מסתבר שיש לא מעט כסף בספורט החובבים הטהור

ספורט אוניברסיטאי הוא אחת הדוגמאות המעניינות ביותר למסחור בספורט. והדוגמא הבולטת לכך הוא דווקא לא הארוע שמחכה לנו הערב – הפינל פור של המכללות האמריקאיות בכדורסל. בNCAA קיבלו כמה לא-החלטות בשנים האחרונות שקצת שומרים על המהות של הטורניר. למשל ההחלטה לא לאפשר משכורות קטנות לכדורסלנים או לשחקני הפוטבול. למשל לא לאפשר לשחקנים מקצועניים שנכשלו בNBA לחזור למכללה. למשל המאבק שממשיכים לנהל במאמנים שעוברים על חוקי גיוס השחקנים.
הנושא הזה הוא לא שחור ולבן. נכון שהצופים אוהבים את האתוס הטהור הזה, אבל מצד שני הרבה מכוכבי הכדורסל באים מעוני. והמכללות ורשתות הטלוויזיה מרוויחות כספים יפים על חשבונם. אבל הפתרון לכך לא צריך להיות ספורט המכללות אלא אולי מסלול אלטרנטיבי. ליגת פיתוח של האן.בי.איי או מצב בו קבוצות יבחרו שחקנים בדראפט וישלחו אותן לקבוצות בליגות זוטרות יותר – בארצות הברית או בעולם הרחב.

*

את שיא המסחור של ספורט אוניברסיטאי ראינו דווקא בשבוע שעבר. במרוץ הסירות בין אוקספורד לקיימברידג' אותו ניצחו הכחולים-כהים (אוקספורד). המירוץ ממחיש את הכוח הגדול הספורט באנגליה: האפשרות לשווק אירוע מסחרי באיצטלה של מסורת. כך למשל קיומו של המרוץ בכלל מוטל בספק מדי שנה. שליח מטעם האוניברסיטה המפסידה יוצא בתחילת שנת הלימודים אל האוניברסיטה המנצחת וקורא למנצחים לשים את יכולתם וכבודם על כף המאזניים. עד 1856 הם קצת התלבטו, אבל מאז המרוץ מתקיים בכל שנה בה אין מלחמה נגד גרמנים. מזל גדול שכיום הם מסכימים למרוץ נוסף: כי חברת הטלוויזיה כבר הבטיחה עשרות מליוני פאונדים עבור זכויות השידור.
אם קראתם בילדותכם את "תום בראון" או "זקני בית הספר בוילבאי" ולמדתם על חשיבות הספורט ביצירת בן האצולה הבריטי – אז דברים השתנו מאז מאד. פחות ממחצית החותרים בשנים האחרונות הם בריטים ובמקרים רבים מדובר בחותרים אולימפיים מצטיינים שמקבלים מלגות לתארים מתקדמים בכדי שיוכלו לחתור עבור האוניברסיטה. מין פרמייר ליג של החתירה.
מצד אחד סמלים, מסורת, את ההגרלה עורכים באותה מטבע מ-1829 והפניות בנהר שנקראים על שם פאבים עתיקים. מצד שני, ההרכבים הם בינלאומיים והרבה מאד כסף מגבה את האירוע. הבינלאומיות והמסחור יוצרים בעיות אתיות. תורסטן אנגלמן, חותר אולימפי גרמני, ייצג את קיימברידג' בשנתיים הקודמות וחזר השנה לגרמניה להתכונן לבייג'ינג – מבלי להשלים את לימודיו.

*

בחזרה לארצות הברית, לאחרונה החליטו בIVY LEAGUE – מחוז המכללות שכולל את המעצמות האקדמיות של החוף המזרחי – שהם יחלו לקבל לשורותיהן ספורטאים על מלגות ספורט. הם מתחילים להבין את הציניות של אוקספורד-קיימברידג': העולם המסחרי, כלומר הציבור, מוכן לשלם הרבה כסף עבור ספורט טהור ולא ממוסחר.

חידון מספר 70 (פדרר)
התיקו בגרין ביי

19 Comments

מרקפוצ'ינו 5 באפריל 2008

זה בסדר…אוניבריסאות הIVY LEAGUE הן לא באמת האוניברסיטאות הטובות בעולם להשכלה גבוה (הם כן מוסדות ההשכלה הטובים בעולם ליצירות פרוטקציות).

גלן 5 באפריל 2008

למה ללכלך?
העניין מהו אוניברסיטה טובה הוא כמובן פתוח לפרושים (בימים פוסט מודרניסטים אלו) כמו גם המונח מהי אוניברסיטה טובה לסטודנט וזה כמובכן יותר מסתבך שמדברים על דיספלינות שונות (כי מכון וייצמן, הטכניון או MIT לא יכולים להכנס בטווח כל התחומים).
אבל בכ"ז בהבנה שמדובר במוסד שמקנה השכלה גבוהה יחד עם
היותו מוסד מחקרי הרי שבסה"כ הקורולציה טובה בין מוסדות
ליגת הקסוס (והמונח אגב הובא מהספורט אל מונחי האקדמיה ולא הפוך) ומצוינות אקדמית מהמעלה הראשונה שאין באופן גורף במכללת אריאל,אוניברסיטת מישיגן או האוניבסיטאות המעולות של מדינת אורגון.

והמשפט בתגובת מרקפוצינו מתאים דווקא ללימור ליבנת והמכללות האזוריות. תשובה דמגוגית ונכונה לכך היא ב 4 מילים: הרשקו, צחנובר, אומן וכהנמן .

מרקפוצ'ינו 5 באפריל 2008

תעשה לי טובה גלן. 3 שמות בשבילך (וזה רק מאורגון ווושינגטון) – ריד קולג', לואיס & קלארק ואברגרין ( למרות שנכון, רובן מתעסקות בעיקר בתואר ראשון).

וכן, אני חושב ויודע שבתי הספר של האייבי ליג הם מקומות מצויינים ללמוד בהם. יש טובים יותר.

וגלן, כל פעם שאתה מוצא הזדמנות לדחוף לי איזו קטנה – תוותר על זה. אתה לא הפרופסור שלי ואני לא התלמיד שלך (תודה לאל). מאז שהחלטת שבגלל שאני שומע דייר סטרייטס יש לי טעם די גרוע במוזיקה וזה מסביר הכל על הדעות הפוליטיות שלי ועל האוניברסיטה שבה למדתי, אין לי חשק לנהל איתך דיונים רציניים.

גלן 5 באפריל 2008

דווקא לא ניסיתי לדחוף כלום (הכנסתי גם את משיגן למי שלא שם לב או מתקשה בקריאה). ושוב העניין הוא באופן גורף שכן באופן פרטני בוודאי שיש איי מצויינות בהרבה מאד אוניברסיטאות.

ובכלל אני חושש שגם בהרווארד יש הרבה שמקשיבים.הקשיבו לדייר סטרייטס….

אבו יו יו 5 באפריל 2008

אם אייבי ליג מחלקים מלגות זה אומר שמעכשיו יהיו להם גם שחקנים שחורים?

לון 5 באפריל 2008

רונן, הציניות של האוניברסיטאות לא מפתיעה. מה שלא ברור לי, זה איך אין לחץ של דעת קהל להעביר חלק גדול מהכסף לסטודנטים. (לאו דווקא לשחקנים, אלא לכלל ציבור הסטודנטים).
איך אתה מסביר את העניין ?

אריאל 6 באפריל 2008

לון, למה אתה חושב שהכסף לא הולך לסטודנטים? האוניברסיטאות מחלקות המון מילגות ולא רק לספורטאים – מאיפה הכסף הזה מגיע?
המודל הזה, של ספורט שמממן מחקר אקדמי (ומאות מעבדות מחקר נבנו באמצעות הכסף שהגיע מספורט) הוא מודל מעולה, לטעמי. הבעיה היא שהציבור (במיוחד זה השחור) רואה רק את השימוש באתלטים כדי לייצר כסף, ולא את מה שהכסף הזה נותן.

רונן דורפן 6 באפריל 2008

אריאל – מאות מעבדות מחקר מספורט? אולי אתה מתכוון לכסף מתורמים – שאולי מושפעים באופן עקיף מהישגי הספורט.

דיברתי פעם עם מישהו שמתעסק בתקציבים הללו. בקולג' עם קבוצת פוטבול וכדורסל רציניים, הספורט מממן לרוב את פעילות הספורט של הסטודנטים וגם את מלגות הספורטאים בענפים הלא-מכניסים – בעיקר הספורט האולימפי.

באליפות השחייה האחרונה שהייתי היו כמה מאמנים מהמכללות והם אמרו שמלבד מכעשר מכללות – התנאים לספורט האולימפי במכללות כבר לא כל כך טובים. אבל מכל מקום עשרות אלפים לפחות לומדים מהכספים הללו.

גלן 6 באפריל 2008

אבל התורמים בהחלט מקדמים גם מחקר, שכן גם קבלת יותר סטודנטים על בסיס מילגות פרושה יכולת יצרנית מחקרית יותר גדולה. ולפחות במישיגן חלק מהתרומות הולכות למחקר.

נראה לי שכמו רבים וטובים, גם לקנזס היציאה מדטרויט רק שיפרה את אינטיליגנציית המשחק.

גלן 6 באפריל 2008

והטייגרס כבר 0:5 וטוב שהעולם שותק.

רונן דורפן 6 באפריל 2008

הבדל מדהים במשחק של קנזס לעומת דייוידסון. והאם נראה איזה משחק בהפרש סל בטורניר הזה?

גיל 6 באפריל 2008

רונן, נושא המילגות הוא לא חסר חשיבות. הרבה ספורטאים מגיעים ממשפחות במצב כלכלי קשה, ומאות ספורטאים שמקבלים מילגה מלאה זה לא דבר של מה בכך. מה עוד, שברוב האוניברסיטאות הסטודנטים לוקחים את הלימודים ברצינות כי הם יודעים שמקצוענים הם לא יהיו.

מעבר לכך, יש רווחים עקיפים אדירים. הצלחה של קבוצת ספורט משמעה עלייה גדולה במספר ההרשמות בשנה הבאה. אני זוכר אחרי העונה המדהימה של מייקל ויק בוירג'ינייה טק, כמות הנרשמים לאוניברסיטה שלא כל כך מוכרת עלתה בצורה היסטרית.

גיל 6 באפריל 2008

ובקשר למשחקים, לדעתי ממפיס פייבוריטים ברורים. לקנזס יש עליות וירידות (בין משחקים ובתוך המשחק) וממפיס פשוט יציבים ויקרעו אותם.

גלן 6 באפריל 2008

יהיה מעניין ביום שני.
אין לי מושג מה יקרה.

אגב, הבנתי שבמאי נפתח במנהטן מוזיאון ספורט מרשים. אני מודה שאין לי מושג למה הכוונה במרשים ובכלל מה משמעות כזה מוזיאון אבל למי שנוסע לשם (הדולר חלש) זה אולי יעניין. משהו שמע משהו?

אריאל 6 באפריל 2008

רונן, אי אפשר להגיד שכסף Xהלך למעבדה Y, אבל העובדה שאוניברסיטה מרוויחה כסף ממקום שהוא לא שכר לימוד או תרומות מגדילה לה את התקציב ומאפשרת לה לחלק עוד מילגות מחקר ולהקים עוד מעבדות. וזה באמת בלי לספור את כל אותם בוסטרים שתורמים ספריות ומעבדות כי המכללה עשתה להם טוב כשעלתה לפיינל פור או משהו.

ד"ר א. 6 באפריל 2008

אני לא מכיר מבפנים את המבנה התקציבי של מוסדות השׂכלה גבוהה בארה"ב, אבל אין לי ספק שלהצלחה ספורטיבית יש מקום חשוב בתקציב הכללי, כפי שציינו אריאל וגיל מעלי.

אחת מהשאלות החשובות ביותר (לאו דוקא לגבי ה-Ivy League) היא יצירת תדמית.
המוסד בו אני מלמד, אונ' חיפה, סובל מתדמית שעוצבה ברובה בתקרית אחת מסויימת, לפני אי-אילו שנים. כמעט כל מי ששומע היכן אני מלמד, ואינו מגיע מהאקדמיא בעצמו (וגם אינו חיפאי), מגיב באורח זהה: "אונ' חיפה, אצלכם יש 40% סטודנטים ערבים והפגנות אנטי-ציוניות, נכון?"
האמת היא שקורים פה עוד כמה דברים חוץ מהפגנות, אנחנו מתגאים בספריה האקדמית הטובה והעדכנית ביותר בארץ (או במזה"ת, כפי שאומרים פה לעתים), ובכל זאת כולם זוכרים בעיקר תקרית אחת.

ולמה אני מספר את כל זה? כדי להמחיש כמה חשובה התדמית בעיצוב אופיו של מוסד, כל מוסד. קולג' אמריקאי ממוצע מתחרה במאות ואלפים כמוהו. הילה מנצחת של קבוצת ספורט יכולה להגביר הרשמה מחד, ותרומות בוגרים מאידך, באופן משמעותי ביותר.

גיא 6 באפריל 2008

עדכון:
1 – מידלסבורו טובה יותר ובהחלט ראויה לשיוויון (שאני מקווה שהוא רק זמני). למעשה – היא בכלל ראויה להוביל.
2 – רונאלדו כבר הגיע למצב שהוא לא ממש צריך לשחק. הוא פשוט עומד לו איפשהוא ברחבה והכדור מתגלגל אליו רק בשביל לגעת ולשים ברשת.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 6 באפריל 2008

מרכז ההגנה של יונייטד היה מזעזע – עם פרדיננד ובלעדיו.רומא בהחלט יכולה להתעודד מהפאניקה בהגנה של יונייטד.
אין ספק שהמומנטום נמצא אצל גרנט.קשה לראות את יונייטד ביכולת הגנתית כזו מצליחה לנצח את ארסנל.

Comments closed