'י פיראנארה נכנס עשר דקות לסוף והיה משמעותי ביותר בשני הטרייז המאוחרים והמנצחים של האול בלאקס.

*

אם סמית' חלש אז הנה משהו שלא קל לבטא במילים. החלק השני שלא עובד טוב אצל ניו זילנד כבר כמה זמן, הוא הצד השני בצמד "המקשר". לטס פייס איט, באודן לא בכושר. כן, באודן בארט הוא שחקן על, אבל הוא בתקופה רעה. ההסטה שלו לפול באק איפשרה לריצ'י מואנגה להיכנס כפליי האלףבדקה ה-51 ולהיות חלק חשוב במהפך. אני לא אתפלא אם מואנגה ישאר שם בתקופה הקרובה.

בבואם לסכם את הטורניר, הדרום אפריקאים יכולים להיות מרוצים מהשיפור הניכר במשחק שלהם. עושה רושם שיש דרך ויש מאמן שיודע מה הוא רוצה מהשחקנים. יש מקום לאופטימיות. תיכף משחקי הסתיו ומפגש מול אנגליה בחוץ כדי לבחון עד כמה הם התקדמו.

ניו זילנד? גנבה ניצחון בשבת והפסידה בבית לדרום אפריקה לפני שבועיים. האול בלאקס זכו כרגיל בטורניר כמעט מתוך אנרציה. הם אמנם ווינרים גדולים אבל יש מקום לבדק בית רציני. גם הם נוסעים צפונה למפגשים עם אנגליה ואירלנד ויש עדיין זמן לכיוונון תיזמון שסתומים לקראת אליפות העולם.

תקציר:

https://youtu.be/PnX_Xi2lXCQ

 

ארגנטינה – אוסטרליה

לצערי ראיתי רק תקציר של המשחק ולא בטוח שאפשר ללמוד מזה הרבה. הארגנטינאים פירקו את האוסטרלים במחצית הראשונה וירדו למחצית ביתרון 31:7! המשחק הסתיים בניצחון 45:34 לאוסטרלים! מה קרה שם במחצית? מה שברור הוא שבמחצית הראשונה הארגנטינאים חתכו את ההגנה האוסטרלית בלי מאמץ. בעבר ההגנה הייתה מקור לגאווה אצל האוסטרלים. היום לא נותר מזה הרבה.

טורניר מאכזב מאוד לוולביז שעם נס המחצית השנייה בשבת, נמנעו מתואר ה- Wooden spoon בטורניר. לא רואה תכנית ודרך אצל האוסטרלים. לדעתי צריך להחליף מאמן ומהר.

הארגנטינאים יהיו מאוכזבים מההפסד בשבת לאחר טורניר לא רע בכלל. הם משחקים ראגבי יצירתי ומהנה וכיף לראות אותם מתקדמים.

תקציר:

https://youtu.be/oKZNFoTW3vc

 

 

 

נו האדל - בלאגן מאורגן (סיכום מחזור חמישי של פוטבול)
ווינטג' איליי

14 Comments

אורן 9 באוקטובר 2018

LUCKELY FOR THE AB, THEY DIDNT REN OUT OF BARRETTS

Gil - Zimbabwe 9 באוקטובר 2018

חשבתי בדיוק אותו הדבר שבוצע החילוף בדקה ה – 73. עד עכשיו כולם כאן מחזיקים את הראש. שנים הם לא ניצחו את ניו זילנד פעמיים רצוף. לא מבין מה עבר לו בראש.
לזכות ניו זילנד יאמר שאחרי שהם הטיחו אליפות כבר במשחק הקודם, כולם חשבו שהם יבואו עם הניבחרת השנייה.

ארם אבירם 9 באוקטובר 2018

הם בחיים לא היו באים עם מחליפים בטח ובטח אחרי שהפסידו בבית.

wazza 9 באוקטובר 2018

זה כבר ממש נראה שניו זילנד מנסים לאתגר את עצמם אז הם משחקים מחצית ראשונה בחצי כח,

ב20/10 ישראל מלטה בוינגייט

רון 9 באוקטובר 2018

סה"כ טורניר די צפוי, ואחרי מעידה חד פעמית הכל חוזר למצב המקורי של "כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף הגרמנים מנצחים".
לפחות היה לנו את הנצחון של דרום אפריקה בניו זילנד, שלא יהיה משעמם למוות.
נקווה שאירלנד יתנו פייט בטסט הקרוב, אחרי הגראנד סלאם בסיקס ניישנס צריך שתהיה מהם עוד איזשהי ציפיה. על האנגלים אני לא בונה (הם הצליחו להפסיד גם לברבריאנס…).

תודה ארם על הסיכומים.

נתראה ב20/10 על הדשא של וינגייט.

ארם אבירם 10 באוקטובר 2018

לצערי לא אוכל להגיע כמעט בוודאות. תביאו ניצחון.

Smiley 10 באוקטובר 2018

הניו זילנדים הורידו הילוך, עייפות החומר, או איך שתקרא לזה. אחרי עונת רוגבי ארוכה, בנוסף לטורניר ארוך (שהאליפות הובטחה) ונשאר לשחק רק על הכבוד (ויש!!!) מול הד. אפריקאים שניצחו אותם בוולינגטון.
זאת לדעתי גם הסיבות שבאודן בארט פשוט צריך מנוחה. הבנאדם משחק כל הזמן.

ההבדל באול-בלאקס זה המחליפים האיכותיים שלהם. אין ווינג, נסיט לשם את בארט וניתן למואנה המבטיח להתפתח כפליי-האף (שחקן סופר מבטיח שמראה דברים יפים מאוד והיה מצויין לכל אורך עונת הסופר רוגבי שנגמרה באליפות לקרוסיידרס). הנו זילנדים צריכים לקוות שלא יהיה איזה מועדון אירופאי שיחליט לתת לו כסף גדול.

פרנארה מראה שגם הוא איכותי ויודע לשנות מומנטום מהספסל (זה יתרון שאני בספק שיש נבחרות אחרות עם מחליפים כאלה). בנוסף, גם סבאה היה מצויין שנכנס כמחליף.
האול בלאקס כבר רצו לסיים עם הטורניר הזה.

ארם אבירם 10 באוקטובר 2018

מניח שאתה צודק לגבי בארט. שחקן נפלא.
ארדי סבאה – זה באמת פריווילגיה להיות מסוגל להעלות אותו מהספסל.
לגבי עייפות, גם הדרום אפריקאים אחרי עונה מתישה.

Smiley 11 באוקטובר 2018

זה העניין. העומק הניו זילנדי מרשים ביותר. יש להם כאילו שתי קבוצות. ועכשיו עוד מדברים להפוך את המשחקים לכאלה שגם מחוץ לניו זילנד יוכלו להשתתף (אלא שהולכים לשחק באירופה, או כאלה שיוכלו לצאת לשחק באירופה ולהמשיך בנבחרת).
מדברים על טורניר שיאפשר גם לשחקנים שלא במדינות המוצא שלהם לשחק, אם כי יש את הבעיה של העונות ההפוכות בין חצאי הכדור).

הרי הפחד הניו זילנדי זה שמועדונים עשירים בצרפת ואנגליה יתנו משכורות שהקבוצות בניו זילנד לא יוכלו להתחרות בזה. אם אני זוכר נכון, מי שהיה מחליף של הארט שנה שעברה הלך לכסף הגדול בצרפת (כי הוא אמר שהוא נשאר בגלל הדקות משחק בנבחרת אבל הוא לא מקבל הרבה הזדמנויות מאחורי בארט).

המזל אולי של הניו זילנדים, זה שמדברים על משקיע שהולך לשים הרבה כסף בראגבי המקומי כדי להתחרות בכסף האירופאי

ארם אבירם 10 באוקטובר 2018

ותודה על התגובות המושקעות שמוסיפות מידע.

ארם אבירם 11 באוקטובר 2018

תודה רבה על הפירגון! לא ידעתי שאתה כותב בהופס. אתחיל לעקוב.
הכי חשוב, מי זה הגיס שלך מירושליים?
אני אגב כל הזמן רומז למנהלים שלי שאם צריך מישהו שיסע ללקוח בניו זילנד אז אני אשמח אם זה נופל על משחק של האול בלאקס. מקווה שזה עוד יקרה. אתמול בלילה דווקא עבדתי על מערכות של לקוח ניו זילנדי שהיתה לו בעיה קריטית אבל זה נעשה ממלון במילאנו כי אני אצל לקוח איטלקי כרגע.

Gil - Zimbabwe 11 באוקטובר 2018

תתחיל לעבוד עם לקוחות יפנים לקראת הגביע העולמי

ארם אבירם 11 באוקטובר 2018

אין לי ביפן… ופיספסתי שתי נסיעות לקייפטאון לאחרונה בגלל שהייתי עסוק בדברים אחרים. אפילו שאלו אם אוכל לקראת סוף החודש הזה לנסוע לשם.

Comments closed