האם אפשר לעשות משהו עם ההימורים בטניס?

ניקולאי דווידנקו תקף היום את הATP וכינה את החקירה נגדו "אדיוטית”.
תקציר האירועים: דווידנקו שיחק לפני כמה חודשים מול הארגנטינאי ניקולס מרטין אסקאיו בטורניר בפולין. במהלך המשחק, אחרי שדווידנקו ניצח כצפוי במערכה הראשונה, החלה להירשם פעילות גבוהה ביותר בשוק ההימורים על המשחק. ההימורים הללו חזו הפסד לדווידנקו שבאמת נוצח במשחק לאחר שפרש במערכה השלישית. חברת ההימורים betfair, שהיא במידה רבה גם שוק משני בו חברות הימורים מנסות לאזן את השווקים, אמרה שהיקף ההימורים חרג מכל עניין סביר. בערך פי שבע מהרגיל כשרוב הכסף לזכות אסקאיו מגיע דווקא אחרי הפסד המערכה הראשונה.
בחודשים שמאז מנסים בATP לאסוף ממצאים. מסתבר שהם ביקשו ממנו פרוטים של שיחות טלפוניות. הוא מסר את חלקן וסירב למסור אחרות בשם פרטיותו. בטורנירים שנערכו מאז ספג פעם אחת קנס של 2000 דולר על כך שלא התאמץ ובטורניר אחר קיבל אזהרה מהשופט. על קנס ה-2000 דולר הוא ערער וזכה בערעור.
לא מעט טניסאים, ביניהם דג'וקוביץ ואנדי מארי, אמרו שנחשפו להצעות למכירות משחקים. אחד הדברים המעניינים שלמדתי מהפרשה הזו הוא שטניס הוא הענף השלישי מבחינת כמות ההימורים בבריטניה – אחרי מירוצי סוסים וכדורגל. מסתבר ש-60 מליון דולר היו על משחק הגמר בין נדאל לפדרר בווימבלדון – שזו בערך כמות ההימורים על משחק פרמייר ליג די גדול.
*
ההתרסה של דווידנקו ממחישה עניין מאד עצוב.
הסיכוי להוכיח משהו נגד שחקן טניס שמוכר משחק הוא קרוב לאפסי. מדובר בספורט יחידים בו החלטות של שחקן לא חשופות לאיש. באופן תאורטי שחקן טניס לא צריך אפילו צד שני בשביל למכור משחק. הוא יכול להמר באינטרנט עם כרטיס אשראי של קרוב משפחה ואז להפסיד. אלסיו די מאורו, טניסאי איטלקי, נתפס מהמר ברשת, ספג עונש קשה במושגים שלו (60 אלף דולר) ועלול להיות מורחק לכל החיים. אבל אלו שטויות – די מאורו יהיה האחרון להשתמש בכרטיס האשראי שלו. אחרים ישתמשו בחשבונות של החברה של הבת דודה של מאמן הכושר. ממש בלתי אפשרי לאתר מקרים כאלו ברמת ההוכחה המשפטית – תוך שמירה סבירה על זכויות חשודים.
הסיכוי היחיד להילחם בתופעה היא להסיר את הכפפות. ארגון כמו הATP הוא ארגון פרטי. תיאורטית הוא לא חייב לשתף את ניקולאי דווידנקו בטורנירים שלו. אבל צעד דרסטי כזה עלול לא לשרוד את בית הדין לבוררות ספורט בלוזאן.
צעד מעט פחות דרסטי הוא להפסיק משחק בו מדווח על תבנית הימורים חריגה. כאן דווקא יש תקדימים. מסחר בבורסה מושעה לעתים בסיטואציות של חוסר וודאות. הימורים על ספורט הם חוקיים וענפי ספורט מעודדים את חברות ההימורים להציע הימורים על משחקיהן. הן מוכרות מידע רשמי בכדי לקיים את ההימורים הללו ובאנגליה חברות ההימורים פועלות בתוך האיצטדיונים. במצב בו ארגוני ספורט מעודדים הימורים, הם חייבים לדעתי לפעול במצב בו הם חושדים לעניינים לא כשרים. אחרת הם מרמים את הקהל שלהם. לכן יש לדעתי לצעד כזה סיכוי לעמוד בביקורת של בית המשפט.

עוד יום בהיסטוריה הארוכה של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב
קצת על שפה וספורט

22 Comments

michaly 2 בינואר 2008

נראה לי יותר הגיוני שחברות ההימורים עצמן יסגרו הימורים שמתגלה בהם פעילות חריגה. הן הרי המפסידות העיקריות מהעניין.

אריק 2 בינואר 2008

אם כל שחקן שיתפס מעורב בהימורים יתבע בסכום כל הכספים שקיבל כל הקריירה, כל הפרסים ישללו ממנו והוא יורחק לכל חייו אז אף שחקן לא יסתכן ולא יהיה מעורב בהימורים.

כנ"ל לגבי סמים באופניים.

michaly 2 בינואר 2008

אבל אריק, כמו שרונן כתב, מאוד קשה להוכיח דבר כזה.

גיל 2 בינואר 2008

העניין הסטטיסטי הוא הכי ברור. אפשר להוכיח די בקלות שמשהו לא כשר מתרחש עם הימורים גבוהים מדי למשחק או הימורים חד צדדיים מדי.

michaly 2 בינואר 2008

אם יש עורכי דין באולם הם מוזמנים להגיד האם מספיקה סטייה סטטיסטית, חמורה ככל שתהיה, כדי להאשים שחקן במכירת משחק.

חברות ההימורים, אגב, פטורות מחובת ההוכחה. על פי תקנון המועצה להסדר הימורים שלנו אפשר לסגור ואף לבטל הימור שיש לגביו חשד. אני מניחה שיש סעיפים כאלה בתקנונים של כל חברות ההימורים.

uRv 2 בינואר 2008

הסיכוי היחידי במלחמות האלו (הימורים, סמים וכו') זה הצבעה ברגליים.
אם קהל לא בוא ולא יצפה בטלויזיה באירועים אז הכסף הגדול יעלם.
בשביל זה דרוש אומץ לב – ודוגמא טובה לאומץ לב כזה הוא הטור דה-פרנס והסיפור של החסויות ושידורי הטלויזיה.

גיל 2 בינואר 2008

למיכלי, לא צריך להאשים אף אחד. חריגות סטטיטיות אינן אולי הוכחה משפטית אבל אם יפסיקו משחקים שיש עליהם הימורים לא הגיוניים זה יגרום הרבה נזק לשחקנים המעורבים, מה עוד שצפוי שאלו יהיו אותם שחקנים כל הזמן. בדיוק כמו שהיה בדו"ח מיטצ'ל, תהיה פה הצהרת כוונות משמעותית וסימון אנשים בלי כל הבעייתיות של לתבוע אותם.

martzianno 2 בינואר 2008

קודם כל, זה טיפה מעציב ששחקן ברמתו של דווידנקו (כמעט 7 מיליון דולר, סך הפרסים שהרוויח עד כה בקריירה) הולך ומוכר משחק.
הבעיה בטניס, מלבד העובדה שמספיק לקנות שחקן אחד, היא שהפעולות שהוא נדרש לבצע בכדי לשנות את התוצאה הן חלק אינטגרלי מהמשחק וקלות יחסית לביצוע (בניגוד לכדורגלן למשל). חוצמזה, כבר למדנו שלא חייבים למכור משחק, אפשר להמר על מערכות, משחקונים ומספר הפעמים שהשחקן לוקח שלוק מהמשקה אנרגיה שלו בהפסקה. אנשים יהמרו על כל דבר. הימורים תמיד היו (ותמיד יהיו) חלק מהספורט, אבל מצב בו ארגוני הספורט מעודדים את ההימורים, מלכתחילה מריח לא טוב.

שרון רזניק 2 בינואר 2008

ביום שבו הפסדתי 150.4 ש"ח בהימורים (בארסה למשל, כבר הובילה 2-0,בבית,נגד אלהים יודע מי וחטפה שניים!)
אני חייב לומר שהימורים תמיד יהיו חלק מספורט, וכך אולי גם השחיטויות, כמו בהרבה דברים טובים תמיד יבוא משהו שברגע, יכול להשכיח את כל הטוב שבדבר ולהעלות את החרא למעלה.
אה כן, זה גם אותו יום שפרגסון הזכיר לי שכדורגל הולך והופך לעוד ארוע של קהל קונצרטים (ההערה על הקהל ותשובת האוהדים הזועמת)
בכלל,תקופה מבאסת לאהוב ספורט…(?)

שרון רזניק 2 בינואר 2008

ואני פשוט חייב לחלוק את העובדה שכבר נתתי לניוקאסל 1/X ועדיין הם חטפו בראש!
זהו,שתקתי.

עומר 2 בינואר 2008

http://www.youtube.com/watch?v=7L1bE8y4no8&feature=dir
זהו תקציר משחק ההוקי החגיגי בין בפאלו לפיטסבורג שנערך באיצטדיון פוטבול פתוח לעיני 80 אלף צופים. לפי הוידאו הזה ואחרים שמצאתי, זה נראה כמו אירוע מעניין וייחודי. היתה רוח חזקה שממש השפיעה על מהלכים, ירד שלג כבד וממש אפשר לשמוע את האפקטיביות של כמות עצומה כזו של צופים.

Gilad Bloom 3 בינואר 2008

Ronen,Like you said it's very easy to "sell" a match if you are a player and very hard to prove and it's a big problem mainly for the image of the sport because i'm still sure that 99% of the tennis mathces are legit,especially the final rounds of major tournaments,there are thousands of matches a year on the ATP Tour in small tournaments that you can bet on,it's impossible to track down the corruption,maybe they should ban gambling on individual sports because it's so easy to fix,it's been going on for years in boxing and now in tennis,by the way i'm not so sure that Davidenko is guilty,it could be one of his trainers or someone in the crowd that noticed that he was hurt and sent an sms to a gambler who got greedy and sold the info to some mafia people,he will always have the stigma wheather he did it or not,like you said,it's sad.

Ido 3 בינואר 2008

גם לי לא נראה שדווידנקו אשם במשהו, חוץ מלהיות אוטסיידר.

מה שכן אתמול צפיתי במשחק מדהים של נובאק דויקוביץ בזוגות מעורבים בטורניר הופמן, פרת'. השותפה שלו ילנה ינקוביץ היתה פצועה מכדי לשחק אך גאה מכדי לפרוש, ונובאק ניצח לבדו!!! את הזוג הצרפתי, במשחק מדהים, המון המון רגעי קודאק.

הגמר של האופן רבותיי הוא אלוהים נגד נובאק. מי שעוקב אחרי התחזיות שלי כבר הרוויח על הרוגבי ועל וימבלדון.

לשרון את הכסף סופרים בסוף העונה…

אביעד 3 בינואר 2008

גיל – "סימון אנשים בלי הבעייתיות של לתבוע אותם"? נשמע קצת מוגזם, הרי בשביל זה נועדו התביעות – לסנן את החפים מפשע ולתפוס את האשמים.
ודו"ח מיצ'ל נקב בשמות בלי משפט, אבל רק אחרי שניתנה הזדמנות לכל המוזכרים בו להשמיע את דברם והם בחרו במתכוון שלא לשתף פעולה.
מקרה דווידנקו יכול להיות קלאסי לטענה הזאת – כל העניין התחיל מהמשחק שלו בו בוטלו ההימורים. יכלו להיות לכך סיבות רבות שאינן קשורות אליו (כמו שמישהו ציין לפניי, אולי אפשר היה לראות או לגלות ממקור כלשהו שהוא סוחב פציה וכו'), כל ההאשמות שבאו אח"כ נבעו מהמשחק הזה, הקנס על חוסר המאמץ וכל אלו באו מסטיגמה שהודבקה לו ואנו לא יודעים אם בצדק. אם נדאל או דיוקוביץ' או כל שחקן אחר בסבב היה עושה מה שדוידנקו עשה, אף אחד לא היה קונס אותם על חוסר מאמץ (פדרר לא נחשב, הוא כבר שנים לא מתאמץ כי הוא מנצח גם ככה).

גיל 3 בינואר 2008

זה ניקולאי לא ניקולאס

רונן דורפן 3 בינואר 2008

גיל – תודה. קשה לעשות את המעבר מפרמייר ליג לטניס…
אביעד – נכון, ועדת חקירה היא אפשרות טובה. אבל גם היא בעייתית – בניגוד לבייסבול מדובר בענף רב לאומי שיותר קשה לכפות עליו כללים אתיים – משום שדעת הקהל פחות אחידה.

גלעד – זה נכון. הוא גם הפסיד סיבובים מוקדמים בטורנירים קודמים. אחת הבעיות היא שהוא רוסי – אתה בעצמך אמרת שדג'וקוביץ אמר שהיו אליו פניות ממאפיה רוסית. ברור שלאו דווקא טניסאים רוסים חשופים למאפיה רוסית -אבל הציבור עושה את ההקשר הזה.

לון 3 בינואר 2008

ה – ATP צריך לפעול בחוכמה. היות ומאוד קשה להוכיח, הוא צריך להשעות "לצורך ברורים" לתקופה של חודשים ספורים.
זה יספיק כדי להפחיד שחקנים.
וכאמור, מספיק פעם אחת כדי שהשחקן יהיה חשוד ולא יוכל להפסיד הפסדים לא סבירים.

לגבי דווידנקו, היות והוא ניצח במערכה הראשונה (ושיחק את כל המערכה השנייה), אין שום טיעון הגיוני וסביר שיגרום לכך שאנשים ישימו סכומי כסף גדולים על היריב האלמוני שלו מייד בסיום המערכה. הרי אם היה מדובר בפציעה ממש חמורה, הוא היה פורש מייד. ואנחנו מכירים מצבים בהם שחקנים בכירים לא היו במיטבם פיזית ובכל זאת ניצחו יריבים זוטרים. בנוסף, הפציעה לא השביתה אותו כלל. הוא חזר לשחק אח"כ באופן רגיל לגמרי.
זה אולי לא מספיק משפטית, אבל לא הכל בחיים שייך למערכת המשפטית. יש גם חוקי היגיון. יש התנהלות נורמטיווית.

רונן דורפן 3 בינואר 2008

לון –
זה נכון לגמרי. זה לחלוטין מעביר את דווידנקו ממצב של "אשם עד שהוכח אחרת" למצב בו הוא צריך להסביר.

הייתי מצפה מרשויות הטניס לדרוש לפחות מהשותפות הרשמיות שלהן בהימורים להשעות בכלל את ההימורים על משחקי דווידנקו. כפי שמשעים מסחר בבורסה כאשר יש אי וודאות.

רוני שטנאי 3 בינואר 2008

לדעתי הבעייה החריפה היא בכלל לא השחקנים שיכולים להמר על המשחקים שלהם, אלא גורמי הפשע ששמים את הכסף הגדול על המשחקים.

הATP התאהב כנראה בהענשת כמה איטלקים שהימרו ברשת בשמם המלא על כמה עשרות דולארים והוא מטפל בהם ב"יד קשה" עם הרחקה לכמה חודשים וקנסות של כמה עשרות אלפי דולארים, מכיוון שהם עברו על חוק איסור הימורי הטניס. למרות שהם בכלל לא הימרו על המשחקים שלהם ואפילו ככל הנראה לא על טורנירים בהם השתתפו.

למכור משחק זה אחד הדברים הפשוטים ביותר שניתן להעלות על הדעת כיום, עם ההימורים על תוצאת מערכה, משחקונים וכו'. אני עדיין לא מבין מה קרה במשחק של דווידנקו, הרי הוא יכול היה בקלות למשוך עד סוף המשחק ולהפסיד באופן כביכול לגיטימי על מנת שהתוצאה תיחשב כהפסד והמהמרים יזכו בכספם. כפי שלרוב קורה בהימורי טניס, אשר במקרה של פרישה של שחקן ההימורים אינם נחשבים במרבית סוכנויות ההימורים הגדולות.

כאשר השחקנים עלולים להיות חשופים ללחץ מצד גורמי הפשע, התופעה הזו עלולה להיות שכיחה יותר ממה שנהוג לחשוב ואולי דווידנקו הוא רק חוליה אחת בשרשרת, כפי לאחר מכן העידו מארי ונולה.

קשה מאוד יהיה להוכיח אשמה במקרים הללו, כפי שגלעד כתב מתקיימים אלפי משחקים בשנה, ובטורנירים זניחים למינהם הרווחים של המהמרים יכולים להיות קלים מאוד.

השעיית שניים שלושה שחקנים שבעצמם הימרו ולא על המשחקים של עצמם, תועיל אולי במניעת ההימורים של השחקנים עצמם(שיוכלו לעשות זאת בדרך אחרת על שם מישהו אחר), אבל היא בשום פנים ואופן לא תוכל למנוע מאותם שחקנים למכור את המשחקים לגורמים של העולם התחתון שיגרפו את הכסף הגדול בהימורים על אותם משחקים.

גם חברות ההימורים עצמם גם לא יכולות לעשות דבר כאשר שחקן סופג תבוסה מחפירה, מכיוון שהדברים הללו קורים בין אם המשחק מכור ובין אם לאו.
המקרה של דווידנקו הוא חריג ולכן הוא מסריח מרחוק, כי רוב ההימורים החלו לאחר המערכה הראשונה וגם לפני המשחק כאשר דווידבנו היה הפייבוריט הברור וגם זכה במערכה הראשונה יחסית בקלות- יכול להיות שהוא לא מספיק חכם ואולי אף המהמרים שהפסידו קופה נאה שלא היו ראויים לה.

כתבתי במקרה קצת על אותה תופעה שמשחיתה הרבה חלקות טובות בספורט ולצערי קשה לי לראות כיצד היא נעלמת ממפת הספורט העולמי אותה היא מלווה עשרות שנים.

אנה איבאנוביץ' ושאראפובה משוכנעות שבטניס הנשי התופעה הזו לא קיימת, אשרי המאמין.

נתן העזתי 3 בינואר 2008

מיכלי, מה לנו ולחברות ההימורים? הן, שתעשנה כטוב בעיניהן.

הגינות בספורט לא צריכה להיות תלויה בשיקולים כלכליים של חברות הימורים.

michaly 3 בינואר 2008

הגינות… כן, שמעתי על זה משהו.

ההבדל הגדול בין מכירת משחק לבין לקיחת סמים הוא שספורטאים שמוכרים משחקים הולכים לגמרי נגד טבע האדם בכלל וטבע הספורטאי בפרט – שהוא לרצות לנצח. משום כך מי שכבר מגיע למצב כזה לא יעזור לו ענישה רגילה או משהו שיפגע בספורטיביות שבו. במקרה הזה הטיפול צריך להיות לגמרי כלכלי.

Old Timer 4 בינואר 2008

Michaly as for your legal questions, the answer is probably not. I cannot think on any reasonable prosecutory authority that will file an indictment based solely on the statistical glitch. It may however, be a reason for the police to start investigating. Such investigation may include covert actions such as wiretapping and other surveilance methods. Although hard to prove, I belive that with thourogh covert investigation there will be evidence to base a case against a player who systematically "sells" games.

Comments closed