אחרי חוק מרפי

ההחלטה בעניין מרפי היא עוד אזהרה שחייבים ליגה אירופאית עכשיו


החל מאתמול שוק הכדורגל באירופה במצב מוזר. על פי חוקי אופ"א ליגה והתאחדות לכדורגל יכולה להתקיים רק בתוך מסגרת מדינית (למעט הפטור ההיסטורי לארצות הבריטיות) – כלומר הכדורגל הוא איזשהו רשות כמו-ציבורית. אבל על פי חוקי האיחוד האירופי כל ליגה רשאית לשווק את עצמה בכל אירופה באופן חופשי. כלומר הכדורגל האירופי קצת משול לאדם שמוציא את הדרכון שלו בגבול אינדיאנה-וויסקונסין או בעצם הולנד-גרמניה.

למי שלא שמע: בית המשפט האירופי פסק שאזרחית בריטית שהלכה ליוון וקנתה בזול כרטיס ממיר של שידורי כדורגל אנגלי היא לא פושעת. הצד המפסיד בהחלטה היה הפרמייר ליג אבל בטווח הארוך הוא הצד המנצח. זה אומר שמותר להם למכור שידורי כדורגל ישירות לצופה האירופי בלי צורך בזכיין מקומי. זה כמובן תופס לכל ליגה שרוצה לשווק את עצמה בכל אירופה.

המשמעות של הדבר הזה היא הגדלה נוספת של הפער בכדורגל האירופי. הפרמייר ליג תעשה יותר כסף בהונגריה מאשר הליגה ההונגרית תעשה בבריטניה. העשירים ינגסו עוד יותר בתחום המחיה של העניים.

ההחלטה של אופ"א פשוטה: תהיה עכשיו ליגת על אירופית. זו גם תהיה הליגה שרוב האנשים יצפו בה. השאלה אם היא תהיה באופן הגון ליגה כלל אירופאית – בה עיר כמו בודפשט או וורשה או פראג או רוטרדם – עם מליוני תושבים ואיצטדיונים גדולים ומסורת כדורגל – יוכלו להיות לעתים בליגה הבכירה. או שהליגה הזו תתקיים בסנדרלנד וסטוק או במקרה של קצת שינוי ביחסי הכוחות בהופנהיים וקליארי וסרגוסה. איכשהו אני לא רואה את הצדק בכך.

ליגה אירופית היא גם הזדמנות לתיקון הרבה מהבעיות שנוצרו במשטר הקודם. אפשר יהיה להחיל בה חלוקת הכנסות נוקשה. אפשר יהיה לבטל בה את מוסד דמי ההעברה בין קבוצות. לכפות גדלים של סגלי שחקנים. לאחד את הגילאים בהם מותר להחתים שחקנים. להקים ארגון שחקנים שהסכם איתו יכול להביא חידוש מהפכני: שחקנים יכבדו את החוזה שלהם ולא יספרו לנו איפה חלמו לשחק או תנאי העבדות שלהם. בליגה אירופית מסודרת בנפיקה, אייאקס, סלטיק ואפילו הכוכב האדום וסטיאווה יחזרו למעמד שפעם היה להן. והן יסתכלו בלי שמץ רגשי נחיתות בעיניים של הקבוצות הגדולות של היום. מי שתומך ברומנטיקה של "מנצ'סטר יונייטד נגד בולטון" (נגמר 0-5) שיהיה ישר עם עצמו ויגיד שלא מפריע לו שלבנפיקה אין צ'אנס אמיתי באירופה.

ואגב, הטיעונים של "לאוהד מנצ'סטר יונייטד יותר חשוב המשחק בבולטון" הם בעיני התחסדות. אוהד מנצ'סטר יונייטד נהנה מקבוצה שממומנת מכל אירופה – אז שהקבוצה תלך ותתמודד באירופה. והמחשבות שצריך לבטל את חוק בוסמן ֿ או אולי "אירופה תתמוטט עכשיו כלכלית ופוליטית ונחזור לימים הישנים והטובים" הם רומנטיקה של משהו גרוע מאד. אם הכדורגל יכול לתרום במשהו לאירופה שהיא מדינה אחת זה שירות גדול ביותר.

ואגב – זה יקרה. אבל זו ההזדמנות לעשות את זה בצורה מסודרת ושוויוניות. יש גם אופציות אחרות: למשל במשפט עתידי של מועדון ריינג'רס נגד אופ"א שחוסמת את המעבר שלה לליגה האנגלית. למשל פגישה של סודית ראשי הקבוצות הגדולות, כמה שייחים מהמפרץ הפרסי ואנשי NIKE ואדידס.

דה באזר בפייסבוק

51 Comments

אריאל 5 באוקטובר 2011

ולעזאזל אוהד בולטון שרוצה לראות את הקבוצה שלו נגד מנצ'סטר יונייטד..

אבי 5 באוקטובר 2011

בדיוק שאלתי את עצמי מתי תהייה התייחסות לפסיקה הזאת :).
אני לא בקיא מספיק בפרטים, אבל האם זה אומר שחוזי הבלעדיות בטלים?
האם זה טוב או רע לסקיי?

ועוד אני שואל את עצמי: מתי לא אזדקק יותר לצ'רלטון?

עפר ויקסלבאום 6 באוקטובר 2011

אבי,
לדעתי תתגעגע לימים שהזדקקת לצ'רלטון.
היום, ב-60 ש"ח ( אמנם לא סכום זעום ) אתה נהנה מהכדורגל הטוב ביבשת.
חבר ילדות שלי, שמתגורר כעת בלונדון, משלם כ-60 פאונד על הזכות לראות חצי מהשידורים הישירים שאתה ואני יכולים לראות כל שבת, ראשון ושני, כאן בארץ, ב"צ'רלטון ".

רועי 6 באוקטובר 2011

אבל אתה שוכח שהייתרון של האוהד האנגלי זאת העובדה שהוא לא מקבל כדורגל ישראלי בחינם

דורפן 5 באוקטובר 2011

אריאל – אני בעד ליגה אירופאית פתוחה. לבולטון צריך להיות סיכוי להיות בליגה האירופית, בדיוק כמו שלקבוצה מבודפשט ובדיוק כמו שהמקום של מנצ'סטר יונייטד לא צריך להיות מובטח שם.

אבי – לדעתי טוב מאד לסקיי או למישהו שיילחם איתם על זכויות השידור. הם יוכלו להפיץ בכל אירופה מבלי לשלם לסוכן המקומי. זה כמובן לא תקף לישראל שהיא לא בקהילה האירופית אבל אולי ההסכמים שלה עם הקהילה יום אחד יהפכו את זה לאפשרי גם כן.

אמנון 5 באוקטובר 2011

1. לא הבנתי את הקשר בין הפסיקה בעניין זכויות השידור לבין חוקי אופ"א בנושא ליגות מקומיות. תוכל להסביר ?
2. באותו עניין – איזו החלטה של אופ"א ? יש החלטה של בית המשפט האירופי.
3. לגבי ליגה אירופית – כמו מרקס לפני 150 שנה – אנשים מזלזלים ברגשות הלאומיים אצל רוב מכריע של בני התמותה. אתה רואה 30 מדינות/התאחדויות עם אינטרסים שונים ולפעמים מנוגדים מסכימים על מבנה ליגה כזה או אחר ?קשה לי להאמין שזה יקרה גם עם מצב שלכאורה "דורש" ליגה כזו. אולי ליגת על אירופית שתכלול רק את קבוצות הצמרת של המדינות החזקות אפשרית ( כמו שהצעת פה לא פעם ) אבל גם זה לדעתי ובניגוד לדעתך לא סביר. אוהד יונייטד מקומי מייצג לא יהיה מוכן להתנתק מהליגה המקומית ומהמסורת הממושכת.

דורפן 5 באוקטובר 2011

אמנון – מבחינת שווק פתחו את השווק לחלוטין לשווק אגרסיבי של הליגות הגדולות במדינות הקטנות. לעומת זאת חוקי אופ"א מונעים למשל מקבוצה שוויצרית להצטרף לבונדסליגה

2. אין החלטה של אופ"א – יש חוסר החלטה

3. לדעתי הלאומיות הזו היא צביעות. כי לאוהד האנגלי לא ממש אכפת ש-58% מהשחקנים שלו הם זרים. אז הוא מוכן שקפטן נבחרת סרביה ישחק בליגה שלו אבל לא מוכן שקבוצה סרבית תהנה מהזכות להשתתף בליגה האירופית העשירה.

אין פה שום פגיעה ברגשות לאומיים להפך. אתלטיק בילבאו ובמידה מועטת יותר ברצלונה מייצגים אנטי-ספרדיות בתוך הליגה הספרדית. אל תשכח שהלאומיות באירופה היא לאו דווקא על קווי המדינות שאתה חושב עליהן – יש לך את וולניה וחבל הבאסקים וקלבריה ו-ווילס וכל מיני מקומות כאלו עם רגשות לאומיים ללא מדינה.

אמנון 5 באוקטובר 2011

אתה אוהד יונייטד ששהה באנגליה מספיק זמן ומכיר את הלכי הרוח של האוהד האנגלי: אתה חושב שאוהד מקומי מאזור מנצ'סטר ( ולא קוריאני או ניגרי או ישראלי ) יוותר על הליגה המקומית על כל המשתמע מכך (מסורת, הכנסות ותתפלא שגם רגשות לאומיים שפירושם להיות חלק מקהילת הכדורגל האנגלית ) עבור השתתפות קבועה בליגה אירופית עם עתיד לא ברור?

אריאל 5 באוקטובר 2011

רונן, זאת חכמה מאוד קטנה להיות בעד שבולטון תשחק בליגה האירופית כשברור שזה אף פעם לא יקרה (אלא אם יקנה אותה איזה שייח)

דורפן 5 באוקטובר 2011

אריאל – ראית את הרכב וויגן בשנה שעברה? בממוצע 1.3 אנגלים על המגרש. למה לוויגן יש יותר זכות לשחק בליגה הגדולה ממועדון בוינה? כל הדברים הללו קצת מזכירים לי את הרומנטיקה כמו זו של "הדרום הישן" או מוסד מנצל אחר. זה קצת כמו מצב בו בליגות הבייסבול יביאו שחקנים מכל אמריקה, ימכרו זכויות לכל אמריקה אבל יחליטו שרק בצפון מזרח יש קבוצות.

דורפן 5 באוקטובר 2011

אמנון – אבל למה רק אוהד הכדורגל האנגלי הוא צד בעניין. השחקנים באים מכל אירופה. הכסף בא מכל אירופה. אז למה "מה רוצה האוהד האנגלי" הוא השיקול המרכזי. אז עם כל הכבוד לצביון האנגלי – זה לא שחקנים אנגלים וזה כבר לא כסף אנגלי מאחרי זה.

לפעמים אני נדהם איך הצדדים המנוצלים מקבלים בשמחה את מעמדם.

אפי 5 באוקטובר 2011

נראה לי שההבדלים בחשיבות בין האוהדים ממדינות שונות עומדים ביחס די ישיר למה שיכול (ומוכן) אוהד הכדורגל האנגלי לשלם לעומת האוהד ההונגרי או הסרבי.

אמנון 5 באוקטובר 2011

האוהד המקומי הוא הצד המרכזי משום שהוא רוכש את המנויים ולסבא שלו היה מנוי באולד טראפורד לפני 60 שנה. אם יונייטד תחליט לעזוב – דייויד גיל, פרגוסון, ווטקינס וכו' ייצאו מהמשרדים שלהם וייתקלו בג'ון, מייקל, נייג'ל וראיין ולא באייל, סטניסלאב, אישירו או פדרו.
חוץ מזה – הדיון כאן הוא עקרוני. מבחינה פרוצדוראלית – איך אפשר לבצע את זה?

יוני 5 באוקטובר 2011

אהבתי את שמו של החוק.

אריאל 5 באוקטובר 2011

רונן, איבדתי אותך קצת. איך בדיוק הליגה האירופאית שלך תיראה? ויותר חשוב, מה היא תעשה לליגות המקומיות? עזוב שניה את הליגה האנגלית ובולטון, מה יקרה עם הליגה המקומית של הונגריה?

Mr. Kate 5 באוקטובר 2011

ליגת על אירופאית היא החלטה כל כך גרועה, שמוזר שהגיעה למח כדורגל מבריק כמו שלך. מה אתה באמת חושב (עם יד על הלב מה שנקרא) שיקרה בליגה כזאת? אליפות של סלטיק, הצלחה מסחררת של הכח וינה? או שאולי מה שיקרה הוא שיהיו שם 5 אנגליות, 4 ספרדיות, צרפתית שממומנת מכספי השייח'ים ונניח כמה רוסיות/אוקראיניות. מהר מאוד גם בתוך הליגה הזאת, יווצרו מעמדות-הרי לאף אחד לא יהיה באמת אכפת מהמשחק של סביליה מול טוטנהאם. ככה שמעבר להבלחה פה או שם, ישחקו שם מועדונים חסרי מסורת אמיתית, ללא קשר לקהילה שלהם במאבקים פיננסיים כלכליים ולא ספורטיביים(למי יש יותר כסף וכ'ו וכ'ו).
זה רק ייצור החרפה חמורה של הבעיות בכדורגל, כי המועדונים העשירים יהפכו להרבה הרבה יותר עשירים, והמועדונים העניים בכל מדינה יהפכו להרבה הרבה יותר עניים-כי את הליגות "המקומיות" בכלל אף אחד לא ירצה לצרוך.
זאת החלטה שתהרוג את הכדורגל האירופאי בשביל ליצור ליגת חלומות נוצצת.

דורפן 5 באוקטובר 2011

מיסטר קייט – הכל השאלה איך ינהלו את זה. ואם ינהלו את זה כמו האן.אף.אל גם יווצרו מעמדות? כל התוצאות שאתה מתאר כבר קורות היום אז זה ממש לא מפחיד. מה הקשר של ארסנל לקהילה שלה? 9.62 זרים בממוצע על המגרש בשנה שעברה. הכנסות שבאות מעבר לים. אתה מתאר פה את האוהד המקומי שנדפק. בפועל הוא דופק ביג טיים את האוהד במקומות אחרים. האוהד הישראלי משלם כסף טוב כדי לראות את קפטן הנבחרות שלו משחק בארסנל.

תומר חרוב 5 באוקטובר 2011

רונן, מה ההצעה שלך למבנה של ליגה כזו, מי נכנס אליה ואיך?
בוא נפתח את המכרז עם חמש אנגליות, ארבע ספרדיות, שלוש(או ארבע) איטלקיות, שלוש גרמניות( גרמניה הנפגעת העיקרית מדבר כזה, שם הליגה שוויונית) ושתי צרפתיות…מי הבאות בתור ולמה?

דורפן 5 באוקטובר 2011

אני מעדיף לא את שיטת המכרז אלא משהו פתוח שכל אחד יוכל להעפיל אליו. אם לא יעשו משהו מה שיקרה יהיה בדיוק מה שאתה מתאר: יום אחד יקומו בבוקר הקבוצות הגדולות ויעשו את זה חד צדדית.

תומר חרוב 6 באוקטובר 2011

זה לא הקבוצות הגדולות אלא הליגות הגדולות. אני מעריך שפלאטיני(לצורך העניין) יכול מחר לנסות להקים ליגה אירופאית בתנאים שלך, הוא לא יוכל להעביר את זה, השליטה של הגדולות כבר קיימת.
השאלה היא מאיפה מתחילים? האם האלופות הנוכחיות נכנסות לליגה הזו? ואם בואבישטה זכתה באליפות פורטוגל אז מה קורה לבנפיקה ופורטו, מתי ואיך הן יקבלו את ההזדמנות?

דורפן 5 באוקטובר 2011

אריאל – יש כמה אופציות:

הכי פחות אהובה עלי – והכי אהובה על קבוצות העל באירופה – מודל הבייסבול:

ליגה סגורה של כ-30 קבוצות שהליגות המקומיות הופכות למינור ליגז. כלכלית זה המצב כבר כיום.

עדיף בעיני: ליגת על אירופאית של כ-24 קבוצות. ואחריה עוד אחת כזו ומתחתיה ליגה איזוריות ומתחת לאיזוריות מדינתיות.

הכי עדיף בעיני – אבל לא רואה לה הרבה סיכוי – מודל שמבוסס על המכללות האמריקאיות:

מדינות קטנות יאחדו את הליגות שלהן על פי בסיס הגיוני בכדי ליצור נפח שוק (ליגה סקנדינבית, ליגה דנוביאנית, ליגה בלקנית (שזה קיים בכדורסל), ליגה איברית, ליגה בריטית. ליגה בנלוקסית.

הייתי מגביל את הליגות הללו ל-16 קבוצות – כך שיש לך 30 מחזורים ואלופה מקומית או אזורית. 30 מחזורים משאיר את הערך בליגה המקומית אבל נותן סיכוי טוב יותר להפתעה.

ואחר כך לוקח 32 קבוצות על פי איזשהו מפתח ועושה ליגה בשיטת אן.אף.אל – זה 19 משחקים לאלופה ובסך הכל 50 – כמו היום (אלופות פלוס ליגה מקומית). ולוקח עוד 32 קבוצות למפעל משני.

נעל 5 באוקטובר 2011

ליגת על אירופאית של כ-24 קבוצות. ומתחתיה ליגה איזוריות ומתחת לאיזוריות מדינתיות.

זה הפתרון האידיאלי

Z 5 באוקטובר 2011

אני דווקא לא צופה ליגה אירופאית, אלא התחזקות של הליגות המקומיות לעומת שלושת הגדולות.
בצרפת, אנגליה ובספרד כבר יש קבוצות שהתחילו לקנות את הדרך שלהן לצמרת בעזרת כסף מאוד גדול מבחוץ, ויכולות להציב אתגר כספי מסוים לשחקנים.
בדומה לטיעון שאוליגרכיה היא שלב באבולוציה של הכלכלה, האבולוציה של מאזן הכוחות בכדורגל דווקא תתרחש בזכות כניסת הכסף הגדול של הכדורגל.
רק בהנחה שהכדורגל האירופי לא ינדוד למגרשים כמו מחצ'קלה ודובאי

דורפן 5 באוקטובר 2011

אז אתה (את?) מברך על כך שאוצרות הטבע של המזרח התיכון ורוסיה ממנות תחרות כזו – אבל חס וחלילה שהכדורגל לא ינדוד אליהם? קולוניאליסטי קצת…

Z 5 באוקטובר 2011

מצד אחד אני לא מברך על כך כי מדובר בכסף לא נקי (מצד שני, יש מקום שבו הכסף כן נקי?),
אבל הגישה הקולוניאליסטית מושרשת בי עוד מאבות אבותיי, למרות שדווקא הפעם השיקול הוא דווקא ספורטיבי נטו, כי אין לי בעיה ששחקנים גדולים לקראת הסוף יעשו שם קופה לפני שתולים את הנעליים, אבל בתור אוהד ספורט זה מבאס לראות את אטו – שמבחינת יכולת יכל לסחוב קבוצה לצמרת האירופית – עובר לשחק בקיבינימט. ובדומה למקרה של אסמואה ג'יאן – שחקן בשיא הקריירה שבהחלט יכל להצליח בפרמיירליג, למקומות האלו יש סיכוי יתחילו להימשך שחקנים יותר ויותר צעירים והשאיפה של חלק מהניימארים תהיה לעבור לדובאי ולא לברצלונה. הליגות האירופאיות הבכירות יהיו כמו הליגות האירופאיות בכדורסל – נחמד ורציני, אבל לא כמו חוזה באן-בי-איי.
כך שלדעתי אם תהיה סופר-ליג, אז המשחקים ישוחקו באיחוד האמירויות.

Mr. Kate 5 באוקטובר 2011

דבר ראשון, עד שקוראים את התגובה שלך קשה להבין לאיזה מודל אתה מתכוון. הרעיון של ליגות אזוריות הוא רעיון טוב מאוד(ליגה בלקנית, ליגה מרכז אירופאית, ליגה סקנדינבית) כי הוא מעניק לאזורים עניים יותר באירופה הזדמנות לאחד כוחות ולהציג ליגה עם מודל הכנסות חזק יותר מול הענקיות של אירופה.
הקפיצה לליגת על אירופאית היא חריפה מידי לטעמי. גם כי ניהול כמו הNFL אפשר לכפות על ליגת האלופות, בלי להחריב את הליגות המקומיות. אין שום סיבה שמועדוני העל האירופאיים יסכימו לכללים נוקשים כלפיהם בליגת על אירופאית, שהם לא יסכימו בליגת האלופות.
דרך אגב, כיום המצב לא כל כך לא שיוויוני כפי שאתה מציג אותו. פולהאם הגיע לגמר הליגה האירופאית, ווסטהאם כמעט זכתה בגביע האנגלי, פורטו זכתה בליגת האלופות, לאציו זכתה בגביע האיטלקי, בטח שבגרמניה יש תחרות…מועדונים שונים מכוונים לתארים שונים.

אבי 5 באוקטובר 2011

תיקון לחוק: הגביע האנגלי יישאר כמו שהוא. יש לו מסורת ארוכה מהפרמייר ליג, וחשיבותו רק תעלה.

אמיר 5 באוקטובר 2011

למה דווקא שסקיי תצליח באירופה?
מה שקרה כאן הוא בדיוק ההיפך, ביוון משלמים על הליגה האנגלית פחות ולכן עדיף לאנגלים לרכוש את השידור היווני.
לפי איך שאני מבין את החוק הזה, הוא בעצם פתח את שידורי הטלוויזיה לייבוא.
לדעתי, צופי הטלוויזיה באירופה ירוויחו מכיוון שתהיה יותר תחרות.
אני לא רואה איך זה מקרב את הליגה האירופאית.

דורפן 5 באוקטובר 2011

אמיר – זה מצב ביניים כי עדיין קיימות זכויות במדינות מהסכמים קיימים. אבל בפרמייר ליג בהחלט לא ימכרו שוב בזול זכויות ליוון אם החברה היוונית פוגעת בביזנס העיקרי שלה. בסיבוב הזכויות הבא היא תמכור לזכיין אירופאי בודד – שכנראה יציע את השידור בכל השפות.

נעל 5 באוקטובר 2011

ראיתי אתמול ב CNN שרק 10 %מהכנסות של שידורי הפרימירליג הם מאירופה ו 90% משאר העולם ,מדהים אני חשבתי שזה הפוך
אז ההחלטה אתמול היא כסף קטן לדעתי

דורפן 5 באוקטובר 2011

נעל – אני חושב שלא. אני למשל תושב אירופה שלא קונה את חבילת הפרמייר ליג כי אין לי כוונה לקנות חבילה הונגרית שלמה עבור תכנית אחת שמעניינת אותי. אז אני הולך לפאב. האפשרות לקנות חבילת פרמייר ליג בכרטיס אחד ולשלם רק עליה תשנה אתה תמונה.

נעל 5 באוקטובר 2011

קישקוש
גם אם ההכנסות של סקאי (פרמיירלייג)משידורי טלויזיה ירדו באירופה בשכום שיא של 50% בשורה התחתונה זה רק 5% מכלל ההכנסות
בקיצור סערה בכוס מים

אביעד 5 באוקטובר 2011

אבל מה שרונן אומר זה שההכנסות של הפרמייר ליג באירופה הן רק 10% מכלל ההכנסות שלה בגלל המצב הקיים של הזכיינים. אם המצב הקיים משתנה לטובת הפרמייר ליג וההכנסות עולות, אז חלוקת ה 90-10 לא רלבנטית.
חוץ מזה, 10% מהממממממממממממממממון כסף זה עדיין המון כסף, רק עם פחות מ'.

ירון 6 באוקטובר 2011

הירידות יהיו מההכנסות מהשוק האנגלי כי אם יותר זול לקנות פרמיירליג ביוון כל האנגלים יעשו מנוי דרך יוון ואז הירידה היא המכירות באנגליה ולא בשאר היבשת ולכן בשלב הבא סקאי יחתמו על חוזה עם הפרמיירליג רק אם תהיה להם בלעדיות באירופםה כמו שיש להם באנגליה

אסף THE KOP 5 באוקטובר 2011

ואני, לתומי התרשמתי מהכותרת כי נושא הפוסט יהיה האל החי דני מרפי, והחוק שלו: לכבוש נגד היונייטד…

יריב ס. 5 באוקטובר 2011

LIKE, VERY LIKE :-)

matipool 6 באוקטובר 2011

גם אני לתומי חשבתי אותו דבר .. בטח כשזה מגיע מדורפן .

דורפן 6 באוקטובר 2011

דני מרפי לידיעתכם חזר בתשובה ובינתיים לקח לסיטי את כל הנקודות שהיא איבדה השנה

גיל 5 באוקטובר 2011

לדעתי הדיון הזה קצת תלוש מהמציאות כי אין סיכוי שזה יקרה. אם אפילו כשעברו לגוש היורו אנגליה נשארה עם הפאונד, אז לנתק את הכדורגל ולהתחבר ליבשת זה משהו שהם בחיים לא יסכימו אליו.

YB 5 באוקטובר 2011

טקסט אדיר. מבריק. כבר זמן רב למדי אני מייחל לליגה כל-אירופית. צריך שיהיה בה ייצוג גם למדינות מסדר גודל בינוני-קטן ושיהיו ירידות ועליות מהליגות המקומיות.

YB 5 באוקטובר 2011

ועוד דבר שמעטים מאוד אומרים: ליגת האלופות היא FRAUD. מוצר ביניים שהולך ומאבד עניין מעונה לעונה. בזמן האחרון ממש פיתחתי אנטגוניזם לליגה הביזארית והמעניינת-פחות הזאת. חבל שאיני מוצא לכך יותר ביטוי בכלי התקשורת ובעיקר אצל חובבי הכדורגל שמרביתם פשוט לא יודעים עד כמה יכול להיות הרבה יותר טוב. לדעתי בן אדם שלא חי תקופה בארצות הברית (או שאינו ג'אנקי וידען של ספורט אמריקאי) לא יכול בכלל להבין מהי תרבות ספורט. וגם מהו ספורט תחרותי-איכותי.

תומר חרוב 6 באוקטובר 2011

עם החלק הראשון אני מסכים. גם נראה לי שמחוץ לבועה התקשורתית (ובמיוחד אצל הגוף שמחזיק את זכויות השידור)דווקא יש את ההרגשה שלפחות שלב הבתים הוא די משעמם.
החלק השני מיותר. לתרבות הספורט האמריקאית יש את היתרונות שלה ואת החסרונות שלה ואי אפשר להכיל תרבות מסוימת על כל חברה. אם לא היה מדובר בספורט, אני מעריך שלא היית כותב דבר כזה.

ניק 6 באוקטובר 2011

דורפן אני רואה 2 בעיות ברעיון שלך- הראשון הוא שאם ישנם ליגות איזוריות כאלה ואחרות מתחת לליגת העל אז אני לא חושב שנראה לשם סוג אחר של העפלות ממה שרואים בכל מקרה בליגת האלופות, תווצר אותה רוטציה של קבוצות טובות(טוטנהאם, בנפיקה, סביליה וכו) אבל הבסיס של הקבוצות הגדולות ישאר תמיד בליגה הזאת ונקבל העתק די מדיוק של ליגת האלופות, רק ששם כבר לא נראה כל מיני חיפאיות ובזליות
ודבר נוסף הוא שמחירי כרטיס בליגה כזאת יהיהי מטורף. אם כיום אוהד של ארסנל, לדוגמא, עוד יכול להרשות לעצמו כרטיס מידי פעם נגד סטוק או נוריץ אז כשהמשחקים היחידים של ארסנל יהיו נגד ברסה ביירן ודומיהם אז הכרטיסים יעלו בהתאם ואוהד ממוצע יתקשה מאוד לעמוד בזה

טל המנצ'סטרי 6 באוקטובר 2011

רונן

זו לא חוכמה להביא את הדוגמא של ה 5-0 של יונייטד בבולטון כהוכחה של הנה, תראו מה הבעיה ולהתעלם למשל מהתיקו חוץ נגד סטוק או הקושי הרב שיונייטד נתקלה בתחילת העונה נגד ווסט ברומיץ וגם נגד נוריץ' ובאולד טראפורד ירקנו דם, כלומר זה לא תמיד קליל כמו נגד בולטון
בריבוק, ממש לא והיא במקרה יש לה גם את הבעיות שלה (פציעות, לוח משחקים רצחני בתחילת העונה).

לי כאוהד המשחק נגד בולטון או נגד סטוק חשובים לי, קרובים לליבי הרבה יותר מעוד משחק חוץ באירופה נגד בנפיקה. היריבות המקומית חשובה ומרגשת אותי הרבה יותר, זו לא התחסדות, הלב לא משקר
וכל אוהד אחר של יונייטד שאני מכיר, בישראל ובאנגליה מרגיש את אותו הדבר.

בוודאי שאכפת וחשוב לי שהמסגרת האירופאית תחזור להיות צמודה יותר
ולא המפלצת שהפכה להיות, סוג של מועדון סגור לגדולות.
אני מתגעגע לימי גביע המחזיקות המרגש, שגביע אופ"א היה הסממן הגדול לחוזק של הליגות ולגביע אירופה לאלופות במתכונת הישנה אבל אני מקבל את העובדה שדברים משתנים, שהכסף הגדול הוא גדול הרבה יותר ובעד שיעשו שינויים ובכדי לשפר את המצב אבל לא על חשבון הליגות המקומיות
וכפי שאנחנו מכירים אותן.

משחק חוץ בגודיסון פארק בכל עונה מביא עימו מטענים ופחדים וריח של כדורגל כמו שאני אוהב ורוצה הרבה יותר מלו יונייטד היתה נוסעת למפגש שנתי בברנבאו.

שלו 6 באוקטובר 2011

יש ניסיון חוזר למכור את עניין ליגת העל האירופית, כאילו אם יטען מספיק פעמים אז זה יהפוך להיות נכון.
הכדורגל הוא הענף היחיד באירופה (ליתר דיוק הספורט הוא הענף היחיד באירופה) בו אפשרות הוצאת ויזת עבודה היא כל כך פשוטה למזרח אירופאים. בנושא חוק בוסמן האיחוד הלך צעד אחורה כבר לפני שלוש שנים, היום כל נתין אירופי חייב להוציא אישור שהייה כאשר הוא לא במדינת אזרחותו מעל לשלושה חודשים, או שהוא מעוניין לעבוד בה.
לא ירחק היום וחוק בוסמן (התקדים שלו) לא יהיה רלוונטי. האיגודים המקצועיים של הכדורגלנים המקומיים יפנה לבית המשפט ויחזרו הימים להגבלת השחקנים הזרים בליגות.
הכדורגל צריך לחזור אחורה לימים בהם היה מקומי ולא של שלוש ארבע מעצמות על.

גם לפי השיטה של ליגת על אירופאית ישרדו ארבע חמש קבוצות על שיכולות להרשות לעצמן להחזיק סגלים סופר מוכשרים ויהיה שוב פער משאר אירופה (הימור שלי שתי המנצ'סטר צ'לסי בארסה וריאל) ואז הן תהיינה מאוד צודקות אבל לבד. כל שאר הקבוצות יחזרו לסדר הישן והטוב.

דורפן 6 באוקטובר 2011

טל המנצ'סטרי – אני מקבל לחלוטין את עמדתך אבל אם היא כזו אתה חייב לתמוך בשני עניינים אחרים. חלוקה שווה לחלוטין של כספי הטלוויזיה ותקרת שכר או תקרת הוצאות לליגה האנגלית. כדי שאברטון תשמור את ווין רוני ובלקבורן תשמור את פיל ג'ונס.

יאיר 6 באוקטובר 2011

שלום רונן. זה עתה קראתי באתרי הספורט השונים שקאראגר טוען שזו בושה שאומת כדורגל בעלת מסורת ומעמד כאנגליה, נאלצת למנות מאמנים זרים לנבחרת מאחר והמאמנים המקומיים אינם נמנים עם הטופ העולמי. מקריאה בין השורות ניתן ללמוד שהוא מקבל את הנחת היסוד האמורה, כאשר לדבריו הדבר נובע בין היתר מן העובדה שהקבוצות הגדולות נמנעות מלהחתים מאמן אנגלי, מה שמביא לידי כך שאין בנמצא מאמנים אנגלים עטורי תארים הישגים וקבלות. מה דעתך על הדברים? בייחוד עם מצרפים אותם לדברים שצוטטו בשמו של אחד האחים נוויל לפני שבועות מספר ואשר לפיהם אין לנבחרת אנגליה סיכוי לזכות בטורניר חשוב ב-10 שנים הקרובות מחמת נחיתותו הטכנית הברורה של הכדורגלן האנגלי בהשוואה לעמיתיו האירופאים שלא לדבר על הדרום אמריקאים. לדעתי הסוגיה הזו מצריכה דיון מקיף וכוללני. אשמח לקרוא מה אתה חושב על הנושאים שהעלתי, והאם אתה מסכים להלכי הרוח והמחשבה שהובעו בהם. כל טוב ושנה טובה.

דורפן 6 באוקטובר 2011

שלו – אני לא בטוח שהמצב שאתה מתאר הוא מדוייק. הזכרת כמה פעמים את ההגבלות על מזרח אירופאים באיטליה. מצד שני בלונדון חיים 400 אלף פולנים.

הגבלות על זרים באשר הם זרים מתוך הקהילה לא יתפסו. לרוב זה על פי איזשהי דרישה מקצועית – נניח גילדת הרופאים או דרישת שפה או משהו כזה – קשה לחשוב על דרישה הגיונית מכדורגלן….

טל המנצ'סטרי 6 באוקטובר 2011

רונן

אתה מתכוון לחלוקה שווה של כספי הטלוויזיה בליגה האנגלית? אני בעד
ואם אפשר גם על הדרך שיונייטד תשחק יותר פעמים בשבת בשעה הראשית.

לגבי תקרת שכר, אני לא חושב שהשחקנים עצמם יסכימו על כך וגם את תהיה תקרת שכר שכזו, הפיל ג'ונס והווין רוני למינהם עדיין ירצו לשחק ביונייטד או באחת הגדולות האחרות ברוב הפעמים.

דורפן 6 באוקטובר 2011

טל – אז אנחנו באותו עמוד בספר. רק שאני מסתכל על זה פרקטית. ליגה אירופאית תהיה. הגלזרים מתים שיונייטד תשחק בברנבאו כל עונה ופלורנטינו פרז רוצה את ההיפך. אז זה יקרה אז עדיף שזה יקרה מסודר

Comments closed