הקואליציה

אוהדים דומים להפליא מנסים לשכנע אותנו שהם עסוקים באידיאולוגיה

In כללי

melbourne

ניהלתי איזה דיון פייסבוקי די מתיש בעניין פרשת סופוקליס שחורציאניציס. שדעתי – כפי שציינתי היא כזו: השחקן ראוי לעונש כבד. והאוהד שהגיע למגרש כדי לקנטר אישית את אחד הספורטאים אחרי סיום המשחק. גם הוא צריך לאהוד קצת מהבית.

אבחנה במהלך הדיון: תחושה חזקה של אנשים שהם מנהלים מאבק על איזשהו צדק. שההתנהגות החוליגנית שלהם מלווה באיזשהי אידיאולוגיה. ולצערי הרב – אנשים שאני מרגיש שדוגלים בהרבה אידיאולוגיות שאני קרוב אליהן. כאילו שיש איזשהו חוט דמיוני שמקשר בין קנטור אדם שאביו התאבד עם חבל תליה למאבק למען זכויות מגדריות או למאבק במונופולים כלכליים וספורטיבים במדינת ישראל. כאילו שאם הם מתנהגים ככה במשחק מול מכבי בכדורסל בגלל שמכבי היא מונופול אנטי-ספורטיבי בעל שיטות מלוכלכות (זו דעתי המדוייקת) הם התנהגו אחרת בתקופה שבדרבי הכדורגל היו תנאים כלכליים זהים.

הזוי.

מה שיש לנו ביציעים כרגע בישראל זו דיקטטורה. ואכתוב את מה שכתבתי באותו דיון: :הביוב החוליגני של הפועל, והביוב הגזעני של בית״ר והביוב הכוחני של מכבי – וסליחה אם לא נתתי כבוד לאיזשהי כנופיית חוליגנים אחרת – משתפים פעולה בכדי להשאיר את איצטדיון הספורט כמתחם פרטי לאלימות המילולית והפיזית שלהם.  כמובן כאילו בשם איזשהן תהומות אידיאולגיים ביניהם. למעשה תוך דמיון פסיכולוגי-התנהגותי מוחלט. ועושים את זה בגיבוי כספי ציבור. על חשבון ציבורים אחרים שאולי היו רוצים אחרת להגיע למגרשים.

בקואליציה עם הביוב הטוקבקיסטי, ותקשורת ספורט שחושבת שמהאדרת הביוב הזה תצמח לה פרנסה.

 

42 Comments

הקורא בפוסטים 12 באפריל 2014

מדויק לגמרי.
רק צריך חידוד -מה הכוונה מיעוט כוחני במכבי?

דורפן 12 באפריל 2014

אם אני מזהה נכון – לא מתחייב – מאחרי החוליגנים של מכבי לא מסתתרת איזשהי אידיאולוגיה מובהקת – הם קצת לאומנים אבל לא כולם, וקצת גזענים אבל לייט – אלא יותר תחושת כוח ורוב.

הקורא בפוסטים 12 באפריל 2014

אתה די מדייק למען האמת אבל שוב אנא חדד – מה הבעיה בתחושת כוח ורוב ?

דורפן 12 באפריל 2014

אם זה מלווה בחוליגניזם זה בעיה. ואם זה סתם פסבו-פשיסטי – זה סתם לא נעים

הקורא בפוסטים 12 באפריל 2014

טוב כנראה שהיית צריך לכתוב משהו על מכבי..
בסדר.
בגדול מסכים עם הטור שלך-אבחנות מעניינות.
תודה.

דורפן 12 באפריל 2014

קורא – כרגע מכבי נראים הכי פחות בעייתיים, זה אני מסכים. אבל זה רק בגלל שכרגע הם מצליחים מאד והקומץ יותר נבלע. גם כשבית״ר לקחה אליפות או כשהפועל הרשימה לתקופה בעידן קשטן, הרוב ביציעים מאד הדחיק את הצד החוליגני.

D! בארץ הקודש 12 באפריל 2014

בתור אחד שיושב לעתים לא רחוק משם
ולפעמים שומע יותר ופחות גם מה קורה מחוץ למגרש – זה פח זבל אחד גדול ומסכון לא פחות מבמקומות אחרים.
והניתוח הוא נכון – אין שום קשר ביניהם למועדון ולמה שהוא מייצג או היה רוצה לייצג ולא לשאר האוהדים. הם נושאי דגל למען עצמם ובשם עצמם, רק כמו הרבה אירגונים מסוכנים במאות האחרונות הם חושבים שהאחרים עדיין לא יודעים מספיק טוב מה נכון עבורם.

איציק 12 באפריל 2014

לא אגיב כי אין לי מה להוסיף…

ניתאי 12 באפריל 2014

+1
אחד מהרגעים (שעל רובם רשום גיל שלי) שאני מצטער שדה באזר הוא לא מיין סטרים.

סימנטוב 12 באפריל 2014

בדיוק…

בלינדר 12 באפריל 2014

נכון.
אבל משום מה כולם מתעקשים על עניין העונש הכבד שבעצם כל מטרתו היא נקמה וגרימת סבל לצדדים ובשום דרך אינה מועילה לפתרון. לא שמעתי כמעט אף אחד מדבר טיפול ועזרה לצדדים. בסופו של דבר, האוהד המקלל של הפועל וסופו צריכים עזרה להתמודד עם הבעיות שלהם ולא סתם עונש שחוץ מלגרום לנו להרגיש טובים יותר מוסרית עם עצמנו לא תורם לשום דבר.

אם ענישה היא ברירת המחדל שלנו לטיפול בבעיות, לא פלא שהחברה שלנו נראית ככה.

ד״ר א 12 באפריל 2014

אכן.
כיון שראיתי את הדיון המתיש הנ״ל, וכיון שאני יודע כמה פעמים אני מוצא את עצמי שכם אל שכם, בהקשרים אחרים, עם אותם מגונני החוליגנים, אני מצטרף בצער רב למסקנה שלך בטור זה.

ד״ר א 12 באפריל 2014

ואגב: מהו עונש כבד ראוי, הן לשׂחקן, הן לאוהד?

בריון 12 באפריל 2014

לסופו לא מגיע שום עונש לאוהד מגיע שיתנו לסופו לפרק לו תצורה

מתן 13 באפריל 2014

לאוהד לא מגיע שום עונש. אתה יכול להסכים עם מה שהוא אמר ולתמוך בו ואתה יכול להיגעל ולגנות אותו, בכל מקרה הוא לא עשה שום דבר אסור. כל עוד "פאק יו" זה חוקי (ואגב, גם "אני אאנוס את הבת שלך", דבר שהופרך והוכח כשקר גס), אי אפשר להעניש אותו

אבו צ'יצ'ריטה 12 באפריל 2014

השחקן והאוהד צריכים לראות את שארית העונה מהבית. ובאותה הזדמנות לאסור על חזרתם למגרשים עד ששניהם עברו ביחד סדנת אנגר מנג'מנט, וכל אחד צריך לחתום לשני שהוא כשר לחזור..

בני תבורי 12 באפריל 2014

אחזור על תגובתי מפוסט אחר בנושא: יש לשלוח את סופו והאוהד לאי בודד וסיפור אהבה יצמח שם. מנגד הייתי שולח לאי בודד כמה חברי הנהלה ואוהדים משתי הקבוצות ואללה יוסתור איזה בלאגן.

יניב פרנקו 12 באפריל 2014

להלן האי היווני .

בני תבורי 12 באפריל 2014

למשל.

דאג לי 12 באפריל 2014

רונן, אני חושב שטעית. ואני גם אנסה להסביר.
קראתי בעיון את התגובות, גם בפייסבוק וגם פה. מהיכרותי עם חלק לא מבוטל של אוהדי הפועל שהגיבו, בעיקר בפייסבוק, אני יכול לומר לך שהם מתנגדים חריפים לרוב הקללות שיש במגרשי הספורט. הם היו מעדיפים שכמעט ולא יהיו קללות. והם לא מהמקללים. אם הבנת מדבריהם שהם מנהלים מלחמה על הזכות לקלל ומגבים אותה בטיעונים אידיאולוגיים – טעית. למעשה – לשמחתך טעית.
מה שאותם אוהדים ניסו לומר זה לא שהם בעד קללות. אלא שלמרבה הצער קללות קשות היו במגרשי הספורט, הווה ולמרבה הצער – גם יהיו (מבחינתי כאוהד הפועל הלוואי שלא יהיו. ואני יכול לומר לך שכששרים את שירי פנאן למשל אני מסתובב ומנסה להשתיק את השרים)
אלא שמה שניסו לומר אותם אוהדים זה שלמרות שיש בכל מגרשי הספורט קללות (ששוב – הלוואי ולא יהיו) ולמרות שיש קללות חמורות לפחות כמו אלה של אוהדי הפועל (למשל גזעניות. לכל קבוצה יש חרא משלה) קם קול צעקה רק במקרה הנוכחי. ומה שאתה מתעלם ממנו הוא שקול הצעקה קם בגלל שהקללות הופנו כלפי מכבי תל אביב בכדורסל, קבוצה שיש לה עוצמה אדירה וגם ערוץ ספורט ששייך לאחד מבעליה.
אוהדי מכבי נהמו בדרבי, בעונה שעברה זרקו חפצים בדרבי שפגעו בשחקן הפועל ג'ף אלן, וזה לא עניין אף אחד. עכשיו, זה לא שאם אוהדי מכבי עשו כה מותר לאוהדי הפועל לעשות ככה. זה לא העניין. העניין הוא שלאף אחד לא אכפת מהאלימות (למרבה הצער) אכפת מהאלימות כשהיא מופנית כלפי הוד רוממותה מכבי תל אביב.
הדבר הנכון הוא שכל מועדון יתעסק במיגור האלימות שבו. וזה למרבה הצער לא קורה.
ועוד משהו: לא משנה איך שתהפוך את זה. איך דין אוהד מטומטם (שצריך לעוף מהמגרשים להרבה זמן) כדין שחקן (שצריך לעוף עד סיום העונה).
חבל שעיתונאי מנוסה וחד כמוך נפל קורבן לספין מלווה במסע תעמולה של מכבי תל אביב. למרות שהספין היה גורם לעיסוק בקללות במגרשי הספורט (אני מאוד בעד עיסוק כזה). במקום זה הוא הציג מצג שווא כאילו הבעיה היחידה במגרשי הספורט היא אוהדי הפועל.
ובכן, אני מנוי להפועל שנים רבות, לקחתי את אחייני בני החמש למשחקים, ומעולם לא הרגשתי שום בעיה.
יש חרא, צריך לתקן אותו ובמהרה. אבל בוא לא ניסחף.

אנונימוס 12 באפריל 2014

כל מילה

דורפן 12 באפריל 2014

קודם כל מעניין שלמרות שאני נפלתי קרבן לספין ואתה מפוכח… הגענו לאותה מסקנה. סופו והאוהד צריכים לעוף עד סיום העונה.

לרגע לא אמרתי שזה אוהדי הפועל. מה שאני אומר שברגע שסלחנים כלפי העניין הזה – מאבקים נכשלים. מאבק אוסישקין מת סופית (לא אומר שהיה מסתיים אחרת) ביום שבו קבוצת מטומטמים חללו את קבר הוריו של חולדאי. כי זה היום שאוהדים כמוני – האוהדים הלא מסורים שהם ממש בשוליים – מאבדים מוטיבציה. ומה לעשות – ניצחון של גרעין בקרב ציבורי מגיע כשהוא סוחף את האדישים. אני מודה – אוהדים כאלו מכניסים אותי לאדישות ואני חושב שאני כן מייצג כאן איזה פוטנציאל דומם לאוהדי הפועל (רק כדורסל אגב, בכדורגל מעולם לא אהדתי את הפועל)

אבל סופו הוא נושא שיש למוסדות הספורט פתרון שלם. ועדת משמעת שתרחיק אותו – ואין פה מה לדון יותר.

אם הייתי יועץ למאבק בדורסנות של מכבי תל אביב בכדורסל הישראלי הייתי מארגן מחאת אי הסתכלות במגרש. ראיתי את זה בכמה מקומות בעולם. מה יעשה אז העורך דין חתן הפרס? ידרוש מהקהל להסתובב? יילך למזכירות? כשהמאבק הוא חבלי תליה לרגב פנאן קל מאד לעורך דין לייצר מומנטום נגדך.

דאג לי 12 באפריל 2014

רונן, אם מאבק אוסישקין מת עבורך ביום שבו חיללו את קברי חולדאי (אגב, עד ליום זה לא הוכח שאלה אוהדי הפועל, אבל לא משנה) אז הבעיה היא בך. אם מאבק צודק נזנח על ידך בגלל כמה כולירות, סורי, הבעיה היא בך.
אני מניח שאתה גם נגד קיומה של מדינת ישראל בגלל הכיבוש, או בגלל שבמהלך מבצעים צבאיים היא הורגת אזרחים.
אני משתדל לא לתת לבודדים לקבוע לי.
בדבר מרכזי, עם זאת, אנחנו מסכימים. אוהדי הספורט הם שבויים ביידיהם של קיצונים שהורסים להם את החוויה. וזה לצערי משהו שיש כמעט בכל הקבוצות שיש להן קהל.
אבל מי שצריך לטפל בזה הן הרשויות. ואני הראשון שאשמח אם יתחילו לטפל בכולירות שהורסים לנו את החוויה.

תומר חרוב 12 באפריל 2014

ראיתי את הדיון בפייסבוק, באמת מתיש.

המסקנה שלך לא מדויקת. לטעמי יש מאבק עכשיו והוא מתנהל כמעט בכל הקבוצות, גם במכבי תל אביב כדורגל, גם בהפועל וגם בנתניה לצורך העניין. הקבוצות הבינו שהן לא יכולות לסמוך על המשטרה והן פועלות בעצמן ובשיתוף פעולה עם האוהדים כדי למגר תופעות שליליות. עכשיו, מכיוון שהן עושות זאת בעצמן ולטובתן, הן גם עושות את זה בחוכמה, לא במהלכים קיצוניים ולא בעימותים תקשורתיים אלא בפעולות נקודתיות מול אותן תופעות שליליות.
בנתניה היו בעיות כאלו ואחרות, מנכ"ל הקבוצה הרים טלפון להורים של נערים, נכתבו ופורסמו אזהרות ובקשות לקהל, חיזקו את הגורמים השפויים ביציע ורתמו אותם לטובת המאבק.
ואנחנו לא המצאנו את זה, זה קורה גם במכבי תל אביב (שם ההצלחה המקצועית גם נותנת רוח גבית למהלך) וגם בהפועל תל אביב (שהשעתה בעצמה שלושה בעלי מנויים אחרי דרבי היודנראט). ועדיין, יש תופעות שליליות. יש עדיין גזענים ומקללים ביציעי מכבי ויש חובבי שואה ביציעי הפועל. אבל התופעות הללו מתמעטות ומה שנותרה היא אותה סטיגמה כאילו יציעי האוהדים בישראל הם גני חיות, זו שמתעלמת מפרוייקטים נהדרים שאוהדים פה מרימים כמו כנס האוהדים שהיה לא מזמן, אוסישקין וקטמון כמובן, ועוד יוזמות קטנות שכמעט ולא שמים אליהם את העין. כי אם בנתניה מארגנים טורניר אוהדים, או מבצע התרמת מזון לפסח אף אחד לא מתייחס לזה כמו לאירוע אלים בעילוט בו אוהדים הותקפו (גם על ידי בעלי תפקידים בנצרת) ונענשו במשחק ללא קהל ובדה לגיטמציה מכוערת בתקשורת.

איציק 12 באפריל 2014

תומר,
אני שומע בפעם הראשונה על הפעולות החיוביות עליהן אתה מדבר. בהחלט שווה פוסט. כנס אוהדים, זה כנס של אוהדים של קבוצות שונות ביחד או כנס של קבוצה מסוימת?

תומר חרוב 12 באפריל 2014

כנס שנערך על ידי ארגון היציע ומשותף לכל הקבוצות. לצערי לא יכולתי להגיע אליו אבל התעדכנתי על הנעשה וישנה אפשרות לדיאלוג טוב מאוד בין אוהדים בישראל. בסופו של דבר כולנו מבינים שההתאחדות דופקת אותנו ומתעלמת מאתנו.

יואב 12 באפריל 2014

תומר,
קיים כאן פרדוקס שאנשים שנרתמים לעזור בחגים ודואגים למקם את עצמם בחזית המאבק כנגד עוולות חברתיות, הם המנאצים הגדולים ביותר במגרשים.
מדובר בפאשיזם מחופש.
אני אומר-לא מדובשם ולא מעוקצם.

תומר חרוב 12 באפריל 2014

יואב, אתה יודע מקרוב איך ממגרים תופעות שליליות בקהל, וזה נכון לגזענות ונאצות כמו שזה נכון לארגונים שנלחמים אחד בשני. יש שיתופי פעולה של אוהדים והנהלה, זה קורה בכל מקום וכולם לומדים אחד מהשני. אוהדי הפועל מסתכלים על מכבי רגל, על ההתנהלות שלה ורוצים לאמץ ממנה המון דברים (בכל הנוגע ליחסי מועדון תקשורת-בודאות). ככל שהזמן עובר, הכוח עובר לאט לאט לאוהדים ובורח לעסקנים. כל מה שצריך זה להתעלם מהיריבויות הילדותיות ולהתעסק במטרה שברורה לכולנו, כדורגל טוב יותר ונוח יותר לאוהד.

יואב 12 באפריל 2014

תומר,
הלוואי. מזמין אותך לבירה אצלי.

MOBY 12 באפריל 2014

כמה עצוב שאנחנו אוהדי הירוקים הם הקהל השפוי.
למרות טוואטחה בכדורגל. ובכדורסל אני לא שמעתי את הרפרטואר שנחשפתי אליו בימים האחרונים הצהובים אפילו פה באי של בני.

דאג לי 12 באפריל 2014

תתפלא, בשנתיים האחרונות הייתה פעם אחת במשחקי הפועל ששירי שואה נשמעו בקול גדול.
אלה היו אוהדי מכבי חיפה, בבית מכבי, במשחק בו מכבי חיפה הביסה את הפועל תל אביב. כמעט יציע שלם של חיםה שר שירי שואה כלפי אוהדי הפועל תל אביב.

MOBY 12 באפריל 2014

התפלאתי, לא הייתי אז אקבל.
אני ברוממה לא שומע את השירים הללו. יכול להיות שהתל אביבים שלנו (אסופה של נמושות :) ) יצאו לתרבות רעה….

duncan 12 באפריל 2014

מעול לא אבין זאת. זה ספורט.
פה באמריקה באים,צופים,מעודדים והולכים הביתה.
אין מכות ,אין קללות, אין ירידות.

אופיר 13 באפריל 2014

עזוב, להגיע לרמה הזאת מתוך "אהדה" זו כבר מחלת נפש. נותר רק לרחם על המשפחות של האווילים.

מתן 13 באפריל 2014

כן, אני אוהד הפועל וכן, ביום שני הייתי ביציע העליון ושרתי ביחד עם כולם "אבא מת". אני לרגע לא טוען שאני אובייקטיבי אבל אני עדיין חושב שזה שהדיון הופנה כלפינו ולא כלפי הבהמה שרמסה נשים וילדים זה עוד עיוות מבית היוצר של מכב*.
לא עשינו שום דבר אסור. יש דבר שנקרא חופש הביטוי שמתיר לקלל (דרך אגב מי שעבר על החוק ונהם לעבר שחקנים שחורים זה הם, דבר שלא גינו בשום מקום).
מותר לי לאחל למזרחי שיתאבד ומותר לי לשמוח שחלאת המין האנושי הנקראת מוני פנאן (אדם שגנב עשרות מיליוני דולרים מאנשים שראו בו חבר והשאיר אותם בלי שום חסכונות וחלקם אפילו בלי פנסיה ומהכסף הזה קנה לו ולמשפחה שלו פנטהאוז ענק במגדל יוקרה שהוא כמובן גם שיפץ אח"כ עם אותו כסף מלוכלך ובעודף מימן דירה וכסף לבזבוזים במשך שנים לפילגש) מת. אני גם לא קונה את זה שרגב לא ידע ולא שמע (אמא שלך עקרת בית ואבא שלך במשך שלושים ומשהו שנה עובד בחינם ואתה לא מתפלא מאיפה אתם מיליונרים? תהיו בטוחים שהוא לא כזה תמים).
אנחנו נמשיך לשיר, התקשורת תמשיך להכפיש והנבלות ימשיכו לצאת מפשעים כאלה בלי עונש

Amir A 13 באפריל 2014

אכן מותר לך לאחל למזרחי שיתאבד, ומותר לך לשיר "אבא מת", ומותר לך לקלל "פאק יו". רק שזה לא אומר שאתה צריך לעשות את זה.

מתן 13 באפריל 2014

נמאס מההתממות של כולם פה. אנחנו לא היחידים שמקללים. בתור אחד שהיה העונה בכל המגרשים בליגת העל למעט באילת אני מבטיח לך שכולם מקללים ללא יוצא מן הכלל. זה שבחרו להפיל את כל התיק הזה עלינו זה לא אומר שאנחנו שונים מאחרים

Amir A 13 באפריל 2014

צודק. אתם באמת לא שונים מאחרים.

Comments closed