ז'ואקים

ז'ואקים הוא נהג מונית. אני מעיר לו שהמבטא שלו באנגלית נשמע לי באופן מוזר דרום אפריקאי. מבטא שאני מזהה בקלות משום שמוצא משפחתי בדור הקודם הוא משם. הוא אומר שהתגורר 15 שנים במוזמביק שהייתה מושבה פורטוגזית והיה בקשר קרוב עם חיילים דרום אפריקאים. הוא שואל אותי מהיכן אני ומדוע הגעתי למדיירה. אני אומר לו שאני מישראל והגעתי לכאן לראות איפה נולד רונאלדו.

ז'ואקים נפעם. לא פחות.

הוא מכבה את המונה במונית ולוקח אותי לסיור למספר מקומות ששוה לצלם. אחר כך הוא נזכר במשהו ששמע. הוא נוסע לרחוב קטן ומתחיל לשאול את השכנים שאלות. כעבור כמה דקות התעלומה מתבררת. הוא מוצא את בית הקברות היהודי הישן של פונצ'ל. בירת האי. בית הקברות נעול אבל אנחנו מטפסים על ארון חשמל בכדי להביט לתוכו. הוא מספר לי שהוא הספיק לראות את יוזביו ורונאלדו יהיה טוב מיוזביו.

*

אחר כך אני קורא באינטרנט שמנצ'סטר יונייטד תעלה בעונה הבאה את מחירי הכרטיסים ב-14%. מה שמזכיר לי שאת רוב האהבה שלי לכדורגל אני מכוון על חברה מסחרית שתפקידה לעשות כסף. אבל ז'ואקים ממחיש איך לכדורגל יש גם צדדים אחרים. למשל הכבוד העצום שכדורגלן יכול להנחיל לחבל הולדתו. הרצון המרגש של המקומיים להתגאות בו בפני זרים שהגיעו ממקומות רחוקים. אבל יותר מהגאווה הפמיליריות. הוא מזכיר שיוזביו ופורטוגל היו בפיגור 0-3 נגד צפון קוריאה. אני מזכיר לו שהשופט שנתן להם שני פנדלים (הם ניצחו 3-5 בסיום) היה ישראלי – מנחם אשכנזי. הוא באמת נזכר בכך. הוא מוסיף שבשנים שלו במוזמביק הוא חושב שראה הרבה מאד כדורגלנים מעולים אבל הם לא קיבלו את ההזדמנות לעבור לפורטוגל שקיבל יוזביו. ואני אומר לו שזה נכון והעובדה היא שהמון כדורגלנים הגיעו מאפריקה אחרי יוזביו.

זה הכדורגל עבור אוהדיו בעולם. אנחנו אולי לא מסכימים ולפעמים אנחנו גם יריבים, אבל יש לנו שפה משותפת. כבימים שלפני סיפור בבל. "כל הארץ שפה אחת ודברים אחדים".

חידון מספר 20 (מושגי יסוד באנגלופיליות)
פרגוסון מסמן לרונאלדו לקום

10 Comments

איציק אלפסי 27 באפריל 2007

בתור אוהד בית"ר, קבוצה שהפכה למעין צעצוע ומכשיר פוליטי בידי מתעשר מפוקפק (שזה אפילו עוד יותר גרוע מהפיכתה של קבוצה לקונצרן מסחרי כמו במקרה של יונייטד), הקונפליקט של אוהד הכדורגל המודרני מעסיק אותי מאוד. מכיוון שברור שעל האהבה הזו אני לא יכול לוותר נדמה שאני צריך להגדיר את תפקידי כאוהד מחדש. כיום, למשל, הרבה פחות חשוב לי מבעבר זכייה בתארים, אלא יותר לראות שחקני מקומיים בקבוצה שלי או איזשהו מפגן נדיר של הרוח האופיינית של המועדון. כך, למשל, לראות את שחקני הנוער של ליברפול שרים את ה- You'll never walk aloneאחרי הזכייה בגביע באולד טראפורד היה עבורי, כאוהד ליברפול, אחד מרגעי השיא של העונה.

רונן דורפן 27 באפריל 2007

איציק – לדעתי המשחק היה באנפילד – כי אני חושב שראיתי קטעים מהמשחק הראשון באולד טראפורד. מהקבוצה של יונייטד אף אחד לא ציפה ליותר מדי השנה – וספק אם מישהו שם יהיה שחקן בוגרים. שגם זה מאכזב. את התאומים הברזילאים שיונייטד רכשה לפני שנתיים היא השאירה בסאו פאולו וכשהם יבואו הם כנראה יבואו ישר לבוגרים.

עזי ד 27 באפריל 2007

כל העניין בנוער זה שבאנפילד ייגדלו איאן ראש ומייקל אואן חדשים או באולד טראפורד ראיין גיגס. הגלובליזציה והקפיטליזם הדורסני הרגו גם את זה כי קונים שחקני נוער, קונים למעשה ילדים ממש. ועל כל ברזילאי או אפריקאי שהופך לכוכב יש עשרות שמנוצלים ונעשקים לטובת קבוצות גדולות, סוכנים מושחתים ומאמנים בכל הרמות שגוזרים קופונים.

רונן דורפן 27 באפריל 2007

איש הציפורים. פיליפ היה יכול להיות שחקן קריקט ברמה של נבחרת כנראה. גארי נוויל יכול להיות מגן במנצ'סטר יונייטד. לגבי ת'ורנלי לא ידעתי – אבל לגברת יש את החן של אחיה הגדול יותר וזה די מפחיד….

ניר 27 באפריל 2007

ליברפול ניצחה בפנדלים באולד טרפורד.
וכאילו בהזמנה מתפרסם הערב שגיא אסולין מהנוער של ברצלונה הוחתם או בדרך לחתימה ביונייטד.
באותה הקשר – כמה פרגוסון היה נותן כדי שרוסי ופיקה יהיו מחר בסגל של יונייטד.

birdman 28 באפריל 2007

דורפן, ואנחנו חשבנו שהפסיכולוגיה של הספורט זה תחום מעניין…

אוהד יונייטד מאוסטרליה 28 באפריל 2007

עוזי צודק , תפקיד קבוצת נוער היא להעמיד שחקנים לבוגרים.
מקבוצת הנוער הזו של היונייטד אין שום ציפיות.
את התגבורת לבוגרים מיועדים לתת רוסי, פיקה ובן פוסטר.
רונן, אתה בטוח לגבי התאומים הברזילאים (האם הם אכן הוחתמו לפני שנתיים). חשבתי שהם רק באו לביקור לפני חודשיים כדי להתרשם. מתי הם יצטרפו ?
האם זה ישפיע על הצטרפות גארת' בייל מסאות'הצפטון ?

לון 28 באפריל 2007

ראשית, המשחק אכן היה באולד טראפורד והוכרע בפנדלים לאחר שיוויון 2-2 בשני המשחקים.
(יונייטד ניצחה באנפילד 1-2 וליברפול ניצחה באולד טראפורד).

אפרופו נוער, איפה נמצא היום לוק צ'אדוויק, שבזמנו עשה רושם כמי שמסוגל להשתלב בסגל ?

רונן דורפן 28 באפריל 2007

לאוסטרלי – עם התאומים כנראה שעשו איזה תרגיל משפטי בכדי שכן יהיו חתומים על איזשהי התחייבות. אחת הסיבות שמועדונים אוהבים לעבוד בעולם השלישי היא פחות חקיקה בענייני תעסוקת ילדים. וכמו שעזי אומר – אל תפטרו את הנושא בכך ש "אז מה – הם יעשו הרבה כסף" תסתכלו על כל הילדים שמוחתמים על התחייבויות ולא יוצא מהם כלום. מי שכמעט הגיע למצב כזה היה פטריס אברה. הוא הגיע לאירופה. נזרק על ידי מי שהביא אותו ובשלב מסויים הסתובב בלי תעסוקה. שוב, הסוף הספציפי אצלו היה טוב – לעומת אלפי ילדים שהסוף שלהם הוא רע.

יש עוד שחקן מושאל מאד מרשים – ג'ונתן אוונס שהוא מרכזי מאד במאבק העלייה של סנדרלנד. אני חייב לאמר שראיתי את בייל פעמיים – פעם בסאות'המפטון ופעם בווילס והוא לא נראה מדהים. יחד עם זה הוא צעיר מאד. לגבי פוסטר, אני לא משוכנע שקושאק לא עומד לתת לו מאבק מאד רציני בבוא היום.
צ'דוויק משחק בנוריץ'. הוא עלה לבוגרים כקצוני בימים שבקהאם וגיגס היו בשיאם ולא היה לו באמת סיכוי.

איציק אלפסי 29 באפריל 2007

מסכים לגבי בייל, אני גר בסאות'המפטון ויצא לי לראות אותו כמה פעמים. מדובר בגירסה המקומית של אלירן דנין.

Comments closed