פני הדור (או פני הכלב)

יש ביטוי יפה וציורי באנגלית של אנגליה – EVERY MAN AND HIS DOG. הוא יכול לתאר קונצנזוס או איזשהי תופעה אופנתית. אבל בעיקר הוא מתאר נכון את היחס של האנגלים לכלביהם. כי באנגליה שום מעשה או תופעה חברתית כנראה אינם שלמים ללא נביחת הסכמה קצרה, או אולי קשקוש שמח בזנב הכלב. תאהבו את האנגלים או לא – כלבים הם חשובים אצלם.

כלבים תמיד היו חשובים בכדורגל אנגלי. למשל הכלב פיקלס שמצא ב-1966 את גביע העולם שנגנב מתערוכה, ובכך חסך לאנגליה מבוכה גדולה. או מוקדם ממנו הכלב שפרץ למגרש במהלך המשחק מול ברזיל בגביע העולם של 1962. המשחק הופסק והאנגלים ניסו לשכנע את הכלב לעזוב. ג'ימי גריבס שרק לו והרים אותו על הידיים. אבל אז הכלב השתין עליו. ואנגליה הפסידה 1-3 ועפה מגביע העולם.

הכלב הזה (כאן בוידאו) ייסד את אחת השושלות המפוארות בהיסטוריה של משחק הכדורגל. שושלת מפוארת שכוללת את קלקול הקיבה של גורדון בנקס, היד של מראדונה, הפנדלים הארורים של הגרמנים הארורים, ההרחקה של בקהאם, הפוקס של רונאלדיניו או הקריצה של כריסטיאנו רונאלדו. התירוצים האנגלים לדורותיהם – עליהם כתבתי לפני כמה חודשים בפוסט הזה.

אגב, גארינצ'ה (ששווה לצפות בו בקטע הנפלא הזה) כל כך שמח שהוא אימץ את הכלב המשתין ולקח אותו בחזרה לברזיל. דבר שמעולם לא עשה עם אף אחת מהבחורות המקומיות שהיה מכניס במסורתיות להריון במהלך כל מונדיאל.

*

ולמה נזכרתי בכלבי הכדורגל? כי בחודש האחרון עלו לכותרות הכדורגל באנגליה עוד שני כלבים שמלמדים המון על טבע היחסים בין הכלב לאדם. וקצת גם על האנשים שבסיפורים הללו.

images.jpg

טריגס (מימין) בחברת שחקן נוטינגהם, מנצ'סטר יונייטד וסלטיק בעבר

לפני כמה שבועות למשל שחקני סנדרלנד חיכו לחדשות מהמשחק בין דרבי לקריסטל פאלאס בכדי לראות אם הם עלו לפרמייר ליג. ובינתיים צילמו את השחקנים שלהם צופים ביחד במשחק. אבל המנג'ר שלהם, רוי קין הגדול, לא היה איתם. כי בשעה הזו ביום ראשון אם אין לו משחק הוא הולך עם הכלב. והוא באמת היה עם הכלב כשהגיע אליו הSMS המבשר כי סנדרלנד, ורוי קין, וגם הכלב של רוי קין, עלו כולם לפרמייר ליג. אפשר ללמוד מהסיפור הזה המון על רוי קין. אבל אני למדתי מכך דבר מהפכני. מסתבר שהכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם!

כי לרוי קין, עד כמה שידוע לי, אין חברים בין בני האדם. הוא סיפר בספר שלו כי בתחילת הדרך, כשהיה שחקן צעיר, היו לו כמה חברים בין השחקנים הוותיקים איתם היה שותה. והיו כמה חברים בקורק שהיו עוזרים לו אם היה הולך מכות. אבל כשהיה קפטן מנצ'סטר יונייטד כבר לא היו לו חברים. זה נראה לי תמיד קצת מוזר. היו שם ביונייטד כל מיני טיפוסים לבחור מהם – שמחים, עצובים, חייכנים, זועפים. ולשחקנים יש בתים יפים ומכוניות יפות, ולפעמים גם עלמות יפות מסתובבות בסביבתם. אבל רוי קין לא מצא שם חברים. התמונה המהדהדת של המצב הזה הייתה לאחר הגדול בניצחונותיו, ה-2-3 בטורינו על יובנטוס. קין לא נראה חוגג עם השחקנים האחרים. הוא עומד בפתח המנהרה בדלה-אלפי ולוחץ יד לכל שחקן של יונייטד כשהוא עובר. דיסטנס. בטח לא חברות.

האמת ש"טריגס", כלב הלברדור של קין, הוא יותר מחבר. הוא קצת פסיכולוג. פעם, אחרי שקין נאלץ לחנך את אלן שירר, ומשום מה ספג על כך כרטיס אדום, סיפר שהלך אותו יום לטיול ארוך עם טריגס, עליו הוא סומך יותר מהחברים שלו לקבוצה. אין שום ספק, טריגס אוהב את רוי קין הרבה יותר מכל הולך-על-שתיים.

*

אבל לפעמים היחסים בין כלבים לאנשים הם אחרים. לפעמים האדם הוא הדמות הדומיננטית בתוך היחסים. ודווקא הוא השומר על ההולך-על- ארבע מכל פגע.

כך היה כמה ימים לפני גמר הגביע האנגלי כשהגיעה המשטרה לביתו של ג'וזה מוריניו, מאמן אחת הקבוצות המקצועניות בלונדון, וביקשה לקחת משם את חוליט להסגר. ודי מהר הסתבר שהכוונה היא לא לכדורגלן ההולנדי האגדי, שהוא במקרה אחד מקודמיו של מוריניו בתפקיד, אלא לכלבת טרייר יורקשיירי שלו. לאנגליה כידוע אסור להכניס כלבים מבלי שיעברו חוויה מעציבה של כחצי שנת הסגר. בגלל שהצליחו שם להדביר את הכלבת. ואצל המשטרה התעורר חשד שחוליט יצאה וחזרה למדינה בלי תקופת הסגר כזו.

יש כמה סברות לגבי מה שקרה אז. סברה אחת היא שמוריניו ביקש מהשוטרים להמתין שניה כי הוא צריך לעלות לטלפון, עלה לקומה השניה בבית וארגן לכלבה מנוסה. במשך כמה ימים המשטרה חיפשה עדויות לקיומו לפני שצ'לסי הודיעה שהכלבה עזבה את תחומי המדינה. סברה אחרת היא שמוריניו נעצר כי הפריע לעבודת השוטרים ונחקר כמה דקות במשטרה.

השורה התחתונה היא שחוליט לא בהסגר עכשיו. ומוריניו חטף על כך כמה כותרות לא נעימות בעיתונות הצדקנית. אבל מוריניו יגן על הכלבה שלו וממש לא אכפת לו מהחוק למניעת כלבת שהעביר פרלמנט הולכי-על-שתיים בשנת 74'.

ואני אומר לכם שזה מוריניו בגדולתו האנושית. אותו מוריניו שצועד באיטיות והתרסה מול יציעי הנואו-קאמפ בכדי לספוג בעצמו את השנאה ולגונן על שחקניו. אותו מוריניו שאמר בפברואר שאולי צ'לסי במקום השני כי המאמן שלה לא טוב כל כך. מאמן נאמן ללא גבול לשחקניו ואנשיו. שלעולם יאשים את הטלוויזיה או את השופט או את אלכס פרגוסון בכל מרפק שלהם או צלילה שלהם ברחבה.

הוא פשוט נאמן כמו כלב. כל כך שונה מהרבה מאמנים אחרים שמתחבאים מאחרי השחקנים שלהם "שלא תפקדו כמו באימונים" או מתלוננים על "איכות חומר השחקנים" (ותאמינו לי – אין לזה קשר לזה שיש לו שחקנים טובים). בואו נאמר ככה: הייתי מעדיף להיות הכלב של מוריניו מכדורגלן אצל פאביו קאפלו או סטיב מקלארן למשל.

חוליטטרייר יורקשיירי

למצולמים אין קשר למוריניו. עופו מפה!

סמים, ההיסטוריה של הספורט, עונשים
ועכשיו לכלב החשוב מכולם! (וגם דרישה להתפטרות מנהל הבלוג)

21 Comments

jonnie 29 במאי 2007

טור מעולה

קשקןש 29 במאי 2007

יש לך גם סיפור על כלבים בכדורסל?

עזי 29 במאי 2007

האו האו. כל מלה בעצם. רק שבפאנץ' ליין – אם לא היית אוהד של מנצ'סטר יונייטד – היה אפשר להוסיף גם את שמו של פרגוסון.

אבו יו יו 29 במאי 2007

עזית עזרה לאלון ורפי, הכדורגלנים הצעירים, לא?

הארנבת של הכח 29 במאי 2007

פוסט מצוין :)

מאיר 29 במאי 2007

בסופו של דבר הסתבר שלמרות הדמיון הרב, השם חוליט הוא המצאה של העיתונות. זו כלבה נקבה ושמה לייה.

עופר 29 במאי 2007

ממש נהניתי :)

גיל 29 במאי 2007

לפי ויקיפדיה פיקלס נחנק מהרצועה שלו עצמו ומת, כאשר רדף אחרי חתול. טור מצוין.

רונן דורפן 29 במאי 2007

ובינתיים אני רואה את הסיפור הבא בESPN על כך שמייקל ויק גידל כלבים לקרבות כלבים.
http://sports.espn.go.com/nfl/news/story?id=2884063

ולנו נדמה שרוי קין או ג'וזה מוריניו הם רעים (לא שכחתי את התיקול של קין) – כשהם בסך הכל אנושיים. בעוד חלאות כמו מייקל ויק לא ראויים להיקרא אנשים.

לון 29 במאי 2007

אחלה טור. מאוד מפתיע ומשעשע. כבר כתבתי לך שאני נהנה מהגיוון שלך וזו דוגמה מובהקת.

אני זוכר את קין מטייל עם טריגס ומסרב להתראיין אחרי שהועזב את נבחרת אירלנד. אני זוכר שהרושם שלי היה יש דימיון רב בין הכלב ובעליו ולרגע חששתי שקין ינשוך את הצלם…

עקבתי אחרי סיפור מורינו והכלבה בסקאיי ניוז. לפי מיטב הבנתי, בסופו של דבר אישתו הבריחה אותה לפורטוגל. (נשמע כמו סיפור שמתאים לאיזה קומיקס, לא ?)

באשר לנאמנותו של מוריניו, על פניו זה נראה לי יותר מורכב. עושה רושם שאו שהשחקנים אוהבים אותו מאוד או מתעבים אותו. ויליאם גלאס לא היה מוכן בשום אופן להישאר בקבוצה ונמלט ממנו לארסנל. קזמן, אחרי שעזב, דיבר עליו כמי שמתנהג באופן לא יפה לשחקנים. בדר"כ שחקנים לא מלכלכים על מאמן לשעבר ולכן אני מניח שאם עשה זאת, באמת סבל ממנו.

רונן דורפן 29 במאי 2007

מאיר. השאלה אם זה נכון… ולא נסיון של מוריניו לבלבל את הרשויות.

ואולי הכלבה נקראה ליאה כשהייתה גורה לפני שהתברר הדמיון לחוליט?

חוששני שלא שמענו את סיומה של הפרשה המסעירה הזו.

מאיר 29 במאי 2007

אני בדרך כלל מחזיק מהביביסי גוף עם עתונאים רציניים שיודעים להתחמק מספינים של אנשים כמו מוריניו. הם קוראים לה ליאה:
http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/c/chelsea/6672533.stm

אבל יודע מה? אולי אתה צודק…

אגב, ראית את הדוקומנטרי על הרמאויות בספורט אתמול? נראה לי בדיוק מסוג התכניות שתפורות עליך. אני ציפיתי ליותר – הסיפור על מייקל שומאכר נשמע קצת כמו קונספירציה. חלק ב' היום ב-11:20 בצ'אנל 4.

גל 29 במאי 2007

נהניתי מאוד מהטור.פשוט מצויין.
"קסמו" של מוריניו עושה מצד אחד מאוד שנוא ומצד שני אהוב בצורה משונה ע"י חניכיו.מלבד היותו מאמן מצויין,הוא גם מנהיג ויש בו משהו מאוד סוחף.אולי זו הכוחניות,כמו אצל כל הגדולים.
דרך אגב,באיזה עיתון אתה כותב בחו"ל?

Danny 29 במאי 2007

Ronen, you saved this boring day, nice piece of writing, keep it up

רונן דורפן 29 במאי 2007

גל. תודה. אני לא כותב בעיתונות בחו"ל…אני מפיק כרגע איזשהו סרט דוקומנטרי. כשיהיה יותר מה לספר אפרט
אבו יו יו – אתה לא מבלבל בין שתי יצירות ספרותיות קלאסיות?
דני – מה כל כך משעמם לך שם?

רונן דורפן 29 במאי 2007

הארנבת של הכוח? הם יש לך קשר לאייזנהופר – הגר של הכוח וינה?

אבו יו יו 30 במאי 2007

לא מבלבל. עובדתית, הם לא נפגשו, אך האם היו צריכות להיפגש? בוודאי, באנטבה.

birdman 30 במאי 2007

בקשר לעזית, הסיפור הוא שהיא המליטה גור, והגור מת, אז היא כתבה ספר על מות הגור (מוטה גור).

רונן דורפן 30 במאי 2007

לכל המגיבים. אולי שמתם לב שתגובותיכם עולות במהירות עכשיו. זאת משום שביטלתי את תהליך האישור והחלפתי אותו במסנן תגובות זבל.
התגובה של מאיר איחר לעלות במקצת משום שיש בה לינק- ואז המסנן מעביר אותה לאישור.
אני בהחלט מעודד שיהיו תגובות שיש בהם קישורים – אבל אנא אל תעלבו שבכל זאת תהליך האישור קצת מתארך…

יעקב 31 במאי 2007

אני חושב ששוב קצת נסחפת בהערכה למוריניו , להזכירך יחסיו ואמרותיו בפומבי עם ועל שבצנקו ויכולתו,רובן וקול ופציעותיהם , באלאק וכו..

מאיר 31 במאי 2007

כמעט נעלבתי :)

Comments closed