שני הגרוש שלי על מקרה מו-נה דייויס

אפשר לדחות את הפרדת המינים בספורט עד גיל מאוחר

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

כתבתי היום בעיתון על שני פיצ׳רים – קלייטון קרשו המהולל אבל גם על מו-נה דייויס. בסוף השבוע שעבר הייתי בביקור קצרצר בארצות הברית ונחשפתי לרגע להיסטריה – כולל שער בספורט׳ס אילוסטרייטד – סביב הילדה בת ה-13 שהבריקה בוורלד-סיריז של הליטל ליגס. מדובר בעילוי טכני בלא מעט ענפי ספורט וכפי שציינתי תסיים כנראה בסופו של דבר כשחקנית כדורסל. מהסיבה הפשוטה: יש כדורסל נשים מקצועני ואין בייסבול מקצועני לנשים.

האמת שהצטיינות של ילדה בגיל הזה איננה כל כך מדהימה כמו שזה נראה. בגיל 13 ההבדלים הגופניים בין בנים ובנות שונים מאד מאשר בבגרות. בספרה של מוניקה סלש מצויינת אנקדוטה בו היא מביסה ילד באקדמיה של ניק בוליטיירי בשם ג׳ים קורייר. ועדיין ההבדלים ביכולת הם בדרך כלל דרמטיים. למה? כי ספורט ילדות משוחק בדרך כלל בהרבה פחות אינטנסיוויות ובהרבה פחות השקעה. בעיקר בענפי הספורט בהם בראש הפירמידה יש המון כסף – כדורגל, כדורסל, בייסבול וכו׳.

והסיבות ברורות: אם לילדה יש כשרון ברגליים כמו של ליונל מסי אז כן, במאה ה-21 היא תעשה מזה קצת כסף אבל היא לא מצדיקה השקעה כמו מישהו שעתיד להיות שווה מיליארדים. והתחרות הכלל-עולמית על חולצת ההרכב בפרמייר ליג או בבונדסליגה או על מקום במייג׳ור ליג בייסבול מתחילה בגיל מאד מאד צעיר.

הפתרון לדעתי: להפסיק את הפרדת המינים עד גיל 12. המקרים שאני מכיר מההיסטוריה של הספורט בהם אישה הגיעה לרמת חורגת מאד מהספקטרום הנשי – שיין גולד במשחים ארוכים, בייב דידריקסון במגוון ענפי ספורט, יהודית פולגר בשחמט (שממחיש את עניין התחרותיות לעומת העניין הפיסי) – היו כשבנות מכל מיני סיבות (נסיבתיות במקרים של גולד ודידריקסן, מודעות במקרה פולגר) נאלצו לגדול כשהן מתחרות רק עם בנים.

הנה ניסוי מעניין: ישראל לא תגיע להיות מעצמת כדורגל בין הגברים בעשרות השנים הקרובות. ראשית, בגלל טעויות שהיא עושה אבל גם כאשר תתחיל לעבוד נכון היא תמצא מתמודדת מול מדינות שעובדות נכון כבר דורות. אבל מה יקרה אם ניקח עכשיו 100 ילדות בנות שמונה ופשוט נצרף אותן לקבוצות בנים לארבע שנים? לדעתי התוצאות של ניסוי כזה יכולות להיות מפתיעות מאד.

 

קמפיין שיווקי מוצלח
ברנלי. נקודה על המאמץ

31 Comments

יורם אהרוני 29 באוגוסט 2014

בשנים האחרונות התפרסמו מספר מחקרים שניתחו הישגים במבחני כושר גופני של ילדים לפני גיל 12. עולה מהמחקרים האלה שכבר בגיל 8 (יש הטוענים שכבר בגיל שנתיים) רואים הבדלים בין בנים לבנות במבחני הכושר.לדוגמה, האחוזון ה-90 בזריקת כדור בישיבה באוסטרליה בגיל 9 היה 4.10 מ' אצל הבנים ו-3.70 מ' אצל הבנות (בכל המבחנים הבנים שם היו טובים מן הבנות בכל אחוזון). ביוון האחוזון ה-90 של מבחן זריקה אחר היה 5.10 אצל הבנים ו-4.50 מ' אצל הבנות וגם שם הבנים טובים מן הבנות בכל הגילים ובכל המבחנים. זו מגמה שניתן למצוא ברוב המחקרים: הבנים טובים מן הבנות בכל מרכיבי הכושר הגופני, אולי פרט למבחני גמישות ושיווי משקל. למה אולי? כי בסינגפור הבנים השיגו תוצאות טובות יותר בגמישות בכתה י'! לדעתי הכלל צריך להיות כזה: תחרויות נפרדות לבנות אך בנות רשאיות להשתתף בתחרויות לבנים.

דורפן 29 באוגוסט 2014

אוקיי. אבל השאלה היא כזו: קח ילדות מהאלפיון, או במקרה שלה אולי מהאלפיון של האלפיון – האם לא עדיף שתשחק עם בנים כל עוד אפשר?

יורם אהרוני 29 באוגוסט 2014

זה בדיוק מה שכתבתי: יהיו משחקים נפרדים לבנות אבל לבנות יהיה מותר לשחק במשחקים של הבנים. במציאות היום, ולא רק בישראל, הפערים בין הבנים לבנות הם כל כך גדולים, שביטול מסגרות נפרדות לבנות יגרום ככל הנראה לכך שהן לא יהיו מעונינות להשתתף. אין שום מחקר, ליטב ידיעתי, שהצביע על סיבה ביולוגית לכך שבנים משיגים תוצאות טובות יותר מבנות, לפני גיל ההתבגרות המינית. מאחר שאצל בנות הגיל הזה מתחיל בערך שנתיים לפני שהוא קורה אצל הבנים, הרי שניתן היה לצפות שבסביבות גיל 11, כאשר הגובה של הבנות הוא בממוצע גדול יותר, יהיו לבנות, בחלק מן המבחנים תוצאות טובות יותר, אך מוצאים מעט מאד דווחים על כך. ראיתי כבר מחקר, שלא ממש הפתיע אותי, שהבנות באנגליה מתחילות לרדת בכמות הפעילות הגופנית שלהן אחרי כתה ג'! תלמידות בבית ספר בו לימדתי כתה מסויימת מכתה ג' עד כתה ו' שמרו על הממוצע שלהן במבחן ביפ – 28 קטעים של 20 מטר, לכל אורך 4 השנים והיו תנודות קיצוניות בהישגים כמו בת שהשיגה 42 קטעים בכתה ג' וירדה ל-30 בכתה ו' ואחרת שעלתה מ-18 קטעים בכתה ג' ל-30 קטעים בכתה ו'. לעומת זאת הבנים באותו המחזור רשמו את הממוצעים הבאים: כתה ג' – 58 קטעים, כתה ד' – 69 קטעים, כתה ה' – 73 קטעים, כתה ו' – 79 קטעים. כמובן שזה ממוצע של כתה אחת עם מספר תלמידים לא גדול במיוחד ובכיתות אחרות נרשמים ממוצעים אחרים, אבל המגמה היא די דומה.

zen 31 באוגוסט 2014

מה זה מבחן ביפ?

אלון 29 באוגוסט 2014

אני אימנתי קבוצות כדורגל מעורבות של בנים ובנות עד גילאי 12 וזה מתאים בעיקר לבנות המצויינות. היתה לי שחקנית שבגיל 8 היתה הכי טובה בקבוצה, בגיל 10 היתה מהטובים ובגיל 12 היתה בסדר. היתרונות הפיזים שלה היו פחות משמעותיים בגיל 12.
בגיל 12 היא הייתה מאוד דומיננטית שהיא שיחקה עם בנות שזה גם חשוב להתפתחות כספורטאית.

לגבי שאר הבנות, הן הלכו לאיבוד בגיל יותר צעיר ואם אתה לא מעביר אותם בזמן למסגרת של בנות הם עוזבות את הכדורגל.

דורפן 29 באוגוסט 2014

איפה זה היה? בארץ?

אלון 29 באוגוסט 2014

זה היה בצפון קרוליינה.
עוד משהו זה העניין החברתי. ילדה בת 11 מבקיעה גול, כל הבנים רצים ומתחבקים, אף אחד לא מתייחס לכובשת. זה לא קורה בגיל 6.

דורפן 29 באוגוסט 2014

כלומר בגיל 11 הם כבר מתביישים? לא נורא…

אגב אני נזכר איפה ראיתי בנות משחקות עם בנים. בילדים של קבוצה בשם אנדורינה באי מאדיירה בפורטוגל. זה לא הפריע להם לגדל איזה כריסטיאנו רונאלדו אחד שם….

אלון 29 באוגוסט 2014

עכשיו אנחנו יודעים מה הסוד לגידול רונאלדו.

השאלה היא מה המטרה. לפי דעתי המטרה היא להגדיל את כמות השחקניות ובשביל שזה יקרה צריך ליגות לבנות בלבד. אם תבטל את הליגות לבנות אז אולי חלק מהילדות יתפתחו יותר טוב כשחקניות אבל חלק גדול יפרוש בגיל צעיר.

אריאל גרייזס 29 באוגוסט 2014

"מה יקרה אם ניקח עכשיו 100 ילדות בנות שמונה ופשוט נצרף אותן לקבוצות בנים לארבע שנים? "
אני אגיד לך מה יקרה. איזה אידיוט יחליט שהקבוצה שלו מחרימה את הקבוצה השניה כי לבנים שלו אסור לגעת בבנות מטעמי דת, זה מה שיקרה.
למעשה, זה כבר קרה שנה שעברה

אוהד מטס 29 באוגוסט 2014

זה בדיוק הדבר הראשון עליו חשבתי.

דורפן 29 באוגוסט 2014

שכחתי… אני דפוק קצת..

תומאס נוימן 29 באוגוסט 2014

אשכרה

גיל 29 באוגוסט 2014

אני חושב שיש סכנה בהצעה שלך כי היא תפגע בהרבה יותר בנות מאשר תשפר. אז כן, יכול להיות שהעילית של הבנות ירוויחו מהתמודדויות קשות יותר אבל כמה מהן יהיו בנחיתות כל כך גדולה שיחליטו לפרוש לגמרי מהספורט?

ולגבי דיוויס, ילדה נבונה מאוד שזו חוויה עצומה עבורה אבל מאוד יכול להיות ששיא ההישגים שלה בקריירה כבר מאחוריה.

דורפן 29 באוגוסט 2014

בבייסבול. כי בבייסבול כמובן שאין לה נגד מי לזרוק בין הבנות. אז חוץ מהתסריט ההזוי שהיא תגיע ל-90 מייל ותצליח לזרוק מקצועני – המקום שלה הוא כדורסל. הטענה היא שהיא לא פחות טובה. מצד שני גם אם היא במקרה תהיה מספיק טובה למיינורס היא תמשוך הרבה קהל – אבל גם אז זה קרקס לא ראוי.

Amir A 29 באוגוסט 2014

נשמע כמו מישל ווי בהתהוות.

גיל 30 באוגוסט 2014

מישל ווי זכתה במייג'ור לפני חודשיים.

Amir A 30 באוגוסט 2014

כן, את היו אס אופן של הנשים. אבל הקטע שלה עם הסבב של הגברים היה יותר בדיחה, לא? או שאתה חושב שהיא כן מתאימה להתמודד עם הגברים?

גיל 30 באוגוסט 2014

לא, אין לה סיכוי נגד הגברים, אבל לפחות היא מימשה חלק מהפוטנציאל שלה כגולפאית.

גיל 29 באוגוסט 2014

גם בכדורסל הסיכוי שלה להיות כוכבת די קטן. אני לא יודע מה הכישורים שלה בכדורסל אבל עד שתגיע לקולג' הרבה יכול לקרות. אז סביר שתמצא קבוצה לקולג' ואולי אפילו תגיע לWNBA אבל הסיכוי שתהיה כוכבת גדולה קטן.

רועי מ 30 באוגוסט 2014

זה קשור למשיכה הטבעית של בנים לספורט ומלחמות או מאבקים. יש דברים שנשארו מהתקופה הקדומה, גם בתור ילדים קטנים ממש הבנים לרוב יותר פעילים ונמרצים, אנחנו בקיבוץ שיחקנו בכול מיני משחקים עם הבנות עד גיל 13 למען האמת, בהפסקות והן אחר הצהריים, אם זה היה מחניים הקפות או כדורסל, גם שיעורי הספורט למייטב זכרוני גם בתיכון היו מעורבים, היו מקצועות בחירה שחלקם רק בנים לקחו.
לא בדקתי אם חקרו את סה אבל תיקחו 100 בנים או בנות בני 5 אפילו ותתנו להם כדור סביר שלבנים תהיה קורדינציה כגולה יותר,
יש לציין שאחותי טובה ממני הכללי בספורט, היא כם עוברת בסה עדין בתור מורה לחינוך גופני ומאמנת כדור עף בבית ספר יסודי, בנים ובנות יחדיו.

עסק שחור 30 באוגוסט 2014

אני בעד לשלב בנים ובנות בגיל צעיר. ברוב ענפי הספורט אין הבדל משמועותי עד גיל מסויים.
ההישג של מונה בבייסבול ממש מדהים כי מחקרים מראים שבנים זורקים יותר מהר מבנות כבר בגיל שנתיים. למעשה זה התחום בו ההבדל בין בנים לבנות בגיל צעיר הוא הכי גדול.

עומרי 30 באוגוסט 2014

1. סלש טיפוס כה מעניין שהקדשת זמן לביוגרפיה שלה? כלומר, מעבר להיותה ענקית ולדקירה וכו.

2. מוכח שנשים פחות טובות מגברים בשח? כשאני חושב על זה אכן הקרבות שאני שומע עליהן (אלו שמגיעים לכותרות הראשיות של אתרים גדולים בחו"ל) הם כמעט תמיד בין גברים. יש הסבר לכך מצד אלה שטוענים שגברים ונשים שווים ביכולותיהם המתמטיות, אנליטיות וכו?

3. הגיע הזמן לתפור לך ג'וב אצל לימור לבנת כיועץ. זה רעיון פשוט מעולה שיכול להיות כמעט אינסטנט הצלחה בינלאומית.

פנדה 30 באוגוסט 2014

לגבי 2:
מחקר המוח עדיין לא "פיצח" הרבה דברים, אבל יש תזות די מבוססות שאומרות שאצל גברים (בממוצע כמובן) החלקים שאחראים לחשיבה מובנית-לוגית ותפיסה מרחבית (גיאומטריה, "חוש כיוון") יותר מפותחים על חשבון כישורי תקשורת מילולית ולא מילולית.
כעיקרון, אם זה נכון – אז התכונות ה"גבריות" הן קריטיות לשח-מט.

יורם אהרוני 30 באוגוסט 2014

פנדה, על מה מבוססות התזות האלו? יש גם נסיון הסבר שמשתמש במנגנון ביולוגי כלשהו? ציינתי כי בנים משיגים תוצאות טובות יותר מבנות במחני כושר גופני כבר בגיל 8, אבל לא מצאתי מישהו שניסה להציג מנגנון ביולוגי שיכול להסביר את התוצאות ולכן סביר יותר להניח כיום שהעובדה הזו מציינת רק את העובדה שבנים בגיל 8 פעילים יותר ולכן הם מפתחים כושר גופני. בנים בכתה ב' מסוגלים כבר לארגן לבדם משחק כדורגל ולהתמיד בו דקות ארוכות ללא כל מבוגר בשטח. את חלקם ההורים לקח לחוג כדורגל כבר בגיל 4. את הבנות שלחו באותו הגיל לחוג בלט. גם בלט הוא סוג של פעילות גופנית אבל כנראה שהוא מפתח פחות תכונות הנמדדות במבחני כושר, זולת שווי משקל וגמישות. נראה לי גם ששיעור הבנות המשתתפות בחוגים של פעילות גופנית (כולל מחול לסוגיו)ועוסקות בפעילות גופנית חופשית, נופל משיעור הבנים העוסקים בפעילות גופנית, מאורגנת ולא מאורגנת. אין לי שום סיבה להאמין שהטיפול בכדור של בנים טוב משל בנות. בהתעמלות אמנותית הבנות עושות נפלאות עם כדור, אלות, חבל, סרט וחישוק. גם המסרים המתקבלים מן הסביבה אחרי פגיעות קלות בעת פעילות גופנית שונים מאד. בן הנופל תוך כדי משחק, הולך לברז, שוטף את הפצע ולעיתים קרובות חוזר מיד לשחק. כאשר בת נפגעת היא תתקשר לאמא שלה, שכבר תתקשר למנהל/ת בית הספר ותשאל איך קרה שהבת שלה נפלה במשחק. אחר כך שבועיים לפחות הילדה לא תחזור לפעילות.

פנדה 30 באוגוסט 2014

אני לא זוכר בע"פ, אבל אצל גברים (אם אני זוכר נכון) החלק שמחבר בין שתי האונות מפותח יותר, ועוד כמה הבדלים פיזיולוגיים במבנה המח.
פה יש סקירה למשל של הבדלים. http://education.jhu.edu/PD/newhorizons/Neurosciences/articles/Male%20and%20Female%20Brains/
למשל.
הוא לא ממש מגיע למסקנות, אלא רק סוקר הבדלים פיזיולוגיים.
פה:
http://www.brainfitnessforlife.com/9-differences-between-the-male-and-female-brain/
יש משהוא יותר "לנקודה" עם לינקים להמשך קריאה.

חוץ מזה, שכבר בגיל 8 יש הבדלים פיזיולוגיים בין בנים לבנות, שנובעים מכך שבכ"ז יש הבדלים הורמונאליים בין המינים – גם אם עדיין נמוכים.

גיל 30 באוגוסט 2014

יורם, יש הרבה מחקרים שמראים שיכולות קוגנטיביות מסוימות מתפלגות בצורה שונה אצל גברים ונשים כשהממוצע שווה. למשל, במבחנים מתמטיים גברים מיוצגים פי 10 באחוזון העליון. לגבי פעילות גופנית אני באמת לא יודע בדיוק.

יורם אהרוני 31 באוגוסט 2014

גיל, לא כל כך מעניין אותי גברים ונשים. מעניין אותי ילדות וילדים. ברור לגמרי שקורים דברים במוחות שלנו במהלך הלימודים הפורמליים והבלתי פורמליים . עד כמה שאני מתרשם, בנות בבתי ספר יסודיים, לא פחות טובות מבנים במתמטיקה, מאחר שהן ברוב המקצועות העיוניים טובות לפחות כמו הבנים (אם לא טובות יותר). מה שקורה לקראת בית הספר התיכון הוא שהן מקבלות מהסביבה מסרים שמקצועות ריאליים הם לא בשבילן. יש אפילו הטוענים כי בנות חכמות מתקשות למצוא בני זוג. הבן שלי, כיום בשירות צבאי, היה בכיתה של "הנדסת תוכנה" בתיכון, שהיה בה רוב גדול של בנים. כאשר אני הייתי בתיכון, ברמה א' בפיזיקה היו בעיקר בנים. היו בנות שהיו תלמידות הרבה יותר טובות מהבנים שברמה א' בפיזיקה אבל הן בחרו ללמוד פיזיקה ברמה ב', בכתה י' (כולם היו צריכים ללמוד פיזיקה).בטבע לא מוצאים כמעט הבדלים ביכולות גופניות בין זכרים ונקבות. מה עוד שנקבות מעוברות חייבות גם כן לרוץ מהר אם הן רוצות שלא להטרף. אם נקבות של אוכלי עשב היו רצות לאט יותר מהזכרים, הן היו נטרפות באחוזים גבוהים. אם זה כך אצל בעלי החיים, למה אצל בני האדם ההבדלים ביכולת הריצה ובשאר היכולות הגופניות כל כך גדולים?

גיל 31 באוגוסט 2014

יורם, אל תשכח שבנות מתפתחות מהר יותר מבנים וזה גם משפיע על המוח. לכן לא מפתיע שהן טובות יותר מבנים ברוב מקצועות הלימוד בגיל העשרה. ודווקא בגלל שהן יותר טובות בהרבה מקצועות יש להן מגוון גדול יותר של מקצועות שהן יכולות לבחור מהם ולכן הייצוג הקטן במקצועות הנדסה ופיסיקה. אני דווקא לא סבור שהמסרים מהסביבה קריטיים כל כך ולמעשה מנסים כבר כמה דורות לעודד בנות לפנות למקצועות ריאליים עם מעט מאוד הצלחה.

זה אגב נכון שבנות ונשים אינטליגנטיות מתקשות יותר למצוא בני זוג אבל זה סיפור אחר.

פנדה 1 בספטמבר 2014

יורם – אל תשכח דבר אחד חשוב:
א. מבנה המח (גברי נשי) נקבע כבר במהלך ההריון לפי חשיפה לרמות הורמונים שונות. את זה אפשר לקרוא בלינק הראשון בתגובה הקודמת שלי.
ב. ה"הישגים" במערכת החינוך, בעיקר הכיתות הנמוכות, הן מוטות. כבר פורסמו מחקרים על כך ששיטות הלימוד והמערכת בכלל מתאימה יותר לבנות. וזה גם על הדרך, אגב, סותר את הטענה שלך שהן "מדוכאות" ע"י המערכת בשלב מסויים.
ג. "בטבע לא מוצאים כמעט הבדלים ביכולות גופניות בין זכרים ונקבות." מה? באיזה טבע אתה חי? אריות, נמרים, כלבים, כל משפחת כלבי הים, כבשים, קופים (גורילות, שימפנזים וכו'), בקר (ולא רק מבויית), איילים ועוד ועוד. כמעט כל היונקים בעולם – הזכר גדול וחזק יותר (וחזק יותר = מהיר יותר), בממוצע של 25% יותר מנקבה. טיעון כ"כ חלש, קל להפרכה ומנותק מהמציאות מזמן לא ראיתי.
ד. כל הטיעונים שלך הם מסגנון nature VS nurture. אבל אתה מתעלם לחלוטין מהעובדות ש*יש* הבדלים פיזיולוגיים בין גברים ונשים במבנה המח. ואתה כ"כ מתעלם מהעובדות האלה שאתה כבר כורך את זה שיש הבדלים פיסיים בין גברים ונשים וטוען שלמעשה גברים יותר גדולים וחזקים מנשים בגלל סיבות חברתיות. לא חס וחלילה בגלל גנים וקיומם של הורמונים כמו טסטוסטרון שאנחנו יודעים כיום בדיוק מה הם עושים.

טלקה 31 באוגוסט 2014

אי אפשר לסדר שפאוק יעופו שוב? לא מכיר דרך אחרת שמכבי יגיעו לשלב בתים כלשהו.

Comments closed