אשז. DNA

הקריקט הוא תחרות בין DNA של מדינות

In כללי

ashes

האשז יצאו לדרך בטרנט ברידג' במערכת יחסי כוחות מאד שונה ממה שהתרגלתי אליה רוב השנים. האנגלים צפויים להביס את האוסטרלים ויש המצפים לתוצאה של 0-5 בסדרה. ללא מעורים: זאת סדרת טסטים של חמישה משחקים בני חמישה ימים. רק שאני לא מאלו שחושבים שיש דבר כזה קבוצה אוסטרלית שהאנגלים ידרסו. והיום הראשון בינתיים מוכיח זאת!

 

היופי של הטסט קריקט הזה שהוא אך ורק תלוי תרבות. אין פה שום צורך, רצון או מוטיבציה לשווק אותו לקהלים חדשים. כי הוא בעצם מקדם אג'נדה שהייתה קיימת רק למדינות המשחקות אותו. "את הקרב בווטרלו ניצחנו במגרש המשחקים של איטון", אמר הדוכס ממרילבורו. הבריטים האימפריאליסטים ראו בספורט מכשיר.

 

וזו לא הייתה רק אבחנה שלהם. במאה ה-19 נשלח קצין צרפתי צעיר לתקופה בבריטניה בכדי לנתח את העובדה שהצבא הבריטי טוב מהצרפתי. והמסקנה שלו הייתה שבבתי הספר של האצולה האנגלית עוסקים בספורט. וכך לומדים ארגון וסבלנות ושיטה סדורה ואת חשיבות המערכת. למזלו הצבא הצרפתי זרק את הדו"ח לפח והצעיר, שמו היה דה קוברטן, הלך וייסד את המשחקים האולימפיים.

בחזרה לבריטים, שכבר אינם אימפריה, הנגזרת ממשחק האדונים מכתיבה את הקריקט בימינו. אוסטרליה היא ארץ שנוסדה כריג'קטים של המרכז התרבותי. והמוטיבציה האוסטרלית היא אחת: לנצח את האנגלים בכל מחיר.  אולי תרצו לקרוא על ברדמן שכתבתי עליו לפני האשז הקודם.

הודו היא סיפור קצת אחר. המוטיבציות ההודיות היא להראות לא פעם שהם עולים על האנגלים דווקא באספקטים החוץ-תוצאתיים. סגנון משחק, הגינות, רוח ספורטיבית. יכול להיות שכל זה השתנה כשסורב גנגולי הסיר את החולצה שלו בתא הכבוד בלורד'ס לפני כמה שנים.

הצלע החשובה האחרת, הווסט-אינדיז שמייצגים בעיקר את האיים הקאריביים הבריטים, מייצגים את הלגיטימיות הגזעית. שבעצם עוצמתם הגופנית הנדירה של בני העבדים (שאנחנו מכירים בעיקר מהאתלטיקה הקלה) היא גורם לגיטימי בקריקט. העניין הזה עמד במתקפה תרבותית בשנות השבעים והשמונים. ויש לכם כאן פוסט על סרט חובה.

לכן אגב, למרות שאנטי אנגליה בכל ענף ספורט, אני יותר אנטי אנגליה בקריקט, ואחר כך ראגבי, ורק בסוף כדורגל. כי הכדורגל הוא באמת לא החלק המעורר-אנטגוניזם של החברה האנגלית. אבל את אוהדי הקריקט שלהם? אם זה לא היה קריקט הייתי אומר את דעתי!

וכך אנחנו מקבלים משחק שבעיני הוא לא משווק. הוא אינו מעטפת. אין בו קהלים חדשים וקהל לקוחות. הוא מאבק בין DNA של תרבותיות.

19 Comments

עופר פרוסנר 10 ביולי 2013

מעניין מאוד רונן, ומעלה בי רק שאלה אחת: מה לגבי הDNA של שאר הטסט ניישנס – דרום אפריקה, ניו זילנד ופקיסטן (אם משאירים את זה רק לשבע הגדולות)?

דורפן 10 ביולי 2013

בניו זילנד ודרום אפריקה קריקט פחות חשוב. הרגשות הלאומיים תועלו בעיקר לראגבי. בפקיסטן האתוס הלאומי חזק מאד – אבל יותר כנגד ההודי מהאנגלי.

austaldo 10 ביולי 2013

אצל האוסטרלים זה לא רק בקריקט. הם רוצים לנצח (בכלל ואת האנגלים בפרט) בכל ספורט, משחייה ועד שתיית בירה

gidiup again 10 ביולי 2013

סתם למען הדיוק ההיסטורי – זה הדוכס מוולינגטון שכביכול אמר ש"את הקרב בווטרלו ניצחנו במגרש המשחקים של איטון".
אלא שזהו ציטוט מוטעה שיוחס לו בדיעבד, כנראה כחלק מנסיון לפאר את תרומתו של הספורט בבתי-הספר של האצולה במאמץ האימפריאלי.
אולי זה סתם מקרה, ואולי זה מעיד על זה שלספורט היתה הרבה יותר תרומה סימבולית לדימוי הבריטי, מאשר השפעה על החינוך של האצילים בשטח.

רועי 10 ביולי 2013

אני פחות מתחבר לקריקט אך ברור לי שהמסורת של הענף ענפה ורחבה.
זכורה לי במיוחד הסצינה בסרטו הנהדר של אבי נשר "סוף העולם שמאלה" בו משחקים העולים המגיעים לעיירה קריקט.
לא נראה לי שבישראל ידעו את פשר המשחק הזה לפני הסרט אך הסרט תרם למודעות לספורט הזה בשנה שהוא יצא ולאחריה נעלם שוב מהנוף הספורטיבי הישראלי.

איתן 10 ביולי 2013

רועי, אני עוד פחות מחובר ממך לקריקט, סתם אוהב לקרוא את דורפן, אבל לקרוא לסוף העולם שמאלה "סרט נהדר"?

נר הלילה 11 ביולי 2013

+10 סרט איום

רועי 10 ביולי 2013

איתן,לידיעתך סוף העולם שמאלה הוא סרט נהדר שהיה שובר קופות ענק בישראל בתחילת שנות ה2000
השימוש בסרט היה אך ורק בגלל הסצינה של קריקט.
אשמח לדעת מה טעמך הקולנועי כדי להבין יותר את סלידתך מהסרט שאולי לא היה יצירת מופת אך היה נחמד ביותר.

אסף THE KOP 10 ביולי 2013

אני בעד כל מי שמשחק נגד אנגליה.
בכל ענף ספורט, דיבייט, אולימפיאדת מדעים ותחרות אכילת נקניקיות.

אם אני צריך לבחור בין ניו-זילנד לאוסטרליה בהן ביליתי זמן ניכר לפני שנים רבות, אז בספורט אני מעדיף את ניו-זילנד, אבל במוסיקה, אין ספק, את אוסטרליה.

http://www.youtube.com/watch?v=MkYyG1GOETc

matipool 11 ביולי 2013

אסף – אין לך קונפילקט פנימי כשאתה רואה שחקנים של ליברפול בנבחרת אנגליה ? ( שאלה שהפניתי בעבר גם לדורפן ביחס לשחקני יונייטד בנבחרת אנגליה ) .
הידע שלי במוסיקה אוסטרלית מסתכם בניק קייב ו The church . סביר להניח שאני מפספס שם סצינה מוסיקלית מעולה .

אסף THE KOP 11 ביולי 2013

לא. אין לי קונפליקט פנימי.
אני אוהד את ליברפול ומעב את אנגליה. לדעתי רבים מתושבי ליברפול עצמה שותפים לדעה הזאת.

לגבי אוסטרליה, אני לא יודע מה קורה שם היום, אבל בעבר הם היו מצוינים. תסתכל בערוץ ב- youtube של ההוא ששמתי לו קישור.

משה 10 ביולי 2013

במקום האוסטרלים לא הייתי מתחיל לפתוח את ה-VB אחרי היום הראשון, 75/4 זה לא משהו לכתוב עליו הביתה. באופן כללי זו נראית לי סידרה של BOWLERS וזה טוב לאוסטרלים כי אם קוק ופיטרסון ייכנסו לקצב היחיד מהצד האוסטרלי שיכול לתת להם קרב זה קלארק.
אני סומך על ג'ימי אנדרסון שינצח לאנגלים את המשחק.

ויכסלפיש 10 ביולי 2013

קריקט יש פה כבר משנות ה-60 או ה-70, בעיקר אצל עולי הודו בלוד רמלה ודימונה, וגם אצל יוצאי דרום אפריקה ברעננה. אני חושב שהגדרת יפה "חסר ערך ותלוי תרבות בלבד" ואותם דברים אמורים גם במסעות (טורים) הדו שנתיים של ה"ליונס" (נבחרת האי הבריטי בראגבי) לחצי הכדור הדרומי, מסורת שמקורה במאה ה-19 ונראית ארכאית.

ויכסלפיש 10 ביולי 2013

סליחה, החל מ-1989 מדי 4 שנים ולא שנתיים

IDO 11 ביולי 2013

אין משחק שאוסטרליה עולה עליו לא בשביל לנצח! גם את ווימבלדון עלינו עם ברנרד טומיק לקחת את הטורניר… וכמעט הצלחנו בזוגות בנות ואפילו עשינו עם זה בזוגות ג'וניור.

האשס הוא פרובלמטי כי הוא בא בזמן לא טוב. מרכז התרבות באוסטרליה משתנה בקצב מהיר, ממדינה שעוקבת אחרי אנגליה אנחנו נהפכים למדינת פסיפיק עם השפעות מרכזיות של אסיה, מה שזה אומר לגבי קריקט זה שהשחקנים הטובים לא באו לטורניר באנגליה הם עסוקים בהשעיות בגלל ה 20-20, בעוד שכל האנגלים הבכירים באו לטורניר.

מתי 11 ביולי 2013

לא מבין בקריקט, אבל אני כן יודע לא להמר על אנגלים נגד אוסטרלים

ערן 11 ביולי 2013

שמעת על אשטון אגאר?! וואו!!!

Janis Livingston 11 ביולי 2013

פארק מיידן (The Maidan) – ה"סנטרל פארק" של כלכתה. פארק ירוק ורחב מימדים, שמשמש את תושבי ומבקרי העיר לבילוי והירגעות בשעות הפנאי. בפארק יש מגרשי קריקט, טניס, כדורגל, רכיבה על סוסים, בריכות, מזרקות ועוד. הפארק ממוקם לגדת נהר ההוגלי, אחד השלוחות של הגנגס שאפשר ללכת לאורכו או לשוט בו. כדאי לבקר בפארק בשעות הערב המוקדמות, אז מסתובבים מוזיקאים ומוכרי חטיפים למיניהם וניתן לראות את השקיעה על אנדרטת ויקטוריה היפה. בפינה הצפון-מערבית של המיידאן נמצאים גני עדן (Eden Gardens Park), בהם נמצא מגרש הקריקט הגדול והמפורסם בעולם. אפשר ואף מומלץ ללכת לראות משחק קריקט במקום, מדובר בחוויה בלתי נשכחת. כתובת: Chowringhee Road, Kolkata, ממול לאנדרטת ויקטוריה.

Comments closed