חידון מספר 352. יהודים בספורט ולמה כן צריך את המכביה

זהה את הסופרסטאר היהודי

In כללי

JEWS & BASEBALL – Sandy Koufax and Yom Kippur (2010) from Michael Roth on Vimeo.

עליתי בפייסבוק על דיון בין כמה עיתונאי ספורט על נחיצותה של המכביה. מסתבר שהעסקנים מנצלים אותה והיא לא מנוהלת כארוע בינלאומי ברמה הגבוהה ביותר! מדהים!

אבל באיזשהו מקום הדיון הזה לוקה באיזו תחושה שקיימת לפעמים בישראל – לפיה תפקידה היחיד של יהדות העולם הוא להביא תועלת למדינת ישראל. חייתי בחיי בכמה קהילות יהודיות בעולם, לא בקשר קרוב אבל לא מנותק, והם מתים על הארוע הזה. וכן – בין היתר בכדי שהבן או הבת שלהם או הם עצמם יכירו בן זוג או בת זוג יהודים. זה מה שהם רוצים.

רוב האנשים הללו תורמים לישראל זמן או כסף או תמיכה פוליטית ואני לא רואה שום בעיה שישראל תארגן ארוע חברתי-ספורטיבי לטובת יהדות העולם – גם אם הוא ברמה נמוכה ולא מכבד את הספורט הישראלי התחרותי המוצלח כל כך. ואם עיתונות הספורט לא רוצה לסקר, שלא תסקר.

ליהודים יש היסטוריה מפוארת מאד בספורט בתקופות שונות – בעיקר בארצות הברית והונגריה וברית המועצות – אבל גם במדינות רבות אחרות כמו בריטניה, צרפת, וגם צפון ודרום אפריקה. כולם מיוצגים בחידון היום – כי היהודים הם עם אחד! החדיון הוא פשוט – השאלה היא שמו של ספורטאי יהודי נודע – ואתם מנסים להשיב מיהו או מיהי:

1. אלפרד האיוש:
2. ברני רוס:
3. מאיר פרינסטיין:
4. אוקסנה באיול:
5. לז סילי:
6. עלי בכר:
7. ג'ו אלאה:
8. אלפונס חלימי:
9. אוזי שכטמן:
10. אדריאנה בכר:
11. וויליאם אייאש:
12. מריה גורוחובסקאיה:

לתשובות הנכונות

והנה קופקס ארוך יותר:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ttt

52 Comments

אלעד 19 ביולי 2013

הכל בסדר, יש לי רק בקשה אחת – והיות והתחרות היחידה ששמתי לב אליה במכביה היא הכדורסל – אני מבקש שנבחרת ישראל תפסיק לקרוע את הנבחרות האחרות ב-60 ו-70 הפרש. נכון שהספורט שולי באירוע הזה, אבל גם לזה יש גבול.

מתן גילור 19 ביולי 2013

היו מכביות (לפחות אחת שאני זוכר בודאות) שישראל שיחקה עם נבחרת הנוער (או הקדטים? או בכלל העתודה? לא משנה, לא הבוגרת) ואז המשחקים היו הרבה יותר צמודים.

ואני רוצה להוסיף משלי:
1. שלמה ארוך.
2. לאונטה זילברמן.

מנחם לס 19 ביולי 2013

אם היית שם את נבחרת היהודים האמיתית של ארה"ב (עם כל היהודים הטובים ביותר בכל המקצועות) נגד נבחרת ישראל הטובה ביותר בכל המקצועות, ישראל היתה ממנצחת רק בכדורגל. אפילו בכדורסל המשחק היה שקול ביותר. בא"ק, שחייה, התעמלות וכו' היינו קורעים לכם את הצורה.

רועי ויינברג 19 ביולי 2013

בשחייה יש בעיה רצינית למכבייה, שמתנגשת עם אליפות העולם, והרבה מאוד שחיינים יהודים גדולים לא יכלו להגיע לשם.

מנחם לס 19 ביולי 2013

נגד ארה"ב (שבאה עם מין קבוצת מכללות) ישראל ב' הפסידה בפעם האחרונה. הייתי במשחק ברעננה.

אלעד 19 ביולי 2013

כן, אבל נגד שאר הנבחרות התוצאות לפעמים ממש מבישות. בסך הכל יהודים טובים שבאו לךיהנות, לא שחקנים מקצוענים.

מנחם לס 19 ביולי 2013

אז שיחלקו את המכבייה לשניים: ארה"ב נגד ישראל, ואז תחרות נפרדת לשאר העולם בכל שאר המקצועות בלי ישראל וארה"ב.

רועי ויינברג 19 ביולי 2013

זיהיתי רק את רוס וסילי. זאת הסיבה שצריך את המכביה, למרות שהספורטאים היהודיים הכי גדולים היום בעולם לא משחקים שם, החל מסטודמאייר וכלה בנבחרות ישראל הבוגרות בכדורגל/כדורסל.

עזי 19 ביולי 2013

10.

דורפן 19 ביולי 2013

מה הפיל אותך? חלימי ועלי בכר?

עזי 19 ביולי 2013

חלימי זה קל, מה גם שכתבתי עליו פעם. נפלתי בעלי בכר והיה לי בלאקאאוט עם גורוחובסקאיה

ספרא 19 ביולי 2013

לס סילי- שוערה של מנ' יונייטד?

וויליאם אייאש – היה כדורגלן יהודי-צרפתי מוכר. גם שחקן נבחרת הטריקולור באייטיז

דורפן 19 ביולי 2013

ספרא – כן. אבל לא נהוג לכתוב תשובות בתגובות!

אלעד 19 ביולי 2013

מה הסיפור של גורוחובסקאיה? נשמע מעניין

דורפן 19 ביולי 2013

עלתה בתוך מאסות העולים של 1990 – ולא שמו לב אליה כל כך.

סימנטוב 19 ביולי 2013

2 (סילי ובכר) קיוויתי לראות את האנק גרינברג ברשימה אך הייתי צריך לדעת את אלאה אז באמת אין תלונות.

אריאל גרייזס 19 ביולי 2013

לא סגרנו על איזה שחקן בייסבול, ככה בשביל החבר'ה? לא צריך את קופאקס, מספיק איזה סקוט פלדמן אחד (התשובה, דרך אגב, היא שהוא "מככב" בקבוצת הפנטזי בייסבול שלי)

דורפן 19 ביולי 2013

או קיי – מה ייחודו של פייק ליפמן בהיסטוריה של הבייסבול?

אריאל גרייזס 19 ביולי 2013

אללה יסתור, שחקן מ-1866 אתה מביא לי??

אבי ש 19 ביולי 2013

מעולם לא שמעתי שלז סילי היה יהודי וחיפוש זריז שעשיתי עכשיו בגוגל לא העלה שום דבר שמרמז על כך. על מה זה מתבסס?

wazza 19 ביולי 2013

לא ידעתי אף אחת אז אני אנסה להסיח את דעתו של דורפן עם משהו שאולי יעניין אותו
http://therepublikofmancunia.com/wp-content/uploads/2013/07/Cliff1.jpg

Zak 19 ביולי 2013

אפס. לא יכולת להכניס את שטייניץ או את בובי פישר כדי שגם לא יוצלחים כמוני יפגעו במשהו? :)

אסף THE KOP 19 ביולי 2013

התחלתי לקרוא את הכתבה של רון קופמן אתמול על המכביה.
הפסקתי לקרוא אותה, כאשר גוש השומן הדוחה, המגדף הסדרתי, טען שמדובר באירוע גזעני ! לא פחות.

עכשיו, על האפסיות של העיתונאים בישראל, ועיתונאי הספורט בפרט, נכתב כבר לא מעט. אתמול שוב פעם קיבלתי הוכחה לאיזה ביבים של שופכין היא יכולה לרדת.

ורק על מנת להדגים עד כמה שטחי ושקרן הוא רון קופמן, אתם מוזמנים להיכנס לקישור הבא:

http://www.haaretz.co.il/sport/other/.premium-1.2068020

wazza 19 ביולי 2013

חשבתי שאתה מחרים אותם

שחר דמרי 19 ביולי 2013

תתבייש לך! בן אדם בגילך מתייחס לדברים של קופמן?

ויכסלפיש 19 ביולי 2013

5, ואין ספק שעבור יהודי העולם מדובר באירוע מעניין וגם חשוב כי לקיומה של ישראל יש בכל זאת איזשהי השפעה של מעמדם בארצותיהם.

מנחם לס 19 ביולי 2013

אני עדיין לא פגשתי יהודי אמריקאי שלא גאה בישראל והישגיה. ואני מדבר על 52 שנים כאן.

ברוך שמילוביץ 19 ביולי 2013

יש לי בן דוד קנדי. בקיץ הוא היה פה וטיילנו בעיר העתיקה בירושלים. בשלב מסויים הוא אמר לי שהוא צמא, הראתי לו איפה אפשר לקנות קולה אבל אז הוא סירב. אמר שהוא לא יקנה קולה בדוכן של ערבים כי הוא לא מוכן לתמוך בטרור. הוא גם סיפר לי בהזדמנת אחרת שהוא מגיע לארץ (לא הרבה), רק בטיסות של אל על גם אם זה יקר יותר, כדי לתמוך בכלכלה הישראלית. זה שקולה לא תומכת בטרור וזה שכרטיס לאל על תומך בעיקר בכיס של דדי בורוביץ׳ לא משנה את הסיפור שהוא מספר לעצמו.

אני חושב שהבעיה היא הפער בין מה שיהודי התפוצות מספרים לעצמם על המכביה (אירוע ספורט כלל יהודי, תמיכה בציונות, הזדמנות לשידוך) לבין מה שישראל מוכרת להם בפועל בשיווק אגרסיבי (משאבת כספים ותרומות נוסח ״תגלית״, מינוף פוליטי של גורמי ימין קיצוניים על סף המשיחיים והפעלת מכבש פסיכולוגי עצום למשוך לכאן אנשים שהם קודם כל ארנקים ורק אחר כך יהודים). צרם לי במיוחד לראות בתקציר טקס הפתיחה את ראש הממשלה קם למחוא כפיים כשהמשלחת הישראלית נכנסה. המשלחת הפולנית או הברזילאית פחות יהודית? או שיהודי שלא מימש את חובתו להצטרף למעגל משלמי המסים הישראלי לא זכאי לסטנדינג אוביישן מראש הממשלה? זה נותן תחושה של גזענות תת גזעית. יש יהודים ויש יהודים שווים יותר. המפעל הזה טומן בתוכו את הקונפליקט הבסיסי של הצינות – איך עושים בית ללאום אחד מסויים בלי להפוך לגזענים. לדעתי זה בלתי אפשרי.

כל הדאגה הזאת להבדיל בין יהודי ישראלי ליהודי מהתפוצות מזכירה לי כותרת ישנה בידיעות אחרונות משנות השמונים, כשארון קריקסטיין ניצח את עמוס מנסדורף. הכותרת היתה: ״היהודי הלא נכון ניצח״.

דורפן 19 ביולי 2013

מזכיר לי שבאחת האולימפיאדות הנשיא העילוי בוש קם למחוא כפיים לארצות הברית ופורטו ריקו וסמואה האמריקאית – אבל שכח כמה מדינות אחרות שהוא במקרה נשיא שלהן

מנחם לס 19 ביולי 2013

שלשום היה יום השנה ה-41 ליום שאטל, אחותו של מו ברג, פיזרה את אפרו על הר הצופים. מי שמעוניין לקרוא עליו, כתבתי כאן עליו וזה בוודאי בארכיון, ובאתר שלי הכנסתי אותו מאמר שלשום תחת "מו ברג – 19 שנות קצ'ר, גאון בשפות (29) ומרגל בגרמניה הנאצית".

היום משחקים 18 יהודים במייג'ור ליג בייסבול, 12 ב-NFL, שניים ב-NHL, שבעה ב-PGA,ו-2 (משלנו…) ב-NBA. באגרוף היו 32 אלופי עולם יהודים(אולי אפילו 34, יש ויכוח בקשר למכס בר ולואיס פירפו אם הם היו באמת יהודים). ב-NBA תריסר מבעלי הקבוצות וכמובן הקומיסיונר (וזה שיחליפו) יהודים.

מנחם לס 19 ביולי 2013

אני לא יודע על ארצות אחרות, אבל בארה"ב ההכנות למכביה בלבד שוות את המאמץ. פעם בארבע שנים מחפשים יהודים במכללות, JEWISH CENTERS עורכים אליפויות, יש מחנות אימון, ויש עניין גדול בקהילות. חבל שבישראל לא לוקחים זאת ברצינות כי אז גם האמריקאים היו מביאים את היהודים הטובים ביותר שיש להם, וקורעים לישראל את הצורה בא"ק, שחייה, התעמלות, וכמעט כל שאר המקצועות (כבר כתבתי – רק בכדורגל ישראל היתה מנצחת. בכדורסל עם כספי ומקל, היה משחק שקול נגד ארה"ב עם סטודמאייר, היהודים המקצוענים בארץ, והיהודים האמריקאים שמשחקים באירופה ודרום אמריקה, וישנם היום 2 אול אמריקן (מקדונלד) שיהיו פרשמנים בדוק וצפון קרולינה סטייט.

דורפן 19 ביולי 2013

אני חושב שבכדורסל עם פארמר וסטודומאיור הם טובים מישראל כרגע –

אבל מנחם – יהדות ניו זילנד לקחה שתי מדליות זהב בלונדון – לעומת אפס מדליות כללי לישראל. למה אתה נתלה בארצות הברית?

מנחם לס 19 ביולי 2013

לדעתי הפתרון הוא תחרות אחת ישראל נגד ארה"ב, ותחרות שנייה לשאר העולם, או:
תחרות אחת למצטיינים
תחרות שנייה ליהודים מ-JEWISH CENTERS

דורפן 19 ביולי 2013

יותר הגיוני האפשרות השניה. כי יש הרבה מדליסטים אולימפים יהודים ממדינות אחרות. ויש ענפים קבוצתיים ספציפיים – נניח ראגבי – בה נבחרות האורחים לא חלשות מישראל (באופן היסטורי – לא יודע מה היום)

אלון 19 ביולי 2013

מנחם, איזה מקדונלד אול אמריקן יהודים יש לדיוק ולצפון קרוליינה סטייט?

מתן 19 ביולי 2013

11. רק עלי בכר הפיל אותי כי אני לא מבין כלום בקריקט. לא פעם ראשונה שהענף הזה הורס לי. אולי אני אתחיל לעקוב?

דורפן 19 ביולי 2013

רצוי מאד שתתחיל אם אתה רוצה להחשב כבן תרבות

מנחם לס 19 ביולי 2013

ישנו מאמר חשוב מאד בספורטס אילוסטרייטד על התפתחות הכדורסל בהודו על חשבון הקריקט כי לצעירים שם בדור הסושיאל מדיה וכו' אין זמן ליותר משעתיים וחצי לספורט

דורפן 19 ביולי 2013

הייתי במשחק כדורסל בליגה של ווסט-בנגל. הוא התקיים תחת כיפת השמיים במועדון שקיים מ-1927. אבל כדורסל בכל זאת קטן בהרבה סדרי גודל מכדורגל – שם הם גרועים מאד אבל עדיין יש משחקים עם 50-60 אלף צופים.

לגבי אורך המשחק – זה גורם באמת לקריקט הקצר – 20-20 (בערך שלוש שעות) להשתלט על סדר היום על חשבון המשחק הארוך.

מתן 19 ביולי 2013

הבעיה שגם אם אני ארצה לעקוב אין ממש איך. נכון שאפשר לקרוא על זה באתר של יורוספורט (שאני נמצא בו המון) אבל אין שום ערוץ שאפשר לראות בו

shohat 19 ביולי 2013

ויליאם איאש הציל אותי מאפס עגול. הזדמנות חגיגית להזכיר את ימי הזהר שמ יהודי פילדלפיה באן.בי.איי. ואת הניסיונות התיאורטיים להסביר מדוע ליהודים יש יתרון בכדורסל. http://www.aish.com/ci/a/48931287.html?mobile=yes

מנחם לס 19 ביולי 2013

שום יתרון ושום בטיח. פשוט היהודים היו בין הראשונים בניו יורק ופילדלפיה לשחק את המשחק כשגמדים כמו נייט הולמן, רד הולצמן, ורד אורבך התרוצצו וקלעו סלים בעמידה בשתי ידיים.

דורפן 19 ביולי 2013

מנחם – המאמר ששוחט מציין באמת נכתב. הוא מחחיש כמה תאוריות גזעיות בספורט הן בדרך גלל מוגזמות.

נחשון שוחט 19 ביולי 2013

אכן, פשוט משעשע שהיתה פעם תיאוריה כזו. היום זה מובא כקוריוז במסגרת הדיון על הדומיננטיות של שחורים ברוב ענפי הספורט. ר' לדוג' כאן – http://www.nytimes.com/books/00/04/16/reviews/000416.16holtlt.html

matipool 19 ביולי 2013

רק אייאש וסילי שבכלל לא ידעתי שהוא יהודי .
אם לא ישראלים , לפחות יהודי במנצ'סטר יונייטד ..

יורם אהרוני 19 ביולי 2013

כאשר עלתה גורוחובסקייה לארץ זה דווקא זכה לכותרות. ראיינו אותה ואת אגנס קלטי ביחד. קלטי אמרה שתמיד חשדב שגורוחובסקייה יהודייה אבל לא הייתה בטוחה. עד שעלתה גורוחובסקיימ לארץ כנראה איש כאן לא ידע שהיא יהודיה.
מי שלא מכיר את הסיפור של מאיר פרינשטיין, מה אני אגיד לכם, כדאי שיקרא קצת עליו. את רשימת הישגיו האולימפיים אפשר למצוא כאן:
http://www.sports-reference.com/olympics/athletes/pr/meyer-prinstein-1.html
זה קצת כואב לקרוא שהיה אלוף אולימפי בקפיצה לרוחק ב-1904…

עודד 19 ביולי 2013

לס מנחם מדבר על גזענות. אין גבול

נאנוס 19 ביולי 2013

סטודומאייר יהודי ?
ממתי ?
לפי איזו הלכה ?

ש. בן ד. 19 ביולי 2013

רונן,
מותר לרשום עוד פרטים על רוס וחלימי או שזה אסור (כי זה יגלה את התשובות)?

יואב בורוביץ' 19 ביולי 2013

דורפן- אני חושב שמרבית היהוהדים בעולם מתלהבים מהמכביה כי מבחינתם זו הזדמנות לתחרות ספורט בינלאומית שהם גם מחשיבים אותה לרצינית (לרמת חובבים כמובן)- והם צודקים.
לגבי למצוא חתן או כלה – זה נחמד ברמת הפולקלור. לא נראה לי שזה קורה כמעט.
כשאני הייתי ילד וגרתי ליד אוניברסיטת תל אביב הייתי מת על המכביה. הייתי הולך לכל משחקי הקטרגל (שם ראיתי את איל ברקוביץ' לראשונה. אבל בכלל, היה שם אחלה קטרגל, כשהברזליאים כמובן היו קוסמים). חוץ מזה היהיתי רואה בכל יום את השחיה, כדורמים, וגם כדורגל.
במשך שבועיים הייתי מבלה כל היום באוניברסיטה רואה ספורט בחינם ומכיר אנשים מכל העולם – לילד קטן שחולה על ספורט אין הרבה דברים יותר כייפים מזה. וזו בעצם ההמלצה שלי לילדים של היום שאוהבים ספורט. לכו לראות ספורט. לצערי זה לא מרוכז כיום כפי שהיה לפני 25-30 שנה באוניברסיטת תל אביב, אבל עדיין אפשר להינות מצפיה בספורט ברמה סבירה ביותר וגם להכיר אנשים מאוד נחמדים ומעניינים מכל מקום. בקיצור, אחלה אירוע. זה עדיין לא אומר שמדינת ישראל צריכה לשפוך עליו כל כך הרבה כסף, כפי שהיא עושה. כי אני לא רואה באירוע הזה תרומה מסוימת למדינה. תכל'ס, זה אנשים שבאים לכאן לשבוע-שבועיים ומרביתם לא חוזרים. וגם אם כן, זה עדיין לא מצדיק השקעה של עשרות ומאות מיליוני שקלים. אם רק הקהילות היהודיות הבינלאומיות היו ממנות- סבבה. אבל אין סיבה שאנחנו, משלמי המסים בישראל, נממן את זה. כדי שכל מיני מקורבים לפוליטיקאים ואנשי סוכנות יגזרו קופונים. ואני באמת לא נגד האירוע באופן כללי.

רועי ויינברג 19 ביולי 2013

השנה הם מפזרים את זה, כדי שלהרבה ילדים תהיה הזדמנות לראות ספורט. זה מעולה, במיוחד בערים כמו מודיעין עם אפס ספורט מקצועני (גם בדמינטון וכדורעף זה משהו).

יואב בורוביץ' 19 ביולי 2013

ובחידון: ארבע תשובות נכונות (אייאש, באיול, סילי ורוס)

Comments closed