הריעו למורלית'ראן!

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

היה רגע ספורט נפלא בשעות הבוקר המוקדמות כשמוטייה מורלית'ראן מסרי לנקה פסל את פול קולינגווד האנגלי ושבר את שיא כל הזמנים במשחקי טסט בינלאומיים למספר הפסילות לזורק בקריקט (WICKETS). הוא העמיד אותו על 709 ואחר כך גם על 710 ושבר את שיאו של שיין וורן האוסטרלי. מורלי הגיע אל השיא ב-29 משחקים פחות מוורן. האמת שהשיא היה של מורלי בעבר, אבל וורן וחזר ולקח אותו ממנו, אבל בינתיים וורן, שנבחר לאחד מחמשת שחקני המאה העשרים, פרש לפני 11 חודשים. וורן אומר שמורלי צריך להגיע ל-1000 קרקפות ולקבוע שיא שיעמוד לעולמים. ובכך יגשים את קביעתו הנבואית של הקפטן האוסטרלי הגדול סטיב וואו – שמורלי עתיד להיות "ברדמן של הזורקים".

את ההתרגשות של הסרי לנקים והרבה אוהדים אחרים מהישגו של הספורטאי האגדי הזה אפשר היה לחוש באינטרנט. איך חשים משהו באינטרנט? למשל כשהערך "מוטייה מורלית'ראן" בוויקיפדיה מתעדכן בתוך דקות בכדי לבשר על השיא. ושהראשון שמעלה את הסרטון ל YOUTUBE עושה את זה מצילום ביתי של הטלוויזיה בביתו.

*

וורן ומורלי החזירו לקריקט הרבה מהתחכום והאומנות שהיו בו בעבר. שניהם מה שנקרא "ספינרים" – כלומר זורקים כדור איטי ומסובב. בדור לפניהם שלטו הזורקים המהירים מהאיים הקאריביים עד שנבחרות החלן לוותר על זורקים סיבוביים בכלל. וורן ומורלי הפכו את המשחק על פניו. היום סיבוב הכדור נחשב לנשק המרכזי בקריקט. במיוחד שלזריקות הללו יש שמות רומנטיים כמו ה"דוסרה" המפורסמת של מורלי.

האמת שהתפתחות סגנונית בקריקט היא לא יותר מדי מעניינת, אבל מרגש שאחד השיאים היוקרתיים בספורט האנגלוסקסי נופל לידי ספורטאי ממדינה קטנה ופריפרית. מדינה שסבלה מאד ממלחמת אזרחים ומהצונאמי האיום לפני כמה שנים. מורלית'ראן משתייך למיעוט הטמילי ובהזדמנויות שונות קרא להפסקת המאבק בסרי לנקה. הוא גם פועל בתכנית המזון של האו"ם במדינה. לשמחת כולם הוא שבר את השיא בעיר הולדתו קאנדי.

גם ההתלהבות והג'נטלמניות האוסטרלית כלפי מורלית'ראן הם משמחים. כי בתחילת הקריירה שלו הוא הואשם לא פעם על ידי אנשי הקריקט שם, וגם על ידי ראש ממשלה קסנובופ בשם ג'ון הווארד, כי סגנון הזריקה שלו הוא לא חוקי. משהו שקשור ליישור היד בזמן הזריקה. אבל בדיקות מדעיות שנערכו הוכיחו כי הדוסרה היא חוקית לחלוטין, והיא לא שונה בהרבה מהתנועה של הרבה מהזורקים בתקופתנו. רק הרבה יותר טובה. הקריקט האוסטרלי הבהיר מה הוא חושב על ראש הממשלה הזה (שנזרק בשבוע שעבר בקלפי) כשקראו את הגביע במשחקים בין אוסטרליה לסרי לנקה "גביע וורן-מורלית'ארן"

ולסיום משהו שממחיש על הקשר בין תרבות וקריקט ומורלית'ראן בתת היבשת האהובה. טישאני דושי, שנחשבת למשוררת הצעירה המבטיחה של הודו, והיא גם רקדנית, ויכול להיות שלא ראיתם אישה יפה ממנה בחייכם, כותבת עכשיו את הביוגרפיה של מורלית'ראן.

כמה מחשבות על ספורט ומשפט
חדשות טובות בעניין רונאלדו (קאקה כדורגלן העונה בעולם)

25 Comments

דותן 3 בדצמבר 2007

בהחלט אישה יפה…

גע"ס 3 בדצמבר 2007

שאלת אוף טופיק: מה העניין עם מאמנים בלי תעודת מאמן. למה ההקפדה הכל כך מחמירה שלא לתת להם לאמן באופן רשמי? הרי לא מדובר ברופאים ואם לבעלי הקבוצה לא מפריע שמישהו עם כשרון טבעי ובלי תעודה יאמן, למה לרשויות זה כל כך מפריע?

martzianno 3 בדצמבר 2007

גע"ס, מי שמדפיס את התעודות, ממה יתפרנס?

רונן דורפן 3 בדצמבר 2007

גע"ס – הרצון להבטיח רמה של מקצועיות הוא לגיטימי. בעיקר בתחומים של פיזיולוגיה וכושר גופני. טבעי שהתאחדויות יקפידו על רמה מקצועית נאותה. הנקודה היא שזה דווקא פחות רלוונטי במקומות כמו צ'לסי  – שם בוודאי מסתובבים במערכת לא מעט אנשים עם כל ההכשרות והידע הנחוץ. אבל המועדונים הללו נדרשים להוות דוגמא למועדונים קטנים – שם ההקפדה חשובה יותר – ומכאן נראה לי שבאה הדרישה.

גע"ס 3 בדצמבר 2007

אבל רונן, האין החלקים שאותם ניתן ללמד ועליהם לתת תעודה לא מהווים אחוז נמוך יחסית ממה שבסופו של דבר הופך מאמן למקצועי?

רונן דורפן 3 בדצמבר 2007

הם חלק נמוך מאד במה שהופך אותך למנג'ר ארסנל. אבל הם חלק מרכזי מאד ביכולת שלך לאמן במועדון נוער מקומי. וטבעי שלא רוצים לתת פטורים למועדון גדול. מועדון גדול תמיד יכול לעקוף את הדרישה – כפי שעשו בזמנו עם בקנבאואר בנבחרת הגרמנית. כלומר למנות מישהו למאמן ולמנות עליו אחראי. אבל לגיטימי לחלוטין שהתאחדות תדרוש כי מי שמעביר את האימונים בקבוצות יהיה בעל תעודת מאמן.

גע"ס 3 בדצמבר 2007

טוב, קצת שכנעת אותי.

גע"ס 3 בדצמבר 2007

ומרציאנו שכנע אותי הרבה.

birdman of the bowlers? 3 בדצמבר 2007

קריקט מעולם לא תפש אותי. למרות הוויכוחים המרים שניטשו בבלוג הזה, אני עדיין חושב שזה לא ספורט. הביטוי שצד את עיני בפוסט הוא "ברדמן של הזורקים", מה מקור הביטוי הזה?

טדי 3 בדצמבר 2007

bradman, לא?

עומר ח. 3 בדצמבר 2007

משעשע כי בבלוג ישראלי זוכים 20 מיליון תושבי סרי לנקה לכינוי מדינה קטנה. אם אני לא טועה זהו פחות או יותר גם מספר התושבים באוסטרליה.

רונן דורפן 3 בדצמבר 2007

עומר. תאורטית אתה צודק. אבל כשאתה תקוע במפה מתחת להודו…

בירדמן. הכוונה לדונלד ברדמן, גדול שחקני הקריקט בכלל וגדול ספורטאי אוסטרליה בפרט.

עוז 3 בדצמבר 2007

רונן, טישאני אכן אישה יפה אבל הרי הזכרת אותה מכיוון שהיא גם אופה. ראוי לתת לינק גם לטקסט שכתבה ותורגם לעברית
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=606721&contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=0

Yair 3 בדצמבר 2007

מנצ'סטר יונייטד – פולהאם, דקה 65. אולה סולשאר מצולם ביציעים.
זאב זלצר: "הינה סולשאר, שכנראה סיים את הקריירה".

רונן דורפן 3 בדצמבר 2007

עוז תודה. לא הייתי מודע לכך שטקסט שלה תורגם.
יאיר. משפט כזה של זלצר הוא פשוט בושה. הרשת המשדרת מבהירה שאין צורך כלל להתעניין בליגה האנגלית בכדי להיות פרשן בשידורים בתשלום. פשוט זלזול תהומי בלקוחות.

birdman of the bowlers 3 בדצמבר 2007

רונן, תודה על ההבהרה.

גיגס רשם הופעה מס' 735, אבל מי סופר…

Yair 3 בדצמבר 2007

מסכים במאה אחוז רונן, זה פשוט מעליב.

אני אחסוך, אגב, את דעתי על רוב סטיילס והקוון בעל עיני הנץ שלו היום.

לון 3 בדצמבר 2007

בעניין הרישיון למאמנים – מאמן כדורגל זה מקצוע. כמו כל מקצוע הוא דורש הכשרה. רוב המאמנים עוברים את עיקר ההכשרה שלהם בהיכרות עם הנושא בתור שחקנים. עדיין יש תחומים שהם לא מודעים להם.

בנוסף, חלק מהאנשים בטוחים שכל אחד יכול לאמן. היה למשל את המקרה של פיטרמן בראסינג סנטאנדר. הוא היה הבעלים והחליט שהוא גם יהיה המאמן. לא היתה לו תעודה רשמית והוא ישב על הספסל בתור משהו אחר (נדמה לי שעסיין או משהו כזה).

כדי למנוע מצב כזה, יש רישיון.
בנוסף, באנגליה יש את עניין האיגוד המקצועי. זה בא להגן על האמנים כדי שלא כל שחקן יהפוך ברגע למאמן.
גם בארץ רצו להסדיר כך שלא כל אחד יכריז על עצמו כמאמן. הרי בקלות כמה מבעלי הקבוצות כאן בארץ היו מכריזים על עצמם כמאמנים ללא ההגבלה הזו.

חוץ מזה אני מוכן שטישאני דושי תכתוב גם את הביוגרפיה שלי. אפילו רק פרק אחד. בדיוק על זה נאמר "שירה".

רונן דורפן 3 בדצמבר 2007

בירדמן. אגב, יש המכנים את ברדמן "בירדמן של החובטים".

לון 3 בדצמבר 2007

עוז תודה על הלינק. בהחלט מעניין.

Ido 3 בדצמבר 2007

משמח מאד מאד שהפסילה היתה על קולינגווד האנגלי. אם זכרוני אינו מטעה אותי גם ה-708 של וורני היתה מול האנגלי קולינגווד.
בראיון אחרי המשחק התוודה מורליטאן שהאוף ספין התפלק לו הפוך והוויקט הפתיעה גם אותו.

אני עדיין בדיעה שוורני הוא הגדול מכולם, חלק מהפטריוטיות שלי כלפי שכני מסט קילדה זה שאת ה708 הוא עשה שאיתו משחקים בראט לי, גלן מקגראט' וג'ייסון גילספי. הפאסט בולרים הכי הכי, שעל כל אחד מהם יש כמה מאות וויקאטים (ובראט לי עוד צעיר! ). ומורליט'אן בחור עם מזל נולד בסרי לאנקה שמה הבולרים.. רזים משהו. רק לפני שבועיים נגמרה סידרה מפוהקת במיוחד בו פרקנו את סרי לאנקה בסוויפ, שריקי פונטינג מסיים את סדרת החובטים באופן יזום, כי התוצאה כבר היתה אסטרונומית ועדיין מרבית החובטים של אוסטרליה עוד לא נפסלו… זה אומר משהו על שאר הבולרים בנבחרת סרי לאנקה.

לסיום לאלו שלא מבינים מה המהומה במשחק המפוהק שנקרא קריקט.
אז טיזר שאולי יכניס אותכם לעניינים:

הקריקט זה משחק קיץ שהולך מצויין עם בירה קרה. הוא בה בה בהשלמה לליגת הכדורגל שמשוחקת בחורף. הקריקט הוא משחק ארוך במיוחד שהוא אידאלי לטלויזיה כיוון שהוא כמו שומר מסך, אפשר לעבור לידו כל כמה זמן ולהתעדכן בתוצאה, אפשר לשבת ולחכות לפסילה (ושבראט לי זורק זה בערך 1/12 נסיונות). אפשר לשים את זה ברקע לעבודה בגינה או לבארבי עם חברים, שומר מסך.

בקרוב מאד תתחיל אגב ליגה מקצוענית של 20/20 (משחק שנגמר תוך שלוש שעות קצרות בערך) בו כל הקריקט נכנס לאקסטרים מוד. יש רק 20 סיבובי פסילות לכל קבוצה ולכן אין טעם לנסות לחבוט שקול ומתון כמו בטסט קריקט, והחובטים מפוצצים כאיו אין מחר, ואז גם יש הרבה יותר פסילות.

לרונן הווארד עף רק בגלל השעמום, בחייך אותו ראש ממשלה עשר שנים, באמת…

רונן דורפן 3 בדצמבר 2007

עידו, יש לזה גם צד שני. הזורקים האוסטרלים לא צריכים לשחק נגד החובטים האוסטרלים. וורן לא כל כך יודע מה זה להישחק יום שלם בשדה מול סטיב וואו ומרק טיילור למשל.

אבל הנתון המשמעותי הוא אחר: מורלי – 21 ראנס לפסילה. וורן – 25 ראנס לפסילה. מה שכן לוורן יש יתרון אחד על מורלי כשחקן – שהוא גם היה חובט מצויין.

למרבה הצער וורן גם ישב שנה בחוץ בגלל סמים – מה שממש מכתים את שמו כשחקן ענק.

Ido 4 בדצמבר 2007

רונן, כל הנבחרת האוסטרלית משחקת ראש בראש בגביע PURA. (פונטינג הוא בטאזי וורני שיחק בויקטוריה)

ואת ה 1:25 הוא עשה גם שם…

רונן דורפן 4 בדצמבר 2007

עידו – הפער בין מורלי ולוורן נשמר גם במשחקי יום אחד. במשחקי פירסט קלאס הוא כמעט כפול 18 לעומת 26. באותו שדה משחק בדיוק (קאונטי קריקט) למורלי יש ממוצע 16 ולוורן כ-25.

הממוצע הוא האלמנט הקובע. כמו שאמרת, עניין הבואלרים לצידו אולי משפיע על מספר הוויקטס אבל לא על הממוצע.

להיפך: וורן זרק פעמים רבות אל חובטים מותשים מהארטילריה של לי ומגקראת'. מורלי זורק הרבה פעמים בכדי להציל את המשחק.

אני מת על שיין וורן, וכמו שהזכרתי הוא גם חובט גדול. ולכן אולי הוא עדיף לקבוצת פנטזי. אבל כספינר הוא שני למורלי. והוא מודה בזה ולא מתוך צניעות.

Ido 4 בדצמבר 2007

אמת אמרת, וורני באמת חושב שמורליטאן, הוא הספינר הגדול ששיחק.

עוד דבר שאני אהבתי במשחק של וורני זה הטראש טוק… הוא פשוט היה מוציא מהכלים את החובט, ולא רק הוא גם פונטינג וגילי יושבים על הראש של החובט ובמשחק של כמה ימים בשמש האוסטרלית או ההודית גם החובטים הקשוחים ביותר נמסים…

ואני.. יש לי כבר אליל חדש. בראט לי. שמעת שהוא פסל 8 מתוך ה 10 של סרי לאנקה בטסט הראשון בגאבה ? הוא ושון טייט הולכים להיות הצמד חמד הבא!

Comments closed