בין קאנאי ווינטרפל

זהירות ספוילער ~~~ זהירות ספוילער ~~~ זהירות ספוילער

אין לי כוונה, כמובן, להכנס לעסקי הפרשנות על משׂחקי הכס. זו העבודה של אריאל. אבל אי-אפשר לעבור לסדר היום על פרק 9, עונה 6, בלי להעיר לפחות על ההתייחסות הספרותית לאחד הקרבות המפורסמים ביותר בהיסטוריא הצבאית – קרב קאנאי. בקצרה – הקרב ארע בשנת 216 לפני הספירה, בין הצבא הקרתגני של חניבעל לבין הצבא הרומי. לא אכנס כאן לפרטים, כיון שקיים ערך מומלץ על הקרב בויקיפדיא העברית (חובבי היסטוריא צבאית – קראו וחזרו הנה).

קרב קאנאי - השמדת הצבא הרומי (Wikimedia)
קרב קאנאי – השמדת הצבא הרומי (Wikimedia)

 

 

יש ביטוי בלטינית – mutatis mutandis – שניתן לתרגמו כ״אם נשנה את כל הדברים שצריך לשנות״ (או: לאחר ששינינו…). השימוש בו הוא כשיש קווי דמיון ברורים בין שני מצבים, אבל גם שוני ברור. אם ננטרל את השוני, נוכל לראות את הדמיון. וכך גם במקרה הנוכחי. בתפקיד הרומאים: ג׳והן סנואו וכוחותיו. בתפקיד חניבעל: רמזי בולטון.  השונה מובן מאליו. למשל: בזמן שסנואו סובל מנחיתות בכח-אדם ובציוד, הצבא הרומי היה גם גדול מזה של חניבעל וגם מצויד כראוי. למשל: בקאנאי לא הגיעה עזרה שום עזרה מפרשי הבקעה, או מאף אחד אחר. הצבא הרומי נשחט ברובו. מי שיקרא עוד על הקרב יוכל להאריך את רשימת הדוגמאות בקלות רבה.

ומצד שני, יש גם נקודות דמיון מכריעות, שקשה לי להאמין שכותבי התסריט לא היו מודעים להן. הראשונה היא המשׂחק הפסיכולוגי שמטרתו לגרום לאויב לזנוח עמדת יתרון. בקרב קאנאי היה זה חניבעל שתפס עמדה אסטרטגית שיש בכחה כדי לאיים על רומא, ובכך ״הכריח״ את הרומאים להפגש אתו ב‎שׂדה הקרב בתנאיו שלו. לקראת הקרב היו חלוקים שני המצביאים הרומים המובילים (הקונסולים של אותה שנה) בדעותיהם: גאיוס טרנטיוס וארו שאף להתנגשות כמה שיותר מהר, ואילו לוקיוס איימיליוס פאולוס הטיף לזהירות. הבטחון העצמי המופרז של וארו נבע, בין השאר, מנצחון על כח קטן שהקריב חניבעל, כנראה לצורך זה ממש. הגמביט הזה מקביל להוצאה להורג של ריקון.

נקודת דמיון שניה היא, כמובן, תנועת המלקחיים והכיתור, שסיפקה לפרק 9 את שׂיאו הויזואלי. בתחילת הקרב הסיג חניבעל לאחור את כוחותיו, כדי לפתות את המרכז הרומי להתקדם. בשלב מסוים הורה המצביא הקרתגני לפרשים העודפים שלו (עוד נקודת דמיון) לכתר את צבא הרגלים הרומי מעבריו ומאחור, בזמן שהרגלים שלו, שנסוגו מלכתחילה באופן מאורגן, הפכו מגמה והשלימו את הכיתור. רבבות חיילים רומיים ואיטלקים נטבחו במהלך זה, וקרב קאנאי נזכר כאחת התבוסות הגדולות ביותר שנחל צבא רומי אי-פעם.

נקודת דמיון אחרונה נוגעת בתפקיד שלקח לעצמו המצביא בקרב. אחד ממאפייניו של חניבעל הוא שהוא היה הראשון (הידוע לנו) שהבין שמצביא טוב לא מסתער בראש חייליו, אלא שומר על נקודת תצפית בלתי-מופרעת, ומנהל את מהלך הקרב מרחוק. בדיוק מה שעושׂה רמזי בולטון במהלך הקרב. הגישה של ג׳והן סנואו מקבילה לזו של אלכסנדר הגדול – להסתער קדימה בטירוף, ומה שיהיה יהיה. קרבות רבים מאד בעת העתיקה הוכרעו בגלל מלך או מצביא שלא היו פנויים לנהל את המערכה, כיוון שהיו נתונים בלב-ליבה. בתקופה המודרנית, עם זאת, השתלט הלקח של חניבעל. מה מהלקחים של רמזי ישלטו בעונה הבאה? נחיה ונראה.

ליפול מגן עדן
מלמד אהבה

48 Comments

נועם 21 ביוני 2016

מעניין מאוד. תודה רבה

אריאל גרייזס 21 ביוני 2016

פגעת בול, קראתי אתמול ראיון עם הבמאי שאומר שהוא לקח את הרעיון מהקרב הזה (ועוד קרב, לא זוכר מהו). אני אחפש את הלינק

אריאל גרייזס 21 ביוני 2016

אני זוכר דרך אגב שלמדתי על הקרב הזה (והמלחמות הפוניות בכלל) בבית ספר. אני תוהה אם עדיין מלמדים את זה

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

מסתבר שכיוונתי לדעת גדולים.
גם אני למדתי בבי״ס, אבל רק כי עשׂיתי היסטוריא מוגבר.

Lord Anthony 21 ביוני 2016

אני לא חושב, אבל אתרע מזלך להגיע לבה"ד 1, אז שם לדעתי עדיין כן מלמדים את זה.

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

בצדק מלמדים. קרב מהחשובים.

פאקו 21 ביוני 2016

מלמדים ועוד איך. נזכר בסיפורים של הבת שלי על זה.

אורי 21 ביוני 2016

"We went back to the Roman fight against the Carthaginians in the Battle of Cannae where the Romans got caught in an encirclement by Hannibal and just slaughtered to the man," Weiss said. "We used that as our model."

Yair 21 ביוני 2016

לא יודע אם לזה התכוונת אבל קראתי שהם התכוונו תחילה לעשות את זה כמו the Battle of Agincourt in 1415 ואז החליטו ללכת על הקרב המדובר

LEONIDAS 21 ביוני 2016

קרב קאנאי הוא אולי החלום הרטוב של כל מפקד צבאי.
אני מחכה לניתוח שלך את הקרב/מצור באלאזיה של יוליוס קיסר. קרב מופת,עם המון אלמנטים, שמפיקי "משחקי הכס" יכולים לעשות מהם "מטעמים".

עופר כהן 24 ביוני 2016

מסכים, קרב נהדר, אבל מי שמאוד הזכיר את יוליוס קיסר (טיווין לאניסטר) מת. לא רואה איך זה קורה במשחקי
הכס.

יואב ר 21 ביוני 2016

mutatis mutandis זה "same same but different" ?

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

אני לא בטוח, כי לא השתמשתי בביטוי הזה אף-פעם, וגם לא שמעתי שימוש בו.
אבל הסברתי בפוסט מה זה. מהלך רטורי, שאומר שאם נתעלם לרגע מההבדלים המובנים מאליהם, אפשר ללמוד מנקודות הדמיון.

תומר 21 ביוני 2016

למיטב ידיעתי mutatis mutandis הוא "בשינויים המתבקשים"

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

זה תרגום לא מילולי, אבל מעביר את המסר היטב.

S&M 21 ביוני 2016

משתמשים, או השתמשו בו רבות במשאים ומתנים משפטיים.

באבא ימים 22 ביוני 2016

בשינויים המחויבים

שמעון כסאח 21 ביוני 2016

לכל המעוניין, יש בערוץ ההיסטוריה סדרה על מצביאים בעת העתיקה ופרקים שלה משודרים מפעם לפעם, יש כמובן פרק על חניבעל וקרב קנאי תופס בו כמובן חלק מרכזי.

עופר כהן 24 ביוני 2016

שמע בכל תוכנית של ערוץ ההיסטוריה מסבירים משהו אחר על חניבעל, פעם אחת אומרים שהוא קיבל במהלך טיפשי מצד הרומאים 3 שבועות של שקט, ופעם אחרת לא מתייחסים לזה בכלל. פעם אחת אומרים שחניבעל תזמן את הקרב כך שייפול ביום של וארו, וגרסא אחרת אומרת שזה היה מזל של חניבעל.

Eyal 21 ביוני 2016

מה שהכי מדהים אותי בחניבעל זאת מערכת היחסים שלו עם סקיפיו אפריקאנוס (לא זוכר את השם של המציא שהסביס אותו). שאם אני זוכר נכון מספרים שאחרי המון קרבות שהיו בניהם הם הפכו לחברים ובעקבות ההשמדה של הפיניקים סקיפיו אפרקאנוס יצא נגד השלטון הרומאי.
אחד הסיפורים המקסימים (למרות שבטח עשיתי פה קצת סלט)

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

כן, די סלט.
יש אנקדוטות על פגישה, ואף ידידות, בין סקיפיו אפריקנוס לחניבעל. אולי זה אפילו קרה (קשה לדעת).
אבל השמדת קרתגו ארעה במלחמה הפונית השלישית, 70 שנה אחרי קרב קנאי, וסקיפיו אפריקנוס הזה הוא נכדו (דרך אימוץ) של האיש שנצח את חניבעל.

Eyal 21 ביוני 2016

(-: תודה על האיפוס

alarum 21 ביוני 2016

אהמממ…סליחה ידידיי אך אם כבר בעסקי דיוק היסטורי עסקינן אז הורס קרתגו הוא סקיפיו אמיליאנוס {בשם הארוך שלו יש גם את הכינוי אפריקנוס אך בהיסטוריה וכדי להבדיל אותו מ"ההוא" שניצח את חניבעל קוראים לו אמיליאנוס.} ואין בינהם כל קרבה משפחתית. ..אלא שבנו של אפריקנוס עד כמה שאני זוכר "אימץ" את בנו של שותפו הפוליטי -אביו של אמליאנוס.

ואגב קרב קנה . התבוסה של וארו מאתיים ומשהו שנה לאחר מכן הייתה הרבה יותר קריטית במלחמה נגד ארמינוס {הטבטוני שלמד אצל הרומים איך להביס אותם} כיוון שזו הייתה נקודת ההתכנסות של האימפריה .הרגע בו אוגוסטוס עצר את המשך ההתפשטות . לעולם.

רן הנרגן 24 ביוני 2016

לא מדויק. זה נכון אולי לגבי צפון אירופה אבל שיא ההתפשטות של האימפריה הרומית היה בימי טריאנוס שלחם במזרח עם הפרתים.

ראובן 21 ביוני 2016

אני למדתי על הקרב הזה בזכות ברברה טוכמן ואוגוסט 1914. זה מעניין שמולטקה הקפיד מאוד גם על עניין ניהול המלחמה מהעורף (והוא חוטף על זה ביקורת כמי שלא באמת הבין מה קורה בחזית).

אריאל גרייזס 21 ביוני 2016

הנה הלינק שדיברתי עליו: http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/tv/news/game-of-thrones-season-6-episode-9-battle-of-the-bastards-director-reveals-the-real-life-battles-a7092781.html

הוא מדבר על קרב אחר קודם בין אנגלים לבריטים (אגניקורט?) שאחר כך שונה והפך יותר דומה לקרב קאנאי.

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

אז׳ינקור התפרסם בשימוש בקשתות ארוכות כדי להשמיד כוחות גדולים ממרחק – זה החלק הראשון בקרב. התוספת בפרק היתה הירי ללא אבחנה על כוחות שני הצדדים, כגמביט נוסף.

תומר 21 ביוני 2016

קרב קרסי לא קדם לו?

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

קדם, בפחות ממאה שנה

עובר אורח 21 ביוני 2016

וואוו. מאוד מעניין. תודה על ההפניה.
האמת היא שדווקא הקרב שהתרחש לא היה דומה לקרב קאנאי, כי רמזי פשוט הטיל את החיילים שלו לכתר במהירות את החיילים העייפים של סנואו.
מה שכן, מה שג'ון תיכנן לעשות היה במדויק הטקטיקה של חניבעל – נסיגה במרכז החזית בשביל לאגף את הכוח משני הצדדים. כך גם יש התאמה ביחסי הכוחות – הכוח הקטן מכתר את הכוח הגדול והמצויד יותר.

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

מסתבר שהרשת מלאה בהשוואה הזו.

Lord Anthony 21 ביוני 2016

הקרב שהתרחש לא דומה לאף קרב, יש פה עירבוב של כמה סיגנונות לחימה מתקופות היסטוריות שונות שלא יכולים להתקיים יחדיו.
זה עובד מבחינה ויזואלית, אבל לא צבאית, בהתאם לכך הקרב משלב אלמנטים ממספר קרבות מפורסמים, אחד מהם והבולט ביותר הוא קרב קאנאי.

ורדי 22 ביוני 2016

למרות שגם הבמאי שאב השראה, לדבריו, מקרב קאנאי, לדעתי תכנון ההגנה של ג'ון דמה יותר לקרב מרתון. מרכז חלש, אגפים חזקים ונסיגת המרכז לצורך כיתור. בנוסף, הוא תכנן לחפור תעלות בצדדים לנטרל את הפרשים של רמזי כמו שבקרב מרתון הגבעות נטרלו את הפרשים הפרסיים. הרעיון של קרב קאנאי גם דומה אבל מרתון קדם לו.

אייל סגל 21 ביוני 2016

כמו שציינת, אחד ההבדלים ה"קטנים" בין הקרב ההיסטורי לסצינה בסידרה הוא שבקאנאי לא הגיעה ברגע האחרון שום הצלה לצבא המכותר. למזלו של סנואו (ובמקרה זה גם של חלק מהצבא שלו), כדמות ראשית עם תפקיד מפתח בעלילה הוא מוגן על ידי Plot Armor שעמיד בפני כל כלי הנשק הצבאיים…

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

אהבתי את הביטוי plot armor.
במקרה שלו, הוא מוגן גם ממוות.

D! פה ועכשיו 21 ביוני 2016

זה עדיף על שרשרת חסינות

אור 22 ביוני 2016

הפלוט ארמור במשחקי הכס מאד דקיק ושברירי…

הוא בקלות יכול למות בעונה הבאה מעקיצת יתוש או משהו.

אייל סגל 22 ביוני 2016

דמות שקשורות בה כל כך הרבה ציפיות – או הבטחות – עלילתיות לא מתה מעקיצת יתוש… אפילו אם הוא עוד ימות (שוב), זה מן הסתם יהיה ממש לקראת הסוף ובאופן דרמטי ומשמעותי. אגב, ככל שהסידרה נמשכת ומתקרבת לסיום נראה שהיא הופכת לקונבנציונלית יותר בהקשר זה – יש תיאור די טוב של ההתפתחות הזו כאן: http://www.vox.com/2016/6/6/11865838/game-of-thrones-recap-episode-7-arya-broken-man

דוד מירושלים 21 ביוני 2016

דבר נוסף שבעיני ההדיוט שלי נראה 'רומאי' בצבא הבולטוני הוא השימוש במגנים גדולים כחומה וברמחים ביניהם.
הזכיר לי מאוד את הפלאנקס היווני רומאי (לעומת הסגנון האבירי/ימי ביניימי שמככב בסדרה כמעט תמיד בקרבות)

אוֹרי אמיתי 21 ביוני 2016

בהחלט!
אם כי זה לא אופייני ספציפית לקאנאי, או לאף קרב אחר.
יוספוס מתאר במלחמה את ה״צב״ – שכבר ראינו אותו בסצינות מצור בסדרה.

יידישקייט 21 ביוני 2016

מרתק א דאנק אורי.
ובנושא אחר, תוכל אולי, בבקשה כמובן, לפרט קצת על הסיפור שמאחורי המחאה של אוהדי קרואטיה?

ראיתי את איתי אנגל מדבר על זה בלונדון וקירשענבוים, אבל יש תחושה שהוא לא ממש הצליח לספר את הסיפור במלואו…

אוֹרי אמיתי 22 ביוני 2016

הייתי שׂמח לפרט, אבל בשביל זה צריך מישהו שמבין בספורט ופוליטיקא של קרואטיא. ולא אני האיש.

פאקו 22 ביוני 2016

עזי דן (האיש היקר) הקדיש לזה כתבה נרחבת בהארץ. לינק: http://www.haaretz.co.il/sport/euro2016/.premium-1.2982304
מסביר בצורה יפה ומפורטת.

יידישקייט 22 ביוני 2016

תודה רבה פאקו. אורי אמיתי, חשכו עיניי, הייתה לי הבנה של איש המבין בכל מכל. :)

סימנטוב 22 ביוני 2016

מרתק!

עופר כהן 24 ביוני 2016

לפי סון דזה, כיתור מוחלט של צבא האויב זה לא דבר חכם לעשות, כי אז הוא יילחם חזק יותר (כי אין מה להפסיד), אבל ברגע שאתה מוחץ לחלוטין את הצבא ולא מאפשר לו לזוז, אז זה כבר סיפור אחר.
המחיצה שבעצם ניצחה לחניבעל את הקרב (חיילים רומאים נראו בדיוק כמו ג'ון סנואו, הם נחנקו ונמחצו שם עד לכדי מוות) נבעה מכך שהחיילים הרומאים היו עם נשקים מאוד קצרים (66 ס"מ גלדיוס) ומגינים גדולים, ובגלל שוארו דחס את הצבא נוצר המצב המחליא הבא (והלוואי והייתי מוצא את הסרטון שמדגים איך חייל רומי הרגיש בקנאי):
החייל שעמד לקראת סוף הטור הרומאי, יכל לשמוע רק מרחוק מה קורה, והוא גם כל הזמן התקדם, אז הוא הרגיש בעננים כי אם הצבא מתקדם אז זה אומר שמנצחים. ופתאום הוא קולט שהכל מתחיל להצטופף, ומאחוריו יללות פרשים גאלים,ספרדים ונומידים, ומקדימה הוא שומע צעקות של חברים שלו, והוא מקבל שוק.
צריך להבין, הצבא הרומי היה צבא חובבני יחסית לתקופות המאוחרות, ובטח ביחס לצבא למוד הקרבות של חניבעל. החיילים הרומים לא ידעו מה לעשות עם עצמם, אבל לא יכלו לברוח. בעצם הכיתור הזה נטרל את מספר הרומים לחלוטין.
יש לציין שלאחר מכן לחניבעל לא היה די כוח לצור על רומא, נתקע עם בעלי ברית בעייתיים בדרום איטליה אבל מנותק מקרתגו, ובזמה כבר לא היה לו סיכוי לאחר שהנומידים בגדו פה. אבל זה כבר סיפור אחר…..

red sox 24 ביוני 2016

אז חניבעל הוא בעצם גנרל הפלזמה הראשון? מעניין.

Comments closed