סיעתא דשמיא

מחשבות על דת אולֻמפית וספורט נשים

לפי מה שאני רואה בפייסבוק, מסתבר שמדליית הארד הישׂראלית הטריה (שכויח, ג׳רבי!) היא בעצם מדליא עם כוכבית. כלומר, אין כל מקום להטיל ספק בערכם ויעילותם של האימונים, של הנחישות ושל העבודה הקשה. אבל, בכל זאת, מסתבר שהיה כאן גם גורם של התערבות אלוקית, שהושׂגה בעקבות התערבות נחרצת של שׂרת התרבות. או, לחילופין, אולי בכלל לא מדובר כאן בכוכבית, כיון שכל אומות העולם מגייסות את אלוהיהן כדי לשפר סיכויים בתחרות? בכל מקרה, סמים זה לא.

בעידודו של צ׳רלי יצאתי לברר איך זה עבד במשׂחקים האולֻמפיים העתיקים. מפה לשם, הגעתי לקרוא על משׂחקי הנשים, שהיו תחת חסותה ההדוקה והמיידית של האלה הרה ושל מקדשה. המשׂחקים לֻוּוּ בטקס של אריגת חלוק מיוחד לאלה (ניתן להניח שפסלהּ הולבש בו במהלך החגיגה), בידי שש-עשׂרה נשים שנבחרו למשׂימה זו. כאילו לפי ספרי הלימוד, היה מלווה טקס זה במֻתוס מלווה (גישת myth and ritual).

היפּוֹדָמֵיא, שהוקירה תודה להרה על הנישׂואין עם פֵּלוֹפּס (האיש שנתן את שמו לפלופונס, ושיחד אתה הוליד את רוב עמי וערי הפלופונס), אספה שש-עשׂרה נשים, ויחד אתן יסדה את ה-Heraia — חגיגה ומשׂחקים לכבוד הרה. המשׂחקים נערכו כל ארבע שנים, וכללו מירוצים לעלמות, לפי קטגוריות גיל. הארוע המרכזי היה ריצת הסטאדיון, והוא היה קצר בשישית מזה של הבנים. כתבנו בשטח, פָּאוּסַניאס (5.16) מדריך תיירים פופולארי ביותר במאה השניה לספירה), מתאר כך את המשתתפות והמארגנות:

שׂערן פזור, טוניקא מגיעה מעט מעל לברכיהן, כתפיהן הימניות חשׂופות עד לשדיהן. הן עורכות את המשׂחקים באצטדיון האולֻמפי (במסלול המקוצר…). העלמות המנצחות זוכות בנזרי זית, ובנתח מן הפרה המוקדשת להרה. הן רשאיות גם להקדיש (בעצמן) פסלים חרותים בשמותיהן. המתחרות אינן נשׂואות, להבדיל מן השש-עשׂרה המכהנות כנשׂיאות המשׂחקים וממשרתותיהן, נשׂואות כולן.

המתוס מספר שהמנצחת במשׂחקים הראשונים היתה כְלוֹריס, נצר אחרון למשפחה מתולוגית מפוארת, שהוכחדה כמעט לחלוטין בעוד אחד מהסקנדלים שאפיינו כל-כך את המתולוגיא היוונית.

Spartan Heraia competitor British Mus
מתחרה שׂפרטנית במשׂחקי הרה / British Museum

אבל את התשובה הבסיסית לשאלתו של צ׳רלי מצאתי אצל היפודמיא ופלופס. שם היה הרי סיפור מסובך. אביה של היפודמיא, שהיה מלך גדול ומפורסם, ירא מאיזו נבואה לפיה החתן שלו יביא למותו. לפיכך קרא תגר על כל מי שהעז לבוא ולבקש את ידה של בתו: אם ינצח בתחרות מרכבות, יוכל לחזר אחרי הבת. אם יפסיד, יוצא להורג. כיון שללא-מעט גברים יש בורג רופף מאד בראש, הם נעמדו בתור. ח״י מחזרים מצאו את מותם, עד שהגיע פלופס. לפלופס היה אס בשרוול. הוא היה פעם המאהב של פוסיידון, אל הים והמעמקים. וזה דוקא היה רלוונטי מאד, כיון שפוסיידון היה אבי הסוסים, וממילא אבי מירוצי המרכבות. האל, שהוקיר תודה לגיבור על מתנות האהבהבין של אפרודיטה הקפריסאית, סיפק לו כלי סילוני עם סוסים מעופפים. בתנאים כאלה רק לוזר חסר תקנה יכול להפסיד.

מה שאומר, בעצם, שכנראה צ׳רלי צודק, ואין שום מניעה עקרונית לגייס עזרה של ישויות מטפיסיות כסיוע במשׂחקים האולֻמפיים. מוצדק לחלוטין. אם זה עובד, לכו על זה. מה שכן, אני קצת תמה שהמגזר הרבני לא התגייס קודם לכן למשׂימה הלאומית. אולי כדאי לקבוע בחוק שבזמן המשׂחקים האולֻמפיים יקבעו הרבנים הראשיים (ושאר הרבנים המשׂתכרים מהקופה הציבורית) עתים מיוחדות לתפילה להצלחת הספורטאיות והספורטאים במשלחת הישׂראלית.

ריו (4). קרי וולש. נקודת הייחוס (והתייחסות לג׳רבי)
ריו (5). שרה אחמד

37 Comments

איציק 10 באוגוסט 2016

בכלל בתקופה ההיא נראה לי כולם היו תחמנים. אף אחד לא ניצח בכוחות עצמו בלבד כי אם בעזרת האלים שלו, כך שלא ניתן לדעת האם זה האתלט טוב יותר או יש לו אל חזק יותר. מוזר שזה נראה להם סביר בתקופה ההיא, אבל כנראה התופעה המוזרה נמשכת עד ימינו אנו.

עדי 10 באוגוסט 2016

חשבתי שישראל היא מדינת עולם שלישי, עכשיו אתם אומרים שאנחנו בכלל מדינת עולם לפני הספירה?

subzero 10 באוגוסט 2016

אכן מאז הסמס שרגב שלחה לכבוד הרב שמתי לב שתמותת התינוקות שלנו עלתה, מפעלי ההיטק נסגרו, המשטר הפך ריכוזי ועברנו לייצא חומרי גלם.

אוֹרי אמיתי 10 באוגוסט 2016

בלי קשר לפוסט, בכל סוגיית הגז, והדחף של ראש הממשלה ושל אנשיו ליצא בכל מחיר, אנחנו באמת מתעקשים ליצא חומרי גלם.

חצי גולדסטאר 10 באוגוסט 2016

אני מכיר גרסא ארצית יותר לסיפור: פלופס או היפודמיא שיחדו את מירטילוס, הרכב של אוינומאוס אבי היפודמיא, שיחבל בצירי מרכבת המלך. בתמורה לחצי המלכות (מילולית) ובילוי עם היפודמיא בליל כלולותיה. מירטילוס קיים את חלקו, אבל פלופס רצח אותו כשנכנס למיטה עם היפודמיא. אפשר למצוא את הסיפור (בלי ציון המקור) בערך הויקיפדיא האנגלית אודות פלופס.

נראה שגם ליוונים נמאס מכל ההתערבויות האלוהיות והם שכתבו את הסיפורים בלעדיהם.

אוֹרי אמיתי 10 באוגוסט 2016

אל תאמין לאף מילה בגרסא הזו. פוסיידון, סקס הומוסקסואלי, סוסים מעופפים. That's how it went down.

Shadow 10 באוגוסט 2016

אלים זה לחלשים.

אסף the kop 10 באוגוסט 2016

מה שבאמת מעניין בסיפור של רגב והרבי הוא לדעת מי הוציא אותו לתקשורת ומאיזה אינטרס ?

כולם חשודים בעיני.

אוֹרי אמיתי 10 באוגוסט 2016

מכיר את די ג׳יי עמי מימון?

http://www.kikar.co.il/206555.html

באבא ימים 10 באוגוסט 2016

אחת התגובות ללינק היתה מוצלחת במיוחד:

איפה היה הסמס בשואה.

איציק 11 באוגוסט 2016

לא מאמין, לא יכלו לארגן סמארטפון?
ההודעה לא אמינה בעיניי.
זה גם לא נראה אמין שהשרה יודעת על קיומה של מדלית ארד.

גיא זהר 10 באוגוסט 2016

גורמים באזור הרב הצדיק הודו שההדלפה הגיעה מהכיוון שלהם. זה גם אינטרס מובהק להראות את גדולתו של מי שגם אחראי להתמוטטות המנהרות

אסף the kop 11 באוגוסט 2016

מסכים
לכן רשמתי שכולם חשודים

אוֹרי אמיתי 11 באוגוסט 2016

ראיתי גם ביקורות רבניות על הרב הספורטאי, על כך שהוא עוסק בזוטות ובהבלים וכיו״ב.

גיא זהר 11 באוגוסט 2016

למיטב ידיעתי קיימת חוסר הערכה של הרבנים החרדים החשובים לכל התעשייה הזו, מעבר לכך שגדולתם ההלכתית של האלו שקרוים על שם מכשירי הדמיה מוטלת בספק. בכל מקרה, הבעיה שעשרות השנים האחרונות פולחן האישיות של הרבנים חדר אפילו לחצרות הליטאיות

Amir A 11 באוגוסט 2016

״האלו שקרויים על שם מכשירי הדמיה״. איפה האייקון של צחקתי בקול? אולי כדאי להוציא זכויות יוצרים על כינויים כאלו ואז למכור למרבה במחיר. הגיבסון או הפנדר לרבנים שהמוזיקה חודרת להם לנשמה. הפחמן-14 לרב שמסוגל לדבר עם אנשים מהעבר. נוכל לתמוך כך בדהבאזר.

אוֹרי אמיתי 11 באוגוסט 2016

סטרטאפ.
הגיבסון הקדוש מתרשיחא. אני רואה את זה תופס.

אוֹרי אמיתי 11 באוגוסט 2016

הבה נאמר – אחת הבעיות.
וכשכתבת ״התעשׂיה הזו״, לקח לי כמה שניות להבין אם אתה מדבר על ספורט או על רבני סמס.

איציק 11 באוגוסט 2016

הזילזול שלכם במיטב בנינו הוא קצת מקומם. באו אנשים מוכשרים, ובמקום לעשות לביתם, החליטו להשקיע המון מאמצים בגילוי תורת הנסתר, ובאמצעותה מביאים ברכה לחברה הישראלית. תראו מי בא אליהם, דנקנר, אור, קצב, אולמרט, רגב. כל אלו שמצליחים להחזיק את החברה הישראלית על כתפיה. צריך להודות לאנשי תורת הניסתר ולא ללעוג להם.

אופיר 11 באוגוסט 2016

:-)

D! in grey Leipzig 11 באוגוסט 2016

איציק
לפנתיאון התגובות

MOBY 11 באוגוסט 2016

ואני תהיתי לאן נעלם מכשיר הנוקיה שלי….

ניב 10 באוגוסט 2016

כל הכבוד לאלים שעוזרים לטובים ביותר.

עדי 11 באוגוסט 2016

אם אבקש מהרב שיתפלל שערוץ הספורט ייזכר שיש עוד ענפים בריו חוץ מכדורסל, כדורגל, ג'ודו ודיבורים אינסופיים על המשלחת הישראלית, נתחיל סוף סוף לראות משהו מהאולימפיאדה הזו?
בחיים לא חשבתי שערוץ מסחרי שמתיימר להבין בספורט יכול לעשות עבודה גרועה יותר מרוממה.

אוֹרי אמיתי 11 באוגוסט 2016

לא יודע מה תהיה השפעת תפילת הרב, אבל מן הסתם תוכל למצוא שידורים של כל-מיני ענפים ברשת. הלא כן?

שמעון כסאח 11 באוגוסט 2016

מדברים פה על אולימפיאדה בעיר שהציבה על ראש הר פסל ענק של יהודי ע"מ שישגיח ויברך את תושבי העיר למטה, כן?

אלעד 11 באוגוסט 2016

רק לידיעתך, בכל עיר וכפר באמריקה הלטינית יש פסל של ישו שמשקיף על העיר ומשגיח עליה. בריו פשוט בנו אותו ממש גדול וממש גבוה.

אוֹרי אמיתי 11 באוגוסט 2016

שישגיח ויברך. נוּ באמת. כמה מדליות הוא מביא?

שמעון כסאח 11 באוגוסט 2016

בינתיים הביא לנו אחת.

אוֹרי אמיתי 11 באוגוסט 2016

וזה בלי שנכיר בו כמשיח…

משיח 11 באוגוסט 2016

ערוץ הספורט פשוט ביזיון, מרגיז מרגיז מרגיז שאין שידור באינטרנט

dk 11 באוגוסט 2016

אם דת היא "אופיום להמונים" כמו שכולנו יודעים אז שימוש באלוהים כדי להשיג יתרון כן יכול להחשב בחזקת סמים אסורים
וזה שכל אומות העולם מגייסות את האלוהים שלהן ואנחנו לא יודעים זה בדיוק כמו שיש הרבה ספורטאים שמשתמשים בסמים ופשוט לא תופסים אותם (לא הופך את זה לבסדר חלילה), השאלה האמיתית היא איך אפשר לתפוס מתחרה על שימוש באלוהים כזה או אחר?

איציק 11 באוגוסט 2016

זה רק אומר שהסם שלנו לא כל כך חזק.

אוֹרי אמיתי 11 באוגוסט 2016

אבל בספורט הפניה לאלוהיות היא הרבה פעמים גלויה לחלוטין. ספורטאים/ות נוצרים/ות, למשל, מצטלבים או מנשקות צלב על שרשרת כל הזמן. בפוטבול מכללות הרבה מאד קבוצות מתפללות יחד באופן קבוע לפני משׂחקים (בטח לא רק בפוטבול).

איציק 11 באוגוסט 2016

אם שתי הקבוצות מתפללות ורק אחת מנצחת אז:
1. האלוהים של המנצחת חזק יותר
2. הקבוצה המנצחת מתפללת טוב יותר
3. יש קשר כלשהו ליכולת המקצועית של הקבוצות
לא יודע איך לכמת כל אחד מהפרמטרים. צריך קבוצות ביקורת, רק איך לבחור אותן.

תומר 11 באוגוסט 2016

התכוונת מן הסתם לאלה הרא

אוֹרי אמיתי 11 באוגוסט 2016

לפי הניב הדורי, הרלוונטי כאן כי אנחנו בפלופונס, אתה צודק.
אבל הלכתי פה עם האיות לפי הכתיב ההומרי.

Comments closed