כשהבורות היא כבר משעשעת

תקלה קטנה בדרך להיות נהג הפורמולה-1 היהודי הראשון

ג'ודי שכטר. photo from wikipedia

כתבתי כמה פעמים בעבר על היהירות המצחיקה של הציונות לגבי ספורט. כאילו היא הפכה את היהודי הכפוף והנחשל שבתפוצות לאדם חזק ופרודוקטיבי מבחינה גופנית. תקציר: 29 יהודים אמריקאים היו אלופי עולם באיגרוף. יש יהודים רבים בכל הול אוף פיים מקצועני. יהודי הונגריה זכו בכששים מדליות זהב אולימפיות (48 עד 1964). ואני עוצר פה. יכולתי להמשיך לאנגליה, צרפת, רוסיה, דרום אפריקה ותפוצות אחרות.

והבוקר אני מקבל הודעה ממשרד יחסי הציבור "סיון פיטוסי – גיא אופק", המזמין אותי לסקר את אלון דאי בן העשרים שנמצא "בדרכו הבטוחה לפורמולה-1". מסתבר שהוא רשם כמה הצלחות בסבבים הנמוכים ביותר – אז באמת למה לא שיצליח?

אבל אז הם מוסיפים משפט, לא נגעתי:

ביולי 2011, התמנה אלון לשגריר ה-JRDA, התאחדות הספורט המוטורי היהודית, ששמה לה למטרה להפוך את דאי לנהג הפורמולה 1 היהודי הראשון בהיסטוריה.

כמו שאומרים: אין כאן מחסור בבטחון עצמי.

נ.ב:

ג'ודי שכטר, יהודי דרום אפריקאי חם ואפילו ציוני, היה אלוף העולם בפורמולה-1 ואפילו בפרארי. ולא בהיסטוריה העתיקה אלא ב-1979. וזה אפילו צריך להיות די ידוע, כי כשמיכאל שומאכר החזיר לפרארי את התואר ציינו את שכטר כאלוף האחרון של הקבוצה האיטלקית. גם אחיו איאן היה נהג פורמולה-1 והיו עוד נהגי פורמולה-1 יהודים.

35 Comments

Asaf2040 14 באוגוסט 2011

פרובינציאליות לשמה.

Asaf2040 14 באוגוסט 2011

ובכל זאת, מצרף את הקישור לרשימה הבאה (החלקית):
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Jews_in_sports#Motorsport

דורפן 14 באוגוסט 2011

כן – ראיתי את הרשימה. לא אהיה מופתע אם יש עוד שמות כמו מדרום אמריקה למשל. למרות שלא ידוע לי

מנחם לס 14 באוגוסט 2011

בנאסקאר ישנם כמה וכמה נהגים יהודים אמריקאים.

דורפן 14 באוגוסט 2011

יש גם את מורי רוז שזכה באינדי-500 של 1941

אריק 14 באוגוסט 2011

אכן משעשע. נראה לי שהרבה אנשים מחכים לקרוא משפט כמו "לקראת ווסט ברומיץ'"… עברו כבר חודשיים וחצי…

דורפן 14 באוגוסט 2011

תתפלא, עובדת קיומו של המשחק הזה לא חמקה ממני…

אריק 14 באוגוסט 2011

משחק קשה ממה שחושבים

גיל שלי 14 באוגוסט 2011

זה מה שקורה כאשר יהדות היא מושג המשויך לאורתודוקסים החרדים. אנחנו החילונים מתנתקים מהשורשים והופכים לבורים, יהירים, ולכן גם פחות חכמים. הגיע הזמן להתחבר לשורשים היהודיים שלנו

אריק 14 באוגוסט 2011

אין לזה קשר ליהדות. יש אנשים שחושבים שהעולם התחיל כשהם הגיעו, זה לרוב חולף עד גיל 7 אבל יש כאלה שנתקעים. יש לזה מונח של פרויד ששכחתי.

דורפן 14 באוגוסט 2011

העצוב היא לא הטעות. העצוב הוא שלמשל, אם אלון דאי רוצה להיות נהג פורמולה-1 מה יותר טבעי היה שיפגוש בשכטר, יקבל קצת השראה ממנוֿ, אולי כמה עצות. זו הנקודה בה יהירות הופכת לנזק.

סימנטוב 14 באוגוסט 2011

קדימה RSA! לג'ודי שכטר היה שותף בתחילת הדרך בשם אד קסרזון שעלה לארץ בשנות השבעים הוא ניסה לקדם את הספורט המוטורי בארץ (בנה מסלול קרוס במקום בו היום שוכן פארק הקופים ולימים נהיה שופט מרוצים).

דורפן 14 באוגוסט 2011

נושא פארק הקופים נשמע לי די סמלי….

תומר חרוב 14 באוגוסט 2011

לא סתם יהודי, אפילו הספונסר שלו זה מסטיק מברוקלין.

אסף THE KOP 14 באוגוסט 2011

נראה לי שהם התבלבלו בין יהודי לישראלי.

דורפן 14 באוגוסט 2011

אסף – חשבתי על אפשרות כזו. א. בדקתי את זה במייל חזרה. ב. האגודה ששמה לה למטרה יודעת בוודאי את ההבדל. אם תחפש את שמה באינטרנט תראה שהיא שמה לה למטרה להכשיר נהג יהודי – לא ישראלי.

Tal 14 באוגוסט 2011

הוא אפילו לא יהיה הנהג הישראלי הראשון בפורמולה 1, אם זכור לי נכון, חנוך ניסני הקדים אותו.

מנחם לס 14 באוגוסט 2011

ניסו גם לעשות HORSE RACING בישראל (ברמת ישי, ליד קרית טבעון). אגב, היו כמה JOCKIES יהודים גדולים בעבר כי הגזע היהודי היה היחיד "הקטן" כאן. היום 70% הם היספנים.

מנחם לס 14 באוגוסט 2011

אני לא זוכר באיזו שנה בשנות ה-20 של המאה שעברה ש-7 מתוך 12 אלופי העולם באגרוף היו יהודים, אם כי כמה מהם התאגרפו עם שמות אנגלו-סקסים (בעיקר איריים בגלל שרוב הקהל באגרוף אז היו אירים אמריקאים בגלל ג'ק דמפסי, ועוד) כגון אל ("THE KID") מקוי, פרנקי קלהאן, 'מושי' קלהאן, ג'והני קלינטון,'פרנקי' מקינטוש,סיד טריס, יאנג מונטריאול,דייוי דיי, ווילי ג'קסון, ואייב ("SOLDIER") ברפילד.

ניינר 14 באוגוסט 2011

מנחם, מי מנהגי הנאסקאר יהודי?

מנחם לס 14 באוגוסט 2011

אלה המתאגרפים היהודים בהיכל התהילה של האגרוף (כולם היו אלופי העולם):

בני ליאונרד, ברני רוס, לו טנדלר, מקסי ("SLAPSIE") רוזנבלום), ג'קי ("KID") ברג, אייב אטל, ג'ו צ'וינסקי, טד "KID" לואיס, "BATTLING" לוינסקי, ג'קי פילדס, ודניאל מנדוזה, והיהודים הללו בהיכל בגלל תרומות אחרות לאגרוף: נייט פליישר (עתונאי), סאם טאוב (שדר), מייק ג'ייקובס (פרומוטר), וריי ארסל (טריינר). היום ישנם לפחות 2 פרומוטרים שבוודאי ייכנסו להיכל.

יורם אהרוני 14 באוגוסט 2011

מעניין שבקישור לגבי יהודים מפורסמים בספורט נפקד מקומו של אירוינג מונדשיין שייצג את ארה"ב בקרב-10 במשחקים האולימפיים של שנת 1948 והיה מאמן ישראל למשחקים האולימפים הלסינקי 1952 ובצוות האימון של ארה"ב למשחקים האולימפיים סיאול 1988. גם הבן שלו היה אתלט לא רע בקרב-10 בשנןת השבעים והשמונים והנכד ייצג את ישראל באליפות אירופה 2010 בקפיצה במוט.

דורפן 15 באוגוסט 2011

הרבה שמות נפקדים. בכדורגל נפקד לז סילי שהיה שוער מנצ'סטר יונייטד שזכתה בגביע האנגלי ב-1990 וב-1991 בניצחון על ברצלונה של קרויף בגמר המחזיקות וגם ושוער מצויין בלוטון טאון. הרשימות הללו די משקפות את התקופה והשאלה אם בתחום מסויים במדינה מסויימת בזמן מסויים נוח לספורטאי להזדהות כיהודי. למשל לאחרונה טענה אירנה רודנינה שהיא ממוצא יהודי – דבר שכנראה לא רצתה להדגיש בשנות הזוהר שלה בשנות השבעים.

שומאכר 14 באוגוסט 2011

רוי ניסני בן ה-17,הוא נהג בקבוצת מוקה מוטור ספורט,ומשתתף בסבב הפורמולה מאסטר.
היום הוא אמור לזנק בגריד שמתקיים באוסטריה:רד בול רינג

כסיפוביץ 14 באוגוסט 2011

אני חייב לציין כאן גם את בני ענבר [שם מלא שמור במערכת] בן ה-4 ששולט בבימבה שלו כאילו היה נהג WRC מקצועי.
יש עתיד במדינת היהודים

אלעד 14 באוגוסט 2011

אבוד לך, אני כבר יצרתי קשר עם ה-JRDA בקשר לבני בן השנתיים, שעתיד להיות נהג הפורמולה 1 היהודי השני בהיסטוריה… בעצם הוא לא יהודי.. לא משנה

כסיפוביץ 14 באוגוסט 2011

ניפגש על המסלול אבאלה… ;-)

פרננדס 14 באוגוסט 2011

רונן, אתה מבלבל בין ציונות למדינת ישראל. יהדות השרירים- מרכיב בציונות שעוצב בראשית המאה -ה20 . לכן לפי דעתי רבים מהספורטאים היהודים שצוינו לעיל חייבים לא מעט מתהילתם לציונות שנטעה בהם את המוטיבציה לנטוש את העולם הישן ולהצטיין בספורט. אגב יש גם הרבה מדענים, סופרים וכו יהודים שהציונות גרמה להם(במישרין ובעקיפין) להצטיין בתחומם.
בכל מקרה ללוא הרוח של שלילת הגולה ויהדות השרים לא היינו זוכים להכיר רבים מהספורטים הנ"ל.
מדינת ישראל- מתייחסת לספורטאים יהודים באופן תמוה, מוזר ולעתים אף מטופש.

דורפן 14 באוגוסט 2011

פרננדז – מספר מצומצם מאד של ספורטאים יהודים מצליחים הושפע מהציונות. בהונגריה כלום – המגמה לספורט הייתה חלק מאסימיליציה. בארצות הברית של תחילת המאה לא. היוצא מהכלל הייתה הכוח וינה – שכמובן הואדרה מאד בארץ. הכוח וינה קטנה מאד בתולדות הכדורגל לעומת מ.ט.ק בודפשט האסימילנטית.

נינו 14 באוגוסט 2011

אם הוא ייסע מספיק מהר נגד כיוון התנועה של כדור הארץ, אולי הוא עוד יצליח להיות היהודי הראשון בפורמולה 1

פרננדס 14 באוגוסט 2011

איך אתה מגדיר הושפע מהציונות? אם יהודי החליט לשחק כדורגל בגלל שהוא ראה שפתאום ליהודים כקולקטיב ישנן זכויות וכל מיני תנועות נוער וכו' אז הוא הושפע או לא הושפע? אפילו אם עד יומו האחרון הוא טען שאינו ציוני אז יש כאן השפעה. אתה יודע מה אולי זה לא רק הציונות אלא בכלל הלאומיות, היציאה מהגטו, השיח של זכויות אזרח וגם קצת ציונות…

דורפן 14 באוגוסט 2011

פרננדז – התופעה שאתה מתאר היא יציאה מהגטו. והציונות היא לא חלק הסיבה לה. להיפך – אולי הציונות היא תשובה לאכזבה מהיציאה מהגטו- כשהסביבה האנטישמית עדיין לא מקבלת את היהודי. לדעתי כמובן.

פרננדס 14 באוגוסט 2011

ברור לי שהציונות היא התגובה לכשלון האמנסיפציה. השאלה היא אם הציונות דירבנה חלק מאותם ספורטאים יהודים אפילו אם הם לא הפכו לציונים. לדעתי כן, אפילו אם זה כן חלקית.

צור שפי 14 באוגוסט 2011

לא יותר פשוט לגייר את המילטון או פטל? לצורכי זיקפה אתנית נסתפק בגיור רפורמי. כמו שאמרו רבותינו מהחמישיה הקאמרית
haven't the jewish people suffered enough?

Comments closed