מועדון השחמט המרכזי

ביקור במועדון השחמט המרכזי שסופו אחת התמונת המדהימות ביותר שראיתי מימי

In כללי

יוצא שביחד עם סיפור המסע של ארנון חלמיש יש לנו מוסף שחמט לסוף השבוע! בהחלט הפכנו פופוליסטים!

מכיוון שיום חופש היום ארגנו לעיתונאים סיור מיוחד בגלריית טריטיאוקוב שמארחת את הדו-קרב. כי הרי כל מטרת הדו-קרב היא יצירת ההקשרים התרבותיים בין שחמט לאמנות וקידום ההבנה של האמנות הרוסית. שליח דה באזר והעיתון ישראל היום נקט בעניין הזה עמדה לא מתפשרת שהיא

FUCK OMANUT

וויתר על הסיור.

*

במקום זה הלכתי לבקר "במועדון השחמט המרכזי". מבנה יפה ברחוב גוגלסקי סמוך לרחוב ארבט. החבר בוטביניק בתבונתו הרבה החליט שיהיה הגיוני להסב את אחד מבתי האצילים למועדון שחמט מרכזי. ובתמונה על אחד הקירות באמת אפשר לראות את נפלאות הקומוניזם – בוטביניק ואשתו הפרימה-בלרינה באחת המכוניות הפרטיות הבודדות בברית המועצות.

מכל מקום היה שם חדר גדול מוכן למשחק שחמט סימולטני שייערך אחרי הרצאה עם רב אומן אחר הצהריים. ואת חדר האלופים – עם תמונות כל אלופי העולם הרוסים והסובייטים – אליוכין, בוטביניק, סמיסלוב, טל, פטרוסיאן, ספסקי, קרפוב, קספרוב הגדול וקרמניק. וזה הזכיר לי את הפעם הראשונה ששמעתי על קספרוב. המורה לשחמט הסביר שברוסיה יש שחקן "שהוא יציב כמו פטרוסיאן ומבריק כמו טל". וההתרגשות בה הוא אמר את זה דמתה להתרגשות בה גארי נוויל משדר שער של צ'לסי.

הנה כמה תמונות שצילמתי שם:

אולם המשחקים

הלוח לזכר בוטביניק בחוץ

שתי נשים נהנות מיום יפה ברחוב הסמוך

ולבסוף תמונה של תמונה ששכבה על איזה שולחן (מצאתי אותה באינטרנט אחר כך). ונשמתי נעתקה. אולי תמונת הספורט המדהימה ביותר שנתקלתי בה. קרפוב משחק עם ספסקי באיזה מחנה אימון. קרפוב הוא מי שישקם את הכבוד והעוצמה הסובייטים שאבדו כשספסקי הפסיד לפישר ונשלח על כך לגלות. העוצמה בפניו של קרפוב. דמותו המטושטשת של ספסקי בתוך כוס השתייה. זו דוגמא מופלאה לאיך צלם צריך להיות חתרני ברמזים תחת שלטון טוטאליטרי.

תיקון: טוב, מסתבר שהתמונה היא -כנראה – כוס של קספרוב. שהוא הגורם החתרני שסימל את הפרסטרוייקה. ובחיפוש באינטרנט של אחד המגיבים מסתבר שהייתה לה גם גירסה בצבע מזווית קצת שונה.

FUCKING OMANUT!

בעקבות ההערה של אייל, והנה התמונה המקורית שצילמתי:

47 Comments

D! בארץ הקודש 25 במאי 2012

פופוליסטים סרטן!!!
מרעילים את האומה עם שח ונשים יפות מהצד השני של החומה.

קומוניסטים יש לנו פה!!!

דורון 25 במאי 2012

מאסטרפיס.

שבת שלום ומבורך, ומי יתן שכל פעם שאתה יוצא מהונגריה ינחל הספורט הישראלי הישגים.

יונתן 25 במאי 2012

קרפין בפוזת קייזר סוזה. אחלה תמונה באמת.

גיל 25 במאי 2012

שתי נשים נהנות מיום יפה הא? נראה לי מישהו אחר נהנה כאן…

דורפן 25 במאי 2012

גיל – יש פה עיתונאי חרוץ, איש העם, שמשרת את קוראיו. ומנגד אינטלקטואל מתחכם, קאונטר-רבולוציוני, שמנסה לרמוז רמזים מכוערים.

רוני 25 במאי 2012

הכיתוב הנכון היה צריך להיות 'שתי נשים יפות נהנות מיום'.

אייל 25 במאי 2012

אכן תמונה חזקה במיוחד.

ספסקי לא בדיוק נשלח לגלות – הוא עבר לגור בצרפת אחרי כמה שנים כשהתחתן עם אישה צרפתייה – אבל בהחלט ננטש על-ידי הממסד השחמטי אחרי שהפסיד את התואר לפישר וקרפוב הצטייר ככישרון העולה החדש.

אגב, מי שהוענש באופן הישיר והקשה יותר מבין "קרבנות" פישר היה מארק טיימנוב, שפישר ריסק אותו ברבע-גמר המועמדים 6-0, לפני שריסק גם את לרסן ופטרוסיאן בשלבים המאוחרים יותר והסתבר שהוא באמת חזק באופן מפחיד.

נשללו מטיימנוב הרבה תארים והטבות מעשיות שהיו לו כשחקן שחמט – וגם פסנתרן קונצרטים – מצטיין, ונאסר עליו לצאת מחוץ לגבולות ברה"מ לכמה שנים.

התירוץ הרשמי לכך היה שבחיפוש בשדה-התעופה נמצא אצלו רומאן של סולז'ניצין שהיה אסור אז בקריאה, וקספרוב, באחד מספרי הסידרה שלו על אלופי העולם, מזכיר בדיחה שהסתובבה בעקבות זאת ברוסיה: "שמעת שסולז'ניצין בצרות? תפסו אותו עם הספר של טיימנוב על הפתיחה הנימצו-הודית".

דורפן 25 במאי 2012

האירוני הוא שכשקורצ'נוי עורך למערב ספסקי נשלח לשם כעונש. אבל הוא מאד סבל בצרפת רחוק ממולדתו.

איתן בקרמן 25 במאי 2012

איל זאת הבדיחת-שחמט הכי טובה ששמעתי עד היום. סחתין.

דורפו, טור מבריק.

עומר 25 במאי 2012

לא שמעתי הרבה בדיחות שחמט, אבל זו בהחלט המוצלחת שבהן.
אולי נכון יותר לשייך אותה לז'אנר המוצלח של בדיחות סובייטיות. כמו במצבים קשים אחרים, גם תחת השלטון הסובייטי, ההומור פרח. דווקא הצורך להיות חתרני מוציא את המיטב מאנשים שעוסקים בפאקינג אומנות.

גיל 25 במאי 2012

אגב, אני מתפלא שטרם הזכירו כאן את המשחק המופלא chess boxing שבו מתאגרפים 3 דקות ומשחקים שח מהיר 4 דקות. לא מכיר ספורט אחר שמגלם בתוכו שתי יכולות כל כך קיצוניות. אגב, שמעתי שרמת השחמט לא רעה בתחרויות כאלו ולמתחרים יש לפעמים מד כושר קרוב ל2000.

שחר 25 במאי 2012

נו, אז יש איזה ויינשטיין אחד שיציב כמו פטרוסיאן ומבריק כמו טל. ביג דיל.

תiמר 25 במאי 2012

איכס!!!! ספורט 5?!?!?!
איזה באסה…………..

אמנון 25 במאי 2012

טקסט נהדר, ותמונה נהדרת.
אם תרצה "לתרום" תמונה אחת של מרכז השח למען ויקיפדיה, אני בטוח שהערך הזה ישמח לתמונה שתקשט אותו.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_Centres

דורפן 25 במאי 2012

אין לי מושג איך עושים זאת – אבל מי שרוצה מוזמן לקחת

עפר ויקסלבאום 25 במאי 2012

טור נפלא.
תמונה מדהימה.

שמעון כסאח 25 במאי 2012

זה ספאסקי? חשבתי שהחתרנות היא בצילום תמונה של קרפוב מחזיק בכוס עם הדפס של אלביס עליה …

אייל 25 במאי 2012

רונן – מהסתכלות חוזרת בתמונה עלו בי כמה ספקות לגבי התיאור שלה, ונראה לי שצדקתי…

א. מדובר באמצע שנות השמונים, לא השבעים – קרפוב כאן במראה אמצע שנות השלושים שלו (דוגמאות לאיך נראה עשור קודם לכן אפשר לראות כאן: http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=7240, בשתי התמונות מ-1974).

ב. השחקן השני שנראה כאן הוא קספרוב, לא ספסקי.

ג. מה שקרפוב מחזיק בידו איננו כוס שתייה (או מין גביע ענקי…), אלא מגזין שחמט מקופל שעל השער שלו מופיעה התמונה של קספרוב.

את פרטי התמונה אפשר לראות באופן בהיר יותר כאן:

http://visualrian.ru/en/site/gallery/#447759/context%5Blightbox%5D=75952

דורפן 25 במאי 2012

זה מאד מוזר. כי את התמונה ראיתי במערכת העיתון 64 שנמצא באותו בניין עם המועדון. והתמונה שראיתי – היא אכן זו – אבל היא התמונה המקורית (ההדפס המקורי מהפילם – כמו שהיינו מקבלים מהחנות צילום עד לפני כמה שנים) והיא שחור לבן. ופתאום אתה מראה פה תמונה דומה בצבע.

אולי זה מדוגמן?

אייל 25 במאי 2012

אני באמת לא מתמצא בעניינים הטכניים של השחור-לבן וצבע… אבל גם בנוסח השחור-לבן קרפוב, כאמור, נראה בשנות השלושים שלו, הדמות השנייה לא נראית כמו ספסקי, וכשחושבים על זה, הרעיון שהוא מחזיק ביד מין גביע שתייה ענקי כזה שנראה כמעט כמו אביזר מסרט הוא קצת מוזר :-)

אייל 25 במאי 2012

אגב, התמונה עדיין נהדרת, רק שהסימבוליקה שלה שונה.

דורפן 25 במאי 2012

צירפתי את התמונה – היא בעצם שונה קצת מזו שמצאתי באינטרנט. ייתכן שהוא צולם על ידי מספר צלמים באותה פוזה.

מיקי יואכים 26 במאי 2012

כך או אחרת זו תמונה של קסם רוב על מגזין ולא ספסקי בכוס…

דורפן 25 במאי 2012

אם זה שנות השמונים זה בוודאי לא ספסקי. אולי קספרוב….

התמונות הן שונות במקצת – או מזווית שונה או בהפרש כמה שניות – תראה את גובה הכוס יחסית לראש. התמונה שאני ראיתי בהחלט הייתה מפותחת בשחור לבן.

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 26 במאי 2012

מעולה רונן. אני קצת ממורמר על אייל שחירב סיפור מצויין עם עובדות, אבל מילא…
יאללה גלפד מלחמה!

אלון 26 במאי 2012

התמונה עם שתי הבחורות זה בעקבות המיזוג עם ערוץ 5? היה צריך להוסיף שהן אוהדות דינמו מוסקבה.

michaly 26 במאי 2012

אפרופו שחמט, למה בעצם יש תחרויות נפרדות לנשים ולגברים?

גיל 26 במאי 2012

כי יש בכל זאת הבדלים קוגנטיביים מסוימים שמשפיעים במיוחד באוכלוסיות קצה. ג'ודית פולגאר התחרתה עם גברים והגיעה להישגים הכי מרשימים נגדם אבל גם היא לא התקרבה ממש לצמרת הגבוהה. זה אגב נכון גם למשחק כמו ברידג'.

גיל 26 במאי 2012

ואגב, לא רק הבדלים קטנים ביכולות אלא גם במוטיבציות. הרבה יותר גברים יהיו מוכנים להשקיע כמות עצומה של לימוד והכנה. גם חיי היום יום של שחמטאי הם לא מציאה גדולה. הרבה עבודה לבד במנותק מהסביבה זה לא משהו שהרבה נשים מוכנות אליו.

דורפן 26 במאי 2012

גיל – הדיעה שלך ידועה – אבל ראוי היה לציין שהיא דיעה.

ראיתי בכל הדיונים שערכנו בנושא את המחקר שהצבעת עליו. רק שמרגע שיש ההבדלים במוטיבציות, הנובעים מהחברה האנושית, הם גורמים לכל מחקר שטוען להבדלים קוגנטיבים לעמוד על כרעי תרנגולת. רק להבהיר: ייתכן שמחקר מוצא הבדלים קוגנטיבים. אבל להגיד שזה גורם לאישה להיות במקום השישי בעולם בשחמט ולא בראשון – זה מגוחך. זה כמו להגיד שיש הבדלים קוגנטיבים בין גרמנים לרוסים כי הרוסים טובים מהגרמנים בשחמט.

את מקרה יהודית פולגר אתה מפרש בצורה לא נכונה לחלוטין: לקחו שחקנית אחת בודדת ועשו נסיון שלא תשחק עם נשים מגיל אפס- וכבר היא הגיעה למקום השישי. אם היו בודקים את זה לכל הפחות על כמה עשרות שחקניות מחוננות מגיל 4-5 יכולת לציין שיש כאן הוכחה שאי אפשר. ברגע שלקחו אחת והיא הצליחה כל כך המסקנה היותר הגיונית היא שזה אפשרי. הרי אם תיקח בן מקרי ותנסה להפוך אותו לאלוף העולם – מקום שישי יהיה הצלחה ולא כשלון.

אייל 26 במאי 2012

אגב, שמיני ולא שישי (המקום הגבוה ביותר שפולגאר הגיעה אליו), אבל כמובן שזה לא משנה ברמת העיקרון. ועוד אגב – ישנם עוד מקרים של "ילדות (או נערות-) פלא" שבתחילת שנות העשרה היו להן הישגים קרובים לאלה המקבילים של פולגאר באותו גיל. אבל בהשוואה לילדי-פלא (כמו קרלסן או קריאקין) שמגיעים לצמרת העולמית, ההתקדמות שלהן מואטת מאוד בעשור הבא. אצל פולגאר, לעומת זאת, גרף ההתקדמות דומה לזה של הגברים גם לאורך שנות העשרה שלה, עד תחילת שנות העשרים (ונדיר שמי שעד תחילת שנות העשרים לא מגיע לצמרת נכנס לשם בגיל מאוחר יותר).

גיל 26 במאי 2012

אכן אי אפשר להסיק מסקנות מאישה אחת, אבל כך בחשבון שגם היא, שמגיל אפס חונכה לשחק שחמט, הייתה אולי מחוננת בצורה בלתי רגילה ומצליחה גם כך במשחק.

דורפן 26 במאי 2012

גיל – מה שאני אומר – שאם אין קבוצת ביקורת רצינית (אולי פולגר מחוננת במיוחד מלידה ואולי לא) ואם שחמט בכל מקרה מוטה תרבותית (הרי איש לא יטען שלרוסים יש יתרון קוגנטיבי) – אי אפשר להסיק שיתרונות קוגנטיבים הם הסיבה לעניין. למשל: סביר שנבחרת הנשים של רוסיה או הונגריה חזקה מנבחרת הגברים של ניו זילנד (רק דוגמא. לא יודע אם זה נכון).

אז הסיבה לנחיתות נשים בשחמט היא חברתית. ייתכן שאם יימחקו כל העניינים החברתים בעולם דמיוני אפשר יהיה להתחשב בטענות מחקריות אחרות.

הרי גם כשקיים יתרון פיזי ניכר זה לא תמיד מביא לתוצאות. הולנדים לא יותר טובים מישראלים בכדורסל למרות שהם גבוהים בצורה ניכרת. יש איים בקאריבים גרועים בריצה למרות שהם עם אותו מבנה גנטי כמו הג'מייקנים. לכן – אינני חולק שיש בידך מחקר שאומר את מה שאתה טוען. אלא רק שיכולתו להסביר את התופעה מוגבלת ביותר. וגם מפתיע אותי: הרי איש לא יעז לפרסם מחקר שטוען שגברים רוסים יותר קוגנטיבים מגברים גרמנים משום שהם טובים מהם בהרבה בשחמט.

גיל 26 במאי 2012

אני כן חושב שאפשר להסיק בצורה עקיפה, על סמך מה שאנחנו יודעים על הבדלים בין המינים ביכולות קוגנטיביות בכלל, ועל הבדלים כאלו במשחקים דומים. גברים טובים יותר ביכולת חשיבה מופשטת וגם כאמור במוטיבציות שמובילות אותם להשקיע במשהו. בנוסף, במשחקים כמו ברידג' למשל, גברים ונשים משחקים ביחד כל הזמן ועדיין יש הבדלים קטנים לטובת הגברים ברמות הכי גבוהות, איך תסביר את זה?

דורפן 26 במאי 2012

גיל – יכולות להיות לזה שתי סיבות. א. המוח של גברים בנוי יותר טוב לדברים כאלו מבחינה גנטית (כלומר גם אם יגדלו את כל הגברים כמו בנות ולהיפך הם יהיו יותר טובים). ב. גברים הם יותר תחרותיים בגלל שהסביבה האנושית מעודדת לכך.

כל עוד לא ניתן לנטרל סביבה – ולעולם לא יהיה ניתן – כל נסיון לקשור את זה לביצועי מוח הוא לא רציני בעיני (כלומר, המחקר בוודאי רציני – אבל יכולתו להביא הוכחה מוחלטת נמוכה מאד בעיני).

גיל 26 במאי 2012

רונן, אבל כן ניתן לנטרל סביבה. אפשר לערוך מחקרים על תאומים זהים ולא זהים ולבדוק האם הם מתנהגים אותו הדבר. אם תאומים זהים דומים לזה יותר מתאומים לא זהים אפשר להסיק שהגנטיקה משפיעה יותר מהסביבה. אפשר לבדוק השפעות של הורמונים, כמו טסטוסטרון על התנהגות. אם אנשים עם יותר טסטוסטרון מפגינים אלימות גדולה יותר זה מאפיין סביבתי? יש מחקרים שבדקו אפילו השפעות של הורמונים ברחם ומצאו הבדלים בהתנהגות מאוחר יותר בחיים. יש גם הבדלים קטנים במבנה המוח, ומחקרים בין תרבותיים מקיפים בין תרבויות שצורת החינוך של הילדים שונה זו מזו קיצונית, שמראים על תכונות אוניברסליות שלא קשורות לחינוך. אני לא אומר שזה פשוט לחקור את זה אבל זה לא בלתי אפשרי.

דורפן 26 במאי 2012

גיל – הגענו לשורש אי ההסכמה ביננו. נטרול סביבה הוא בלתי אפשרי בעיני. הייתי לפני שבועיים במסיבת יום הולדת לילד יהודי בן שנה מבודפשט – יהדות בודפשט היא אוכלוסיה שהוציאה זוכי פרס נובל והיא ברמה אינטלקוטאלית סופר גבוהה. היו שם בערך 20 ילדים בני 1 עד 4. וכבר כשראיתי אילו מתנות הביאו לבנים ואילו לבנות. מה שאלו אותם. מה עודדו אותם לשחק – כבר אפשר היה לראות את הפער החברתי שמדברים עליו.

הנטרול שעשה אבא של יהודית פולגר הוא נדיר מאד ולדעתי גם מאד מאד בעייתי. וברמת החברה כולה זה לדעתי בלתי אפשרי.

גיל 26 במאי 2012

רונן, רק בגלל שאני חושב שיש הבדלים ביולוגיים לא סותר את זה שיש גם השפעות חברתיות. עם זאת, התייחסות שונה לילדים ותינוקות לא בהכרח נובעת מחיברות שונה. באותה מידה אפשרי שמתייחסים לילדים בצורה מגדרים כי הם בעלי מגדר (או מין) שונים. הנקודה היא שאתה לא יכול לצאת מנקודת הנחה שיש השפעות חברתיות ולא ביולוגיות. אם אתה אכן סבור שאי אפשר להפריד בין השניים, אז לכל היותר אפשר יהיה לומר שלא ברורה ההשפעה של אף צד מכיוון שבאותה מידה אי אפשר לומר על משהו שהוא תרבותי.

דורפן 26 במאי 2012

גיל – הדיון התחיל בגלל שאלה. וענית עליה בצורה שמתארת רק צד אחד של המתרס. וכל הטענה שלי היא שא. לא ניתן לערוך באמת מחקר כזה. ב. המחקר לא יוכיח הרבה. כי גם אם יש הבדלים קוגנטיבים קטנים הפער במציאות גדול ולא מוצדק. לכך בוודאי תסכים כמסקנה מסיפור פולגר: גם אם הפער קיים מאיזשהן סיבות אובייקטיביות גודלו בוודאי לא מוצדק…. אבל תיכף עולה פוסט בנושא.

גיל 26 במאי 2012

זה נכון שהייתי אולי נחרץ מדי אבל זו אכן דעתי. לגבי גודלו, אני אחכה לפוסט שלך ואגיב שם.

אייל 26 במאי 2012

בלי להיכנס לשאלה מהן הסיבות לכך, העובדה היא שבדרגים הגבוהים שחמטאים החזקים ביותר חזקים באופן משמעותי מהשחמטאיות החזקות ביותר (השחמטאית החזקה ביותר כיום אחרי פולגאר מדורגת בערך במקום ה-170 בדרוג העולמי הכללי). התחרויות שבהם משחקים בדרך-כלל גברים בלבד הן כעיקרון פתוחות גם לנשים, אם הן חזקות מספיק. פולגאר – שכאידיאולוגיה שיחקה תמיד רק בתחרויות "פתוחות" ולא בכאלה לנשים בלבד, ולכן מעולם לא הוכתרה כאלופת-עולם לנשים – היא יוצאת-הדופן הגדולה, וכשהייתה בשיאה (בתחילת שנות ה-2000) דווקא כן הגיעה לצמרת הגבוהה ביותר. היא הייתה מדורגת בעשירייה הראשונה, ובאחד הטורנירים החזקים ביותר שמתקיימים בשחמט (מעין מקבילה ל"גראנד סלאם" בטניס), בוייק אן-זה שבהולנד ב-2003, סיימה במקום השני חצי נקודה לאחר אנאנד, כשהיא מקדימה הרבה שחקנים סופר-חזקים: http://www.tatasteelchess.com/history/tournament/id/66/type/standings. גם כיום היא עדיין מדורגת בפער עצום לפני כל הנשים האחרות (מקום 35 לערך).

אילן 27 במאי 2012

רונן, תודה על עוד פוסט נהדר על שחמט!

אכן קרפוב לא מחזיק בידו כוס, אלא מגזין עם תמונה של קספרוב, לא ספסקי, כמו שניתן לראות בגלריית התמונות הזאת של הגארידאן של יריבות השחמט הגדולה בהיסטוריה:

http://www.guardian.co.uk/sport/gallery/2009/sep/21/chess-kasparov-karpov-rematch-valencia#/?picture=353240727&index=4

באמת תמונה מדהימה.

דורפן 27 במאי 2012

תודה מיוחדת לקוראים שסלחו על הטעות בזיהוי!

קסיוס קליי 27 במאי 2012

שלום,
מי יכול לתת לי קישור לאתר שחמט בעברית שבו אני יכול למצוא מאמרים עמוקים, סוגי פתיחות וניתוחי משחקים?

שמעון כסאח 28 במאי 2012

אין אתר בעברית שיש בו מה שאתה מבקש, הכי קרוב זה:
http://www.ichess.co.il/

אם תרצה עזרה נוספת שלח לי דוא"ל לyairsno1@yahoo.com ואעזור ככל שניתן.

שמעון כסאח 28 במאי 2012

אין אתר בעברית(לצערנו) שיש בו מה שאתה מבקש, הכי קרוב זה:
http://www.ichess.co.il/

אם תרצה עזרה נוספת שלח לי דוא"ל לyairsno1@yahoo.com ואעזור ככל שניתן.

שמעון כסאח 28 במאי 2012

ההודעה לקסיוס כמובן.

Comments closed