האם למישהו מספיק אכפת מהאוהד המצרי בכדי להרחיק את מצרים?

פיפ"א חייבת להרחיק את מצרים. ברור שהיא אפילו לא שוקלת את זה

.

.

.

.

.

.

 

 

אנגליה הורחקה בזמנו מכדורגל בינלאומי לקבוצות – בעיקר כי אוהדים איטלקים מתו בגלל התנהגות של אוהדים אנגלים. אסון הייזל, בניגוד לאסון הילסבורו, אמנם היה קשור ברשלנות משטרה אבל גם להתנהגות אוהדים. אה… הייתה עוד בעיה. זה קרה במשחק חשוב כשכל העולם מסתכל.

אבל האמת מה זה משנה מי בדיוק מת? ואם זה היה קורה במשחק בין שתי קבוצות אנגליות זה יותר טוב? אם במצרים מתים 70 אוהדים במשחק כדורגל היא צריכה להיות מורחקת מפעילות בינלאומית. כי מטרת ההרחקה היא לא עונש – עונש הרחקה הוא ממש לא פרופוציונלי למותם של בני אדם- אלא שיפור המצב. כפי שבאמת קרה באנגליה שהפכה אולי למודל לבטיחות בכדורגל.

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אז פיפ"א צריכה להרחיק את מצרים. הרי אם הממשלה הייתה מתערבת במינוי מאמן לאומי היא הייתה עושה את זה. אבל אם הממשלה לא יכולה למנוע את מותם של שבעים אוהדים זו כנראה בעיה לא פחות גדולה. אבל המחשבה הזו לא עוברת לאיש בפיפ"א בראש. לא בגלל פוליטיקה, בלאטר כל כך חזק שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. אלא בגלל שקשה לראות איך שיפור הבטיחות בכדורגל בעולם השלישי מביא למישהו כסף.

גדולתם בחשאיותם
מבוריס עד בוריס: 99 ימים לדו-קרב על הכתר

54 Comments

גיל 2 בפברואר 2012

האמת היא שעד עכשיו לא הבנתי איך האוהדים מתו. רואים מהומה גדולה אבל לא משהו כל כך יוצא דופן. אנשים הרגו אחד את השני במכות? מה בדיוק קרה שם?

אייל 2 בפברואר 2012

ממה שהצלחתי להבין מהידיעות שקראתי, רוב ההרוגים נרמסו או נחנקו במנוסת בהלה (stampede, כמו שקוראים לזה באנגלית) של האוהדים שהותקפו. אבל יש גם מאות פצועים מאלימות ישירה (מכות ודקירות).

dice 2 בפברואר 2012

רונן, התשובה לשאלה שלך מסתכמת במילה אחת: אוריינטליזם.

טל 2 בפברואר 2012

למה אתה מתכוון? שהאוריינטליזם (כפי שמסביר אותו סעיד) הוא הסיבה להתעלמות או שגישת סעיד שהשתלטה על המערב היא היא הסיבה לכך?

צור שפי 2 בפברואר 2012

האוריינטליזם בתמצית הוא תיאוריה לפיה מי שאשם בכל הרעות החולות של העולם הערבי-מוסלמי הוא המערב. העובדה שהמערב אכן איננו נקי לא יכולה להצדיק את הסרת האחריות הגורפת הזו מעל הערבים-מוסלמים עצמם. מי שמקבל זאת למעשה אומר שהם אינם אחראים למעשיהם. בעיני זו גזענות. לטעמי בלאטר איננו חוטא באוריינטליזם אלא "רק" בציניות ושחיתות.

בלינדר 2 בפברואר 2012

אני לא אומר שאתה טועה, אבל אני כן חושב שלפני שמרחיקים אותם צריך לחשוב היטב האם תוצאת ההרחקה של מצרים תהיה שווה לזו של בריטניה. מדובר בתרבויות שונות ובמצב פוליטי שונה ויכול מאד להיות שהרחקה לא תעשה שום דבר מעבר ללבות יצרים והאשמות וגרימת נזק נוסף – בדיוק ההפך ממה שרוצים להשיג. למזרח התיכון חוקים משלו.

תומר חרוב 2 בפברואר 2012

נורא עצוב הסיפור הזה.
בלינדר, בסופו של דבר גם אם היית צודק (מבלי לנהל על זה דיון) זו לא הנקודה. לאיש לא איכפת משבעים מתים במצרים כמו שהיה איכפת ממתים באנגליה.

טל 2 בפברואר 2012

אתה יודע, הם לא מתו בתאונה. הם מתו כתוצאה מאלימות פנים מצרית. עם כל האופנתיות שבענין, בוא לא נהפוך את המערב לנושא ובטח לא לרשע בסיפור הזה. אם זה היה קורה באנגליה האשמה הייתה מוטלת בראש ובראשונה על חבורת הבבונים שהתפרעו וגרמו לזה. יחס לא גזעני יהיה להאשים, בראש ובראשונה, את האוהדים המצרים שגרמו לזה.

תומר חרוב 2 בפברואר 2012

אין פה עניין של מי רשע. ברור שיש אחריות פנים מצרית אבל הדיון הוא לא על אופן הטיפול המצרי בנושא או אופן הטיפול האנגלי. פיפא הוא ארגון שמתיימר לייצג את כל התאחדויות הכדורגל ובעצם את כל אוהדי הכדורגל. חוסר ההתערבות שלה בנושא הזה יכולה להעיד על אלף ואחד לגבי יחסי המערב והאוריינט אבל קודם כל זה מעיד עליה ועל סדרי העדיפויות שלה, על התערבות של שר מצרי בהתאחדות הם היו נעמדים על הרגליים האחוריות.
ברור גם שלא היה איכפת להם מהאוהדים האנגלים. אבל האוהדים באנגליה הם כוח קניה בעבורם.

בלינדר 2 בפברואר 2012

אני דווקא לא בטוח שזאת הנקודה כי אני לא בטוח שזה נכון.

דורפן 2 בפברואר 2012

טל, דייס – אני חושב שזה שילוב של שתי הגישות. אם לא יעשו כלום זה אוריינטליזם כי זוג גישה של "ככה זה במזרח". אבל אם יעשו משהו התגובה המצרית תהיה "מנסים בפטרונות לחנך אותנו" (למשל הטקסט הזה). בכל מקרה עדיף לא להיות אוהד כדורגל מצרי כנראה.

רון 2 בפברואר 2012

או אזרח מצרי..

גיל 2 בפברואר 2012

השאלה היא אם באופן כללי אפשר לדרוש סטנדרטים מערביים למשחקים במצרים או בכל מקום אחר ואני לא מדבר רק על מניעת אלימות. אני בטוח שהחוויה של ללכת למשחק במצרים לא דומה לזו שבאנגליה.

יואב 2 בפברואר 2012

בקשר להרחקת האנגליות אז,
פריצת אוהדי מילוול(באותה עונה)לדשא והריצה לעבר יציעי קהל היריבה(ומכות הרצח שהיו שם), היה הקש שנוסף לאסון הייזל, אם החליפות התלבטו עד אז(והעונש נקבע אחרי אותה התפרעות).

גלן 2 בפברואר 2012

הם יזכירו את הקרבות של עלי. אבל לי בעיקר זכורים הקרבות של שוגר ריי. אנגלו דאנדי

כסיפוביץ 2 בפברואר 2012

הכל נכון ויפה אבל השאלה היא איפה עובר הגבול בין האחריות של פיפ"א לאחריות של השלטון המקומי.
באנגליה יש מערכת יציבה שמסוגלת לעשות שינוי מהותי ולתקן באלאגן מסוג כזה כפי שהוכח.
במצריים אני מאוד סקפטי אם זה בכלל יזיז שם למישהו.
בסיטואציה בה פיפ"א תרחיק את מצריים מכל פעילות זה דווקא יכול ליצור פעולה הפוכה שתביא לעוד אלימות.

דרך אגב הצביעות של הארגון הזה היא גם בכל מה שקשור לקריאות גזעניות במגרש. אם אני לא טועה ישנם חוקים חדשים מאוד נוקשים לגבי קריאות גזעניות במגרשים אבל האכיפה עדיין נמצאת בידיים של השלטון המקומי ששם פס על התקנות האלו.

האם ישנם תקנות לגבי פריצת אוהדים למגרש?

S&M 2 בפברואר 2012

גם אם היא מוצדקת לכאורה, הרחקה של מצרים לא תועיל לאוהד המצרי, ולא תשפר את מצב הבטיחות שם. המדינה באנרכיה, והשלטון לא יכול להתפנות להסדרת הבטיחות בכדורגל. זה לא אנגליה. המטרה לא תושג. הרחקה גם לא באמת תשפר את מצב הבטיחות של אוהדים זרים במצרים. יש מישהו מספיק משוגע לנסוע לשם למשחק חוץ?

אוהד-שניים יכולים להיהרג בקטטה שפורצת באופן ספונטני, לא מעל 70. אם לא מדובר באסון מסוג התמוטטות יציע או שריפה, יכול להיות שזה מארב מתוכנן מראש של אוהדים, אוהד/חייל עם נשק, או אולי מחדל של המשטרה שפתחה בירי לפיזור ההמון. אבל אלו ספקולציות שלי, בלי ביסוס.
סיפור נורא לכל חובב ספורט.

יוסי מזרחי 2 בפברואר 2012

עקרונית אני מצטרף לרונן. צריכה לבוא פעולה של פיפ"א (שכנראה לא תבוא),כי הענין עקרוני ויכול לקרות במקומות אחרים ובמטרה להניע תהליך שיפור.
מצד שני, ראו מה קורה כשהמערב מנסה להניע תהליכים דמוקרטים במקום שהמנטליות והתנאים שבהם חי העם פועלים בהגיון "לא מערבי": נשיא עם כונות טובות שחושב אמריקנית על מקום שפועל מצרית,מביא בפועל לטרגדיה. (כמו קרטר באירן 79 כך אובמה במצריים 2011).
המסקנה הקשה היא, שגם אם פיפ"א תפעל, המהלך לא יצלח.

דורפן 2 בפברואר 2012

אני לגמרי מסכים להסכמה העקרונית. גם אם המהלך לא יצליח במצרים פיפ"א צריכה להבהיר שאיפה שמתאים אוהדים לא משחקים על הגביע העולמי

דניאל אחר 2 בפברואר 2012

מה הקשר בין "להניע תהליכים דמוקרטיים" לבין להשעות את ההתאחדות?
ואם כבר, על איזו מעורבות של אובמה במצריים אתה מדבר?

יוסי מזרחי 2 בפברואר 2012

דניאל האחר.
איפה היית בשנה האחרונה?

דניאל אחר 2 בפברואר 2012

חלקה בארה"ב, חלקה כאן. תורך לענות?

יוסי מזרחי 2 בפברואר 2012

בדקתי שוב, ועל פי העיתונים, התחולל שינוי חברתי מדיני במצרים.
צעירים אידיאליסטיים יצאו נגד השלטון וכונת הנפוטיזים של הנשיא, ועם רוח גבית של אובמה שכנראה הניח על בסיס מודיעין מוצק, לעזור להם להקפיץ את מצרים למצב שלטוני דומה לשבדיה, תוך נטישת הידיד המרכזי של ארה"ב במזרח התיכון.
המהלך הצליח והאחים המוסלמיים מצוים צעד לפני הפיכת מצרים לרפובליקה מוסלמית.
זה מה שהיה בעיתונות, אבל מצד שני לך תאמין לתקשורת.

דניאל אחר 4 בפברואר 2012

יוסי – סליחה על העיכוב בתשובה. מה שניסיתי להגיד הוא שה"רוח הגבית" של אובמה לא הייתה מזיזה ספינת נייר באמבט שקט. המהפיכה שם היא ממש לא פרי התערבות אמריקאית.
את העתיד אני לא יכול לחזות, אבל אני מניח שגם אתה, אז בוא נחכה לפני שאנחנו מכתירים את הרפובליקה המוסלמית. בכל מקרה, מובארק היה רודן מושחת ומסתבר שגם רצחני, אז אפשר לחפש ידידים טובים יותר.
ולגבי המנטליות והדמוקרטיה – אין הרבה מהלכים דמוקרטיים יותר מהפלת רודן במחאה עממית.

יוסי מזרחי 4 בפברואר 2012

דניאל.

דניאל:
אני לא מבכה את הפלת הרודן מובארק.
זה כנראה היה מתבקש וצודק.
הרוח הגבית היתה בכך שברגע שהצבא הבין שארה"ב נוטשת את מובארק,הוא ישם את התהליך הזה ולכן הרוח הגבית של אובמה היתה משב קליל אך מכריע.
המסקנה הקשה היא שארה"ב הוכיחה שוב לעולם שהיא משענת קנה רצוץ ולדוגמא מנגד ראה את התנהגות רוסיה כלפי אסד.
הענין כאן הוא שזה תהליך חוזר שבו נשיאים דמוקרטיים מלאי רומנטיקה וחסרי הבנה מינימלית ביחסים בינלאומיים, מכניסים את העולם למערבולת שלך תדע איך היא תיגמר. קרטר ב79 הביא בפועל את הדיקטטורה השיעית ואובמה 2011 את האופציה המסתמנת לתואם סוני במצרים. ושניהם ביקשו באמת חופש ודמוקרטיה.
הלואי ואתבדה ויווצר כאן משהו אחר מפני שלהערכתי, שיש כאן ראית המציאות ולא ניחוש סתמי.

דוב 2 בפברואר 2012

רונן, עם כל הכבוד, ההשוואה לאסון הילסבורו ממש לא במקום ואפילו מקוממת.

הילסבורו היה חצי-תאונה שהתרחשה כשיאו של גל אלימות בכדורגל (האנגלי). האירוע אתמול בפורט-סעיד היה עוד אקט של אלימות במסגרת התהליכים שמצרים עוברת, במהלכם נהרגו, נפצעו ונעצרו אלפים רבים של בני-אדם.

אין קשר לכדורגל, אם כבר להחרים את מצרים – אז מהאו"ם, מה שכנראה לא יביא ל "שיפור המצב".

דורפן 2 בפברואר 2012

דוב – לפני שאתה מתקומם, קרא שוב את הפסקה, ואני חושב שתתקומם פחות

דוב 2 בפברואר 2012

הכוונה שלי היתה שארועי אתמול, ובכלל אוהדי אל-אהלי כבר לא קשורים לכדורגל. הם היו הכוח האלים הכי גדול ומאורגן בזמן ההתקלויות במשטרה בימי ההפיכה והם אלו שתקפו את השגרירות בקהיר. העסק כבר מזמן גדול על פיפ"א

ניינר 2 בפברואר 2012

לא נראה לי שהסיפור הזה מדיר שינה מעיניו של בלאטר אבל זה צריך להדיר שינה מעינינו. מה שקרה שם זה רק סימפטום לאנרכיה המשתוללת ובסופו של דבר בכל הצרות אשמה ישראל

יוסי מזרחי 2 בפברואר 2012

ניינר,איפה אתה חי?
פיפ"א ביקשה ממצרים פרטים על האסון….

זלטן 2 בפברואר 2012

מדהים שכדי שתתייחסו לאפריקה צריך שאסון יתרחש, אבל כשמתקיים טורניר מרתק בשבועיים האחרונים ההתעלמות ממנו כאן בדה-באזר גורפת. לפני שאתם מטיפים לפיפ"א לא להיות צבועים, תחשבו קודם על עצמכם.
עוד לא מאוחר לתקן את הרושם. בשביל התחלה אתם מוזמנים לקב' של החוג ללימודי אפריקה בפייסבוק שם אנחנו מסקרים את הטורניר מקרוב-
http://www.facebook.com/groups/225308320829579/

כסיפוביץ 2 בפברואר 2012

זלטן
האמת אליפות אפריקה משעממת וזו לו השנה הראשונה.
עד חצאי הגמר אין שום דבר מעניין לראות בטח שאתה רואה כדורגל האירופאי כל שבוע.
אני עוקב כבר כמה שנים אחרי האליפות הזו ויש שם משחקים מביכים ברמה שלהם.

ולגבי הסיקור אין באתר הזה משהו שונה.
ראה אליפות אוסטרליה האחרונה [סיקור מחצי גמר ומעלה]
כדורסל ישראלי [רק מכבי ישראל ת"א]
ולא חסר.

והאמת, כרגע אין מה לכתוב על האליפות הזו כרגע.

יוסי מזרחי 2 בפברואר 2012

אתה טועה, זלאטן.
בפוסט הקודם היתה התיחסות.

רן 2 בפברואר 2012

אליפות שמתקיימת כל שנתיים באמצע עונת הכדורגל בליגות בה משחקים רוב השחקנים הבכירים של היבשת, ראוי לה שיתעלמו ממנה.

נניח שאני מבין שחם בקיץ, אבל למה כל שנתיים?

זלטן 2 בפברואר 2012

1. חבל שהתגובות מורידות מרמת הבלוג, שחרט על דגלו את הבאת הצד העמוק והשונה שבספורט תוך כתיבה ודיון אינטיליגנטי, ולא את המיינסטרים המשעמם והטוקבקים הסטיגמטיים של יתר האתרים. הרי אם כדברי כסיפוביץ "לגבי הסיקור אין באתר הזה משהו שונה", למה שאני אכנס אליו?
2. מה שאחד רואה כ"משעמם, מביך ושאין מה לכתוב עליו", לאו דווקא אומר שגם אחר יראה כך כסיפוביץ. לכל מקום אליו תלך אתה תשפוט את התרבות המקומית בהתאם לתרבות שממנה אתה מגיע וגדלת, זהו עקרון הרלטיביזם התרבותי הטבוע בנו. כך שלא מן הנמנע שאדם מתרבות אחרת עשוי למצוא את האליפות כלא משעממת, לא מביכה וכזו שיש מה לכתוב עליה. ולראייה, ידיעה בדבר אמא של דרוגבה שמכינה אוכל בחינם לאוהדי חופ"ש שהגיעו לטורניר. לאחד זה ישמע בתור פיהוק וידלג עליה במהרה. לאחר זה ישלים חלק נוסף בפאזל המרתק של אישיותו של דרוגבה, שבשנים האחרונות עושה כיוונים רבים לכיוון הפוליטי במדינתו, בסגנון ג'ורג' וואה של שנות ה-90.
3. יוסי מזרחי, אשמח אם תעמיד אותי על טעותי עם לינק.

דורפן 2 בפברואר 2012

זלטן – קודם כל יוסי צחק. כתבתי בפוסט הקודם שאני תומך בנבחרת חוף השנהב, אבל זה היה רק משיקולי מנצ'סטר יונייטד.

אני צופה באליפות דווקא ואגיד לך את הבעיה שלי עם כדורגל אפריקאי.

כמי שזוכר אותו מתחילת שנות התשעים ואת ההבטחה העצומה שבו אני מרגיש שהוא די נפל. גאנה וחוף השנהב נבחרות מצויינות אבל כיום נראה שאם תגיע מדינהמחוץ לאירופה ודרום אמריקה לרמות הגבוהות התחושה שלי שצפון אמריקה ואסיה יותר בתמונה מאשר אפריקה.

אבל רמה כשלעצמה לא כל כך מעניינת. מה שבאמת עצוב שהרבה נבחרות אפריקאיות במונדיאל היו מבוססות באופן טוטאלי על שחקנים שלא רק משחקים באירופה, אלא גדלו בה ואפילו נולדו בה (אלג'יר הייתה מקרה קיצוני וגם חוף השנהב). אז אפריקה היא קצת ריג'קט של אירופה.

כמובן שגם מה שאני כותב לך שווה כנראה פוסט או כתבה… אני רק מספר לך על תחושת חוסר התלהבות.

וכל מילה על דרוגבה נכונה.

יוסי מזרחי 2 בפברואר 2012

זלאטן ההערה שלי היתה עם חיוך.

זלטן 2 בפברואר 2012

תודה על ההבהרה.
נשמח לקרוא, פוסט על חוסר התלהבות עדיף מחוסר התלהבות ללא פוסט. אם הבנתי נכון תחושתך נובעת מרמה נמוכה ביחס לשאר העולם וכמות נמוכה של מקומיים בחלק מהנבחרות המעפילות למונדיאל. זה הגיוני שיהיו לך "בעיות עם כדורגל אפריקאי", ואפילו הרבה, אני פשוט לא בטוח שאפשר (ונכון) להגדיר מהו כדורגל אפריקאי בלי ליפול לקלישאות. האם יש כדורגל אירופאי אחד? האם יש כדורגל אמריקאי אחד? הרי יש 54 מדינות סוברניות באפריקה, כשבחלקן יש עשרות ומאות קב' אתניות שונות (250 בניגריה), עם שונות תרבותית, היסטורית, פוליטית, כלכלית, גיאוגרפית וכו' מאחת לשניה שמשפיעות גם על היחס לכדורגל בכל מדינה. כך שצריך להיזהר עם הכללות כשמדברים על בעיות, לכל מדינה יש את ההצלחות והכישלונות שלה, שלעתים הן נבעו מסיבות חופפות לאחרות ובמקרים רבים גם לא.

דורפן 2 בפברואר 2012

הרמה לא כל כך מטרידה אותי. כל כדורגל הנבחרות לא ממש טוב מעבר ל-3-5 נבחרות. חוסר הזהות האפריקאית יותר. איזה עניין יש לי בנבחרת ששחקניה היו מעדיפים לייצג את צרפת אם היו יותר טובים?

זלטן 3 בפברואר 2012

דבר ראשון, אני לא יודע אם זו המציאות.

דבר שני, להגיד שלכדורגלן אפריקאי שמעדיף לשחק בצרפת אין זהות אפריקאית רק כי אינו לובש את המדים של המדינה בה נולד זו טעות במקרה הטוב. לצורך העניין אמשיך עם הכתיבה ההכללתית- הזהות של אותו שחקן נקבעת בראש ובראשונה לפי ההתארגנות השיוכית אליה הוא נולד (ביתו ומשפחתו), להתארגנויות הוולונטרית אליו הוא משתייך (קב' חברתיות) ולקבוצות האתניות אליו משתייך.
לאיזו מדינה הוא בדיוק יזדהה?
מדינה שנקבעה על ידי מדינאים אירופאים בברלין ב-1885? שקבעו גבולות לפי קומבינות פרטיות תוך התעלמות מהבדלים אתנו-תרבותיים? למדינה ששיטות השלטון הקולוניאליות שהושתלו בה כפו החלפת שיטות שלטון שהתקיימו במשך מאות שנים, ללא קבלת לגיטימציה מהעם? למדינה שהאליטה השלטונית הדקה ש"זכתה" לחינוך מערבי בתק' הקולו' אימצה לעצמה את אותם מנהגים מושחתים ובזויים שהקולוניאליסטיים עצמם נהגו בהם באותה התקופה? למדינה שהיא כאילו-קולוניאלית, שירשה את המוסדות האירופאים רק ללא הכפייה והדיכוי האירופאית, כך שבמקום שהעם אינו מעניק לגיטימציה ל"נבחריו", "הנבחרים" צריכים להכריז על עצמם לגיטימיים דרך דיכוי ושחיתות?
אותו כדורגלן לא יזדהה עם מדינה שכזו בראש ובראשונה, ולכן "ייצוגו" תחת מדי הטריקולור אינו מתקבל כבגידה במולדתו או בזהותו. מולדתו אינה מייצגת אותו באופן הבולט מכל- צרפת היא המייצגת (והאשמה) העיקרית לאופן שארץ מולדתו נוצרה. זהותו האפריקאית חזקה הרבה יותר מהמדים הלאומיים אשר הוא לובש. לא ניתן לכבס אותה בכיסה או להחליף אותה עם כדורגלן אחר. זוהי זהות לכל החיים, ואפילו לאחר מכן.

דבר שלישי, אין בכך לומר שאין לאותו כדורגלן תחושת זהות עם המדינה האפריקאית בה נולד או רגש גאווה לייצגה. נבחרת לאומית היא אחד הגורמים הבודדים שמצליחים ליצור זהות לאומית דמיונית או שלא בקרב מדינה מפולגת (ניקח דווקא דוגמא אנגלופילית- ניגריה, עם מחוזות הצפון שפועלים לפי ההלכה השרעית והמרכז והדרום שפועלים לפי חוקי המדינה). כמובן שלנבחרת יש מרכיב מהותי בזהות של אותו כדורגלן, והוא רוצה בטובתה של הנבחרת כפי שהוא רוצה בטובת מדינתו. רבים רואים בהצלחתם על מגרש הכדורגלן מקפצה לשפר את החיים במולדתם, בין אם היא הצלחה בנבחרת הלאומית של מולדתם או של צרפת. אין בכך כדי לפגוע בזהותם, או חס וחלילה, להעיד על חוסר זהותם.

דורפן 3 בפברואר 2012

זלטן – אתה קצת מתבלבל בין עוולות הקולוניאליזם והעולם הנוצרי לבין העובדה שנבחרות אפריקאיות מאבדות את הזהות שלהן. הן הפכו לנבחרות פזורה ולא נבחרת מקומית. שזה משהו אחר שאני פחות מתלהב ממנו.

זלטן 3 בפברואר 2012

אסכים איתך לגבי ההיבט הפזורתי אם תיתן לי את גינאה המשוונית כדוגמא, שם רק חמישית משחקני הסגל נולדו במדינה והיתר בספרד, ברזיל, קולומביה וכו'. לא אסכים איתך אם תיתן לי את נבחרת סודאן כדוגמא, בה כולם נולדו במדינה ומשחקים בה.

אופיר 2 בפברואר 2012

בורות, שיעור ילודה מטורף ואיסלאם פנאטי שמשתלט על המדינה. כן יחרימו או לא יחרימו בפיפ"א, כדורגל זו כרגע הבעיה הכי קטנה של השכנה הדפוקה שלנו מדרום.

אסף THE KOP 2 בפברואר 2012

מה שמעצבן בכל הסיפור אתמול במצרים, זה שלטמטום האנושי אין גבולות.

75 איש נרצחו בגלל כבוד, במיטב המסורת הערבית.
חבורה של אידיוטים.

אנונימוס 3 בפברואר 2012

מה זאת אומרת בכלל כבוד?

מקמנמן 3 בפברואר 2012

אהוד יערי אמר בחדשות שהניצוץ למהומה היה שלט שהניפו אוהדי אל-אהלי שהיה כתוב עליו "בעיר של הסוחרים אין גברים".

יוסי מזרחי 3 בפברואר 2012

"בעיר של הרוכלים אין גברים"

תומר שור ליבפלד 3 בפברואר 2012

אין לקחת את אהוד יערי ברצינות בכל האמור לסיקור מצריים. אם עד המהפכה, עוד היו לו מקורות עצמאיים ורלוונטים, הרי שעתה הוא כבר ממש לא אקטואלי….
כיוון שמדובר במארב שהוכן מראש, הרמת השלט (שבוודאי מתרחשות רבות כמוהו בכל משחק) וודאי לא יכולה להיות סיבה. העוינות בין הקבוצות היא אפילו לא דרבי – ואפילו אז תאר לך שיגידו שהסיבה לאלימות הייתה שאוהדי הפועל שרו שירי שואה/אוהדי בית"ר נהמו כלפי טוטו תמוז. זה מה שקורה כל משחק.
ההסברים האמיתים לא ידועים לנו, ויכול להיות שגם לא יהיו ידועים, אך רוב הסיכויים שמדובר על אחד משניים – אופי האנרכיה והתפרקות החברה ההיררכית או פעולה מכוונת במסגרת המאבק הפוליטי. בין אם מצד השלטון הצבאי הרוצה להוכיח עד כמה יש בלאגן ולפיכך יש לאשר לו עוד סמכויות (אחרת יהיה עוד יותר בלאגן) ובין אם מהצד של מתנגדי השלטון הצבאי (שילוב כלשהו עם ההסבר הראשון).
כך או כך, אנשים לא מתו רק מרמיסה ורוב הפצועים וההרוגים הנם מפגיעות של סכינים ועוד….

גיל 3 בפברואר 2012

ולמרות כל הדיבורים, ההשמצות, הרכילויות והרצון של אנשים לראות אותו פורש, פייטון מאנינג כשיר לשחק פוטבול מהיום ויהיה כשיר שנה הבאה, השאלה רק איפה. לדעתי, הוא ישאר באינדי והשאלה תהיה אם יקחו את לאק או שינסו לקבל עליו כמה שיותר.

דורפן 3 בפברואר 2012

זלטן – כמובן שאלו לא כולן. אני מתכוון כנראה – במידה מסויימת של עוול – לנבחרות המונדיאל החזקות יותר של אפריקה. אולי זו דווקא סיבה להתעניין באליפות יותר מאשר בהופעת האפריקאיות במונדיאל

זלטן 3 בפברואר 2012

תודה על ההתייחסות העניינת להערות, היה מעניין.

טל 3 בפברואר 2012

זה לא תקין פוליטית לכתוב, אבל הכדורגל האפריקאי די מאכזב ביחס לצפיות שהיו ממנו. זכור לי שאחרי המונדיאלים ב90 ו94, היו נבואות שאפריקה תהפוך ליבשת הכדורגל הבולטת. לא רק שלא קורה, קשה לזהות שם איזושהי התקדמות על פני 20 שנה.

אז נכון, יש לא מעט אפריקאיים בולטים, אבל שימו לב ש:

1. מלבד חוף השנהב, אף מדינה לא מצליחה לייצר מספר סביר של שחקנים ברמה גבוהה.

2. רוב השחיקנים האפריקאיים הבולטים (אטו, דורגבה, אסיין, טורה) הם בני 28 ומעלה. אתה לא רואה בגילאים הצעירים יותר, שחקנים ברמה הזו, אם כי כמובן שדברים יכולים להשתנות.

זה די בלתי נתפס שניגריה, אולי אומת הכדורגל הגדולה ביתר אחרי ברזיל (ומקסיקו?), עם היכולות הפיזיות העצומות של השחקנים שלה, לא מצליחה לייצר שחקנים ברמה גבוהה.

שימו לב גם למגמה של פחות ופחות שחקנים אפריקאיים בקבוצות הגדולות (פה אני מניח שגם לאליפות אפריקה יש חלק).

סופרפלי 3 בפברואר 2012

זלטן, תודה על הדברים שכתבת, מעניין מאוד, השכלתי.

נועם 4 בפברואר 2012

"אבל אם הממשלה לא יכולה למנוע את מותם של שבעים אוהדים זו כנראה בעיה לא פחות גדולה" – זה לא שהיא לא יכולה למנוע, היא רצתה שהם ימותו.

פשוט היה הכי נוח לעשות את זה שם, לתת לזה להיראות כמו סתם אלימות בין אוהדים (ועוד שיהיה אפשר להאשים את האוהדים המתים עצמם בהתפרעות) וככה לפגוע בקהל שהיה ידוע כמתנגד למשטר הצבאי.

Comments closed