יש לנו שחקנים שכדאי שייקחו את עצמם בידיים (שבועיים לליגה)

יש לאלכס פרגוסון תרגיל מוטיבציה פשוט שהוא משתמש בו שנים. מדי פעם הוא מודיע בתקשורת כמה שערים שחקן מסויים צריך להבקיע. מכיוון שבמסיבות העיתונאים באולד טראפורד הוא פחות או יותר מדבר בצורה שלא קשורה לשאלות, הוא פתאום יכול לאמר "שסולשיאר בריא סוף סוף ואנחנו מצפים ממנו לעשרה שערים העונה". שמעתי אותו עושה את זה בעבר עם סקולס, ואן ניסטרלוי, רוני ובקהאם. וכמעט תמיד זה עובד.

אני שמח למשל שארסן וונגר לא משתמש בשיטות פרימיטיביות כאלו עם ליקויים פדגוגים כל כך בולטים. כי לגבי רוסיצקי, פברגאס ואפילו אלכסנדר חלב אני משוכנע שזה היה עובד. וארסנל צריכה לקבל עוד 3-5 שערים נוספים מכל אחד מאלו. אני שמח שהוא משבח אותם בכל הזדמנות על משחק התנועה שלהם.

למה אני נזכר בכל זה? כי בשנה האחרונה השיטה הזו של פרגוסון קיבלה קצת יותר כותרות משום שעל כריסטיאנו רונאלדו הוא הפעיל אותה קצת אחרת. הוא סיפר לעיתונות כי התערב עם כריסטיאנו רונאלדו על 500 פאונד על כך שיבקיע השנה 15 שערים. ועם השער הראשון בטוטנהאם, כבר בשביעי בפברואר, רונאלדו זכה בהתערבות. ולפני כמה ימים בזמן הסיור באסיה נשאל אלכס פרגוסון אם השנה ההתערבות תחזור על עצמה.

פרגוסון ענה שרונאלדו לא הסכים. ולמה הוא לא הסכים? כי פרגוסון ראה להעלות את הרף ל-35 שערים. זו כמות השערים שהוא רוצה מרונאלדו.

*

אני לא חושב שזה כל כך משנה שהתערבות אין כאן. כידוע 500 פאונד לא בדיוק קיימים במערכת השיקולים של אנשים כאלו. מה שחשוב הוא שפרגוסון אומר לרונאלדו שעם כל הכבוד לתואר כדורגלן השנה באנגליה הוא רחוק מאד מאד ממיצוי הפוטנציאל שלו. ואני חושב שהוא צודק לחלוטין. ושלושים וחמישה שערים אפשריים בהחלט. אני אומר את זה דווקא כי אני מאלו שמסכימים שרונאלדו כנראה איננו עדיין השחקן הטוב בעולם ורונאלדיניו וקאקה טובים ממנו מעט.

אבל כשאני צופה ברונאלדיניו וקאקה אני רואה שחקנים מושלמים. הם משחקים על גבול הגאונות בהבנה מושלמת של האיזון בינם לקבוצה. קבלת ההחלטות שלהם טובה. הם חסכניים בשימוש בכשרון שלהם. אני לא רואה אותם הופכים לטובים הרבה יותר.

רונאלדו לעומתם הוא עדיין חוליגן עם הבנה בינונית מאד של המשחק. כשאני משווה אותו לשחקנים אחרים ביונייטד הוא נראה לי בברור הכי פחות מלוטש. גיגס למשל נראה מלוטש בצורה מושלמת. אי אפשר לעשות יותר עם הכשרון שלו. סקולס נמצא על בערך 110% בסקלה הזו. ווין רוני משחק לפרקים את הכדורגל הכי טוב שהוא מסוגל אליו. הבעיה שלו היא שהוא לא יוצא בקלות ממשברים תוך כדי משחק ובסדרת משחקים. זה לא עניין מנטלי אלא טכני: רוני צריך ללמוד להכנס למשחק דרך כמה פעולות פשוטות שהוא בוטח בהן לגמרי.

אבל בכל הכבוד לכל אלו, מבחינת כשרון הם גמדים לידו של רונאלדו. הצרה היא שרונאלדו בלגניסט לחלוטין ולא מאורגן. זה אמנם חלק מהחן שלו – אבל הגיע הרגע בקריירה שיתחיל לתת לדברים קצת כוון.

35 שערים העונה יהיו צעד בכוון הנכון.

*

בעונה שעברה רונאלדו הבקיע 23 שערים. אני יכול לראות בקלות לראות מאיפה יגיעו עוד 10-12 שפרגוסון מדבר עליהם. ראשית, 3-4 נוספים צריכים להגיע מבעיטות עונשין. הבעיטות הרנדומליות שלו מפיקות כמה שערים יפים – כמו זה נגד פורטסמות' – אבל הן צריכות לנחות באחוזים יותר גבוהים. זה רק עניין של תרגול.

עוד כמה שערים צריכים להגיע מקבלת החלטות. קאקה למשל הוא מחליטן גאוני. את ההחלטה לבעוט או למסור הוא מקבל ברגע הכי נכון וההחלטה נכונה. רונאלדו, בכל הכבוד, משדר הרבה פעמים מראש אם הוא בועט או מוסר. הוא כופה בעיטות לא רצויות אבל לעתים גם כופה מסירות לא רצויות.

בנוסף אני רואה עוד כמה שערים לרונאלדו מהמצטרפים החדשים. הקבוצות היותר חזקות באנגליה ואירופה סגרו את רונאלדו עם שניים-שלושה שחקנים. טבז ונאני אמורים להפחית את הלחץ עליו.

*

אבל העניין המרכזי שרונאלדו צריך לשפר היא העובדה שהוא בועט מאד לא מדוייק. בוודאי לשחקן עם היכולת הטכנית שלו.

היה רגע אחד בתחילת העונה שעברה בו הבנתי שהוא יהיה שחקן השנה. זה היה אחרי שער השוויון שלו ברדינג שאפשר לראות בוידאו הזה. השער הזה שכנע אותי לא משום שהוא שער יוצא דופן במיוחד. אלא משום שרונאלדו תאורטית צריך לשחזר אותו חמש פעמים במשחק. כי ממילא מעטים המגינים שיכולים למנוע ממנו לעבור אותם גם אם הוא מודיע מראש שהוא הולך לעבור אותם. וליצור מהירות מבלי לעבור מגן ולייצר מרווח בעיטה הוא מסוגל תמיד. ואם מהמרווח הזה הוא יוציא בעיטות חזקות ומדוייקות אז בכל הכבוד להגנות נגמר הסיפור.

רונאלדו באמת הבקיע עוד כמה כאלו. כמו השער מול פולהאם והראשון מול רומא. אבל החטיא הרבה יותר מדי בעיטות כאלו. אחוז ההבקעה שלו הוא ממש לא טוב. הוא מבקיע רק בערך פעם בעשר בעיטות. כשהבעיטה הזו תתחיל לנחות הוא יתקרב למקום בו הוא צריך להיות בהיסטוריה של הכדורגל.

וזה לא המקום בו הוא קצת יותר טוב מדידיה דרוגבה או מתקרב לתרומה של תיירי הנרי בזמנו או היורש של פיגו בפורטוגל. היכולת שלו צריכה להגיע לכדורגלנים ההיסטורים כמו פלטיני ופושקש. הוא צריך לזכות בגביע האלופות כמה פעמים ולהיות שחקן השנה באנגליה ובעולם כמה פעמים ובמהלך הקריירה שלו פורטוגל צריכה להיות אלופת אירופה או אלופת העולם.

מה שטוב שבקיץ הזה הוא סוף סוף נח. ומכיוון שלא היה טורניר בינלאומי בקיץ גם התקשורת האנגלית לא בהתקף אינפנטיליות. וגם יהיה לו יותר נוח יותר בקבוצה עם יותר דוברי פורטוגזית. ככל שהקיץ הזה מתקדם עם רכש מבטיח מאד, אני מתחיל להשתכנע: הפוטנציאל האמיתי לשיפור ביונייטד טמון אצל כריסטיאנו רונאלדו.

מי אתה האיש בכומתה? (על פט טילמן)
על מייקל ויק

35 Comments

Danny 29 ביולי 2007

Ronen: We have a lot of old and young talent that as you say, did not reach it's potential, this mix could be great this year. I have some concerens regarding Van Der Sar, he could be the weak link on the team. I would like to have your opinion about this point. Other then that; lets have (and we will have)a great "UNITED" season

רונן דורפן 29 ביולי 2007

ואן דה סאאר לא נראה כרגע טוה והנקודה היא גם שאיבדנו את בן פוסטר עד אמצע השנה. ובמצב כזה אי אפשר להיות בטוח שהוא יתאושש:

מצד שני, אני חושב שהפולני בסדר גמור. הוא עשה דבר קשה מאד לשוער שנה שעברה – לשחק פעם בחודש-חודש וחצי. הייתי רוצה לראות אותו משחק יותר.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 29 ביולי 2007

אני דווקא לא כל כך אוהב את הסף הזה. זה סף שיכול להלחיץ שחקן במהלך העונה, לתת לו הרגשה של כישלון אם הוא לא מתקרב, והכי גרוע – לגרום לו לבעוט גם כשהוא לא צריך לבעוט, רק על מנת להבקיע את המנה שלו.

לדעתי – אם צריך לאתגר את רונאלדו, זה צריך להיות ברמה הקבוצתית: בוא נראה אותך מוביל את הקבוצה לאליפות שניה ברציפות, בוא נראה אותך לוקח את ליגת האלופות…

רף של 25 שערים הוא מספיק בהחלט – ניתן להשגה אך לא נמוך, ומאפשר לשחקן גם לקחת שבתון מדי כמה שבועות מבלי להלחיץ את עצמו.

גיא 29 ביולי 2007

אופס. המשתמש האנונימי זה אני. סליחה.

לון 29 ביולי 2007

רונן, איזו רמת ציפיות אדירה יש לך מרונאלדו !! אני מאוד מקווה שלא תתאכזב. 35 שערים כבר בעונה הקרובה, זה אומר שהוא יהיה סקורר כמו מיטב החלוצים, או שיהיה קשר התקפי בשיא הבשלות, כמו טוטי בעונה החולפת. בעיניי זה מעט מוקדם מידי. הלוואי ואתבדה.

כדי להיות ברמה של פלטיני ופושקש, הוא צריך להיות מנהיג ולא רק שחקן טוב. כרגע עוד אין לו את זה.

בעיטות לא מדוייקות קשורות גם לריכוז. הן קשורות ליכולת להביא את המיטב אחרי מאמץ כמו דריבל או ריצה.

הבעיטות החופשיות שלו זקוקות לשיפור מהותי. בסוף העונה הוא כבר לא עשה מהן דבר. הוא חייב ללמוד לסובב את הכדור ולהפסיק עם הבעיטות הישירות למרכז השער.

טבז ונני יכולים לא רק להוריד ממנו לחץ, אלא גם להוריד ממנו גולים. טבז אמור לתת תפוקה משמעותית, שיונייטד לא קיבלה בעונה שעברה מחלוץ מרכזי.

קבלת החלטות קשורה לכמה גורמים: ריכוז, קור רוח, מנטליות ווינרית, ניסיון. כרגע יש לו רק את הווינריות. השנה תהיה מבחן חשוב בנושא.

לגבי ההתערבויות של פרגוסון עם רונאלדו, בראד גילברט, כמאמן, אתגר ע"י התערבויות את אגאסי ואת רודיק והביא אותם ע"י כך להישגים מעולים.
אני מסכים שהדבר המרכזי הוא לא ההתערבות, אלא מתן האמונה לשחקן שלך, שאתה חושב שהוא יכול וצריך להתקדם ומסוגל להגיע להישג משמעותי נוסף.

דני דגן 29 ביולי 2007

אני דווקא קראתי (אצל עזי בהארץ אני חושב) שהיתה התערבות ביניהם על 20 שערי ליגה כשהמפסיד יעשה קרחת. שמעת על כך משהו?

רונן דורפן 29 ביולי 2007

דני שמעתי על זה … אולי פרגוסון מסלף את העובדות?

לון. זו בדיוק הנקודה שלי. כששחקן הוא כל כך טוב כשיש לו כך כך הרבה חסרונות משמעותיים זה סימן מבטיח בעיני…

סימן מבטיח משום שהוא לא מזניח את החסרונות הללו, ובכל שנה משתפר. המוטיבציה שלו היא בברור עצומה ואני באמת משוכנע שהבנאדם מוכן לעשות את המאמצים שיבדילו בינו לסתם כדורגלנים גדולים. איכשהו יש לי תחושה שזה יותר חשוב לו מהעניינים המסחריים. אני משוכנע שהעובדה שחתם אצלנו ואחריו הגיעו נאני ואנדרסון לא מקרית – הוא נותן חשיבות גם לסוג הכדורגל ולא רק לגובה החוזה
לגבי מנהיגות אני מתקשה לשפוט מי כרגע המנהיג ביונייטד. רונאלדו הוא בראש ההיררכיה גם הוא לא המנהיג ונראה שהשחקנים מקבלים את זה. הוא מבחינתו עושה לפחות דבר אחד שמצפים ממנהיג: הוא לא מתעצל ונלחם במגרש. מה שכן הוא יותר חניך מצטיין מאשר גנרל

Gilad Bloom 29 ביולי 2007

Ronen , it's funny how you lose yourself when you write about Man U….win "a few" champions league titles , be as good as Platini and Pushkash and win a Euro and /or a mundial , not to talk about the 35 goals a season request , how many assists are you expecting him to produce by the way? do the 35 goals include all leagues and cups? he was certainly a level above the rest of the league last year , his one on one dribble is better than Ronaldinhio and Kaka , he is as fast(with the ball) as anybody that played the game apart from Maradona but it's still a question mark wheather he has the vision and leadership to be like the players that you mention, Tevez and Nani will take pressure off Ronaldo ,it's almost scary to think about Ronaldo having more space and time with the ball , i thought that Tevez is more like a midfield/forward player , is he going to play center forward ?finally , on a different subject , a question regarding my stupid little team in Israel , how does a team like Hapoel TA land a player like this Junior guy , 8 goals in 15 apearences for Brasil is pretty good , what's the catch?is he an alchoholic or manic depressive?did he rape someone ?

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 30 ביולי 2007

אני דווקא חושב שרונאלדו לא יבקיע השנה הרבה – אולי 10-12 שערים. פשוט אחרי עונת שיא תבוא עונה "נורמלית". רונאלדו השנה יכול להיות שישחק פחות, מכיוון שבשנה הקודמת הוא היה הווינגר היחיד -צד ימין או צד שמאל והשנה יש את נאני ואנדרסון. גיגס ישחק רק באמצע כי הוא כבר לא יעיל באגף שמאל (הוא לא מסוגל לעבור מגן טוב באחד על אחד)יש גם שחקנים אחרים כמו טבז שאמורים להבקיע ואת בעיטות העונשין החופשיות (לא פנדלים)יקח טבז (טוב בהרבה מרונאלדו בבעיטות עונשין)

לון 30 ביולי 2007

רונן, אני בהחלט מסכים שיש לו פוטנציאל לשיפור משמעותי.
מוטיבציה היא גורם חשוב מאוד בהקשר הזה, אבל לא גורם יחיד.
למשל, נדרשת אינטליגנציה. אם לא יבין שהוא צריך לשנות את בעיטות העונשין, זה לא ממש יעזור אם ימשיך להתאמן קשה בנושא. זה יהיה כמו להמשיך לדפוק את הראש בקיר (ליתר דיוק בחומה….). אני כמובן אשמח לראות את זה קורה.

לגבי מנהיגות, אני מסכים שכל עוד נוויל לא משחק, אין מנהיג ברור. לדעתי, רונאלדו נתפס כשחקן המוביל, לא כמנהיג. מנהיג עושה שימוש משמעותי בפה, לאו דווקא ברגליים. מנהיג מחדיר מוטיווציה בחבריו ע"י דרבון, הוא מפעיל לחץ על השופט, הוא מבהיר לקבוצה היריבה שלא מוכן לקבל איום על שחקן בקבוצתו ולא מוכן לקבל התנהגות מסויימת שלהם, הוא נותן גב לחבריו בעימותים עם שחקני היריבה וכו'. לכן קין, שחקן מוגבל מאוד, היה מנהיג מובהק, גם כשגיגס היה דריבליסט בשיאו ובקהאם נתן מסירות גאוניות והבקיע הרבה בעיטות עונשין.
"מנהיגות של רגליים" יש לרונאלדו. זה מתבטא בשערים מכריעים שהבקיע. זה לא מספיק.
מנהיגות נוסח פלטיני (אני לא יודע מספיק על פושקש כמנהיג) היא רמה גבוהה יותר מהמנהיגות של קין. זה שילוב של פה ורגליים. הפגנת אישיות על המגרש. פלטיני, כידוע, הפך ליו"ר אופ"א. בקנבאואר היה אחראי על ארגון המונדיאל בגרמניה והוא נשיא באיירן. קרויף נחשב לא רק לאיש הכדורגל החשוב ביותר בהולנד אלא גם נבחר מספר שש כהולנדי החשוב ביותר (ללא קשר לכדורגל).

האמנם הילד השקט והביישן ממדיירה מסוגל להגיע לכך ? אני מאוד מאוד מסופק.

תומר 30 ביולי 2007

גלעד,פאביו ג'וניור היה כישרון ענק בברזיל לפני כמה שנים אבל מאז המעבר שלו לאירופה הקריירה שלו די צלעה וב3 השנים האחרונות הוא לא פוגע בכלל.הוא הספיק לעבור ביפן וגם באמירויות אז זה לא איזה משהו מיוחד בשבילו להגיע לישראל.הרקורד שלו היה די מרשים ולפני כמה שנים הוא לא היה מתקרב לכאן אבל בגיל 29 הוא יודע שהוא לא ישחזר את ההצלחה שהייתה לו.
בכל מקרה הפועל עשתה החתמה טובה אבל אני חושב שאבדי הוא החתמה יותר טובה,שחקן שהיה בעונה האחרונה בכושר טוב בליגה הברזילאית.בכלל הפועל עשתה את הרכש הכי מרשים הקיץ,אני חושב שאתה יכול להיות מרוצה.

Rd 30 ביולי 2007

רונאלדו שחקן נפלא אבל ללא אלמנטים של מנהיג.
אני מאוד אוהב את צורת המשחק של רונאלדו, הכיבושים, המסירות, הדריבלינג המושלמים אבל עם כל זאת אני חושב שהבעיה היא אחרת…
רונאלדו משחק ביונייטד אבל אין הרגשה אמיתית שהוא "רויאל רד" והכוונה היא לשחקן שהתחבר ליונייטד בכל רמ"ח איבריו.
יש הרגשה שהוא חושב על עצמו, על החוזה שלו ועל היוקרה האישית, הוא שחצן גדול אני חושש שהוא ישאר ביונייטד עוד עונה שתיים לכל היותר ולאחר מכן (אולי כשפרגוסון יפרוש) הוא יבקש/ידרוש לעבור לאחת מענקיות אירופה…
כשאתה צופה ברוני אתה מרגיש שהוא חלק מיונייטד ויונייטד היא חלק ממנו. הוא משקיע ונותן מעצמו, הוא התבגר מאוד מהר לנגד עינינו (זוכרים איזה שחקן הוא היה כשצירפנו אותו?) ולדעתי הוא המנהיג האמיתי (או הפוטנציאל לכך לכל הפחות), הוא ילחם עם כל אחד על המגרש עבור כל שחקן של היונייטד וישמח שיהיה לו משחק טוב גם אם הוא לא כבש…

עמיר 30 ביולי 2007

לרונאלדו חולשה מובהקת בבעיטות עונשין.במהלך העונה שעברה הוא התקשה שוב ושוב לעקוף את החומה שניצבה מולו.הצטרפות של טבז תנפיק ליונייטד עוד כעשרה שערים רק מבעיטות עונשין,מצרך שהיה חסר ביותר מאז עזיבתו של בקהאם.
ליונייטד צפויות בעיות קשות בהגנה,בודאי במקרה של פציעות.להוציא את פרדיננד ווידיץ כל שאר שחקני ההגנה נחותים באופן מדאיג ברמתם משחקני הקישור וההתקפה.
מקורות יודע דבר מוסרים שהשנה עשויה להיות שנת פריצה לכמה מהשחקנים הצעירים כמו לי מרטין,איגלס וגיבסון.

גיא 30 ביולי 2007

מסכים שרונאלדו לא טיפוש של מנהיג. עדיין – כשפרגוסון מאתגר אותו הוא צריך לדעתי לאתגר אותו ברמה הקבוצתית ולא האישית כי אז נראה אותו מחפש את הגולים האישיים ולא בהכרח את טובת הקבוצה.
לגבי רוני – שחקן טוב, אבל אובר-אסטימייטד.

לקראת העונה הקרובה – יש לי תחושה שהשנה, לראשונה מזה שנים רבות, ליברפול תהיה גורם משמעותי בצמרת עד הרגע האחרון (כן, אולי אפילו אליפות).

עומר ח. 30 ביולי 2007

רונן,
ראשית, אני משלים כבר כמעט שנה בקריאה מהנה של הבלוג ורציתי להודות לך על כך.
שנית, ביקשת תיקונים בעברית, ולכן יש לומר "שבעה בפברואר" (כמו תשעה באב או אחד במאי)ולא "שביעי בפברואר".

רונן דורפן 30 ביולי 2007

גלעד, האוסטרלי, RD:

זו בדיוק הנקודה. לדעתי רונאלדו הוא האתגר של פרגוסון. עד היום הוא גידל שחקנים נהדרים כמו בקהאם, גיגס וסקולס ששירתו את הקבוצה בצורה נפלאה וגם היו בשולי הרמה העולמית הגבוהה.
רונאלדו הוא ברמת כשרון אחרת. החבילה הבסיסית שגלעד מתאר (מהירות, כדרור ועוצמת בעיטה) הספיקה לכך שעם כל חסרונותיו הוא עשה דבר שלא נעשה ביונייטד מאז קנטונה ולא נעשה באנגליה כמעט מעולם – סחב קבוצה על הגב שלו לאליפות. את החבילה הזו צריך להפוך לשחקן מהטובים בהיסטוריה.

לRD לא היה שחקן על בהיסטוריה שלא חשב על עצמו. חשוב מאד שרונאלדו ירצה להיות השחקן הטוב בעולם. הוא גם התקדם הרבה יותר מרוני מאז צירופם ליונייטד. אין בכך כל רע. רוני יהיה, כמו שאתה אומר, העוגן של הקבוצה לשנים ארוכות וכנראה לא יעזוב אותה לעולם. הנקודה שאתה טועה בה לדעתי היא החוזה – לדעתי התהילה האישית חשובה לו יותר מהחוזה.

לון, מההיגות וכוכבות על היא לא רק אינטלקטואלית. בדרום אמריקה היו כמובן שחקני על כמו גארינצ'ה ומראדונה – חסרי חינוך וכושר בטוי עם כשלים התנהגותיים גדולים. אז לא צריך להיות נשיא אופ"א לעתיד בכדי להיות כוכב על. המקום בו אני מצפה ממנו לשיפור הוא לא בפה ואפילו לא בהבנת משחק (שגם ממנה הוא צריך יותר) – אלא בשערים במשחקים חשובים.

עופר 30 ביולי 2007

ובנתיים באמירויות: פשוט כלום.
מה יהיה תגידו לי?

ד"ר א. 30 ביולי 2007

500 לישׂ"ט או קרחת?

בעיני זו שאלה קריטית. אם מדובר בהתערבות על כסף, אז יש כאן מקרה של הימורים בספורט, ועוד על הקבוצה שלך, ועוד על ההישׂגים האישיים שלך.
ממתי כל זה מותר?

איתי נ. 30 ביולי 2007

לד"ר א' – צריך להתייחס לזה כאל תמריץ או בונוס. לא כהתערבות

רונן דורפן 30 ביולי 2007

עופר – שאלה טובה מאד. בברור יש כאן מלחמת עמדות. וונגר נפגש השבוע עם דין – שלכאורה נמצא מחוץ להנהלה. הוא גם לא חותם על החוזה שלו.

השאלה היא איך תגיב הקבוצהץ האם מתוך נאמנות למאמן הם ישחקו במוטיבציה גדולה יותר – או אולי העזיבה של ליונדברג ותיירי הנרי בנוסף לאי הבהירות ייצרו דמורליזציה

ד"ר א. 30 ביולי 2007

איתי –
ואם הוא היה מתערב עם שׂחקן מקבוצה אחרת בתור תמריץ?
או עם עיתונאי, מנהל מקצועי, סוכן שׂחקנים? ואם כך, מדוע לאסור בכלל על שׂחקנים להמר באופן מסחרי על נצחון הקבוצה שלהם, רק בתור תמריץ? הרי אם אני אתערב שהקבוצה שלי הולכת לנצח, אני אתחרה ביתר מרץ…

צריך למתוח קו ברור – או שמותר לספורטאים להמר בספורט, או שלא. אני מעדיף שלא, ודאי שלא באופן כה ציבורי.

עופר 30 ביולי 2007

אני מאד מאד מאד פסימי לגבי העונה הזו של ארסנל. אבל אולי פברגאס יוכיח שהוא ולא כריסטיאנו רונלדו השחקן הכי טוב באנגליה. אני חושב שלססק יש פוטנציאל גדול מכפי שחושבים, ואני מקווה שהוא יצליח לנצל ולו קצת ממנו.

גיל 30 ביולי 2007

לד"ר א., אני חושב שההבדל הגדול הוא סכום ההימור. 500 ליש"ט דומה להתערבות של פיסיקאים על דולר אחד, או שלנו על "צדק". אם באמת היו רוצים שיהיה תמריץ כספי היו מתערבים על סכומים הרבה יותר גדולים.

איציק אלפסי 30 ביולי 2007

עופר, התבטאתי כאן בעבר שלפי דעתי ארסנל היא המועמדת הבחירה לפנות את מקומה במועדון ארבע הגדולת העונה.
אחרי שראיתי אותם בסוף השבוע האחרון הגביע האמריות אני מתחיל לחשוב שאולי הספדתי אתכם מוקדם מדי. העזיבה של הנרי אולי משמעותית, אבל של ליונברג קצת פחות (אחרת וונגר היה נלחם עליו) ובהעדר הצל הגדול של המשורר הצרפתי יקרו לדעתי שני דברים טובים אצל התותחנים:
א. שחקנים כמו ואן-פרסי והנרי יקחו יותר אחריות כשאין להם את הנרי לפזול אליו בתחינה שיושיעם.
ב. אותם שחקנים בדיוק גם ישדרגו את המשחק שלהם בדרגה אחת לפחות כדי להוכיח שיש חיים אחרי הנרי.
ג. המשחק של ארסנל יהפוך הרבה יותר קבוצתי ומגוון ולא יתבסס כמעט באוםן בלעדי על המהירות של הנרי, משהו שהיריבות של ארסנל כבר התחילו להסתגל אליו.

ובכלל, וונגר הוא שועל, הוא יודע למנף סיטואציות בעייתיות לטובתו והוא ינצל את תהליך הבנייה מחדש להחדיר מוטיבציה וביטחון בשחקנים הצעירים שלו.

רונן, לגבי הפגישה עם דין, הוא התראיין אתמול בסקיי ספורט ניוז והכחיש שמדובר באיזשהו מהלך שנרקם מאחורי הקלעים. נכון אבל, שהמחוייבות שלו לארסנל תישאר לוטה בערפל כל עוד הוא לא יחתום על החוזה החדש.

Danny 30 ביולי 2007

To all the guys out there; do we need to talk about Ronaldo's talent?? I don't think so!! Regarding his ledership, did we forget that he is only 21 and is playing along side a couple of "old leaders, soon to be legends" Give him a few more years and the leadership will present itself

לון 30 ביולי 2007

רונן, לדעתי יש הבדל בין כוכב על למנהיג. אין הכרח שתהיה חפיפה ביניהם. נתת השוואה לפלטיני ופושקש ולכן השוותי לפלטיני, קרויף ובקנבאואר. ג'ורג' בסט היה שחקן על, אבל היה רחוק מאוד להיות מנהיג. כך גם ואן באסטן.

ודאי שאין צורך ביכולת אינטלקטואלית כדי להיות מנהיג, אבל יש צורך ביכולת דיבור. קין רחוק מאוד מלהיות אינטלקטואל, אבל היה מנהיג מצויין. הדוגמות של "מנהיגות בפה" שנתתי למעלה, היו שלו. גרי נוויל הוא דוגמה נוספת.

כפי שכתבתי, אני מסכים שלהבקיע שערים חשובים, גם זה חלק מפעולה מנהיגותית (כמו למשל השער של קין, שהיה הראשון של יונייטד בטורינו שהוביל למהפך 2:3, או השער של ג'רארד שהיה הראשון של ליברפול בקאמבק מול מילאן ב- 3:3) ואת זה יש לרונאלדו.

כדי להגיע למעמד של שחקן היסטורי הוא יצטרך יכולת משחק פנומנלית כמו בסט, או יכולת מנהיגות משולבת בכדורגל מצויין כמו פלטיני.
אם אני מבין נכון, אז אתה חושב עליו כעל בסט חדש. אני סקפטי, אבל בנושא הזה כבר דנו עם סיום העונה.

דני, הגיל לא בהכרח קובע לגבי מנהיגות, אבל אתה צודק שצריך להמתין.

ד"ר א. – כל דבר בחיים הוא תלוי הקשר. להתערב עם המנג'ר זה עניין שונה לחלוטין מאשר להמר באופן ציבורי. כך גם הימור על סכום זניח מבחינתו, שונה לגמרי מהימור על עשרות אלפי פאונד.

רונן דורפן 30 ביולי 2007

התכוונתי באינטלקטואל לא בהבנה בהגליאנים השמאליים – אלא ביכולות שכליות. כן – אני חושב שהכשרון שלו ראוי יותר להשוואה לבסט או גארינצ'ה. פלטיני לא הייתה השוואה מתאימה מבחינה סגנונית – אלא רק מבחינת היקף, ההישגים שהוא צריך להשיג. פושקש דווקא השוואה סבירה – הוא היה יותר כוכב ממנהיג.

ד"ר א. 30 ביולי 2007

שוב בעניין ההימורים –
(א) ברגע שהעניין מפורסם בעיתונות, הוא ציבורי.
(ב) הסכום אינו משנה – משנה העיקרון (מה הייתם אומרים על שׂחקן שהימר "רק" 500 ש"ח על הקבוצה שלו בווינר?)
(ג) יש כאן עניין של מראית עין. ברגע שסיפור כזה הופך לנחלת הכלל, ואף לדוגמא לאופן שבו מאמן טוב ממריץ את שׂחקניו (והרי זה לבו של המאמר), יש גם מתן לגיטימציא לתופעות חמורות יותר.
אני מודע לכך שלטיעוני slippery slope יש מגבלות, אבל דוקא כאן יש לדעתי תקדים לא חיובי.

רונן דורפן 30 ביולי 2007

דוקטור א. לגבי תמריץ להימורים אין פה שום בעיה בציבוריות האנגלית. הימורים הם חוקיים ולמנצ'סטר יונייטד, כמו לכל קבוצה בליגה, יש את חברת ההימורים הרשמית שלה ושם היא ממליצה לאוהדיה בפירוש להמר, ובפרסומות הללו מן הסתם מופיעים מדי פעם הן פרגוסון והן רונאלדו. מדובר במדינה בה הימורים ופרסום הימורים הם חוקיים ולגיטימיים – אז עניין ההתערבות ביניהם לא מעלה ולא מוסיף.

עכשיו נשאלת שאלה אחרת. מה ההבדל בין ההתערבות הזו למצב בו יש לרונאלדו סעיף בחוזה המתגמל אותו על שערים? או על מענקי ניצחון בכלל? ובגלל מה הבעיה שספורטאים, כמו פיט רוז בזמנו, טוענים "הימרתי בעד הקבוצה שלי. מה הבעיה עם זה?"

הבעיה נעוצה לדעתי בזיקה לתעשיית ההימורים. שחקן לא צריך לבוא בקהל סוכני ההימורים. ואם הוא רוצה להמר על כך שיבקיע 15 שערים בעונה, שיתערב מול המנג'ר שלו ולא בחנות ההימורים השכונתית. ולשחקנים באנגליה באמת אסור להמר.

גיל 30 ביולי 2007

רגע, רונן. איפה עובר הגבול בהימורים? הרי בספרד נהוג לתמרץ שחקנים מקבוצות יריבות, אבל אני מניח שדבר כזה לא אפשרי באנגליה. ונניח ששחקן מהמר עם המנג'ר שלו שהוא מבקיע שער במשחק ספציפי, מה אז? הרי זה יכול לשבש את המשחק הקבוצתי לא?

רונן דורפן 30 ביולי 2007

גיל. זה יכול לשבש אם ההימור היה רציני. אבל בשביל רונאלדו ופרגוסון 500 פאונד הם לא משהו במערכת שיקולים. גם אם הם קמצנים גדולים שכן סופרים כל פני – אני עדיין מעריך שמענקי הניצחון והאליפות והכסף מהספונסרים יגרמו לכך שרונאלדו חושב קודם כל על הניצחון.

גיל 30 ביולי 2007

ברור, זה גם מה שאני אמרתי בתגובה הראשונה שלי לד"ר א.

רונן דורפן 30 ביולי 2007

סליחה גיל, לא השלמתי את התגובה שלי…. הגבול הוא אחד משניים:

1. גובה ההימור משפיע על מצבך הכלכלי.
2. אתה עוסק בכך עם תעשיית ההימורים

לון 30 ביולי 2007

נראה לי שהתפספס משהו מאוד משמעותי בדיון על הימורים. הכוונה.
כשנעשה מעשה פלילי השופטים מחפשים מניע, כוונה פלילית.
כאן, הכוונה הפוכה. המטרה שהשחקן יהיה טוב יותר ולא פחות טוב. המטרה באה לשמש את ההתנהלות הטבעית (טובת הקבוצה בה הוא משחק ולא טובת היריבות).
המבחן הוא תמיד מבחן הסבירות. עובדה שאף אחד, כולל ארסן ונגר הבכיין הקבוע, לא פצה פה.

Rd 31 ביולי 2007

איזה דיון נפתח בגלל התערבות…
לפי דר' א. כל אחד מאיתנו אמור להשפט וזאת כי התערבנו על משהו מתישהוא בחיים.
הרי זה כמו שתתערב עם החבר שלך על 50 ש"ח במידה וקבוצתך תקח את האליפות – התערבות בין חברים בכל סכום שהוא,דרך אגב, אינה נחשבת הימור.

רונן היקר,
אני מצפה ממך שצפית במשחקי האימון שלנו, מה דעתך?
האיכויות של נאני מדהימות ונדמה שהוא משתלב כמו כפפה למנצ'סטר והוא שיחק משחקים בודדים בלבד…
הצעירים של מנצ'סטר מפתיעים אותי לטובה, בעיקר מרטין.דעתך?

Comments closed