הכל חוץ מכדורגל (12). פינג פונג ובקרוב הספר

מי בעצם עשה מסין כזו מעצמת פינג פונג?

In כללי

את היום התחלתי בפינג פונג בו החלה התחרות הקבוצתית. אני לא יודע אם זה מקרה שהמשחקים הללו מוקדמים בבוקר – או שהכוונה היא לזכות ברייטינג של המזרח הרחוק. המשחקים היו די חד צדדיים. הספרדיות לקחו מערכה אחת במשחק אחד מול הסיניות – אני די מופתע שזו הייתה דווקא שרה רמירז ולא שן יאן-פיי שננסה לברר את השמועות שהיא בת דודה שניה של איניאסטה. האמרקאיות לא לקחו כלום מול יפן – אפילו לא לילי ז'אנג. והברזילאיות למרות מאמציה של גואי לי לא לקחו מערכה מול קוריאה. אבל פולין לקחה משחק שלם מסינגפור – אינני יודע אם סבת- סבתה של לי קוואן הכירה את אם סבתי בביאליסטוק.

זה לא תמיד היה ככה. בעבר הרחוק טניס שולחן היה ספורט אירופאי ואפילו הייתה יהודיה רומניה, אנג'ליקה רוזיאנו שהייתה שש פעמים אלופת עולם.

איך זה הפך לספורט סיני כל כך? סיפור שצריך לספר אותו ואני אכן מספר אותו בספר "האנציקלופדיה הקטנה של הספורט" שכתבתי אנוכי עם אלון זנדר ועכשיו יוצא לחנויות ואני אקדם אותו בלי בושה אלא בגאווה גדולה. עבדנו מאד קשה כמעט ארבע שנים על הספר!

אז הנה סיפורו של רונג גואוטוון:

ב-1959 זכה רונג גואוטוואן, יליד הונג קונג, באליפות העולם בטניס שולחן, שהייתה אליפות העולם הראשונה של סין בענף ספורט כלשהו. שנתיים אחר כך הוביל את הנבחרת לזכייה באליפות הקבוצתית. ארבע שנים אחר כך אימן את נבחרת הנשים של סין והוביל אותה לזכייה באליפות עולם משלה. גואוטוואן נחשב לא רק למי שהרים את הפינג פונג הסיני, אלא גם למי שנתן לראשי המדינה את הביטחון בכך שהשקעה בספורט יכולה להיות כלי להצלחה בינלאומית.

אבל כיליד הונג קונג, גואוטוואן היה חשוד בעיני המפלגה הקומוניסטית, אף שאימץ לחלוטין ומתוך בחירה את האידיאולוגיה המאואיסטית ועבד במקביל לקריירת הפינג פונג כספרן. כשהחלה המהפכה התרבותית של 1966 הוא נחקר והוטרד לעתים תכופות על ידי המשמר האדום המאואיסטי. לפי ההערכות, ב-1968 הוא התאבד.

25 Comments

שלו 3 באוגוסט 2012

אפרופו קידום הספר, בשם עצמי אומר,
תן פרטים היכן ניתן להשיג וממתי.
מגיע לכם הפירגון הזה.
אני מחכה לספר בערך ארבע שנים.
בהזדמנות הראשונה אני קונה.

אלון 3 באוגוסט 2012

הספר כבר בחנויות

שלו 3 באוגוסט 2012

…הזמנתי…

רון מהכפר 3 באוגוסט 2012

מחזק את שלו.
איפה? מתי?

ניתאי 3 באוגוסט 2012

ואני חשבתי שאתה הולך להוציא ספר מכל הפוסטים במהלך האלוימפיאדה. אתה בקצב הנכון. מרשים הקצב והנכונות.

יוני 3 באוגוסט 2012

טיזר.

רק מי שמוכן לקרוא על פינג פונג זוכה לשמוע את שם הספר? זה ממש סינון לראות מי מכור.

איציק 3 באוגוסט 2012

האם הכוונה לרונג גואוטוואן או אורנ-גאוטן, שזהו קוף-אדם גדול חזק וחכם. גם הוא יכל לקחת בשקט אליפות בספורט כלשהו.
אחרי אתנחתא קלה, ראיתי משחק טניס שולחן בין ספרדיה לצרפתיה. משני צידי השולחן עמדו שתי סיניות (או ממדינות שכנות שאין לי דרך להבדיל בינהן) ושיחקו טניס שולחן, עם אחיזה מזרחית כנהוג אצלם. לא ראיתי עד הסוף, אך זה נראה שאליפות העולם בטניס שולחן זוהי אליפות של המזרח הרחוק, כאשר השאלה היא, איזו מדינה תאזרח שחקנים טובים יותר. יש בעיתיות עם זה בכל ספורט שהו, אך בטניס שולחן זה מאוד בולט. הם עושים את זה מהמקפצה ללא בושה.

אלכסנדר 3 באוגוסט 2012

זה בולט גם בריצות הארוכות עם קנייתים ואתיופים. בעיניי זה גם כן בעייתי, מנגד מה אשם הספוראי מספר שלוש/ארבע/חמש, שהתמזל מזלות ונולד במעצמה עולמית של אותו ענף; ומבחינת הישגים יכול להשתתף באולימפיאדה, אך בגלל מגבלות שחלות על כל מדינה מבחינת כמות הספורטאים, מנוע מלעשות זאת.

הספר, מבורך מאוד (ואני אישית הולך להשיג לי עותק בהזדמנות הראשונה), אך חשוב יותר שירבו אנשים כמוכם בתקשורת הספורט העברית, שמלאה בבהמות עילגות ומתלהמות, חסרות הבנה בסיסית במושא סיקורן.

בלינדר 3 באוגוסט 2012

דבר ראשון – ברכות על הספר! תהיה מהדורה אלקטרונית?

אכן היהודים שלטו בטנ"ש גם בארה"ב. לא נהוג להשתמש בשם פינג-פונג באופן רשמי מאחר ומדובר בשם רשום של חברה. ישנם גם לא מעט אנשים שחושבים שפינג-פונג זה שם מזלזל או כזה שמתאים יותר לגרסת המרתף של המשחק עם החוקים השכונתיים של נצחון טכני או איסור להגיש הצידה. וילי לפרולו, חבר יקר ונשיא ליגת המכללות לטנ"ש נלחם בכל הכוח באנשים שאומרים פינג פונג למרות שאני חוזר ואומר לו שזה קרב אבוד.

דורפן, את הסיפור האמיתי של הטנ"ש באולימפיאדה פספסת בכמה ימים. אריאל הסינג (הוריה מהמזרח אבל היא ילידת ארה"ב) בת ה16 שממוקמת במאיה השניה לקחת את לי שאושיה הסינית (שזכתה בסופו של דבר בקלילות בזהב) ל6 מערכות מורטות עצבים בסיבוב השלישי. לקהל הצופים הסתנן בשקט ביל גייטס או איך שאריאל קוראית לו "דוד ביל". דוד וורן גם היה מגיע אבל הוא בדיוק באמצע טיפולים נגד סרטן והוא הסתפק בעידוד דרך הטוויטר. גם את גייטס וגם את באפט היא הכירה כילדה קטנה דרך הפינג פונג ולדעתי הם עוזרים לה כלכלית.
הסיפור של הסינג דווקא מאד מעניין. לפני מספר שנים מספר אנשים מהקהילה ההודית בקליפורניה הקימו מרכז קהילתי (יש עשרות אלפי מרכזים כאלה בקהילות היהודיות באמריקה). המטרה של המרכז הייתה בין היתר להעסיק את הילדים אחרי הלימודים. ברגע שפתחו חוג לטנ"ש הצטרפו לשם גם לא מאט אנשים מהקהילה הסינית. החוג לטנ"ש פרח ועכשיו זה המקום להתאמן בו בארה"ב. המאמנים הטובים בעולם מגיעים לשם להעביר אימונים ואין ספק שרוב השחקנים הבכירים מאמריקה בשנים הבאות יגיעו משם.

גם הסינג התחילה להתאמן שם וכבר עכשיו בגיל 16 היא השחקנית האמריקאית הבכירה. כשהיא רק התחילה להתאמן הוריה קבעו חוק דרקוני שאם היא רוצה להמשיך להתאמן היא חייבת לשמור על ממוצע מושלם בבית הספר (4.0 לפי שיטת הציונית האמריקאית) והיא אכן מצליחה לעשות זאת (לפי דעתי זאת התעללות מצד ההורים אבל מה אני יודע). כרגע ישנם מספר אנשים שמנסים לשכנע אותה לא ללכת למכללה (היא מתכוונת ללמוד בסטנפורד) ולהמשיך להתאמן לקראת ריו כי יש תקווה שהיא תוכל להביא מדליה. אם היא הולכת לסטנפורד זה יהיה הסוף לחלום המדליה כי ליגת הטנ"ש במכללות לא שייכת לNCAA והיא לא תצליח לשמור על הרמה כי היא לא תוכל להמשיך עם 3 אימונים ביום.

אני חושב שיש אי צדק גדול במה שIOC עשה בטנ"ש באולימפיאדה. הם אוסרים על יותר מ2 משתתפים מכל מדינה וגם הורידו את טורניר הזוגות לחלוטין ונשארנו עם טורניר קבוצתי. המעבר הזה מוריד לסינים 6-8 מדליות לדעתי.

אפריים 4 באוגוסט 2012

יופי של סיפור. תודה.

דורון קרמר 3 באוגוסט 2012

ברכות על הספר. נחפשהו.

גמל 3 באוגוסט 2012

אני יודע מה אני הולך לקנות לעצמי ליום ההולדת שלי בעוד שבועיים…

אילן 3 באוגוסט 2012

http://www.booknet.co.il/prodtxt.asp?id=58656&perur= לינק

ואני מצטער להיות ניטפיקר על שם הספר שלך שאני שתי דקות מרכישתו, אבל השם הוא "האוניברסיטה הקטנה של הספורט" ולא אנציקלופדיה, למי שמחפש בגוגל ולא מוצא (:

אלון 3 באוגוסט 2012

מזל טוב על הספר.
אפשר להזמין אותו מחוץ לישראל? יהיה תרגום לאנגלית?

גיל 3 באוגוסט 2012

כל הכבוד על הספר! יש הנחה למנויים של הבלוג? נקנה בהזדמנות הראשונה.

פינג פונג זה המשחק שאולי קיים הפער הגדול ביותר בין האוהד הממוצע לבין המקצוענים.

red sox 3 באוגוסט 2012

רונן – ציינת כלאחר יד את אנג'ליקה רוזיאנו. חשוב שהקוראים יידעו שמדובר בספורטאית (גבר או אישה) המעוטרת ביותר בהסטוריה של הטנ"ש העולמי. 17 אליפויות עולם (יחידים, זוגות וקבוצתי) במדי רומניה. לא פחות.

בלינדר – המשחק של הנערה האמריקאית מול לי שיאו-שיה היה לא פחות ממדהים. מי שלא ראה הפסיד. אגב, אם למישהו היה ספק, גם האמריקאית השניה בתחרות היא סינית ילידת ארה"ב.
ובמדליית הארד בגברים זכה גרמני. לא סיני, גרמני אמיתי (אוי זה נשמע רע…).

בלינדר 3 באוגוסט 2012

אכן משחק מדהים. אני חושב שהוא נתן תקווה להרבה מאד שחקנים אמריקאים צעירים.

ודמיטרי אובצ'רוב, הגרמני שזכה בארד, הוא לא ממש גרמני אמיתי – נולד בקייב.

D! בארץ הקודש 3 באוגוסט 2012

מרגש, הספר.
אצא לי מחר בלילה לקנות….
ואל תתבייש, שים קישורים להיכן שניתן למצוא אותו

תומר חרוב 3 באוגוסט 2012

רכשתי, אך טרם הספיקותי לעיין בו.
מברוק גדול שיהיה לכם. להוציא ספר ספורט בעברית זה הישג נהדר, כן יירבו.
עכשיו כשכולנו נשנן את הספר, נתחיל להרביץ פה דוז פואה בחידונים בקצב של להקת אבבא.

Yavor 3 באוגוסט 2012

נכון שזה הכל חוץ מכדורגל, אבל מה תגידו על נציגה אירופאית יחידה ברבע גמר הטורניר, וגם היא המארחת הלוזרית?

אמנון 3 באוגוסט 2012

רונן, מה אתה אומר על השחייה האוסטרלית? זה לא רק "הלוזריות" היחסית ואובדן מדליות הזהב, אלא צניחה כללית ברמה. בבייג'ינג' הם היו שניים רק לאמריקאיים עם 20 מדליות, ובלונדון הם מפגרים אחרי הסינים והצרפתים. בכלל, נדמה לי שבריו הסינים יאכלו להרבה מדינות את עוגת המדליות ובינתיים האוסטרליים והיפניים הם הנפגעים העיקריים. מה האוסטרלים אומרים על האכזבה היחסית, הפסיקו לשחות שם עם תנינים?

red sox 3 באוגוסט 2012

היפנים דווקא לקחו מדליות בכמויות יפות בבריכה השבוע. לא משהב, אבל היו על הפודיום גם בגברים וגם בנשים במקצים רבים ומגוונים. לא בדקתי את המספרים לעומת בייג'ינג, אבל היפנים לא הלכו לשום מקום ויש להם דור צעיר ואיכותי של שחיינים (אירי, סוזוקי…).

חמוס 6 באוגוסט 2012

ברכות!
הגיבורה שלי היא נטליה פרטיקה הפולנייה שמשחקת עם יד אחת. הפסידה בסיבוב השלישלי להולננדית בשם לי ג'י… היא גם האלופה הפאראולימפית (דרך אגב מאיפה צצה המילה הזאת במקום אולימפיאדת הנכים?) לראות אותה זורקת את הכדור לסרב עם הגדם ולמות.

יריב ס. 11 באוגוסט 2012

הזמנתי :-) מצפה לו בקוצר רוח

Comments closed