אפרופו מאריון ג'ונס. למה כן צריך לפסול ספורטאי גם אם עברו שבע שנים

הועד האולימפי קיבל היום את אחת ההחלטות החשובות ביותר בתולדותיו. לא פחות מזה. ההחלטה לפסול את התוצאות של מריון ג'ונס מאולימפיאדת סידני. ג'ונס הייתה האישה הראשונה בהיסטוריה לזכות בחמש מדליות באותה אולימפיאדה. שלוש מהן היו מזהב ושתיים מארד. אני משער שיש אנשים שטוענים שאין בכך כל טעם. האתלטיות שהפסידו לה לא יטעמו את תחושת הניצחון באיצטדיון האולימפי, ובנוסף לא ברור אם המפסידות בכלל ראויות לניצחון הזה. כמה מהן חשודות בעצמן בענייני סמים.

לפני כמה שבועות, כשג'ונס נתפסה אחרי שנים רבות של התחמקויות, חשבתי שהעונשים הראויים לה הם תביעה כספית גדולה ואפילו תקופה בכלא. אבל במחשבה שניה חושב שגם פסילת התוצאות היא חשובה מאד. אבל דווקא לא בגלל ניסיון לתקן את העוול בעבר, העוול הזה באמת לא בר תיקון, אלא את העתיד. איך בדיוק? אחת ההנחות של ספורטאים משתמשים היא שהסיכוי שלהם להיתפס הוא קטן. הם חושבים כך כי הם יודעים את טיב הבדיקות והחקירות ורואים שמספר הספורטאים הנתפסים קטן.

לעתים הם גם בוטחים בסיטואציות נסיבתיות. למשל, אני די בטוח שספורטאים שמייצגים מדינה שמארחת אירוע ספורט חשוב, חושבים שהרשויות מעלימות עין ממעשיהם. הספורטאים גם חושבים, בצדק, שהמדענים שיוצרים את הסמים מקדימים את המדענים שמנסים לגלות אותם – בגלל היתרון שלהם בזמן ומשאבים.

פסילת התוצאות דווקא בשבע שנים איחור היא חשיפה של האתלט לא רק למשטר הבדיקות והחקירות הנוכחי אלא גם לבדיקות וחקירות של העתיד. ג'ונס נתפסה בגלל אי-מייל לא זהיר. בדומה, טכניקות בדיקה יכולות להשתפר. דגימות יכולות להישמר. חבר לקבוצה או מאמן עלולים לכתוב ספר זכרונות. ועדת חקירה עלולה לקום. הוא ייאלץ לברוח והתחבא כל ימי חייו.

במצב כזה לא כל כך קל לאתלטים להעריך את הסיכון. הלקח של מאריון ג'ונס, או פסילה עכשווית של בארי בונדס, יכולים להיות כלי יעיל מאד של הרתעה. ולכן ההחלטה הזו כל כך טובה, וכפי שכתבתי לפני כמה שבועות – עושה רושם שיש תפנית מפתיעה במלחמה נגד הסמים.

האוליגרכיה הישנה
על היסטוריה, אנגליה, איטליה ופאביו קאפלו

13 Comments

גיל 12 בדצמבר 2007

הטיעון המרכזי בעיניי לפסילת תוצאות היא שפסילה כזו מוחקת את העבר של הספורטאי. זו פגיעה עצומה באגו ובכבוד של הספורטאי, וכל מה שהוא עשה כאילו לא קיים. רק מחיקה כזו יכולה לערער את שיווי המשקל של ספורטאים ולא חשוב מתי היא מתרחשת. ספורטאי שרימה צריך לדעת שכל חייו הוא יחיה בפחד שמעשיו יתגלו.

Glenn Edward Schembechler 12 בדצמבר 2007

מה החליטו לגבי שותפים/ות למקצה קבוצתי? זה כמובן לא הדבר המרכזי אבל דיי חבל בשבילן אם גם מהן זה נשלל (בהנחה שהשאר צחות כשלג)

רונן דורפן 12 בדצמבר 2007

גיל – אני חושב שאתה צודק, ובדיעבד אולי הייתי מוותר עכשיו על עונש מאסר. למרות שמדובר בהליכים שונים.

גלן – עוד לא החליטו על כך – וגם לא החליטו מה לעשות עם המסיימות אחריה. לא נתנו עדיין שדרוג אוטומטי של מדליות – משום שחלק מהמתחרות נתפסו גם כן.

קורא 12 בדצמבר 2007

אני בעד פסילת התוצאות אבל לא בעד כליאה, בסך הכל מדובר בספורט, אחרי הכל.

חוץ מזה, נדמה לי שלספורטאי הדיל הזה כדאי, להשתמש בסמים, לזכות במדליית זהב, לעשות כמה מליונים ואז להיתפס ולהחזיר את המדליה. עדיין, הוא יוצא מהסיפור הזה עשיר.

גיל 12 בדצמבר 2007

חשוב לזכור שג'ונס שיקרה לחבר מושבעים וזה כשלעצמו לא קשור ישירות לעבירות שלה.

אני בעד להשאיר את המירוצים הללו ללא מנצח, ככה לדיראון עולם, ואז כשיהיה איזה ילד בעוד 20 שנה שישאל למה אין מנצח יסבירו לו למה.

Gilad Bloom 13 בדצמבר 2007

To reader,the most important thing that a person has is his/her reputation,all the money in the world would not fix Marion Jones' life,she will be forever remembered as the one who cheated and got stripped out her medals,no need for jail time,i almost feel sorry for her but not really,the sad truth is that she was a really great athelete even without the drugs.All of that is gone now and every athelete in the world that took drugs and got away with it is looking in the mirror and shaking a little bit,like Ronen said,this is good news for the future,just like the good news about the supporter that got 20 days in jail for running into the field in the Sweden game,sometimes harsh punishment is the only way to change things,

tksr 13 בדצמבר 2007

מכיון שההנחה הסבירה היא שכל הספורטאים הבכירים בענפים כמו אתלטיקה ושחיה משתמשים במינון כזה או אחר בסמים ובחומרים נוספים – מותרים או אסורים – שמשפרים את יכולתם והישגיהם , וכל שיאי העולם הם תוצר של השימוש הזה אז למי אכפת אם לקחו לג'ונס את המדליות ופסלו את תוצאותיה.היא נתפסה ואלה הצליחו להתחמק.השקר גלוי וידוע והמאבק בין המפתחים ובין המגלים ימשך גם בעתיד.היום שבו הפכתי אדיש לנושא היה כאשר הועלו ספקות לגבי מיגל אינדוראין וזכיותיו בטור דה פראנס.אינדוראין היה אחד מאלילי ילדותי והתחושה הקשה שבאה בעקבות הידיעה הזו היתה גם הסיבה שלא יכולתי להיות שותף להתפעלות הכלל עולמית מלאנס ארמסטרונג בשנות הטור האחרונות שלו.אגב,יום אחד גם מעלליו של לאנס ייחשפו.

נאיבי 13 בדצמבר 2007

לספורטאי במיוחד אם הןא בא מהגטאות האמריקאיות או ממקומות עניים אחרים כדאי להיות ראשון בכל מחיר.
הפרס הוא גדול מדי. על גבו של ספורטאי צעיר שכזה יושבים מאמנים ועסקנים והם ספקי הסמים. לאיגוד האולימפי אין בעיה לפסול אתלט כזה או אחר, כל עוד הם טסים מפלאזה להילטון מאושרים מקוק.

מרקפוצ'ינו 13 בדצמבר 2007

כנראה שאתה לא כזה נאיבי…יפה דרשת.

ועדיין, ישנם אתלטים שעומדים בפיתוי.

נאיבי 13 בדצמבר 2007

הענין תלוי מאוד ברקע ממנו הם באים.
אם אלוהיטו התמכר מה יעשו בני התמותה?

עדי קיסן 13 בדצמבר 2007

יכולים לפסול את התוצאה. אבל העובדה היא שבונדס הוא האדם הראשון בהיסטוריה להשיג ככה וככה הום ראנס. וזה תמיד ייזכר. עם כוכבית – אבל ייזכר.
שיא עולם בריצה יכול להיפסל. אבל זאת עדיין תהיה הריצה המהירה בהיסטוריה

יאיר 13 בדצמבר 2007

הערב ב9 שעון ישראל (מסתבר שיש מקומות שעדיין מכוונים הצהרות דרמטיות לפי שעון מבט…) יתפרסם דו"ח מיטשל יש ביומיים האחרונים הרבה שמועות על שמות גדולים שמופיעים בדו"ח, שהשם המרכזי שמוזכר הוא של קלמנס.

אני אישית מקווה שכמה שיותר כוכבים "אהובים" כמו קלמנס ועםפ אפשר איזה ג'יטר ואורטיז יוזכרו בדו"ח וככה אולי יעזבו קצת בונדס ויבינו שזה בעייה כללית שנגהה בכולם ולא רק באנשים לא נחמדים כמו בונדס וקנסקו.
אני רוצה לראות שבמידה וקלמנס יוזכר בדוח הזה (ואני אישית די משוכנע שהוא השתמש במשהו) הוא לא יכנס לHOF.
ומאותה סיבה אין שום סיבה שבונדס לא יכנס, הדברים היו חוקיים כולם השתמשו באותה תקופה רוצים לשים הסברים כוכביות נצנצים ושאר דברים סבבה אבל המקום של בונדס בHOF הוא ראוי בדיוק כמו כל שחקן ששיחק ב15 שנה האחרונות.

רוגל 14 בדצמבר 2007

דעה קצת שונה, על שימוש בסמים ועל דו"ח מיטשל, ששוה לקרוא – http://austrianeconomists.typepad.com/weblog/2007/12/naming-names.html

Comments closed