אליפות אירופה 2012 (מינוס כמה חודשים)

ביקור באזור בו במקרה תהיה גם האליפות

ביליתי את אתמול והיום בנסיעה למקום שהוא בעיני הישג השיא של התרבות האירופאית, גם אם לא הישג שיש להתנאות בו. מחנות המוות אושוויץ ובירקנאו. ביקור ראשון עבורי. מקום שקיומו התאפשר רק בשיתוף פעולה נדיר של כל הזרמים החשובים שהעמידה היבשת המפוארת והמחונכת הזו. הכנסיה הקתולית וקרובותיה השונות, שהכשירו את הלבבות. התודעות המעמדיות ששמרו את גחלת אשמתו של היהודי גם בתקופה בה קרנה של הדת ירדה. וכמובן הפשיזם-הלאומני שהוציא אל הפועל. אירופה אחת כפי שלא הייתה מעולם. בניצוח ותזמור של המעודנת והאליטיסטית שבמדינות. גטה, שילר, בטהובן, קאנט אתם שומעים? זה בדיוק שוויה של התרבות שלכם: Cunts.

וגם תודה למתנדבים.

אשוב לכאן בעוד כמה חודשים לאליפות אירופה. שלראשונה זה דור תערך בהעדרו המורגש והמצער של השגשוג וחסרונם של האחווה, השלום ובעיקר הוודאות. מן הסתם בגלל רקורד משמעתי איום ונורא בזמן משחקי ההכנה. אפילו ווין רוני ישחק באליפות לפני שתחזור לכאן ודאות. וכך נראה מדינות פושטות יד ורגל, גרמניה הזועמת על הנתינים, אנגליה האדישה לגורל שכניה. סופר יהודי-הונגרי מעולה, מיקלוש ואמוש, אמר לי לפני שנתיים "גל של רדיקליזם ישתוף את אירופה" והגל הזה מגיע – חתיכת גל גולשים יקרים! כי מי שהזכרון ההיסטורי שלו חוזר עד הפיסקה הראשונה בוודאי שם לב שעניינים כמו אינפלציה ואבטלה יש להם פוטנציאל לאחד את האירופאים הללו.

שדות הקרב של פולין ואוקראינה מוכנים בזמן לקליטת הכוחות. יהיה סבבה – שלטי החוצות כבר מפרסמים מועדונים בו נשות המדינות הנואשות יותר ימכרו את גופן לאוהדי אותן מדינות שממשלתן השכילה לנהוג בריסון תקציבי או סתם על רזרבות מימים יותר טובים. ככרות הערים ערוכות לקליטת החוליגנים שיילחמו אלו באלו ובכוחות בטחון זועמים.

אני מסתכל על סוף מסילת הברזל ומאחל להם אליפות כלבבם.

דה באזר בפייסבוק

יומן הנרגן / יואב בורוביץ': אין כדורגל בישראל
מוכנים לעונה החדשה (לקראת אליפות העולם בראלי 2012)

59 Comments

יואב בורוביץ' 11 בינואר 2012

דווקא אני לא צופה המון חוליגניזם וקרבות אוהדים ביורו. יכול להיות שאני טועה. אבל יש לי הרגשה שאנחנו חיים בעולם קצת אחר היום. עולם עם פחות לאומנות ואפילו פחות אלימות. אולי אני לגמרי טועה אבל זו התחושה.

ozeboy 11 בינואר 2012

פוסט ציני וכואב שלא משקף את המציאות שאני חווה בהולנד או מכיר מבריטניה. כנראה שממזרח אירופה הדברים נראים אחרת.

גיל 11 בינואר 2012

נראה לי שזו תפאורה מושלמת למצבה של אירופה היום ולדיכאון שהטורניר הזה יכניס אותנו. איכשהוא, השיאים של לפני 4 שנים נראים לי כמו חריגה סטטיסטית ואני צופה אליפות גרועה. נראה גם כמה פצועים יהיו עד אז.

קורא 11 בינואר 2012

בכלל לא בטוח – 3 הפייבורטיות הן נבחרות שמשחקות התקפי (לפי איך שהבנתי שהולנד נראתה במוקדמות). כן, וגם ספרד התקפית.

דורפן 11 בינואר 2012

גיל- הטורניר של 1938 לא היה רע בכלל. אין להשליך מכך על הכדורגל

Cabrio 11 בינואר 2012

אם נצא מעט מעולם הספורט – לטעמי, השנים הקרובות הן המבחן הגדול ביותר של יבשת אירופה. ברית נאט"ו, האיחוד האירופי וגוש היורו הוקמו לא רק מטעמים כלכליים – אלא אולי בעיקר כדי לאחד את העמים הללו, לשזור אותם אחד בשני ולמנוע את ההיסטוריה – מלחמות עקובות מדם שפעמיים הובילו גם למלחמות עולם קטסטרופיות. היום, כשהמשבר מאיים לקרוע את אירופה שוב לרסיסים של מדינות נפרדות לחלוטין מוכות אבטלה ואינפלציה, עומדים העמים הללו למבחן – כאן ועכשיו נוכל לבחון האם הם התבגרו, השכילו והבינו כמה שההיסטוריה תכה בהם שוב חזק וכואב.

קורא 14 בינואר 2012

איזו נאיביות. תוך חמש שנים אם לא פחות גוש היורו מתפרק לחתיכות בשתי אופציות: אחת, גוש יורו מוקטן עם המדינות החזקות שזורק החוצה את יוון ורומניה וכל המדינות שחוגגות על חשבון החריצות הגרמנית, והאופציה השנייה היא פירוק מוחלט של גוש היורו, שיוביל את כל אירופה לכמה שנים טובות של מיתון, כולל את גרמניה, מה שיגרום ללבלוב מחודש של האנטישמיות.

בקיצור, הולך להיות מאוד שמח באירופה.

הופמן 11 בינואר 2012

דיכאת אותי לאללה לפני השינה.

סוס מעץ 11 בינואר 2012

בשתיים לפנות בוקר???!

הופמן 11 בינואר 2012

לא הגיוני שאני אלך לישון בשתיים לפנות בוקר?

עומרי 11 בינואר 2012

באליפות כמו שמסתמנת יכולה להיות רק זוכה אחת – איטליה!!!

דורפן 11 בינואר 2012

1938 כבר אמרנו.

יניר 11 בינואר 2012

יגיעו הרבה פחות אוהדים מאשר בדרך כלל. גם רחוק ,גם מדכא וגם אין כסף. יהיה משמים ובסוף לא נזכור מזה כלום

אד הורטון 11 בינואר 2012

פוסט חזק וחריף.
רונן, אפשר לקבל פוסט עם נק' המבט שלך על מה שמתרחש בהונגריה? זה אמנם לא ספורט אבל האינפורמציה שנותנים העיתונים והאתרים השונים לא ברורה וקשה להבין מה מתרחש שם. (וסליחה מכל מי שרוצה רק פוסטים על ספורט)

דורפן 11 בינואר 2012

אד הורטון:

אני כותב פוסטים רק על ספורט. אבל הנה תחושתי:

מהבחינה הדמוקרטית: מה שקורה בהונגריה מבחינה דמוקרטית לא שונה במיוחד מהרבה חקיקות מוצעות בישראל. הרטוריקה של הימין הקיצוני "חובות נאמנות", "העולם כולו נגדנו ואשם במצבנו" דומה.

רק שבישראל זה קורה למדינה שמצבה הכלכלי יחסית יציב ועדיין יש לה קרדיט אצל הנשיא המוסלמי והאנטי-שמי חוסיין אובמה. ובעיקר יש לה קרדיט כספי.

בהונגריה השלטון המטורף הרס את הקרדיט הציבורי של המדינה דווקא בדיוק כשהוא זקוק נואשות לקרדיט כספי. אז יכול להיות שהוא חיבל רצינית בסיכויי ההצלחה בחיים של כמה שנתונים של הונגרים צעירים. מה אכפת לו: הכבוד הלאומי זה מטבע קשה.

אריק 11 בינואר 2012

היית בבודפשט ביום שהיה מצעד ניאו (לא מבין מה חדש בהם) נאצי. אמאל'ה!!!

כסיפוביץ 11 בינואר 2012

פוסט מעולה רונן
תודה

דורפן 11 בינואר 2012

תודה

דורון 11 בינואר 2012

רונן, כשאתה טוב, אתה טוב מאוד, אבל כשאתה רע אתה מעולה ממש…

סימנטוב 11 בינואר 2012

בול! מצטרף בטרמפ לתגובה קולעת…

דורפן 11 בינואר 2012

תודה לכם

ניינר 11 בינואר 2012

גם לי יש תחושה שזו הולכת להיות זוועה של אליפות.

אמנון 11 בינואר 2012

מעולם לא הייתי במזרח אירופה אבל נראה לי שהתחושות שלך מוטעות.
אליפות טובה מהממוצע ,מגרשים מלאים ואווירה ספורטיבית.
המדינות המארחות (השלטונות והאזרחים) לא יכולים להרשות לעצמם בזיון.
אלא אם כן אתה חש כעת שינוי רדיקלי לרעה, האמנם?

הקומיש 11 בינואר 2012

מזל שנבחרת ישראל לא שם-אחרת כל עצירה באוטובוס היתה נראית כמו המערכון של החמישייה : "כאן במקום הזה.הארור הזה..זה לא פה זה שמה" לפחות לא צריך להזמין בחורות למלון שכטר וטוטו יוכלו לקפוץ לאחד המועדונים האלה שדיברת אליהם ..יש הרגשה שמכירים אותם שם

דורפן 11 בינואר 2012

התבוסות הקשות מאד שהיה הייתה נוחלת היו משכיחות מהר מאד את הסיפורים הללו.

שי 11 בינואר 2012

להיפך

תומר חרוב 11 בינואר 2012

נכון. תאר לך את ישראל-גרמניה על אדמת פולין, לפני השריקה ביציע הישראלי נפרס דגל ענק עם הכיתוב havnen't the jewish pepole suffered enough?

דורפן 11 בינואר 2012

ובמחצית האוהדים הגרמנים מניפים שלט: apparently not

הופמן 11 בינואר 2012

LOL, משניכם

אייל 11 בינואר 2012

בהקשר למערכונים של החמישייה, אני נזכרתי בזה שבמשרד הנסיעות: "תראה, לפולין יש לנו כמה מבצעים שאני מאוד ממליצה.יש לנו קודם כל את החבילה הבסיסית: זה כולל חמישה מחנות ריכוז בעשרה יום, שהייה במלון ארבעה כוכבים בורשה, ויום חופשי אחד בורשה לקניות. מעבר לזה, יש לנו כמובן את פולין הקלאסית בארבע עשרה יום, כולל ביקור בשבעה מחנות ריכוז, שהייה במלון של ארבעה כוכבים, כולל ביקור בגטו ורשה, ואחר-צהריים חופשי לקניות. יש לנו גם וויקאנד בפולין, שזה שבעה מחנות ריכוז בשלושה ימים. לא, אין לנו יום חופשי לקניות. כמובן שיש את העשרים אחד יום שזה פולין רבתי, עם כל מחנות הריכוז."

דורפן 11 בינואר 2012

אייל – פולין רבתי, 21 יום וכל מחנות הרכוז, מתאים לאוהד נבחרת גרמניה. גם כי הוא הכי אשם במה שקרה וגם בגלל זמן השהיה של נבחרתו באליפות

שבוע עם שני מחנות ריכוז מתאים לאוהד נבחרת קרואטיה. גם בגלל הישגי נבחרתו וגם כי כל הסיפור נוחת עליו בהפתעה גמורה בזכות מערכת החינוך בארצו.

גיל שלי 11 בינואר 2012

חבר'ה, למה אתם בטוחים שתהיה אליפות? רמת הכאוס שעלולה להגרם בסוף החודש יכולה להביא לתופעות רחבות ביותר. קריסת הונגריה לדוגמה היא רק הציפור שמבשרת את גל הלאומנות במדינות רבות באירופה. יהיה מעניין

אריק 11 בינואר 2012

תהיה אליפות. היתה גם ב-38'. וגם מה שקרה מחוץ לאליפות ההיא יקרה שוב בצורה זאת או אחרת. אירופה WONT GO DOWN QUIETLY

Avg. Joe 11 בינואר 2012

חזק!
גם בעיני אושוויץ-בירקנאו מסמל נקודת שיא שאספה לתוכה את התמצית המרוכזת עד כאב של כל אותם דברים שציינת.
אולי תוספת קטנה שהרגשתי כי היא חסרה: המפעל המוכר יותר כאושוויץ הוא בעצם יהלום הכתר של תהליך ארוך שראשיתו בימי המהפכה התעשייתית שעברה על אירופה והעולם, שהמשיך עם הנרי פורד בארה"ב והגיע לשיאו בהקמתו של מפעל אולטרה משוכלל שבו הפועלים הם גם חומר הגלם.

אבי 11 בינואר 2012

אני בעד לסלוח לך על הפוסט הזה.

LEONIDAS 11 בינואר 2012

רונן.
לאחר הביקור שערכת בקומפלקס המחנות של אושוויץ אני ממליץ לך (אם טרם ראית), לראות את הסרט שואה של קלוד לנצמן. הצירוף של העדויות עם מה שעינך ראו הוא מצמית.

ארז (דא יונג) 11 בינואר 2012

לא שמישהו שאל, אבל לדעתי עוצמתו של זכרון השואה צריך להאמר בשקט.

השואה היא מורסה, גידול שחור וכעור שיושב כאות קין על מצחן של התרבויות שהיו שותפות לה. היא הכי בולטת כשהיא על רקע עור לבן, צח וחלק.

התלהמות, האשמות וסרקזם בהצגת השואה משולים בעיני לאיפור צעקני מסביב לאותו גידול במרכז המצח: במקום למשוך יותר את תשומת הלב לגידול המפלצתי הם דווקא יעמעמו את גודלו וכיעורו.

דורפן 11 בינואר 2012

ראשית – תמיד שואלים פה לדעת כולם.

אבל זו לא דעתי. השואה בעיני איננה גידול שחור על עור בוהק. היא תוצאה טבעית לחלוטין של התרבות האירופית.

יריב 11 בינואר 2012

תוצאה טבעית? ודאי שהיא תוצאה טבעית, כמו כל דבר אחר שיצא מאירופה. זה לא עושה אותה לפחות outlier (לא מכיר מינוח עברי) ביחס לתרבות הזו (למעשה, לתרבויות הללו). אז אני לא רואה בה את תוצאה סבירה של התרבות האירופית, ואני גם לא חושב שיש חשש למלחמה נוספת באירופה. נכון, זה גם מה שחשבו ב 1913, אז אולי אני טועה. בכל מקרה, אין לי ספק שבאליפות אירופה לא יחושו בהעדרו של השלום, סביר שגם לא בהעדרה של האחווה.

אופיר 11 בינואר 2012

"תצפית חריגה".

דורפן 11 בינואר 2012

יריב – השגשוג ייעדר בוודאות (שבר את הרגל), השלום (מתיחה ברצועות) עושה מאמצים להיות כשיר, האחווה מתאמנת בינתיים בלי כדור.המאמן כלל לא זימן את וודאות – הראש שלו לא בכדורגל כרגע.

יריב 12 בינואר 2012

בוא נהיה ברורים, השלום לא הולך לשום מקום והאחווה תהיה כשירה. השגשוג המצב רע, אבל הוא נפגע כל כמה שנים וממילא לא נתן את התרומה המצופה ב 40 השנים האחרונות. הוודאות? אין לי מושג מה קורה עם הוודאות.

תום 11 בינואר 2012

ומה כל ג'נוסייד אחר שקרה מחוץ לאירופה ובוצע על ידי לא-אירופאים?

דורפן 11 בינואר 2012

גם מחוץ לאירופה האירופאים הם המצטיינים ביותר.

אסף 11 בינואר 2012

אתה מאשים אנשים על פשעי אבותיהם.
התחלה טובה אם אתה מכוון להטמעת דעות קדומות ולשימור רגשות שנאה.

דורפן 11 בינואר 2012

הכנסיה, הימין הלאומני והתודעה המעמדית הן תנועות שעדיין קיימות, חיות, בועטות (לעתים במגפיים) ועדיין רבים האנשים בתוכם המאשימים את היהודי ישירות ובמובלע בבעיות. כפי שעשו האנשים שהשתייכו להם בדורות הקודמים

אסף 11 בינואר 2012

אבל זה מיעוט, וכשהוא מגיע לשלטון ( אוסטריה ) הוא מוקצה ומגונה מכל הכיוונים.
רוח הדברים שלך מכלילה ומתייחסת לעמים.
תקן אותי אם אני טועה, אבל להתרשמותי אירופה היום ליברלית ומקבלת מיעוטים יותר מאי פעם, ויותר מהרוב המכריע של מדינות העולם.

דורפן 11 בינואר 2012

יותר מאי פעם כן – אבל הרף איננו גבוה…

יותר מהרוב המכריע של מדינות העולם? לרוב המכריע של מדינות העולם אין תנועת הגירה – כי אנשים מהגרים מסיבות כלכליות.

אם ההשוואה היא לקנדה או ארצות הברית – נדמה לי שהמהגרים מצביעים ברגליים ואם אפשר עדיין רוצים אמריקה. אם אנחנו דנים באנטשימיות, אז ארה"ב-קנדה-אוסטרליה-ניו זילנד כקבוצה פחות אנטישמיות מאירופה. ויש להן את הבעיות שלהן.

יריב 12 בינואר 2012

הסינים הם המובילים בכל זאת, לפחות במספרים מוחלטים. אחריהם אולי היפנים, אני לא ממש בטוח. באחוזים מהאוכלוסיה ובראייה ארוכת טווח כנראה שאין תחרות לתרבויות מרכז אמריקה…

דובי מילר 11 בינואר 2012

הסתכלתי על התמונה בדף הראשי של באזר, היא כמובן נראתה לי מוכרת ולא הבנתי מה הקשר..
צמררת אותי, גרמת לי לחשוב.
קשה לי בדרך כלל עם עריכת ההשוואות של השואה ולקיחתה למקומות "אחרים".
לצערי/צערנו – העולם שכח, העולם שותק ולעתים נראה שמה שמנסים לעשות זה רק בכדי "לכסות את התחת" ולא באמת לסייע.
העולם (וגם מדינת ישראל) הופך לאומני מיום ליום.
אליפות אירופה היא שיא הביטוי של לאומיות, לא ?

חיים 11 בינואר 2012

רונן,רציתי ללחוץ את ידך( בלי ברירה לחיצה דמיונית)על הפוסט על הילד המסכן מהקבוצה השנייה אבל הפוסט הזה גורם לי לשלוח חיבוק (אל חשש ,וירטואלי).תודה.

ברק המלך 11 בינואר 2012

טיול בפולין הוא דבר טוב לכל ישראלי ואם כדורגל יגרום לעוד ישראלים לבקר במחנות אז זה מצויין,לא לכולם יש את הזכות והאמצעים לטוס ולבקר בפולין בחייהם.
אפשר לייצר פה סיפור מדהים!
ועל המארחת השנייה אני לא רוצה להגיב בכלל… גן עדן לגברים!

אבירם 11 בינואר 2012

"גן עדן לגברים"…
לאיזה גברים בדיוק אתה מתכון?
לאלו ששכחו איך מדברים עם נשים שהן לא זונות, או לאלו שזקוקים לתואר "מלך" ליד שמם כדי להרגיש זכרים עוצמתיים?

דורפן 11 בינואר 2012

אכן – תגובה די מבישה שהיה עדיף שתמחק. מתנצל שלא שמתי לב אליה

בני תבורי 11 בינואר 2012

אז בסוף פברואר עוד תהיה הונגריה?

סימנטוב 11 בינואר 2012

כל העסק התפושקש להם

Comments closed