הקאמבק של אואן

מייקל אואן שיחק אתמול במשחק של ניוקאסל נגד רדינג. והקאמבק הזה הוא בקושי סיפור. וקשה להגיד שמישהו אופטימי במיוחד לגבי האפשרות שיחזור להיות הכדורגלן המדהים שהיה בצעירותו. וזאת למרות שהוא רק בן 27. אני מקווה שאנשים טועים.

מייקל אואן גורם לי לחשוב על עניין אחד שאותו לא לוקחים מספיק בחשבון כשבאים לשפוט את גדולתם של כוכבי העל בכדורגל. ואני משוכנע לגמרי שמייקל אואן הוא כוכב על בכדורגל. הוא בכלל לא היה אחד מאותם מקרים רבים בהן התקשורת הבריטית מנפחת שחקנים יותר מדי. אואן המשיך בהתקדמות עקבית מאד אחרי ההבטחה העצומה שהראה במונדיאל-98. בתוך שלוש שנים היה שחקן העונה באירופה ואפילו הצליח לזכות בתואר למרות שליברפול לא שיחקה בליגת האלופות. הוא היה אחד השחקנים הבריטים שהאירופים העריכו באמת.

אלא שאני חושב שגם הפציעות של מייקל אואן לא היו רק עניין של מזל גרוע. כוכב גדול באמת צריך להבין שהרבה מאד מיריביו יעשו הכל בכדי לבלום אותו. ולא ממש אכפת להם אם ייפצע. ולהתאים לכך את המשחק שלו. מייקל אואן היה כוכב שחי על מהירות. הוא לא רק רץ מהר, הוא גם מגיב מהר ובועט מהר לשער. אלא שאואן השתמש במהירות שלו לא פעם בחוסר אחריות. יותר מדי פעמים הוא ספג תיקולים פרועים כשהוא בשיא המהירות. וכמו בכביש, מהירות אולי לא גורמת לתאונות, היא רק הופכת אותן להרבה יותר גרועות.

רונאלדיניו למשל משחק בליגה שהיא יותר פרועה בהרבה מהליגה האנגלית. המשחק אולי מעט פחות קשוח, אבל לעומת זאת הרבה יותר מגינים בספרד מאשר באנגליה לא מתביישים לנסות לפצוע שחקנים בכוונה. ורונאלדיניו מתחמק מפגיעות כאלו לפחות פעם או פעמיים במשחק.

את כריסטיאנו רונאלדו למשל מאשימים שהוא צולל ברחבות. אני שם לרגע בצד את הויכוחים אם זה נכון ואת העניין המוסרי. מה שמרכזי פה הוא שרונאלדו לעולם לא נכנס למגע גופני עם מגינים שלא במודעות מוחלטת למגע הזה. לעולם לא תראו אותו מתעופף באוויר בגלל תיקול שספג מכוון בלתי צפוי. לא פעם הוא מחליט לספוג את העבירה ואפילו למקסם אותה. לעומת זאת כששחקן ממידלסבורו ניסה לפני כמה שבועות לשבור לו את הרגליים, כריסטיאנו רונאלדו התחמק בזריזות כל כך גדולה שהשחקן האדיוט מצא את עצמו מורחק מבלי שכמעט יצר איתו מגע.

רונאלדו הברזילאי הוא דוגמא עוד יותר טובה. למרות שלמרבה הצער הוא למד מנסיון. הקריירה שלו הייתה רצופה פציעות קשות לא פחות ממייקל אואן. ואותי מרגש ממש לראות אותו בשבועות האחרונים בליגה האיטלקית. הפציעות וההשמנה אולי שדדו ממנו את המהירות. רונאלדו כבר לעולם לא ירוץ 50 מטרים דרך הגנות. אבל הוא מנצל את המהירות שלו במינימליזם. אולי עובר שחקן אחד כשזה ממש קריטי. אולי יוצר לעצמו כמה סנטימטרים של מרווח על המגן בכדי לשחרר בעיטה. לא תמיד צריך לנצח מרוץ ל-50 מטרים. אפשר לנצח גם על מטר.

אני מקווה שזה מה שיקרה אולי למייקל אואן. והוא יחזור עכשיו כדורגלן קצת פחות נאיווי. אחרת יש לי תחושה שתמיד נראה אותו במצב צבירה של קאמבק.

פרגוסון מסמן לרונאלדו לקום
מחשבות בזמן משחק כדורגל עלוב מאד

4 Comments

לון 1 במאי 2007

נכון, שחקני העל ידעו תמיד להתחמק מפציעות, או להתגבר עליהן. פלה, מרדונה, קרויף, רונאלדו, מייקל ג'ורדן, טייגר וודס.

אז מייקל אואן לא בדרגה הזו, אבל רק רמה אחת מתחת. סקורר מדהים, שלולא המדיניות של ריאל להעלות תמיד את ראול בהרכב, היה היום מככב בהרכב הראשון שלה.

והעיקר, מורניו – אכלת אותה. אני חוזר – מוריניו – אכלת אותה. במשך שלוש שנים היתה לך הקבוצה הכי עשירה בתבל, ולא הצלחת להתגבר על יכולת כדורגל משובחת של ברצלונה, ויותר מכך, על המוטיווציה הבלתי נלאית של ליברפול. פעמיים. הקבוצה הכי עשירה בתבל, לא הצליחה בשני חצאי גמר מול ליברפול, להבקיע אלא שער אחד בלבד. אתה מאמן ענק, יש לך יכולת טקטית מזהירה, אבל אין לך תשובה לדבר הכי חשוב בעולם – מוטיווציה. כח רצון.
ז'וזה יקירי, היום הפכת ללוזר !! לא אליפות, לא ליגת האלופות. לא המשך אימון של צ'לסי. כל יהיר בא יומו. כן, נתראה בגמר הגביע. אבל זה הדבר היחיד שנשאר לך. עכשיו מגיע רגע האמת שלך. האם תשכיל להבין שהיהירות היא אם כל חטאת, או שתמשיך בדרך הנלוזה שלך. ניפגש בוומבלי, לוזר.

עזי ד 1 במאי 2007

אני שותף להרגשה שלך רונן, וגם לכך שאואן היה שחקן עצום באמת. אולי הטוב ביותר שצמח באנגליה ב-20 השנה האחרונות. יצא לי להיות באותו לילה באיצטדיון בסט.אטיין, מה שהוא עשה בגיל 18 במונדיאל – רוני ודומיו לא יעשו כנראה לעולם בחולצה של אנגליה.

Gilad Bloom 2 במאי 2007

I agree with your observation about Owen,part of the art of being agreat player is dodging brutal defenders,some of it is luck off course but a lot of it is experience,remeber what they did to Pele in his first world cup?Diego was a victim too but i think the most elegant was Kruyf,the way he avoided contact was majestic

אבו יו יו 2 במאי 2007

מסכים בהחלט. שחקנים שעברו פציעות ומכירים את הגוף שלהם היטב חוזרים לשחק עם מודעות סביבתית אחרת ומעדיפים להפסיד קרבות קטנים כדי לנצח במלחמה גדולה.

Comments closed