פושקש (ואת מי באמת זוכרים מהמונדיאלים)

פושקש נפטר ובכל מקום בעולם מציינים את העניין.

 באנגליה, למשל, פושקש הוא סמל מיוחד. הוא היה כוכב הנבחרת ההונגרית שהייתה הנבחרת האירופית הראשונה לנצח את אנגליה בוומבלי ולהבהיר לאנגלים כי למרות שלכאורה המציאו את המשחק, הכדורגל שלהם דומה למטוס של האחים רייט. כל כך עצומה הייתה השפעתו של פושקש על האנגלים שההתאחדות לכדורגל אפילו ביקשה ממנו לחתום על הקדמות לספרי הדרכה שרצתה להפיץ בין הקבוצות, בכדי לתת להם לגיטימציה בעיני המאמנים.

פושקש כידוע לא זכה בגביע העולם לאחר שה"ארנצ'ופט" (נבחרת הזהב בהונגרית) הפסידו בגמר גביע העולם של 1954 3-2. לכאורה זה מאד משנה. בעידן של מוריניו וקפאלו ויציע העיתונות מספרים לנו כל הזמן כי "הניצחון הוא השורה התחתונה" וגם "רק ניצחון במונדיאל שם אותך בין הגדולים" ו"בספורט זוכרים רק את המנצחים" וכו' וכו' וכו'. אלו שטויות של אנשים שאולי יש להם הבנה בספורט אבל אין להם באמת הבנה של משמעותו הרגשית.

 יוהאן קרויף, קרבן אחר של סנסציה גרמנית בגמר גביע עולמי, התייחס לזה יפה במסיבת עיתונאים מאולתרת בטורניר המונדיאל ב-1998. מישהו הטיח בו שהולנד הרי הפסידה בגמר וזה מה שחשוב. קרויף ענה לו כי בחדר העיתונות נמצא אחד משחקני אותה נבחרת גרמניה. שכחתי מי זה היה. קרויף ענה לאותו אדם: "אבל בכל זאת אתם מתעקשים לדבר איתי והוא יושב שם בפינה לבד".

כמו כמעט כל מי שקוראים את הקטע הזה, כמובן שלא ראיתי את פושקש משחק. אבל דבר אחד אני יודע. פושקש הוא מושג בכדורגל. אחד מאבני היסוד של ההיסטוריה של המשחק, בעוד האחים וואלטר, שאפר, ראהן ומורלוק – ידועים אולי לסטטיסטיקנים בגרמניה. והונגריה של 1952-1954 היא לעולם "נבחרת הפלא". "המגיארים הקסומים" "נבחרת הזהב" – אם שמתם לב נראה כי כל מי שראו אותם ניסו לתת להם כינוי חיבה.

כי אוהדי ספורט אמיתיים לא זוכרים את מי שניצח הם זוכרים את מי שהם אהבו.

————-

ועוד משהו על פושקש מהטלוויזיה של ברזיל. למרות שאחרי המשחק בין הנבחרת ב-1954 פושקש היכה את שר הספורט הבריזלאי.

עוד שני סימנים לכך שישראל היא לא מדינת כדורגל (טור מתחסד)
ברנרדו קוראדי

5 Comments

פאול בוימר 18 בנובמבר 2006

ואוהדי ספורט אמיתיים זוכרים גם בזכות דוורי הזיכרון שידעו להביא את כל החבילה עד הבית- גם את האנשים הגדולים וגם את האהבה הגדולה והגועשת לספורט.
האם בדור הזה,המהיר והמזדרז קיימים עוד דוורי זיכרון שכאלה ?
אני בספק.
אני גדלתי על רוני קלדרון ובארי ליבוביץ',שניים שמעולם לא ראיתי על המגרש אבל אני מכיר אותם היטב מסיפורים שעוברים מדור לדור,סיפורים שרובם מן הסתם בדיות.(אבל למי אכפת ?)

אוריאל 19 בנובמבר 2006

מה זה אומר על ארסנל אז?

דני דגן 21 בנובמבר 2006

כמה דברים, קודם כל שמחתי לגלות את הבלוג שלך, אני חושב שחוץ ממך ומעוזי דן בהארץ אין כותבים אינטילגנטיים על כדורגל עולמי. אגב אני לא יודע איך עושים פה לינק, אבל ממליץ לך לקרוא את ההספד המרגש והנהדר שלו לפושקאש. למי שהגיב על דוורי זיכרון, דורפן ודן למשל הם דוורי זיכרון וגם רומנטיקנים של הכדורגל של פעם (ואנטי קפיטלסטיים).
דבר שני כמה הערות קטנות, נפטר בעברית זה רק ליהודי. סוג של אפלייה אולי אבל זו העברית, חוץ מזה המדיארים, לא המגיארים. השבטים שהגיעו להונגריה היו מגיארים, השבט הספציפי ממנו יצא העם ההונגרי הוא המדיארים.
ותכתוב קצת גם על נ.ב.א

רונן דורפן 21 בנובמבר 2006

קראתי כמובן את עוזי דן – כי אני קורא את כל מה שהוא כותב.
לגבי נפטר… אני דווקא יודע את זה ולא מיישם את זה.
ולגבי המדיארים אשמח אם תוסיף איזה לינק. הנושא דווקא מעניין. האם הם שבטים קרובים?

AS 24 בנובמבר 2006

1. Nobody remembers Schaefer, Morlock or the Walters outside Germany, compared to Puskas, because they weren't in his league. No doubt about that.
Puskas was the greatest of his generation and stays so, because actualy nobody was even close to his level. So it's not only about victory or (not, it's (ALSO about quality.
The victory over Puskas and the rest of his much better team zthan Germany is therefore known as a "Wonder" here, because it was so illogical and out-of-place.

Tragic is, that the game, in which a working team was victorious over quality, football fun and individualism brought to Germany the birth of a new nation, which had fun and quality and individualism, where as in Hungary it was almost the starting point of the process of bcoming a communist state…

The Madiars are actually part of the Magyar tribes, just like the Teutons (Deutsch) and Sachsons are part of the German tribes. Neverthe less, even if they are actually Madyars, they are the "golden Magyars", just like the Germans are the "Fucking Germans" and not the "Fucking Teutons"…

Comments closed