תופעת דורפן 3

המשחק השני בוורלד סיריס, בין דטרויט לסיינט לואיס מעורר עכשיו שערוריה ענקית באמריקה. קני רוג'רס, שהיה הפיצ'ר של דטרויט במשחק הזה, נתפס על ידי מצלמות הטלוויזיה כנראה מרמה. החשד הוא כי חומר חום שנצפה על ידו היה שמן שמסייע לשינוי התעופה של הכדור.

הגרסה של רוג'רס היא שזה היה בסך הכל קצת לכלוך והשופט אמר לו לשטוף ידיים. וזה בעייתי. שופטים בספורט מקצועני לא אחראים על היגיינה. אם השופט אומר למישהו לשטוף ידיים זה בגלל שהוא חושב שמשהו לא בסדר.

באופן טבעי הסיפור עורר השוואות לפרשת ה"בלק-סוקס" מ-1919, שם נחשדו שמונה משחקני השיקגו ווייט סוקס במכירת סדרת הגמר לסינסינטי. המפורסם שבהם היה shoeless ג'ו ג'קסון. מגדולי השחקנים של התקופה. דמותו של ג'קסון הפכה שוב מפורסמת בשנים האחרונות בזכות סרט הבייסבול "שדה החלומות".

שני לינקים למי שרוצה לקרוא יותר:

סיפור הפרשה והרקע שלה.

מכתבו האחרון של ג'ו ג'קסון.

ההשוואה היא כמובן טבעית, אבל נטולת בסיס. אם קני רוג'רס, 8 מליון דולר לעונה, רימה, אז הוא פשוט רמאי. ג'ו ג'קסון הוא סיפור שונה לחלוטין.

ג'ו ג'קסון כמעט בודאות לא היה אשם בפרשת הוורלד סיריס. ראשית, הוא זוכה בבית המשפט. שנית, הנתונים הסטטיסטיים של הופעתו בסדרת הגמר היו מהטובים בהיסטוריה המוקדמת של הבייסבול. ובכל זאת ליגת הבייסבול כללה אותו בין שמונת השחקנים שהורחקו לכל החיים.

ג'קסון הורחק משום "שהסתובב בחברה לא ראויה". נימוק שהוא לא רק שערורייתי מבחינת פרוצדורה משפטית, אלא מגלם בתוכו מתיחות חברתית גדולה. ג'קסון היה שחקן דרומי, מקרוליינה, בשנים בהן עדיין שררה שנאה פנים-אמריקאית קשה שמקורה במלחמת האזרחים. בדרום הישן של ארצות הברית ההרחקה שלו נתפשה כקנוניה של היאנקים. יאנקים במובן מדינות הצפון ולא קבוצת הבייסבול. עלבון. מין הנחה כי השחקן הדרומי נגוע באי מוסריות בסיסית ושאפילו הסביבה החברתית שלו פוגמת בערכים של המשחק.

היאנקים נתנו משמעות גדולה מאד לבייסבול. כך למשל המציאו את האגדה חסרת הבסיס כאילו המשחק הומצא על ידי אחד הגנרלים הנערצים שלהם, אבנר דבלדיי, במהלך מלחמת האזרחים. היכל התהילה של המשחק אפילו הוקם בקופרסטאון, ניו יורק, במקום בו כביכול דבלדיי המציא את המשחק. במציאות, דבלדיי, שכתב אוטוביוגרפיה מפורטת, כלל לא מזכיר את העובדה שהמציא את המשחק הלאומי האמריקאי. למעשה כבר התקיימו משחקים בין מועדונים בניו יורק בסוף שנות ה-40 של המאה ה-19, כעשור וחצי שנים לפני המלחמה.

בלי קשר לאגדות בדבר המצאת הבייסבול, המשחק התנהל בדומיננטיות צפונית דורסנית. באותן שנים עדיין לא הוקמה קבוצה בליגות הבכירות מדרום לקו דיקסון-מייסון ושחקנים דרומיים ספגו עלבונות מהקהל. ושלא תערבבו את זה עם המטרה המוסרית כביכול של המלחמה, ביטול העבדות. בעלי הקבוצות של הצפון מנעו שיתוף שחקנים שחורים עד שנת 1947.

ג'ו ג'קסון הפך לדמות מכובדת מאד בקרוליינה אחרי שחזר אליה. הוענקו לו תפקידי כבוד רבים, ביניהם נשיא בית המשפט לעירעורים בביסבול המקומי. לפני כמה שנים החליט בית המחוקקים של צפון קרוליינה לקרוא על שמו את אחד הכבישים הראשיים במדינה.

סקולס (ניצחנו את ליברפול)
Zi Zou Ze Zevel (הופיע בגלובס)

One Comment

שמואל 26 באוקטובר 2006

משחק הבייסבול בסרטים אמריקאים משמש לא פעם כמייצג את הקשר בין אב לבנו. האב קונה לבן כפפת בייסבול, הם משחקים בחצר, האב לא בא למשחק חשוב של הבן, הבן נפגע, יש ריב בין ההורים, הבן גדל ומצטרף לכנופיית רחוב ומרוצץ ראשים בעזרת מחבט הבייסבול שקנה לו אביו.
בייסבול הוא חוויה תרבותית מאוד אמריקאית, רק אמריקאית. המשחק עצמו מעניין את שאר העולם בערך כמו ששאר העולם מעניין את האמריקאים.
אם יש משהו שאני נהנה ממנו, זה שאני לא יודע מי אלה קני רוג'רס וג'ו ג'קסון ואין לי מושג שהתחיל הוורלד סיריס, ככה אני מרגיש שאני מחזיר לאמריקאים על הבוז שהם רוחשים לי על העובדה שאני לא אמריקאי. הדבר מאפשר לי לעמוד מול כל אמריקאי ולהגיד לו בגאווה שממש לא איכפת לי שהתחילה עונת הבייסבול ושאני גם לא מתכוון לצפות בסופר בול, ולא בwwf או בתחרויות הבאולינג. כי יש דברים שהם אמריקאים בלבד וטוב שכך שיקראו להם אליפות העולם או אליפות הגלקסיה, זה לא משנה, אני לא מוכן להיות חלק מזה. גם לא דרך הבלוג שלך רונן דורפן. פעם הבאה בבקשה ממך תכתוב כבר בהתחלה, 'זהירות בייסבול'.

Comments closed