יום עגום לכדורגל בארצות הברית

הנזק שדייויד בקהאם יביא לכדורגל בארצות הברית הוא הרבה יותר מהכסף המבוזבז. דווקא כסף יש להם שם באמריקה.

הנזק הראשוני היא הפגיעה באתוס של הספורט הזה. כדורגל הוא משחק קבוצתי. אי אפשר לקיים משחק קבוצתי כשכדורגלן אחד מרוויח כמו כל הליגה. יריבים יכסחו אותו. חברים לקבוצה יהיו ממורמרים. החוזה הזה הוא חוסר הגינות כלפי כל כדורגלן אחר שם. אין כדורגל בלי הגינות מינימלית.

הנזק השני הוא שהקהל יחשוב שכדורגל הוא משחק די סתמי. בקהאם, שהיה שחקן מצויין במנצ'סטר יונייטד, ללא ספק בין חמשת השחקנים הטובים בקבוצה בזמנו, הוא שחקן ספסל בריאל מדריד. מי שלא מבין כדורגל שם לא יבין מה העולם מוצא במשחק הזה. ומי שמבין יידע שמוכרים לו משהו מאד בינוני. מוזר, כי בכסף כזה ייתכן שיכלו להביא את רונאלדיניו אפילו עכשיו. ורונאלדיניו גם מוכר יותר חולצות מבקהאם.

הנזק השלישי כבר מתרחש. כדורגל הוא משחק של מסורת והיסטוריה. המסורת הזאת נבנית בארצות הברית לאט אט. המונדיאל האחרון קיבל את הסיקור התקשורתי הגדול ביותר אי פעם באמריקה. כשהקומישינר של הליגה מתאר את הגעתו של בקהאם "כאולי הרגע ההיסטורי ביותר בכדורגל האמריקאי והספורט בכלל", הוא שוכח שבארצות הברית שיחק פעם מישהו בשם פלה (ואגב, גם קרויף, בקנבאואר וג'ורג' בסט). מי שאין לו כבוד לענף ספורט ולאגדות שלו לעולם לא ישיג בו דבר.

חידון מספר 5
עוד שני דברים על העברת בקהאם

12 Comments

מאיר 12 בינואר 2007

אף אחד לא שוכח את פלה, קרויף, בקנבאוור ובסט. אבל אף אחד מהם, וגם לא המונדיאל ב-94, לא הצליח לעשות מה שרבים קיוו לו. שום מסורת שנבנית לאט – כדורגל זה משחק מאוד פופולרי בארה"ב עד גיל 12, אבל לא מצליח להביא את העניין והכסף הגדול.
עכשיו אנשים עם הרבה כסף וכוח רוצים לנסות את בקהאם. אני לא הייתי ממהר לחרוץ את הדין נגדם. המותג בקהאם יכול להביא המון תשומת לב שאין למשחק. נכון שהוא מעבר לשיאו (זו הסיבה שהוא מסכים ללכת לשם), אבל יש בו עוד כמה עונות, הוא רק בן 31. כבר עכשיו, אחרי יום אחד, יש מיליונים שיודעים מה זה אל.איי גלקסי שלא ידעו אתמול.
לגבי השכר, אל תצחיק. גם בייסבול, כדורסל ופוטבול הם משחקים קבוצתיים שהכוכבים בהם מרוויחים מיליונים ואחרים פחות. זה לא יוצר מרמור. להפך, באמריקה מחזיקים ממי שמרוויח הרבה ומנסים לעבוד קשה כדי לשפר את החלק שלך. הכסף שמשולם לו הוא לא על חשבונם והתועלת שהשמקיעים מקווים שהוא יביא – אם אכן תגיע – תעזור לכל השחקנים האחרים ולכל הענף. (מה שמדהים בהיבט הזה ששחקן של ענף ספורט זניח בארה"ב הולך להיות הספורטאי הכי מרוויח, או השני הכי מרוויח – קראתי דיווחים סותרים – בארה"ב. זה מטורף).
אני לא טוען שבקהאם יביא את המהפכה שם. הסיפור הזה של אמריקה וכדורגל הוא תעלומה שמרתקת רבים כבר הרבה שנים, ואני לא באמת מאמין ששחקן אחד ישנה את זה. אבל יודע מה, בוא נחכה ונראה.

גיא 12 בינואר 2007

ואני טוען שאין בין ההעברה הזו ובניית ענף הכדורגל בארה"ב דבר. גם בשיאו בקהאם היה שחקן שזקוק לשחקנים ברמה עולמית סביבו על מנת להתבטא מכיוון שהנשק העיקרי שלו היו הרמות מושלמות ומשחק ההגנה המצויין שלו שאפשר לו לחלץ כדורים ולהזין את החלוצים שלו.
מי שהחליט שם בארה"ב על ההעברה חשב לדעתי על דבר אחד – מיצוי הפוטנציאל המסחרי של בקהאם. בדיוק הסיבה שריאל מדריד לא זרקו אותו כבר לפני שנה כשהתברר להם שמבחינה מקצועית הוא לא מתאים להם.

גיל 13 בינואר 2007

אני לא חושב שזה כל כל קיצוני. אני מסכים עם השורה התחתונה שלך שבקהאם לא ישנה את פני הכדורגל בארה"ב והוא לעולם לא יהיה ספורט מרכזי. מצד שני, לא הייתי משווה את זה לליגה הכושלת ששוחקה בסוף שנות ה70, תחילת שנות ה80. הליגה היום היא ספורט נישה, בעיקר של מהגרים, ומה שהכי חשוב היא רווחית (גם אם זה לא רווח משמעותי). הניהול שם נכון והגעה של כוכב גדול יכולה לתת להם קצת פוש.

בקהאם בסך הכל קצת מעבר לשיאו והוא יכל בקלות לחתום בקבוצת עילית באירופה אם היה רוצה. הוא יכול ללמד את השחקנים האמריקאיים מוסר עבודה כדורגלני, ואני ממש לא חושב שיכסחו אותו. נכון שהמשכורת שלו צורמת, אבל באמריקה יש מושג של פייר פליי ונדמה לי ששחקנים יעריכו אותו על הצעד הלא ממש פופולארי שהוא עשה כדי לקדם את הכדורגל בארצם.

בשורה התחתונה, סביר שההגעה שלו תיצור "באז" לתקופה מסוימת אבל לא תשנה משמעותית לליגה.

מאיר 13 בינואר 2007

גיא, אתה אומר שאין בין ההעברה הזו ובין בניית הענף בארה"ב דבר, ואז אתה אומר שההעברה היא מיצוי הפוטנציאל המסחרי של בקהאם. אבל זה בדיוק העניין – המשקיעים מאמינים שמיצוי הפוטנציאל המסחרי של בקהאם הוא בניית הענף! הם רוצים לבנות את הענף כדי להניב ממנו רווחים כלכליים, ומאמינים שבקהאם כמקדם מסחרי יכול לעשות את זה. אם הם יצליחו בהימור שלהם אני לא יודע, אבל ההפרדה שלך בין "בניית הענף, ל"פוטנציאל מסחרי" לא נכונה.

יואב 14 בינואר 2007

דורפן זה אחד הקשקושים היותר גדולים שכתבת בשנים האחרונות. החוזה הזה הוא חוסר הגינות? אני למשל שמעתי לראשונה על אל.איי גלאקסי כשבקהאם חתם שם. כמוני אני מעריך חצי מהעולם. זה כבר שווה את החוזה הזה.

גיא 14 בינואר 2007

מאיר, זה עניין של גישה. בגישה שלך – הצלחה מסחרית תמשוך את ההמונים לספורט הזה ותמנף בכך בנית רמה מקצועית גבוהה.
לטעמי – ואולי בהסתכלות נאיבית ו"רומנטית" משהו – זה צריך להיות להפך.

רונן דורפן 15 בינואר 2007

יואב. לא צריך רבע מיליארד דולר בכדי שתשמע על הקבוצה הזו.
ואתה יודע טוב מאד שלמרות ששמעת עליהם, אין לך שום כוונה לצפות בטלוויזיה במשחק ליגה אמריקאית בשנים הקרובות.
ואגב, בין היתר בקהאם מחר כל כך הרבה חולצות בין היתר כי על החלק הקדמי של הקבוצה הופיעו שמות כמו ריאל מדריד ומנצ'סטר יונייטד ונבחרת אנגליה. קבוצות שבמקרה משודרות בטלוויזיה

יואב 15 בינואר 2007

תגיד, זה כסף שלך?

גיל 15 בינואר 2007

נו, יואב זו תגובה עניינית? דורפן כותב על התופעה מבחינה עקרונית. ברור שכל אחד יכול לעשות עם הכסף שלו מה שהוא רוצה. אני בטוח שדורפן חוסך מיליון למיליון לקנות את מנצסטר בבוא היום.

סשה 5 בפברואר 2007

שלום רונן.
לפי דעתי הכתבה הזאת זה אחד הקשקושים הגדולים שרשמתה ואני מצטער להגיד את זה .
אני אתייחס משפט משפט :
"הנזק הראשוני היא הפגיעה באתוס של הספורט הזה. כדורגל הוא משחק קבוצתי. אי אפשר לקיים משחק קבוצתי כשכדורגלן אחד מרוויח כמו כל הליגה." האם כסף קשור למשחק עצמו ? האם שחקנים צריכים לקנא בבקהאם אשר מרוויח יותר מהם ? לא ולא! משחק קבוצתי זה משחק אשר משחקים בוא כדורגל ולא מתייחסים למשכורת הענקית שהשחקן מקבל . בקהאם הגיעה לקבוצה הזאת על מנת להרים את הכדורגל בארצות הברית , אם הוא יעשה את זה או לא זה אי אפשר לדעת.
אם אתה חושב ש שחקנים אחרים יהיו ממורמרים בגלל שמשהו מקבל הרבה יותר כסף מהם , אני מצטער מאוד להגיד אבל אתה פספסתה את אחד הערכים החשובים ביותר כאדם. זהו להיתרכז בעצמך ולא להיסתכל מה יש לאחרים ולרטון על כך .
בקהאם הגיעה לשם כדי להרים את הכדורגל . אולי לא בגלל שהוא כזה שחקן ענק אלה בגלל שהוא מותג. אנשים יבואו לראות את " בקהאם" ולא את קבוצת לוס אנג"לס אשר משחקת כדורגל . זה מה שיעשו האנשים , אבל בסופו של דבר אם בקהאם ישחק טוב שם אנשחים יתחילו להיתייחס לכדורגל עצמו . אני בטוח במיליוני אחוזים שיהיה מיליוני ילדים קטנים כארצות הברית אשר ירצו להיות " בקהאם" ויבקשו מהוריהם שירשמו אותם לבית ספר לכדורגל .

Comments closed