אתלטיקה (8). הזמן החוקי המהיר אי פעם

הנה טבלת התוצאות המנצחות לנשים בדאגו 2011 לעומת סיאול 1988

In כללי

היום הושלמו בדיקות הסמים באליפות העולם באתלטיקה. נזכרתי בכך שהשדר משום מה נטפל דווקא לבולגריה דונקובה יורדנקה כשקבע בפסקנות שסאלי פירסון רצה את "התוצאה החוקית המהירה בהיסטוריה" – האוסטרלית רצה 12.28 לעומת שיא העולם שהוא 12.21 ש'. יורדנקה לא היתה שונה בכלום מכל אלופות תקופתה.

בדיקות הדם הם הדור השלישי של מלחמה בסמים. אחרי אולימפיאדת סיאול ב-1988 החלו בדיקות הסמים מחוץ לתחרות. קצת אחרי אולימפיאדת סידני נוסדה WADA – הסוכנות העולמית למלחמה בסמים.

נשווה בין תוצאות המנצחים באולימפיאדה החופשית האחרונה – 1988 – לאליפות הזו. שני האירועים נערכו במקרה בקוריאה.

אם חסר לכם אחד מהענפים זה כי לא היה קיים ב-1988. זה כולל את ה-5000, המשולשת, המוט, הפטיש והכידון – שהיה קיים אך שונה במשקלו.

לכל יוצאי הדופן כמעט יש הסברים.

תוצאת ה-400 משוכות מעט טובה יותר כי 400 משוכות לנשים הייתה ריצה חדשה אז – אולימפיאדה שניה.

זה נכון גם לריצת ה-10,000 מטרים שנערכה אז רק בפעם השניה. מהפכת הנשים עוד לא הגיעה למזרח אפריקה.

בקפיצה לגובה נפלה ב-1988 הפתעה גדולה, מבחינת תוצאה חלשה של הפייבוריטיות.

טוב – ברור שכל התוצאות מהתקופה ההיא בטלות ומבוטלות. מבלי קשר למדינה של המנצחת ולשיטה הפוליטית הנהוגה בה.

הנפגעות הן לא נשים כמו סאלי פירסון שאין להן שיאים עולמיים. ממילא איש לא מתייחס לשיאים ברצינות. הנפגעות הן כמובן כל אלו שלא רימו בתקופה ההיא ולא היה להן שמץ של סיכוי.

*

"דה באזר" גם בפייסבוק

24 Comments

יורם אהרוני 3 בספטמבר 2011

10,000 – נערכה בסיאול בפעם הראשונה במשחקים האולימפיים. אם אתה מחשיב גם את אליפות העולם 1987 אז זו פעם שנייה.
הכידון לא שינה את משקלו, נשאר 600 גרם אבל מרכז הכובד שלו הוזז קדימה כדי שיפול יותר יותר על החוד וימנע נפילות שטוחות שהן פסולות.
במקום קרב-5 צריך להיות קרב-7.
אם מישהו סבור שכיום אין שימוש בסמים שיבדוק כמה נתפסו רק השנה.

גיל 3 בספטמבר 2011

טוב, הנפגעות הן אלו שלא רימו לאורך ההיסטוריה כמו אסתר רוט. האמת היא שאם אפשר היה להעביר את הדגש משיאי עולם לתחרות טובה אז היה הרבה יותר טוב. אחרי הכל, כשאנחנו רואים משחק כדורסל אנחנו לא מצפים שמישהו יקלע 100 נקודות. נכון שזה ספורט אישי ולשיאים יש חשיבות אבל איכשהוא, האובססיה הזו הורסת.

דורפן 3 בספטמבר 2011

גיל – סיפור אמיתי ששמעתי והושבעתי לא לחשוף את מקורותיו. בשנות השבעים בא מישהו והציעה, במסגרת אהבת ישראל אמיתית שלו, לסייע לאסתר רוט בחומרים אסורים. היא סירבה.

גיל 3 בספטמבר 2011

נדמה לי שהיא אמרה את זה פעם בראיון. זה אגב מעלה מחשבות נוגות לגבי תודעה כוזבת והתפיסה שיש לנו של אנשים מסוימים כגדולים כשהם לא כאלו. אני חושב שמעבר לבדיקות, צריך לעבוד על מודיעין ממש כמו סוכנות ריגול. הרי הספורטאים תמיד נמצאים צעד אחד קדימה ועד שאין הדלפות בסגנון באלקו הרשויות נשארות באפילה הרבה פעמים. שיטפחו כמה רצים מגיל צעיר שיספרו להם מה קורה סביבם.

דורפן 3 בספטמבר 2011

גיל – מהתרשמותי האישית העובדה שיש כל כך מעט הדלפות היא בגלל שספורטאים סוממו ומסוממים ללא ידיעתם. הם נמצאים בידיים של רופאי ספורט שמביאים להם תוספת תזונה מכל מיני סוגים ואפילו זריקות. היום המודעות כל כך יותר גדולה שהם אמורים להיות מודעים ועדיין ראיתי ספורטאים שבולעים את גלולות הויטמינים שלהם מדי בוקר מבלי לדעת מה יש בתוכם.

כשרואים את זה – מה אפשר היה לצפות מילדות מזרח גרמניות – חלקן סוממו מגיל עשר – לדעת מה עושים להן?

גיל 3 בספטמבר 2011

על מזרח גרמניה אני לא מדבר, ברור שנעשו שם דברים לא מוסריים ברמות שלא יאמנו. אבל ספורטאים היום לא מודעים למה הם מכניסים לגוף? לא שואלים? זה נשמע לי מוזר. אם זה כך, אז צריך ללכת אחרי המאמנים והרופאים, הרי השמות שלהם ידועים.

דורפן 3 בספטמבר 2011

בוודאי שצריך לרדוף את הרופאים והמאמנים. הבעיה היא שספורטאים מקבלים כל כך הרבה דברים חוקיים שלא בעיה להכניס להם לתערובת דברים נוספים. רשימת החומרים צריכה להצטמצם באמת.

דורפן 3 בספטמבר 2011

תודה על התיקון בכידון.

זה בדיוק העניין: כיום תופסים על סמים. פוסלים אפילו על אי התייצבות לבדיקה – ב-1988 העלימו אפילו תוצאות חיוביות.

יורם אהרוני 3 בספטמבר 2011

אני חושב שההבדל העיקרי בין שנות השבעים והשמונים לימינו הוא שאז הסימום היה יותר שיטתי. המדינה פקחה על נושא אספקת הסמים וגם ביצעה בדיקות כדי שספורטאיה לא יתפסו. ברה"מ הביאה מעבדה על ספינה ובדקה את כל המשתתפים לפני התחרות. גם מזרח גרמניה ידעה לשמור שאתלטיה לא יתפסו. במדינות אחרות זו הייתה יותר יוזמה פרטית וכך ידעו פחות טוב מתי לקחת, כמה לקחת, אילו חומרים, מתי להפסיק לקחת וכדומה. אין ספק שהסימום הקיף לא רק את הגוש המזרחי אלא גם את ארה"ב, קנדה, בריטניה, מערב-גרמניה, איטליה, צרפת ומי לא בעצם… אני לא לגמרי בטוח שכיום באמת מנסים לתפוס את כולם. זאת תהיה מכה קשה לאתלטיקה אם יוסיין בולט יתפס. יש לי עדיין אמונה שארבעת הפיבוריטים שלי בשנות השבעים היו פחות או יותר נקיים: סטיב אובט, דיילי תומפסון, אדווין מוזס וכן, גם קרל לואיס. אני מאד מקווה גם שהאתיופים והקנייתים נקיים. הם לא נתפסים בהמוניהם אבל מצד שני מועסקים שם גם מאמנים אירופאיים…

דורפן 3 בספטמבר 2011

אהרוני – באופן כללי נדמה לי שהשפעת סמים על ריצות ארוכות קטנה יותר – למרות שהיא קיימת. דעתי האישית היא שצריך לרדת מעניין הסטימולנטים ולהתעסק רק בסטרואידים והורמונים. מרחיקים אנשים על קפאין וזה מוגזם.

יורם אהרוני 3 בספטמבר 2011

קפאין כמדומני כבר לא ברשימת החומרים האסורים. גם כאשר הוא היה זה היה עניין כמותי. לא היית נתפס על ספל קפה ואפילו לא על ארבעה. היה מקרה מפורסם עם דניאל קומן, זה שעדיין הוא השיאן בריצת 3000 מ' שמצאו אצלו קפאין מעל הנורמה אבל ויתרו לו. הטענה הייתה ששחלוף הקפה אצלו בגוף איטי יותר מאשר אצל אחרים או משהו כזה. אם סמים לא היו משפיעים על סבולת אז מדוע היו כל כך הרבה שערוריות בטור דה פראנס, בקרוס קאנטרי סקי וגם לא מעט בריצות בינוניות וארוכות באתלטיקה… אתה חושב שסיניות קבעו את התוצאות המפלאות שלהן רק כי שתו דם צבים? אני יודע ממקור מהימן ביותר שאנדרס ירדרוד, המנצח במכשולים במונטריאול 1976 עשה בלאד דופינג ויש שורה ארוכה של רצי מרחקים שנתפסו…

מנחם לס 3 בספטמבר 2011

מה? רק נשים השתמשו בסמים? איך זה שבריצות הגברים, כמעט כל התוצאות באליפות הזאת עולות על סיאול 1988?

דורפן 3 בספטמבר 2011

מנחם – אני חושב שזה די ברור. בגלל שהשפעת ההורמון הגברי היא באופן טבעי יותר חזקה על נשים. בגברים הפסיקו השיאים רק בזריקות ובקפיצות.

טל 3 בספטמבר 2011

התוצאות של פלורנס גריפית ג'וינר ספציפית הן הזויות לחלוטין, גם תחת ההנחה הדי בטוחה שהן היו בהשפעת ממריצים למינהם. הרי היא לא הייתה המסומת היחידה, לא באותה תקופה ולא לא מאז (ראה מקרה מריון ג'ונס) ועדיין אף אחת לא התקרבה לתוצאות שלה.

מה ההסבר לזה? היא הייתה כל כך יותר טובה מהאחרים בלי קשר לסמים? הממריצים שלה ב88 היו כל כך יותר מתקדמים מהסמים שעמדו לרשותה של מריון ג'ונס יותר מעשור לאחר מכן? מסוממות קודמות לא רצו בכוונה כל מהר כדי לא "להשתין מהמקפצה"?

זה סיפור מוזר מאד.

טל 3 בספטמבר 2011

הכוונה היא ל"מסוממות אחרות" (לא בהכרח קודמות, אלה בעיקר לאלו שבאו אחריה)

דורפן 3 בספטמבר 2011

טל – היא הייתה בחורה מוכשרת ואימן אותה בוב קרסי שהיה מאמן גדול.

התוצאה שלה ב-200 היא החזקה יותר. 21.34 עם רוח גבית 1.3. מרלין אוי רצה 3 עשיריות לאט יותר עם כמעט אותה רוח גבית.

התוצאה שלה ב-100 10.49 היא מפוקפקת מאד במדידת הרוח. סרט הריצה מראה רוח חזקה והמדידה הרשמית היא 0. תלך לדף הרשמי של התאחדות האתלטיקה ותראה שהרוח רשומה כאפס.
לעומת זאת שדר הריצה אומר מיד שזה בעזרת הרוח

http://www.youtube.com/watch?v=MkpTsAmv8XQ

התוצאה השניה הכי טובה שלה היא 10.61 וכרמליטה ג'טר רצה שנה שעברה 10.64. מריון ג'ונס רצה 10.65 ביוהנסבורג ו10.70 בפני הים.

דורפן 3 בספטמבר 2011

אגב. השפעת הרוח של שני מטרים לשניה, המקסימום המותר, היא כעשירית שניה בריצת 100. אז כשהשדר אומר wind aided – אפילו אם זה המינימום של התוצאה הופכת ל10.59 שהיא לא מחוץ לפרופורציות.

א.א 4 בספטמבר 2011

הסרט הזה ממש מוזר. הגברת עשתה שיא עולם מדהים, והתגובה שלה דומה לתגובה שלי כשאני מכין קפה מוצלח. התרגשות, צעקות, משהו?

טל 3 בספטמבר 2011

כן, אבל תיקח בחשבון שהתוצאות משתפרות לאורך השנים מסיבות של אימונים יותר טובים ומתקדמים, התפתחות טכנולוגית ורפואית, ציוד (חוקי) יותר מתקדם, מתקנים יותר טובים.

ההנחה צריכה להיות שבתנאים של היום, התוצאה של גריפית ג'וינר הייתה נמוכה ב2 עשיריות בערך.
ושוב, הרי היא לא הייתה המסוממת היחידה וסביר שכיום גם הממריצים השתפרו מאד.

לשם הפורפורציה, בן ג'ונסון שיפר את השיא הקיים בשלב הראשון בתשע מאיות ובשלב השני ב13 או 14. היא שיפרה את השיא הקיים בכמעט 30, לא?

דורפן 4 בספטמבר 2011

טל – להיפך. הטבלה מוכיחה בברור שהיום השפעת ממריצים נמוכה יותר. הם אולי יותר טובים – אבל הבדיקות יותר משמעותיות. היא שיפרה את שיא ה-100 הקיים בעשירית וחצי. דומה לאוסאין בולט.

בסך הכך היא רצה את ה200 ב-4 עשיריות מהיר מקוך ואת ה-100 האמיתי בשתי עשיריות יותר מהר מלבנות (נניח באותה דרגת סימום) – זה הפער הרגיל בין שחורים ללבנים במאוצים.

מה שבאמת נראה לי שקרה הוא שרצה כמו אוולין אשפורד- שהתחרתה בשוויון עם המזרח גרמניות הייתה הרבה פחות מסוממת מכולן. המזרח גרמניות השתוו בזכות סמים ואולי גם אימון מתקדם – ואז באה גריפית ובתנאים שווים אליהן קבעה את התוצאות שלה.

למשל השנה – הריצה המהירה ביותר ללבנה היא 10.96 ולשחורה 10.70. בדיוק אותו פער…

טל 4 בספטמבר 2011

השיא הקיים לפניה לא היה 9.76?

טל 4 בספטמבר 2011

10.76 כמובן.

והכוונה שלי הייתה שעם אותה רמת סימום, אבל עם התנאים והאימונים של היום, היא היתה עושה פחות מ10.30. הנחה שהתקדמות הטכנולוגית וברמת האימונים שווה עשירית בעשור נראית סבירה, לא?

עזוב את זה שהיו תופסים אותה עם רמת הבדיקות של היום, הכוונה רק לתוצאה עצמה.

דורפן 4 בספטמבר 2011

השיא היה 10.76. ה-10.49 זה בלוף – זה רוח. אבל בהמשך אותה תחרות (המצחיק הוא שה-10.49 אפילו לא הייתה גמר המבחנים אלא רבע גמר המבחנים) היא קבעה 10.61. זה דומה לשיפור המצטבר של בולט לשיא העולם על פני שנה. שיפור שאולי היה משיג בריצה אחת אם לא היה מתחיל ללכת בבייג'ינג… שכמובן היה אקט תדמיתי שקיבע את מקומו בהיסטוריה הרבה יותר מכל שיא.

דורפן 4 בספטמבר 2011

טל –

הנה הניתוח הלא מחייב שלי למה היה קורה אם לא היו משנים את מדיניות הסמים.

בכל הריצות לנשים שיא העולם כיום הוא 111-112% מהשיא העולמי לגברים. שיא ה-100 המזוייף הוא 109.4 אחוז ושיא ה-100 האמיתי הוא 110.7 אחוז. אם משתמשים רק בתוצאות המאה ה-21 הפערים גדולים עוד יותר לטובת הגברים. לרוב כ-114 אחוזים.

בזמן אולימפיאדת סיאול הפערים היו קטנים יותר. ב-100 ו-200 ירד ל108 אחוז. ההשוואה שאני עושה היא השיא של ג'ונסון שנפסל (9.79) לעומת השיא ללא רוח של גריפית (10.61) והשיא של גריפית ב-200 (21.33) לעומת שיא פני הים של לואיס (19.75)

במקרה כזה שיאי העולם הנוכחיים לנשים היו צריכים להיות

100 מטר: 10.34
200 מטר: 20.72

אם מניחים שאוסאין בולט הוא איזה פריק לא טבעי ומשתמשים בתוצאות הבא אחריו – גיי וג'ונסון:
100 מטר: 10.46
200 מטר: 20.86

צמד התוצאות השני נראה לי הגיוני מאד. רק מסלול המונדו שהחליף את הרקורטן היה צריך לתרום עשירית.

Comments closed