בזמן שאני מהרהר בקואטמוק בלנקו

ראיתי קצת קופה אמריקה אתמול, מקסיקו נגד ברזיל, כי רציתי לראות את אנדרסון – הברזילאי שנמצא בדרך ליונייטד. את אנדרסון הכניסו רק במחצית השניה, אחרי שברזיל פיגרה כבר 0-2 נגד מקסיקו, והוא עשה עלי רושם מצויין. אבל התענוג האמיתי במשחק היו דווקא המקסיקנים. אני לא יודע למה זה תמיד מפתיע אותי. המקסיקנים משחקים כדורגל מרהיב כבר שנים. בליגה שלהם, בנבחרת, בנבחרות הצעירות.

יש לי סימפטיה לכדורגל מקסיקני מכל מיני סיבות. העיקרית, אני חושב, היא שכבר יצא לי להיות תקוע בארצות הברית בזמן שהתרחש טורניר גדול. ומה שהציל את אווירת הכדורגל הקצת פלסטית של האמריקאים, גם כשהם מתאמצים ומשתדלים וכבר יודעים הרבה יותר על המשחק, הם ההיספנים ובעיקר המקסיקנים. במשחק הבכורה של ארצות הברית במונדיאל האחרון, התבוסה 3-0 לצ'כיה, צפוי 4.2 מליון בתי אב במשחק. אבל עדיין רק 1.6 מליון בתים ראו את המשחק ברשת דוברת אנגלית והיתר ברשתות הספרדיות. כמה ימים אחר כך שודר הניצחון של מקסיקו על איראן. הרשת המשדרת עברה במחצית ובסיום לשדר מבארים מקסיקנים בכל רחבי ארצות הברית. מטקסס ועד מסצ'וסטס. ופתאום הייתה הרגשה חזקה של מונדיאל.

האחרת היא קואטמוק בלנקו. כמה שהוא מזכיר לי את קנטונה. מאד שמחתי לראות אותו בסגל אתמול. הוא נופה מהנבחרת ערב המונדיאל וחשבתי שהקריירה הבינלאומית שלו הסתיימה. אבל הוא שוב בנבחרת ומסתבר שאחרי הטורניר הוא עובר לשחק בשיקגו מהליגה האמריקאית, ולהיות, כמו בקהאם, אחד הכוכבים הבינלאומיים שאמורים למלא את היציעים. בלנקו הוא זה שבמונדיאל 1998 חשף לעולם את ה"קואטומיניה". קפיצת הארנב בה הוא תופס את הכדור בין רגליו ומקפץ מעל מגן. אחד מהשחקנים שמזכירים לך שיש כדורגל כל כך נפלא גם מחוץ לאירופה. וכדי להמחיש את העניין הוא חוגג שערים בתנועת מלחמה של מלך אצטקי.

סיבה אחרת היא שמקסיקו הבקיעה את אחד השערים המדהימים ביותר שאני ראיתי במגרש. דיברו המון על 24 המסירות של ארגנטינה לפני שער מול סרביה במונדיאל האחרון. אבל אני ראיתי מהלך הרבה יותר יפה של מקסיקו במשחק באואיטה במונדיאל לפני כן. רק 17 מסירות מובילות מובילות לשער, אבל השער המסיים של בורגטי, מהגבהה של בלנקו, הוא מבריק. ועם כל הכבוד לסרבים הסטטיסטיים בהצגה המקסיקנית היו האיטלקים.

מקסיקו קצת תקועה במונדיאלים על בשלב שמינית הגמר. כבר שלושה מונדיאלים שהיא מודחת בשלב הזה. כנראה שהשייכות ליבשת הצפון אמריקאית במוקדמות לא עושה לה טוב. העלייה שלה משם היא תמיד ודאית אבל הטורניר המוקדם לא מכין אותה לטורניר האמיתי. בלנקו לא שיחק לבסוף אתמול, מקסיקו לא הייתה צריכה להקים אותו מהספסל, הרבה בזכות שער מבריק של נרי קסטיליו. השער השני, של רמון מוראלס בבעיטת עונשין, היה מצויין גם הוא.

*

תעבדו חזק על הטניס שלכם. כי מחר חידון גלעד בלום.

לא עת לחשות! (פשקוויל)
חידון מספר 29 - חידון גלעד בלום לכבוד ווימבלדון!

17 Comments

כתבנו בגרמניה 28 ביוני 2007

שוב אני. היה משחק גדול, כמו תמיד כשמקסיקו לא במונדיאל. ההבדל הוא לדעתי בקצב והלחץ של המשחק. בגביע הקונפדרציות האחרון הם גם שיחקו כדורגל גדול, כמו ברוב העשור האחרון. ומעבר ליכולת האישית, יש למקסיקנים הגנה פנטסטית ומשמשעת טקטית. כך למשל זכתה שטוטגארט על ההרכב האקלקטי שלה עם צעירים גרמניים וסמי-כוכבים משאר העולם באליפות גרמניה בעיקר בגלל אוסוריו ופארדו המקסיקנים, שנותנים בלוק דפנסיבי חכם, ממושמע והתקפי כשצריך.

הבעייה שלהם דומה באופן מוזר ופארדוקסלי למדינה אחת במזרח התיכון.

מעצמה מקומית עם יכולות תקציביות גבוהות מהמקובל באיזור. לליגה המקסיקנית יש ספונסרים ומשיאים עשירים מאד שנותנים לשחקנים שכר כאילו היו כוכבים בינלאומיים. ובו בזמן הליגה היא יותר איטית ועם פחות לחץ ועומס המקובלים בליגות הבכירות באירופה. לשחקנים אין מוטיבציה לעבור ולהתאמץ באירופה, וכך אין התפתחות של הכדורגל המצויין לכשעצמו לדרגת בשלות.
עד כאן זה מתאים דווקא גם לטורקיה, אבל במקסיקו גם חושבים כמו בישראל. וכשלנבחרת כבר יש מאמן בינלאומי פנטסטי כמו ריקרדו וולפה שעבד עם שחקנים על כושר ועמידה בלחץ, מספיקים משחקים לא אטרקטיביים והפסד או שניים כדי להעיף אותו ולמנות כוכב עבר צעקן בדמות סנצ'ז, שנתן עם הנבחרת גולד קאפ עלוב למדי כולל ניצחון דלוח 1:0 על קנדה בחצי גמר והפסד לארה"ב בגמר. כמה שארה"ב השתפרה, מקסיקו הנוכחית אמורה להיות טובה ממנה. להתאמץ מול ברזיל ב' זה לא חוכמה. קפיצת מדרגה לא תהיה פה.

birdman 28 ביוני 2007

צודק זנדר, בליגה המכסיקנית באמת יש הרבה כסף ולשחקנים אין רצון לעבור לאירופה. קראתי לא מזמן שמכסיקני אחד אף עבר את ביל גייטס בדרכו לפסגת עשירי העולם. אם יש כל-כך הרבה כסף ברחובות, למה הם מנסים לברוח לארץ המיגבלות הבלתי אפשריות בכמויות כאלה גדולות?

ויכסלפיש 28 ביוני 2007

רוב הכדורגל הנפלא מיוצר ע"י שחקנים מחוץ לאירופה ושחורים ילידי הקולוניות. באירופה יש לנו את גיבור המונדיאל מטארצי וגם את נסטה וקנבארו שעומדים נכון על המגרש

אור 28 ביוני 2007

לצערי אין לי 5 לייב וגם לא רצון לראות במחשב ב4 בלילה משחקים כאשר העיניים גמורות.
אבל תקציר ראיתי ונהניתי.
אין ספק מה ההבדלים בין הכדורגל הדרום אמריקאי לאירופאי, פשוט תענוג.

לון 28 ביוני 2007

אני רואה כדורגל מקסיקאי רק במונדיאל או בקופה אמריקה.
במונדיאל הם תמיד משחקים מאוד יפה ונכשלים בקטע המנטלי בשלבי הנוק – אאוט.
בקופה אמריקה אני זוכר הופעות טובות יותר (ושוב כישלון מנטלי) וגם הופעות טובות פחות.
הפוטנציאל שלהם ללא ספק גדול יותר.

לגבי התרגיל של בלאנקו, לפי זכרוני בארץ נתנו לו שם אחר (נדמה לי שנדב יעקובי, אבל אני לא בטוח). האם אתה יודע על מה מדובר ?

ויכסלפיש 28 ביוני 2007

ערוץ הספורט עושה עבודה חשובה. אמנם בשביל האינטרסים שלהם כלומר הפראיירים שיתחברו ל5 לייב, אבל הם מפיצים את בשורת הקופה אמריקה, טורניר חשוב פי כמה מאוסף הקשקושים על אושיות הכדורגל המקומי

ויכסלפיש 28 ביוני 2007

אגב שאלה לכתבנו בגרמניה, האם כל מינכן מדברת על דודו אוואט או שזה עוד בלון?

תומר 28 ביוני 2007

הדבר הכי כיפי בקופה אמריקה זה שאתה מכוון שעון ל3:45 כדי לראות את מקסיקו ברזיל אבל אתה יכול להרשות לעצמך עוד רבע שעת שינה כי אתה יודע שהמשחק לא יתחיל בזמן.
הדבר הכי פחות כיפי,שמי שלא מחובר ליס לא יכול לצפות בזה.שערוץ הספורט יוסיף כמה ערוצים שהוא רוצה,אני מכור ובטח אקנה את כולם.הביעה היא שהצופים של הוט נתקעים מול מסך ריק,ללא ברירה.יס הפכה את ערוץ הספורט לכלי במאבק בהוט והצופים של הערוץ משלמים את המחיר,חבל מאוד.
אם פעם חשבתי שבערוץ הספורט יש אנשים שמתחשבים בצופים מסתבר שהפיני זהביות נמצאת גם שם.

birdman 29 ביוני 2007

צריך לבטל את הקופה אמריקה. אחת לארבע שנים זה דופק להם את הקיץ. הם בכלל לא רוצים להיות שם. לראיה – השגי נבחרת ברזיל לאורך כל שנות המפעל. מוקדמות המונדיאל מהווה ליגה של כל נבחרות דרום אמריקה. אני מציע לתת את הגביע למי שתסיים ראשונה בליגה הזאת, ולהתראות בקופה קבנה.

תומר 29 ביוני 2007

איש הציפורים,אתה רואה את הקופה אמריקה?
תראה איזה יופי של טורניר,את זה אתה רוצה לבטל?
אוקיי,אז ברזיל לא מגיעה עם ההרכב החזק שלה,אז מה?ברזיל היא הרי מזמן לא נבחרת כדורגל אלא תאגיד עסקי או יותר נכון חברת בת של נייקי.
בינתיים יש משחקים ממש טובים בקופה,צ'ילה אקוודור היה משחק מצוין ואם היית רואה כזה משחק בליגת האלופות היו מדברים עליו שבועיים.
גם היורו דופק אחת ל4 שנים את הקיץ של שחקני הכדורגל ואתה לא רוצה לבטל אותו.גם המונדיאל דופק להם את הקיץ.תהיה בטוח שאם זה היה תלוי בקבוצות הגדולות שלוחצות על הכוכבים לא להגיע לקופה,גם את המונדיאל היית רואה בלי רונלדיניו(לא שזה היה משנה משהו).

עזי ד 29 ביוני 2007

הקופה היא בכלל אחת לשנתיים. נכון שאחרי 2001 דחו את המהדורה הבאה ל-2004 בגלל בעיות בקולומביה ואז החליטו על 2–7 כי אי אפשר טורניר בשנה של מונדיאל, אבל בעיקרון אחת לשנתיים. וזה אחלה טורניר, עדיף כדורגל אמיתי וארגון לקוי ושעות מטורפות על פריים טיים וארגון אבל כדורגל מת.

רונן דורפן 29 ביוני 2007

לון – אני רואה שקוראים לזה לפעמים "קפיצת הארנב"

איציק אלפסי 29 ביוני 2007

עזי- למיטב ידיעתי הם קיבלו כרגע החלטה להעביר את זה מפעם בשנתיים לפעם בארבע. האמת, קצת חבל כי מדובר באמת בפינוק אמיתי אבל מצד שני לטורנירים שנערכו בשנה שלפני המונדיאל הנבחרות הגיעו בהרכבים משניים והיו בכלל עם הראש במשחקים המכריעים של המוקדמות. נראה לי שעדיף ככה, לערוך את הטורניר בשנה שאחרי מונדיאל ולפני יורו, זה נותן לו את החשיפה והחשיבות שהוא ראוי לו. בכלל, למי שהציע לבטל את הטורניר אני רוצה להזכיר שזה הטורניר הבינלאומי הוותיק ביותר בעולם, למעשה זוהי המהדורה ה-42 שלו (לשם השואה מונדיאלים היו רק 18). גם הFA CUP תקוע להרבה מועדונים בגרון אבל אף אחד לא חושב לבטל אותו.

birdman 29 ביוני 2007

עזי ד, אחת לשנתיים רק מחזק את דברי, בחידון שלך שאלת מתי הפעם הראשונה שברזיל זכו בטורניר שלא על אדמתם – דרשני. הרי אם היחס של הברזילאים היה רציני, הם היו צריכים לקחת 90% מהטורנירים. זה תקוע להם באמצע הסייסטה בין הפז'ואדה לקופה קבנה.

רונן דורפן 29 ביוני 2007

לי אין בעיה עם זה שנבחרות שולחות הרכבים נסיוניים. אני מכיר כמה נבחרת באירופה שמשחקות כדורגל אפילו פחות אטרקטיווי מההרכב המשני של ברזיל.

להיפך: מכיוון שבברזיל יש כל כך הרבה שחקנים כשרוניים זה נותן הזדמנות לשחקנים מעולים, שהם אולי לא ברמה של קאקה ורונאלדיניו, לשחק כדורגל בינלאומי.
אין בכך כל רע.

אוהד יונייטד מאוסטרליה 29 ביוני 2007

באוסטרליה כניראה לא חושבים שצריך לשדר את הקופה אמריקה ואני כמובן מתוסכל. אני מאד סקרן לראות את אנדרסון שאותו ראיתי לצערי רק ביו-טיוב …
הבנתי שהוא נכנס למשחק בדקה ה-66 עם אלפונסו אלבס והיה לא רע.

עזי ד 30 ביוני 2007

אלפסי לא החליטו כך. מה שכן החליטו זה שאחרי 2007 אי אפשר לעשות ב-2009 בגלל מוקדמות המונדיאל הארוכות וכמובן לא ב-2010 אז דחו ל-2011 בשאיפה לחזור לכל שנתיים. בשאיפה זה המלה העיקרית פה

Comments closed