חובבנות

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אני זוכר שלפני עשר שנים, או אולי פחות, כתבתי טור קצר, לא זוכר לאיזה מעסיק, ובו ציינתי שדרור קשטן, שהחל אז את עונתו השלישית בהפועל תל אביב היה המאמן עם הקדנציה הארוכה ביותר בתפקידו. ולעומת זאת באנגליה לא היה מנג'ר אחד עם ותק של פחות משנתיים.
יש כמה דברים שלא השתנו מאז בכדורגל האנגלי – ארסן וונגר ואלכס פרגוסון עדיין בתפקידם. אבל מאז תחילת העונה הנוכחית כבר פוטרו (אני לא נכנס לדקויות של נסיבות העזיבה) – תחזיקו חזק – לא פחות משמונה מאמנים. גרוע מאחרונת הליגות החובבניות של פרו.
הדבר הזה נובע כמובן מכסף ומהבעלות הזרה ושינוי מוחלט של העולם התרבותי. אבל הוא מצער: המנג'ר היה תמיד העניין המאפיין ביותר של הכדורגל האנגלי. שלוש קבוצות הפאר של אנגליה הן במעמד הזה מסיבה אחת בלבד: מנג'רים. באנגליה אין מצב של שלטון הערים העשירות בכדורגל – בעיקר משום שללונדון אין קבוצה ממש מרכזית מבחינת אהדה ציבורית. אם תתבקשו להצביע על הסיבה האחת והיחידה לכך שמועדונים מסויימים הם גדולים אלו יהיו המנג'רים. צ'פמן, וונגר, באזבי, פרגוסון, שאנקלי ופייזלי. זה הכל.
*
דווקא הפיטורים של מאמנים וותיקים יותר בתפקידם – מרטין יול ואפילו ג'וזה מוריניו אני יכול להבין. לבעל הבית הייתה הזדמנות לראות את עבודת המאמן, ולהחליט, בצדק או שלא בצדק, שהוא לא מתאים. פיטורים של קבוצה במשבר קשה הם איכשהו גם כן מובנים. במקרה אחד, טוטנהאם, הפיטורים נעשו בצורה מכוערת אבל טוטנהאם באמת הניחה את הידיים על מאמן ברמה עולמית.
המקרה שממחיש את הבעיה בכדורגל האנגלי הוא של סם אלרדייס השבוע. הפיטורים שלו נובעים פשוט מציפיות לא ריאליות. אני משער שמי שפיטר אותו חשב פחות או יותר ככה: “המועדון השקיע כספים שמעולם לא השקיע בעבר ברכישת שחקנים ואין תוצאות". ושכחו דבר פשוט: כמעט כל הקבוצות השקיעו סכומים שהן מעולם לא השקיעו בשחקנים. והסכומים שניוקאסל מוציאה עדיין לא מאפשרים לה להתמודד על שחקני על. כי גם אם היא מציעה על שחקן מסויים סכום דומה למה שמציעות יובנטוס או יונייטד או ברצלונה, שחקנים ממש גדולים עדיין לא רוצים להגיע לשם.
אני הראשון להצטער על כך שקבוצות פאר עם אהדה המונית כמו ניוקאסל כבר לא באמת יכולות להתחרות. אבל רכבת של מאמנים היא בדיוק לא הפתרון למצב הזה.

חידון מספר 58 (סרטים)
התגובה שלי על מריון ג'ונס (וגם אולי של רוג'ר קלמנס)

34 Comments

michaly 12 בינואר 2008

אולי לא יכולות להתחרות, אבל האם הם יקלקלו ליונייטד את האפשרות לנצל את אובדן הנקודות של ארסנל?

ובעניין אחר לגמרי: לקוראים החיים בישראל, שני משחקי הפוטבול היום אמורים להיות משודרים ב-METV. המשחק של הפטריוטס משודר גם ב-ESPN. לאחר דיון פנימי ארוך אני מעדיפה שהם יפסידו בסופרבול ולא היום, אבל בכל זאת שמתי שעון.

Glenn Edward Schembechler 12 בינואר 2008

גיליתי שלמזימה הזאת להמאיס עלי את הכדורגל האנגלי (פטורי אלדריס כמו גם מה שאני קורא לאחרונה על הקהל של ניוקאסל שכל כך הערכתי, רק מחמירים את העניין) יש שותף לא צפוי: שידורי האינטרנט והסטרימיניג. אני לא מצליח להנות ממשחק אחד כמו שצריך (היום ארסנל) וזה מייאש. או שהמחשב שלי לקוי (ניסיתי גם מחשב של העבודה) או שיש משהו שאני לא יודע. פתרונות?
לעניין: אני לא בטוח. נראה לך שכל השמות המצויינים שציינת היו מצליחים פעם יותר בקבוצות הדרג השני ושורדים? גם הם משתדרגים (אלדריס לא בא משומקום להזכירנו).
ייתכן והחטא הקדמון במקרה הספציפי הנוכחי זה שקיגאן עזב אותם ולטווח ארוך הוא היה הופך אותם לאימפריה (אני בספק), ייתכן שאתה צודק לגבי הבעלים אבל יש לי חשש שהחטא הוא שבעידן הפרמייר ליג הנוכחי גם הקהל הפך לחמדן ומפתח ציפיות שלא היו לו סופר-קריטיות (לפחות בניוקסל) מאז בערך תום מלחמת העולם השנייה.

אוהד 12 בינואר 2008

יש לי הרושם שפיטורי אלדרייס נבעו קודם כל מאכזבה ממנו על כך שהוא לא הצליח לשחזר לפחות את ההצלחה שלו בבולטון , יש לי הרושם שאם היה מדובר בגלן רודר או אפילו בשירר במצב דומה הם לא היו מפוטרים

שמרלינג 12 בינואר 2008

גלן,
גם מחשב חלש יחסית אמור להספיק לצפייה בשידורי סטרימינג.
מה שיש לבדוק זה מהו קצב האנטרנט שלך בפועל והאם יש לך תוכנות על המחשב, או על מחשב אחר ברשת הביתית, שגם גוזלות נתח מרוחב הפס. רצוי לסגור את כל תוכנות שיתוף הקבצים ודפי אנטרנט דינאמיים.
יכול גם להיות שיש עומס גדול מידי על ספק השידור עצמו. נסה לצפות דרך אתר/תוכנה אחרים.

גיל 12 בינואר 2008

מיכלי, כל הפסד יתקבל בברכה ויפה שעה אחת קודם. אם הם יגיעו לסופרבול אין סיכוי שיפסידו שם (למי בדיוק?).

עומר ח. 12 בינואר 2008

יש לכתוב "שלוש קבוצות הפאר" ולא "שלושת" (וסליחה על הקטנוניות, אך זכור לי שבעבר כתבת בבלוג כי אינך מתנגד להערות שכאלה…)

ויכסלפיש 12 בינואר 2008

דורפן, זה בטוח לא היה לפני עשר שנים כי קשטן הגיע להפועל ב-99/2000 ולכן החל עונה שלישית בקיץ 2001. פרט לכך גיורא שפיגל וגיא לוזון חולקים למיטב ידיעתי את השיא הישראלי עם שש עונות רצופות, וזה עלוב בהשוואה לאנגליה

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 12 בינואר 2008

אבל אני לא מכיר נתונים על ליגות נוספות באירופה ויש לי הרגשה שהתופעה לא פחות נפוצה במרבית המדינות, בעיקר בעידן הבעלות הפרטית. המשתמש האנונימי זה אני :)

גיא 12 בינואר 2008

אינני רואה את העובדה שמאמנים שורדים בתפקידם זמן רב ערך עליון ואני לא רואה איך זה מביא את הקבוצות האנגליות למקום טוב יותר.
פרגי וונגר בתפקידיהם זמן רב מכיוון שהם מצליחים. נקודה.
נכון – היו להם גם עונות חלשות יחסית במונחים של קבוצות פאר אבל הן שרדו אותן רק בגלל קרדיט שהם צברו.
פרגי היה מועמד לפיטורים בתחילת שנות ה 90, וונגר הגיע לקבוצה שלא היתה אמורה אז להתחרות על האליפות והצליח להביא אותה למעמד כזה ולשמור עליו.
במבחן התוצאה – הקבוצות האלה היו נשארות קבוצות פאר מקומיות ללא קשר לותק המאמן מכיוון שהבדלי תקציב אדירים כל כך חייבים להתבטא לטווח הארוך.
דווקא באירופה אני לא רואה איך השיטה הזו נותנת לקבוצות האנגליות ייתרון.
דווקא אז הן מתגלות כמיושנות וחסרות רעיונות מול הקבוצות האיטלקיות, הספרדיות ואפילו הצרפתיות.
האנגליה המצליחה באירופה בשנים האחרונות היא ליברפול , שלא מצטיינת לאחרונה בלהחזיק מאמנים לאורך שנים רבות.

Yair 12 בינואר 2008

לא יאומן.
סוגרים לי במחצית את הפאב בפנים (סינגפור, לך תבין) ואנחנו כובשים 6 במחצית השנייה.

הייתי צריך לעזוב מוקדם יותר…

רונן דורפן 12 בינואר 2008

עומר – בודאי שאינני מתנגד לתיקונים. אין לי עורך בבלוג והבלוג הזה – גם מבחינת תכן – הוא גם של הקוראים..
גיא – הקבוצה שאתה מדבר עליה נותנת צ'אנסים משמעותיים למאמנים. הוייה קיבל חמש שנים ולבניטז זו עונה רביעית. וככה צריך להיות.

ויכלספיש – נכון.

Danny 12 בינואר 2008

What a great show by Man U today, Ronaldo and company, just great

רונן דורפן 12 בינואר 2008

משחק טוב. יש לי תחושה שרונאלדו הבין שהוא לא כל כך אהוב – ואם הוא רוצה להיות שחקן השנה בעולם הוא באמת לא צריך לתת לדיון להתפתח..

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 12 בינואר 2008

כשראיתי את כל הפעמים שרוני בעט לשער ולא מסר לו במחצית הראשונה.. למרות שאלה היו בעיטות טובות והחלטות טובות מצד רוני .. אבל לא יכולתי שלא לחשוב על הגול של רוני מהמשחק הקודם אחרי שהגיע אליו מרונלדו רק אחרי ההסטה של הכדור משחקן הגנה של היריבה.

ואגב אוףטופיק. איך הייתם מתרגמים את המוטו של הספרס (to dare is to do)
לעברית. ?

cookie-monster 12 בינואר 2008

האנונימי זו אני

איש 12 בינואר 2008

הרגע הכי משעשע במשחק היה, לטעמי, אחרי ההחמצה המי יודע כמה (ונדמה לי שגם האחרונה) של רוני, זאת שגיבן לקח איכשהו עם הרגל. המצלמה חלפה על פניו של טבז והוא צחק כל כך, נראה היה שהוא פשוט צוחק על רוני ועל חוסר המזל שלו היום.

michaly 12 בינואר 2008

אני חייבת לציין שהמראה הצהוב-ירוק של שחקני גרין ביי על הלבן של השלג הוא פשוט יפהפה, ולשאלתך, גיל, אני מקווה גם שהם יקלקלו לפטריוטס את העונה.

גיל 13 בינואר 2008

בינתיים הם מחזיקים מעמד לא רע, אבל כולנו יודעים שברבע השלישי או הרביעי הפטריוטס פשוט יברחו.

michaly 13 בינואר 2008

גיל גיל, אתה חוזר על עצמך.

michaly 13 בינואר 2008

טוב היה שווה להתעורר רק בשביל "לראות" בזמן אמת את הוויזארדס מנצחים את הסלטיקס.

גיל 13 בינואר 2008

זה הם שחוזרים על עצמם. הסיכוי היחיד זה שבוע הבא, ואם אפשר שירד שלג כמו שירד היום בלאמבו פילד.

שחמוביץ' 13 בינואר 2008

שלום לכל ממורמרי ניו-אינגלד!!!
תמשיכו עם התיסכול הזה! זה בהחלט משעשע. למה כל כך קשה לפרגן לקבוצה שפשוט נותנת שואו-טיים כל משחק??
יכול להיות שזה לא ייגמר באליפות, אבל עדיין, לראות את התקפת ניו-אינגלנד זה כמו…. לראות את היונייטד.
וכאן נגיע אני מגיע לנקודה השניה:
המשחק אתמול היה ללא שום צל ספק מול הקבוצה החלשה ביותר העונה שנפגוש. לניוקסאל של אתמול, אין מקום בליגה הראשונה.
בכל מקרה, שישיה לאחת מהיריבות השנואות, מי אני שיתלונן. רונאלדו נמצא בכושר שיא, טבז מצליח למצוא את המרווחים הנכונים במגרש, ונותן המון בהגנה ולחץ על הכדור ורוני, למרות כמות ההחמצות אתמול, פשוט שחקן ענק. בחצי עוד הרגשתי שהנה, זה הולך להיות עוד משחק קלאסי של יונייטד לוחצת 90 דקות, ושיי גיבנס עם עוד משחק ענק יוצא עם רשת נקייה, אבל אז, חצי שני, החבר קאריק התעורר וסוף כל סוף ראינו את קאריק של לפני שנה. משחק מצויין שלו. מה העיניין עם בראון?? הוא לא היה בסגל. מישהו יודע אם זה פציעהצהובים או כל עניין החוזה שלו. אם הוא הולך, אני חושב שצריך לחפש איזה שחן אחורי נוסף.
דרך אגב, מה אתם אומרים על ריו בתור מגן ימני???

michaly 13 בינואר 2008

לא יודעת מה הסיבה של גיל, אבל כל עוד לא מדובר בקבוצה שלי (והפטריוטס היא לא קבוצה שלי) זה ממש משעמם כל הנצחונות האלה, שלא לדבר על זה שהפתעות, סנסציות וסטיות סטטיסטיות – שוב, כשלא מדובר בקבוצות שלי – גורמות לי לאושר גדול.

גיל 13 בינואר 2008

אני מסכים איתך מיכלי, גם אני בעד הפתעות ובעד האנדרדוג כשלא מדובר בקבוצה שלי.

לשחמוביץ, יש המון סיבות למה לשנוא את הפטריוטס. הם יהירים, רמאים, מריצים תוצאות, חסרי כבוד למשחק ולשחקנים (למה הם היו צריכים לפני כמה שבועות לשים על המסך תמונה של הטייט אנד של פיטסבורג שהתגרה בהם כשמשחק היה גמור?). אף אחד לא שנא אותם ברמות כאלו כשהם לקחו את האליפויות הקודמות, והאמת שדי חבל כי באמת יש שם שחקנים סימפטיים.

yoni 13 בינואר 2008

אני פשוט חייב להגיד שמרחוק גאיידמק נראה כמו ליצן.
הוא עמד שם כל המשחק? לבדו?

ואני עוד אוהד ביתר-
לא רוצה לחשוב איזה בדיחה עושה ממנו התקשורת בת"א.

בני 13 בינואר 2008

יונייטד שיחקה טוב לאורך 90 דקות ובמחצית הראשונה היא לא הבקיעה רק בזכות מזל רע ובזכות גיבן (ורוני במידה מסוימת). רוני חייב להבין שגול בצ'יפ הוא מהמם אבל הוא חייב לבעוט חזק ולמסגרת כמו שהוא יודע ואז הוא יבקיע הרבה יותר במקום להתחכם.

יפה לראות שדווקא ביום שאברה לא היה טוב במיוחד, ג'ון אושיי התעורר ונתן משחק טוב וגם סימפסון שנכנס נתן תקווה לכך שפרגי מצא את היורש.

דווקא חילופי המאמנים בתחתית נראים לא רע (ברוס בויגאן ומקליש בברמינגהאם). דרבי היא מקרה אבוד וגם מוריניו או קאפלו לא יעזרו לה במצבה.

לדעתי מאמן חייב לפחות שנת חסד ולפטר אחרי חצי שנה זה חוסר אחריות של קבוצה במיוחד במקרה של ניוקאסל, שהיו צריכים לתת לאלרדייס עוד זמן.

רונן דורפן 13 בינואר 2008

ניוקאסל גם צריכים להבין משהו. מאמנים לא באים לקבוצה כזו. גרהם סונס עשה עבודה יפה בבלקבורן (המקום היחיד באנגליה בו יחסית הצליח) וויתר על התפקיד עבור שדרוג לכאורה. הארי רנדנאפ ומרק יוז נזהרים מאד מטעות כזו.

birdman of the batsmen 13 בינואר 2008

מיכלי, מאברוכ, הימרת על הסוס הנכון…

עמיחי שלו 13 בינואר 2008

יש נטייה להנהלות אנגליות, לפעמים אפשר למצוא אותה גם בהתאחדות, למנות מאמנים לא נכונים, בהסתמך על האישיות שלהם, האהדה האישית וכל מיני פרמטרים לא מקצועיים. הבעיה של ניוקאסל מורכבת יותר: הם עדיין חושבים שאותה עונה שהם סיימו במקום השני אחרי יונייטד היא עונה טבעית, ריאלית, ולא צירוף של נסיבות (חולשת האחרות, התלהבות ובאמת ריכוז של כמה כישרונות שלכאורה יכלו לתת פייט וכמובן שירר). מאז הם חושבים שמקומם בצמרת טבעי. אם הם ימנו את אלן שירר זה בדיוק יהיה זה: מינוי על סמך רחוב, אוהדים ולא מקצועיות, הוא הרי לא אימן יום בחייו. השאלה המכרעת לגבי המאמן – האם בסגל הנוכחי ראוי להוציא יותר. אצל ניוקאסל כן אפשר היה להוציא יותר, אבל לא הרבה..

יואב 13 בינואר 2008

קאריק, נותן ליונייטד מימד נוסף. עומק. השחקנים בחלק הקידמי רק צריכים לעשות תנועה, הוא כבר ימצא אותם. יכולת המסירה שלו(גם תחת לחץ)היא מזהירה ולא נופלת מורון. באנגליה מאד אוהבים שחקני אמצע שנלחמים, מתרוצצים, יורדים לגליצ'ים ומלאי רוח קרב. לכן האיכות של קאריק, מוצנעת איכשהוא.. אם היו קוראים לו בשם לטיני, כל היחס היה משתנה. ונכון, יש לו חסרונות, אבל הרבה פחות ממה שנהוג לחשוב.

לון 13 בינואר 2008

אני חושב שהשינוי קרה לא רק בכדורגל האנגלי אלא באנגליה בכלל ואולי גם בעולם.
יש היום הרבה פחות סבלנות. יש רצון בתוצאות מידיות ללא הבנה של תהליכים. ללא הבנה שיש לעיתים צורך בהבשלה.
גם השיפוט הציבורי היום הרבה יותר חמור ולעיתים אכזרי.
אין נכונות לתת צ'אנס לאנשים בכלל ולמאמנים בפרט לעשות טעויות וללמוד מהן.

הכל כמובן תלוי ציפיות. והציפיות לרוב לא ריאליות.
במובן הזה ההנהלות והבעלים הבריטיים אינם שונים מהזרים. לפי מיטב זכרוני הבעלים של ניוקאסל הוא בריטי.

אלרדייס פוטר משום שהבעלים הסתכל על פורטסמות', קבוצה קטנה מניוקאסל, שמצליחה כבר כמה שנים יותר ממנה. עם תקציב דומה ואולי קטן יותר. לכן רצה את רדנאפ.

בנוסף, הוא הסתכל על ההצלחה המיידית של אריקסון במנצ'סטר סיטי. ודאי אמר לעצמו משהו בנוסח: "אם אריקסון יכול בתוך זמן כל כך קצר ליצור קבוצת צמרת, אז גם המנג'ר שלנו צריך ויכול".

התחושה שלי היא, שהמינוי מלכתחילה היה שגוי. אלרדייס הוא מאמן שמרן, חסר ברק, שמתאים בהחלט לקבוצה קטנה עם ציפיות מינימום כמו בולטון. אבל משהתמנה, היה ראוי לתת לו לפחות לסיים את העונה. הסיכוי עכשיו למצוא מאמן טוב ופנוי הוא קטן מאוד.

ולמרות זאת, עדיין מעמד המנג'רים באנגליה טוב יותר. למשל, המעמד והוותק של דייויד מויז באברטון. גם שם הציפיות יכלו להיות גדולות יותר, ודאי אחרי שהקבוצה הגיעה למקום הרביעי בעונת 2004-5. אבל הם לא קפצו מעל הפופיק והבינו שהם לא יכולים לצפות שזה יקרה עכשיו באופן קבוע.

דוגמה נוספת, סטיב ברוס הושאר בתפקידו בבירמינגהאם, אחרי שירדה לפני עונה וחצי. הגמול היה שהוא העלה אותם מייד בחזרה. העזיבה שלו השנה היתה קשורה לבעלים החדשים שהיו אמורים להגיע ונתנו אינדיקציות שלא מעוניינים בו ולכן הלך לבד.

ודרך אגב, השינוי הוא כזה שברור לגמרי שבעתיד המחליף של פרגוסון לא יקבל קמצוץ מהאשראי ארוך השנים שהוא קיבל. (ש ב ע שנים עד אליפות ראשונה…).

רונן דורפן 13 בינואר 2008

לון – הוא לא יקבל שבע. אבל בקבוצה ההיא ששכחתי את שמה עדיין נותנים 3-4 שנים לכל מנג'ר – שזה סביר לגמרי.

אפשרות אחרת היא שהמנג'ר הבא יבוא עם אשראי – נראה לי שהשינוי הבא במנצ'סטר יהיה הכרזה שפרגוסון הוא דירקטור הכדורגל וקירוש מאמן הקבוצה הראשונה.

חן 13 בינואר 2008

התגובה הראשונה שלי אחרי בגול החמישי, בעיקר בגלל כמה פוסטים שלך שהזכירו לי את הציטוט, היה- עוד יום בהיסטוריה הארוכה של מנצ'סטר יונייטד

לון 13 בינואר 2008

שלוש – ארבע שנים זה בהחלט בסדר, בעיקר למנג'רים מוכרים כמו בנטיז.

קירוש – פרגוסון, זה משהו שמישהו בהנהלה או מישהו מהגלייזרים דיבר עליו, או שזה ווישפול ת'ינקינג שלך ?

Comments closed