השאלה האמיתית היא במכללות

הפוטבול יכול לשרוד תביעות נגד הליגה המקצוענית. הוא יהיה בבעיה קשה אם יחלו תביעות נגד מכללות

In כללי

helmets

דן מרינו, אחד הקווטרבקים הגדולים של איזשהו דור, הצטרף לתביעה נגד הNFL בעניין נזקי זעזועי מוח.

יש לי קצת בעיה עם התביעות הללו. גם אם השחקנים לא הופגשו גם נוירולוג מיד לאחר שנבחרו בדראפט, או לפני שהחלו לשחק בקולג׳, או בתיכון, אני מתקשה עם הטענה של ״לא ידעתי שזה מזיק״. אני חושב שהציבור הרחב כולו רואה בפוטבול עניין רגיל של ״אתה עושה משהו מסוכן ומרוויח הרבה״. זה נראה לי קצת כמו שחשפנית תתבע על כך ״שמקום העבודה שלה יצר אווירה בה הערות סקסיסטיות נגד נשים עברו ללא תגובה הולמת״.

המאבק הזה הוא לא רק מאבק בין שחקנים לקבוצות אלא קצת מאבק בין דורות של שחקנים. שחקני העבר בנו את הליגה כפרה חולבת והם רוצים ששחקני ההווה ישאירו להם קצת חלב מתוך הדלי. ההצטרפות של מרינו יוצרת קצת מומנטום שלילי אבל אני משוכנע שהליגה המקצוענית תשרוד את זה. זה פשוט: אנשים תמיד אהבו קרבות גלדיאטורים. ובימי הגלדיאטורים היה עדיף להיות גלדיאטור מאשר עבד במכרות המלח או השיש. 

השאלה הגדולה לגבי עתיד הפוטבול לא מגיעה מהצלחת השחקנים בתביעות אלא מכיוון קצת אחר. מה יקרה אם המכללות, או מספר גדול מהן, יחליטו לא לשחק פוטבול? כי אם שחקן יזכה בתביעה נגד מכללה – ואחר כך יגיע מבול תביעות של שחקנים נגד מכללות – אז זה כבר לא עניין כלכלי בלבד.

35 Comments

אדם 3 ביוני 2014

התביעות האחו הן באופן מוחלט כלכליות. יותר מזה, הידע שקיים היום על םגיעות ראש לא היה קיים כנעט בכלל בשנות ה80 ואפילו ה90 ככה שלתבוע על הסתרת האמת זה מגוחך.

גיל 3 ביוני 2014

יש כמה בעיות עם התביעות הללו. קשה להוכיח שהנזק לשחקן נעשה בזמן המשחק בNFL ולא קודם לכן למשל. אתה עקרונית צודק שהם ידעו על כך, אבל עד לפני עשור מעט יחסית היה ידוע על הנזקים לטווח ארוך ולכן יש משהו בטענות שלהם. מצד שני, גם הליגה לא ידעה הרבה לפני 30 שנה. והבעייה היא שיש לזה גם צד שני. שחקנים שהעלימו מידע על זעזוע מוח כי רצו לשחק.

אגב, עכשיו גם מתגבשת תביעה נגד שימוש במשככי כאבים שכביכול הליגה הסתירה מהשחקנים את הנזקים מהם, שהיא די מופרכת.

אריאל גרייזס 3 ביוני 2014

לא יודע, אני זוכר איך חשבתי בדיוק אותו דבר על אלו שתבעו את חברות הטבק, הרי הנזק היה ברור לכולם שם – ועובדה שהם זכו בסכומים גדולים מאוד. אני מאמין שגםה זה יגמר בפשרה כלשהי שלא תאיים על עתיד הפוטבול. עדיין. הבעיה שלו היא בהחלט דור העתיד, לאו דווקא מכללות אלא פשוט האם צעירים יבואו לשחק את המשחק

דורפן 3 ביוני 2014

יש הבדל מסויים. חברות הטבק לא יתמוטטו גם אם העולם יתמוטט. אז אפשר לתבוע מהם חופשי. פה השחקנים צריכים להזהר – לזכות בכמה שהם יכולים אבל לא להרוס את הליגה שמכניסה את הסכומים הללו.

אריאל גרייזס 3 ביוני 2014

לכן אני חושב שזה יגמר בפשרה, כמו כל התביעות הקודמות

שחר ד. 4 ביוני 2014

אחת הגישות בתביעות נגד חברות הטבק היתה כי הן יצרו "אווירה תומכת עישון" – משמע הם יצרו מצב בו "נכון חברתית" לעשן ולכן המעשנים חוייבו לעשן למרות הנזק שידעו שייגרם להם.

לדעתי עו"ד של השחקנים ילכו על אותה גישה (וזה מה שעושים השחקנים בתביעת הסמים) – הליגה יצרה מצב בו השחקנים היו "חייבים" לחזור כמה שיותר מהר על מנת שלא יראו "כלא גברים" ויאבדו את המשרה שלהם. לדעתי יש פה קייס די רציני, שיהיה קשה לליגה להתגונן בפניו…

גלן 3 ביוני 2014

אריאל, מה שאתה אומר לא מחזיק מים. כמות העדויות שעישון מזיק היא חד משמעית, ענקית במובן הסטטיסטי וחלק מהתביעה הייתה על העלמת מידע רפואי ברור בנידון. אין עניין חיצוני אחד ברפואה שעוחה לי בראש בחצי השני של המאה הקודמת שהוא כזה חד משמעי.

כאן המידע חלקי, יש עליו קונטרוברסיה (למרות הרעש שעושים בעיקר באונ בוסטון בכסות העיתונות והשחקנים כאילו מדובר בנזק מוכח גדול) ובנוסף דיי ברור שגם אם קיים סיכון, אזי הוא קטן ותלוי נסיבות.
וזה עוד לפני הניסיונות לשפר את הקסדות.

גיל 3 ביוני 2014

גלן, אני מסכים שהמחירים לא חד משמעיים ומתקדמים בעיקר באלו שמתים או עם פגיעות קשות והם המיעוט. מצד שני, לא צריך מחקרים כדי לדעת של שחק פוטבול זה דבר לא בריא. נשאל אחרת, עם הידע שיש לך היית רוצה שהילד שלך ישחק?

גלן 3 ביוני 2014

גיל, לא הייתי רוצה שבני יהיו ספורטאים מקצוענים בכלל ופוטבול בפרט בלי קשר לפרסומים בשנים האחרונות. ענייני המח בכלל לא מהווים שיקול בשבילי. סמים כן, שברים ופציעות שלד כן, פוטנציאל דכאון כן.

גיל 3 ביוני 2014

למה ענייני מוח לא שיקול? גם אם הנזקים לטווח הארוך מוגזמים, זעזוע מוח זה לא משהו הכי בריא.

גלן 3 ביוני 2014

תשמע, בפוטבול ספציפית יש פציעות שלד קשות שהרבה יותר מפחידות אותי. התמכרות למשככי כאבים הרבה יותר מדאיגה אותי. פגיעות הראש שמדובר עליהן הרבה פחות מדאיגות אותי. למעשה הן לא היו מדאיגות אותי כלל כהורה.

אלון 3 ביוני 2014

יש לי חבר ששיחק בדויזיה נמוכה. המוח בסדר אבל בגיל 22 היו לו ברכיים של בן 60, הרגלי אכילה גרועים ומשהו כמו 70 פאונד עודפים ש 10 שנים אחרי עדיין לא ירדו.

גיל 4 ביוני 2014

פגיעות שלד הן קשות מן הסתם אבל אם הבחירה היא בין כאבים ברגליים לראש אז ברור לי שעדיף ברגליים. אף אחד לא רוצה שהמוח שלו יפגע אבל אפשר לחיות טוב גם עם פגיעות בגפיים.

אורי הברווז 3 ביוני 2014

במכללות בכלל לא מתעניינים בנושא הזה. המאבק המשפטי החם של האוף-סיזן זה בכלל העניין הכספי. לפני כמה חודשים שחקני מכללת נורת'ווסטרן הוכרו בזכותם להחשב כאיגוד מקצועי שיכול לדרוש כסף כמועסק רשמי ע"י האוניברסיטה (למי שלא יודע – שחקני מכללות לא מקבלים כסף, רק מלגות מלאות). אם זה אכן יקרה התוצאות יכולות להיות דרמטיות במיוחד לגבי עתיד ספורט המכללות האמריקני.
בנוסף, לפני כמה ימים חברת EA SPORTS הורתה ע"י בית משפט לשלם פיצויים לשחקני עבר של פוטבול וכדורסל מכללות מכיוון שבמשחקי הNCAA היא השתמשה בדמויות שמזכירות (מאוד) את השחקנים, למרות שהשתמשה רק במספרים במקום שמות כמו במקבילה מאדן.
שחקני המכללות מתחילים להבין שהם יכולים להיות אחראים לגורלם הכלכלי, והדבר תקף במיוחד לרוב המוחץ שלא ימשיך לליגות מקצועיות.

לגבי זעזועי המוח – אני בטוח שהם ידאגו לזה אחרי שהם יקבלו את הכסף, כי זה הרי חשוב יותר מבריאות הראש שלהם.

דורפן 3 ביוני 2014

אורי – אני מסכים. ההכרה בהם כאיגוד מקצועי תזרז את הכניסה של העניין הזה גם למכללות.

גיל שלי 3 ביוני 2014

אני מבין שמרינו הצטרף לתביעה מאחר וישנם שחקנים רבים החשים שסכום של 765 מליון דולר שהליגה הסכימה לשלם לקרן שתדאג לפגועים, הוא סכום נמוך מדי, והם לא מרוצים מכך שעורכי הדין של ארגון השחקנים הסכימו לסכום זה. עורכי הדין כמובן מקבלים את חלקם מהתשלום, לכן יש להם אינטרס לסכום גבוה, אך גם אינטרס ליישוב התביעה באופן מהיר כך שייפגשו מהר יותר עם הכסף.
השחקנים בזמנו של מרינו בטוח לא ידעו מה ההשלכות המצטברות של זעזועי מח חוזרים ונשנים, מאוד ייתכן שגם הקבוצות לא ידעו, אך ייתכן והם ידעו יותר מהשחקנים, או לכל הפחות ידעו את התמונה לפני שהשחקנים ידעו אותה.
אני מעריך מאוד את מרינו על כך שהצטרף לתביעה, למרות שמרינו חי בנוחות כלכלית גדולה לאור כל ההכנסות שהשתכר בהן לאורך הקריירה שלו. הוא בעצם הצטרפותו לתביעה מוותר על השתתפות בפאנלים של הליגה כפרשן, אך הוא מוכן להקריב זאת לטובת השחקנים האחרים שלא היו ברי מזל כמותו

דורפן 3 ביוני 2014

זה באמת מעורר כבוד.

גיל 3 ביוני 2014

לא בטוח שהוא יאבד את העבודה שלו כי יותר משהוא צריך אותה הטלביזיה זקוקה לו. בלי קשר זה באמת יפה מצידו וגם הביקור שלו אצל ג'ים קלי בבית חולים זוכה להרבה הדים.

No One 3 ביוני 2014

lol

Marino was fired from CBS 2-3 months ago

that and that is the only reason Marino joined this

he know about this for many years and didn't care because he had a good job with the NFL that paid him a lot of money

as soon as that job was taken away he join this suit , seems fishy to me

גלן 3 ביוני 2014

ופרט למה שכתבתי למעלה הכי חשוב לדעתי להבין שהמחקר בנידון חלש עדיין ובתולי. אפילו אחת העבודות הכי טובות שהעריכה את הסבובים הראשונים בדרפט והראתה שקוגניטיבית החברה האלו מצויינים היא לא מספקת. לדעתי כמו היסטריות רבות ששינו דעת קהל ציבורית ורפואית כך זה יגמר פה – באיזה שינוי שבינו למדע או קבלת החלטות שכלתנית יהיה מעט פרט להסברים כתובים היטב עם נימוקים אלגנטים אבל חסרי בסיס.

דורפן 3 ביוני 2014

יש פה השוואה מעניינת. לקחו את 36 האנשים שהופיעו ברסל-מאניה ב-1990 ואת 44 האנשים שפתחו אותה שנה בסופרבול. שליש מהמתאבקים כבר מתים ורק שחקן פוטבול אחד.

http://m.thepostgame.com/blog/list/201404/ultimate-warrior-dead-wrestlers-wrestlemania-vi-andre-savage-rude-hennig

אדם 3 ביוני 2014

אני לא חושב שיש מישהו שישווה מספר זעזועי מח לשימוש אובססיבי בסטרואידים. מעבר לכך שהשימוש בסטרואידים גם כן משפיע בצורה זו או אחרת על המח (מי יודע אם לא יותר מזעזוע מח) הוא ממכר ופוגע בחלקים נוספים במכונה האנושית. זו השוואה מכורה במקצת.

דורפן 3 ביוני 2014

אדם – היא ממחישה שכנראה אין שימוש בסטרואידים בפוטבול כמו בקאץ׳

אודי 3 ביוני 2014

אני חושב שזה יכול להתחיל אפילו מלפני המכללות. אם הורים לא ירשו לילדים שלהם ללכת לשחק פוטבול כי זה מסוכן מדי – זה יכול לקחת זמן עד שזה יחלחל למעלה וישפיע על המכללות ומקצוענים, אבל אולי זה יביא את מכת המוות לספורט, למרות כל הכסף שקיים בו.

אלון 3 ביוני 2014

אולי יהיה פחות כשרון אבל כל עוד יש מלגות לפוטבול לא יהיה חסר שחקנים בגיל תיכון.

אורן 3 ביוני 2014

דורפן, בעניין אחר – אתה או אחד הכותבים עוקב אולי גם אחרי ה-NHL (לעומת 20 פוסטים בחודש על ה-NBA מותר שיהיה אחד גם על זה) ויכול לכתוב על הפלייאוף?

יש שם קצת קווים דומים לסן-אנטוניו (הקינגס הקשוחים שעברו 3 קבוצות ברמה של אליפות, כולן בחוץ במשחק 7 – כולל האלופה שיקגו) ולמיאמי (הריינג'רס שעברו את המזרח הקל יחסית עם השוער לונדקוויסט ששולט במשחק כמעט כמו לברון).

גיל 3 ביוני 2014

ההוקי השנה מדהים. היו כמה משחקים היסטוריים, וקבוצה שמנצחת 3 משחקי 7 בחוץ זה פשוט פסיכי.

אורן 3 ביוני 2014

מסכים. אם LA לא תיקח השנה אחרי הדרך הזאת (גם חזרו מפיגור 3-0 בסדרה בסיבוב הראשון, פיגור 3-2 בסיבוב השני ושלושה פיגורים במשחק 7 בסיבוב האחרון) הם יכולים לצאת ממש פראיירים.

Yavor 3 ביוני 2014

The hockey this year was bitter-sweet: Started with a sweep on Tampa, and then the cherry – F**king Boston on the 7th game in their home court, but then a frustrating injury of the goalkeeper Price and losing two opening home games to the Rangers. We almost recovered but lost the 6th in NY. Go Habs!!

גלן 3 ביוני 2014

בדיוק הפוך, מהרגע שהקנאדיאנס הפסידו אני לא רק מתפעל מהפלייאוף אלא גם ממש נהנה.

אורי הברווז 3 ביוני 2014

**עדכון**
מרינו הסיר את שמו מהתביעה. לפי עורכי-דינו, כוונתו של מרינו היתה לא היתה לתבוע, אלא רק להבטיח שאם מצבו הרפואי יתדרדר בעתיד הוא יהיה מבוטח במסגרת הפיצוי הכספי של מיליוני הדולרים בעקבות התביעה.
לפי עיתון הסאן סנטינל של דרום פלורידה, לא ברור כיצד שמו של מרינו שורבב לתביעה. לפי העיתון מרינו סבל משני זעזועי מוח במהלך 17 שנותיו בליגה.

מקור:
http://www.sun-sentinel.com/sports/miami-dolphins/sfl-dan-marino-to-withdraw-concussion-lawsuit-against-nfl-20140603,0,395274.story

urlacher 4 ביוני 2014

זה דווקא נותן כמה תשובות לשאלות שעלו בגלל נושא התביעה הזאת –
https://www.youtube.com/watch?v=gsf6QwRBNHM
לא רואה מצב ששום תביעה תפסיק את ה NFL
מעניין גם לראות עכשיו מה קרה בדיוק אם מרינו והאם זו הייתה באמת טעות או שמישהו הבהיר לו שיהיה לו כדאי להוריד את שמו מרשימת התובעים…

גלן 4 ביוני 2014

ואגב למי שמתעניין בזה מדעית, שווה לסור לספרייה הרפואית ליד ביתכם ולקרוא את מאמר הסקירה שאת האבסארקט שלו אני מקשר. הכותרת אומרת הכל

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24412888/?i=3&from=nfl%20survival

אריק 5 ביוני 2014

מישהו ראה את וודוורד?

גלן 5 ביוני 2014

אולי הוא קיבל זעזוע מח?

Comments closed