האוליגרכים

בטיסה לישראל הבוקר קראתי בעניין בעיקר את הטקסטים שעסקו ביציע האוליגרכים שהקימה ההתאחדות באיצטדיון רמת גן ומסתבר שהכניס לה מליון דולר. חלק נכתבו בציניות, חלק באינפורמטיביות אבל הם היו מעניינים מאד. הם בהחלט תופעה האנשים הללו.
הצעד המחוכם של ההתאחדות ממחיש את הנס הציוני. רק לפני שבוע היה פה מדבר. מכלאות אוהדים אותם מכנים אצטדיונים. קופסא שמעליבה קופסאות, אורווה לא ראויה אפילו לסוסים. האיצטדיון הלאומי הגרוע באירופה. ופתאום בהתראה קצרצרה, כמו באמריקה, יציעים למיליארדרים.

חבל שזה לא רק הנס הציוני אלא גם משהו שמבהיר לי משהו על עולם המושגים של ראשי ההתאחדות. את התחום בו הם מתמצאים. חנופה לכסף. האוהד שמשלם חמישים שקלים ויושב ביציע המזרחי מחכה שנים לאיזשהו שיפור שיביא את התנאים באיצטדיון למשהו שמזכיר את הליגה הרביעית באנגליה. וזה מזכיר לי, וממש מצחיק אותי, שבאנגליה האוהדים מתלוננים על תאי האירוח הרבים בארסנל ובאולד טראפורד ובוומבלי. למרות ששם גם יתר האוהדים שם רואים את המשחק ביופי של תנאים.

בסך הכל ספורט הוא עניין של מסורת. בהתאחדות רואים את הישגיו של המאמן הלאומי הקודם ולומדים שכדאי לנהוג כבוד גדול באוליגרכים הרוסים.

*

אני זהיר מאד בכבודם של אוליגרכים, ולא רק בגלל שברוסיה ממליצים לעיתונאי להיות זהיר בכבודם של אוליגרכים. כי בסך הכל אני לא רואה הבדל גדול בינם להשתלטות משפחת אופנהיימר על שדות היהלומים בקימברלי או השתלטות משפחת רוקפלר על תעשיית הנפט של ארצות הברית. בכל המקרים הללו היה ניצול של תקופת מעבר להשתלטות פרטית על אוצרות טבע עצומים.

אלא שאצל הרוקפלרים והאופנהיימרים עברו מאה שנים ויותר, והכסף התיישן כמו יין טוב, והיום קוראים על שמם אוניברסיטאות ומפעלים תרבותיים. אז אני לא שולל שבעוד מאה שנים יקראו קוראי העיתונים ששני חוקרים מאוניברסיטת אברמוביץ' זכו בפרס נבזלין למחקרים רפואיים הומניטרים. אבל בינתיים אנחנו בתחילת התהליך הזה. ואחד המקומות בהם האוליגרכים מתחילים את המסע ללגיטימציה הוא הכדורגל.

מה הם יעשו לכדורגל?

ברור שאני לא ממש יודע. אני משער בתוך 3-4 שנים יתפוצץ סביבם מן הסתם איזשהו סיפור שחיתות גדול. זה מה שקרה בארצות הברית בראשית ימי הספורט המקצועני. משחקים נמכרו ושופטים שוחדו כי כל הכסף מסביב היה חדש ולא ממוסד. והאוליגרכים הללו, בלימוזינות המגוחכות הם הרי לא יותר מדמויות מסיפור של דמיון ראניון על סטרואידים. וניקולאי דבידנקו הוא רק השיקגו בלק-סוקס המודרני.

אבל השחיתות לא חייבת בהכרח לגדול. יכול להיות שהיא תהיה רק כאבי גדילה. ייתכן שבעתיד האוליגרכים יתמסדו ויאמצו קודים של משחק הוגן. בדומה לבעלי הקבוצות בספורט האמריקאי. ייתכן שהם יהפכו למקבילים של משפחות הכסף האיטלקי שתומכות בספורט. כשהספורט אמנם מלא שחיתות אבל הוא אף פעם לא נוגע במשפחות אניילי או מוראטי בעצמן. אפילו פרשת יובנטוס והורדתה לליגה השניה עצמה לא נגעה במשפחת אניילי. להיפך, היא הצטיירה כמי שנשארה נאמנה למועדון למרות הצרות שהמיטו אחרים.

ייתכן שהכסף יפעל בכוונים ההפוכים. הוא יכניס את האוליגרכים למסדרונות הכוח של הספורט. יהפוך אותם לבינלאומיים יותר בהשקפתם. יקרב אותם לחוגים של כסף ישן וכסף מוסדי. ושם כמובן יש שחיתות גדולה אבל שחיתות מסוג אחר, ושחיתות בספורט תהיה קטנה עליהם.

מה שבטוח בעיני הוא שאולי הספורט יועיל להם, אבל התועלת שלהם לספורט היא ממש אפסית. הכדורגל הרוסי הוא דוגמא ממש יפה. אברמוביץ' ניסה לחזק את הנבחרת הרוסית כשמימן לה מאמן בינלאומי בכיר מוכח. אבל האוליגרכים האחרים הציפו את הליגה בשחקנים זרים והתוצאה היא נבחרת עלובה.

נבחרת שרק אוליגרכים משעשעים יוציאו אלף דולר בכדי לבוא בחליפות ארמני לצפות בה משחקת.

שבת מול המסך (מי נוסע לאוסטריה ושוויץ?)
מסתבר שפוליטיקה וכלכלה זה אוברייטד

13 Comments

לון 18 בנובמבר 2007

כדאי אולי להיזהר בכבודם, אבל כדאי כמובן לשמור על חשדנות בריאה.
ההשוואה לרוקפלרים מעט בעייתית כשזוכרים למשל את עסקאותיו המפוקפקות של גאידמאק. או כשזוכרים שהאוליגרכים הריצו את ילצין כנשיא בובה. כלומר הם לא רק השתלטו על אוצרות לאומיים, אלא היו מעורבים בעוד כל מיני מאנקי ביזנס.

באשר לתרומתם לכדורגל, אני לא מכיר את הליגה הרוסית באופן מעמיק, אבל ממה שאני מבין, נדמה שהרמה עלתה והצופים זוכים לכדורגל ברמה גבוהה יותר. משהו דומה למה שקרה בפרמייר ליג. הקבוצות התחזקו, הנבחרת נחלשה.
יאמר לזכות אברמוביץ' שהביא את בעל המקצוע הטוב ביותר שיכול היה למצוא. אפשר לבקר אותו בכל מיני עניינים, לדעתי בעניין הזה הוא בסדר גמור.

ההערה האחרונה לדעתי לא במקום. ראשית, הגיעו גם רוסים לא אוליגרכים לר"ג. שנית, הם היו בטוחים שהם עומדים לצפות בנבחרת שלהם עולה על חשבון אנגליה ליורו. לפי המשחקים הקודמים של ישראל היו להם כל הסיבות לחשוב כך.

יואב 18 בנובמבר 2007

רונן, האם ההתעסקות של חלקם בכדורגל לא נובעת מחיפוש עיר מיקלט ליום סגריר? או שאלו סתם אגדות?

יאיר 18 בנובמבר 2007

לון; ההשוואה לרוקפלרים וקארנגים היא במקום (וגם נעשתה ע"י רבים וטובים בעבר) אם תפתח ספר על הסטוריה אמרינית תגלה שכל אותן משפחות היו משלמות בסוף המאה ה19 את המשכורות למספר רב של סנטארוים למושל ניו יורק ולרוב בכירי המכס.

מה שכן שונה לדעתי הוא שדווקא אותם אילי הון אמריקאים לא נכנסו דווקא כל כך לספורט (פוטבול לא היה קיים וגם הבייסבול עוד היה בחיתוליו) ועסקו יותר בפילנתרופיה "מכובדת" (אוניברסטיאות, רוקפלר סנטר, קארנגי הול), הבעלות על קבוצות הספורט היתה של אנשים עשירים אבל לא מאוד שהחלק העיקרי בהון שלהם הוא הקבוצה (אני יודע שמשפחת פורד מחזיקה בדטריוט ליונס אבל, חוץ מהם אני לא מצליח לחשוב כרגע על עוד משפחת הן אמרקאית שמחזיקה בקבוצה גדולה).

לטעמי מה שמדאיג בהשתלטות אוליגרכים על קבוצות היא העובדה שמדובר באנשים שרואים בקבוצה כתחביב להעביר את הזמן כרגע (או צבור פופולאריות) וככזה אין להם שום מחיובות כלפי הקבוצה, מה שיכול תוך כמה שנים להשאיר את הקבוצות העשירת האלה כיום בפני שוקת שבורה בעתיד.
הגלייזרים והג'ילטים רוצים להרוויח מהקבוצות בבעלותם (בדיוק כמו שהם עושים מהקבוצות שלהם בארה"ב) ולכן הם מחויבים להעמיד קבוצות טובות על מנת שהקבוצות ירוויחו. האברמוביצים והגאיידמקים לא מרוויחים מהקבוצות שלהם ולא מחפשים רווח כלכלי ולכן מתי שימאס להם שום דבר לא ימנע מהם להפסיק להשקיע בקבוצה (בהנחה שהם החליטו שהאינטרסים האחרים שלהם שהבאיו אותם לרכוש את הקבוצה מלתחילה לא קיימים יותר).

martzianno 18 בנובמבר 2007

לפני הכל, גילוי נאות: אני נצר למשפחת אופנהיימר המוזכרת לעיל – משפחה יהודית ענפה מגרמניה, יש שיגידו מתבוללת (למרות שסבתי עליה השלום נהגה לומר במבטא יקה כבד: "זה היה מקובל – נוצרים התחתנו עם יהודים ויהודים עם נוצרים. זהו!") על כל פנים השייכות למשפחה לא הביאה לי מעולם ברכה כלכלית ובטח שלא שיכנעה את הפקידה בבנק…

תופעת האוליגרכים היא ללא ספק מהמרתקות שהתרחשו (ועודן מתרחשות) בספורט בפרט ובחברה בכלל. אני, כמו רבים מאוהדי הספורט עוקב אחריה מעט בדאגה – כפי שציינת בעצמך, הדרך למוזיאון על שמך רצופה אולי כוונות טובות, העניין שהכוונות האלה הן בד"כ כוונות של רובי קלאצ'ניקוב…
ההבדל בין ימינו לשנות ה-40 בארה"ב הוא שהכסף כבר היה בכדורגל כשהגיעו האוליגרכים (גם אם לא ברמות המטורפות ובסטנדרטים שהם הציבו). הצטרפותם של האברמוביצ'ים רק האיצה את תהליך ה"קפיטליזציה" (מלשון קפיטליזם…) של הספורט, והפקעתו מידי האוהדים ה"אמיתיים". התהליך הזה הוא בלתי-נמנע לדעתי בעולם המערבי, שמקדש את הכסף באופן קיצוני ויש לו בהחלט גם צדדים חיוביים (פחות אלימות, מתקנים טובים וכיו"ב) אבל הוא בעיקרו מטריד. ההסתנוורות של ראשי ההתאחדות האנגלית מההון החדש כבר הביאה לפרמיירליג טיפוסים מפוקפקים כמו טאקסין שינאטוורה רוה"מ התאילנדי הגולה ועל מעלליהם של גאידמק וחבריו באפריקה נכתב לא אחת. לא נותר כנראה אלא להמשיך ולעקוב אחר ההתרחשויות (עד שמשהו יתפוצץ כמו שאתה אומר) ולעודד תופעות כמו הפועל קטמון ואוסישקין-ת"א (ודומיהן בחו"ל) ואת פריחת הספורט העממי, שכפי שנראה כרגע, ייתן בשנים הקרובות אלטרנטיבה לאלו שמתגעגעים ל"ספורט הישן" (החולצה, הסמל וכאלה – דברים שנעלמו ממגרשינו).
ועוד מילה לסיום: מדהים איך חלפה לה מאה מאז האופנהיימרים ועד הגאידמקים ואפריקה עדיין משמשת החצר האחורית של העולם. עצוב.

רונן דורפן 18 בנובמבר 2007

יואב – ההסבר של "עיר מקלט". פחות מקובל עלי. הם לא צריכים קבוצת כדורגל בשביל זה. ההסבר של "לגיטימציה" נראה לי יותר קרוב לאמת.

לון – "יוציאו 1000 דולר". לא התכוונתי לסתם מי שבא למשחק. התכוונתי למי שיוציאו עליו אלף דולר.

לוניה 19 בנובמבר 2007

הכסף של אברמוביץ לא שלו
אלא של המפלגה
את המשחק שהוא משחק איננו יכולים להבין.
משום מה הקוליסאום ברומא עולה לי שוב ושוב לראש.

גיל 19 בנובמבר 2007

ובינתיים הפטריוטס טוחנים את הליגה כאילו אף אחד לא משחק נגדם. שוב, בשני מקרים שונים, הם הלכו על 4 דאון כשהמשחק גמור במקום לבעוט שער שדה. דווקא במשחק כל כך חד צדדי אפשר לזרוק לפח את הטענות על היותם הקבוצה הטובה אי פעם. אין להם שום יריבים רציניים, וקבוצות גדולות מוגדרות דרך היריבות שלהם. האם הסלטיקס או הלייקרס היו כל כך טובים אם לא היה להם אחד את השני? איך אפשר לטעון את זה אחרי שבמשחק היום הם מבקיעים בכל אחד מ7 המהלכים הראשונים. לקבוצות מולם אין שום בושה לצערי. אז לפאטס היה משחק אחד צמוד אבל לצערי הקולטס מידרדרים מדחי לדחי. ויניטארי מחטיא שני שערים בדום (4 החטאות בשבועיים אחרי שמעולם לא החטיא בדום!). אפילו הסטילרס שהראו סימנים של קבוצה מפסידים בבושת פנים לג'טס. ועדיין, אלופה מכתירים רק בפברואר כך שיש עוד תקווה.

עוז 19 בנובמבר 2007

ובחזרה לנבחרת ישראל, הגרדיאן עם סיקור משעשע של השחקנים הישראלים בכמה שורות, אפשר לייצר מזה חומר לחידון קצר: א. believes he is a special one, declaring himself to be the best goalkeeper in the world
ב. Not as popular as Yossi Benayoun
ג. Gave up a career as a pilot in the Israeli air force to play football.
ד. The old man is his biggest fan. "Maor will be one of the leading players in the world," he said.
ה. Somehow got away with keeping his hair long during national service.
ו. dependable, conscientious and not flashy.
ז. "I've wasted my money on this skinny bag of bones,"
ח. Goalscoring hero and subject of conspiracy theory

והתשובות הנכונות: א. אוואט. ב. בן חיים. ג. יואב זיו! ד. מאור בוזגלו. ה. אבי כהן. ו. גל אלברמן. ז. ברק יצחקי. ח. גולן…

ויכסלפיש 19 בנובמבר 2007

ממה שאני מבין גלייזר וג'ילט אכן רוצים להרוויח אבל כדי לרכוש את היונייטד וליברפול הם נעזרו בהלוואות עתק ולא הביאו כסף מהבית כמו אברמוביץ' וגאיידמק, תקנו אותי אם אני טועה. לפיכך לא מן הנמנע שהם יקצצו בתקציב הקבוצה בגלל הכנסות קטנות מהציפיות, כמו בכל ביזנס, רק שלדעתי כדורגל אינו כל ביזנס.

כנראה שהרמה בליגה הרוסית עלתה, אבל זו ליגה מדרג שני או שלישי באירופה ולא אטרקטיבית לשחקני טופ קלאס גם בגלל מסורת וגם תנאי מזג האוויר. כך שהצופה הרוסי הרוויח מעט מאוד מהכסף של אלה שקנו באמצעותו לגיטימציה.

יאיר 19 בנובמבר 2007

ויכספליש, אתה צודק בקשר להלוואות אבל מה שלדעתי ימנע מהם לקצץ בתקציבים הוא העובדה שבכדורגל(בניגוד לספורט האמריקאי) אין חלוקה בין הקבוצות של המרצנדייז ושם לדעתי נמצא רוב הכסף (אין לי נתונים לגבות את זה , אני אשמח אם מישהו פה יפרט יותר על הנושא) ולכן ע"מ להרוויח הרבה הם זקוקים לכוכבים גדולים בקבוצות שלהם שימכרו את החולצות, זה יחייב אותם להחזיק כוכבים בקבוצות שלהם. שווה לגלייזרים לתת חוזה ענקי לרונאלדו כי הכסף מהחולצות שלו הולך אליהם ולא מתחלק בין שאר הקבוצות בניגוד למצב בספורט האמריקאי שבו נהוגה חלוקת רוויחם בין הקבוצות גם במרצנדייזינג (פרט לזה שנמכר בסביבת האצטדיון שזה סכום שולי יחסית) ושם באמת רואים הרבה בעלים בבייסבול שלא משקיעים כלום בקבוצה ומרוויחים מהכספים שהם מקבלים בליגה.

בקשר לליגה הרוסית נראה לי שהתהליך שקורה שם מבחינת המקומיים דומה למה שקורה בליגה פה עם כניסת גיידאמק- הרמה לא השתפרה (לפחות מבחינת שחקנים מקומיים) אלא שהרבה שחקנים בינוניים מקבלים הרבה יותר כסף ממה שמגיע להם.

martzianno 19 בנובמבר 2007

יאיר – התהליך שאתה מתאר (שחקנים בינוניים שמקבלים יותר מדי) הוא תהליך אופייני של היווצרות בועה וכולנו יודעים מה סופן של בועות…
לא קשה לנחש למה גאידמק בחר בישראל ככר-הפעולה שלו. פה באמת אפשר להשיג הכל בכסף (בדומה להרבה מדינות עולם שלישי), העניין הוא שעל הדרך הוא גמר לנו את הליגה (ולא שמדובר באבידה מי יודע מה) שכח המשיכה שלה לשחקנים ומאמנים ברמות הגבוהות, מוגבל.

תומר 19 בנובמבר 2007

מרציאנו,אני לא חושב שגאידמק הוא זה שגמר את הליגה בהנחה שהיא אכן גמורה. הדומיננטיות של ביתר עד כה נובעת מחולשה של חלק מהיריבות שלה,מכבי והפועל תל אביב ומכבי חיפה.
במקרה של הליגה הישראלית גם הכסף הגאידמקי הוא מוגבל כי לא משנה כמה ארקדי ישלם הוא לא יצליח להפוך את גרשון לבלם טוב יותר ממה שהוא. גם בנוגע לזרים הוא מוגבל,יש לו כסף להביא שחקן כמו פאלרמו(שביתר ספיננה בקיץ)אבל ברור לכולם ששחקן כזה לא יגיע לישראל.
סך הכל ביתר מובילה את הטבלה עם יתרון של 3 נקודות על השניה ו4 על השלישית.לא יתרון בלתי מחיק.
אני תמיד חושב שבארץ מרימים ידיים מוקדם מידי,האווירה לפני המשחק מול רוסיה הייתה כזו,ושוכחים שבכדורגל שום דבר לא קבוע מראש.נכון שביתר פייבוריטית,אבל לסגור את הליגה בנובמבר זה סתם זלזול במשחק.בכדורגל יש יותר מאשר כסף,צריך להזכיר את זה מידי פעם.
בכלל,ישנה מגמה טובה בליגה שלנו.הצלחה של הכדורגל בפריפריה,קרית שמונה וסכנין במיוחד עושות חייל עם תקציב קטן משל התל אביביות ומוכיחות שבמדרגות לא סופרים רק כסף.

אלון 20 בנובמבר 2007

אני חושב שההקבלה בין האוליגרכים לבין המתעשרים בארה"ב לא כל כך מדויקת אבל מילא, זה לא נורא מעניין אותי. מה שכן כדאי להגיד עוד דבר על ביקור האוליגרכים הצעירים בעיירה.

באופן בסיסי דעתי לא כדעתה של זהבה גלאון, כליברל, אני לא חושב שזנות כל עוד היא בהסכמה מלאה וחופשית ותוך דאגה לזכויות מסוימות היא דבר פסול. ובכל זאת. הפתיע אותי השקט וההומור שבו עברו ההלצות על "מטוס של זונות" שהגיע ביחד עם האוליגרכים. קוויאר, קוניאק, זונות, פלזמות. טובין, סחורה, יש לך כסף? תקנה עם זה גאדג'טים, אלכוהול, מכוניות ונשים. גישה די מגעילה לטעמי שרואה בנשים כחפצים.

דבר אחר שגם הוא עבר בשקט, שוב התרפסות בפני הכסף. בשבת שמעתי ברדיו שאמרו שהכבישים סביב לאצטדיון סגורים "להוציא בעלי אישורים". בלי לדעת אני מנחש מי היו אותם בעלי אישורים. אני אגב, מנחש שגם אותו מטוס יצאניות שנוחת בדיוק בימים בהם מתלבטים בישראל אם לבטל את דרישת הויזה ל"תיירים" מרוסיה בדיוק בגלל חשש מזונות קיבל אישורים בקלות רבה משל אנשים מהשורה. אז קנו את המשטרה שסגרה חצי גוש-דן כדי שלכמה בעלי ממון תהיה חניה נוחה. למה מה? לפחות אם היה מדובר במליונרים ישראלים היינו שומעים קצת ביקורת אבל כשמגיעים אנשי העולם הגדול והכסף הענק התקשורת שותקת.

Comments closed