למה לישראל כבר אין כדורסלנים?

ראיתי השנה לא יותר מחמישה-שישה משחקים של מכבי תל אביב ביורוליג. והכדורסל באמת לא היה מרשים מדי. ובכל מקרה לא הייתי רוצה להתייחס לעניין נווין ספאחיה. אבל כמובן שמתי לב שפרשני הכדורסל הרבה פחות זהירים בכבודו מאשר בכבודם של מאמנים ישראלים. בין היתר כי חלקם הלא קטן הם מאמנים ישראלים.

ולי דווקא יש שאלה למאמנים ישראלים: למה השחקנים הישראלים בדור הזה גרועים כל כך? אין לנו שחקן במקצוענים האמיתיים ובכל היורוליג יש שחקן ישראלי אחד של יותר מעשר נקודות (ליאור אליהו). בניגוד לתדמית המקובלת – הכדורסלנים שלנו גרועים כיום מהכדורגלנים. ארבעה ישראלים שיחקו השנה בפרמייר ליג ועוד אחד בליגה הספרדית. כלומר ברמה עולמית סבירה. שום כדורסלן ישראלי שגדל בישראל לא הגיע לרמות הללו.

מכבי תל אביב מואשמת לא פעם בכך, אך האמת שכיום היא הקרבן. זו הסיבה, למשל, שהיא לא יכולה להרשות לעצמה שגיאות או אפילו הצלחות סבירות בשחקנים זרים. היא תצטרך תמיד למצוא שחקנים ברמות של פארקר או וויצ'יץ' או שארונאס יאסקוביצ'יוס. וזה יהפוך ליותר ויותר קשה – במיוחד אם דייויד שטרן ימשיך להוסיף קבוצות לNBA. כי כיום אין למכבי תל אביב אלמנט משלים של שחקנים ישראלים כפי שהיו ג'מצ'י, הנפלד, שפר וקטש – על כל חסרונותיהם – רק לפני עשור או עשור וחצי.

*

דווקא יש לי הסבר אחר מאשר "מכבי קונה שחקנים ישראלים ושמה אותם על הספסל"  להעלמות השחקן הישראלי. ליגת התיכונים בכדורסל. לגמרי לא במקרה תחילת שידורי הטלוויזיה ממשחקי התיכונים מקבילה לתחילת הדעיכה של הכדורסלן הישראלי. השואו הפסבדו אמריקאי סביב ליגת התיכונים הוא בעיה גדולה. כי בגילאים בהם הכי חשוב לעבוד על יסודות – כלומר לשמור אישית וללמוד לזרוק בלי חסימה, שחקנים לומדים את קיצורי הדרך של האזורית והחסימות הכפולות לקלעים, בכדי לנצח משחקים. לשמחת הצ'ירלידרס והשדרנים.

ברקוביץ', זלוטיקמן, דניאל ג'מצ'י, עדי גורדון, גודס, הנפלד וקטש למדו כדורסל בעיקר בליגות הנוער. הייתה אז אליפות לבתי ספר (אפילו רשמתי שם טופס כמה פעמים) אבל זה היה טורניר קצר ומרוכז של כמה משחקים. רוב העבודה הייתה עם מאמנים בקבוצות הנוער, שבאופן טבעי התרכזו בהכשרת שחקנים לקבוצות בוגרים. פעם, בימי הנפלד, שפר או קטש שאפנו להקדים את מרבית מדינות אירופה הבכירות ולשלוח שחקן לNBA. כל המדינות הללו שלחו למקצוענים כבר מספר גדול של שחקנים. כרגע אפילו לאנגליה, אירלנד, גרוזיה, לטביה, שוויץ ואוקראינה יש שחקנים בNBA. ובישראל כלום. ובמשחק מכריע של מכבי ביורוליג הישראלי המוביל, קולע 7 נקודות.

עוד 24 שעות לחידון עזי דן!
גבירותי ורבותי... חידון עזי דן (חידון מספר 18)

11 Comments

RTD 12 באפריל 2007

ההוכחה לצדקתך היא שי דורון שלא שיחקה בתיכון בארץ והגיעה יותר רחוק מכל שחקן כדורסל ישראלי.

לון 13 באפריל 2007

לי יש סברה נוספת.
חלון הראווה של הכדורסל הישראלי הוא מכבי ת"א.
הרגע המכריע הוא הרגע שבמכבי החליטו שקודם כל חשובים ההישגים באירופה ורק אח"כ הציביון הישראלי.
מהרגע שמקדונלד והאפמן הפכו להיות "ישראלים", ההזדהות ולכן גם המוטיווציה של הילדים והנערים פחתה.
אפשר להוסיף לכך את הפציעה של קטש שהיה יכול להוות גורם משיכה מכריע לילדים להצטרף לכדורסל.
המצב רק החריף. שרונאס גוייר והפך לישראלי "שאראס". הוא אפילו בן בזוג של מלכת היופי "שלנו". אין צורך לגדל שאראסים מקומיים.
ובל נשכח את הרב שארפ.
בקיצור, אם אני ילד חובב ספורט היום בישראל, עם מי אני אזדהה ?

Gilad Bloom 14 באפריל 2007

Dorfan,it's an interesting theory as usual but you can not ignore the role that macabi monopolism has on this situation,they are a victim of their power,the lack of good coaching in the early ages is a problem in all sports,it has to do with the Israeli mentality of hafif,it was always there and there were always exceptions like Berkovitz(Miki,not Eyal),Gamchi,Katash and Yael arad or Mansdorf in other sports who broke the mold with exceptional talent and work habits,the cliche that macabi ruined many players' careers or prevented them from excelling in other teams is ,ma la'asot,true,the apeal of israeli basketball is going down every time macabi is winning another title,it is a sick situation when every good player is dreaming of ending up in macabi,it is not very hard to build an alternative to macabi ,you just need to be able to pay salaries on time for a few years without going bankrupt,with all the NBA dropouts and the bosmans and naturalized players it is a very boring game,this european league,if i want to watch 3-4 americans and 1-2 europeans i'd watch the NBA,the champs of Europe are the 30th best team in the world(not counting top 2-3 NCAA teams),i stopped watching Macabi years ago,i don't even hate them anymore,the only thing that would save the israeli league would be to cut down on the non Israelis and allow 2 foreigners only for Europe,maybe even do a draft like the NBA so the weak teams can get stronger but that would never happen,the league has no meaning anyway,macabi has an independant contract to keep playing in Euroleague anyway for the near future,it would be healthy for macabi to lose for a few years so they can start to enjoy winning again,i feel sorry for their fans,winning for them is a relief not pure joy…

רונן דורפן 14 באפריל 2007

גלעד…אני האחרון שחשוד באהדת מכבי. ואני מודע לזשק שהם גרמו. אבל שיטת הבוסמנים דווקא הייתה אמורה להועיל לשחקנים ישראלים.הרבה שחקנים ישראלים גם ויתרו על הליגה בארץ והלכו לליגות זרות ונראה לי שהם עשו בחירות טובות. מה רע לחיות כמה שנים בצרפת או בלגיה על משכורת של 100-150 אלף יורו?  כיום יש להם יותר הזדמנויות מבעבר… בלי קשר למונופוליזם של מכבי.  ולמרות הכל הם דועכים ברמה שלהם.

שימי 14 באפריל 2007

אני מסכים איתך רונן אבל לדעתי יש גם להתחשב בעובדה שרמת השחקנים באירופה השתפרה מאוד בעשור האחרון, דבר נוסף הוא שבישראל בקושי יש תקציבים לקבוצות להתקיים וגם לזה יש השפעה ביחס לאירופה, ובעיקר בדומה לכדורגל המנטליות הישראלית העצלנית רלוונטית גם כאן… :)
אגב רונן לדעתך ליגת הנ.ב.א כיום פחות טובה מבעשור הקודם?
לפי דעתי יש ירידה חדה גם בכדורסל האמריקאי בכל מה שקשור ליסודות וחוכמת משחק.

Gilad Bloom 14 באפריל 2007

I don't un derstand how it is good for israeli players if 2 bosmans come in and take 2 spot on the team and 2 of the top 5-6 salaries,how many israeli born players are making 100,000 or more a year in Israel(who actually get paid),it's not attractive to become a basketball player as it was in the 80's when players like Ofer Fleisher were making shitloads of money,a lot of young talent is going to football ,tennis or other sports,the thing is we do have some good coaches in Israel i the league level but the ones who are supposed to teach them the basics in the young ages are making peanuts ,onre if the reasons the reasons that macabi was doing great in the past was that Europe was behind in the sense that basketball was sport number 12-13 in popularity as opposed to number 2 in Israel,but the NBA changed that,now many countries in Europe produce good players and good national teamsand if Macabi doesn't hit the jackpot with a Parker or a Sharas they don't really have an advantage anymore,also don't forget all the "jewish" players that macabi had such as Olsi)Elisha" Perry and Jim(Haim)Boutrite,that gave them a big edge in 77………

רונן דורפן 14 באפריל 2007

שימי. דווקא בגלל הירידה הזו באן.בי.איי העובדה שאין לנו שחקן שם היא די מבישה.
חוסר תקציבים? אני לא יודע אילו תקציבים יש לקרואטים ולבוסנים.

שימי 14 באפריל 2007

נכון, אפשר לעשות את זה גם בלי כסף גדול אבל פה עניין המנטליות והמשמעת העצמית היא הקובעת ובכל מה שקשור לזה בספורט, אנחנו הישראלים רחוקים מזה מאוד.

birdman 15 באפריל 2007

דורפן, בכתבה על סבסטיאן טלפייר המתפרסמת עכשיו באתר וואלה ספורט מאת גיל קדרון הוא כותב"…הפקרה המוחלטת של כל כשרונות הכדורסל במדינה במשך 18 שנה…" ז"א שנערים משכונות המצוקה בכלל לא מאומנים, אבל יוצאים שחקני אנ בי איי. טובים יותר או טובים פחות.
מה שמוכיח שהבעיה של הכדורסלן הישראלי היא גנטית!

רונן דורפן 15 באפריל 2007

את השיטה האמריקנית אני מכנה השיטה "האבולוציונית".
כלומר כל מאמן בכל רמה מנסה רק לנצח ומי ששורד שורד, יכולה להתקיים באמריקה עם עשרות מליונים של שחקנים ברמת השטח.
השיטה הזו מפספסת כשרונות – היא לא מלמדת גבוהים לרכז או לקלוע מבחוץ, אבל היא כן מצמיחה סוגים אחרים של שחקנים. מפלצות התקפה כמו בראיינט או וויד וגם פייטרים נדירים כמו בן וולאס

birdman 15 באפריל 2007

1:0 לטובתך. בתגובות הראשונות שלי לאתר כבר הבעתי הערכה לתובנות שלך.

Comments closed