המקרה באיצטדיון טדי

שני דברים מקוממים אותי במיוחד במה שקרה באיצטדיון טדי.

הראשון הוא שההתלהבות האוטנטית הזו של האוהדים השרופים כביכול היא סתם זיוף. אני לא אשווה את אוהד הכדורגל הישראלי לזה באנגליה או גרמניה. כי בואו נניח שיש הבדלים תרבותיים בין המדינות. אני מדבר על אוהדים במקומות כמו ספרד וארגנטינה. כשבוקה ג'וניורס זוכה באליפות ואוהדים חוגגים באקסטזה, אלו אוהדים שיגיעו לכל משחק גם אם בוקה במקום העשירי או הפסידה עשרה משחקים רצופים. אוהדי בית"ר ירושלים (והם לא טובים או גרועים מאוהדים אחרים בישראל) מפסיקים להגיע אם הקבוצה מפסידה שלושה משחקים רצופים. לטוב ולרע הם לא באמת חיים את הכדורגל בכזו אינטנסיוויות. והספונטניות בחגיגה הזו היא סתם הוצאת אגרסיות במקום ציבורי. אין לה שום קשר לאהדה מיוחדת לקבוצה.

הדבר השני הוא שיש לנו בישראל משטרה שהיא בסך הכל עוד שחקן ביחסי הכוחות האלימים של הרחוב בישראל. המשטרה בישראל היא הגוף שמפעיל כוח מטעם השלטון. הכוח הזה הוא אמנם לגיטימי (לרוב), אבל הוא עדיין המומחיות היחידה של המשטרה בישראל. המשטרה בישראל יודעת "לנקוט יד קשה". אין לה שום מושג או מומחיות איך מנטווים אירועים כמו משחק כדורגל או פסטיבל רוק. כלומר איך מונעים אלימות. כלומר איך מבטיחים את החיים הנורמלים במדינה דמוקרטית.

מחשבות ראשונות ולא מסודרות על האליפות
קלייסטרס

21 Comments

יוני 7 במאי 2007

רונן, בבקשה "אשווה" ולא ישווה… תודה:)

קזבובו 7 במאי 2007

האבחנה הראשונה מאוד מדוייקת. במבט בטלוויזיה על החבורה שעל הדשא זה נראה שהם שמחים על כך שהם על הדשא של טדי. שזה באמת מרגש. זה קצת הזכיר לי את המסך המפוצל באותה שבת בה קרית גת התארחה בקרית אליעזר בצד אחד ובצד השני פינו גופות — ככה נראה , להבדיל , גם המשטח בטדי.

אוהד יונייטד מאוסטרליה 7 במאי 2007

מה שהיה הוא שיהיה ואין חדש תחת השמש, לפחות במדינת חכמי החלם היא מדינת ישראל…
נכון, גם באיטליה היו אסונות וגם באנגליה(הילסבורו ידוע לשמצה)אבל שם הסיקו את המסקנות המתבקשות והורידו את הגדרות מסכנות חיי האדם.
הם הבינו שהגדרות הם הסכנה
הרבה יותר מהאוהדים ואת האוהדים אפשר אולי לרסן אבל צריך לאפשר פתח מילוט במקרה ונוצרת סיטואציה. אחרי שהם נקטו בצעדים האלה(שגררו אבדן יציעי העמידה והכנסות)הכדורגל פרח, אנשים נורמליים ולא רק חוליגאנים החלו להגיע והיום הליגה האנגלית היא סיפור הצלחה.
ניק הורנבי בספרו "קדחת המגרש" דן בנושא ומסביר היטב מה קרה לפני ואחרי אסון הייזל והילסבורו.
אצלנו(יותר נכון אצליכם בישראל…)לא למדו ולא ילמדו דבר.
האוהדים – בעיקר של בית"ר הינם ברובם המון פרימיטיבי שרק מחפש את הבלאגן והאלימות
המשטרה – ערב רב של אידיוטים עם רשיון, המשטרה אוהבת לפתור בעיות בכח וכשלא הולך אז מפעילים עוד יותר כח…
בית"ר והנהלתה – צעצוע עלוב של גאידמק פשוט בושה ועוד יותר בושה היא שקבוצה כזאת זוכה באליפות…
"ליגת העל" – עוד ישראבלוף, רמת המשחקים שואפת לאפס כבר כמה שנים ומדרדרת מידי שנה. מי שמחזיקים את העניין הם העיתונאים שעושים כוכב מכל אפס שהבקיע שני גולים כי כניראה יש להם גם אינטרס לשמור את הגוויה שקוראים לה "הכדורגל הישראלי" בחיים כניראה מטעמי פרנסה. את האמת אנחנו יודעים אבל כניראה שלא כולם מבינים שזו עבודה בעיניים.
רמת השחקנים "המקצוענים" בארץ הוכחה כבר כפחותה מזו של דייגי נורווגיה , רמת הנבחרת לא גבוהה בהרבה.
אבל בישראל, כמו בישראל, הכלבים נובחים והשיירה עוברת…
אז היה אסון "אמיר רנד" לפני כמה שנים בקריית אליעזר -אז האשימו את מכבי חיפה("אחריות שילויחת לאוהדיה") עתה יאשימו את בבוני בי"תר כי הרי צריך להאשים מישהו… בית"ר יקבלו עונש רדיוס בלי קהל וכמובן קנב לקופת ההתאחדות ובא לציון גואל, לפחות עד האסון הבא…
עד היום לא מבינים באוסטרליה איך קרס הגשר במכביה, ועד היום לא ברור איך קרסה התקרה באולמי ורסאי…
זהו פשוט קצה הקרחון של מדינה שמתיימרת להיות מדינה מערבית אבל היא הרבה יותר מזכירה היום מבחינות רבותמדינת עולם שלישי שבה חיי אדם לא שווים הרבה, אז תהיה עוד ועדה והיא תמליץ המלצות וחוזר חלילה,
לא נמאס לכם ???

עזי ד 7 במאי 2007

אלי ארזי בא מהמשטרה, אין לו מושג בכדורגל או בניהול אבל דבר אחד בלבד אתה יכול לצפות ממנו – שלא יהיו בעיות של משטרה ואוהדים. מסתבר שגם זה לא.

קידן 7 במאי 2007

מסכים איתך לגמרי לגבי אוהדי בית"ר, לא היה שם שום אקט של אמוציות שמשתחררות פשוט רצון להראות שאתה יכול.
לאברור לי למה עוד יש מגרשים עם גדרות במדינת ישראל, הרי היא לא מונעת מאוהדים להיכנס למגרש להיפך, זו פשוט התגרות וסיכון לא הכרחי.

מה שהכי חבל לי עכשיו הוא שבראש מחלקת הספורט הארצית עומד שר ערבי שרק מחפש יחסי ציבור ולא יכול לעזור בדבר וחצי דבר למקרה המצער אתמול.

מה שנשאר לנו זה להתענג על האליפות ה-16 ולחכות לחנוכה (אולי משם יבוא הנס…)

לון 7 במאי 2007

מי כאן מופתע ממה שקרה ?
זו היתה כרוניקה של אסון ידוע מראש.
המשטרה פשוט פתטית.
מההנהלה של בית"ר אני לא מצפה לדבר. הם כושלים בדברים פעוטים יותר.
צריך להסיר את הגדרות. מי שחושש שבאופן שוטף אוהדים יפרצו למגרש, צריך להעניש בחומרה כל קבוצה שאוהד שלה ייכנס.
אבל האמת היא שאין לי ציפיות שיוסקו מסקנות או יופקו לקחים.
אם בארזים (הממשלה) נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר ?

רונן דורפן 7 במאי 2007

ליוני – תודה. ובאופן כללי אני שתתקנו לי שגיאות כתיב כשהן מתרחשות

legal alien 7 במאי 2007

רונן – נשמטה לך מילה מהבקשה לתיקון שגיאות :-) ולבקשתך – לא מנטווים כי מנווטים
ולגופו של ענין: מסכים עם שני חלקי הניתוח. נגעו בזה גם למעלה – אל תתפסו לענין הגדרות. זה שהן עומדות עדיין זה ביטוי סמלי ופיזי לכשל מערכתי כולל. גם באנגליה הורדת הגדרות היתה חלק ממאמץ כולל של הרשויות, הקבוצות והאוהדים עצמם.
תגידו שזה טפשי, אבל איך אני אמור לרצות לחזור לארץ כשאני רואה את הדברים הללו ???

עידן 7 במאי 2007

קידן, באמת, אתה צודק. הבעיה היחידה שלנו זה ש"בראש מחלקת הספורט הארצית עומד שר ערבי". ואני מניח שהיה חשוב לך לדחוף את המשפט הזה כי הוא לא קשור בכלום לפוסט הזה או אפילו למשפט הקודם שלך באותה תגובה. אז "תתענג" על האליפות, רק תדאג לעשות את זה יחד עם הפצועים מאמש, שגם להם יהיה "תענוג".

עמרי דולב 7 במאי 2007

מה שמדהים באמת בכל הסיפור הזה של הפוגרום בטדי זה התגובות שאחרי. לוזון, אלוף העולם באלימות מילולית שעכשיו עומד בראש הדבר הזה שנקרא התאחדות מאיים ברדיוסים. תותח. ולהתריע בפני המשטרה לפני לא יכולת יא עסקן? גברי לוי הרקדן מתראיין אצל רפי רשף ואומר שצריך עכשיו להעניש בחומרה – רדיוסים ומייד. סחתיין על המומחה. אמיר רנד לא הפך צמח בקדנציה שלו? ורק איש אחד, אהוב עליי מאוד, דיבר לעניין. יוסי מזרחי אחד. איש אמיתי. תמיד היה. עזבו את בית"ר של גאידמק. גם ממכבי פ"ת ואשדוד הוא עשה קבוצה. "המשטרה אשמה. אי אפשר לשמוח מכדורגל כשילדים בבתי חולים.ושירידו כבר עכשיו את הגדרות". טוב שבית"ר לוקחת אליפות פעם בעשר שנים (לא יותר, בבקשה). שיוציאו קצת קיטור. וטוב שיש יוסי מזרחי שלי תמיד מזכיר את ירושלים הדוגרית והחמה. שאנן סטריט של הכדורגל.

עופר 7 במאי 2007

קראתי, וקראתי שוב. אני לא בארץ עכשיו. חזרתי לונציה, אבל ביום שבת הייתי בגמר הגביע של צפון אירלנד בבלפאסט. לינפילד לקחו את הגביע (היה משחק מצויין, נגמר בפנדלים מותחים) ואוהדים שלהם פרצו למגרש. כמות עצומה של קהל עמדה וצעקה להם שיחזרו ליציע. הבעיה העיקרית בארץ לדעתי, זה לא הגדרות, או המשטרה. זה פשוט השרשה של מנהג מטופש. לפני כמה זמן נכתב בבלוג הזה על מילוול, מועדון שלשמחתי, עובר בכמות האלימות שלו את בית"ר. מה שצריך לעשות זה ענישה נקודתית של "אוהדים", ככה אולי הכדורגל יחזור להיות קצת יותר כמו שהיה פעם. אני לא יודע מה המשטרה צריכה לעשות, אני לא מבין גדול בזה. אבל הקבוצות צריכות להרחיק אוהדים מהמגרש. ואם זה אומר לבדוק תעודת זהות כלשהי בכניסה, ולהשוות אותה עם רשימה, אז שיהיה ככה.

רונן דורפן 7 במאי 2007

להרחיק אוהדים? על מה אתה מדבר? כשכל הקבוצה היא תרגיל יחסי ציבור של סוחר נשק?

עופר 7 במאי 2007

גם אם הקבוצה היא תרגיל ביחסי ציבור של סוחר הנשק, וגם אם אני לא מחבב במיוחד את הבעלים, וגם אם אני לא אוהב ת'קבוצה, או מה שהיא מייצגת, או כל דבר אחר שהוא, עדיין יש להתייחס לכל מה שקורה שם נקודתית. ואני חושב שאם מישהו בארץ יכול לעשות צעד כמו להרחיק אוהדים זה רק הבעלים הנוכחי של בית"ר ירושלים. עצוב, אבל נכון

Danny 7 במאי 2007

What can one say that wasn't said before: poor performence on the field and poor fan support off the field. The result is just as bad and just as ugly

רונן דורפן 8 במאי 2007

עופר – כנראה שפספסתי משהו… גיידמק אמר להרחיק אוהדים?
דני – אלו שני צדדים שלו אותו מטבע. אוהדים שצורת הכדורגל לא מעניינת אותם – רק הצד הכוחני

קידן 9 במאי 2007

לעידן- אם מהתגובה שלי יצאו היבטים גזעניים אני מצטער מאד על כך, אבל זאת האמת, הבחור הזה לא מבין בספורט ולא עוזר לספורט, סתם עסקן שמשתמש בפוליטיקה לצרכיו האישיים ולא יכול לעזור במעט למצוקה שבא נמצא הספורט הישראלי, ועל כך צר לי

אריאל 9 במאי 2007

תסלחו לי בבקשה אם אני טועה אבל לדעתי באנגליה המדינה והחוק הם אלה שמרחיקים אוהדים שיורדים לדשא- היישר לכלא. אז למה אתם נטפלים לגאידמק כאילו שזה מתפקידו.
חוצמזה רונן, אוהדי בית"ר הם היחידים בליגה שממשיכים לבוא באלפיהם למשחקי בית וחוץ גם אחרי שלושה הפסדים רצופים. גם בימי גוטמן וגם בתקופת חנן אזולאי, לא ראית החרמות ונטישות בסגנון הקהל התל אביבי.
אם יש קבוצה אחת בארץ בה האהדה אינטנסיבית כמו בדוגמאות שהצגת מחו"ל, זוהי בית"ר.
כל מה שכתבתי לא מוסיף ולא גורע מהעובדה שארועי יום א' היו טיפשיים ועצובים בעיני ובהחלט יכלו להימנע, ע"י המשטרה, הנהלת הקבוצה והאוהדים כאחד.

אריאל 9 במאי 2007

אה כן, "אותנטית" כותבים כך.

שחר 9 במאי 2007

סיפור אישי!
לפני מספר שנים הלכתי לראות את תינוקות קשטן(הפועל ת"א)נגד הפועל פ"ת בארווה,בכניסה למגרש השוטרים דחפו אותנו אל עבר קיר המגרש באמצעות סוסים,כאשר נערה שעמדה לפנינו נפלה על הריצפה ופרצה בבכי,יש לציין שבמשחק עצמו ישבתי בתון היציע של אוהדי פ"ת ואודדתי את ת"א ללא כל הפרעה,אולם לאחר המשחק החלטנו שאנחנו לכדורגל לא הולכים יותר

רונן דורפן 10 במאי 2007

אריאל – אינני חושב שזה תפקידו של גיידמק. ובאמת תהיתי על אחד המגיבים שחשב שגיידמק יעשה משהו. הוא נמצא בקבוצה לשם צבירת כוח פוליטי וזהו ואין שום סיכוי שיחנך שם מישהו.
רמת האהדה של אוהדי בית"ר בתקופות לא טובות היא אולי טובה מקבוצות תל אביביות. אבל עדיין בסטנדרט ישראלי – כלומר פתטית. תשווה למשל לאוהדי צ'רלטון ביום שני האחרון או לעשרים אלף אוהדים של נוטינגהם (עיר קטנה מירושלים) שבאים למשחקי ליגה שלישית.
הכי חשוב: אוהדי כדורגל אמיתיים, גם אם לקבוצות יש אוריינטציה פוליטית (בילבאו למשל) לעולם לא יתנו לקבוצה שלהם להפוך לכלי משחק של פוליטיקאים, נוכלים כלכליים או אוליגרכים. אם יבוא אוליגרך רוסי לאתלטיקו בילבאו או פוליטיקאי ארגנטינאי ירצה להדליק נרות חנוכה במשחק של ראסינג יעיפו אותו מכל המדרגות.
בתגובות לאחד הפוסטים הקודמים הסברתי מדוע הפסקתי לאהוד את בית"ר אותה אהדתי בילדותי. גם בילדותי ידעתי שהיא מזוהה עם הימין והבית שלי השתייך לשמאל. זה בכלל לא הפריע כשאורי מלמיליאן שיחק כדורגל והאהדה הייתה אוטנטית. הקבוצה, במלים פשוטות, הפכה לזונה של פולטיקאים ואינטרסנטים.

רונן דורפן 10 במאי 2007

שחר – אתה מציין דבר נכון. זו לא הפנטיות של האוהדים שהופכת את הכדורגל בארץ למסוכן. זו ההתנהגות של כל מי שקשור – והמשטרה בראש הרשימה

Comments closed