לבילני. השיא במוט

האמין במה שאין להאמין בו

 

rl

 אז שיא העולם של בובקה נשבר על ידי רנו לבילני ואנשים רואים בכך דבר מדהים. והסיבה לכך שמעטים הספורטאים שהיו כל כך דומיננטים נגד הספורטאים בתקופתם כמו אותו בובקה.

אבל לא הייתה באמת סיבה להניח שזהו שיא העולם הכי בלתי שביר.

ראשית, מדובר בענף נישתי מאד. על פניו הוא לא מושך אליו אוכלוסיות מגוונות במיוחד. כשבג׳מייקה יחלו להסב כשרונות לקפיצה במוט אולי נראה דברים אחרים. גם כשאומרים לי שנדאל ודג׳וקוביץ מביאים יכולות גופניות ביוניות אני קצת מצקצק. ענף ללבנים בלבד פחות או יותר. יותר נכון ללבנים מהמעמד הבינוני גבוה.

you ain't seen nothing yet

אני לא בא לטעון שבהכרח אוכלוסיית אחרות יפיקו ספורטאים טובים יותר, כי כל ענף והמאפיינים שלו, אבל ככל שקבוצת המדגם האנושית קטנה יותר סביר להניח שאנחנו רחוקים יותר מהספורטאי המושלם.

שנית,בקפיצה במוט עלינו להניח שאפשר להגיע לשיפורים טכניים ניכרים. ישנם ענפים שעל פניו אין לנו יותר מדי מה ללמוד יותר. ריצת 100 מטרים וקפיצה לרוחק והרמת משקולות וגם ריצות ארוכות. כמעט ברור מה צריך לעשות בהם. אני אומר כמעט כי אפילו כאן אוסאין בולט היה קונצפט חדש – רץ גבוה בענף שפעם חשבו שהוא לאנשים קומפקטיים יותר. ככל שהענף טכני יותר ברור שיש יותר לאן להשתפר: אם אראה בימי חיי שחיין של 100 פרפר ב-47 שניות או 100 חזה ב-55 זה לא יפתיע אותי במיוחד. כי זה יקרה בגלל תובנה טכנית שלא ידועה למאמנים של היום.

 

במוט שמשלב אקרובטיקה ומהירות וסגנון מעבר הרף – אין שום סיבה להניח שאנחנו יודעים היום איך לקפוץ בצורה אופטימלית. גם לבילני שונה מאד גופנית מבובקה – נמוך בארבעה סנטימטרים וקל ב-11 קילוגרם אז אולי יש כאן הבנה חדשה לגבי הנתונים הגופניים של קופץ מוט אידיאלי. אינני יודע אם חלו שינויים במוט עצמו – כפי שקרה בשנות הששים – מה שבוודאי ישנה את כל התפישה של השיא.

 

ואחרי שלא התרגשתי, אתרגש! עדיין המחסום הגדול ביותר בספורט הוא פסיכולוגי. לבילני לקח על עצמו משימה הרקוליאנית. האמין במה שאין להאמין בו.

73 Comments

אופיר 15 בפברואר 2014

רונן,
לעשות רציונליזציה לשיא זה במקום וזה נכון, אבל בשורה התחתונה יש מדגם גדול מאוד של קופצים במוט במהלך כל השנים מאז בובקה (גם אם מתוך נישה, גם אם מתאמנים לפי אותן שיטות, גם אם משתמשים באותה הטכניקה), ובכל זאת – 21 שנה שאף אחד לא מדגדג את ההישגים של בובקה.

אולי בעתיד עוד יקפצו גם 6.40, אבל כרגע לבילני הוא פורץ דרך.

מתן גילור 15 בפברואר 2014

רונן, תודה.
קראתי דיווחים סותרים, ולכן אודה לך אם תבהיר מה אומרת החוקה העדכנית – האם מדובר על שיא עולם באולם בלבד או אבסולוטי?

אם אבסולוטי, האם זה הוגן לדעתך, בהתחשב בניטרול השפעות הסביבה?

דורפן 15 בפברואר 2014

מתן – אבסולוטי. למרות שעדיין יש שיא לאולם ושיא לחוץ. רק שאין עדיפות לשיא בחוץ. זה כנראה לא הוגן אבל צריך לזכור שהשפעות החוץ הן לא תמיד לרעת התוצאה – הן יכולות להיות רוח גבית.

אופיר – אין באמת מדגם גדול של קופצים. אופתע מאד אם מספר העוסקים הוא אפילו 1% מבאיזשהי ריצה. זה לא נכון שזה השיא הכי רחוק מתקופתו. עד הערב במאה ה-21 התקרבו כדי 9 ס״מ לשיא המוט, 4 סנטימטרים לשיא הגובה, 21 סנטימטרים לשיא הרוחק, ו-25 סנטימטרים לשיא המשולשת.

כלומר – יחסית לשיא ברוחק ובגובה היו יותר רחוקים מהשיא.

הפערים לרעת המאה ה-21 נובעים כנראה מבדיקות סמים יותר קפדניות ושיא ברוחק או גובה אמורים להפתיע אותנו יותר.

red sox 15 בפברואר 2014

הקפיצה לרוחק יוצאת דופן מבין 4 המקצועות הנ"ל כי גודל המדגם בה גדול בהרבה. כמעט כל ספרינטר התנסה בקפיצה לרוחק ורוב אלופי הספרינט שעברו במכללות גם התחרו במקצוע הזה ברמות די גבוהות. מצד שני, יוסיין בולט הוא לא אחד מהם…

דורפן 15 בפברואר 2014

צריך לבדוק אם הוא לא שובר לפעמים את שיא הרוחק תוך כדי ריצה

אופיר 15 בפברואר 2014

רונן, בין אם זה מוצדק או לא, השיא של בובקה נתפס כלגיטימי, בניגוד לשיאי הרוחק והגובה, ולכן ההתרגשות גדולה.

איציק 15 בפברואר 2014

אריאל,
זהו שיא מדהים מכמה סיבות. ראשית, לאביליני למרות היותו קופץ מדהים היה רחוק מאוד מהשיא של בובקה ושיפר משמעותית את התוצאה שלו; שנית, לא משנה עד כמה הוא נישה זה עדיין מדגם די מייצג. אתה כותב שאין שחורים שמתחרים בענף וזה לא מדויק, יש גרמנים וצרפתים שחומי עור, ואתה כנראה מתכוון לאלו ממדינות אמריקה ואולי אפריקה. אז זהו, במקצוכות טכנים לשורים אין הצלחה מרובה, ראה ידוי פטיש, הצלת כידון וזריקת דיסקוס. הם לפעמים מצליחים בהדיפת כדור ברזל, ומסיבות מובנות מצליחים לא רע בקפיצה משולשת, אך עדיין זה לרוב נשלט על-ידי בהירי עור, כמו שבריצות זה לרוב שחומי עור. שים לב שאפילו ב-110 משוכות ללבנים וצהובים קל יותר מאשר ב-100 מטר או 10,000 מטר. כנראה שיש הבדלים פיזיולוגים בגינם לגזעים שונים יש יתרונות בענפים מסוימים וחסרונות באחרים.

איציק 15 בפברואר 2014

זו לא היתה אמורה להיות תגובה לתגובה של מתן ונשלחה לכאן בטעות. זו היתה אמורה להיות תגובה בפני עצמה.

דורפן 15 בפברואר 2014

איציק. עכשיו הגיעו מאמנים קובנים לעבוד בענפים טכניים ״אירופאים״ בטרינידד. כבר בתוך שנתיים הם יצרו מדליסט אולימפי בכידון. נראה לאן זה יתפתח והאם מוסכמות ישנות קשורות למסורת וידע או לעדיפות גופנית.

איציק 15 בפברואר 2014

את זה עוד נראה. עד כמה שאני זוכר לסורינם יש אלוף עולם (או אולימפי – לא זוכר בדיוק) בשחיה, זה עדיין לא הפך אותה לאימפרית שחיה, לישראל יש מדליה בקיאקים (לא זהב אבל בכול זאת) ומתי תהיה מדליה נוספת. אולי אתה צודק, אבל רק מבחן הזמן יראה זאת.

דורפן 15 בפברואר 2014

האלוף הסורינאמי הזה שחה כל חייו בארצות הברית. לא היה לו קשר לשמייה בסורינאם.
מה שאני בא לומר – לפעמים מדינה מצטיינת במשהו בגלל סטיגמה ואף אחד לא חושב לשנות או לנסות בהן משהו חדש.

red sox 15 בפברואר 2014

מאיפה הקביעה הזו לגבי 110 משוכות?
שיאן העולם הוא שחור. גם זה שלפניו. בריצת השיא של ליו רץ גם דומיניק ארנולד שקבע תוצאה מדהימה. לבן הוא לא. לפני ליו הדיא היה של קולין ג'קסון. אמנם וולשי אבל שחור. ממש כמו אלן ג'ונסון שניהל איתו מאבקים אפיים לאורך שנים. לפניהם היו רוג'ר קינגדום וג'ק פירס ורונלדו נחמיה ששיחק בניינרס אחר כך.
לא יודע אם בין 10 הטובים אי פעם יש ייצוג ללא-שחורים מלבד ליו שיאנג.

איציק 15 בפברואר 2014

שים לב, לא טענתי שהלבנים/צהובים מחזיקים בשיאים ב-110 משוכות אך תראה על המסלול הרבה יותר מהם מאשר ב-100 למשל. לא נראה לי ש-10 מטר הם הגורמים לשוני. אצל הנשים זה בולט אף יותר. אני לא זוכר מה קורה ב-400 משוכות אך גם שם היו לא שחורים מוצלחים.

יורם אהרוני 15 בפברואר 2014

לפי החוקה כיום יש שיאי עולם ושיאי עולם באולם. כלומר, אם במקצוע מסוים מתחרים גם באולם וגם באצטדיון, אפשר לקבוע בו שיא עולם גם באולם. זה לא היה כך בתקופה של בובקה ולכן הוחלט להשאיר את השיאים שלו כפי שהיו. כעת השיא של לאבילני הוא שיא עולם וגם שיא עולם באולם. הפסקאות הרלבנטיות בחוקת האתלטיקה הן פסקה מספר 8 בחוק 260 (שיאי עולם): 8. The following categories of World Records are accepted by the
IAAF:
(a) World Records;
(b) World Junior Records;
(c) World Indoor Records;
(d) World Junior Indoor Records.
ופסקה 18א בחוק הזה: (a) The Record shall be made in an IAAF certified athletics facility
or event site which conforms to Rule 140 with or without roof.
The construction of the track, runway, landing area and/or
throwing circle used shall comply with the specifications in the
IAAF Track and Field Facilities Manual. For Indoor Records,
see also Rule 260.21.

אלכס דוקורסקי 16 בפברואר 2014

יורם, תודה על ההסבר.

red sox 15 בפברואר 2014

אתה צודק ברמה הספורטיבית הטהורה אבל זה "מדהים" מסוג אחר. למי שגדלו על שבירת השיאים של בובקה ובעולם שבו מספר דו ספרתי של התוצאות הטובות ביותר הן שלו, שבירה של השיא הזה היא כמעט בבחינת "שכח כל מה שידעת על קפיצה במוט".
אם תרצה, כמו אובדן האליפות של מכבי בכדורסל – אין שום סיבה לחשוב שזה לא יקרה מתישהו אבל זה היה כ"כ מחוץ לשגרה המוכרת שזה נתפס כ"מדהים". בובקה ושיא המוט הן מילים נרדפות. שבירה של הקשר הזה דורשת מהפך רציונאלי שלא תמיד מתיישב עם הלוגיקה האי-רציונאלית.

דורפן 15 בפברואר 2014

זה מה שאני אומר בפסקה האחרונה.

red sox 15 בפברואר 2014

כתבת על הפסיכולוגיה של שובר השיא, אני כיוונתי לפסיכולוגיה של ההמון המשתאה. מה שנתפס אצל לאבילני אולי כמשימת חיים וכלוויתן שהוא חייב לצוד, נתפס אצל ההמון כדבר בלתי מושג בעליל.

דורפן 15 בפברואר 2014

אז כל הכבוד להמון ששבר את השיא! :-)

matipool 15 בפברואר 2014

רד סוקס – תיארת בדיוק את הרגשתי .

D! בארץ הקודש 15 בפברואר 2014

גם את שלי.
לא יודע כמה זמן ייקח לי כדי להפסיק לחשוב אוטומטית על בבוקה כשיגידו שיא העולם במוט

סימנטוב 15 בפברואר 2014

מצטרף רד סוקס קלעת לתחושתי.
כנראה שהזמן באמת לא עוצר זה סופי.

מתי 15 בפברואר 2014

זה מעניין, אבל לעת עתה אני מעדיף להנות מלבילני ולהשאיר את הפרספקטיבה בצד. מה גם שהוא עוד מתכנן שיפורים נוספים.
אתה חושב שהשיא של ג'ונתן אדוארדס דומה מהבחינה הזאת?

דורפן 15 בפברואר 2014

לא. כי אדוארדס שלט במשולשת כשנתיים-שלוש. בובקה היה שליט אבסולוטי לחלוטין יותר מעשור (חוץ מכשלונות אולימפיים)

איציק 15 בפברואר 2014

היו לו גם ניצחונות אולימפים. קל לזכור במיוחד את הופעתו האחרונה. נכון שיש לו רק מדליה אולימפית אחת, מזהב, ובמושגים שלו זה מעט ואולי נחשב לכישלון אבל רבים היו מסתפקים בזה. מה שאני בא לומר שנכון ההישגים האולימפים שלו הם לא הצלחה גדולה אך גם לא כישלון מוחלט.

מתי 15 בפברואר 2014

התכוונתי מהבחינה של שבריריות השיא . אני לא רואה יותר מדי שחורים במשולשת, ובאליפות העולם טמאגו הגיע ל-18 מטר. 18.29 לא נשמע לי בלתי אפשרי.

matipool 15 בפברואר 2014

העובדה שהשיא של אדוארדס לא נשבר עד עכשיו היא מדהימה בעיני .
למי שזוכר – אדוארדס נראה כמו ילד טוב ירושלים מייד אין אנגליה . לבן מבית טוב שהיה חבר של רוגל נחום . איך אף אתלט על שחור לא שבר עד עכשיו את השיא שלו ?

איציק 15 בפברואר 2014

כי זה מקצוע טכני, ובמקצועות טכניים השחורים חלשים בהרבה. מי שהיה קרוב יחסית לאדוארדס היה השודי שלא זוכר את שמו.

רונן דורפן 15 בפברואר 2014

איציק – יש לך טעות – רוב הקופצים הגדולים בהיסטוריה של המשולשת היו שחורים. קונולי, קני האריסון, טמגו, דה אוליביירה.

איציק 15 בפברואר 2014

בקפיצה משולשת יש תמהיל של שחורים ולבנים בצורה די מאוזנת בגברים ובנשים הנטיה ללבן חזק יותר. בין הקופצים השחורים אין דומיננטיות של ילידי ארה"ב כי אם ניתן למצוא גם ברזילאים, פורטוגלים וקובנים. מהלבנים ניתן למצוא מכל אירופה, בריטניה, שודיה, רוסיה, ברה"מ לשעבר, איטליה ועוד. יש תחרות גדולה בין הספורטאים הלבנים שהם לרוב יותר טכנים לשחורים שהם לרוב מתבססים יותר על מהירות טיבעית ויכולת ניתור.

matipool 16 בפברואר 2014

איציק – הנושא הטכני במשולשת הוא הרבה פחות חשוב מאשר בקפיצה במוט ולכן העליתי את הנושא .
תיאורטית , אתלט על שחור מהיר ועם ניתור מעולה + אימון מתאים היה יכול כבר לשבור את השיא .

איציק 16 בפברואר 2014

matipool, אתה כמובן צודק אך הוא עדיין הרבה יותר טכני מריצת מאה מטר או קפיצה לרוחק. אין ספק ששחור יכול לשבור את השיא במשולשת אבל גם הלבן. לעומת זאת, מה הסיכוי שבמאה מטר לבן ישבור שיא (האמת שגם לשחור קשה אם לא קוראים לו בולט :-) ).

יורם אהרוני 15 בפברואר 2014

בובקה זכה ב-6 אליפויות העולם הראשונות בשנים 83, 87, 91, 93, 95, 97. ב-1984 נמנע ממנו להשתתף במשחקים האולימפיים. קשה לומר שהשיא היה בלתי צפוי כי לאבילני הוא האלוף האולימפי ונמצא כל הזמן בהתקדמות. שיא בלתי צפוי הוא כזה המושג על ידי אתלט שהיה לא ידוע עד קביעת השיא או כזה ששיפר בבת אחת את שיאו בשיעור גדול. השיא הכי לא צפוי שאני זוכר הוא של רודלף פוברניצין בקפיצה לגובה שהיה הראשון שעבר 2.40 בקפיצה לגובה. שיאו האישי הקודם היה רק 2.26 מ'.

איציק 15 בפברואר 2014

אם אני לא טועה, לאבילני החזיק בתוצאה של 6.06 וזה שיפור של 10 ס"מ. זה אומנם לא 14 ס"מ בגובה אך עדין שיפור גדול מאוד.

red sox 15 בפברואר 2014

טוב, יש כמה סיניות שטוענות ל"תואר" הזה אבל טני יכול להבין למה אתה מתעלם מהן.

איציק 15 בפברואר 2014

בדיוק על זה חשבתי ונמנעתי לכתוב. הן התאדו יותר מהר מהקצב בו הן רצו.

matipool 16 בפברואר 2014

יורם – קטונתי לעומתך , אבל השיא הכי לא צפוי לא שייך לבוב בימון עם ה – 8.90 מ' ?
אם אני זוכר נכון , הוא שיפר אז את השיא שלו במשהו כמו חצי מטר .

איציק 16 בפברואר 2014

זה היה מאוד צפוי, אתה יודע, מקסיקו, אויר דליל, רוח טובה, עליה מדויקת על הקרש, הרצה אופטימאלית, זוית קפיצה אידאלית, שליחת רגלים טובה בסוף. הכל מאוד צפוי ;)
עדין, המבצע של הבנות הסיניות גם ברמת שבירת השיאים, גם כמות השיאים בו זמנים וגם ההתאדות שלהם. בילתי צפוי לחלוטין ומעורר חשד מה…

אמנון ג 16 בפברואר 2014

לדעתי השיא של בימון.
שיפר את שיא העולם עצמו ב55 ס"מ , לא רק את שיאו האישי.

יריב 16 בפברואר 2014

בימון גם מעולם לא קפץ, גם אחרי כן, קפיצה במרחק של חצי מטר מאותו שיא. מצד שני, עצם העובדה ששבר את שיא העולם שם לא היתה הפתעה אדירה.

יורם אהרוני 16 בפברואר 2014

בימון היה הקופץ המוביל בעולם ב-1968 לקראת המשחקים האולימפיים. המתחרים שם בספרינט ובקפיצות זכו לתנאים שאתלטי הצמרת לא זכו להם קודם לכן שכללו לפחות שני דברים: אוויר דליל ומד רוח שנעצר באופן חשוד על 2.0 מטר/שנייה.

D! בארץ הקודש 15 בפברואר 2014

כל אחד שגורם לפוסט שבו בוקה אדוארדס ורוגל נחום נפגשים מגיע לו מדליה.
מחזיר אותי לימי התמימות והאושר של ציפייה וצפייה באתלטיקה.

היסטוריון של ספורט 15 בפברואר 2014

למחוק את בובקה זה חתיכת יום.
תרשו לי להתנבא שיהיה שיא של בובקה שלא יישבר כ"כ מהר.
השיא הוא
1. שש אליפויות עולם ברצף
2. אורך הזמן שהיה אלוף עולם 16 שנה מהלסינקי 83 ועד 99 עת פרש והגיע אלוף עולם אחר.
בכל זאת למרות השיא המדהים אבקש להסב את תשומת הלב
לדברים הבאים.
1. השיא נקבע באולם באצטדיון הפתוח השיא עדיין של בובקה.
2. אח של בובקה אמר לא פעם כי באימונים הוא גם היה עושה 6.20
יש לזכור שבתקופתו של בובקה לא היה הרבה כסף באתלטיקה בטח לא לאתלט סובייטי .
אך בכל זאת צ'יפרו יפה שיאן עולם (כמדומני 20-25 אלף דולר ).
מה עשה בובקה ? דאג לשפר את השיאים בס"מ בודד בכל פעם.
אם בשיאו הוא באמת היה נותן קפיצה לדעתי גם 6.30 לא מופרך היה בשבילו .

גיל 15 בפברואר 2014

אני חושב שזה מדהים בגלל שהשיא מגיע די משום מקום. כלומר, הוא הציג גרף התקדמות יפה אבל כדי להגיע לגבהים של בובקה נראה שהוא היה צריך לעבוד עוד כמה שנים. מעניין אם עכשיו שהמחסום הזה נפרץ, נראה עוד קופצים למוט שמשתפרים בצורה דרמטית.

Dick Van Shrinkle 15 בפברואר 2014

בובקה 1.83 מ'
הצרפתי 1.76 מ'
זהו של 7 סמ'
כאשר יהיה קופץ בגובה של בובקה עם יכולות אתלטיות כמו של הצרפתי, השיא ישבר שוב.

תוהה בדרכים 15 בפברואר 2014

האם מישהו יתהה איך יכול להיות שקופץ בן 28 פתאום מתקדם בצורה כזאת, בתקופה כל כך קצרה? או שתהיות כאלו שמורות לשחורים מג'מייקה ויריבים של פדרר?

בכל מקרה, כמו שציין רונן, שיאים במקצועות טכניים, הם תמיד יותר שבירים. את שיא ב100 מטר נשים, כבר באמת לא ישברו בימי חיינו.

מתי 15 בפברואר 2014

פתאומיות לא כל כך פתאומית הייתי אומר. כבר כמה שנים שהוא מתמודד עם גבהים של 6+. כבר לפני שנה עשה ניסיון לא רע לעבור 6.16

איציק 15 בפברואר 2014

אני חושב ששיאם במקצועות טכניים נשברים במקרים רבים בגילאים מאוחרים יותר (לא בדקתי, רק תחושת בטן). לדעתי לוקח זמן רב יותר להגיע להתמקצעות מאשר בריצה למשל. חוץ מזה הם אכן לא מתחרים בפדרר, וטוב שכך, לא היה להם סיכוי בטניס מולו ;)

בוב 15 בפברואר 2014

למיטב הבנתי קפיצה במוט זה מקצוע טכני מדי בשביל השפעה משמעותית של חומרים אסורים.

אגב, אם אותם "יריבים" של פדרר היו עולים עליו בצורה מוחלטת במישור הטכני של הטניס, אני לא חושב שהיית שומע דיבורים על שימוש בחומרים.

תוהה בדרכים 15 בפברואר 2014

וטניס לא?

ומה הקשר ל"מישור הטכני"? טכניקה (כפי שהיא מוצגת במקרה הפדררי) זה רק אספקט אחד של מה שעושה שחקן. זה לא חזות הכול ומעולם לא היה.

דורפן 15 בפברואר 2014

והפורהאנד של נדאל היא טכנית החבטה הכי טובה בטניס ופורהאנד זה 60% מהחבטות במשחק.

מתי 16 בפברואר 2014

אז אנחנו הולכים לשחק בספקולציות סמים עכשיו? לי יש מושג בדיוק כמו לכם לגבי לבילני, בולט, פדרר ומי לא ואני לא מתכוון להתחיל לזרוק חצים לכל כיוון. לבילני על כל פנים נתן סיבות טובות לחשוד שהוא לא רמאי.

בוב 17 בפברואר 2014

נראה לי שלא הובנתי נכון.

ברור שנדאל עולה על פדרר גם מבחינות טכניות מסוימות, אבל היתרון הבולט שלו בפיזיות וסיבולת מעודד את השיח על שימוש בחומרים אסורים.

אם לבילני היה שרירי הרבה יותר מיתר המתחרים, הסבירות להאשמות דומות נגדו הייתה עולה.

Amir A 15 בפברואר 2014

קפיצה במוט תמיד תהיה בובקה כפי שבייסבול תמיד יהיה בייב רות', למרות שהאנק אארון ובארי בונדס שברו את שיא ההומראנס שלו.

אלכס דוקורסקי 15 בפברואר 2014

רונן, בהחלט מעורר מחשבה מה שאתה כותב על אפשרויות השיפור שקיימות במקצוע לנוכח היותו טכני ומורכב ממיומנויות ומרכיבי כושר גופני שונים. נכון, עשוי להופיע קופץ (או קופצת) שישנו תפיסתנו באשר לאופן הקפיצה האופטימלי.

מצד שני, אינני חושב שאותו הקופץ יגיע מג'מייקה. גם זכייתו בכידון בלונדון של קשורן וולקוט מטרינידד וטובגו, היא אירוע מאוד מאוד יוצא דופן. היא לא תשנה את ההתמקדות הכמעט מוחלטת של הילדים והנוער במקצועות הספרינט השונים (כולל במשוכות הגבוהות והנמוכות). גם הג'מייקנים לא נהרו לקרב רב אחרי מוריס סמית', שסיים במקום השני בקרב 10 באליפות העולם באוסקה ב-2007.

נראה שלמסורת האימון ישנה תפקיד חשוב בהישגי הספורטאים בענפים השונים. לעניינו של לה-וילאני (תודה לפרופ' אורי גולדבורט על הבהרת הכתיב המדויק של שמו בפורום של איגוד האתלטיקה), ראוי להזכיר את ההיסטוריה של הצרפתים במקצוע המיוחד הזה. האדם הראשון שניסה להתמודד עם גובה של 6 מטרים בתחרות רשמית היה פייר קינו, שעשה זאת ב-83 ושנה אחר כך זכה בזהב בלוס אנג'לס. 12 שנה אחר כך זכה ז'אן גלפיון באטלנטה ולה-וילאני עצמו זכה בלונדון. מלבד האלופים האולימפיים לצרפתים היו קופצים מצוינים רבים כמו רומן מניל, שזכה פעמיים בכסף באליפויות העולם, תיירי וינרו, מדליסט אולימפי ובאליפות העולם ואולי אף אחיו הצעיר של לה-וילאני, ולנטין, שהשתתף בגמר אליפות העולם האחרונה במוסקבה.

וכפי שכתבת, השיא שלו מאוד מרגש. גם בגלל המקום בו הוא נקבע ולעיניו המשתאות של בובקה (כמה יפה היה לראות אותו יורד מהיציע ומברך את הצרפתי).

נחשון שוחט 16 בפברואר 2014

"World records are only borrowed"
Sebastian Coe

בכל זאת, מעטים השיאים, או המקצועות המזוהים באופן חזק כל כך עם אתלט מסוים: שיא הרוחק של בימון, ה – 400 משוכות ואד מוזס, ה – 1:41.73 של סבסטיאן קו. ושיאי המוט של סרגיי בובקה לפני כל אלה. לכן, אין כל אפשרות לעשות downplay לרגע שבירתו של השיא הזה ולמשמעות שלו, במיוחד עבור מי שזוכרים את עצמם משתאים מבובקה כילדים וראו במשך 30 שנה את טובי הקופצים בעולם שלא הצליחו להתקרב בכלל לסטנדרט שהציב.

אני גם לא מאמין שנראה את הדור הנוכחי של הקופצים "מיישרים קו" עם לה-וילאני. כלומר, תוצאות של 5.90 עד 6.00 מטר ימשיכו לסמן את הרמה העולמית הגבוהה ברוב התחרויות (כפי שההישגים של בימון, מוזס וקו לא הפכו טריוויאלים אחרי ששופרו).

במילה אחת: וואו!

נחשון שוחט 16 בפברואר 2014

ואיזה רגע עבור לה-וילאני, שהשיג את אחד השיאים הכי נכספים בספורט. עבור מי שעקב – זהו לא הישג לגמרי בלתי-צפוי עבורו, בוודאי שלא מקרי. אך כמה אנשים זוכים להגשים חלום כזה?

נחשון שוחט 16 בפברואר 2014

שיאי עולם טריים נוספים:
1) גנזבה דיבבה שיפרה בכשש שניות את שיא ההעולמי של דפאר בשני מייל באולם (שיאה השלישי בשבועיים האחרונים. לפני כמה ימים העליתי פוסט על דיבבה).

2) בעדכון של אלברטו סטרטי מהדקות האחרונות ממש (תודה ליגאל לב על ההפנייה) – פלורנס קיפלגאט הקנייתית שיפרה היום את השיא העולמי בחצי מרתון – 65:12דק'.

מתי 16 בפברואר 2014

אז יש שם עוד הרבה מקום לשיפור. יש מצב שהרצים הגדולים לא ממש משקיעים במקצים האלה?

נחשון שוחט 16 בפברואר 2014

ריצת שני מייל באולם – כן, זהו שיא חלש יחסית (גם לא מוכר בו שיא עולם רשמי, אם לדייק). שיאה של דיבבה ב- 3,000מ' איכותי יותר מהשיא בשני מייל.

שיאי האולם של דיבבה באופן כללי – ר' הפוסט שכתבתי. נכון שהרצים הטובים בעולם נוהגים להתחרות פחות באולם, אך היכולת של דיבבה מרשימה מאד גם ביחס לתוצאות באיצטדיון פתוח. לגבי ניתוח ביחס לשיאים למרחק באופן כללי (בעיקר בהשוואה לסיניות) – ר' הפוסט שכתבתי. אני חושב שלא בלתי-סביר לומר שבהחלט יש מקום לשיפור ביחס לרמה העולמית הקיימת (להבדיל מן התוצאות של הסיניות מ – 1993-1997 ושל המזרח אירופאיות, שדיבבה הראשונה להתקרב אליהן בפוטנציאל).

לגבי ריצת חצי המרתון – זו תוצאה איכותית בכל קנה מידה. פולה ראדקליף רצה 65:40 במסלול לא מוכר עם ירידה נטו. יהיה מעניין לראות אם נראה שיפור דומה של קיפלגאט גם במרתון, לפחות לכיוון שיא ה – 2:17 בריצה ללא מושכי קצב גברים.

אלכס דוקורסקי 16 בפברואר 2014

תודה על העדכונים.

יואב בורוביץ' 16 בפברואר 2014

דורפן- מאוד מזדהה עם מה שכתבת על החשיפה של שחורים לענפי ספורט מסוימים ואיך זה מסביר את הדומיננטיות הלבנה. גם אני מרגיש כבר שנים רבות לגבי טניס, שמה שאנחנו רואים זה רק תחרות בין לבנים (למעט יוצאים מן הכלל בודדים), וכך גם לגבי קפיצה במוט וכמעט כל ענפי ספורט החורף (אגב, זו הבעיה העיקרית שלי עם מעקב אחר אולימפיאדות החורף- התחושה שהן קיימות כמעט אך ורק לאדם הלבן והצפוני).

דורפן 16 בפברואר 2014

רק שאתה קיצוני. היתרון של שחורים בענפי ספורט מסויימים הוא לא מובן מאליו לכל ענף.

יואב בורוביץ' 16 בפברואר 2014

כל ענף שדורש אתלטיות גבוהה (כדורגל, למשל, קצת פחות שייך לקב' הזו)

דורפן 17 בפברואר 2014

יש סוגים שונים של אתלטיות ואין קשר בין האתלטיות של בולט לזו של גברהסילאסי.

דודו פ. 16 בפברואר 2014

לדעתי, השיא המיתולוגי הבא שיישבר יהיה השיא בקפיצה לגובה של סוטומאייר שגם כן מחזיר מעמד מעל 20 שנה. בונדרנקו או בארשים ישברו אותו, אולי אפילו בשנה-שנתיים הקרובות.

מתן 16 בפברואר 2014

אני עד עכשיו בהלם. תמיד החשבתי את בובקה לספורטאי הגדול אי פעם בגלל הדומיננטיות המטורפת שלו והעובדה שאנשים לא ראו בכלל סיכוי להתקרב אליו (כשמישהו השיג את התוצאה הכי טובה בהיסטוריה "חוץ מבובקה" היה פסטיבל כאילו שברו את שיא העולם). לא חשבתי שהשיא הזה יישבר אי פעם. אני לא עוקב ולא מתעניין בקפיצה במוט (למעט באולימפיאדות [קיץ!] שאז אני מתעניין בהכל) אבל זה אחד האירועים המרגשים של השנה

אלכס דוקורסקי 16 בפברואר 2014

בהחלט מרגש! ובובקה נותר כמובן הקופץ במוט הדומיננטי ביותר בכל הזמנים.

MOBY 16 בפברואר 2014

עוד שבועיים שלושה (מקסימום 4) בחידון דורפן
מי מחזיק בשיא העולם לקפיצה במוט? לפחות 50% אוטומטית טועים.

matipool 16 בפברואר 2014

לפחות לא יהיו שאלות על סוצ'י ..

כספרי 17 בפברואר 2014

נראה לי רונן שהקונספציה שלך לגבי ספרינטרים נמוכים קצת לא מדויקת:
קארל לואיס, לינפורד כריסטי ודונובן ביילי הם לא ממש גמדים…

פנדה 18 בפברואר 2014

רק רציתי להוסיף שבסה"כ ההיגד ש"השחורים פחות מצליחים בענפים הטכניים" היא לא ממש נכונה. כדורסל הוא די טכני. גם ג'ודו (בלשון המעטה) הוא ענף טכני שיש בו לא מעט ספורטאים שחורים מצליחים. אני בטוח שיש עוד ענפים שאני פחות מכיר, אבל זה לא כ"כ נכון.

bhr 20 בפברואר 2014

אין קשר לצבע העור זה רק נוח לקטלג ככה

Comments closed