על ספטמבר ועל דצמבר

דברים נראים ברורים יותר בספטמבר מאשר בדצמבר

In כללי

הבדל לא קטן, בליגה האנגלית ובליגות אחרות בכלל, בין מה שנדמה היה לנו שקורה בספטמבר למה שקורה עכשיו.

צ'לסי היא קבוצה שסיימה בעונה שעברה שישית באנגליה. במקרה, אמנם הירואי, היא זכתה בגביע אירופה. היא נכנסה לבניה מחדש. היא גם איבדה את החלוץ הטוב בהיסטוריה שלה. נקנו שחקנים צעירים עם פוטנציאל אדיר – ואפס נסיון באנגליה – אדן הזארד ואוסקר. למה שהיא תמחוק פער של כמעט 30 נקודות משתי המנצ'סטריות? גם ההדחה שלה מאירופה היא לא כזו דרמה. היא קבוצת מקום שישי באנגליה. גם יובנטוס וגם שחטאר הן קבוצות שהיו מסיימות מעל המקום השישי באנגליה (לשון המעטה). אבל מה בדיוק קרה? האם רומן אברמוביץ' היה בקיץ בסדנת מדיטציה שגרמה לו להיות יותר סבלני עם מאמנים?

ארסנל שיחקה טוב במשך כמה שבועות ואז דעכה. האם היה כאן משהו חדש? האם אין בכל עונה כמה שבועות בהם ארסנל משחקת מצויין? יש שנים שזה ספטמבר יש שנים שזה אפריל. לרוב זה כשיחסית נעים בחוץ. ומה בדיוק השתנה העונה? הם מכרו את ואן פרסי ולא את פברגאס? כי הגיע שחקן מעולה כמו סנטי קסורלה ולא ארטטה?

ליברפול הביאה מאמן חדש שנאלץ להתמודד עם מציאות בה אין כסף לרכש. זה במקרה הכי טוב עובד תוך כמה שנים. הרף של התהליך הזו הוא לא בטוח זכיה באליפות. אחרי בניית רוח קבוצתית, ושילוב הרבה שחקנים, ותלכיד טוב – עדיין צריך 3-4 שחקנים ברמה בינלאומית גבוהה. וזה תהליך לא קצר עד שאתה הופך מגנט לשחקנים כאלו. תמיד יש סיכוי שבשנה אחת יגדלו לך בקבוצה מסי, צ'אבי ואיניאסטה. לברצלונה זה לקח כמעט עשור. ייתכן שנתון או דו-שנתון כמו בקהאם, סקולס וגיגס. ליונייטד היו אולי שני שנתונים כאלו מאז מלחמת העולם.

מנצ'סטר יונייטד היא קבוצה שכמעט תמיד מסיימת עם 85 נקודות או יותר ולרוב עם התואר. האם זה קורה כי היא תמיד מושלמת? כי קבוצות העבר היו ללא חולשות? לא. התארים מגיעים ורף הנקודות מושג כי היא פותרת תמיד מספיק מבעיותיה תוך כדי תנועה. לפעמים זה מספיק רק לכמעט-אליפות. לפעמים לאליפות וגמר אירופי. אבל אלו גבולות הגזרה. האם הייתה סיבה ממשית שהפעם לא תתקן באופן סביר את הבעיות? למה שארסנל או טוטנהאם ידחקו אותה פתאום ממעמדה?

[הערת ביניים: כאוהד אני תמיד משתעשע מהנחרצות. דברים כמו "זהו! רפאל גמר! פרגוסון הבין שהוא לא לרמה ואין לו את הפיזיות לליגה האנגלית" ששמעתי אחרי המשחק ברדינג (דווקא לא כאן).  מה שקרה בפועל הוא ששחקן כדורגל נתן משחק כדורגל לא טוב והוחלף. ואז, שבוע אחרי שאכזב ברדינג והיה צורך להחליפו הוא שיחק מצויין מול מנצ'סטר סיטי. בהחלט מצב נדיר: שחקן שיחק שבוע אחד גרוע ושבוע אחר טוב.]

מנצ'סטר סיטי בנויה על עוצמת הסגל שלה. כשהוא תמיד מתגבש ומתחזק קצת תוך כדי תנועה. האם הסגל הזה נשחק בצורה יוצאת דופן? לא. האם קמו בסביבה סגלים יוצאי דופן שיאיימו על כך? לא. למה היא הודחה מאירופה? מהבית שלה עלו אלופות ספרד וגרמניה. סיטי שוב פתחה מגמגת את העונה. סביר שמרוב הבתים היא הייתה עולה בכל זאת – אבל לא מבית מוות שכזה.

העניין הזה לא ייחודי לאנגליה. האם ברצלונה היא לא הקבוצה הטובה ביותר ובהפרש גדול? האם משהו התרחש שישנה את העניין? האם למוריניו אין תמיד יש בעיית עונה שלישית (אם הוא נשאר לעונה הזו). כי האינטנסיביות שהוא מכניס למועדונים – שמביאה הצלחות מהירות – גם יוצרת לחצים מהר מאד? האם אין בשנים האחרונות תמיד איזו קבוצה שעושה פתיחה מבטיחה אבל בשלב מסויים אין לה את העומק של ריאל-בארסה?

*

יש לי תאוריה בעניין הזה. בפגרת הכדורגל אנשים לא צופים במשחקים כי אין משחקים. אבל הכדורגל ממשיך – שחקנים נקנים וקבוצות משנות מדיניות. אבל התהליכים הללו, בשלב הזה, הם תאורטיים. בליברפול עוברים לטיקי-טקה ובצ'לסי בונים סגל התקפי חלומי. לתהליכים תאורטים יש מאפיין שהם קורים במהירות עצומה. והתהליך התאורטי בהחלט קורה בתוך חודשיים. אבל כשמתחילים המשחקים התהליך צריך לקרות במגרש. וזה קורה לאט או לא קורה.

אנשים רשאים להשתעמם או להיות מתוסכלים מכך שדברים לא משתנים כל כך מהר. אבל זה לא יגרום לדברים להשתנות יותר מהר. יש כאן פרדוקס. בכדורגל לא פעם ככל שהתהליך ארוך יותר הוא ברור פחות.

41 Comments

אריק 12 בדצמבר 2012

חסרות המילים "עמית היקר" בתחילת הפוסט :)
לצ'לסי היתה הגרלת משחקים מאוד נוחה. במשחקים הראשונים שהיה קשה היא קרסה, זה היה לגמרי צפוי וזה היה מאוד מפתיע בכל צורה אחרת.
אם היה לי עשרה שקלים על כל פעם שקראתי/שמעתי/הוקנטתי ש"יונייטד השנה הולכים ליפול" מצבי היה טוב. אבל האמת שיונייטד משיגה הצלחות לא הגיוניות לרמת המשחק בגלל מאמן שקצת מתקשה לבנות קבוצות אדירות אבל יודע לתמרן במהלך עונה בקבוצות שתמיד סובלות מבעיות די גדולות.
ועדיין, גם דצמבר ומאי נראים מאוד שונים בדרך כלל ולכן כדאי לחכות עם הסיכומים.

דורפן 12 בדצמבר 2012

מצבה של יונייטד טוב מאד בעיקר בהתחשב את מי היא כבר ניצחה בחוץ. אבל גבולות הגזרה הם שוב בין כמעט אליפות לאליפות. ולגבי אירופה – היא לא הקבוצה הכי טובה, גם צ'לסי לא הייתה.

no propaganda 12 בדצמבר 2012

לצ'לסי היה מזל עם מצ'אפים. הם קיבלו גם בחצי וגם בגמר קבוצות שמתקשות מול בונקרים( הכל כמובן יחסי).
צ'לסי היו מתקשים הרבה יותר מול ריאל או מנצ'סטר כי הרבה יותר קשה לתפוס אותן במתפרצת.

למנצ'סטר דווקא אין הרבה מצ'אפים שטובים להם.

אביאל 12 בדצמבר 2012

no propaganda – אני לא יודע מאיפה הבאת את זה שברצלונה היא או באיירן הן קבוצות שקל לעשות מולן מתפרצות ודווקא ריאל או יונייטד לא, על סמך מה בדיוק ? אני מניח שכמעט כל קבוצה היתה עושה בונקר בחצי הגמר מול ברצלונה ומשחקת על מתפרצות, בקשר לבאיירן – שהיא קבוצה מעולה ומשחקת בבית בגמר ליגת האלופות היא אוטומטית בעלת היתרון הגדול.

אני בטוח שכל מאמן היה רוצה לקבל את ברצלונה (עם משחק שני בבית) ובאיירן (שהיא מארחת) בחצי גמר וגמר ליגת האלופות ממש מזל עם מאצ'פ, אני מניח שמוריניו ופרגסון מתפללים בשביל הגרלה כזאת.

ניתאי 12 בדצמבר 2012

בקיצור, גם מכבי ת"א עוד רגע קורסת?

דורפן 12 בדצמבר 2012

איזו מהן? במכבי תל אביב יש תמיד סיכוי לקריסה כי יש לה קבוצות בכמה עשרות ענפי ספורט.

ניתאי 12 בדצמבר 2012

מבחינתי כמה שיותר יותר טוב, אבל חשבתי שמדברים על כדורגל.
אלופי הקיץ, מתחילים טוב, קורסים. יאללה דצמבר.

אוהד נ. 12 בדצמבר 2012

רונן
ריגשת אותי. אחד מהפוסטים העמוקים ביותר שכתבת. ברצינות. על ההבדל בין הזמן הקונקרטי הנדרש לתהליכים, לבין התוצאה המגיעה או לא כתוצר שלהם, ועל מועדון כדורגל כמערכת שיש לתהליכים בה מאפיינים מיוחדים. וזו הסיבה שברצלונה כאן ברמות האלה כדי להשאר עוד הרבה זמן….

בני תבורי 12 בדצמבר 2012

בין התכונות הנדרשות לאוהד, יחד עם נאמנות ללא גבול וסגידה (בגבולות הטעם הטוב), נדרשת גם סבלנות. תגובות אקראיות בפוסטים שונים מעידות על מחסור חמור בתכונה זו. אולי זה בגלל שאוהדים רואים רק את המשחק ההוא? כלומר, את זה שבו שחקן מסוים או מאמן מסוים לא ענו על דרישותיהם ובמקרה הטוב הם גמרו את הקריירה ובמקרה הגרוע צריך להוציא אותם להורג? או לחלופין, המאמן אלוהים והשחקן נביאו רק בגלל אותה שיטה של להתמקד בכאן ועכשיו?

אבישי 12 בדצמבר 2012

וכאן צריכה להשאל השאלה אם רומן אברמוביץ' היה אוהד צ'לסי לפני שקנה אותה? האם נהיה אחד אחרי?

אביאל 12 בדצמבר 2012

אבישי – אני מניח שהוא לא היה אוהד אותה לפני, אבל אני מניח שהוא מחבב את הקבוצה, בטח עם המשברים שהיו בצ'לסי לאורך השנים וההשקעה הבלתי נגמרת שלו.

אדום עולה 12 בדצמבר 2012

לדעתי חלון הזמן המעניין ביותר הוא לא בפגרה אלא בחלון ההעברות של ינואר.
בזמן הפגרה הציפיה לעתיד ורוד מביאה את השוק לרמת רתיחה מסוימת שקשה לגנוב סוסים או לייצר הפתעות .
בינואר חלק גדול מהאכזבות שיוצרות הציפיות של הפגרה מביאות קבוצות רבות לוותר יותר בקלות.
בניהול של קבוצת כדורגל שמשתתפת במפעל אירופאי החודשים הראשונים מיועדים להשגת 2 מטרות – שמירה על מרחק נכון מסיכוי לאליפות והתקדמות נכונה במפעל לפי ציפיות ריאליות.
כל עוד קבוצה עומדת בזה יש לה את החלון של ינואר ופעילות נכונה בחלון והרצת סגל מתגבש יכול לעשות את כל ההבדל.

אדום עתיק 12 בדצמבר 2012

אני חושב שהנוסחא לקבוצה אלופה היא יחסית פשוטה :) יציבות X וורלד קלאס (יציבות היא גם פונקציה של המנג'ר וורלד קלאס בעיקר של כסף). כמובן שעדיף שחקנים שהם גם וגם (ואן פרסי בעונות האחרונות) ואם אי-אפשר אז שחקן שהוא לפחות טוב מאוד ויציב (ולנסיה, קאריק?) או שחקן וורלד קלאס עם פוטנציאל יציבות גבוה (רוני). ביונייטד קשה (לי) למצוא הרבה שהם גם וגם. ריו עם הפציעות? אברה שחווה ירידה מסוימת אבל חוזר לעצמו?? שוער??? גיגס וסקולס בשירת הברבור???? זו אולי יותר מכל העדות להשפעה ולקסם של SAF, ובמקביל לחולשה היחסית של השאר. ובהקשר לנוסחא חבל על נאני – WC שבמהלך הדרבי נצפה במתקן האימונים של ארסנל…

עידוקוליס ליפשיץ 12 בדצמבר 2012

אמנם חכמה גדולה להכליל על קבוצות שלא מפסיקות להיות בטופ וקבוצות שלא מפסיקות לפשל (גם אני חוטא בזה לפעמים), אבל יש גם דוגמאות של הצלחות מסחררות ומהירות: ביתר של גאידמק שתוך עונה אחת התחברה לאליפות קלה, צ'לסי של אברמוביץ' ואפילו הסיטי שתוך שנה וחצי הגיעו לגביע ושנה אחר כך אליפות. (אפשר להוסיף את פ.ס.ז של השנה ומי שיתעקש ימצא עוד)
מקרים יוצאי דופן שכאלה הם המקרים שמניעים בעלי קבוצות להשקיע הון.
בהימורים כמו בהימורים, מנצח יש אחת להרבה פעמים והוא ייתו תקווה לכולם

עוז הר אדיר 12 בדצמבר 2012

ובפראפרזה להפועל חיפה של יואב כץ. את הסיבוב הראשון בעונה שעברה הקבוצה סיימה מתחת לקו האדום, והחליפה מאמן. בעונה שלפניה הגיעה למרכז הטבלה. בזו שלפניה נאבקה מול הירידה והחליפה מאמן. העונה שוב נאבקת נגד הירידה והקולות בתקשורת קוראים להחליף מאמן. האם המאמן הנוכחי אשם?

יואלזיניו 13 בדצמבר 2012

כן

רפאל 12 בדצמבר 2012

רונן,
כשיש לך די כסף ( בחיים ובכדורגל בפרט) האפשרות להירגע, להתבונן, להבין ולהתפלסף קיימת וקורצת הרבה יותר.
מנצ'סטר יונייטד מועדון ששוויו בשוק אולי היקר בעולם.
זה דומה לשרי אריסון שתרצה לנו על תובנותיה שהגישה במתנה לכל עובדי בנק הפועלים בדמות ספרה 'לידה'.

פורמט ליגה ללא פלייאוף הוא חוסר ספורטיביות מובהק בכל פרמטר אפשרי.
זו דרך שאינה צריכה להיות מקובלת היום והעובדה שיש 'חזירים' יותר בולטים במשחק לא הופך מגה מועדוני פאר כמו יויינטד וברצלונה לאנדרדוגים בשום מצב.

יחי הצדק!

MG 12 בדצמבר 2012

רק ע"מ להבין – האם ההגדרה שלך לחוסר ספורטיביות היא שמי שמשיג את אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר זוכה באליפות?
אני מבין שהיית מוכן להיות מצויין כל השנה בעבודה, אבל שבסופו של דבר הבונוס והקידום ינתנו על סמך הפרויקט האחרון בלבד (בוא נניח שיש לך יתרון קטן בתחילתו).

רפאל 12 בדצמבר 2012

נכון, לא הבנת.
מה להשוואתך לבין הסיטואציה של ליגת כדורגל במתווה הנוכחי.
לצורך העניין, גם לא הייתי מעוניין לעשות טורניר פיפ"א במחשב בפורמט של ליגה ואז פלייאוף, כי במציאות הוירטואלית הנושאים הנ"ל האלו לא באים לידי ביטוי כלל.

ההבדל בין קבוצות כאשדוד, קרית שמונה ונתניה לבין לתל אביביות/חיפה ובית"ר הוא לא רק בנקודות בטבלה. היש להם בפורמט הליגה הנוכחי סיכוי לצאת ממאזן הכוחות הזה?

MG 13 בדצמבר 2012

אתה ברצינות שואל האם לאשדוד וק"ש יש סיכוי להשתוות לבית"ר י-ם? חד משמעית כן! לבעלים שלהן יש יכולת להשוות את התקציב של י-ם שמתבסס רובו ככולו על הכנסות שוטפות.
חוץ מזה, האם יש למישהו סיכוי להשיג את בולט ובלייק? אז בוא נעצור את כולם לאחר 90 מטרים ונזניק מחדש.

רפאל 13 בדצמבר 2012

שמע,
בעולם הכדורגל דבר אחר מאוד ברור ובולט:
שיטת ליגה סדירה היא אמצעי אפקטיבי ביותר לשמירה על הבדלי מעמדות.
ממפיס גריזליז, גולדן סטייט ווריורס, וושינגטון נאשיונלס, סינסנטי בנגלס ולא משנה איזה קבוצת הוקי וכדורגל נשים שתכיר בארה"ב הם ברוחם ובנפשם הרבה יותר חופשיים ומסוגלים לעשות דברים לעצמם ולכתוב היסטוריה ספורטיבית אצילית מאשר כל קבוצה שרק תמצא בליגה הספרדית או האנגלית הבכירה בכדורגל שלא נמנית על האליטה העשירה ביותר.

תתמודד.

גלן 12 בדצמבר 2012

אני מודה שלא הבנתי את הפוסט. אני שואל את עצמי אם העובדה שאלופת אנגליה הנוכחית חטפה שמונה אחת 4 שנים לפני משחק האליפות זה תהליך ארוך? קצר? מה הקשר בינו לטקסט הנוכחי.

אריק 12 בדצמבר 2012

זה לא היה תהליך של קיץ אחד. קודם מקום שש, שזה לא בעיה עם המון כסף אחר כך חמש אחר כך ארבע וגביע ומשם לאליפות – זה לא עניין של חודשיים וגם לא חצי שנה. זה כמעט אף פעם לא קורה ככה.

גלן 12 בדצמבר 2012

אריק . יש לך דוגמא לאיזה תהליך איטי מוצלח בשנים האחרונות. אפילו הנגיסות המהירות כמו מוריניו בריאל. תהליכים חפים מקבלים המום מחמאות אצל לבינטל ובדרך כלל אפס קבלות על נצלחות מוכחות.

אריק 12 בדצמבר 2012

לא הבנתי, אודה לך אם תואיל לכתוב זאת פעם נוספת בעברית :)

גלן 12 בדצמבר 2012

שתהליכים הם בקיצר אובררייטד בכדורגל. ואולי גם בענפים אחרים יאמרו ריי אלן ולברון

אביאל 12 בדצמבר 2012

אריק – מה עם צ'לסי ואברמוביץ' ? שתי אליפויות רצופות מהר מאוד. עשרה תארים (שלוש אליפויות, ארבעה גביעים, שני גביעי ליגה וליגת האלופות) ועוד כמה פעמים סגנית בליגה, בגמר גביע, גמר ליגת האלופות ועוד כמה חצאי גמר בליגת האלופות, בתשע שנים פחות או יותר, איך תסביר את זה ?

אביאל 12 בדצמבר 2012

ולהפוך לקבוצה החמישית באירופה (אם אני לא טועה) בהכנסות.

אריק 12 בדצמבר 2012

צ'לסי התחילה ממקום אחר מסיטי. בערך שנתיים קדימה על הגרף, אברמוביץ קנה קבוצה מצויינת שלישית/רביעית באנגליה בצוותא עם ליברפול באותה תקופה. בשנה הראשונה הם כמעט לא התקדמו ואז הגיע מוריניו, הפגיעה הכי מוצלחת של רומן. אבל שוב צ'לסי התחילה מהמקום בו סיטי הייתה אחרי שנתיים/שלוש וגם ניצלה ואקום אצל יונייטד.

אסי 14 בדצמבר 2012

תבדוק את הנתונים שלך אריק…

צלסי הייתה קבוצת אמצע טבלה בלי עבר ובלי עתיד כשרומן קנה אותה. הסיטי בתקופה שהם נקנו גם היו קבוצת אמצע טבלה שלא הולכת לשום מקום

ירידנ לליגה השנייה לא נראתה כמו משהו שיחזור על עצמו גם לפני החברה מאבו דאבי

דורפן 14 בדצמבר 2012

זה לא נכון. צ'לסי עלתה לליגת האלופות שנה קודם לכן וכמה שנים לפני זה, למשל, שיחקה רבע גמר ממש קלאסי מול ברצלונה.

גיל 12 בדצמבר 2012

אבל יש בעייה עם התאוריה הזו. כל שנה אני מכוון את השעון על פי רצף המשחקים של מנצ'סטר שמתחיל בסביבות חג המולד. השנה נראה כי הרצף הזה מתחיל מוקדם יותר, אז מה לעשות?

דורפן 12 בדצמבר 2012

גלן – אני לא אומר שחייב לקרות תהליך ארוך ויסודי. אבל כדי שישתנו יחסי כוחות צריך לקרות משהו. אם נניח צ'לסי הייתה קונה את מסי או רונאלדו הייתי אומר שהם מועמדים לאליפות. אם שייחים קונים קבוצה ושופכים הרבה כסף אז קרה משהו. יחסי הכוחות יכולים להשתנות. אני רק מצביע שדברים כמו מינוי ברנדון רודג'רס, רכישת סנטי קסורלה או רכישת הזארד ואוסקר (שהם מעולים) לעומת עזיבת דרוגבה – לא סביר שיביאו לשינוי כזה דרמטי ביחסי הכוחות.

סימנטוב 12 בדצמבר 2012

שלח את הפוסט לארגון המאמנים עוד תחסוך כמה פיטורים :)
יש גם את הצד השני, הקבוצות שהיו שם לפני צריכות לדעת להתחמש בדריכים חדשות עכשיו יש מי שישלם יותר. כאן פגרסון עשה עבודה נהדרת (למרות שהרבה יותר קל כשיש מסורת ו+75 אלף ביציע כל שבוע)

Zak 12 בדצמבר 2012

זה מתאים אמנם לליגה האנגלית, אבל לא לליגות אחרות. איך אתלטיקו מדריד, אינטר וליון שגמגמו בעונה שעברה הן היום פקטור בצמרת? ליון עוד נחלשה ממכירת שחקנים, בזמן שהיריבה העיקרית פ.ס.ז התחזקה. מדוע דורטמונד שפירקה את הליגה הגרמנית בעונה שעברה העונה לא פוגעת בבונדסליגה? הרי לא קרה איזשהו זעזוע משמעותי בקבוצה.

דורפן 13 בדצמבר 2012

אני חושב שבספרד המגמה כבר על סף יישור. פשוט זה משבר העונה השלישית של מוריניו שאיכשהו תמיד קורה לו. אני לא חושב שאתלטיקו תאבק על האליפות.

בצרפת מסורתית הליגה מאד פתוחה ושקולה. יכול להיות שסן ז'רמן תחסל את זה בתוך שנה-שנתיים אבל בינתיים לא.

דורטמונד כן איבדה שחקן משמעותי – את שחקן העונה בבונדסליגה. שנה קודם היא התגברה על אובדן שהין אבל כמובן שאי אפשר לנצח להתגבר על כל מכה. יכול להיות שהם גם יותר מרוכזים באירופה העונה – כי אחרי שנכשלו בעונה שעברה היו הפעם מעולים בשלב הבתים.

אמנון 13 בדצמבר 2012

אני לא חושב שהמסר של דורפן הוא שמה שהיה תמיד יהיה. אלא שתהליכי שינוי קבוצתי לא מתרחשים ברגע. במקרה הזה, הירידה של דורטמונד ממקום 1 למקום 3 היא לא איזשהו "מפץ גדול".

אמנון 13 בדצמבר 2012

אני לא מסכים לגביי הניתוח של צ'לסי. רומם אברמוביץ' השקיע בצ'לסי בשלוש השנים האחרונות כ-260 מיליון פאונד שזה סכום אסטרונומי. הבחירה להסתמך בעיקר על שחקנים מחוץ לפריימרליג, "הכישלון" עם טורס, וחוסר היכולת לתת למאמן לעבוד הן עקב האכילס של הקבוצה.

קורא 14 בדצמבר 2012

בדיוק קראתי עכשיו פרשנות של מישהו על מכבי תל אביב בכדורסל, בעיתון מכובד, בה נכתב שמכבי תל אביב לא מספיק חזקה כדי להיות בצמרת האירופית. זה קצת מזכיר את מה שכותבים על היונייטד, כל שנה אותו טקס. אנשים עוד לא הבינו שמכבי זה לא שחקן זה או אחר אלא המכלול ובעיקר המאמן המוצלח – דיוויד בלאט.

ואת זה אני אומר לא בתור אוהד מכבי (אבל כן בתור אוהד יונייטד).

אבו צ'יצ'ריטה (fka תושב חוזר ) 16 בדצמבר 2012

עכשיו נודע לי ומטוב לב אני מספר: אתה צחקת, אבל רומן אברמוביץ באמת הלך לסדנת מדיטציה בקיץ. למרבה הצער, דווקא כשהתחילה להסתמן התקדמות הוא התעצבן על הגורו, קנה את המכון והחליף את המדריכים

Comments closed