על עניין ועל צדק

אמריקאים מחפשים עניין. אירופאים מחפשים צדק של עשירים

In כללי

Champions League: Clubs react to last-16 draw — video

מארגני הפי.ג׳י.איי שמו היום בקבוצת משחק אחת את רורי מקילרוי, מרטין קריימר ובאבא ווטסון. כלומר המייג׳ור האחרון של העונה מתחיל במפגש ראש בראש בין זוכי שלושת המייג׳ורס האחרים. נכון – בגולף אתה משחק נגד כולם בעצם- אבל עדיין יש לדברים הללו משמעות. שחקנים מתחתית הדרוג תמיד יתקשו אם ישימו אותם בקבוצה עם שחקן צמרת. יותר קהל ויותר לחץ וטראש טוק וכיוצא באלו. בימי זוהרו להיות משובץ של טייגר וודס היה נשיקת מוות. יכלו למשל להגריל את הצוותים. יכלו לדרג ולכל שחקן חזק להצמיד כמה בינוניים. אבל לא – מנסים ליצור עניין בכח.

איזה הבדל מהכדורגל – שרק מחפש למנוע בכל דרך אפשרית משחקים אטרקטיבים בשלבים מוקדמים. לא רק שמדרגים ראשי בית – במונדיאל, בצ׳מפיונס, במוקדמות הטורנירים – אלא מדרגים הכל. אפילו סיבובי מוקדמות. שזה הפוך למשל מהNFL – שם מכבידים את לוח המשחקים של הקבוצות הטובות יותר.

המוזר היא שזו המנטליות של האוהדים בכדורגל. הם התלוננו למשל על הגרלת המונדיאל האחרונה שיצרה שלושה בתים מאד חזקים. אבל התוצאה הסופית הייתה יפה: גם הבתים החזקים וגם החלשים היו מאד שקולים ולפחות סיבוב הבתים היה הטוב בהיסטוריה המודרנית.

כי כדורגל הוא ענף אובססיבי לצדק. שלא תעלה חלילה קבוצה חלשה ״שלא מגיע לה״. כלומר אחרי החוסר צדק הכלכלי הקיצוני כולם רוצים שיהיה צדק מקצועי.

אני מעדיף את הנסיון האמריקאי ליצור עניין בכח.

 

18 Comments

אחד 7 באוגוסט 2014

"איזה הבדל מהכדורגל – שרק מחפש למנוע בכל דרך אפשרית משחקים אטרקטיבים בשלבים מתקדמים. "

צריך להיות "בשלבים מוקדמים"

דורפן 7 באוגוסט 2014

תוקן

גיל 7 באוגוסט 2014

אני חושב שבכל זאת יש הבדל והמונדיאל האחרון דווקא הוכיח את זה. עם כל הכבוד לשלב המוקדם המשחקים המעניינים ביותר הם בשלבי ההכרעה ושם רוצים מפגשים בין הגדולות. מפגשים בין קטנות בשמינית ורבע הגמר (או קטנה נגד גדולה) כשמצד שני יש לך גרמניה-צרפת גורמים לעוול ודווקא לפחות צדק. המטרה היא שהטובות יפגשו לקראת הסוף ומנסים לכוון את זה לכך.

בגולף אגב זה יותר ברמת היחסי ציבור מעניין ממשי והסיבה המרכזית היא נוחות. הסיבובים המוקדמים הם ארוכים מאוד וכאוטיים וציוות של שחקנים טובים ביחד פשוט חוסך לצופה מעקב אינסופי אחרי השחקנים. כשהם ביחד קל לעקוב אחרי קבוצה אחת (וזה במיוחד נכון לאוהדים במסלול). זה גם מאפשר להשוות ישירות חבטות של שחקנים.

תוהה בדרכים 7 באוגוסט 2014

כפי שציינת בעצמך, זה לא מצב זהה מכוון שבמקרה של הגולף ההשפעה היא אולי פסיכולוגית, אבל לא מעשית במובן שאתה עדיין מתחרה מול כולם.

ברמת העיקרון זה דומה להגרלת ליגה, שבה דוחסים לך את כל המשחקים הקשים בהתחלה / סוף אבל בשורה התחתונה אתה עדיין משחק מול כולם.

על פי ההיגיון הזה, האם אתה גם מתנגד לשיטת הדרוג בטניס?

תוהה בדרכים 7 באוגוסט 2014

חשוב לציין שבליגת האלופות דווקא צפויים בתים מאד מעניינים מכוון שקבוצות חזקות (דורטמונד, פאריז, ארסנל בהנחה שהם יעלו, סיטי, ליברפול) לא מדורגות כראשי בית.

השיטה של אופ"א נותנת דווקא יתרון לקבוצות מליגות בינוניות שמופיעות כל שנה באירופה ועל ידי כך יכולות להשיג ניקוד.

הזוי לחשוב שדורטמונד (אחרי שתי אליפויות גרמניה וגמר אלופות) הייתה מדורגת רק בדרג השלישי בעונה שעברה בזמן שבנפיקה ופורטו היו ראשי בתים.

no propaganda 7 באוגוסט 2014

ארסנל תהיה מדורגת ראשונה(למרות שאם היה מדובר ב"צדק" מקצועי אז זה לא מגיע להם).

מאוד מסכים שדווקא בליגת האלופות כבר לפחות 3 שנים ברצף שיש בתים מאוד חזקים, לעומת כמה פחות טובים. אבל זה לא אנהרנטי בשיטה אלא תוצאה של כמה שייחים חדשים + חזרתה של דורטמונד לתמונה.

דורפן 7 באוגוסט 2014

בליגת האלופות עושים שטות אחרת. החליטו שקבוצות מאותה מדינה לא נפגשות בשמינית או בבתים. מה שקיבלו במקום זה שמאז 2009 כבר היו להם שלושה גמרים של מדינה אחת – שזה גול עצמי של רייטינג ועניין.

no propaganda 7 באוגוסט 2014

כן זה באמת מילא בבתים, אבל בשמיניות זה ממש הורס.

דורפן 7 באוגוסט 2014

אני מתנגד לדרוג של 32 בסלאמים. בעבר היה 16. אין שום בעיה שנדאל יפגוש את מקום 17-20 בסיבוב הראשון. לא רואה את הטעם בהגנה עליו – כך שמקסימום יפגוש את מקום 33.

גיל 7 באוגוסט 2014

נכון, צריך להגן לדעתי רק על 4 הראשונים ושהשאר יוכלו להפגש בשלבים מוקדמים. כיום רוב השלבים המוקדמים לא מעניינים (אלא אם מתרחשת הפתעה מרעישה שאף אחד לא צפה ולא התסכל על המשחק). ככה יהיו לשחקנים חדשים סיכוי גבוה יותר להגיע לשלבים גבוהים ועדיין לשמר יריבויות בין הכי טובים.

אסף ב 7 באוגוסט 2014

בלי להכנס לכמה מדורגים, צריך לזכור שבטניס כל טורניר גדול נמשך שבועיים (ויש הרבה טורנירים קצרים יותר), כך שהדירוג משפיע לכל היותר על השבוע הראשון, ואז יש הרבה משחקים טובים. זה מביא לכמה עשרות (ואולי יותר) מפגשים בשנה בתוך הרביעייה הגדולה.
בליגת האלופות מחכים עונה שלמה למפגשים "גדולים", מה שמביא לפעמים לפער של מספר שנים בין משחקים של שתי קבוצות, דבר שמאוד מקשה על היווצרות יריבויות משמעותיות (למשל – מנצ'סטר יונייטד וריאל מדריד, שנפגשו – אם אני לא טועה – ל-4 משחקים בלבד ב-12 השנים האחרונות, ובסך הכל 10 פעמים בכל ההסטוריה!).
ברמת הנבחרות המצב עלוב יותר כי יש טורניר גדול פעם בשנתיים (אם מתייחסים ליורו ולקופה אמריקה כטורנירים "משלימים").

pipo 7 באוגוסט 2014

הליגה האמריקאית היחידה שאני עוקב אחריה זאת הNBA וגם שם זה עובד בדיוק אותו דבר עם כל העניין של הפלייאוף, איך זה עובד ב NFL? מה המוטיבציה של קבוצה להיות חזקה כל העונה אם זה לא יעזור לה בפלייאוף?

גיל 7 באוגוסט 2014

זה כן עוזר לה כי היא יכולה לקבל שבוע חופש והיא גם תארח את כל המשחקים עד הסופרבול. בנוסף, בגלל שבהשוואה לכל ליגה אחרת יש הכי פחות קבוצות בפלייאוף בNFL, קבוצה לא יכולה כמעט להרפות מהגז אם היא רוצה בגלל להגיע לפלייאוף. מקסימום שבוע אחרון תתן מנוחה לשחקנים.

ניינר 7 באוגוסט 2014

יאללה, הנה זה מתחיל!

יריב 7 באוגוסט 2014

בהשוואה לNBA וNHL, ועדיין יותר מב MLB.

סיבה נוספת היא שיש מעט מאוד משחקים ב NFL, ולכן הפערים בין קבוצות פלייאוף לקבוצות מחוץ לפלייאוף הן במספר קטן של משחקים (בדרך כלל), כך שאי אפשר לא להתאמץ כמעט באף משחק (להבדיל מה NBA, שבו רוב קבוצות הפלייאוף היו יכולות להפסיד חמישה משחקים יותר ועדיין להעפיל).

אלון 7 באוגוסט 2014

עניין בשלבים מוקדמים בא על חשבון עניין בשלבים מתקדמים, מאחר וקבוצות טובות מודחות וקבוצות חלשות מתקדמות.

אם אתה רוצה באמת ליגת אלופות מעניינת, צריך להחסיר כמה אלופות מהליגות הקטנות, ולהכניס במקומן עוד קבוצות מהליגה האנגלית – טוטנהאם ואברטון למשל יתנו פייט רציני גם לגדולות ביותר בשלב הבתים. צריך גם לקצץ בייצוג של הליגה הפורטוגלית (2 קבוצות עולות אוטומטית, ומקום 3 בפלייאוף).

אבי גרפינקל 8 באוגוסט 2014

בכדורגל, וזאת הסיבה שאין בו בדרך כלל פלייאוף בליגות המקומיות, הסיכוי לחוסר צדק ספורטיבי הרבה יותר גדול מאשר בכל משחק אחר (שער מקרי / טעות של שופט ואח"כ בונקר וכו'). בגלל זה כדורגל הוא "ענף אובססיבי לצדק", בעיקר במפעלים שבהם חייבים שיטת נוק-אאוט או מעין נוק-אאוט: כדי שלא להוסיף חוסר צדק על חוסר צדק.

דורפן 9 באוגוסט 2014

עד שזה מגיע לצדק כלכלי שייצור סיכויים לכולם…

Comments closed