דני אבדיה VS ים מדר – יואב בורוביץ'

מבט השוואתי בשני הטאלנטים הגדולים של הכדורסל הישראלי

דני אבדיה הוא הכדורסלן הישראלי הראשון שמיועד על ידי לא מעט מומחי דראפט להיבחר בלוטרי (טופ 14 בדראפט 2020). אנחנו כמעט מרחק שנה מהדראפט כך שדברים רבים עוד עשויים להשתנות. אבדיה, אם יעמיד עצמו לבחירה, עוד עשוי למצוא עצמו מחוץ לסיבוב הראשון ומנגד הוא גם יכול להיות בחירת טופ 5.

ולמרות זאת, אף פעם לא היה ישראלי שכל כך מוערך בשלב יחסית מתקדם ב-process, פחות משנה לפני הדראפט עצמו.

מה הופך את אבדיה לכל כך מוערך?

ראשית, הוא כשרון שמדברים עליו במשך שנים רבות יחסית מגיל מאוד מוקדם. הוא גם ענה על הציפיות ואף מעבר לכך בכל השלבים של הנוער ואפילו היה שחקן משמעותי בזכיה של ישראל באליפות אירופה עד גיל 20 לפני כשנה.

אך אנשי ה-NBA מתעניינים בראש ובראשונה בנתונים שלו. באבדיה הם רואים סמול פורוורד גבוה יחסית (2.02 מ') עם סט תכונות מרשים ואף די נדיר: יכולת הולכת כדור עם שליטה מצוינת, מסירה מעולה, כדרור טוב מאוד וקליעה מרשימה.

אבדיה הוא גם בחור אינטיליגנטי עם מזג נוח והוא בן של שחקן כך שהוא גדל סביב המשחק כל חייו.

ולמרות כל אלה, יש כמה היבטים שמעמידים בספק את סיכויי ההצלחה של אבדיה בליגה הטובה בעולם.

לא בטוח שהוא מספיק זריז או אתלטי וגם לא בטוח שהיד שלו תצמח להיות מעולה ברמה עקבית.

*

אמש נגד נבחרת סרביה הצעירה אבדיה – שאמור להיות הכוכב הבלתי מעורער של נבחרת ישראל – לא היה גרוע, אבל הוא גם לא הרשים. רחוק מכך. היד שלו לא עבדה בכלל (1-9 מעבר לקשת) ולמרות זאת הוא לא הצליח להשתלט על המשחק באמצעים אחרים. הוא לא מסר מספיק אסיסטים (6) למרות שהחזיק בכדור זמן רב. מהלכי הגב לסל שלו היה לעתים מרשימים אבל הוא כמעט ולא הצליח להגיע לטבעת ולכפות את רצונו על המשחק. 14 נק' (באחוזים די נמוכים – 6- 16) בכמעט שלושים דקות משחק זה רחוק מלהיות מספיק משחקן ברמת הציפיות של אבדיה, ומן הסתם המניות שלו קצת ירדו במוחם של הסקאוטים שצפו בו מהיציע (למרות שזה רק משחק אחד, והרושם של אבדיה בהחלט יכול להשתפר במשחקים הבאים).

בכל מה שקשור ל-NBA, סביר להניח שסקאוטים יראו אותו עוד לא מעט פעמים בשנה הקרובה, ולאחר מכן גם יש את המבחנים האישיים (personal workouts) בקבוצות עצמן, כך שלאבדיה עוד יוותרו הזדמנויות רבות לשפר או לא לשפר את הרושם לפני הדראפט.

אך כשאני מביט בו היום אני חושב לעצמי: הבן אדם חייב לעבוד על היד בטירוף והוא גם חייב לעבוד על שליטה בכדור וחדירות – כדי באמת לשפר את מצבו לקראת הדראפט (וכמובן גם את יכולתו כשחקן). אבל האמת, כמעט כל כדורסלן בעולם צריך לעבוד על ההיבטים הללו, אז לא בטוח שאבדיה שונה מכל אחד אחר. ולמרות זאת, בלי יד קרוב למופתית הסיכוי שלו להיבחר בלוטרי יורד משמעותית.

*

לא ברור עד כמה אבדיה ישחק במדי מכבי תל אביב בעונה הקרובה אבל די ברור שהוא נמצא באחת הקבוצות הגרועות בעולם מבחינתו. מכבי כמעט אף פעם לא נותנת קרדיט לכשרונות צעירים. האינטרסים של אותם כשרונות הם תמיד במקום האחרון מבחינתה. אבדיה יהיה צריך להיות ממש טוב – כנראה כבר מתחילת העונה – כדי לקבל דקות משמעותיות. ובהקשר זה צריך לומר: אבדיה צריך "לסמן" גם את היורוליג. כי אם הוא לא מספיק טוב כדי להיות שחקן שמקבל דקות משמעותיות ביורוליג מדוע שהוא יקבל דקות משמעותיות ב-NBA זמן קצר לאחר מכן?

דראגן בנדר אחד כבר היה לנו.

*

ובכל זאת, אי אפשר לכתוב על אירועי המשחק אמש נגד סרביה מבלי להתייחס למי שהיה כוכב הנבחרת הבלתי מעורער: ים מדר.

בן גילו של אבדיה, נמוך ממנו, ממועדון הרבה פחות מצליח וגם לא בן של אב כדורסלן עילוי – ולמרות כל אלה, מדר היה אתמול הרבה יותר משמעותי מחברו לקבוצה המפורסם יותר.

ספק אם מדר היה על הכוונת של ה-NBA אך אם יהיו לו עוד כמה משחקים כמו אתמול בטורניר הקרוב הוא בהחלט יעלה על הרדאר הזה. בליגה הטובה בעולם תמיד מחפשים רכזים שהם סקוררים, עם יד טובה ויכולת חדירה ויצירת מצבים לעצמך או לחברים. למדר, על פניו, יש את כל התכונות הללו – השאלה היא רק עד כמה עקבי הוא יהיה.

גם במקרה של מדר, חשוב מאוד שהוא יקבל קרדיט גדול מאוד מקבוצתו בעונה הבאה. בקבוצה כמו הפועל תל אביב עילוי שגדל במועדון כמו מדר צריך כבר להיות שחקן חמישייה בגיל 18. אבל שוב, הוא יצטרך להצדיק את הקרדיט הזה במשחקים ובאימונים. אבל גם חשוב שאריאל בית הלחמי יאמין לו, וגם יאפשר לו לשגות, להציג משחקים פחות טוב, ובעיקר להתפתח.

הגיע זמן שהכדורסל שלנו באמת יאמין בחבר'ה הצעירים. אבל בשביל זה לא מספיקה אמונה, אלא גם לצערנו צריך חקיקה. הרבה פחות זרים ומתאזרחים, הרבה יותר שחקנים שגדלו כאן.

כל מי שמודאג לגבי הרמה, לא צריך לדאוג כי הרמה גם עם כל הזרים והמתאזרחים אינה גבוהה כלל ועיקר. אז לפחות שנפתח את הכשרונות שלנו ושנגדיל את הזיקה בין האוהדים לבין השחקנים המקומיים.

במילים אחרות: אם אבדיה ומדר לא שחקנים של לפחות 15 נק' למשחק בליגה בעונה הקרובה, אז משהו די דפוק בכדורסל הישראלי ובליגה שלו. כי הבעיה היא לא בשחקנים. הם הטובים ביותר שהכדורסל הישראלי מסוגל להצמיח והם גם מוכיחים את היכולות שלהם בשדה הבינלאומי, מול מדינות כדורסל טובות בהרבה מאיתנו.

 

 

 

 

בעיתה אחישנה
הטיוטות של ההיסטוריה

12 Comments

Oded 14 ביולי 2019

אני דווקא ראיתי משהו אחר – אבדיה ריכז המון מאמץ הגנתי מסרביה, בדקות שהוא לא היה על המגרש לא הצלחנו לייצר כמעט שום דבר התקפי. קשה מאד להיות דומיננטי מול נבחרת חזקה כזו
נכון, הוא לא קלע באחוזים גבוהים במשחק הזה. לא ראיתי אותו מספיק כדי להגיד אם זה מייצג (מאיך שהטקסט נכתב נראה שגם אתה לא אבל אני לא באמת יודע)
אבדיה היה פעיל מאד בריבאונד מול נבחרת גבוהה בהרבה ו- 6 אסיסטים זה הרבה לשחקן בתפקיד שלו. הרגשתי גם שהיו לו כמה הוקי אסיסטס, למרות שמודה שלא בדקתי

איציק 14 ביולי 2019

חוקים גרועים מביאים תוצאות גרועות. תבטיח לשחקן הישראלי דקות והוא יפסיק להתאמץ. יש לנו את זה.
אתה רוצה הצלחה, תשקיע בגילאים הצעירים; תדאג שמאמן בגילאים הצעירים לא יהיה חאפר; תדאג שיקבל שכר הוגן ולא יצטרך לאמן ב-5 מועדונים שונים; תדאג למתקנים. הדקות יגיעו לבד. ים אדר כבר קיבל הרבה דקות בשנה שעברה ואין סיבה שלא יקבל. בריסקר נתן כמה שנים בליגה השנייה, התחשל ועלה, זוסמן שחקן לגיטימי, אבדיה כנראה יקבל פחות דקות משרוצה (אולי גם יפגע בגלל ההגעה של כספי) אבל יקבל. קדם את הצעירים בצורה הנכונה ולא צריך חוקים שמסרסים תחרותיות ומאמץ.

אלעד כץ 14 ביולי 2019

בגדול אתה צודק איציק, אבל בגלל ההקלות במס לאמריקאים התחרות לא באמת הוגנת.

7even 14 ביולי 2019

ים מדר משחק באמת באמת יפה. הגנה עם זאת…זו המלצה בשבילו.
כל שניה שאבדיה נשאר במועדון הנוכחי שלו רק מרחיקה אותו מהאפשרות להצליח בקריירה. מדהים כמה המועדון הזה הרס פוטנציאלים אדירים בעבר…
מזל שאבא של כספי הבין את זה ושם לו בחוזה חובה למינימום דקות.

שומר קריירתו ירחק.

נתן אדלר 14 ביולי 2019

נכון. כל שחקני האנ בי אי מישראל (גם אלה שנבחרו ולא מימשו) הגיעו מגליל עליון ואוסישקין…

איתן 14 ביולי 2019

בס"ד
למדר אין מידות של שחקן נ.ב.א. הוא לא גבוה ואין לו מסת שריר/מוטת ידיים גדולה.
זה דברים שבנ.ב.א מאוד מחפשים.
אם יתפתח טוב יכול להיות שחקן יורוליג משמעותי שם ליכולת הסקורינג והריכוז יש יותר משמעות.

לאבדיה יש מידות נ.ב.א. היום מחפשים בנ.ב.א שחקנים שיכולים לעשות הכל. כפי שציינת מצד אחד הוא גבוה(לפי מדידות שאני ראיתי 2.05) ומצד שני יש לו יכולות של רכז. כך שיכול לשחק 3 שמוסיף פליימיקינג(ואז יצטרך להוסיף מסה) או 1 שיכול לשמור גם על עמדות יותר גבוהות. מדמים אותו לדונציץ'. יש דימיון במידות ובחוצפה. אגב, הסקורינג של דונציץ טוב יותר אך גם עליו שאלו על הסקרוינג העקבי והאתלטיות.

מסכים שכיום לא ברמה, אבל יש לו פוטנציאל מעניין וזה מה שמחפשים בלוטרי. חוץ מזה ששכחת לציין שבכל המחנות שהיו 'כדורסל ללא גבולות' ועוד הוא קיבל MVP.

אגב, גם ההצלחה של מדר במשחק נבעה בהרבה מההתמקדות באבדיה. הרבה פעמים הוא בודד עצמו בפוסט, ואז כהשגיע עזרה שיחרר לחברים לזריקות גם אם חלק לא נוצלו.

אדם 15 ביולי 2019

בחוצפה? כל שנייה שהוא קיבל על הפארקט בליגה נראה היה שהוא רק אומר תודה, עומד בפינה ומחכה שייגמר. אפילו לא פעם אחת הוא ניסה לעשות משהו חצוף, וזה עוד במשחקים נגד הפועל, לא מאריות הכדורסל של העולם.

בן 17 ביולי 2019

1) לים מדר יש מוטת ידיים גדולה מאוד. זה מולט לעין וגם בכמות החטיפות חסימות שיש לו.
מסת שריר שריר שחקן בגילו עוד יכול לבנות.
מה שכן לשחקן גבוה 190 מאוד קשה להצליח יש הרבה מאוד כאלה וישנה תחרות מאוד גדולה על העמדה.
מכיוון שאין לנו ברגע שום שחקן נבא שגדל בארץ ושחקן היורוליג במשמעותי היחידי שיהיה השנה הוא כספי(במידה ואכן יהיה משמעותי) יורוליג הוא היישג גדול לכל אחד.

2) אבדיה לא קרוב לדונציץ' גם לא בסיגנון המשחק. אם להשוות את סיגנון המשחק(לא את הרמה) הייתי משווה לגלאנרי.
אבדיה לא הראה שום חוצפה העונה בניגוד למדר.

3) ההצלחה של מדר לא נבעה מההתמקדות על אבדיה. כל מי שראה את המשחק ראה את מדר יוצר לעצמו ולאחרים עם ובלי אבדיה על המגרש.
מדר כרגע הוא אולי היוצר מספר אחד בהתקפה בטורניר.

סתם עוד אחד 14 ביולי 2019

אני לא יודע כמה ראית ליגת על השנה, אבל מדר קיבל (יחסית) המון דקות בהפועל בעונה שחלפה, ובגדול לא מאד הצדיק אותם. בהגנה הוא היה נוראי (מה שרואים עכשיו באליפות די דומה). ובניגוד לאליפות הנוכחית במהלך העונה בהפועל גם בהתקפה היה מפוזר וגם בגלל החולשה הפיזית שלו אכל המון חרא מגארדים זרים וישראלים כאחד שתקפו אותו ללא רחמים. הוא פשוט לא נראה ברמה עדיין. עד עכשיו באליפות הזאת הוא מראה הרבה יכולת התקפית שלא ראו ממנו השנה בהפועל. אבל בכל מקרה, שחקן חמישיה בליגת על הוא עדיין לא. אלא אם הפועל רוצה לרדת ליגה

דובינסקי 15 ביולי 2019

מדר נהדר, אבל הוא קטן מימדים. הוא צריך להיות פנומנלי כדי שיהיה לו סיכוי להשתלב בNBA. כרגע מוקדם מאוד לדבר על זה.

S&M 15 ביולי 2019

לא רואה איך שחקן לבן, 2.02, בלי קליעה אבסולוטית ל-3, יכול להיבחר בסיבוב ראשון בדראפט.
אם בכלל ייבחר, זה בסוף סיבוב שני. וגם זה תלוי בשחקנים שיעמדו לבחירה בשנה שלו, ובהצלחה של אירופאים שתגדיל את הסיכוי שלו.
הוא חייב לעוף ממכבי בשנה הנוכחית. שיחזור ליורוליג במכבי או בקבוצה בכירה, אחרי שפשוף רציני בקבוצה שתיתן לו 40 דקות על המגרש. אולי אחרי 2-3 עונות ביורוליג, ייווצר ביקוש עבורו ב-NBA.
ממה שאני רואה בטלוויזיה, הוא ההפך מאופי נוח. מתלונן יותר מדי. אבא שלו היה כריזמטי/משוגע כמו דריימונד גרין. הוא ניראה לי סתם לא ממושמע, בלי הכריזמה של אבא שלו.

יובב 20 ביולי 2019

חדר זה גימיק נחמד.
חור הגנתי גם ברמות של הליגה הישראלית, כך שאפילו יורוליג לא רלוונטי עבורו.
אבדיה בעל נתוני יסוד – גודל, תורשה; מעולים.
עם חוש לא רע למשחק ("הבנת משחק") המשתקף במספר אסיסטים גבוה יחסית.
רק מה…..קליעה זה לא ממש הצד החזק שלו כרגע. אולי יקח עוד שיעורים מאבא.
בכל מקרה, להבדיל מים חדר, במקרה שלו הוא במינימום שחקן עם עתיד ביורוליג

Comments closed