גמר ה-400 הממש אחרון

כפי שחזיתי, ופורסם פה לראשונה, באופן בלעדי ואקסלוסיבי ולפני כולם – אמריקה נכנסת לטרנס מוסרי במלחמה בסמים. הביטו למשל בקטע הבא: סטודנט למשפטים באוניברסיטת ייל מציע כי דגימות דם של שחקני בייסבול יופקדו במעבדה עצמאית בכדי שאפשר יהיה לבדוק אותם בעתיד – נניח 10, 20 ו-30 שנים אחרי ששיחקו על פי טכנולוגיות בדיקה שיהיו קיימות בעתיד.
הבעיה היא מה יקרה אם המדע פתאום יתקדם מאד? וזה נתן לי כמה רעיונות חולניים שאותם ארזתי בתוך סיפור אותו אני מכנה "גמר ה-400 הממש אחרון".
אולי תאהבו את זה:
*
הגמר הממש אחרון בריצת ה-400 מטר של אולימפיאדת וינה-2088 נערך בשנת 2265, 177 שנים לאחר הגמר המקורי, לאחר שכל המדינות להן היו רצים בארוע המקורי חתמו על אמנה כי יקבלו את התוצאות ולא יערערו עליהן יותר. הטריטוריה המערב אפריקאית – שבתחומה היו קיימות פעם אנגולה, ניגריה, גאנה וסיארה לאון – הייתה האחרונה לתת את הסכמתה לאירוע.

המנצח הממש ראשון בריצה, ווילקינס האמריקאי, נפסל בגלל שימוש בסם ממריץ שהתגלה בבדיקת ממוגרפיה שגרתית שנעשתה לו אחרי הריצה. בראון, גם הוא אמריקאי, החזיק אחר כך במדליית הזהב במשך 43 שנים, ואפילו נהרג בתאונת דרכים בתקופה זו, בערפל של חשדות סביב סגנון הריצה המאד ייחודי שלו. זאת לאחר שב-2094 הראה החוקר הבריטי ראול סינג כי סגנון הריצה שלו דומה ביותר לזה של מייקל ג'ונסון, רץ אגדי מסיום המאה העשרים. ג'ונסון היה שיאן העולם האחרון ב-200 מטר לפני ביטול טבלת השיאים העולמיים לטובת "טבלת השיאים היחסיים" ב-2055. חקירה ארוכת שנים העלתה כי הוריו של בראון רכשו חומר גנטי מחברת הנדסה גנטית שרכשה את החומר הגנטי מאלמנתו של אחד מניניו של ג'ונסון. מה שהיה מותר ב-2060 ונאסר על ידי הקונגרס רק ב-2084.

בשלב זה התעורר ויכוח נוקב בין שתי אסכולות. הועד האולימפי האמריקאי ויורשיו של בראון טענו כי לא ניתן לפסול רץ שהונדס גנטית לפני לידתו משום שאין פה מרכיב של אשמה ורמאות. יפן, טענה כי אם מנטרלים את מרכיב האשמה האישית לא היה צריך מלכתחילה לפסול את סוזוקי – שגדל בחווה להנדוס אאוטפילדרים של ליגת הבייסבול היפנית והוסב לאתלטיקה רק אחרי ששבר את ידו.
הויכוח ניטש במשך 37 שנים, עד שב-2131, בזכות עבודה מונומנטלית של חוקר ברזילאי בשם ארתורו דה סילבה, נמצאה אפשרות לפתרון. דה סילבה הצליח ליצור סימולטור ביו-מכני שיחשב מחדש את תוצאות הריצה בנטרול השפעות הסמים. תוצאות הסימולטור היו מפתיעות ועכשיו המנצח היה דווקא לה-גואן מהאיחוד האירופי.

עברו עוד 69 שנים עד שבשנת 2200, עם התקדמות הפסיכו-ביומכניקה ארעה תפנית מפתיעה בריצה. החוקר האירופי לופולי, שביצע מיפוי של דגימות ממוחו של לה גואן הוכיח כי הרץ, שנולד במקור בעיר גנט, לא היה עומד בלחץ הנפשי שכרוך בפיגור בתחילת הריצה. בגמר הסימולטור של 2200 הוא רץ ליד מקיין האוסטרלי – שלא השתתף בגמר המקורי, אבל הועלה על ידי הסימולטור מחצי הגמר, לאחר שהוכח שוונג הסיני לא היה מתאושש מפציעה במוקדמות ה-200 לולא הוקפא בנגוד לתקנות. הניתוח של לופולי הראה כי היתרון המוקדם של מקיין, שהיה ידוע בזינוק החזק שלו, הוציא את לה-גואן מריכוז. קאיה-ראסל ממערב אפריקה (אנגולה בזמנו) היה עכשיו המנצח – בהנחה שהמהונדסים גנטית לא השתתפו בריצה.
ב-2233 הושגה לבסוף הסכמה לשחזור פיזי של הריצה. כלומר, יצירת דמויי אדם מהחומר הגנטי המקורי וקיום התחרות מחדש בתנאים ששררו ביום הריצה המקורי. שתי המדינות האחרונות להסכים היו מזרח סיביר – לאחר הבטחה כי קוזנצוב לא ייחשף שוב למכות שספג בילדותו לאחר שהוכח כי הנזק הגופני שקול למוטיבציה שנוצרה בו בגלל הילדות הקשה. ארצות הברית קיבלה את מבוקשה כשכפילו של ווילקינס אושר להשתתפות – לאחר שהתברר כי השמוש בסם ממריץ היה כתוצאה מחשיפה לתחרויות מול מהונדסים-גנטית. בת נינתו של ווילקינס קיבלה בדמעות את הבשורה ואמרה כי היא מקווה שעוול בן 177 שנים יתוקן עכשיו. "סבתא סיפרה לי תמיד שסבתא שלה סיפרה לה כמה חלם להשתתף במשחקים האולימפיים. הניצחון לא משנה פה. ההשתתפות היא העיקר".
כאמור הטריטוריה המערב אפריקאית הייתה האחרונה להסיר את התנגדותה, לאחר שהובטחו לה שחזורים של גמר ה-1500 מסיאטל ב2116 ושל גמר הכדורסל מקואלה-לומפור 2160. האמריקאים עברו בגמר המקורי על "חוק הגנטיקה הרוסי" – שמאפשר שיתוף לא יותר משני מהונדסים בו זמנית.
*
הרבה תועלת לא צמחה מהגמר הזה ורבים טוענים עד היום שלא היה פתרון לגיטימי לבעיה. לה גואן אמנם ניצח בזמן 42.14 שלא היה רחוק מזמן הניצחון המקורי לריצה. מסתבר שהסימולוציה הגנטית התעלמה לחלוטין מכך שבאותו יום מקורי בוינה לה גואן היה נסער – לאחר שחברתו, שחקנית כדורעף בנבחרת אירופה, נטשה אותו לטובת שחיין מהמשלחת האמריקאית.

טוטנהאם מנצחת את ארסנל
חידון מספר 60 (מי הפסיק עם זה)

25 Comments

חן 24 בינואר 2008

גדול, פשוט גדול

טדי 24 בינואר 2008

הרבה יותר מגדול – ענק!

חזי 24 בינואר 2008

קצת מזכיר לי את סגנון הכתיבה של סטניסלב לם ב"סולריס"

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 24 בינואר 2008

LOL! מה מצב השיאים?

זיזו 24 בינואר 2008

פדרר עדין ראשון בדרוג?

גיל 24 בינואר 2008

פרגוסון עדיין מאמן? השלב הבא יהיה שילוב של הסרט minority report ובחזרה לעתיד. יחזרו אחורה בזמן וימנעו ממשתתפים מסוממים להתחרות.

זיזו 24 בינואר 2008

ניסים כהן עדיין משחק?

מרקפוצ'ינו 25 בינואר 2008

לא יודע על ניסים כהן או פרגוסון…אבל שמעון פרס עדיין רץ

רונן דורפן 25 בינואר 2008

גיל – אני בהחלט רואה איזה משחק מינור ליגס פתאום נמחק מהרשומות – כי בעקבות תיקונים בזמן היה צורך לקחת את כל השחקנים.

yoni 25 בינואר 2008

Strong man.
and most of all scary coz i can see that fiction not to far from becoming reality.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 25 בינואר 2008

האם זכויות השידור נשמרות לגמר הזה לאורך כל הזמן? לא הייתי טורח לדון בשאלה הזאת אילמלא היינו מעורבים כמובן דרך נציגנו אלכס גלעדי שגם אם הוא יעבוד עם אל-ג'זירה עדיין משהו ינכס אותו.
חוץ מזה ש177 שנה עם שקופית של קלאב לוטראקי זה יותר מדי!

לון 25 בינואר 2008

יופי של רעיון.
אם כי שכחת את החוק שאומר שרק עד דור חמישי קדימה אפשר לייצג את הספורטאי.

וחוץ מזה יש אליפות אדירה באוסטרליה.

העובדה שדיוקוביץ' ניצח את פדרר בשלוש מערכות היא בלתי נתפסת.
ההפסד האחרון של פדרר בשלוש מערכות בגראנד סלאם היה ללואיס הורנה ברולאן גארוס 2003. זה שאחריו פדרר שינה את הקריירה שלו וזכה בווימבלדון לראשונה.

שני המדורגים ראשונים הודחו בשלוש מערכות בחצי הגמר. מדהים.

ושחר פאר הראתה היום בגמר זוגות הנשים את החוזק שלה (החוסן המנטלי) ואת החולשות שלה (הגשה ומשחק רשת).
הישג יפה שהראה בברור במה היא צריכה להשתפר.

רונן דורפן 25 בינואר 2008

לון – זה היה בשלוש מערכות אבל יותר צמוד משנדמה. לפדרר הייתה נקודת מערכה בשלישית- אם היה לוקח אותה נראה לי שהמומנטום היה משתנה במהירות.
בסך הכל זה היופי של אליפות אוסטרליה. בגלל שהיא מגיעה אחרי הפגרה וכולם רעננים היא הרבה פעמים טורניר הפריצה של טניסאים – טסונגו, בגדטיס ובזמנו גם שחר פאר.

Glenn Edward Schembechler 25 בינואר 2008

The Alex Giladi remark was mine.

We were recently talking a lot about America , moral, some race issues and PC. The recent Tiger Woods case is interesting because soon after shooting down the easy target (the white Golf anchor), Jim Brown and his mates went straight to the whitish of all the African-American sportsmen in the world. We talked about Tiger and America and him getting to the “Real Greatest” list. I don’t know what will be with that but no surprise that in the black community he is not a real model.

רונן דורפן 25 בינואר 2008

גלן –

ראשית, טייגר הוא לא לחלוטין שחור ואסור לשכוח את זה.

שנית, גם הרקע השחור שלו הוא רקע של אב איש צבא – אפשר לראות שגם אצל שאקיל אוניל, ריי אלן ועוד כמה ספורטאים שחורים מרקע כזה בדרך כלל לא רואים מעורבות פוליטית חזקה בענייני גזע.

דעתי בעניין הזה הייתה בתחילה שזו שטות. אחר כך התברר לי היקף ההתקפות חסרות האבחנה על שחורים שעדיין מתרחשות על שחורים בדרום והגעתי למסקנה שלא הייתה ברירה אלא להעניש את הכתבת – במידה.

אבל לצפות מטייגר להוביל מהלך כזה זה מוגזם.

Menahem Less 25 בינואר 2008

Fortunately to all of us, there are 2 physics laws that might make all future cheating more difficult:
KE=mvv
and
draft = velocity square

these laws make every increase in speed exponantially more energy related. This means, in simple words' that any future cheating would be exponantially more difficult than now!

רונן דורפן 25 בינואר 2008

אם הפוסט הזה הביא את מנחם לשורות המגיבים – הרי הוא המוצלח אי פעם…
אל לי אלא לציין כי מנחם, שחגג לאחרונה 70 בחיים הטובים של פלורידה, הוא מקור השראה לכל מי שאוהב ספורט וכותב ספורט בעברית. אם לא קראתם עדיין את חצים ובונבונים שמסכם את פועלו בעיתונות הישראלית (לעת עתה) אז רוצו לחנות הספרים הקרובה.

Glenn Edward Schembechler 25 בינואר 2008

Maybe the army thing has relation but I wonder how much.
I don’t buy the mixed-race thing but again I am not the one they blame.

So I tend to think the Golf issue is the big thing. Still a relatively white sport and you don’t want to make big waves…

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 25 בינואר 2008

איך קוראים לחוקי הפיסיקה הנ"ל בעברית?

גיל 25 בינואר 2008

אני דווקא חושב שטייגר מתנהל מאוד בחכמה. אני באמת לא מבין מה רוצים ממנו. אנשים ציפו ממנו להיפגע מכל האמירות על הלינץ' והוא דווקא מיודד עם הכתבת. לא כל דבר צריך להפוך לאישו וכמו תמיד יש את הקופצים בראש התורניים שמנסים לרתום את טייגר למטרות שלהם. טייגר בעצם הנוכחות שלו בטור הוא מודל לשחורים, והמרכז לימודי שלו חשוב הרבה יותר מאמירה זו או אחרת על שחורים.

birdman of the batsmen 25 בינואר 2008

מה שמנחם לס אמר, זה בדיוק מה שרציתי להגיד :-)

רונן, משב רוח רענן. מקורי, יצירתי. יישר כח.

משה 28 בינואר 2008

גדול

Comments closed