מאבק בחוליגנים

מדי פעם, מטעמי עבודה, אני מבלה את היום באיצטדיון של מילוול במרכז לונדון. דרומית לנהר, אבל ממש מתחת לסיטי. והיום ראיתי ארוע די מעניין שהבהיר לי כמה דברים לגבי מאבק בחוליגניזם. איש מבוגר בשם סימון, איש משטרה בפנסיה, עדין מאד בדיבורו, ערך שימוע לאוהד שנתפס מתנהג בצורה לא נאותה באחד המשחקים האחרונים. מילוול היא קבוצה ידועה בחוליגנים גרועים מאד – השכונה סביב האיצטדיון איומה – אבל בשנים האחרונות השתפר מאד מצב החוליגניזם שם.

השימוע החל בכך שהפנסיונר הוציא תמונות. בתמונות נראה האוהד מתפרע. יש כאן לקח חשוב, במקום אלות ורימוני גז ועוד כל מיני כלי נשק של ענישה קולקטיבית, הכלי היותר חשוב לכוחות הסדר במגרשי כדורגל הוא כלי של זיהוי. זיהוי הוא הנשק המנצח נגד חוליגנים. חוליגנים הם אנשים שמחפשים את האנונימיות של היציע. הם רוצים להילחם בחבורות. מבחינתם כל תגובה אלימה של משטרה היא ניצחון. זה רגע זוהר שגורם להם להרגיש גיבורים של איזו מלחמה שהמציאו במוחם הלא יותר מדי גדול. לעומת זאת שימוע מעצבן אצל איזה פנסיונר הוא רגע הרבה פחות זוהר.

*

סימון הקריא לאוהד כל מיני חוקים ואת התקנות שמודפסות מאחרי הכרטיס. ממש בעדינות הוא הסביר שהוא יכול להרחיק אותו מהאיצטדיון, ויכול אפילו לפנות למשטרה, וזו תחייב אותו להתייצב בתחנת המשטרה בשעות המשחקים. האוהד התחיל לבלבל את המוח על כך שהוא אוהד את הקבוצה המון שנים ולא הפסיד שום משחק. השוטר הפנסיונר לא התרשם. הוא הסביר לו שמילוול מנסה לבנות את עצמה כמועדון לכל המשפחה ובאנדרסטייטמנט אנגלי יבש אמר לו "שמהתמונות שיש לנו ברור לנו שאתה לא מסייע לנו להשיג את מטרותינו". הוא גם אמר משהו על העומס של הסדרנים שעובדים בשבתות.

האוהד, עדיין בנימה של בטחון, שאל לכמה זמן הוא רוצה להרחיק אותו. הפנסיונר אמר לו שמילוול היא עסק פרטי ולא מחוייבת לארח אף אחד במגרש שלה. כאן האוהד נלחץ. הוא ביקש סליחה והבטיח שזו הפעם הראשונה שדבר כזה מתרחש ושזה לא יקרה שוב. סימון הרחיק אותו רק עד סיום העונה ולא יבקש מהמשטרה לכפות עליו התייצבות.

חקיקה, מצלמות, זיהוי, שימועים. לא קציני משטרה שמבקשים "כוחות גדולים של יס"מ".

דידיה זוקורה - ג'וזה מוריניו
הדיון סביב עניין מרק מקגוויאר והיכל התהילה

13 Comments

גל 13 במרץ 2007

אולי זו הדרך הנכונה.
בתור מה אתה עובד בלונדון? סתם מסקרן
דרך אגב,אתה כותב נפלא ובצורה עניינית ומרתקת

גיא 14 במרץ 2007

מצטער, אבל לא השתכנעתי. הגישה בוודאי מבורכת, אם כי נראית חלבית מדי. עבור המציאות הישראלית, ונראה לי שגם עבור האנגלית (אם כי אני פחות מתמצא).

הרי הכל נובע מיכולת המערכת לאכוף את אותם עונשי הרחקה. יכולת שלא ממש קיימת בארץ (או שאין כוונה ליצור אותה).
היה מעניין אם היה אפשר לבדוק את התנהגותו בפועל של אותו אוהד פרוע לאחר השיחה המתוארת.

birdman 14 במרץ 2007

דורפן, צודק 100%. לשים מצלמות ביציעים בארץ. החוליגנים ישבו שקטים כמו חתולים. הכתבה חייבת להגיע למקבלי ההחלטות.

עמיחי שלו 14 במרץ 2007

איפה אתה דורפן? איפה נעלמת? בכל מקרה, טוב לשמוע אותך

ישורון 14 במרץ 2007

אהלן רונן,
הנריק לארסון מסיים 3 חדשים מופלאים,
מה לגבי כמה מילות פרידה ממנו?
הוא היה פקטור מאוד משמעותי בסיירת פרגוסון
קשה לי להאמין שמנצ'סטר תתגבר על היעדרו,

רונן דורפן 14 במרץ 2007

ישורון. אני מעדיף להטביע את יגוני בקצת וויסקי מאשר להתייחס לעניין הכאוב. במיוחד שאחרי משחק הבכורה שלו הייתי משוכנע שיונייטד תהפוך את ההשאלה להרחקה.
עכשיו מגיע רגע פרגוסוני קלאסי. תרומה משמעותית מאלן סמית' היא צו השעה.

birdman 14 במרץ 2007

עוברים ל 4-5-1 בונקריסטי, בתוספת שייסי במרכז.
מי יוכל עלינו?!

גיא 15 במרץ 2007

נו, אמרתי או לא אמרתי שצ'לסי רחוקים מלוותר על האליפות ?
הם ישתו לנו את הדם בקשית עד סוף העונה.
ולטובת הלב שלי, כדאי מאוד שהם ישמיטו פה ושם איזו נקודה לפני המפגש הישיר שלהם עם היונייטד אחרת אני לא יודע מה אני אעשה.

רונן דורפן 15 במרץ 2007

יש לנו שתי אופציות לאליפות.
אחת היא כמו שאתה אומר – דם, יזכ ודמעות.
השניה היא לא להפסיד בצ'לסי – במצב כזה אין להם סיכוי ממשי למחוק 6.5 נקודות

birdman 17 במרץ 2007

גל, הוא אחראי שכל אוהד יגיע עם צעיף ומחממי אוזניים

עמית רון 17 באפריל 2007

חוליגנים… הקומץ… האולטראס – כולם מאותה משפחה אבל לא לכולם אותו הפיתרון ומי שראה כדורגל ביציעי איטליה או באנגליה מבין שה"חלביים" הם דווקא הקומץ שלנו – ויסלחו לי בטדי ובשכונת התקווה. למה? כי בישראל אוהדים מתייחסים למרבה הפלא למשחק כ- "האירוע" המרכזי ולא למסורת השתייה והאלימות לפני ואחרי.
מומלץ לכל חולה כדורגל (זה פעם ראשונה שאני כותב – אבל נדמה לי שכולם כאן כאלה) לצפות בסרט הענק "חוליגנים" -שמציג יפהאת התופעה.
הסרט עוקב אחר החוליגנים של ווסטהאם (ולאלו של מילוול, רונן, יש גם כן תפקיד נכבד בעלילה) לסרט סוף קשה לעיכול, אך כאחד שידע בילדותו הלא רחוקה בעיקר את נינוחותם של הטריבונות ב"קופסא" בנתניה – גם יום שישי מול 3 ורבע אוהדים של מכבי פ"ת עם סנדוויץ טוניסאי ביד – אין לי קיבה רגישה…

Comments closed