בארסה-סביליה

הנואו קאמפ הוא אצטדיון כדורגל שקט יחסית במשחק מול סביליה. אבל רחוק מלהיות מאכזב.בכיסא ממש לידינו, על קו המגרש, אישה כבת 35 מאזינה לשידור הרדיו באזניות. היא ממלמלת, ולעתים עוברת לקול רם, משהו שנשמע כמו שידור משלה למשחק. היא מחזיקה ביד אחת פסלון קטנטן על שרוך ומקרבת אותו לליבה בכל פעם שמתפתחת התקפה מסוכנת על אחד השערים. במחצית אני שואל אותה לפשר הפסלון. היא אומרת שזו הבתולה ממונסרט. המקור של הפסל הוא איקון דתי חשוב מאד בקטלוניה, ועל פי המיתולוגיה המקומית נוצר בירושלים עצמה.

בשורה לפניה יושבות ארבע סבתות וכמה בני משפחה אחרים והשיחה הקולנית ביניהם היא שיחה משפחתית. הסבתות עולות לטונים גבוהים כשהשוער מבזבז זמן ומצטרפות למברכים ולשורקים כשמסי מבקיע. וגם המון חשיש. היציע אפוף עשן של חשיש. קטלוניה שטופת סמים ושלטים בתחנת הרכב אפילו מבקשים מנוסעי הרכב לא לעשן חשיש ולא להסניף קוקאין. והתחושה המצטברת ביציע היא מעט שונה ממה שרגילים אליו בכדורגל. יותר תחושה של אנרכיה שלווה. קונצרט רוק בטבע בו אנשים חשים חופשיים לעשות מה שבא להם. מין תזכורת רכה יותר למה שהנואו קאמפ היה בימי הדיקטטורה. המקום בו אנשים באו לדבר קטלנית ולשיר שירים קטלונים באופן חופשי יחסית.


ברצלונה היא קבוצה מעט מוזרה מגובה המגרש. לפעמים נדמה כי השחקנים שחסר להם מעט בטחון הם דווקא כוכבי העל. אתמול, בהיעדרם של סמואל אטו ודקו, אלו היו רונאלדיניו וליאו מסי. ברוב קבוצות הכדורגל הסופרסטאר מנהיג את הלוחמים ונוטע בהם בטחון. אבל בברצלונה נדמה שהלוחמים – רפאל מרקז, טיאגו מוטה וצ'אבי בלטו אתמול ביניהם – משחקים כמו אחים גדולים של ילדים מוכשרים במשחק שכונתי. הם תופסים את העמדות שלהם, ממלאים את תפקידם, אבל תמיד עם עין אחת לכוון הבריונים של החבורה האחרת. לראות שהם לא מתעסקים עם רונאלדיניו ומסי שהם העתיד המשפחתי.יש במסי ורונאלדיניו משהו רגיש ואפילו פגיע. אולי בגלל ההיסטוריה האישית שלהם. רונאלדיניו בילדותו צפה באבא שלו טובע בבריכה. מסי נאלץ לעבור עם משפחתו מארגנטינה לספרד בגיל 11, משום שהוריו לא יכלו לממן טיפולים רפואיים לבעיה הורמונלית. אבל הסביבה המגוננת של ברצלונה יצרה עבור השניים הללו סביבה בה רק הכישרון מדבר.

* רונאלדיניו מנסה כמה סללומים אבל לא מצליח. סביליה סוגרת אותו בשלושה שחקנים בשניה בה הכדור מגיע אליו. אבל למרות פגיעותו המסוימת הוא מבין מה עושים במצב בו היריב מסתדר עם כלי הנשק העיקרי שלך. מצליח להכניס אחרים למשחק. לקחת את גדוד השומרים שלו לפינות ולפנות מקומות. ובגלל הדברים האלו הוא כן אחד הכדורגלנים הגדולים בהיסטוריה. נותן ליכולות שלו לעשות חלק מהעבודה, ולפחד שהוא יוצר להשלים אותה.ומלבד זאת יש עוד כמה דרכים בעולם להבקיע. הוא מבקיע פנדל ואחרי שסביליה משווה משער יפה של פרדי קאנוטה רונאלדיניו כובש שער נוסף בבעיטת עונשין מדהימה. את האירוע אנחנו רואים מ80  מטרים מאחרי גבו של רונאלדיניו. משם רואים את מלוא סיבוב הכדור. אבל מדהים יותר מהסיבוב היא ההנמכה שלו אחרי מעבר החומה.
75 דקות המשחק נראה קצת פיזי מדי עבור מסי. אבל כשרונאלדיניו יוצא לנוח – אנחנו בתחילת שבוע שיבחן האם חזר ליכולת השיא שלו – במשחקים מול צ'לסי וריאל מדריד – מסי משתלט. הוא פתאום נראה גדול פיסית  והמחשבות על הילד והטיפולים ההורמונלים נעלמות. בריוני סביליה מתרכזים בו והוא מוכן לעימות.
רונאלדיניו עולה על מסי בטכניקה הכללית. הטווח והסיבוב על הבעיטות שלו גדול בהרבה ומסירת העומק שלו, עם כל חלקי כף הרגל היא מהטובות בהיסטוריה. אבל בסללומים יש למסי יתרון. רונאלדיניו צריך מטר או שניים בכדי לפתח טיפה מהירות. הוא מעדיף להתחיל את הפריצות הללו לפחות 30 מטרים מהשער. בדקה ה-80 מסי מקבל כדור כשהוא סטטי לחלוטין 18 מטרים מהשער וכשההגנה מאורגנת לחלוטין. בתאוצה מדהימה מהמקום הוא משכיב שני מגינים וכובש את השער.הקהל לא באקסטסזה. אבל הקהל שראה את קרויף, רומאריו, האג'י, ריבאלדו, מראדונה ורונאלדיניו, מקבל את מסי בתנועות השתחוות. זה רגע קסום. כי הנואו קאמפ הוא לא בית משוגעים. הוא פורום שלו שמוסמך להכתיר כדורגלנים שכאלו.

 *

לילה של כדורגל מסתיים רע מאד. הרכבת שלוקחת אותנו ואוהדי בארסה רבים דרומה לסיטג'ס דורסת עובר אורח למוות באחת התחנות. כמה אוהדים ואוהדות בוכים על הרציף. אישה מבוגרת אומרת לנו שזה קורה לא מעט וממלמלת בצער "לוקו, לוס דרוגס". משוגע. סמים.

ברצלונה (הערב יש משחק מול סביליה)
רוני/רונאלדו

6 Comments

YB 16 באוקטובר 2006

נהניתי מאד לקרוא. דורפן, לא ראיתי מספיק את מסי. את מי הוא הכי מזכיר לך מכדורגלני העבר (או ההווה)? האם אתה סבור שהוא מסוגל להיות אחד השקחנים הטובים בעולם בעשר השנים הקרובות?

AS 16 באוקטובר 2006

I don't agree that in most teams, the superstar is leading the fighters. On the whole, in most clubs with a big crowd of fans, they are more or less used to stars, appreciating rather the fighters who give everything for the club. That's why those become leaders: see Keane, Maldini etc. The other case is when the stars ARE fighters: Rooney, Viera and so on, are stars who lead tthe rest. But they earned their place in the intern hierarchy of the team more through fighting then technique!

Thanks for themes to talk about

Alon

רונן דורפן 16 באוקטובר 2006

שאלה טובה את מי מסי מזכיר לי… השער של שלשום הזכיר לי את מייקל אואן בשיאו. אלו לא חדשות טובות כי אני לא חושב שהפציעות של מייקל אואן מקריות. חלוץ שחי על מהירות היציאה מהמקום בבצפיפות התיקולים ברחבה הוא מועד לפציעות.
אבל יש הבדלים. ברצלונה לא מתפקדת אותו כחלוץ הקדמי ביותר, וזה מהלך נכון שמגונן עליו.
האם הוא יהיה אחד השחקנים הטובים בעולם?
אני בטוח שכן, אבל לא בטוח כשחקן שמוביל קבוצה ומנהל משחק. יש לו המון כלי נשק התקפיים, הוא חושב צפון-דרום 90 דקות, אבל עוד לא ראיתי ממנו את היכולות הטקטיות של רונאלדיניו. כמו למשוך מגינים אל מחוץ למערך או הבנה אינטואיטיבית של קצב המשחק.

שמואל 16 באוקטובר 2006

ברצלונה ברצלונה ואף מילה על סביליה. ספר משהו על הקבוצות הקטנות בספרד. מי זה פרדי קאנוטה ומה קרה לאבא שלו?

רונן דורפן 16 באוקטובר 2006

יש משהו בדבריך. אולי הייתי צריך להציע את האבחנה הזו בצורה הפוכה- משהו כמו "נדיר שהכוכבים הגדולים צריכים את המנהיגות של השחקנים הלוחמים". זה מה שהרגשתי לגבי רונאלדיניו. הוא מקבל ממרקז ומצ'אבי את הבטחון שהוא לא קיבל בנבחרת ברזיל.
אגב, בדפורטיבו דל מונדו בחרו חמישה מומחים את הרכב בארסה של כל הזמנים. לפחות שניים מהם כללו את צ'אבי ב-11.

ofer 19 באוקטובר 2006

i like the combenation between colourfull stories and football

Comments closed