ההחלטה – פרק ב'

ההשבתה בNBA היא פרק ההמשך לתכנית "ההחלטה" של לברון

הסימנים לגבי השבתת הNBA בוודאי אינם טובים – אני כותב את זה לקראת ישיבות סוף השבוע שתוארו כמכריעות. כלכלית ברור שיש עיסקה משתלמת. כי יש מוצר שהעולם מוכן לשלם עליו הון והכסף הזה פשוט יילך לאיבוד. רק שזה לא נראה עניין של מספרים.

בפגישה בסוף השבוע אמורים להשתתף כמה שחקנים בכירים. בינהם – כך אני קורא בESPN – לברון ג'יימס, כרמלו אנטוני, דווין ווייד, פול פירס וכריס פול. מצד אחד זה סימן אופטימי. הנה שחקנים שלא עסוקים בלסדר לעצמם חלטורה של שני מליון דולר בתורכיה והם עסוקים בנסיון לתת לאוהד הכדורסל עונה. צריך לשבח אותם על זה. אבל זה אולי מהצד הציבורי.

אני חושב שבעלי הקבוצות שיהיו שם יראו את לברון ג'יימס וכרמלו אנטוני ויזכרו מי סובב את כולם על האצבע לפני שנה. מי שידר לכל העולם מי שולט בעולם הכדורסל. מי מחליט איזה פרנצ'ייז הוא אפור ואיזה פרנצ'ייז הוא זוהר. מי לשבט ומי לחסד. מי לקונטדנריות ומי צריך להגיד תודה שנותנים לו למכור פופקורן ל-82 משחקי עונה רגילה.

כאוהדי הכדורסל היינו חלוקים בעניין תכנית "ההחלטה" של לברון ג'יימס. בעוד שהייתה נטיה לחשוב שהתכנית הייתה בטעם רע, לגבי ההחלטה עצמה הדעות היו יותר חלוקות. רבים חשבו שזכותו לשפר בדרכים כאלו את סיכוייו לזכות באליפויות.

אבל שימו את עצמכם בנעליים של בעלי קבוצות. הם לא ממש אוהבים להיות ניצבים בתכנית ריאליטי. אני משער שהם רתחו. ולכן נראה לי שהם רוצים שהשחקנים יזחלו. לתת לו להזיע ובסיום להודיע "שלאחר הרבה מחשבות החלטנו בסתיו הזה לקחת את הכסף שלנו והתחת השמן שלנו לשבת על החוף בסאות' ביץ' ו…. לא לקיים עונת כדורסל!"

דה באזר בפייסבוק

30 Comments

rondi 30 בספטמבר 2011

אני מניח שאתה צודק, אפשר לתמצת את מאבק הכוחות בין הליגה והשחקנים למאבק אגו בין דיוויד סטרן ללברון…

אבל אחרי כל מאבקי האגו לא תהיה ברירה מלהפעיל את ההגיון הבריא. אין ספק שהשחקנים יהיו חייבים לוותר בסופו של דבר על סכומי כסף גדולים, משום שנכון להיות החלוקה לא עובדת – השחקנים מרוויחים יותר מדיי ורוב הקבוצות מפסידות. אבל הנהלת הליגה בראשותו של סטרן תהיה חייבת גם לקחת אחראיות על המצב וגם לפצות את השחקנים על הכסף שהם מוותרים עליו ב"תנאי השירות" שלהם…

לפרנצ'ייז פליירס כלברון אולי יש שליטה על המצב שלהם, אבל לרוב שחקני ה-NBA אין שום וודאות והם יכולים למצוא את עצמם בצד השני של המדינה ללא כל התראה. המצב שבו השחקנים הפכו לקלפים במשחק המונופול של בעלי הקבוצות לא יכול להימשך וזו הסיבה האמתית לשביתה הנוכחית.

היות ואין שום סימן לכך שסטרן מוכן לקחת אחראיות או אפילו להכיר בבעיה, אני מניח שאתה צודק שהוא עומד להחזיר מלחמה וכתוצאה מזה העונה לא יהיה כדורסל בארה"ב השנה.

אמרתי את זה יותר מפעם אחת בעבר ואני אחזור על זה שוב – הכדורסל יחזור רק אחריי שדיוויד סטרן יפנה או יפונה ממקומו!

YB 30 בספטמבר 2011

אני לא חושב שקיימת איבה מיוחדת בין הבעלים לבין לברון או בין הבעלים לבין כוכבים אחרים בנוגע להעברת הכוח לידי השחקנים בהיבט של יצירת קבוצות על דוגמת מיאמי. העניין פשוט הרבה יותר- כסף. הרי למעט מיאמי לא נוצרו עוד קבוצות שאיגדו שלושה סופרסטארים, ואילו העניינים שבגללם קיים הלוק-אאוט הם ארצייים הרבה יותר. כשמרבית קב' ה-NBA מפסידות ברור לבעלים שצריך לשנות את השיטה. וברור שהשחקנים לא רוצים את שינוי השיטה ובוודאי כאשר הבעלים מסרבים לחשוף את ספרי החשבונות. לא מספיק קראתי על הלוק-אאוט כי זה לא מספיק מעניין אותי. מבחינתי שלא תהיה עונה (או שתהיה עונה מקוצרת סטייל 99). אם לא תהיה עונה אז אני מקווה שכמה שיותר כוכבי על יגיעו לכדורסל האירופי הנתעב, רק שיעשו זאת לפחות בקבוצות יורוליג (לא כמו דרון וויליאמס שישחק בקב' שכמעט אף אחד ביבשת לא יוכל לצפות בה).

S&M 30 בספטמבר 2011

זה משא ומתן בכוחות לא שווים. בעלי הקבוצות הרבה יותר חזקים, ומשום מה הם בחרו עד היום לא להשתמש בכוח שלהם. זמן הקריירה של ספורטאי הוא קצוב. השבתה היא עוד יום בהיסטוריה של בעלי הקבוצות, אבל היא כמעט 10% מהקריירה של השחקנים. בעלי הקבוצות צריכים למשוך את המשא ומתן לאורך כל העונה, ובקיץ השחקנים יזחלו אליהם בכל מחיר.

דורפן 30 בספטמבר 2011

ואכן אני חושב שזה מה שיקרה. אלא אם השחקנים יחטפו שכל ומישהו יגיד: אולי בשביל התהילה, הבחורות, המכוניות המהירות ורק 5 מליון דולר לשנה בממוצע כדאי לזחול עכשיו. היי – אני מוכן לזחול בשביל סכום כזה!

ריקי רומא 30 בספטמבר 2011

למעשה אורך קריירה ממוצע של שחקן ב אנ בי איי הוא רק 4 עונות
כך שהשבתה היא בפועל מוחקת 25% מהקריירה של שחקן ממוצע

אהוד 30 בספטמבר 2011

הדבר היחיד שעובד לטובת השחקנים הוא הפילוג שגדל בין הבעלים – המפסידים, מהקבוצות מהשווקים הקטנים יותר, לבין הבעלים מהקבוצות שמרוויחות כסף. יש לחץ גדל מצד החלק השני להגיע לעיסקה. לא מאמין שזה יספיק כדי שהעונה במלואה תינצל.

בר שושני 30 בספטמבר 2011

בהבדל אחד. להוציא את הבעלים של הלייקרס, לשאר הבעלים יש הכנסות גם ממקורות אחרים. גם אם לא תהיה עונת כדורסל, הם יכניסו כסף. ההבדל הוא שחלקם יכניס פחות (אלה שהקבוצות שלהם מפסידות) וחלקם יכניס יותר.

שחקני כדורסל (רובם המכריע עד מאוד) מרוויחים את הרוב המוחלט של הכסף שלהם ממשכורת. אז הם יכולים לפזול לאירופה (לא כולם). אבל זה לא פתרון ארוך-טווח, ובסופו של דבר הם יאלצו, כמו בשביתה הקודמת, להסכים לרוב הדרישות של בעלי הקבוצות.

הבעיה העיקרית, אני חושב, בשביתה הזאת, היא שיש תחושה שהבעלים לא באים בידיים נקיות, ושהשחקנים מרגישים שרימו אותם בשנים האחרונות וממשיכים לרמות אותם גם עכשיו – שהקבוצות לא באמת מפסידות, ולפחות לא מפסידות את הסכומים שהבעלים טוענים (למשל, שחלק מההפסדים הם פשוט תעלולים בחשבונאות – כמו לרשום פחת בערך של שחקן אחרי שנה בחוזה כהפסד – זה אולי מותר חשבונאית, אבל זה לא באמת "להפסיד כסף").

דב 30 בספטמבר 2011

ועכשיו מדווחים בכל האתרים שהסטייק האנושי קובי חתם בבולוניה עד סוף השביתה.

אולי בעצם עכשיו עדיף להמשיך אותה?

כסיפוביץ 30 בספטמבר 2011

הוא הולך לקבל 3.3 מליון ל 10 משחקים שזה בערך 8400 דולר לדקת משחק.
זו אלטרנטיבה לא רעה בהתחשב בזה שהוא יכול לעשות טיול שורשים בין משחק למשחק וגם לשתות אספרסו נורמלי

דב 30 בספטמבר 2011

השאלה הגדולה שנשאלת כאן היא כמובן:

האם הוא ילך לבקר במסעדה הידועה ולאכול את הסטייק שעל שמו הוא נקרא?…

דורפן 30 בספטמבר 2011

הסטייק הוא יפני

דורפן 30 בספטמבר 2011

בר – אני לא חושב שהשחקנים נדפקו בהסכם הקודם. הם קיבלו 55-57% מהכנסות הליגה. זה הרבה יותר מבפוטבול (45%) או בממה שמומלץ לקבוצה מסודרת בכדורגל אירופי (50%)

בר שושני 30 בספטמבר 2011

אני לא חושב שהשחקנים נדפקו בהסכם הקודם. ברור לכולם שהשחקנים יצטרכו לוותר עוד כדי שאפשר יהיה להגיע לאיזושהיא הסכמה.

אבל זה דבר אחד לעשות עסקים שבהם אתה יודע שאתה הולך להפסיד את מה שהיה לך קודם, ודבר אחר לעשות בדיוק את אותו הדבר כשהתחושה שלך – ומדובר בתחושה, לפני הכל – היא שהאדם שאיתו אתה עושה עסקים קצת מסבן אותך.

עקבותיו של הנחש האנושי ניכרים בכל דבר, והם ברורים בעיקר כשהרגש מתחיל לפעפע. אני חושב שזו הנחת יסוד פסיכולוגית די הגיונית, שאתה תסתכים להתגמש יותר כלפי אדם שאתה מעריך שהוא דובר אמת, מאשר כלפי אדם שאתה חושש שאינו חושף את התמונה המלאה.

ארז ענבל 30 בספטמבר 2011

אני יודע שזה קצת סוטה מהנושא אבל פשוט לא יאומן ששחקני טניס מרוויחים רק 12 אחוז מההכנסות של הטורנירים בעוד בשאר ענפי הכדור שחקנים מרוויחים 45 אחוז ומעלה. לא פלא ששחקנים מחוץ לטופ 100 העולמי לא מצליחים אפילו להגיע לאיזון כלכלי, שלא לדבר בכלל על לעשות רווחים.

דורפן 30 בספטמבר 2011

ארז – אין לכך ברירה. גם כך סבסוד הכשרת שחקני טניס הוא מועט ולרוב צריך או משפחה עשירה או משקיע בכדי לקדם ילד שמשחק. הטניס, בצדק, לא יקבל כמעט לעולם מימון ציבורי מקיף. ואיןלו ברירה אלא לממן את רמת השטח מכספי הטורנירים הללו .

אסף 30 בספטמבר 2011

אז עכשיו לברון גם אשם בשביתה? יפה.
אני כבר מחכה לחשיפה שתקשור אותו לרצח אביו של ג'ורדן, להדבקת מג'יק בנגיף ולגניבת ברגים מהראש של לטרל ספריוול.

דורפן 30 בספטמבר 2011

הוא איננו קשור לג'ורדן או למג'יק בשום צורה. מעניין למה בכלל חשבת עליהם בהקשר שלו.

עומרי 30 בספטמבר 2011

לייק

תום 30 בספטמבר 2011

הבעלים מפסידים כסף בגלל הטיפשות של עצמם. אף אחד לא מכריח אותם לחלק חוזים מגוכים לשחקנים שלא היו רואים 15 דקות משחק באירופה, או לבנות קזינו כושל בואגס.

אני מצרף שני מאמרים מהאתר של ביל סימונס כדי להמחיש למה לא צריך לרחם על הבעלים:

http://www.grantland.com/story/_/id/7026680/welcome-amnesty-20-nba

http://www.grantland.com/story/_/id/7021031/the-nets-nba-economics

גיל 30 בספטמבר 2011

זה לא כל כך מדויק, לפחות לא אצל כולם. יש קבוצות כמו פורטלנד שעושות דברים נכון ויש להם קבוצת פלייאוף ואולמות סולד אאוט ועדיין מפסידות כסף. זה נכון שיש חוזים מופרכים אבל הבעייה גדולה יותר. מה שלא תעשה בהרבה קבוצות ולמרות הצלחה על המגרש ובמכירת כרטיסים עדיין תפסיד כסף. זה מעיד שמשהו דפוק במודל הכלכלי.

תום 30 בספטמבר 2011

אפשר לראות לינק שמוכיח שפורטלנד הפסידה כסף עונה שעברה?

גיל 30 בספטמבר 2011

אין לי לינק לזה אבל זה מה שאמרו בESPN בתחילת השביתה. הם אמרו שיש גם קבוצות אחרות במצב דומה. בכל מקרה, למרות השכר המופרך לשחקנים לו זו הבעייה המרכזית בהפסדים.

ברק 1 באוקטובר 2011

אני חולק עלייך שהם עושים דברים נכון: פספסו בהטלת המטבע הגדולה בעשור האחרון. לדעתי הם מעל תקרת השכר וכמו שכולנו יודעים הם לא ממש יושבים בשוק גדול במיוחד.

גיל שלי 30 בספטמבר 2011

בכל מקום בו האגו השתחט,

Tal 30 בספטמבר 2011

והכי עצוב שהנפעים הגדולים מהשביתה, אוהדי הספורט, בכלל לא נכללים במשוואה הזו (אלא רק כשרותמים אותם בצורה צינית כדי להתנגח בצד השני).

בסוף, מרוב ריבים על חלוקת העוגה, יגלו גם הבעלים וגם השחקנים שהם נותרו עם עוגה קטנה הרבה יותר, וכולם יפסידו.

גיל שלי 30 בספטמבר 2011

בכח מקום בו האגו חזק, ההגיון הבריא מפסיד. בשביתה הקודמת בארקלי העריץ את סטרן. הפעם השחקנים משוכנעיםהשהחיגה למעשה שלהם. אם הייתי מהמר,

ההימור שלי זה שלא תהיה עונה. סוף סוף הניקס לא יאכזבו

גיל 30 בספטמבר 2011

כל האיומים על ביטול העונה הם איומי סרק וחסרי משמעות כל עוד באמת עבר הזמן שאפשר לקיים עונה. הבעייה המרכזית בטענה שלך היא שכל הבעלים חושבים בצורה דומה וזה בפרוש לא נכון. שלא כמו בפוטבול כאן אני דווקא בטוח שיש בעלים ששמחו על ההחלטה של לברון והיו רוצים לראות שוק פחות מוגבל, בעוד יש את הבעלים של הקבוצות הקטנות שמתנגדות לזה. זו הסיבה המרכזית למה השביתה לא תסתיים בקרוב ולא בגלל מאבק בין שחקנים לבעלים. אגב, השביתה הזו בקושי מסוקרת וכמעט לאף אחד לא איכפת ממנה פה.

Talo 30 בספטמבר 2011

זה ביזנס ולא תוכנית ריאלטי.
באמריקה תמיד ובוודאי היום יש סנטימנטים רק לדבר אחד.
אין בחיים באמריקה מושג של להחזיק עסק כושל שרק גורם לך להוצאות.
גם באירופה יבינו מהר מאוד שלא ניתן לאורך זמן לשלם בלי סוף.
השחקנים מבינים את זה והם ימצמצו ראשונים.
ובעיקר לאור הבייסבול של הימים האחרונים והפוטבול שמתקדם זה יתחיל לעניין את האמריקאים לאחר השבוע הראשון של פברואר.

גיל 30 בספטמבר 2011

אגב, יש הרבה רעש מהביוגרפיה החדשה של וולטר פייטון שכוללת הרבה גילויים לא מחמיאים עליו.

עומרי 30 בספטמבר 2011

אני לא חושב שמקרים כמו זה של לברון הם הבעיה. זו שביתה מצד הבעלים בעקבות הסכמי שכר מופרזים וארוכים מדי.
לברון הוא אחד שאין בעל קבוצה שלא היה מחתים אותו במקום ל8 שנים ו250 מיליון דולר לו רק השוק החופשי היה נותן לו.

ה'החלטה' עיצבנה במישור המוסרי והספורטיבי, במישור העסקי מדובר בשחקן שסיים את חוזהו ועבד קשה עד הסדרה האחרונה של הקבוצה שלו, במשך 7 שנים. שכר לא היה שיקול בהחלטה שלו, למעשה הוא הפסיד כסף במעבר, לפני שמשקללים ספקולציות כמו כסף מפרסום.

השביתה הזו היא על חבר'ה כמו רשארד לואיס או ארינאס ששודדים את הקופה בגלל שיש להם כוח רב מדי.
או על חבר'ה כמו כרמלו שמאיימים בשביתה איטלקית אם לא יעבירו אותם בדיוק לקבוצה שכרגע מתחשק להם להיות בה.

Comments closed