חידון מספר 32 (וגם אורח עם דיעה פרובוקטיבית בעניין סמים)

עסקנו פה לפני כמה ימים בהחלטה של עיתון גרמני בשם הברלינר צייטונג להחרים את הטור דה פראנס. למרות ההבטחה של הרוכבים כי השנה הטור יהיה נקי מסמים ואיזשהי אמנה שהם חתמו עליה. ובכן, כמה ימים אל תוך הטור נתפס רוכב גרמני שעבר תאונה. וזה דווקא מצויין. כי בעקבות זאת המהלך שהגו עורכי הספורט של הברלינר צייטונג תפס פתאום תאוצה. ורשתות השידור בגרמניה שבתחילה התעלמו כמובן מהפרובוקציה של העיתון החליטו להפסיק לשדר את הטור.

בסופו של דבר אולי זה הפתרון לבעיית הסמים. אני מקווה שהחלטת רשתות הטלוויזיה משקפת בסופו של דבר תחילת תהליך של החלטה חברתית שארוע כזה לא מעניין אותנו. שיתעניינו בו כמה פריקים לאופניים והמשפחות והחברים של הרוכבים. שרכיבת אופניים לא תהיה הספורט מספר 2 באירופה אלא שיהיה לה מעמד של הרמת משקולות. ספורט נישה שכמעט בלתי אפשרי להצליח בו באופן נקי בגלל תרבות שלמה של שימוש בסמים בתוכו. לא משהו שצריך להיות בפריים טיים.

אנחנו בחברה קפיטליסטית ובסופו של דבר הצרכן קובע. 43% מהאמריקאים חושבים שיותר ממחצית הספורטאים המקצוענים באמריקה משתמשים בסמים. זה לא אומר כלום על שימוש בסמים כי לציבור אין כלים לדעת. אבל זה אומר שלציבור לא אכפת – איצטדיוני הבייסבול והפוטבול מלאים מתמיד באוהדים שחושבים שהם צופים בספורטאים שמשתמש בסמים.

ועכשיו חידון סמים:

1. מי היה הכדורגלן הראשון להיתפס משתמש בסמים במונדיאל?

2. מי היה טומי סימפסון?

3. באיזו עבירת סמים נתפסה השחיינית האירית מישל סמית', הגיבורה המפוקפקת מאד של השחייה באולימפיאדת אטלנטה?

4. ובעלה אריק דה-ברוין – מה הקשר שלו?

5. מיהו כוכב הבייסבול שחשף שמית בספר הרבה מכוכבי הבייסבול שהשתמשו בסמים?

6. בכמה שיפרה פלורנס גריפית ג'ויינר את השיא העולמי בריצת 100 מטר?
7. מי המנצח האולימפי הראשון להיפסל על שימוש בסמים?

8. מלבד בעיות לב, מה הבעיה השכיחה כתוצאה מסמים עליה דיווחו כ-15% משחקני העבר בפוטבול האמריקאי?

9. ומיהו ג'ו זיגלר?

10. ואיזה שיאן עולם באתלטיקה הורחק מאולימפיאדת סידני בגלל שימוש בקוקאין?

לתשובות הנכונות

ולדעת המיעוט של אוריאל דסקל:

ידידי אוריאל דסקל, עורך הספורט של גלובס, ביקש לפרסם את דעתו בענייני סמים בספורט. דיעה אותה אני שולל מכל וכל.

ואלו הדברים: ספורט מקצועני הוא עיסוק לא בריא, ואין בזה כל חדש. הלחצים הפיזיולוגים והמנטליים איתם מתמודדים הספורטאים המקצוענים הם בלתי אנושיים. יוהן קרוייף סבל מהתקף לב בגיל 44; ווילט צ'מברליין מת בגיל 63, מראדונה השתגע, רוב הספורטאים המקצוענים סובלים בהמשך חייהם מפגמים גופניים קשים. אם ספורט הוא לא בריא, הרי שהטיעון שאסור להשתמש בסמים ממריצים בגלל שהם לא בריאים, הוא לא רלבנטי. מישהו חושב שלרוץ 90 דקות על מגרש כדורגל זה אנושי? להיאבק 48 דקות על מגרש פרקט עם הרי אדם שריריים? לרכב על אופניים במשך שבועיים, לרוץ 100 מטר בפחות מ-10 שניות? מישהו באמת חושב שניתן לעבור את כל התלאות הגופניות והנפשיות הללו ללא עזרה כימית כלשהי?

כולם נעזרים בחומרים משפרי ביצוע. מי שלא, אין לו שום סיכוי להתחרות ברמות הגבוהות ביותר. עם זאת, אחד מהפרדוקסים הגדולים של שימוש בסמים בספורט הוא שהסם שהיה לא חוקי לפני שנתיים, הוא תוסף מזון חוקי בהווה. מה עוד שרגולציות שונות ברחבי העולם ושינוי המינונים החוקיים מדי מספר חודשים מקשים על ההבנה מה חוקי ומה לא. למשל, ב-NBA משתמשים בתוספים שבעולם הספורט האירופאי מוגדרים כחומרים אסורים בשימוש. גם בחומרים שאסורים לשימוש, מותר להשתמש עד גבול מסוים.

כיום מדברים על חומרים ממריצים שמשנים את המבנה הגנטי של הספורטאי. כלומר, לא ניתן לזהות אותם מאחר שהפכו לחלק ממבנה התא של האתלט. זאת מלחמה שאי אפשר לנצח בה, לכן יש להפוך את תעשיית הסמים הממריצים ללגיטימית מבחינה חוקית. המקטרגים יאמרו שבכך יהפכו תחרויות הספורט למאבקים בין מעבדות. אבל גם היום זוהי תחרות בין מעבדות. אם שימוש בחומרים ממריצים יהפוך לחוקי ואותן מעבדות ייצאו לאור, הרי שהידיעה על המעבדה שעומדת מאחורי הספורטאי תאפשר גם הערכה נכונה יותר שלו. כפי שנהג פורמולה 1 זוכה להערכה גבוהה יותר אם הוא זוכה במרוץ עם מכונית נחותה יותר מבחינה טכנית, כך ידעו להעריך יותר את הספורטאים שנתמכים על ידי מעבדות נחותות יותר, ובכל זאת – בזכות תכונות אנושיות מעוררות הערצה כגון נחישות, מוסר עבודה וחוסן מנטלי – מנצחים.

מה עם המוסריות? מה עם הספורטיביות? ובכן, עדיין כדי שחומר יהיה יעיל, על הספורטאי שנוטל אותו להתאמן קשה. עדיין מי שיתאמן קשה יותר ינצח. אלמנט הספורטיביות ימשיך להתקיים. מוסריות? גם ככה אין דבר כזה בעולם הספורט. אם כדורגלן מגאנה נמכר באותו סכום של תקציב הביטחון השנתי של מדינתו, אז אין מוסר.

הון אנושי (הופיע בגלובס)
מה עושים עם בוגד?

51 Comments

גיל 20 ביולי 2007

אני חושב שהטיעונים של אוריאל מאוד בעייתים. האם בגלל שאי אפשר להילחם במשהו צריך להכשיר אותו? הרי בלתי אפשרי להילחם בסמים כמו קוקאין או הרואין אז נמכור אותם לכל דורש? זו אכן מלחמה סיזיפית שבהרבה מקרים לא יעילה, אבל יש גבולות די ברורים בין סמים ממריצים לתוספי מזון. נכון שחלק קטן מהם עובר מצד לצד, מחוקי ללא חוקי, כמו שמריחואנה חוקית בכמה מדינות. אבל יש הבדל די ברור בין תוספי מזון שהתועלת שלהם עולה בהרבה על הנזק לבין סמים אחרים.

גם הדוגמאות שהוא משתמש בהן הן די דמגוגיות לטעמי. האם ידוע שקרויף או צ'מברליין סבלו בגלל שימוש בממריצים שונים? אנשים עוברים התקפי לב גם בגיל 20 ובלי שום סמים. מראדונה בכלל השתמש בסמים לא ממריצים ותמיד היה משוגע. האם יש איזו שהיא הוכחה שכדורגלנים או כדורסלנים למשל, סובלים מתמותה גבוהה יותר או בעיות בריאותיות חמורות יותר כשהם מתבגרים? האם באמת אפשר תמיד לקשר מקרים כאלו לסמים, או אולי זה קשור גם לעובדה שספורטאים שפרשו הפסיקו לחיות באורח חיים ספורטיבי?

אגב, אחת מתופעות הלוואי של שימוש בסמים זו אין אונות, רק שעל זה כמעט ולא שומעים. מעניין למה.

איציק אלפסי 20 ביולי 2007

אני אשמח להבין אחת ולתמיד: אנחנו נגד סמים כי הם מסכנים את בריאות הספורטאי או כי הם מוציאים ממנו את האלמנט האנושי (ז"א מי שנחוש מתמיד ועובד קשה מנצח) והופכים אותו לתחרות בין מכונות (ז"א מי שמתדלק את עצמו בחומרים יותר טובים מנצח)?

מאיר 20 ביולי 2007

מסכים עם גיל. מול הדוגמאות של קרויף, מרדונה וצ'מברליין אפשר להביא אין סוף דוגמאות של לא-ספורטאים שסבלו מקרים דומים. הרי ברור שלהפך, ביחס לציבור כולו, ספורטאים ילקו בפחות בעיות גופניות כי הם שמרו על כושר גבוה במשך העשורים הראשונים לחייהם.
מבחינת המאמץ – כן, זה אנושי לשחק כדורגל 90 דקות ולרוץ מהר. אם על כולם חלים אותם תנאי פתיחה – התחרות היא שווה. ברגע שאתה מעלים עין מהסמים אתה הופך חלק מהתחרות לתחרות בין מדענים איזה חומרים יותר טובים. זה לא מרגיש כמו המהות של הספורט.
הנקודה שהנושא כל כך מורכב וסבוך אז בואו כבר נאשר את זה ונימנע מכל הויכוחים מזכירה לי ויכוח אחר – על הנבדל. נדמה לי שחיים ברעם כתב את זה פעם – עזבו את כל הויכוחים, הריפליים האינסופיים, הטעויות שמכריעות משחקים, שינויי החוקים – תבטלו את החוק הזה וזהו. אני מסכים איתו. ביטול חוק הנבדל ימנע המון טעויות וויכוחים מיותרים ויתרום לכדורגל התקפי. אני לא רואה צד שלילי למהלך כזה. אבל אני לא מסכים שאותה לוגיקה חלה גם על סמים, מהסיבות שמניתי למעלה.

birdman 20 ביולי 2007

למנהל הדסק אוריאל דסקל
לדעתי, בפסקה הראשונה של דבריך, זרקת פצצת פרובוקציה שגם אתה לא מאמין בה. כתבת שלרוץ 90 דקות על מגרש כדורגל… לרכב על אופניים במשך שבועיים הינן תלאות גופניות ונפשיות לא אנושיות אשר על-מנת לעברן צריך עזרה כימית כלשהי. אני לא מאמין שהגעת למשרה של עורך ספורט בלי שתהיה לך תשוקה לתחום.
אני רוצה לצטט את לאנס ארמסטרונג מספרו "בחזרה לחיים": "מדוע רכבתי כשהיה לי סרטן? הרכיבה על אופניים כל-כך קשה, הסבל כל-כך נורא, עד שההשפעה מטהרת לחלוטין. אתה יכול לצאת לרכוב כשמשא העולם על כתפיך, ולאחר רכיבה במשך חמש שעות על סף כאבים חזקים, אתה מרגיש נינוח. הכאב כה עמוק וחזק עד שהמסך יורד על המוח שלך, כך שאתה מסוגל להתמודד איתו. לפחות למשך זמן-מה אתה מוצא את עצמך במין מעבר צר, ואינך צריך לשקוע בצרות שלך. אתה יכול לאטום את עצמך מפני הכל, מאחר שהמאמץ, והתשישות הנובעת ממנו, מוחלטים.
ישנה פשטות נטולת מחשבות במשהו קשה כל-כך, ומשום כך, כנראה, יש אמת כלשהי בטענה שכל הספורטאים ברמה הבינלאומית בעצם בורחים מפני דבר-מה…" עמ' 79
דסקל, זה בשביל לנקות את הראש, זה בשביל ההרגשה הייחודית שלא דומה לשום דבר אחר. המטרה איננה לעבור את התלעות. המטרה היא התלעות עצמן.

לון 20 ביולי 2007

רונן, ראשית כל הכבוד על ארוח של עמדה שאתה שולל מכל וכל.
זה בהחלט מאפיין של הפתיחות האינטלקטואלית שלך ושל ההתנהלות בבלוג.
כמובן, עמדה שאנחנו מתנגדים לה, מעוררת את החשיבה יותר מעמדה שאנחנו מסכימים לה.

באשר למה שאריאל כתב, אני מסכים לגמרי עם גיל ואוסיף טיעונים משלי:
יוהאן קרויף עישן שתי קופסאות סיגריות ביום שגרמו לו לבעיות בלב. אחרי שנותח השתתף בקמפיין נגד עישון (אני זוכר אותו בועט וולה בקופסת סיגריות). צ'מברליין מת מבעיות לב שאיננו יודעים את מקורן. כלל לא בטוח שללא הספורט היה נמנע מהן. אולי אף היה מגיע אליהן מהר יותר. בקיצור, הטענה שספורט מקצועני מפחית מאורך החיים כלל לא הוכחה. באשר לתחלואה נפשית, נניח שמראדונה השתגע (ואנחנו יודעים גם על סבסטיאן דייסלר) ויש אולי עוד כמה, הם בטלים בשישים לעומת כמות חולי הנפש בכלל הציבור. כלומר, יש כאן אולי דווקא הוכחה ברורה שעיסוק בספורט מועיל לבריאות הנפש.

"הלחצים הפיזיולוגים והמנטליים איתם מתמודדים הספורטאים המקצוענים הם בלתי אנושיים". – ממש לא ברור לי מאיפה ההנחה הזו. כידוע ריצת המרתון התקיימה זמן רב לפני המאות העשרים והעשרים ואחת. כדורגל 90 דקות לא אנושי ? עובדה שכשצריך משחקים 120 דקות (ועם תוספות הזמן אפשר להגיע ל- 130 ויותר). לחץ מנטלי בלתי אנושי ? לברוקר בבורסה ולמורה בבית ספר עם ארבעים תלמידים יש לחצים מנטליים לא פחותים מרוב הספורטאים, להערכתי יותר (להזכירך, רוב הספורטאים לא משתתפים בארועים הגדולים מול מיליוני צופים).

"זאת מלחמה שאי אפשר לנצח בה" – זה שזה מאוד קשה לא אומר שזה בלתי אפשרי. העניין הוא שכרגע יש מעט מאוד נחישות במאבק הזה.

"ובכל זאת – בזכות תכונות אנושיות מעוררות הערצה כגון נחישות, מוסר עבודה וחוסן מנטלי – מנצחי" – הטיעון הזה מתעלם מהקשר בין הגוף והנפש. כשיש יותר כח פיזי, הרבה יותר קל להיות נחוש. כשאתה לא מתעייף, הרבה יותר קל לעבוד קשה. (זה בדיוק מה שאני טוען כלפי נדאל). כשאתה מוביל ומנצח יש לך יותר כח רצון (ראה למשל את השפעת החולצה הצהובה על הלובשים אותה במהלך הטור).

בעיניי, הטיעון הכי ייחודי הוא הטיעון המוסרי. כך אריאל כותב: "מוסריות? גם ככה אין דבר כזה בעולם הספורט. אם כדורגלן מגאנה נמכר באותו סכום של תקציב הביטחון השנתי של מדינתו, אז אין מוסר".
ההקש הברור לחיים הוא כזה: מוסריות ? גם כך אין דבר כזה בחיים. אם יש רוצח שמתהלך חופשי אז אין מוסר. והמסקנה הברורה – נתיר לכל אדם לעשות ככל הישר בעיניו. בספורט כל אחד יעשה מה שמתחשק לו וכך גם בחיים.
אז זהו, שלפי הבנתי, בדיוק לשם כך יצרו בני האדם תרבות עם חוקים ועם כללי מוסר. וכן, בכל רגע בעולם מישהו עובר על החוק ועל כלל מוסרי, האם צריך לבטל אותם ?

גיא 20 ביולי 2007

בהמשך לקודמי – בלתי אנושי לרוץ 100 מטר בפחות מ 10 שניות ? אולי. אבל מי אמר שזה הסף האנושי שאליו צריך להתיישר ?
בלתי אנושי לעשות את הטור-דה פראנס ? הרי זה הביצה והתרנגולת – הסיבולת של הרוכבים עולה בגלל הסמים, ובהתאם רמת הקושי של הטור.
לרוץ 90 דקות בכדורגל ? אולי בקצב של היום זה באמת קשה. אבל מישהו חולק על זה שבכדורגל האנושי והאיטי יותר של שנות ה 80 ומטה היה מהנה יותר ?

my point is – נכון שהאיסור על סמים יוריד את רמת האתלטיות והפיזיות בענפי הספורט השונים, אבל לא בהכרח יגרום לירידה בעניין בהם. אולי אפילו להפך.

רונן דורפן 20 ביולי 2007

לאיציק – אני נגד סמים רק בגלל שהם מסכני חיים. הם מעמידים דילמה לא מוסרית בפני מתחרים – לסכן את חייהם או לא להתחרות. האלמנט האנושי הוא משהו שאני לא מבין בו…
לגיא – כשאתה מדבר על הכדורגל של שנות ה-80, אני בהחלט מסכים. שיאי יכולת גופנית הם אוברייטד. אין הבדל אסתטי אמיתי בין רץ של 10.1 לרץ של 9.9. מה שמרגש אותנו פה זה השעון שמכריז על שיא עולמי. הערים הקטנות בצרפת לא יהיו פחות יפות אם הטור יהיה קצר בכמה קילומטרים מדי יום, או ייקח לרוכבים עוד כמה דקות. הגיע הזמן שנצפה בדברים קצת יותר מורכבים.

יואב ג. 20 ביולי 2007

עצומה להפסקת החידונים!
כל יום שישי אני מצפה לטקסט מעניין ומקבל את השאלות המעיקות האלה. ועוד אין פרסים. חברים יקרים, אנא הצטרפו לעצומה: די לחידונים בימי שישי!

אח של יואב ג. 20 ביולי 2007

אני מצטרף, די לחידונים של יום שישי!

חברה של יואב ג. 20 ביולי 2007

גם אני, דורפן, אנחנו אוהבים לקרוא מה שיש לך להגיד, לא מה שיש לך לשאול!
די לחידוני יום שישי!

הלב הצהוב 20 ביולי 2007

די לחידונים של יום שישי!

מאיר 20 ביולי 2007

יואב, אם בכל יום שישי אתה מצפה לטקסט מעניין, משהו לקוי בתפיסת המרחב והזמן שלך. בכל יום שישי, מזה 32 שבועות, יש חידון. פשוט אל תצפה, והבעיה תיפתר.

יואב ג. 20 ביולי 2007

כפי שאתה רואה מאיר, זה לא רק אני

אור 20 ביולי 2007

אני נוטה להסכים עם כל מילה שגיל רשם בתגובה הראשונה כאן.
רונן, העורך שלך ותן לגיטימציה לדברים שאין לתת להם לגיטימציה.
אם הזמן יתן להם לגיטימציה אז נחיה עם זה אבל כרגע, עצם המחשבה היא לא הגיונית.
נרשה ממכר אלכוהול לקטינים כי הם במילא קונים בצורה זו או אחרת? נרשה סמים כי במילא קונים אותם? נרשה לעבור באור אדום כי רק אחוז נמוך מאוד מהעוברים על חוק זה גורמים לתאונות?

ואני מצטער על התגובות הקצרות בדרך כלל ועל חוסר הניסוח, זה אומנם ישמע תירוץ אך קשה לי לכתוב במערכת תגובות הזו.

אה וכמובן תודה רונן, רוב המילים שלך פנינות..

מאיר 20 ביולי 2007

אגב, גיל ואור – כמו שכבר כתבתי אני אתכם בהתנגדות לדסקל, אבל קיימת תיאוריה, והיא לא נחשבת אקסצנטרית, שלגליזציה של סמים, כולל קשים כמו הירואין וקוקאין, תפחית בטווח הארוך את בעיית הסמים – את האלימות המתלווה למסחר בסמים בעולם התחתון וגם את השימוש.

בעניין החידון – האמת היא שאולי יש מקום לשינוי פורמט. כי באמת אף אחד לא מנסה לפתור את החידון, ואין מוטיבציה אמיתית לעשות את זה. אולי הפינה של יום שישי צריכה להיות אוסף אנקדוטות קשורות לנושא מסוים, שיכולות להתחבר גם למאמר בנושא, כמו היום.
או לחלופין, אם כן יש פותרים, צור מנגנון לשלוח את התשובות ותעשה ליגה אמיתית עם נקודות. בסוף השנה תזמין את המנצח לארוחה, או שלח אותו לארוחה אצל גלעד בלום.

יונתן 20 ביולי 2007

על פניו אני נוטה לעיתים להסכים עם סוג עמדות כמו זו של אוריאל לגבי הסמים. כלומר, בוא ניפטר מהצביעות, נפסיק עם המשחקים ונודה שכולם משתמשים בסמים. נראה שרק כך נוכל להנות מביצועיו המדהימים של ראסמוסן בטור מבלי לשאול את עצמנו למה הוא בחר להתאמן לטור דווקא במקסיקו הרחוקה ועל-ידי כך "להחמיץ" שתי בדיקות סמים.

הבעיה היא שבמקרה של סמים בספורט זה פשוט לא יפתור את הבעיה. בניגוד לסמים רגילים, הלבנת סמים ממריצים ממש לא תהפוך את המעבדות למרפאות רגילות, ובייחוד זה ממש לא יגרום לרופאים לגלות מהו הדבר שהם נותנים ללאנס אמסטרונג בעירוי שלו כדי שכל השאר יחקו. בנוסף לכך, בניגוד לפורמולה 1, לאף אחד לא יהיה מושג אצל איזה מרפאה אתלט זה או אחר מקבל את החומר שלו, שכן אף אתלט לא יהיה מעוניין לחלוק את האינפורמציה הזו עם הציבור. ההשוואה לפורמולה 1 אינה רלוונטית, כי שם הקבוצות נתונות למשטר מאוד קפדני לגבי השיפורים המדוייקים המותרים בכל אוטו (למיטב זכרוני לפני כמה שנים היה נהג שנפסל כי איזה קרש מתחת לשסי של האוטו שחייב להיות שם לפי התקנות היה 2 מ"מ דק או עבה מידי). ובנוסף הנהג לא יכול "להרכיב" רכב עם חלקים של כל קבוצות השונות — כלומר, הצופה יודע מהי הקבוצה של כל נהג ושהיא אחראית במידה רבה להשגים. לכן, אם תכריח את הספורטאים לדווח באיזה מעבדות הם משתמשים ומה הם בדיוק החומרים שהם לוקחים, אז שוב יווצר לספורטאים אינטרס לשקר ויתחיל בדיוק אותו משחק מחדש. רק הפעם במקום לגלות אם הם משתמשים ב EPO — שיהיה חוקי — יצטרכו לברר אם הם משתמשים בדבר אחר שרק מרפאה אחת נותנת ואף אחד לא מודה שהוא לוקח.

ישנה בעיה נוספת הקשורה לבריאות בנוסף לעניין המוסרי.נניח אפילו וכל המאבק בסמים הוא צבוע (כפי שרמזת), עדיין יש עניין של הנאה והתעניינות של הצופים. נראה כי אם יפתחו לחלוטין את עניין הסמים, אז בענפי ספורט מסוימים (אפניים כמובן) יהיו אנשים שיתפתו לקחת חומרים מאוד מסוכנים לבריאות עד כדי כך שהם ימותו במהלך ארוע הספורט (מקרה טומי סימפסון שהוזכר בחידון). נניח טור שבו מתים לפתע 5 רוכבים במהלכו או בזמן קרוב אליו. אפילו מבלי להיכנס לעניין המוסרי (החשוב כמובן הרבה יותר), זה יגמור את הספורט לחלוטין כי אף אחד כבר לא ירצה — ובצדק — לצפות בזה.

איציק אלפסי 20 ביולי 2007

רונן-
התשובה שלך מפתיעה אותי כי שבעים-שמונים אחוז מהנושאים שאתה כותב עליהם קשורים לאלמנט האנושי בספורט ולא לאלמנט הטכני/טקטי.

אם אנחנו נגד סמים רק בגלל שהם מסכנים את בריאות הספורטאי אז מה שנשאר זה רק לייצר סמים "בריאותיים" ואפשר להתחיל להתרגל לרעיון של ספורט עם סמים.

רונן דורפן 20 ביולי 2007

איציק, סם שאינו מזיק צריך להיות מותר. הוא איננו שונה ממחנה אימון בהרים שקבוצה אחת עורכת ואחרת לא.
יונתן – אבחנה נכונה בין תחרות שהיא בבסיסה טכנולוגית ואין בה שום אי-מוסריות לבין תחרות אנושית.
ליואב ג ופמלייתו: שבת שלום. הכל טוב?
מאיר וכל המודאגים… האתר יעבור שדרוג בשלב מסויים. סבלנות

חיימון 20 ביולי 2007

מדהים אבל לא מצאתי תגובה אחת נחרצת נגד השימוש בסמים.
מדוע אנחנו אוהבים ספורט? מדוע אנחנו בוחרים בצד מסוים? קבוצה מסוימת, שחקן טניס מסוים, רוכב אופניים מסויים? אני לגמרי מאמין, יכול להיות שבתמימות, שאנחנו מעריצים את העילוי הגופני, מה שמפריד את אותם מנצחים מאנשים רגילים.
אם אני, אדם רגיל מאוד באופן ספורטיבי, יכול תחת השפעת חומרים מסויימים להתעלות על אנשים אחרים, אין לי שום סיבה לאהוב ספורט.
תחת השפעת חומרים נכתבו נולדו גדולי האומנים של כל הזמנים מואן גוך ועד אדית פיאף אבל זה אינו מצדיק את אהדתי התמימה לעילוי ספורטיבי. אם נרד לפרטים – אני מעריץ גדול של מנצ'סטר יונייטד כמו בעל הבלוג פה – האירוע שהפך אותי לאוהד השדים האדומים הוא כל כך אנושי וכל כך תמים שאני לעולם אחוש סימפטיה עבור קבוצות במצבים דומים. כאשר יונייטד לא מצליחה לגנוב את האליפות מבלקבורן ב – 95 – הייתי ילד בן 12 – הפנים של רוי קין הפכו אותי לאוהד היונייטד.
לאחר מכן, עם השנים החלה הערצה בלתי מוגבלת ליכולות המנהיגות, הספורטיביות, האופי והנחישות של הבחור האירי החסון. אני מעריץ את יכולתיו כי הן טובות יותר משלי, ומשל רוב האנשים. אם הייתי מגלה שרוי קין השתמש בחומרים ממריצים (ואני לא משתמש במילה אסורים – זה לא הדיון) – עולמי היה חרב עליי ואני רחוק מלהגזים. האם מישהו מבין את הטענה שלי?

birdman 20 ביולי 2007

חיימון ינוקא, ואן-גוך נולד תחת השפעת חומרים? הסבר ונמק.

דורפן, גם סם שאינו מזיק לא צריך להיות מותר.
השאלה היא איפה שמים את הגבול. כאשר משלחת לטיפוס על האוורסט רצתה לקחת איתה בלוני חמצן, היו שתהו האם זה ספורטיבי? האם זה אתי? הוחלט שכן, ומאז כל המשלחות לוקחות איתן חמצן.
ואולי יהיה מותר להשתמש בהליקופטר, ובפשוט לרדת על הפסגה?

birdman 20 ביולי 2007

גורוביץ', החידונים מספקים נתוני טריוויה מדהימים.

birdman 20 ביולי 2007

מישהו פה יודע איפה אפשר להשיג קצת חומר? :-)

גיל 20 ביולי 2007

היה פעם סקר שבו אנשים אמרו שהם היו מוכנים למות בגיל צעיר אם היה מובטחת להם מדלית זהב אולימפית. אני חושב שהדבר החיובי היחיד שתהיה למדיניות שמיים פתוחים לסמים תהיה שאנשים ימותו מהר מאוד ואז תהיה תגובת בקלש רצינית. נראה לי שעד שאנשים לא יבינו עד כמה זה מזיק הם לא באמת יפסיקו (ואלו שמבינים, מבינים את זה מאוחר מדי היום).

לגבי החידונים, אני דווקא מאוד נהנה מהם. הם מוסיפים מידע על נושאים שלא תמיד יש לי מושג רב בהם. מי שלא מעוניין בהם שידלג עליהם, לתת עיצות לרונן מה לעשות זה נורא קל.

חיימון 20 ביולי 2007

בירדמן – ואןגוך צייר וחתך את אוזנו תחת השפעת אבסינת' – כך האגדה מספרת…

רונן דורפן 20 ביולי 2007

גיל – זה לגמרי נכון. אחת הטעויות הגדולות במאבק בסמים היא שרק עסוקים באכיפה וההסברה מתמקת בפייר-פליי – נושא שהוא לחלוטין לא מדבר לדור חדש של ספורטאים. עדיף לספר להם שהם ימותו מזה. אולי בכל אולימפיאדה לערוך דקה דומיה לנפגעי הסמים

birdman 20 ביולי 2007

חיימון, נתון מעניין, תודה

תומר 20 ביולי 2007

רונן,אפשר לדעת עוד על שאלות מספר 3 ו4?איך ולמה בדיוק היה לה כמות מפלצתית של אלכוהול בדם אחרי תחרות שחיה?
אני לא מבין מה אוריאל חושב שנשיג אם הספורט יהיה פתוח לסמים?עזבו את כל שאר הבעיות,נניח שהן לא קיימות,שספורטאים לא ימותו בגיל צעיר ויחלו בגלל הסמים ומכיון שנושא הסמים יהיה פתוח וחוקי אז גם לא יהיה יתרון לספורטאי אחד על השני.עדיין,מה שיהיה לנו זה ספורט מלאכותי.כמו לבנות רובוטים לשלוח אותם להתחרות אחד בשני.

רונן דורפן 20 ביולי 2007

תומר. זה קרה בבדיקה מחוץ לתחרות. כמות האלכוהול הייתה בלתי אפשרית לאדם חי. היא פשוט שפכה אלכוהול אל תוך הדגימה בכדי לטשטש תוצאות.

לון 20 ביולי 2007

המלצה לשבת (לקוראי הבלוג שנמצאים בארצנו):
יש לופ בערוץ 23 סוף השבוע של סרטים דוקומנטריים בנושאי ספורט. אלה שראיתי היו של ה- BBC.
יש שם סרט מצויין שממחיש את החשיבות האדירה שהיתה לבילי ג'ין קינג על הטניס הנשי ועל הספורט הנשי בכלל. כולל התייחסות ל"קרב בין המינים".
יש סרט מעניין על הקשר בין משטרים פשיסטיים לכדורגל. הצעירים יוכלו להיטיב להבין את השנאה של ברצלונה לריאל מדריד.
יש סרט שמזכיר למה פלה היה הכי גדול מבחינת כדורגל. וקצת פחות מבחינות אחרות…

Ido 20 ביולי 2007

סחטיין לאוריאל דסקל, שיקפת את דעתי נאמנה.
חובבי הספורט הרומנטי שמגיבים פה מעליי פשוט לא יורדים לעומק הבור… לא נורא בעוד 40-50 שנה שבאולימפיאדה יתחרו מהונדסים גנטים נגד שיכפולים של קארל לואיס נתמוך כולנו במתמודד התמים שנעזר בסמים ממריצים בלבד…

אנל לא סבור שלמגיבי הפורום, יש דעה קולקטיבית לגבי כל נושא.
אולי מלבד זה שאנחנו חוזרים לבלוג… .

יורם אהרוני 21 ביולי 2007

אני נגד סמים לא רק בגלל שהם גורמים נזק לבריאות אלא בעיקר בגלל שהם נותנים יתרון לא הוגן למי שמשתתף בהם. ניתן לחשוב שרק מי שרוצה להגיע לרמה עולמית משתמש בסמים אבל זה לא המצב. לפעמים גם מי שרוצה לנצח בתחרות של בתי-ספר משתמש בהם ואם יהיו חוקיים תופעה זו תהפוך נפוצה ביותר. לפני 15 שנים הגיע לארץ מומחה ממזרח-גרמניה והדריך כמה מאמנים, רופעים וספורטאים בשימוש בזריקות של "תמציות ויטמינים". מספר אתלטים קיבלו במשך 10 ימים רצופים לפני האליפות זריקות של התמציות. התוצאות היו דרמטיות. אותם אתלטים השתפרו פלאים באליפות. זכו במדליות או שפרו בהרבה את הישגיהם לאותה עונה. לפחות שניים מאותם אתלטים לא חזרו על הישגיהם ואלו נשארו שיאיהם האישיים האישיים.כל המעורבים בפרשה נשבעו לי שמדובר בויטמינים שהם קנו בקופת-חולים. אם זה כל כך טוב אז למה לא המשיכו בזה? מדובר כאן ביתרון לא הוגן תוך נטילת סיכון בריאותי לא ברור שלא לצורך. יכול להיות שברמות הגבוהות כמעט כולם משתמשים בסמים אבל יש בעולם מיליוני ספורטאים הגונים שלא משתמשים. הפיכת הסמים לחוקיים תביא לחלחול השימוש לכל הרמות. היום משטרת ישראל מודה שהיא כלל לא מנסה להלחם בגנבים ואם נגנב למישהו רכוש אין כמעט סיכוי שיחזור אליו. האם בגלל זה צריך להפוך את הגניבה לחוקית?

רוני שטנאי 21 ביולי 2007

ראשית היות ומדובר בתגובתי הראשונה, אני רוצה לאמר שהבלוג שלך רונן, הוא אחד הדברים הטובים ביותר שיש לתקשורת הספורט להציע. גם הפוסטים עצמם , גם התגובות שלא מתקרבות לשום טוקבקים כאלה ואחרים ובעיקר הרמה האינטלקטואלית הגבוהה של הדיונים. צר לי שנודע לי על הבלוג רק לפני זמן לא רב, אבל כידוע עדיף מאוחר מאשר לעולם לא.

ולענייננו, קשה לי מאוד להסכים עם העמדה של דסקל, כי השורה התחתונה שלו היא שאין שום מוסריות בספורט אז למה להיות צבועים ולהסתיר את הדברים, בואו נוציא את כל הדברים וניתן למעבדה הטובה ביותר לנצח. מכיוון שאם יתחילו להשתמש בהנדסה גנטית בייתר שאת יוכלו לקחת ספורטיאם בינוניים ביותר והפוך אותם לאלופי עולם עם נקודת חוזק מסויימות. אלא שכעת ככל הנראה עדיין לא מדובר על הנדסה גנטית אלא על תמריצים מסויימים שנותנים יתרון למי שנוטל אותם.

נקודה אחת קריטית היא סכנת החיים עצמה, כולנו ידועים שיש שימוש נרחב בסמים הממריצים והשימוש הזה אצלי לפחות מוציא את השחק מהטור וגם מהרבה תחרויות אתלטיקה וכאשר נמצא ספורטי בעפי הכדור יורדת הסימםטיה אליו(אם בכלל הייתה קיימת), וממה זה נובע ?
זה נובע מהעובדה שלפחות לחלק מאיתנו יש כמה כללי מוסר שהם כן מעוניינים לראות גם בעולם הזפורט הלא מוסרי של ימנו.

אם הקבוצה שלי תנצח משחק בצורה מלוכלכת(הבקעת שער כששחקן אחר נמצא על הדשא, הבקעת שער תוך שימוש עם היד וכו'), אז כן זה נחמד כי הניצחון הוא כנראה הכל אבל עדיין ישאר לי טעם רע מאוד ובתוך תוכי אדע שהניצחון הוא לא הניצחון המתוק האמיתי שחשקתי בו, ואני שואף למשהו אחר, המשהו האחר הזה לא קשור בכלל בתמריצים אסורים. אלא לניצחון פשוט של הקבוצה הטובה ביותר .

יכול להיות שהמשפט הבנאלי כל כך אנחנו 11 מול 11(כמו שאמרו בבאר שבע לפני המשחק מול בארסה של קרוייף)הוא מה שאנחנו באמת רוצים, ספורטאים מול ספורטאים ולא ספורטאים מול ספורטאי מעבדות ?

יש מקום לשימוש בתוספי מזון ושיטות אימון מתקדמות, אלא שאין מקום לשימוש בחומרים אשר מסכנים חיי אדם(הנה סיבה אחת מדוע אני בכלל לא מסתכל לעבר הריצות הקצרות של הנשים, פלו ג'ו שבילדותי הערצתי מסמלת אולי יותר מכל את התופעה העצובה והיא רק החלפיה את מעבדת מזרח גרמניה) ולשימוש של רק חלק מהספורטאים- מה שמקנה להם יתרון לא חוקי על אלו שאינם משתמשים. למעשה הם פשוט השקרנים הגרועים ביותר- השקרנים שמשקרים את עצמם, ממש כשם שמסי חגג את השער שידע שהוא לא חוקי.

אין יותר מדי מוסר בעולם זה ידוע , אבל עדיין אפשר קצת לחפש אותו. הניצחון הוא הדבר היחידי השאלה היא מה העלות ואם העלות היא כל כך גבוהה אז עדיין יש לאסור את הסמים הללו ולמצוא פתרונות אחרים.

אוהד יונייטד מאוסטרליה 21 ביולי 2007

מצטרף לחבורת "יואב" מכיוון שגם לי קוראים יואב…
אם כבר חידון אז בלי התשובות הנכונות שנוכל להתפלמס עליו קצת.

יואב ג. 21 ביולי 2007

די לחידונים ביום שישי!
תודה לאוהד יונייטד מאוסטרליה. כבר כמעט התייאשתי

רונן דורפן 21 ביולי 2007

לרוני, אני בהחלט מסכים איתך, מרבית האנשים רוצים לראות בספורט מעין "אוטונומיה" בה גם אם לא הכל מוסרי יש חוקים ברורים. לדוגמא: לא מסתיימת מלחמה וכל הצדדים מכריזים כי ניצחו בה…

למתנגדי החידונים- כולכם מורחקים באופן גורף משלושת החידונים הקרובים.

לאהרוני – אני מאד מאד מאד חושד במצב הסמים בישראל. העובדה שספורטאים לא נתפסו כמעט מעולם לא נראית לי קשורה לטוהר מידות מיוחד הקיים בישראל. נראה לי שאין בדיקות רציניות. מעט מאד ספורטאים הם טובים מספיק בכדי שWADA תטרח לבצע להם בדיקות מחוץ לתחרות ובישראל עצמה אין בדיקות אמיתיות. אבל אשמח אם תחדש לי על כך – כי אתה בוודאי יודע יותר?

מאיר 21 ביולי 2007

רונן, זה קצת ביצה ותרנגולת, לא?
אמנם יש מעט בדיקות רציניות של סמים בישראל וכמעט אין בישראל ספורטאים ברמה בינלאומית שייבדקו בחו"ל.
אבל מאותה סיבה, גם אין כל כך עילה להשתמש בסמים – לא מדובר בכסף גדול או אפילו קטן ולא בתהילה אולימפית או שום דבר שמתקרב לזה. בשביל מה להתאמץ, למצוא מדענים שמבינים בזה ומוכנים לתת יד, להשיג חומרים (חלקם יקרים אני מניח) ולעבור על החוק – בשביל להיות אלוף הארץ במאה מטר ולקבל צריפון בוינגייט?

עזי 21 ביולי 2007

אני כמובן בעד החידונים, יואבי ושאר המתנגדים, הרי חידון לא בא במקום פוסט – כשיש לרונן מה להגיד הוא אומר גם בימי שישי. לא רוצים אל תקראו את החידון.

גיל 21 ביולי 2007

עזיף מה אם עוד חידון משלך? ותעשה אותו קשה. ככל שהוא קשה יותר ורבות התלונות ככה הוא טוב יותר לדעתי.

יואב ג. 21 ביולי 2007

אם החידון לא בא במקום פוסט, אני מסיר את התנגדותי לחידונים, מבטל את העצומה וקורא לכל הגייסות שהצטרפו למחאה לחדול מהמערכה.

רונן דורפן 21 ביולי 2007

יואב… הוא לא בא במקום פוסט. הוא בכדי שאני אוכל לקחת יום חופש בשבוע… יחד עם זאת. אני מתכוון מאתה והלאה להוסיף ביום שישי איזשהו משהו לקרוא. לפעמים טור אורח, לפעמים משהו מהעבר.

Gilad Bloom 21 ביולי 2007

I don't agree with Ouriel,the rules against steroids should remain, my reason is simple-equal starting point,this is the basis for sports,when i watch a sports event,team or individual,i need to know that the competition is fair,if there is a suspicion that someone is using ilegal drugs it kills it,if we legalise it like Daskal suggests that will mean that all,and i mean all of the non users will be eliminated from the top of their field,so you would punish atheletes that chose to not use because they want to live longer and stay drug free.The moral issue-let me tell you a story,in 1993 i was playing the pro event in Ramat Hasharon,during the days before the first round match i was sick as a dog,nothing major,just your normal flu like symptoms,soar throat,chills,weakness,headaches,i was in no condition to play a pro match.The Doctor of the tournament,Yoni Hoffman,gave me a coctail injection,vitamins he said,perfectly legal.I took the shot 20 minutes before the match,went on and played like an animal,i couldn't believe hoe much energy the shot gave me,i won the match,felt a bit better the next day but still weak,he gave me half a shot for my next match which i won as well,by the third match i was fully recovered from my illness and played the match "clean",and lost off course…it was against Muster to my defense.Now i ask you people in this blog,was that moral,was it fair to my oponent?would i win the matches if i had gone to the match au natural?certainly not,the coctail was legal but had such a stong effect,i can only imagine the effect of the ilegal stuff. Dorfan,i agree that the dilema that the athelete faces is a problem but there should be a distinction between recreational drugs and performance enhancing drugs.Atheletes should not be penalized if they smoke a joint or do a line of coke,that is a personal decision that does not make them imoral or unsportsmanlike,if anyhting it hurts their ability.It is 2 different issues that have nothing to do with each other…regarding Daskal's remarks about sports being an unhealthy thing,well,not accurate at all.You could say that professional sports is not ideal for the human body and it is true that many former atheletes(like myself) suffer from chronic pain in various parts of their body,but the majority of pro athelets probably do live longer,even if with a little more pain than others),the most importand thing for a long life is the function of the heart and the main organs and most athelets who di real sports that requires endurance will have a strong heart,most injuries are related to wear and tear of the bones and joints.Dorfan,regarding the health issue,what would you tell young boxers about the risk of brain damage due to the head injuries from punches.Isn't it a fact that Ali practically sacrifised his health taking all these punches in order to be the athelete of the century?

גיל 21 ביולי 2007

רונן, אתה לא צריך להתנצל בפני אף אחד או לחשוב שצריך לשנות משהו רק בגלל שאנשים רוצים. תמיד יהיו אנשים מרוצים יותר ופחות וכל אחד יכול להחליט מה הוא יקרא ומה לא. הספק הכתיבה שלך מדהים על פי כל קנה מידה של בלוגים.

יורם אהרוני 21 ביולי 2007

צר לי לאכזב אותך רונן. אני כבר למעלה מ – 10 שנים לא מעורב באתלטיקה הישראלית. האתלטיקה אותה עזבתי באמצע שנות התשעים (מסיבות אישיות שאין להן שום קשר למצב הענף) שונה בתכלית מהאתלטיקה של היום. נכון להיום יש שני אתלטים ישראלים פעילים שחזרו מריצוי השעייה על סמים: ודים בביקין ואנה טקאץ'. היו בעבר עוד שנתפסו: אלכסיי באזארוב ואיתי מרגלית שטען כי לקח תוסף תמים על האריזה שלו לא צויין שהוא מכיל חמרים אסורים. יותר מזה אני לא יודע מעבר לשמועות שחלקן פורסמו כמו שדני קרסנוב לא הצליח לתת יום שלם בדיקת שתן בוינגייט. את הסיפור עם "תמציות הויטמינים" כתבתי כאן וכתבתי גם שכל המעורבים בפרשה משוכנעים שאלה היו רק ויטמינים שנרכשו בקופת-חולים. ידוע גם שיש אתלטים השוהים תקופות ארוכות מחוץ למדינה אבל זה לא אומר כלום. אני יכול גם לומר שלפני מספר שנים אמר לי אחד מאנשי איגוד האתלטיקה ששם המשחק היום הוא לא להתפס אבל גם זה לא מעיד על דבר. ועכשיו לכמה חידות משלי על סמים (ואני בהחלט בעד חידוני יום ששי ומציע גם שהפתרונות יפורסמו רק אחרי מספר ימים ):
1) באיזה תרוץ השתמש הרץ הגרמני דיטר באומן כאשר נתפס על סמים?
2) באיזה תרוץ השתמשה הרצה האמריקאית קלי וייט כאשר נתפסה?
3) באיזה תרוץ השתמשה מטילת הכידון הנורווגית טרינה סולברג?
4) איזה סכום פסק בית משפט אמריקאי שצריכה פדרציית האתלטיקה הבין-לאומית לשלם לבוץ' ריינולדס על שהשעתה אותו מפעילות בגלל סמים בניגוד לנוהלים?
5) איזה אתלט נמלט מבדיקת סמים במכביה ב – 1981, חזר וזכה במדליות ב – 1985 שאותן לא שללו ממנו למרות שהתפרסם יותר מאוחר כי נתפס בבדיקת סמים לפני המכביה ב – 1985?

רונן דורפן 21 ביולי 2007

גלעד. אני מאמין שאגרוף מסיים לאט לאט את תפקידו. לפני חמישים שנה הספורטאי מספר 1 בעולם נחשב כמעט תמיד אלוף העולם במשקל כבד. אני חושב שספק אם נראה שוב מתאגרף כעלי כי האגרוף הפך, בצדק, לספורט של נישה.

לגבי סמים… גם לי יש סיפור. הגעתי למונדיאל 2002, ובשבוע הראשון של הטורניר הייתי בקוריאה. בתוך יום חטפתי משהו וקיבלתי 39 מעלות חום. מכיוון שבכל יום כמעט הייתה לי נסיעה ברכבת הכל נראה לי סיוט.
אבל המלון ארגן לי רופא מקומי בבוסאן. הוא נתן לי כדורים אבל הציע שגם אקח זריקה. מעולם לא נתקלתי בזריקה לשפעת אבל הסכמתי משום מה לקבל אותה. בארבע הימים הבאים הייתי באנרגיות מטורפות ובקושי יכולתי להירדם. כשראיתי אחר כך את הכושר של נבחרת קוריאה לא ממש הופתעתי…
אגב, ייתכן מאד כי מדובר במשהו מקומי שלא נמצא ברשימת הסמים האסורים. אבל זה בהחלט המחיש לי מה סמים יכולים לעשות.

לון 21 ביולי 2007

גלעד, תמיד מעניין לקרוא אותך. אבל בבקשה בבקשה, כתוב עם פסקאות. זה ממש יקל על הקריאה. תודה.

עזי ד 21 ביולי 2007

גיל, יש מחשבה בכיוון, אני אדבר עם מנהל הבלוג.

יורם אהרוני 22 ביולי 2007

תשובות לשאלות של על סמים:
1) "החדירו לי את הסמים למשחת השיניים".
2)"לקחתי כדורים לטיפול בנרקולפסיה" (הפרעת שינה חמורה)
3)"השתמשתי רק בגלולות נגד הריון". היא נתפסה ב – 1989 וזכתה בתואר האולימפי בשנת 2000.
4) 27.3 מיליון דולר.
5) גרי ויליקי. אמריקאי שניצח במכביות בברזל ודיסקוס. ב – 1981 הוא פשוט קפץ מעל הגדר ונמלט מבדיקת הסמים במכביה. לאחר המכביה של 1985 התברר כי נתפס בבדיקת סמים באירופה זמן קצר לפני המכביה. לפי החוקים היה צריך לשלול ממנו את כל המדליות בהן זכה במכבייה אבל לא נראה לי כי מישהו טרח או יטרח לעשות זאת.

אוריאל 22 ביולי 2007

ידידים יקרים.
מאז ומתמיד השתמשו בסמים, גם אצני מרתון ביוון העתיקה. וגם בטניס הרומנטי של שנות ה70 והשמונים וגם בכדורגל הרומנטי וכ' וכ' וכ'.
מאז שהספורט התחיל להיות מקצועני השתמשו בו בסמים.
והפרדוקס הגדול ביותר הוא שהסמים שהיו לא חוקיים לפני שנה חוקיים היום.
זה בדיוק העניין.
צריך להפסיק עם הצביעות.
וכן, אני מאמין בלגיליזציה של כל הסמים, כולל הרואין וקוקאין ואקסטות וכל הבלאגנים. המדינה לא צריכה לעודד שימוש בסמים אבל גם לא צריכה לתמוך בהימורים והיא עושה זאת בלב שלם.

לגבי הנקודה של גלעד בלום, אין דבר כזה נקודת פתיחה שווה בספורט, לפי דעתי, וזה מה שהופך אותו ליותר מרתק.
הרי טניסאית אמריקנית מקבלת את כל התנאים הטובים, האולטימטיבים וטניסאית ממודעין או רעות מכבים, האם היא מקבלת תנאים דומים? האם דידייה דרוגבה גדל בתנאים טובים כמו דויד טרזגה? האם מייקל אסיין קיבל תנאים שווים לאלו של פרנק למפארד? האם ססק פאברגאס יכול להתחרות באותו מגרש עם פאפה דיופ? אין דבר כזה שיוויון מוחלט ואם כולם היו גדלים באותה אקדמיה עם אותו חינוך ואותם תנאים, איך הם היו מתפתחים כשחקנים?
ובוא לא נשכח את הנקודה העיקרית, כל ספורטאי מקצוען (גם לאנס ארמסטרונג) משתמש בסמים, כאלו או אחרים. זה לא גורע מההישגים שלהם – הם עדיין עושים זאת בתוך מגבלות היכולות האנושיות, רק עם מעט עזרה של תעשייה אנושית אחרת.

גיל 22 ביולי 2007

אוריאל, זה שעשו משהו כל ההיסטוריה לא הופך אותו לנכון או מוצדק. גם זנות קיימת כל ההיסטוריה וגם היו מלחמות לאורך ההיסטוריה אז מה?

גם האמירה כאילו סמים שפעם נחשבו ללא חוקיים הם חוקיים היום היא לא יותר מדמגוגיה. זה מזכיר לי את כל הטענות האנטימדעיות בסיגנון: פעם חשבו שכדור הארץ שטוח, או לא האמינו בX והיום זה נחשב לאמת. המלחמה בסמים, בדיוק כמו מדע, משתכללת עם השנים ומתקנת את עצמה עם הצטברות הידע. גם אם יש סמים מסוימים ששינו סטטוס המהות לא השתנתה: סמים שנחשבים למזיקים ומשפרי ביצועים בזמו נתון מוחרמים. לא תמיד ידועים ההשפעות של סמים מסוימים ולכן השינויים. קשה להניח שסמים כמו הרואין או קראק יהיו אי פעם חוקיים, או שהורמונים יוכשרו כתוספי מזון לגיטימיים.

אוריאל 22 ביולי 2007

לחיימון
אני מפנה אותך שוב לטור
כיום מדברים על חומרים ממריצים שמשנים את המבנה הגנטי של הספורטאי. כלומר, לא ניתן לזהות אותם מאחר שהפכו לחלק ממבנה התא של האתלט. המקטרגים יאמרו שבכך יהפכו תחרויות הספורט למאבקים בין מעבדות. אבל גם היום זוהי תחרות בין מעבדות. אם שימוש בחומרים ממריצים יהפוך לחוקי ואותן מעבדות ייצאו לאור, הרי שהידיעה על המעבדה שעומדת מאחורי הספורטאי תאפשר גם הערכה נכונה יותר שלו. כפי שנהג פורמולה 1 זוכה להערכה גבוהה יותר אם הוא זוכה במרוץ עם מכונית נחותה יותר מבחינה טכנית, כך ידעו להעריך יותר את הספורטאים שנתמכים על ידי מעבדות נחותות יותר, ובכל זאת – בזכות תכונות אנושיות מעוררות הערצה כגון נחישות, מוסר עבודה וחוסן מנטלי – מנצחים.

לגיל:

לגליזציה של זנות וסמים עשויה לפתור את הבעיות שדברים אלו יוצרים, בטווח הרחוק – בניגוד למלחמה ראש בראש עם העניין. אין צורך להזכיר שהמאפיה האמריקנית התפתחה בגלל תקופת היובש ולומר שתעשיית הזנות בהולנד מכניסה יותר כסף ממיסים מאשר תעשיות רבות אחרות. נקודת מבט קונסרבטיבית תמיד מתרככת בסופו של דבר, בגלל שלהיגיון יש כוח נסתר שכזה.

אני בעד שאנחנו נדע באיזה סם משתמש כל ספורטאי ואז נוכל להעריך את התכונות האנושיות שלו יותר, כי עכשיו כל מי שמאמן שרוי קין מעולם לא נטל חומר ממריץ, חי באשליה.

Rd 22 ביולי 2007

אוריאל דסקל היקר,
נתחיל בקח שמדור הספורט של "גלובס" עולה ברמתו על כל שאר האתרים רק חבל שהכנסת ראש בריא למיטה חולה עם השת"פ לONE כל כך מיותר…
ולעניננו,
א. אני מתנגד בתוקף לדעתך אבל אתה צודק שהמשחק מכור מראש וימשיכו לייצר סמים שפחות ופחות ניתן יהיה לזהות אותם.
עם זאת הפיתרון שלך הוא לתת לגיטימציה לחוסר היכולת של ההתאחדויות להתמודד עם התופעה – יש להלחם בתופעה!
ב. אני בעד הרעיון שלך בענין הסמים אבל – הקלים בארץ.
לפתוח מעבדות לגראס וחשיש ולעשות תחרויות.

Comments closed