העולם שלפני ההשבתה והעולם שאחריו

השחקנים הטובים יותר של הNBA כבר בעצם החליטו על תוצאות ההשבתה. הם מקבלים את הפתרון של פחות קבוצות

In כללי

אם חשבתם שיום הטריידים האחרון היה סוף פסוק זמני בנדידה הגדולה של שחקנים אל עבר קבוצות "קונטנדריות", אז מסתבר שהתהליך לא נגמר. יש דרכים לעבור קבוצה גם ללא טרייד. שמייק ביבי, שהועבר לוושינגטון מאטלנטה, מוותר על החוזה שלו בעונה הבאה ומשוחרר מהקבוצה כך שהוא חופשי לחתום בקבוצה שירצה. וזו כנראה תהיה מיאמי.

יש לי שתי מחשבות על העניין הזה:

הראשונה על העולם שלפני ההשבתה. עונת הNBA הזו הופכת למעניינת זה שנים. מין תחושה שזה טורניר הכדורסל האחרון אי פעם ומי יודע מה ומתי יהיה אחר כך. יש אווירה של עכשיו. הבדל מרענן למשל למצב לפני כמה שנים כשקבוצות כמו הניקס מוותרות על עונה וחצי כדי לפנות מקום תחת תקרת השכר.

ולגבי העולם שאחרי ההשבתה. מתחזקת אצלי התחושה שיהיו בו פחות קבוצות. דייויד שטרן רמז על כך לפני כמה חודשים. זה היה אמור לקומם את השחקנים אבל דווקא לברון ג'יימס זרק משהו על כך שצריך ליגה יותר תחרותית. ובהתנהגות שלהם בימים האחרונים בעצם שחקני הNBA הלגיטימים החליטו שהם סוגרים כמה קבוצות. משדרים שעבורם כמה קבוצות כבר לא קיימות.

זה לא רע לרוב המעורבים בעניין. מלבד לאוהדים שיאבדו את הקבוצה שלהם. לא לNBA, לא למכללות, לא ליורוליג, לא לשחקנים שיישארו בNBA ולא לאלו שיילכו לאירופה.

42 Comments

יובל (השלישי?) 1 במרץ 2011

מייק ביבי בחולצת אטלנטה? חשבתי שהוא פרש אחרי הקריירה בוילד קאטס.

הוא הגיע בסוף ל-NBA?

דורי 1 במרץ 2011

לא מייק ביבי, הגופה של מייק ביבי. מייק ביבי היא רכז אדיר שהוביל את סקרמנטו לטים דונהיי אחד מהתמודדות בגמר הנ.ב.א. הגופה של מייק ביבי היא שחקן די מוגבל שלא עדיף במיוחד על צ'אלמרס או ג'ונס אצל ההיט. הוא לא יתרום יותר מ10-15 דקות והדבר לא יביא לשיפור משמעותי. מצטער על הנחרצות הפומפוזית, פשוט אני רואה שאנשים שומעים מייק ביבי והם חושבים על הקבוצה הגדולה של סקרמנטו. הגופה של מייק ביבי היא הרבה פחות מרשימה.

moby 1 במרץ 2011

רונן נקודת מבט מעניינת
לי זה דוקא מעלה תחושת קבס. אולי כי אני לא אוהד את פלורידה על קבוצותיה (אם כי כשזו זכה לא הפריע לי יותר מדי). כבר רוצה שהעונה הזו תיגמר שהשביתה תיגמר.
טבולא ראסה.
מערבבים את הקלפים וקדימה.

רון מהכפר 1 במרץ 2011

מקווה שהדברים נכונים והליגה תהיה אחרת כשיחזרו מהשביתה.
24 קבוצות נראה לי כמו מספר מתאים.
והאפשרות לוויתור על החוזה חייבת להיות מתוקנת/מוחלפת

ארז N 1 במרץ 2011

זה רע לעומרי כספי (ולכן גם לספורט5). יש מצב שאביב גלעדי משאיר את הקינגס בליגה?

ארנון 1 במרץ 2011

רונן, חשבתי שביבי עשה את הכיוון ההפוך מזה שכתבת.

דורפן 1 במרץ 2011

נכון – כמובן אטלנטה לוושינגטון.

אלעד 1 במרץ 2011

אני מאוד בעד הפחתת מספר הקבוצות.
שיסלחו לי כספי, שאולי יאבד מקומו בנ.ב.א, ומכבי ת"א שתהפוך לפחות קונטנדרית באירופה

עמית פרוס 1 במרץ 2011

אין ספק שיש כרגע יותר מדי קבוצות ופחות מדי כשרון,אבל אני חושב שהבעייה האמיתית היא אובדן הבושה המוחלט ,והציניות של מנהלי הקבוצות.
עד לפני כמה שנים היה אפשר לראות קבוצות ממרכז הטבלה מנסות להתחזק ולהשתחל לפליאוף,היום לא רק שקבוצה כמו שארלוט מנסה להחליש את עצמה בכוונה,אלא שזה הפך לנורמה.
אם אין דרך הגיונית לעצור את התופעה הזו,וכנראה שאין חוץ מאולי להחזיר חזרה את הסיכוי השווה של כל הקבוצות שלא בפליאוף לבחור ראשונות,אז אין מנוס מלהפחית את מספר הקבוצות.

ייספר אולסן 1 במרץ 2011

קודם כל מאוד הייתי שמח לראות שוב את מייק ביבי בקונטנדרית. אני מחבב אותו מאז סקרמנטו המרגשת של 2002. באותו פלייאוף הוא היה נראה כמו האיזייה תומאס הבא (השחקן, לא המאמן-מנהל-מתאבד).

חוץ מזה, אתה ולברון צודקים. הקטנת מספר הקבוצות תעשה טוב לכולם. נדמה לי שהמרוויחים העיקריים יהיו הקולג'ים.

דורפן 1 במרץ 2011

ייספר אולסן – המרוויחה העיקרית תהיה אירופה. לקולג'ים – בהגדרה – לא חסרים שחקנים. לאירופה כן.

ייספר אולסן 1 במרץ 2011

שחקנים ברור שלא חסרים לקולג', אבל כשהרבה יותר מונח על הכף, כשיהיו פחות קבוצות שייקלטו את השחקנים מהקולג' הם גם לא ייצאו לפני הזמן ויישארו את האקסטרה שנה כדי להתבשל.

אזי 1 במרץ 2011

בקשר לזה שאוהדים יאבדו את הקבוצה שלהם
בכל מקרה קבוצות זזות כל כמה שנים לא?
זאת מין שיטה שאני לא מצליח להבין..
אני מנסה לחשוב מה אני אמור להרגיש אם מחר מכבי תל אביב תבוטל ותהפוך למכבי אילת, כל השחקנים יעברו לשם והם ישחקו בחולצה בצבע טורקיז…
פתאום כל האילתים יאהדו אותם ואני אצטרך לבחור בין בני יהודה להפועל?

נמרוד 1 במרץ 2011

אזי, דברים כאלו קורים גם בארץ.

אלופת המדינה היא קבוצה שנלקחה מהגליל והועברה לגלבוע (ועזבו אותי מהסמנטיקה של השם).

תום 1 במרץ 2011

אף אחד לא יבכה אם הבובקטס וההורנטס יסגרו. קבוצת NBA בצפון קרוליינה זה הגיוני כמו קבוצת NFL באוסטין או קולומבוס, וגם ניו אורלינס היא ממש לא עיר כדורסל.
על הקינגס לא יוותרו כי האזור המטרופוליטני של סקרמנטו הוא ה-25 בגודלו בארה"ב ובלי שום קבוצת ספורט מקצוענית חוץ מהקינגס.

דורפן 1 במרץ 2011

תום – בלי קשר להשבתה הבעלים של הקינגס כבר בשיחות עם אנהיים. הנתון שאתה אומר נכון. אבל הריידרס, האייז, הניינרס והג'ייאנטס מספיק קרובים.

מנחם לס 1 במרץ 2011

אני מציע לכולם להירגע ולחשוב קצת ביותר הגיון. לא תהיינה פחות קבוצות בנבא. אין כל דרך לעשות זאת.
מה? דייויד סטרן יגיד לשני האחים (היהודים) גבין מאלוף ויוסף מאלוף שהם בעלי קבוצה שערכה 350 מיליון דולאר (16 בדרוג) "אין לכם יותר קבוצה. ה-350 מיליון? מצטער, הייתם צריכים לחשוב על זה לפני שקניתם!".

דורפן 1 במרץ 2011

מנחם – זה לא בדיוק ככה. קודם כל ניו אורלינס שייכת לליגה. אז היא פשוט יכולה לסגור אותה מחר. כל בעל קבוצה שיש לו כרגע את החלק השלושים בניו אורלינס יכול לראות את האינטרס בלא לקיים אותה. שנית, אפשר לפצות. ידוע לך כמובן שקבוצת הכדורסל הרווית באמריקה הם הספיריט אוף סיינט לואיס.

והאחים מאלוף אינם יהודים! ראיינתי את גווין בשנה שעברה. איש נחמש מאד. הם משפחה לבנונית מבעלבק.

מנחם לס 1 במרץ 2011

אוקיי, הם לבנונים מבאלק. חשבתי שהם יהודים בגלל שמם והצורה שהם נראים (זרוקים לאללה!). אבל הניו-אורלינס היא הקבוצה היחידה שאפשר לסגור, אבל גם זה לא ייעשה כי אפילו הנבא לא רוצה להפסיד אישה 300 מיליון דולאר.

דורפן 1 במרץ 2011

אבל מנחם – בו נעשה חישוב כזה. אם הליגה מפסידה 350 מליון זה לא שכולם מפסידים 10 מליון. יש בעלי קבוצות שמרוויחים המון ויש כאלו שמפסידים יותר מ-20 מליון דולר בשנה. עבור בעלים כאלו אפשר לסדר פיצוי .אני מאמין שיש מי שירצו.

המאלופים לא רוצים להשאר בסקרמנטו ולא נותנים להם ללכת לוגאס. אולי הם יקחו פיצוי. בוושינגטון מת הבעל בית (והוא כן יהודי וציוני נלהב!) ואולי היורשים שלו ייקחו פצוי. ממפיס מתנהגת בחוסר עניין. שארלוט לא מועמדת לדעתי לסגירה – ג'ורדן לא לקח קבוצה כדי לסגור אותה.

הנה לך סיפור על גווין מאלוף. איש יחסי הציבור של הקינגס מארגן לי שיחה איתו ולוקח אותי לבוקס במחצית של משחק.לי אין מושג איך הוא נראה. בבוקס יושב מישהו זרוק עם גורמט ומישהו בחליפה. אז אני פונה לאיש בחליפה…. האיש בחליפה היה הנהג והזרוק היה בעל הבית.

בלינדר 2 במרץ 2011

רונן, וושינגטון עברה בעלות למי שהיה בעלים חלקי לפני זה.

מנחם לס 1 במרץ 2011

אני חושב שלפחות אחד מהם הוא אלכוהוליסט וניתפס כמה פעמים נוהג בשכרות.
רונן, לא משנה כמה בעל קבוצה מרוויח או מפסיד. הם נשארים בנבא בגלל ה-EQUITY – שווי הקבוצה. אין כל דרך להקטין את מספר הקבוצות מבלי לפצות את בעליהן (אם הם מסכימים כלל!) בערך הקבוצה, ואיש לא יעשה זאת, אפילו לא ה-NBA. קבוצה נסגרת ר-ק כשבעל הנכס מסכים לוותר עליו. אני לא זוכר מתי זה קרה ב-30-40 השנים האחרונות באף ספורט מקצועני.

אול 1 במרץ 2011

מנחם, אולי תסביר לי למה בעל קבוצה שמפסיד כל שנה 20 מיליון רוצה להחזיק בה?

מנחם לס 1 במרץ 2011

לאול-
אתן לך דוגמא חיה: לפני איזה 30 שנה קניתי בית דירות קטן ב-120 אלף דולאר. 12 דירות באזור של שחורים. הייתי 'סלאםלורד'. המשכנתא, חימום הבניין, מיזור האוויר בקיץ והמיסים עלו לי כמעט פי שניים משכר הדירות שהכנסתי. הפסדתי נניח $3,000 לחודש. אבל ערך הבניין עלה ב-60-70 אלף דולאר כל שנה. כשמכרתי אותו הייתי מורווח די טוב.

אותו דבר ב-NBA: הנטס מפסידה כל שנה איזה 20-30 מיליון. אבל Prokhorov בוודאי כבר יכול למכור את הנכס שקנה באיזה 100 מיליון דולאר מעל מה שהוא שילם (וכשהקבוצה תשחק בברוקלין הוא יכפיל את השקעתו) – לא שהאוליגרך הזה עשה מה שעשה בגלל כסף, אבל כל קבוצת NBA הכפילה והשלישה את ערכה בשנים האחרונות. אל תדאג לבעלים: אף אחד לא יצא מופסד.

מנחם לס 1 במרץ 2011

ןשכחתי דבר נוסף: כל ההפסדים השוטפים יורדים ממס ההכנסה!

ניינר 1 במרץ 2011

מצידי שיסגרו את כל הקבוצות באן בי איי (כולל גולדן סטייט אהובתי) רק שחס וחלילה לא תהייה שביתה באן אף אל.

Mr. Kate 1 במרץ 2011

דרך אגב איך בדיוק יבחרו איזה קבוצות לסגור? האם זה לפי הצלחות על המגרש, פוטנציאל כלכלי או מסורת של המשחק?

אלון 1 במרץ 2011

טרוי מרפי היה שנה שעברה שחקן של 15 נקודות ויותר מ 10 ריבאונדים למשחק והיום אין אף קבוצה שמוכנה לשלם לו את המשכורת. מיאמי ובוסטון מחכות שהווריורס יקנו ממנו את החוזה שלו כדי לקבל אותו בחינם. ככה זה שרוב הקבוצות בליגה לא מעוניינות להיות תחרותיות.
אתמול ראיתי את נוטר דאם נגד וילנובה וזה הרבה יותר מעניין מכל משחק עונה סדירה באן.בי.אי. מבחינתי כל עוד ככה נראית האלטרנטיבה הליגה יכולה לצאת לשביתה של שנתיים.

גיל 1 במרץ 2011

יש אכן יותר עניין אבל זה נראה יותר כמו עלייה זמנית לפני בוא האקופליפסה. אני לא רואה איך מבטלים קבוצות כל כך בקלות אבל הלוואי. אגב, אם יש שביתה האם אנחנו צריכים לצפות ללברון במדי פנתינייקוס ואמארה שיחתום במכבי?

מנחם לס 1 במרץ 2011

ל-21, 22, וגיל!
האם אתה אנאלפבטים? לא הסברתי לכם שאין דבר כזה "לסגור" או "לבטל" או "להוציא" קבוצות NBA (או כל ליגה אחרת; זה לא אירופה כאן!) מהליגה? מה? תגיד לבעל קבוצה ששווה חצי מיליארד דולארים שאין לו קבוצה יותר?

הפוסל במומו פוסל 1 במרץ 2011

אנאלפבתים כותבים עם ת

Mr. Kate 1 במרץ 2011

דווקא במבחני קריאה וכתיבה אני מצליח. האמת שאני מסכים איתך, והשאלה הייתה על פי איזה קריטריון בכלל אמורים לבצע את אותה מחיקה אילו הייתה אפשרות שתתרחש אחת. נראה לי שכמעט לכל אחת מקבוצות הליגה יש לפחות אחד מהשלושה קריטריונים שציינתי(או בעלבית משוגע במובן החיובי).

גיל 1 במרץ 2011

מנחם, אני גם לא חושב שזה אפשרי אבל הלוואי שזה היה נכון.

דורפן 1 במרץ 2011

ברור שמחיקת קבוצות היא בהסכמת בעל הבית של אותה קבוצה. ב-1976 מחקו קבוצה בעד הזכות של אותה קבוצה לחלקה בהסכם הטלוויזיה בנצח. הספיריט אוף סיינט לואיס היו ונותרו קבוצת האן.בי.איי הרווחית והמשגשגת ביותר. בלי יום עבודה אחד. כך שאפשר להגיע לדילים טובים.

יואב 1 במרץ 2011

דווקא הסנריו של שביתה לא ממש סביר, יותר מדי אנשים עם יותר מדי כסף רק יפסידו מזה (לא יוקרה או אהדה, יפסידו את מה שבאמת חשוב להם – כסף)

גיל 1 במרץ 2011

דווקא השביתה בנבא היא כמעט וודאית. הבעלים דווקא לא יפסידו בהכרח הרבה כסף משביתה כזו.

אביעד 1 במרץ 2011

נניח שלא "ימחקו" קבוצות. מה עם מיזוג? יאחדו את ממפיס וסקרמנטו, יעשו BMBY לראות מי קונה את מי ויפצו כל אחד מהבעלים ב-X דולאר מרווחי הליגה למשך Y שנים.

סרגיי 1 במרץ 2011

מיזוג זה רעיון מצויין, אני בעד,
בתור התחלה הייתי ממזג את מיאמי והניקס לקבוצה אחת
ואז את בוסטון והלייקרס לקבוצה אחת,
כךכל שנה בגמר יפגשו הניו-יורק היט והבוסטון לייקרס אחת מול השנייה…

מבקר המדינה 2 במרץ 2011

אף פעם לא הבנתי את הקטע של חוסר המעורבות המוחלט האוהדים ב-NBA. למה ה-NBA לא נותן את הבעלות לקבוצה "בפירוק" לגוף שמייצג את האוהדים ופשוט פותחים קבוצה חדשה לגמרי במקום זו שנסגרה במקום להעביר? במילא, הסמל הצבעים הקמע וכמעט כל השאר משתנים היום, שלא כמו פעם. במצב של היום אפילו לא יהיו קבוצות חדשות.. אם הקבוצה מספיק חשובה להם שיקחו עליהם את הקבוצה ויצטרפו לאיזו CBA שכזו ובעתיד שהקבוצה תהיה מספיק מעניינת ורווחית הם יוכלו להצטרף ל-NBA בחזרה. אבל קבוצה עדיין תהיה, זה באמת חשוב באיזו ליגה? רק השם וההסטוריה לבדם שווים לקבוצה מעמד שיותיר עניין גם בליגה הרבה פחות טובה. לא חראם על הסוניקס וכל שאר הקבוצות עם הסטוריה אמיתית שנמחקו באחת, בניגוד לקבוצות אקפנשן לא מעניינות שקמו והלכו בלי למצמץ (אהםם שרלוט)? ליגה שכזו, עם הסוניקס, הקינגס, ניו אורלינס ועוד יכולה בעיני להיות שוות ערך ליורוליג ול-CBA היחסית חזק של שנות ה-90 שסיפק זרים מעולים לליגות באירופה. ה-NBDL של היום זה ממה לא זה וכמובן היותה פארם ליג של ממש לא עוזר לפתח ליגה עצמאית ומעניינת.

תום 2 במרץ 2011

הסיבה שלא רוצים שלקבוצות יהיה מבנה בעלות כמו של גרין-ביי היא שיותר קל לכופף כמה בעלים מעיר שלמה. גם קבוצה בבעלות אוהדים בחיים לא תעבור עיר.

מבקר המדינה 3 במרץ 2011

עוד פעם, למה בכלל להעביר קבוצה עיר שאפשר להקים קבוצה חדשה?
זה בדיוק מה שהליגה עשתה שאייזאה סירב למכור את ה-CBA ינצב"ה-הקימו ליגה חדשה מאפס שפליטות ה-CBA המוצלחות הצטרפו

רועי מ 2 במרץ 2011

יוחזרו 24 קבוצות בהחלט מספיק.
הייתי עושה 4 בתים 6 קבוצות.
2 משחקים מול כל קבוצה בליגה ולא 6 בבית שלך כיום.
זה יצור לדעתי תחרות גדולה יותר כל משחק יהיה קריטי וחשוב יותר. פחות פציעות ויורלויג הרבה יותר מעניין.
ומכבי לא תיפגי להפך רק נרוויח מזה.

Comments closed